Duizenden Russen op Korea in actieve dienst Demonstratie in Amerika met eerste atoomkanon (tonné! Modern afweergeschut ivordt door hen bediend Bisschop en 27 priesters voor Bulgaarse rechtbank Uno-soldaten smoorden opstand in bloed tballer 1 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Het nieuwe Europa Verdere actie in Korea? Reus van 85 ton met een loop van twaalf meter Plan-Eden aanvaard in krijgsgevangenenkamp Stevenson nodigde Eisenhower aan tafel Naguib geeft het sein tot prijsverlaging Grote visvangsten op het IJselmeer 218.000 bromfietsen in ons land Andrej Gromyko op Schiphol De nationaliteit van Westerling Gesneuveld in Korea Aanklacht tegen prof. Coremans Gratis begraven Boter naar W.-Duitsland „Bekentenissen" Mr. P. H. M. WERNER SECRETARISGENERAAL TIEN MISSIONARISSEN UIT CHINA GEWEZEN Weer een sigaar op drift LAZLO TOTH NOG IN LEVEN? Amerikaanse dankbetuiging DOLLARS VOOR HET OPRAPEN h in laats an is anu- ablik jaar, 2 op ilden doos jelijk lleen ïden. is en ende '"«in» i sS lllll!llllllllllllllllllllllll| t wel", zei Pepi =s :s nergens anders 3 nnen we ze van an kan dat wel", =s :in wagentje met Piet. „En ik toen dapper uit. 3 et soms tot knok- om een paar van g j gaat ook mee, 3 wetter toen ferm. 3 lijn aanwezigheid 23 :1e opstandjes de 3 het daar in Otto- al bezig was het 3 n te duwen. niuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii \OORDIIOIlj Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimam f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m.. minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Woensdag 1 October 1952 48e Jaargang No. 12592 Buiten Cod is 't nergens veilig (Vondel) HET NIEUWE EUROPA, dat de laatste tiid zozeer verheugend in het midden van de belang stelling staat, trekt natuurliik ook sterk de aandacht van de verschillende politieke partijen, groenen en bewegingen. Wij hebben meermalen de leuze gehoord en gelezen, dat Europa christeliik zal moeten ziin ofhet zal niet ziin. Hetzelfde zeggen echter ook de internationaal krachtig werkende socialisten: Europa zal socialis tisch moeten ziin of niet ziin. Men voelt waarschijnlijk wel. dat dit nog niet hetzelfde kan wezen. Thans hebben ook de interna tionale liberalen zich gemengd in het koor dergenen, die hun gedachten uiten over de toekbmst van West-Europa. Zij doen dat echter op een bijzondere manier. Er is een liberale internationale die in Straatsburg vergaderd heeft en deze afgevaardigden hebben hun vrees geuit voor een overheersende positie van katho lieke politici bii de vorming van het z.g. kleine Europa. Inderdaad ziin verschillende leidende figu ren, wij noemen de Belg van Houtte. de Fransman Schuman. de Duitser Adenauer, de Italiaan de Gasperi. katholiek en o.a. wordt van Nederlandse zijde krachtige invloed van katholieke figuren uitgeoefend. Er ziin echter, helaas, nog wel zoveel andere factoren, die de goede bedoelingen van deze he ren en dames doorkruisen, dat er nog altijd reden is voor de klacht, dat de katholieken van Europa te weinig eensgezind ziin. om de denkbeelden van een waarlijk Christelijk Europa in de practiik voldoende te verwe zenlijken In zoverre behoeven de libera len dus nog niet zo erg bevreesd te zijn! Maar hun uitlatingen ziin als waarschuwing toch wel van bijzondere waarde. De katholie ken van Europa kunnen er door wakker geschud worden en wel licht daardoor ertoe worden aan gespoord. om het grote belang van een waarlijk christelijk Europees ideaal zekere tegen stellingen uit de weg te ruimen. Met name is de liberale waar schuwing ook voor Nederland van belang. Weliswaar hebben de Nederlandse liberalen zich aan de organisatie van de internatio nale liberalen om andere rede nen onttrokken, en wii nemen gaame aan. dat de Nederlandse V.V.D. ook niet met de anti katholieke uitlatingen van de li berale Internationale in Straats burg instemt maar de Ne derlandse katholieken zullen zich toch rekenschap moe ten geven van de liberale wind. welke thans in de moeizame in ternationale samenwerking gaat waaien. Daardoor komt een te genwerkende factor terneer in dit spel aan de orde. waardoor de practische verwezenlijking van de goede denkbeelden niet be vorderd wordt. Wanneer wii lezen, dat liberale stemmen uit België en Frankrijk opgaan, waarbij ..de liberalen van Europa" worden opgeroepen zich te weer te stellen tegen wat zij zien als een ..katholieke po ging. om het nieuwe Europa on der de vleugels van het Vaticaan te stellen" terwijl verder wordt betoogd, dat de christen-democra ten er op uit ziin. „een soort christelijke internationale tussen de zes landen van Europa op te bouwen" dan houden men zich van onze kant voor gewaar schuwd! Wat dit laatste betreft, dit is natuurlijk in zoverre juist, dat de christen-democraten er naar stre ven. de christelijke beginselen als grondslag van het nieuwe Europa vast te stellen. Er komt in de christelijke internationale gele deren de laatste tiid iets meer binding, samenwerking en ver trouwen. Nederland heeft daar een goede invloed. welke nog sterker zou ziin. indien de katho lieken van Nederland daar een parig achter stonden. Hier heeft een goede verstaander aan een half woord genoeg en voor zover nodig, heeft de duidelijke liberale taal daar nog wel een en ander aan toe gevoegd, zou men me nen. Laat Katholiek Nederland dat verstaan en niet aarzelen, ziin taak en zijn plicht, ook ten aan zien van de doorvoering der christelijke beginselen in het nieuwe Europa, te begrijpen. Katholieke staatkunde is nu eenmaal tegenwoordig iets méér dan een zaak van lonen en prijzen SEOEL, 30 Sept. Een hooggeplaatst officier van het Ameri kaanse achtste leger heeft vandaag verklaard, dat er enige duizenden Russische soldaten zijn in de achterhoede op Noord- Korea die dienst doen als „reserve". Russische technici en adviseurs dienen waarschijnlijk als bemanning voor het moderne met radar uitgeruste afweergeschut dat in de Sowjet-Unie gemaakt is. De officier kan niet nyier ge noemd worden, maar hij be kleedt een verantwoordelijke post die hem veroorlooft met be voegdheid te spreken. Hij gaf toe dat verschillende van hen die als Russen gekwa lificeerd werden. Oost-Europea nen zijn uit de Russische satel- lietlanden. Hij deelde o.a. mede dat de luchtafweerbatterijen op de communistische vliegvelden ten zuiden van de grote basis Antoeng in Mandsjoerije modern zijn uitgerust en dat er bewij zen voorhanden zijn, dat dit ge schut door Kaukasiërs bemand is. Zijn verklaringen gaan verder dan die van een Noord-Koreaan- se officier, die zich begin Sep tember in de neutrale zone van Panmoendjon overgaf. Deze ver klaarde afgelopen Zaterdag dat hij in Juni 1951 op het vliegveld van. Sinoeji ongeveer 20 Russen gezien had. Het vliegveld ligt op Noord Korea bij de Mandsjoe- rijse grens. De Noord Koreaan heeft ook gezegd gehoord te hebben, dat Russische adviseurs verbonden SPRINGFIELD Stevenson, de democratische candidaat voor het Amerikaanse presidentschap, heeft verklaard dat hij tëlegra- fisch een uitnodiging voor een lunch aan Eisenhower gezonden had, toen hij vernam dat zijn concurrent en diens echtgenote Donderdag in Springfield zouden zijn. Springfield ligt in de staat Illinois, waarvan Stevenson gou verneur is. Eisenhower heeft echter voor de uitnodiging be dankt. Hij zou te kort in de stad zijn om haar te accepteren. CAIRO. 30 Sept. De Egyp tische regering heeft bii decreet een algemene prijsverlaging van levensmiddelen en eerste levens behoeften en een aanzienlijke verlaging van de winstmarge van grossiers en detaillisten gelast. waren aan de stafschool voor Noord-Koreaanse officieren en dat Russische piloten commu nistische straalvliegtuigen be mannen. Hoge Amerikaanse officieren hebben verklaard dat Russisch- sprekende piloten in communis tische straalvliegtuigen gehoord waren door geallieerde vliegers die uitwisseling van boodschap pen beluisterden. De Amerikaanse woordvoerder weigerde vandaag een nadere precisering van het aantal te ge ven, maar hij noemde een cijfer van „enige duizenden" LEMMER De laatste tijd is er een grote visvangst op het IJsselmeer. De meeste vissers uit Makkum doen aan de aalvangst zodat de aanvoer daar het grootst was. Lemmer had in twee weken 3650 kg aal-aanvoer, terwijl Makkum dagvangsten had van aal in drie soorten van 16.000 kg- Snoekbaars was bij de andere vissersplaatsen meer in trek. Lemmer had een weekaanvöer van 3200 kg. Hindelopen had op één dag 1350 kg en Stavoren in drie dagen 370Ó kg snoekbaars. Nest was bij de vissers in Hinde- Zijn verklaring over commu nistische luchtafweerbatterijen was de eerste gezaghebbende verklaring dat de Russen aan het vuren op geallieerde vliegtuigen leiding geven en ook zelf ver richten. De communisten hebben voortdurend volgehouden, dat alleen Chinese „Volksvrijwilli- gers" en Noord-Koreanen op Ko rea vechten, met uitzondering van een kleine Hongaarse medi sche eenheid. Waarschuwing verivacht van Acheson NEW YORK, 30 Sept. De New-York Times schreef vandaag dat de Amerikaanse minister van Buitenl. Zaken, Dean Acheson spoedig Rusland en zijn gealli eerden zal waarschuwen dat Amerika bij de V.N. zal aandrin gen op verdere actie op Korea indien er geen einde komt aan de impasse in de wapenstilstands besprekingen. Het blad schreef te geloven dat Acheson het Amerikaanse standpunt inzake Korea aan de Algemene Vergadering van de V.N. kort na de onenin" op 14 October zal voorleggen. In Washington heeft een woordvoerder voor het Ministerie het bericht „speculatief" ge noemd. 's GRAVENHAGE Volgens voorlopige cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek waren op 1 Augustus j.l. in ons land 218.000 bromfietsen in ge bruik. Op 1 Aug. 1949 waren er 4.500 bromfietsen in gebruik, op 1 Aug. 1950 55.000 en op 1 Aug. 1951 148.000. De snelheid waarmede ons bromfietsenpark zich uit lopen ook goed in trek. Dagvang- breidt is het laatste jaar iets ver sten van 2500 en 1400 kg. minderd. Eensaam in een hoekje AMSTERDAM. Voor het eerst in zijn leven heeft Andrei Gromyko thans Sowjet-ambassa- deur te Londen, Nederlands grondgebied betreden. Dat was Dinsdagmiddag om vijf uur. toen hii in een druilerige regen uit het Viking-toestel stapte van de Bri tish European Airways. Een half uur later was Gromvko op weg naar Berlijn, vanwaar hij met een Russisch toestel naar Moskou zal doorreizen. Met donkere winterjas en grijze gleufhoed verliet de Am bassadeur het vliegtuig en groette beminnelijk, doch enigszins ver wonderd over de in groten getale aanwezige journalisten en persfo tografen Door hen omstuwd_ be gaf hij zich naar het passagiers restaurant. In vloeiend Engels weerde hij vrijwel elke vraag on middellijk af. Toen hem gevraagd werd of hij naar de Sowjet-Unie reisde om het aanstaande partij congres bij te wonen, zeide hij: geen commentaar. Er was geen enkele officiële persoonlijkheid op het vliegveld om Gromyko te bezoeken. Een zaam bleef hij in een hoekje van het restaurant zitten, totdat het vertrek van het BEA-toestel werd aangekondigd. Behandeling voor de Hoge Raad 's GRAVENHAGE. 30 Sept. Ten verzoeke van de oud-kapi tein van het K.NJ.L., de heer Westerling, zal de Hoge Raad de kwestie van zijn nationaliteit on derzoeken. De raadsman, mr. A. G. Veldhuis te Naarden, heeft een geschrift ingediend bij de Hoge Raad, dat hij vandaag in de raadkamer van dat college heeft toegelicht. De heer Wester ling was verzocht bii deze be handeling tegenwoordig te zijn, aan welk verzoek hij heeft vol daan. Oud-kapitein Westerling ontmoette in het gebouw van de Hoge Raad zijn vroegere com mandant in Indonesië, majoor J. Linzel uit Wassenaar. Zo men zich herinnert, is majoor Linzel destijds zwaar gewond uit Korea teruggekeerd. Als advocaat-generaal in deze zaak treedt op prof. mr. T.ange- meijer, die te zijner tijd een schriftelijke conclusie zal indie nen. 's-GRAVENHAGE, 30 Sept. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen op 27 Sep tember j.l. in Korea zijn ge sneuveld: de soldaat Ch. Bastiaans, ge boren 2 Augustus 1924, leger- nummer 240802750. Soldaat Bastiaans was afkomstig uit Maastricht en was ongehuwd. de soldaat H. Veenendaal, geboren 3 September 1923, le- gernummer 230903011. Soldaat Venendaal behoorde tot het re giment infanterie Oranje-Gel derland. Hij was afkomstig uit Arnhem en was ongehuwd. WASHINGTON, 30 Sept. Het Amerikaanse leger heeft vandaag het eerste atoomkanon ter wereld, een reus van 85 ton getoond. Voor fotografen werd op het schiet+errein te Aberdeen in de staat Maryland een demonstratie gegeven met het kanon, waarbij echter stan daard-munitie m plaats van atoommunitie gebruikt werd. Het kanon heeft een kaliber van 280 mm. Hieruit blijkt hoe compact de geleerden van de Commissie voor Atoomenergie op het ogenblik atoomprojectielen kunnen maken. Tijdens de de monstratie werd gesproken van een schietbereik van 32 km, het- In de Elan-vallei nabij Rhayader in Wales (Gr. Britt.) zal 23 October door H. M. Koningin Elizabeth een nieuwe stuwdam, de grootste van Engeland, worden opengesteld. Thans is men bezig de laatste hand te leggen aan dit bouwwerk, waarvan de buitenmuur ongeveer 61 meter hoog is. Het stuwmeer kan 40 milliard liter water bevatten en is 11 km lang. Bedrog bij ondersoek in saak v. Megeren? BRUSSEL, 30 Sept. De Ne derlandse kunstverzamelaar Van Beuningen heeft een proces aan hangig gemaakt tegen prof. dr. Coremans, directeur van het Cen traal Laboratorium der Belgische musea. Tevens heeft hij een eis tot schadevergoeding ingediend. In de dagvaarding wordt prof. Coremans beschuldigd van bedrog tijdens, voor en na het onderzoek, dat hij na de bevrijding in pp- dracht van de Nederlandse justitie heeft ingesteld naar de schilderij envervalsing door Han van Me geren. Prof. dr. Coremans heeft aan de correspondent van het A.N.P. verklaard: „Dit is een justitiële zaak en ik kan mij in dit stadium dus nog niet uitlaten over de te gen mij ingebrachte beschuldigin gen. Ik heb altijd gehandeld als een hoger ambtenaar van het ministerie van Openbaar Onder wijs en ook uit dien hoofde kan Seen nadere mededelingen doen." COMO. Italië, 30 Sept. De gemeenteraad van Como heeft gisterenavond besloten, dat allell mensen die in Como overlijdenll gratis begraven zullen worden. 11 geen ongeveer hetzelfde is als kustafweer- en scheepsgeschut van hetzelfde kaliber. 32 km zou een practische afstand zijn om het kanon veilig achter de eigen linies op te stellen. Het zou dan over deze linies heenschieten zonder de eigen troepen in gevaar te brengen door ontploffingen, tref fers of straling. De vuursnelheid scheen onge veer gelijk te zijn aan niet-auto- matische kanonnen van groot ka liber, welke door het leger en de marine worden gebruikt. Het projectiel verlaat de loop, welke ongeveer 12 meter lang is, evenals bij de standaard kanon nen draaiend. Bij de proeven in Aberdeen werd een batterij van twee kanonnen gebruikt. Bij de uitrusting van deze batterij be horen negen vrachtwagens, waar onder twee voor het opwekken van energie. Het kanon wordt met behulp van electriciteit ingesteld. Twee motoren van 500 p.k. le veren de energie voor het verrij den van het kanon. Deze motoren worden bediend door twee man, een voor en een achter, die tele fonisch met elkaar in contact staan om het besturen te coördi neren. Eigenlijk is het atoomkanon een sterk verbeterde uitvoering van een spoorwegkanon, maar met het grote voordeel, dat het STRAATSBURG, 30 Sept. De Assemblee van de Raad van Europa heeft het plan-Eden om het streven naar Europese een heid te coördineren binnen het kader van de Raad van Europa met 102 stemmen vóór bij één onthouding aanvaard. Door de stemming nam de As semblee ook formeel de motie Amery-Mollet aan, waarin een uit vijf punten bestaand pro gramma wordt uitgestippeld voor de verhouding tussen de West- Europese kolen- en staalgemeen schap en de Raad. De Assemblee komt in Januari weer bijeen ter behandeling van de voorstellen voor een continen tale federatie niet gebonden is aan de rails. Het atoomkanon wordt vervoerd op twee tractors, waarvan de vele wielen ook verplaatsing in heu velachtig terrein mogelijk maken. Op de weg rijdt het atoomkanon met de snelheid van een zwaar geladen vrachtwagen. Bij de demonstratie werd voor het afvuren een gewoon aftrek- touw van ongeveer 9 meter ge bruikt. Het is mogelijk, dat indien atoomladingen gebruikt worden, het kanon electronisch op afstand bediend wordt. BONN 30 Sept. De West- duitse autoriteiten hebben heden een bedrag van 2.4 millioen dm toegewezen voor de invoer van boter uit Nederland. '"SaSCS. In Frankrijk heeft men een gepantserd verkenningsvoertuig vervaardigd, dat is uitgerust met de nieuwste vindingen op dit gebied. De pantserwagen weegt 13 ton, kan een snelheid van 110 km per uur bereiken, is bewapend met drie mitrail leurs of een kanon en kan zowel voor als achteruit rijden. Er zijn dan ook twee chauffeursplaatsen; de bestuurders zitten rug aan rug. SOFIA. Radio Sofia heeft melding gemaakt van een open baar proces tegen veertig Bulga ren, onder wie een bisschop en 27 priesters, die er van beschuldigd worden te hebben „gespionneerd" voor het Vaticaan. Een der beklaagden had, aldus het Bulgaarse persbureau, ver klaard, dat door bemiddeling van de Franse legatie gelden waren overgemaakt voor de „hoofden van dp Rooms-Katholieke spion- nagedienst De beklaagden zouden meer dan vijftig millioen lewa van het Vaticaan en de Franse geheime dienst hebben ontvangen en twee Amerikaanse zenders, machinege weren, revolvers, bommen en mu nitie. Een der beklaagden zou hebben gezegd, dat de wapens, afkomstig van de Amerikanen, bestemd waren voor ondergrondse groepen. Volgens het Bulgaarse persbu reau hebben de zes belangrijkste beklaagden schuld „bekend". Deze zes beklaagden, de Katholieke priesters Witsjef, Djidjof, Sarysk, Sjisjkof, Bossilkof en Bantsjef worden er van beschuldigd een organisatie te hebben gevormd en opgeleid met het doel de rege ring omver te werpen door mid del van een staatsgreep, terreur daden en met militaire hulp uit het buitenland. Vicaris Witsjef DEN HAAG, 30 Sept. Naar wij vernemen is binnenkort de benoeming te verwachten van mr. P. H. M. Werner, Inspecteur- generaal van het Rijksarbeids bureau, tot secretaris-generaal van het Departement voor het Maatschappelijk Werk. EILAND TSEJOE, 1 Oct. Bewakers van de V.N. hebben vandaag 45 krijgsgevangenen gedood en 120 gewond bij het dempen van een opstand op dit krijgsgevangeneneiland. Twee Amerikaanse soldaten werden licht gewond tijdens de gevechten. De opstand was klaarblijkelijk een demonstra tie ter herdenking van de der de "verjaardag van het vesti gen van de communistische regering in China. Gevangenen begonnen, niette genstaande een verbod van de kampcomandant. gisteren de de monstraties toen de bewakers verschenen om werkploegen sa men te stellen voor het winter- program van het kamp. De ge vangenen slenterden rond. zon gen en waaiden met communis tische vlaggen. De kampcomman dant werd erbij geroepen. Door een luidsprekerinstallatie werd bekend gemaakt, dat indien de demonstratie niet onmiddellijk stop gezet werd. geweld gebruikt zou worden. De gevangenen weigerden hier aan gehoor te geven. Twee pele- tons infanterie rukten toen aan. Zij werden ontvangen met een hagel van stenen. De communis- zou hebben toegegeven een be drag van ongeveer zes millioen lewa door tussenkomst van de Franse ambassade ontvangen te hebben. Hij zou hebben „bekend" dat de Franse consul in Sofia, Pereyron, hem had gevraagd of de geestelijken de ambassade wil den voorzien van inlichtingen over de militaire, economische en politieke orde in Bulgarije. Pater Djidjof zou hebben verklaard dat de Franse militaire attaché in Sofia hem een zender en een code voor hun verdere berichten had verschaft. De vierentwintig an dere beklaagden worden beschul digd van medeplichtigheid. HONGKONG, 30 Sept. Vol gens een bericht van de Katho lieke Nieuwsdienst in Hongkong, zijn zojuist tien katholieke missio narissin uit Noord-China gewe zen. Dinsdag zijn de missionaris sen vijf priesters en vijf kloos terzusters in Hongkong aange komen. Naa.r deze Nieuwsdienst meent is de „vredesconferentie" te Pe king bedoeld als maatregel tegen de „slechte pers, die Peking heeft gekregen naar aanleiding van de behandeling der missionarissen". AUCKLAND (Nw.-Zeeland), 30 Sept. Een man en zijn vrouw te Auckland hebben iets in de lucht gezien, dat leek op een lange sigaar. Het bewoog zich op drie km hoogte ogenschijnlijk re gelmatig voort en verdween na zes seconden. Aan één zijde wa ren zes of acht groenblauwe lichten te zien. Het enige geluid was een nauwelijks hoorbaar ge ruis. (Zondag is in Denemarken en Zweden ook een „vliegende si gaar" gezien. Astronomen menen, dat dit een bijzondere heldere meteoor is geweest die zich vrij langzaam voortbewoog). WENEN, 30 Sept. Weste- Sept. lijke diplomaten, die uit Boeda pést in Wenen zijn aangekomen, kunnen het bericht, dat Lazlo Tqth, een der medebeklaagden van Kardinaal Mindszenty in 'n gevangenis in Hongarije zou zijn overleden, niet bevestigen. Het Oostenrijkse katholieke Nieuwsagentschap meldde, dat het kortgeleden een onbevestigd bericht van Toth's overlijden had ontvangen van het Interna tionale Katholieke Persagent schap (CIPA), dat zijn hoofd bureau in Freiburg, Zwitserland heeft. Het Oostenrijkse Katholieke Nieuwsagentschap deelde mee, dat CIPA geen bron voor zijn inlichtingen opgaf. ten gebruikten ook zelf vervaar digde wapens. Generaal majoor Thomas W. Herren, bevelhebber van de Ko reaanse verbindingszone en an dere officieren zijn hier per vliegtuig aangekomen om een onderzoek naar de opstand in te stellen. Op het eiland bevinden zich meer dan 5000 geharde Chinese communistische krijgsgevangenen. Kapitein ter Zee L. J. Dow. commandant van het Amèrikaan- se vliegdëkschip ..Wright", heeft aan het einde van het bezoek van Amerikaanse oorlogsschepen aan Rotterdam ziin dank betuigd voor de wijze waarop de bemanningen van de ..Wright" en de begelei dende torpedobootiagers „Das- hiell" en „Caperton" in Neder land zijn ontvangen. De ..Wright" heeft met de genoemde torpedo- bootjagers deelgenomen aan de vlootoefening „Mainbraee". Het vliegdekschip behoorde tot de groep der „Striking fleet", waarin ook de Nederlandse torpedoboot iagers Hr Ms „Banckert" en Hr Ms „Van Galen" waren opgeno men. Gistermiddag ziin de Ameri kaanse oorlogsschepen uit Rotter dam vertrokken naar de Verenig de Staten. ST. LOUIS, 30 Sept. Miss Georgia Theodore, een boekhoudster in St. Louis, had gisteren een avontuurlijk lunchuur. Eerst vond ze een cheque van 2066 dollar, bestemd voor een beleggingsmaatschappij. Zij gaf deze aan een man, die even verder zenuwachtig in zijn zakken stond te zoeken. Kort daarop zag ze een porte feuille liggen naast een gepar keerde auto. De eigenaar, die juist uit de wagen stapte, was blij zijn eigendom terug te krijgen. Twee straten verder, vertel de miss Theodore, zag ik een beursje bij een krantenkiosk liggen. „Dat was teveel voor me", zei ze. „Ik ben er gewoon voorbij gelopen."

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1