Worden Oost Europese staten spoedig Sovjet-republieken? N.A. V. O.-landen slagen in aanleg van militaire bases DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Auto slipte U-machine voor warmte Benelux-conferentie tot nader datum uitgesteld N.A.M. vraagt mijnconcessie Een wakkere rede Duidelijke verklaring van communistische radio-Sofia Wantrouwen in satellietstaten Ned. vlieger in Y.S. verongelukt Eén dode EEN JAGER DIE GELUK HAD Straal-luchtmacht in Amerika Meer dan millioen voor Rode Kruis TWEEDE KAMER Volkspolitie deserteert maar Zweden bij N.A.V.O.? Minister Aclieson verklaart: Geruchten nieuw plan V. S. inzake Korea onjuist Trein ontspoorde in Italië TT-RACES OP 27 JUNI? TWEE MEISJES GEDOOD ONDER VRACHTAUTO De. Valera opnieuw geopereerd Griekse kinderen toch naar huis Op verzoek van Den Haag Duits wetsontwerp tot goedkeuring van Nederlandse schuldvordering Auto door trein gegrepen bij Hindelopen Textielproducten naar West-Duitsland BIJ WINSCHOTEN \OORDIIOI1f Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f4.—; familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Donderdag 2 October 1952 48e Jaargang No. 12593 Buiten Cod is 't nergens veilig Vondel HET HOOFDMOMENT in de dis cussies van de laatste weken over de vraag, hoe het zal gaan met de verdediging van West-Europa, in dien onverhoopt een militaire aan val op ons gebied wordt gedaan, was ongetwijfeld de rede, welke de kolonel Fens in de algemene vergadering van de Raad van Europa heeft gehouden. Wij hebben vorige week in een van onze beschouwingen over deze kwestie de hoop uitgespro ken. dat de landen, waar onrust cn onzekerheid terzake heerst, wakker zullen blijven, na de niet volkomen bevredigende wiize, waarop de Regering de vragen, door prof. Romme gesteld, heeft beantwoord. De rede van de kolo nel Fens, de afgevaardigde voor militaire zaken van de Katholieke Volkspartij in onze Tweede Ka mer, mag zeker zulk een bewijs van ..klaar wakker" genoemd worden. Bovendien hebben verschillen de militaire leiders dezer dagen verklaard, dat er geen verdeeld heid was over de strategie van de West-Europese verdediging, ter wijl generaal Ridgway in ons land zeide. dat heel Europa ver dedigd zou worden. Maar zelfs dat alles was nog niet in staat, de be staande onzekerheid op te heffen. De strategie van West-Europa immers kan tenslotte uitlopen op de Pyreneeën en dat zal te eerder geschieden, indien de andere li nies minder aandacht hebben. Ook het z.g. plan-Speidel, met zijn wisselende tussen-linies. in Ne derland en in Frankrijk, werkt alleen maar als vertragingsactie. Het is dus verheugend, dat in de Raad van Europa, waar de kernachtige rede van kolonel Fens door verschillende anderen werd bijgevallen, de aandacht op deze kwestie duchtig is gevestigd. In hogere kringen van de N.A.T.O. kan men deze uitlatingen niet ne geren. Wii kunnen zo mogen wij dc klacht van de heer Fens sa menvatten niet aanvaarden, dat wii in West-Europa (en hier werd met name op Nederland, Denemarken en West-Duitsland gedoeld) op het stuk van de mili taire verdediging als landen van de tweede rang worden, be schouwd. die vallen buiten de eigenlijke verdedigingszone. Alle NATO-landen hebben ge lijk recht op militaire verdedi ging. Natuurlijk gaat het er niet om. "aldus liet de heer Fens uit komen, dat een 3luk van West- Europa moet worden ontruimd, indien een kritieke situatie ont staat. die het opperbevel tot een bepaalde beslissing dwingt. Maar wat de betrokken landen niet kunnen aanvaarden dat is, dat van het begin af een plan wordt opgemaakt, met de uitge sproken bedoeling, dat deze lan den worden prijsgegeven aan de vijand. Gelijk recht voor alle landen, die deel hebben in het Noord- Atlantisch Verdrag! Met deze klemmende eis heeft de Raad van Europa tenslotte ingestemd, waar- bii de Zweden en de Ieren en twee Duitse socialisten zich van stemming onthielden, de eerste vanwege hun neutraal standpunt, de twee Duitsers vanwege hun specifiek Duits-socialistische op vatting. Daar komt nog iets bij. Wij staan inderdaad voor ontzettend zware offers, die men alleen on voldoende kan achten, indien men ze meet met de maatstaf van Amerikaanse inzichten, maar dat kan nu eenmaal voor een land als Nederland niet gelden. Wij brengen zware offers en dragen zware lasten. Het zou dom zijn, ons nog langer in onzekerheid te laten over wat er gebeuren zal, indien onverhoopt het ogenblik komt, dat een gemeenschappelijke vu and een aanval doet. Het mag niet zo zijn, dat wij enkel be stemd zijn als terrein, waar enige vertragende acties worden ge voerd. die de terugtocht van de bevoorrechte partners veilig moe ten stellen. Daarmee heeft kolonel Fens de oorzaak van de ongerustheid en de onzekerheid in het hart ge raakt. Zijn wakkere rede moge ertoe bijdragen, dat op hoger NATO-plan begrepen wordt, dat het ons, in het licht ook van de lasten en offers, ernst is met het gerechte verlangen, om alle deel nemers in deze strijd tegen een gemeenschappelijke vijand zonder voorbehoud geliike rechten te ge ven! WENEN, 1 Oct. A.P.) Het Kremlin schijnt van plan te zijn van de 70 millioen Oost-Europeanen achter het ijzeren gordijn Sovjet-burgers te maken. Westelijke diplo maten in Wenen hebben vandaag medegedeeld, dat het Russische plan er in schijnt te voorzien, binnen een paar jaar van Bulgarije, Roemenië, Polen, Tsjeclio-Sloivakije, Hongarije en Oost-Duitsland Sovjetrepublieken te maken. Diplomaten hebben reeds lang vermoed, dat de Sow jets dit zou den doen. Een gisteravond door A.P. in Wenen beluisterde uit zending van de Bulgaarse radio- omroep schijnt de eerste beves tiging van dit vermoeden te zijn. Voor Radio Sofia drong een officiële communistische commen tator er bij de Bulgaren op aan Russisch te leren (hun taal is vrijwel identiek) omdat dit ge makkelijk zou zijn „gezien de toekomstige nauwe samenwer king tussen de Bulgaren en de Sowjet bevolking, welke de assi milatie van Bulgarije zal voltooi en en van het land een Sowjet republiek zal maken". Dit kan dus beschouwd wor den als een onomwonden toege ven, dat een dergelijk plan voor Bulgarije bestaat. Indien het plan voor Bulgarije klaar ligt. dan zal dit, volgens diplomaten, „ook voor geheel Oost Europa gelden". Wanneer de 7 millioen Bulga ren verteld zal worden, dat zij In de nabijheid van Luke Air- force Base (Arizona) is Maan dag de 24-jarige reserve ser geant-vlieger- C. de Kok van de Nederlandse Luchtmacht, die in de Verenigde Staten tot vlieger was opgeleid, met een vliegtuig verongelukt en om het leven gekomen. Sergeant Kok was on gehuwd en in Scheveningen woonachtig. De 61 jarige heer J. van der Velden, oud-wethouder van 's Hertogenbosch, is gistermor gen onder Tilburg om het leven gekomen, toen zijn auto slipte en tegen een boom botste. De bestuurder van de wagen werd gewond. De heer van der Velden, die hoofd van een accountants bureau te Den Bosch was, is daar tevens zes jaar wethouder van financiën geweest. UELZEN. Did., 1 Oct. (A.P.) De Britse kolonel M. Hurn- dall schoot een dezer dagen een reebok. Toen hij op zijn buit toeliep, ontdekte hij, dat op enige afstand van de dode bok een eveneens dode hinde lag. Ziin kogel was door de nek van de bok gedrongen, en had ongeveer 100 meter verder het wijfje getroffen. hun eigen nationaliteit verloren hebben en dat hun land de 17de republiek van de Sowjet Unie geworden is, is natuurlijk een vraag. Een Westerse diplomaat merkte op, dat de radiouitzen ding alleen maar een proefballon geweest kan zijn om de reactie in het Westen te peilen. Historisch en cultureel gezien staat Bulgarije van alle Oost- Europese landen het dichtst bij Rusland. Aardrijkskundig is het van de Russische grenzen ge seheiden door Roemenië. Het zou daarom onwaarschijnlijk zijn, dat Bulgarije wel in de Sowjet. Unie zou worden opgenomen en Roe menië niet. In Juli hebben diplomaten be- SEATTLE, 1 Oct. Ten min ste vier vliegtuigfabrieken zijn bezig ontwerpen te bestuderen voor supersonische bommenwer pers die waarschijnlijk binnen de vijf jaar in de lucht zullen zijn, aldus werd vandaag door het Ministerie van Defensie meegedeeld. Er zijn nog geen contracten voor de fabricage van deze toe stellen afgesloten. De woord voerder deelde mee, dat de Amerikaanse gevechtseskaders van de luchtmacht „practisch voor 100 pet" uitgerust zijn met straalvliegtuigen. richten uit Roemenië ontvangen, waarin gesproken werd van een groot wantrouwen onder de be volking, dat het Kremlin van plan was van het land een auto nome republiek van de Sowjet Unie te maken. Westelijke diplomaten achter het IJzeren Gordijn hebben ver klaard, dat in Hongarije, Polen en Tsjechoslowakije ook deze vrees bestaat. Hoewel de preciese cijfers van alle afdelingen nog niet binnen zijn, staat thans wel vast, zo vernemen wij van de zijde van het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis dat de opbrengst van de Roode Kruis campagne 1952 het millioen heeft over schreden. De Tweede Kamer is bijeen geroepen voor een vergadering op Dinsdag 14 October, des na middags te drie uur. De agenda vermeldt o.a. de behandeling van het wetsontwerp tot nadere wij ziging van de wet van 18 Decem ber 1947. Tot vaststelling van een nieuwe regeling van de samen stelling van de Hoge Raad. de Gerechtshoven en Arrondisse mentsrechtbanken en de Kanton gerechten en van de bezoldiging der rechterlijke ambtenaren. Voorts zullen veertien natura lisatie-ontwerpen aan de orde komen. BERLIJN, 1 Oct. De Oost- duitse communistische volkspo litie heeft in September aan 't Westen ongeveer twee compag nieën' verloren. In totaal heb ben in September 330 leden de zer politie in West-Berlijn om asyl gevraagd. Het aantai de serteurs van de volkspolitie is hiermede sedert 1 Jan. gestegen tot 1388. uit lucht ingenieur Olaf Gratis De Deense Uritzen heeft een sensationele ontdekking gedaan. Hij con strueerde een machine, die ge baseerd op geheel nieuwe ideeën, electrische energie aan de lucht kan onttrekken. De machine,'die de schepper U-machine noemt, is ook uiterlijk geheel afwijkend van wat men zich thans als ma chine voorstelt: het lijkt wel een apparaat uit een onbeken de wereld. Volgens de uitvinder kan zij gebouwd worden in alle grootten voor een capaciteit van 0.5 pk. tot die van 25.000 pk. De vinder kwam op het idee voor deze machine, doordat hij een nieuw propellertvpe voor' een zgn. Jet-propvliegtuigmotor be studeerde. De machine kan practisch op de gehele wereld gebruikt wor den. ook in zeer primitieve ge bieden. Zij kan aan onontwik kelde steden licht en warmte verschaffen, op zeer economische voorwaarden, want de kracht die zij levert is practisch gratis. Ir. Uritzen denkt reeds aan grote plannen voor onontwikkelde ge bieden, zoals de woestijnstreken, waar door middel van zijn vin ding landbouw mogelijk wordt. NEW YORK, 1 Oct. (AP) Het weekblad Newsweek schreef vandaag „dat men niet verwonderd moet zijn, wanneer Zweden haar neutra liteit opgeeft en zich bij de NATO-landen aansluit". Het blad schreef, dat volgens de Engelse geheime dienst Rus sische agenten aan Moskou heb ben gerapporteerd dat de oefe ning „Grote Bras" een misluk king geweest was. en „dat Noor wegen en Denemarken door het Westen niet verdedigd kunnen worden". Newsweek voegt er aan toe. dat „de Zweden aan de andere kant zeer onder de indruk wa ren" van de oefening. WASHINGTON, 1 Oct. (A.P.) Op zijn wekelijkse persconferentie heeft de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Dean Acheson zijn vertrouwen uitgespro ken, dat de N.A.V.O.-landen er in zullen slagen de hand te houden aan het plan voor de aanleg van bases voor de verdediging van West-Europa. Hij verzachtte de critiek, wel ke generaal Ridgway op Frank rijk geoefend heeft. Ridgway heeft er in Parijs over geklaagd, dat de Franse bureaucratie en de vertraging bij het beschik baar stellen van land de aanleg van de zo zeer nodige luchtbases en andere defensie-installaties bemoeilijkt In antwoord op vragen zei Acheson, dat ongeduld natuurlijk is bij degenen, die er voor staan iets tot stand te brengen. Hij was evenwel van mening, dat er in Frankrjjk en de andere landen zeer veel gedaan was voor de Westelijke verdediging. Hij voeg de hieraan toe te geloven, dat de Westelijke geallieerden het geen zij voorgenomen hebben ook tot stand zullen brengen. Acheson legde er de nadruk op, „Teddy" is één van de twaalf Konden, die door de 1ste „Com monwealth Division" in Korea worden gebruikt om mijnen op te sporen, die niet zijn vervaardigd van metaal en die dus niet worden geregistreerd door de apparaten voor de opsporing van mijnen. „Teddy" is nu zestien jaar oud, en heeft al een bewon derenswaardige staat van dienst achter zich Hij werd door sergeant Barker, de man, die hij zo vriendschappelijk een poot heeft toegestoken, opgeleid. DRIE DODEN REGGIO EMILIA (Noord-Italië) 1 Oct. Reuter Woensdag is in de buurt van Reggio Emilia de sneltrein Bologna-Milaan ont spoord. Drie personen zijn om het leven gekomen en vele ge wond. De ontsporing geschiedde on geveer 200 meter van het station te Reggio Emilia bij een scherpe bocht waar zich enige jaren ge leden een ongeluk heeft voor gedaan, aldus meent men te we ten. De drie verongelukten bevon den zich in de bestuurderscabine. Tien passagiers ongeveer zouden gewond zijn. De locomotief en drie rijtuigen zijn volgens de laatste berichten ontspoord. dat de V.S. nog geen vaststaand besluit genomen hebben over de voorstellen, welke aan de alge mene vergadering der Y.N., wel ke 14 October geopend wordt, voorgelegd zullen worden. Hij zei, dat de geruchten, dat de regering besloten had een nieuw plan of een gewijzigd plan voor Korea voor te leggen absoluut niet waar zijn. Acheson voegde hieraan toe, dat bij het voorbereiden van de zitting overleg met de andere leden was gepleegd over de stap pen welke op verschillende ter- Op het Najaars-congres van de F.I.M. (Federation Internationale Motocycliste), dat van 27 tan. 30 October te Parijs zal worden ge houden, zal door de K.N.M.V. 't voorstel worden gedaan om de TT-races te Assen voor 27 Juni op de internationale kalender te plaatsen. LEEUWARDEN Gistermid dag omstreeks 2 uur zijn de 8- jarige Frederica Rodenhuis en de 9-jarige Doewtje van Dijk onder de vrachtauto geraakt van de heer P. van St. Jacobiparo chie. De twee meisjes reden op één fiets en begonnen toen zij de vrachtauto naderden plotse ling hevig te slingeren. Zij kwa men onder de wielen terecht en werden beiden op slag ge dood. De chauffeur reed met 'n matige snelheid en hoorde al leen de klap. De meisjes waren op weg van Oude Bildtzijl naar St. Annaparochie en waren af komstig van resp. oude- en Nw. Bildtzijl. Ter ere van het Joodse feest, „Grote Verzoendag", (Yom Kip- pur)heeft Egyptes premier Naguib, de Ismaëlitische Synagoge te Cairo bezocht, waar hij een gedeelte van de dienst ter gele genheid van dit feest bijwoonde. Twee maal werd Naguib in de strijd tegen de joden gewond, zodat ook hij van „verzoe ning" kon spreken! Naguib neemt afscheid van Opperrabijn Dr. Haim Nahem. BRUSSEL, 1 Oct. (A.P.) De conferentie van de mi nisters van de Benelux-landen, welke op 9 October in Knokke zou beginnen, is op verzoek van de Nederlandse regering uitgesteld. reinen genomen zouden worden, maar dat geen definitieve beslui ten genomen waren. Wat in de V.N. zal gebeuren zal in grote mate beïnvloed wor den door hetgeen op de wapen stilstandsonderhandelingen ge beurt, zo zei hij. Alleen de communisten kun nen zeggen of zij de jongste voor stellen om de wapenstilstands impasse te doorbreken zullen aan vaarden. Deze gaven een aantal mogelijkheden aan om het ge schil over de gedwongen repatri ëring van de krijgsgevangenen tot een oplossing te brengen. Zij werden Zondag ingediend en de communisten hebben 10 dagen om over het antwoord te denken. Eamon de Valera, minister president van Eire, is Dinsdag voor de derde maal te Utrecht aan een oog geopereerd. Verno men wordt, dat de resultaten der operatie „op het eerste gezicht bevredigend ziin". Het zal echter nog enkele weken duren voordat een definitief oordeel kan wor den gegeven. LONDEN, 1 Oct. Radio Bel grado heeft bekend gemaakt, dat 70 Griekse kinderen, die in Joego slavië woonden, vandaag naar Saloniki vertrekken. Het Griekse Rode Kruis zal de kinderen naar hun ouders bren gen. Dit werd vanmorgen meege deeld door een woordvoerder voor het ministerie van Buiten landse Zaken. De Benelux ministers zouden in Knokke-Le Zoute bijeenkomen om de moeilijkheden te bespre ken die ontmoet werden bij de pogingen de economieën van de drie landen in een economische unie, de Benelux, onder te bren gen. Men zegt, dat de conferentie slechts voor korte tijd uitgesteld zal worden. De drie landen plegen nu overleg over een andere datum. De conferentie was bijeen geroepen door de Belgische re gering onder druk van verschil lende industrieën zoals de tex tiel-, leer- en glaswaren- en pa pierindustrie. Deze industrieën beweren dat hun Nederlandse collegae voor lagere prijzen op hun eigen bin nenlandse markten verkopen dank zij de lagere lonen, lagere Kolonel-vlieger-waarnemer W. J. Reynierse, die commodore- vlieger-waamemer J. van de Werff zal opvolgen als com mandant luchtmacht. Commo dore Van de Werff zal zijn functie neerleggen wegens het bereiken van het aantal pen sioengerechtigde jaren. Kolo nel J. W. Reynierse was, nadat hij de functie van commandant vliegbasis Leeuwarden had neergelegd, twee jaar verbon den aan S.H A.P.E. (Van onze correspondent! De West-Duitse regering heeft bij de beide huizen van de volksvertegenwoordiging een wetsontwerp ingediend tot goedkeuring van de over eenkomst met de Nederlandse regering betreffende de resti tutie en deblokkering van in R.M. luidende Duitse effecten, die gedurende de bezetting naar Duitsland zijn uitge voerd. Nederland had restitutie ver langd van aandelen en obligaties met een totale waarde van 450 millioen R.M. Er is een overeen komst tot stand gekomen volgens welke de Bondsrepubliek zich verplicht tot betaling van een bedrag van 45 millioen D.M. en erkenning van een schuld van ongeveer 7 millioen D.M. als tegenwaarde van 70 millioen R.M. aan obligaties. De bedragen, welke op grond van de restitutie verschuldigd ziin. zullen bii een Duitse bank gestort worden en geïnvesteerd worden in Duitse industriële ondernemingen. sociale lasten en lagere kosten voor grondstoffen ten gevolge van regeringssubsidies. Van Nederlandse zijde wordt verklaard, dat de Belgische in dustrieën die onder de lagere Ne derlandse prijzen lijden, nagela ten hebben maatregelen te ne men om een concurrerende posi tie te kunnen handhaven daar zij hun productie niet gerationa liseerd cn gemoderniseerd heb ben. Eén zwaar en twee lichtgewonden LEEUWARDEN Gistermid dag kwam een luxe auto van Hindelopen in aanraking met de trein die om 13.15 van Workum naar Staveren was vertrokken. Het ongeluk vond plaats op de onbewaakte overweg tussen de stations Workum en Hindelo pen. De auto werd aan de ach terzijde geraakt waardoor de zijkant werd weggerukt en de wagen aan de andere zijde van de weg in de berm terecht kwam. De inzittenden van de auto waren de heer W. Klijn, opzichter bij de Noord-Zuidhol landse Reddingmaatschappij, 47 jaar oud, zijn echtgenote en hun 5-jarig zoontje. Mevr. Klijn werd zwaar aan het hoofd gewond en kon niet worden vervoerd. Zij werd in de buurt bij particulieren binnen gedragen. De heer Klijn en het kind werden licht gewond. De heer Klijn, vroeger woon achtig te Hindelopen kwam van Haarlem en was op weg naar Harlingen. Ondanks het zeer ruime zicht heeft hij de trein waarschijnlijk niet opgemerkt. De auto reed slechts met een matige snelheid. De Westduitse autoriteiten heb ben voor invoer van textielpro ducten uit Nederland een bedrag toegewezen' van 1 millioen mark. Voorts is een bedrag van 4 mill, mark toegewezen voor invoer uit Nederland van industriële pro ducten. voor zover deze niet zijn geliberaliseerd en niet zijn be grepen in reeds vastgestelde con tingenten. GRONINGEN. De Ned. Aardolie Maatschappij heeft bii Ged. Staten van Groningen een aanvrage ingediend voor een miinconcessie voor een gebied in de onmiddellijke omgeving van Winschoten. Zoals bekend is in dit gebied onlangs een grote zout laag aangeboord. Het gebied is voor het grootste gedeelte gele gen in de gemeente Winschoten en Scheemda en bevat o.a. steen- zout en anhydriet. Het is een oi- laarvormige formatie waarvan de top ongeveer 400 meter beneden het maaiveld ligt. Dit is voor het eerst in de historie dat in de provincie Gro ningen een dergelijke miincon cessie is aangevraagd De aan vrage van een miinconcessie ge schiedt volgens een zeer oude. Franse, wet vah 1810.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1