Bonn doet Parijs 'n oplossing van Saarkweslie aan de hand Sipl WAAROM NAAR KOREA DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING BRITSE ATOOMBOM IS ONTPLOFT voor Australische Westkust Nederlandse vrijwilligers in Tokio zeggen „om het gelte zijn gegaan Weinig puur idealisme Labour verwerpt motie bezuiniging bewapening Halve eeuw strijd Saargebied onder toezicht van ministerraad Plan-Schuman Stalin over een mogelijke oorlog m 1 x- 1H OLIEBRAND in Venezuela Daladier sprak met Sovjets Communisten weggevaagd Kath. Bisschop bedreigd IN hVLGARIJE Bevan lijdt nederlaag Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Vfijdag 3 October 1952 48e Jaargang No. 12594 Tr HET GOUDEN'fEEST van de Ne derlandse Katholieke Journalisten kring, zoals de organisatie van de Roomse persbroeders thans heet. is een gerede aanleiding, om enige gedachten te ontwikkelen op dit gedeelte van het terrein, waarop de katholieke emancipatie zich ontwikkeld heeft. Dat betreft dan zowel het ter rein van de feestvierende organi satie. als de ontwikkeling van de katholieke pers zelf, maar uiter aard houdt het een met het ander ten nauwste verband. Wanneer wii namen horen van de oprichters en eerste leden, dan wordt ons al dadelijk een blik ge gund iri een stuk levende historie van de katholieke pers, die in 1902 naar moderne maatstaf gemeten, nog wel wat in de kinderschoenen stond, al waren er bladen als het „Centrum", „Tijd", „Maasbode", „Gelderlander", „Huisgezin" e.a., die al iets gingen betekenen. Wanneer men zich de geschie denis van deze en andere bladen herinnert, dan weet men, dat het in meer dan één opzicht een ge schiedenis van strijd is geweest. Vele stichters en uitbouwers van de katholieke pers in ons land, uitgevers, directeuren en journa listen, hebben grote financiële oilers gebracht, om de ontwikke ling van de katholieke Neder landse pers mogelijk te maken, waaruit naar voren is gekomen die trits van katholieke Neder landse dagbladen, die mede de roem van katholiek Nederland uitmaken. Daarbij valt er nog wel eens op te wijzen, dat de katholieke gewestelijke pers daarvan het leeuwendeel uitmaakt. Hoewel de cijfers niet alles zeggen en de invloed van een krant niet al leen naar de omvang van het ge tal kan worden beoordeeld, is 't toch wel belangwekkend te ho ren, dat van de gezamenlijke 850.000 abonné's van katholieke dagbladen er klein 250.000 voor rekening komen van de drie „grote landelijke dagbladen", zo dat de gewestelijke katholieke dagbladpers een oplaag heeft van rondom 600.000. Dit is wel een getal dat spreekt, ook daarom, omdat toch wel ge zegd mag worden, dat de in vloed 'van een krant des te gro ter is, naar de mate van de om vang van zijn lezersschare wii zeggen opzettelijk niet abonnees! Want één abonné betekent ge middeld wel vier le z e r s, zo dat al wat de katholieke krant publiceert, geestelijk gemeengoed kan worden van bijna 2Va millioen Nederlandse katholieken. Waar lijk, het is te begrijpen, dat de klassieke uitdrukking van de pers-als-grootmacht kon ontstaan! De K.N.J.K., vroeger Katholie ke Journalistenvereniging gehe ten. heeft in de vijftig jaren van haar bestaan veel goeds tot stand gebracht. In de eerste tijden, van v. d. Lans en Vesters, van v. d. Kallen en Helmer en zovele ande ren. was van de latere vakvereni ging nog niet zozeer sprake, maar geleidelijk aan kwam de journalis tenorganisatie ook in ander op zicht op hoger niveau. Namen als van Willem Nieuwenhuis z.g. en na pater Kruitwagen, als moderator, de serene figuur van pater Titus Brandsma z.g. mogen in dit ver band wel met bijzondere eer wor den genoemd. Met de vereniging der neutrale broeders stond de N.K.J.K. in den beginne in bijzonder betrekking, omdat verscheidene katholieke le den toen ook lid waren van de neutrale vereniging, meestal omdat dit terwille van de plaatselijke re presentatie nodig was geacht. Ge leidelijk kwam daarin verandering, ook voor de katholieke journalist was in de dagen, dat het princi pieel katholieke organisatiewezen tot grote bloei kwam, besliste keu ze en kleui-bekennen noodzakelijk. Er ontstond toen in de beste ver standhouding een goede samen werking van organisatie tot orga nisatie en na de oorlog kwam de Federatie van Nederlandse Jour nalisten tot stand. Daarin is het organisatiewerk van de katholieke journalisten vol op tot zijn recht gekomen; er is in de jaren na de bevrijding groot werk gedaan, waarover in vroeger tijd ook wel gedacht en gepraat was. Wij noemen de pogingen voor een betere rechtspositie van de katholieke journalisten, in die dagen geen overbodige luxe, de kwestie van de madezeggenschap, het nóg levende verlangen naar een katholieke Persraad, enz. In het kader van het snel tot ontwikkeling komende werk van de Federatie kwam, in gemeen overleg met de Dagbladdirecteu ren, een collectief contract tot stand. dat veel verbeteringen bracht, niet alleen op het beperkte terrein der salarissen! Aangepakt werd ook het probleem van de journalistieke verantwoordelijk heid en de regeling van het tucht recht, waaraan vast zit de kwestie van de opleiding. Op dit punt was het de Katholieke Journalistenver eniging, die zelfstandig een histo rische stap deed, toen de katholie ke opleiding aan de Katholieke Universiteit tot stand kwam. Er valt voor de katholieke orga nisatie nog veel te doen. Niet al leen natuurlijk in het Federatieve verband, maar de K.N.J.K. beseft ook, dat zij een eigen taak heeft. Haar „bezinningswerk" ontplooit zich de laatste jaren, deels ook in samenwerking met de Katholieke Actie. In het middelpunt van de belangstelling staat op het ogen blik o.a. ook de bestudering van de zorg voor het juiste evenwicht in de verhouding tussen commerciële leiding en onafhankelijke journa listiek. De pogingen, om van over heidswege ten aanzien van de pers BONN, 2 Oct. A.PDe Westduitse regering heeft formeel aan Frankrijk voorgesteld, dat het om streden Saargehied „een Europese staaF' onder toe zicht van de Kolen- en Staalgemeenschap K.S.G.) zal worden, zo werd hier vandaag van officiële Duitse zijde vernomen. Dit voorstel om een einde te maken aan het Frans-Duitse geschil werd vandaag in Parijs aan de Franse minister van buitenlandse zaken Robert Schu- man voorgelegd. Dr. Hallstein heeft Schuman een brief van bondskanselier Adenauer overhandigd, waarin het Duitse voorstel is uiteengezet. Duitse zegslieden zeiden, dat de regering in Bonn vertrouwt, dat nu spoedig een regeling met de Fransen getroffen zal kunnen worden. Zij zeiden, dat waar schijnlijk binnen een paar dagen een FransDuitse verklaring over de toekomst van het Saar gebied zal worden uitgegeven. Het Duitse plan komt er op neer, dat de Fransen een bevoor rechte economische positie zou den blijven innemen, terwijl op politiek terrein aan de Duitsers concessies gedaan zouden moeten worden. Autonome Europese staat Krachtens het plan zou het Saargebied een autonome Euro pese staat worden, welke onder toezicht komt te staan van de raad van ministers van het plan Schuman. Dit orgaan bestaat uit vertegenwoordigers van Frank rijk, West-Duitsland, Italië en de Benelux-landen. H.M. de Koningin heeft Don derdag in het Paleis op de Dam te Amsterdam aan de nabestaanden van 18 verzets strijders het posthuum toege kende verzetskruis uitgereikt. Verscheidene oud-medewer kers uit de illegaliteit en ook de Commissarissen der Ko ningin in de provincies Fries land, Drente, Overijsel en Gelderland, waar de activiteit van de posthuum gedecoreer den zich. hoofdzakelijk heeft afgespeeld, hebben de plech tigheid bijgewoond. H.M. Ko ningin Juliana overhandigt de onderscheiding, die posthuum aan de heer F. G. M. Conijn uit Alkmaar werd uitgereikt, aan zijn moeder. ONDERGRONDSE TREINRAMP Drie doden LEIGH, Engeland, 2 Oct. Bij een ondergrondse treinramp in de Mosley kolenmijn, een der grootste en diepste van Engeland zijn vandaag drie personen ge dood en 34 gewond. Het ongeluk vond plaats 1000 meter onder het aardoppervlak. Er brak een koppeling van een trein, die een groep mijnwerkers van de dagploeg naar de plaats van hun werk bracht. 17 wagons raakten uit de rails en reden een steile helling af. Zij kwamen ten slotte boven op elkaar terecht. Vrijwel geen der inzittenden van deze 17 wagens bleef ongedeerd. zekere wettelijke maatregelen te nemen, eisen de voortdurende waakzaamheid van de organisa ties op persgebied In de rij der vele katholieke ver enigingen, welke zo vaak de in tense belangstelling van de katho lieke pers hebben genoten, neemt de K.N.J.K. thans een plaats van betekenis in. De resultaten van haar strijd van vijftig jaar mogen met ere worden genoemd, al valt er nog veel te doen, om het ideaal van de katholieke pers nog beter te dienen. Dat is niet alleen een zaak van de katholieke journalis ten! Het economische verdrag tus sen Frankrijk en het Saargebied, waarbij de mijnen en de staal industrie in de Franse economie zijn opgenomen, zou niet gewij zigd worden. In ruil zouden de Fransen de pro-Duitse politieke partijen moe ten toestaan vrijelijk in het Saar gebied te werken. Deze partijen zijn op het ogenblik door de pro- Franse regering van de Saar ver boden. Later zouden, waarschijnlijk on der internationaal toezicht, vrije verkiezingen in de Saar gehou den moeten worden. Voor het einde van 1952 staan reeds ver kiezingen op het programma. Het Duitse standpunt is, dat dit voorstel een voorlopige oplossing van de Saarkwestie moet zijn op grond van de volgende overwe gingen: 1. De regering in Bonn is van mening, dat geheel Westelijk Europa een politieke federatie zal moeten gaan vormen. 2. Een toekomstige Duitse re gering moet de vrijheid hebben om deze voorlopige regeling van de toekomst van de Saar goed te keuren of van de hand te wijzen. Provinciale Staten HAARLEM De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft tot lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland be noemd verklaard de heer F. Sij- besma te Amsterdams, zulks ter voorziening in de vacature, ont staan door het ontslagnemen van de heer H. A. Vulik te Amster dam. MOSKOU, 2 Oct. (A.P.). Joseph Stalin heeft vandaag ver klaard, dat een oorlog tussen de kapitalistsiche landen waarschijn lijker is dan een oorlog tussen kapitalistische en socialistische landen. Volgens Stalin zijn tussen de kapitalistische landen oorlogen onvermijdelijk. Stalin legde zijn verklaringen af in een artikel van 50 pagina's aan de vooravond van het 19de partijcongres in het tijdschrift „Bolsjewiek" van de communis tische partij. Hij schreef, dat hij fouten cor rigeerde van andere kameraden, die geloofden, dat conflicten tus sen de kapitalistische landen niet erg waarschijnlijk zijn, omdat de Verenigde Staten hen in een sa tellietpositie gebracht hadden. 500 emigranten naar Nieuw Zeeland Met ongeveer 500 emigranten voor Nieuw Zeeland en ruim 300 voor Australië zal het s.s. „Water man" morgen uit Rotterdam via Curacao en het Panamakanaal naar Wellington in Nieuw Zee land vertrekken. De geestelijke verzorging der emigranten op deze reis is in han den van ds J. W. Deenik, gere formeerd predikant te Poortugaal en pater J. Schokker uit Volen- dam. Ds Deenik, die zijn vrouw en drie kinderen meeneemt, zal zich blijvbnd in Auckland vesti gen als voorganger. Ook pater Schokker blijft in Nieuw Zeeland 4- JA - - i Dit is de enige varende zwavelmijn-installatie ter wereld. Hij is op weg naar zijn ligplaats bij een mijn aan de Baai Ste Eliane, aan de kust van Louisiana (V.S.). LONDEN, 3 October Even over 2 uur heeft de Britse admiraliteit in een beknopt communiqué be kend gemaakt, dat de eerste Britse atoombom met voor de zielzorg onder de Neder-1 succes tet ontploffing gebracht is. De ontploffing had lanuSc emigranten amaar^ evenais a plaats op de troosteloze Monte Bello-eilanden voor de Westkust van Australië. pater T. T. Homan uit Delft, die eveneens met de „Waterman" naar zijn nieuwe bestemming reist. Inspectie Rijks Arbeidsbureau (Van onze parlementaire redacteur) Naar wij vernctr.én is binnen kort de benoeming te verwachten van de heer P. Knop tot inspec teur generaal van het Rijksar beidsbureau. De heer Knop, die thans directeur is van het ge westelijk Arbeidsbureau te Rot terdam, volgt mr. Ph. H. M. Wer ner op, die, zoals wij onlangs be richtten, benoemd zal worden tot secretaris generaal van het minis terie voor maatschappelijk werk. In het communiqué, dat op ge zag vén minister-president Win ston Churchill uitgegeven is. wordt alleen gezegd, dat een „atoomwapen" tot ontploffing is gebracht. Verdere bijzonderheden werden niet verstrekt. Het bleek een bom te ziin die ontplofte in de nabijheid van het Hermieten-eiland. In mededelingen van waar nemers wordt de explosie be schreven als een korte licht straal. als van weerlicht, gevolgd door een zich verspreidende, rafelige wolk. Aan de voet was de wolk breed en na zestig seconden had zij een hoogte bereikt van 2000 meter. Twee minuten later was dit ruim 3000 meter. TOKIO. Waarom gaan de Nederlandse soldaten naar Korea? Hoofdzakelijk om het geld, om de soldij, die veel hoger is dan in Nederland. Dat is tenminste de indruk-die men krijgt uit een A.P.-interview met een elftal Nederlandse vrijwilligers, die momenteel in Tokio verblijven, op weg naar het Koreaanse front. Van de 106 soldaten werden er elf geïnterviewd. Hun commandant gaf echter te verstaan, dat zijn mannen toch zonder uitzondering felle haters van het communisme waren. De blonde korporaal Fievez (23 jaar) uit Arnhem, zei: „De meesten van ons gaan, omdat zij geld nodig hebben, sommigen wegens huise lijke moeilijkheden en andere uit idealisme. Ik zelf ga om de soldij". Sergeant Harry van Mil uit Nijmegen, die in de tweede We reldoorlog zijn moeder verloor, vertelde: „Ik heb geld nodig om mijn studiekosten terug te kun nen betalen". Soldaat Claassens uit Roosendaal, die 31 jaar is en vier kinderen heeft, kon als chauffeur niet genoeg verdienen, 'n Ander, Jan Kort uit Rotter- Nederlander omgekomen CARACAS, 2 Oct. (Reuter). Twee personen zijn omgekomen bij een brand in een raffinaderij van de Shell Company te Punta Cardon in Venezuela. *Een van hen was de 38-jarige Nederlandse employé D. Slotboom uit Rotter dam. Hij was gehuwd en had twee kinderen. Het andere slachtoffer was de Britse ingenieur T. S. Rowley. Een andere employé werd zwaar gewond. Door de brand is het grootste deel van de raffinaderij lamge legd. De oorzaak is nog niet be kend, evenmin als de omvang van de schade. Venezolaanse kranten noemen deze evenwel aanzienlijk. dam (19 jaar) verwachtte in één jaar ongeveer drieduizend gulden te kunnen sparen en dan te kun nen trouwen met Annie Schut uit' Amsterdam. „Wij Christenen". Anderen bleken de verhoogde soldij niet te versmaden, maar hadden toch ook andere motieven. Soldaat Herman "Leander uit Nij megen en korporaal J. van Wuijk- huise uit Den Haag zijn heenge gaan om ervaring op te doen. Ge rard Voll uit Indonesië wenst de UNO te helpen en zichzelf een bevordering te bezorgen. „Wij christenen zullen uiteindelijk over de Russen zegevieren", zei hij. Anderen zagen een derde we reldoorlog als onvermijdelijk en wilden reeds nu de communisten aanpakken. Sommigen wilden hun naam niet bekend maken, be vreesd voor Sovjet-represailles tegen hun vrouw en kinderen, wanneer de Russen „Nederland zouden binnenvallen". Een van hen, die in de grote slag bij Wonsjoe zingend met zijn makkers het vuur in ging en thans voor de tweede maal op weg is, vond het fijn terug te gaan. „Ik denk, dat het nog wel een paar jaar zal duren" zei hij. HUURVERHOGING PAS NA 1 JANUARI Gezien de tijd die nodig zal zijn voor de bestudering van en het beraad over het advies, dat de Sociaal Economische Raad waar schijnlijk in November a.s. zal uitbrengen over de voorgenomen herziening van het huurpeil en de compensatie daarvan, wordt het in Den Haag onwaarschijnlijk geacht, dat een eventuele huur verhoging reeds op 1 Januari a.s. in werking zal treden. Zij wordt vermoedelijk eerst in 'het voor jaar een feit. Gottwald naar Moskou WENEN, 2 Oct. Radio Praag heeft vandaag meegedeeld, dat president Klement Gottwald op weg is naar Moskou om het 19de congres van de Russische C.P. bij te wonen. Gottwald is gisteravond per trein vertrokken in gezelschap van premier Antonin Zapotocky en de minister van Buitenlandse Zaken, Viliam Siroky. Of deze man een fietstochtje maakt, en de proviand voor zijn dochtertje, zijn hond en hemzelf heeft verpakt in de blikken trommels achter-op, die zijn hond tot zitplaats die nen, is ons niet bekend. Het is echter een feit, dat hij een originele oplossing van zijn „verkqers"-problemen heeft gevonden. De hond schijnt zich toch wel op zijn gemak te voelen. De Australische minister van Defensie heeft bekend gemaakt, dat de proef plaats gevonden heeft in aanwezigheid van viif schepen van de Royal Navy en elf schepen van de Australische vloot. De proef van vandaag is. naar men gelooft, de eerste van een serie en sommige waarnemers voorspellen dat drie ontploffin gen zullen plaats vinden. Over Duitse kwestie DÜSSELDORF, 2 Oct. (Reuter). Het te Düsseldorf verschijnende blad „Industriekurier" heeft Don derdag gemeld „berichten te heb ben ontvangen", volgens welke de Franse ex-premier Daladier enige weken geleden op de Sowjet-am- bassade in Berlijn besprekingen had gevoerd over Duitslands toe komst. Volgens deze berichten had Daladier er op aangedrongen, dat Duitsland niet in de Europese verdediging diende te worden op genomen, doch dat het ongewa pend moest blijven. De „Industriekurier" gaf dit bericht als een verklaring voor de uitlating van de sociaal-demo craat Wehner op het socialistische congres, volgens welke Franse en Russische afgevaardigden over Duitslands toekomst hadden on derhandeld achter Duitslands rug om. Daladier is geen officieel per soon en heeft geringe politieke invloed, aldus het blad. Wehner zou Donderdag met kanselier Adenauer de bron van zijn inlichtingen bespreken. Bij verkiezingen in Japan TOKIO, 2 Oct. Premier Shi- geroe Yoshida en zijn liberale partij hebben in het Japanse Huis van Afgevaardigden de absolute meerderheid behaald. De commu nisten leden een grote nederlaag. Zij verwierven geen enkele zetel, terwijl zij er in het oude Huis 22 bezetten. De uitslag is als volgt: Liberalen 240 zetels. Progressieven 85 zetels. Rechtse socialisten 57 zetels. Linkse socialisten 54 zetels. Onafhankelijken 19 zetels. Kleinere partijen 11 zetels. Communisten geen zetels. De vreugde van de liberale par tij over de behaalde zege wordt getemperd door het feit, dat zij bijna 50 van de 285 zetèls, die zij in het oude parlement bezet ten, verloren heeft. WENEN, 2 Oct. In telegram men die in Wenen uit Sofia bin nenkomen wordt vandaag mee gedeeld, dat een communistisch Hof bevel gegeven heeft bisschop Romanov uit Sofia te arresteren. De „Neue Wiener Tageszeitung" schreef dat Romanov gebrand merkt werd als een „oorlogsmis dadiger" door twee van de 40 priesters die thans terecht staan. De 40 priesters staan terecht onder beschuldiging van het vor men van een „spionnage-net" op bevel van het Vaticaan. Zij wor den er voorts van beschuldigd getracht te hebben „gewapende groepen te vormen die in actie zouden komen tegen de regering in geval van gewapende inter ventie van buitenlandse legers". Westerse diplomaten in Wenen hebben verklaard, dat de arresta tie van de priesters en de bis schop klaarblijkelijk bedoeld zijn om de overblijfselen van de Kerk in Bulgarije te vernietigen. Staatssecretaris van de middenstand (Eigen bericht) Naar wij vernemen is zeer binnenkort de benoeming te ver wachten van dr. G. Veldkamp, thans werkzaam op het Ministe rie van Sociale Zaken, tot Staats secretaris van de Middenstand. Zijn benoeming wordt in midden standskringen als een zeer ge lukkige greep beschouwd. Dr. .Veldkamp is lid van de K.V.P. Duur boodschappen doen Een winkelende dame in een der Haagse warenhuizen was weer eens zo onverstandig met een grote geopende boodschap pentas langs de afdelingen te wandelen, hoewel de tas een behoorlijke ritssluiting had. In de boodschappentas be vond zich haar handtasje, waarin een bedrag van 375 gulden, een gouden ring en nog enkele waardevolle voor werpen zaten. Zij moest op een ogenblik vaststellen, dat haar tasje verdwenen was en kwam zonder „koopjes" thuis. Nederlands Gezantschap in Bonn Naar wij vernemen heeft de regering van de West-Duitse Bondsrepubliek agrement ver leend voor de benoeming van mr. A. Th. Lamping tot Harer Ma jesteit buitengewoon en gevol machtigd ambassadeur te Bonn. MORECAMBE, 2 Oct. (A.P.). - De aanhangers van Clement Attlee hebben vanmorgen op het congres van de Labourpartij in Morecambe een poging van Aneu- rin Bevan's linkervleugel, om de partij te doen ijveren voor nieuwe beperkingen op de uitgaven be stemd voor de bewapening, ver ijdeld. Een resolutie, opgesteld door een groep van Bevan sympathi- serenden, waarin geëist werd, dat het bewapeningsprogramma zou worden beknot, opdat Groot Brit- tannië meer geld zou kunnen be steden aan de uitbreiding van de export en de sociale voorzienin gen, werd met 3.644.000 tegen 2.228.000 stemmen afgewezen. De stemming werd gehouden na ene rede van Attlee, waarin de leider van de Labourpartij de resolutie „dubbelzinnig" noemde. „WJj hebben jaar na jaar ge tracht, met de Sow jet-Unie tot overeenstemming te komen. Wij zijn daarin niet geslaagd en het lijdt gaan twijfel of dit valt te wijten aan de onvermurwbaarheid van het grote Rusland. De Sow- jet-Unie is na de oorlog een zwaar bewapend land gebleven, terwijl andere mogendheden hun bewapening hebben beperkt". Attlee vroeg de aanhangers van de resolutie, waarom zij altijd aan ons vragen, de bewapening te beperken, „waarom vraagt men het niet eens aan de tegen partij?" Attlee zei, dat hij „niet veel respect" had voor de mensen, die het bestaan van „een grote be wapende staat" negéren en maar steeds op beperking van de be wapening vragen. Hij voegde er aan toe „wij hopen, dat wij, wan neer eenmaal het peil bereikt is waarop wij voldoende bewapend zijn om al agressie te bezweren, nog eens tot besprekingen zullen komen over het vraagstuk hoe de wereld van de last van de be wapening bevrijd kan worden".

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1