Posthume onderscheiding van achttien verzetshelden RADIO PAULA INDONESISCH PROTEST tegen Nederlands rapport De Zwarte Pagina öie weRelö WEK DE GAL Ben order Yj&AA un« eetlust en Alles mag, maar dat? Niet zo maar zó! in emmer Baby water geworpen Naar wij vernemen Indrukwekkende plechtigheid in het Paleis op de Dam programma van ons Over de ontwikkeling van Nieuw-Guinea verkwikkende Vrijdag 3 October 1952 Pagina irsverwachting eeld door het K.N. De Bilt. geldig van vond tot Zaterdag- EN OPKLARINGEN •lijke bewolking met eliik aanvankelijk uien en morgen flin- aringen. Overwegend wind tussen noord noord-west. Iets kou- AFSCHEID iOUW RUDING Ursem heeft af- ïomen van mej. L. Ru- wegens het bereiken msioengerechtigde leef- ging als onderwijzeres nt Bavoschool. ens droeg de Z.E. heer 'h. v. Haaster het H. op, met zang van de d. „De Rode Leeuw" w.as s het gehele schoolbe- wezig, met Pastoor van Kapelaan Geuken en iter Nolet. Van het per- ,s dhr. N. Oud ,de be an het zangspel „De isters" wegens ziekte korte toespraak van hoofd der school, zon- oogste klassen het Af- 1, gedicht en getoonzet van der Hall. Het zang drie Spinsters", voor- en een amusante film i vlotte wijze de gehele oauze spraken de Pas burgemeester en het school, en werden de angeboden: een missaal schoolbestuur, een huis- p en een tas door en oud-leerlingen. feestelijke middag veel ouders gebruik jelegenheid om tijdens ie afscheid te nemen zeer geziene onderwij- ds werd het afscheids- het personeel in meer ring voortgezet. ezing Banne en lder Oudorp P Bij de Woensdag verkiezing voor een lid mne en Polder Oudorp, id van het bestuur van Oudorp herkozen de uurbier aftr., en als lid estuur van de Polder heer J. Schaper even- iend. 'wagen raakte van reg en viel om P Een vrachtauto angwagen geladen met ilkpoeder, afkomstig uit bestemd voor Am- ■n bestuurd door de P. uit Maren, geraakte v. weg tussen Huigen- ioterhuizen door onbe- zaak van het verharde an de weg. Bij de po- 'oertuigen weer op de ijgen kantelde de aan- en viel om. De schade mee, maar het afladen brengen én weer op- >orzaakte een zeer lang ng dienstregeling Castricum eh IJmuiden D AAN ZEE Ge- ad aan vele verzoeken reeks 9 uur een bus jiden te laten rijden, NACO met ingang van i dienstregeling, die 5 .s. ingaat een bus in- 5 om 8.45 vertrekt van an Zee naar IJmuiden. van 7.30 uur blijft tot lopen, omdat dit een e aansluiting is op de ein naar Amsterdam vanaf Castricum avonduren is op deze :en verandering aange- De diensten van 18.45 'ervallen en daar komt plaats een dienst naar om 19.45. Terug uit om 21.20. De late dienst vervalt, daarmee ook iting in Castricum om zigers in deze trein na Alkmaar nog Eg- i Zee bereiken, ieuwe aansluiting in komt om 22.05. Daar- reizigers, die 21.20 uit n vertrekken, onge- half uur eerder in Eg- Zee, dan wanneer zij i naar Alkmaar, naar Alkmaar onder wijziging. TERSDIENSTEN DAG 5 OCTOBER 'Avenhorn: van der Linden te Berk- f. K 2295 264. est-Friesland: Barnhoorn te Blokker, !92 533. Mulder te Midwoud, 291 225. Pool te Hoogwoud, telef. !97. e belangstelling tuinbouwcnrsus PAULOWNA De :ursus die onder auspi- van de afd. A.P. der Ver. voor Bloembol- i, mag zich over een memende belangstelling Met de herfst is ook avondonderwijs begon- al in ons land ziet men "dig het nut in van 'n leorethische grondslag behoorlijke kennis van ik en zo is 't ook bij kwekers uit de Polder, iet alleen: het diploma adig om later 'n teelt- ig te verkrijgen, sus telt dan ook zeer lingen. ;avond jl. bespraken 64 in de R.K. School aan auurt 't nieuwe winter- ïa. ie week 7 Oct. gaat de aaien. 15 leerlingen uit sus zullen proberen dit inddiploma te behalen, igen bevolken de le terwijl 22 nieuwelin- eerste schreden zullen 't pad van het tuin- rwijs. nsen allen veel succes. it Het verzet tegen de oude Ut liberale (of moeten wij zeggen: oud-liberale?) hooghar tigheid, zoals die tot uiting is ge komen in enige uitlatingen van de Liberale Internationale- te Straatsburg (zie ons hoofdartikel van Woensdag), heeft deze week op uitstekende wijze weerklank gevonden in de Raadgevende ver gadering van de Raad van Europa in dat zelfde Straatsburg. De ka tholieke afgevaardigde voor Ne derland, mej. Marge Klompé, heeft op die uitlatingen fel, maar waardig en voornaam gereageerd. Zij zeide o.a. dat het geheel niet in de bedoeling van de christen democraten lag, het nieuwe Euro pa voor een bepaalde politiek te veroveren. Wij moeten elkanders overtuiging echter eerbiedigen, al zullen de katholieken natuurlijk niet tolerant kunnen zyn in gods dienstige aangelegenheden. Maar overigens zijn zij verdraagzaam. Mej. Klompé verwierp echter met klem de beschuldiging tegen de H. Vader, dat hy Europa, via de invloed der katholieken onder zijn hoede zou willen nemen. En te recht voegde zy daaraan toe dat, blijkbaar naar de oude opvatting, in het bepleiten van de Europese eenheid van alles geoorloofd is en ieder van zyn kant zijn me ning ten beste mag geven, behal ve de Paus van Rome! Alles mag, behalve dat! De beschuldiging te gen het Vaticaan werd dan ook volstrekt verworpen. Er is geen reden, om nu juist uitgerekend de pleidooien voor de eenheid, van de geesteiyke, leider van de Katholieke Kerk met achterdocht en wantrouwen te ontvangen! Dit kunnen de betrokken liberalen en de Nederlanders, die het met hen eens machten zyn zich voor gezegd houden. Ook de katholieke overtuiging heeft er recht op, ge ëerbiedigd te worden en als wij vinden, dat bepaalde beginselen noodzakelijk zijn om in dat een- heidsstreven tot hun recht te ko men, dan moet men daar in dat internationale gezelschap reke ning mee houden. De huidige toe stand in de wereld vraagt wel iets anders, dan de tegenstellingen te verscherpen! ie Er is een bericht geweest over moeilijkheden in de afdeling Zaandam van de Katho lieke Volksparty. Het bericht was nogal alarmerend en het bleek later niet zo erg te zijn, als' de eerste geruchten deden geloven. Toch had men, volgens een ver slag in de plaatselijke editie van de „Nieuwe Dag", een levendige vergadering, waarin „het roer om ging". De bekende tegenstellingen van de laatste tyd speelden een rol, om het maar zacht te zeggen en de invloed van de K.A.B. in het bestuur werd versterkt, wat overigens in een stad als Zaan dam niet zo vreemd is. Toch dach ten wij, en daarom menen wij dat dit geval de algemene aan dacht verdient, dat het „niet zó" moet. Op die wyze komen de verschillende standen en groepen nooit tot elkaar. Nu blijkt echter weer, dat men in Zaandam wel degelijk weet hoe het moet. Er is, enige dagen na de K.V.P.-ver- gadering, een bijeenkomst ge weest van de afdeling van de R. K. Middenstand en daar ging het heel anders toe. Hier had men de bekende K.A.B.-leider de heer E. Clijnk uitgenodigd te komen spreken en hij heeft het gedaan en goed ook. Niet eenzijdig, maar duidelijk en breed. Het gevolg is geweest, dat partijen elkaar vol komen hebben gevonden en dat besloten is, voortaan geregeld een vertrouwvol beraad te houden en een plaatselijke sociale raad van overleg in het leven te roepen, om van eikaars opvattingen ken nis te nemen en elkaar beter te leren verstaan. Zo moet het wèl, en zo kan Zaandam een voorbeeld zijn voor andere plaatsen! Zware straffen AMSTERDAM, 2 Oct. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft de 32-jarige Amsterdamse kleer maker J. H. en diens 28-jarige buurvrouw, Mevr. H. W. B.-D., wegens het medeplegen van doodslag op een pasgeboren baby, veroordeeld resp. tot acht en zes jaar gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hech tenis tot heden. In eerste instan tie was het tweetal tot zes en vier j'aar veroordeeld en de pro cureur-generaal had zeven en vijf jaar tegen hen geëist. Toen het kind geboren was hadden de kleermaker en diens buurvrouw het in een zijkamer tje gebracht en het daar in een emmer met water verdronken. zal op 8 October a.s. in de Die rentuin te den Haag een protest vergadering worden gehouden naar aanleiding van de gratie verlening aan Willy Lages. veroordeelde de Rotterdamse Rechtbank twee twintigjarige jongemannen tot een en ander half jaar jeugdgevangenisstraf, wegens het stelen van metalen en gereedschappen voor ongeveer overleed een Amsterdams trans portarbeider aan zijn verwondin gen kort na een aanrijding met een potwagen van de tram, die door een verkeerde wisselstand plotseling een straat inreed werden twee botersmokkelaars die op waarlijk grootse wijze in pantserauto's 60.000 kg boter Bel gië binnensmokkelden, veroor deeld tot resp. twee jaar en een jaar met aftrek yoert de sleepboot „Poolzee" dit jaar de blauwe wimpel wegens het feit, dat ze meer dan 33.000 mijl slepend heeft afgelegd (Van onze verslaggever) In de Burgerzaal van het Paleis te Amsterdam waren gis termorgen de nabestaanden van achttien gevallen ver zetsstrijders bijeengekomen, om uit de handen van H.M. de Koningin het Verzetskruis in ontvangst te nemen, dat deze helden posthuum was verleend. De plechtigheid tverd bijgewoond door de minister-president Dr. W. Drees, de Commissarissen der Koningin in de provincies Friesland, Drente en Gelderland, respectievelijk de heren Mr. H. P. Linthorst Homan, Mr. J. Cramer en Jhr. Dr. C. Quarles van IIfford, alsmede door de heer H. de Vroome, die de Commissaris der Koningin in Overijsel vertegen woordigde. In deze provincies hadden de posthuum gede coreerden vooral hun vaderlandslievend werk verricht. Voorts waren aanwezig de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, Dr. J. E. Baron de Vos van Steenwiik. oud-minister L. Neher. thans di recteur-generaal der P.T.T.. bur gemeester d'Ailly. de luitenant- generaal b.d. Jhr. W. Roëll. oud commandant van het Veldleger, generaal-majoor b.d. H. Koot en de kolonel Jhr. P. Th. Six. Omstreeks kwart voor elf arri veerde H. M. de Koningin, die in een zwart mantelcostuum waS gekleed, bij het paleis en bege leid door de chef van Haar Mili tair Huis. vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen en de luite nant-generaal D. C. Buurman van Vreeden, gouverneur van de hoofdstad, betrad zij de Burger- Onmiddellijk nam H. M. de Ko ningin het woord om allereerst de nabestaanden te verwelkomen. H. M. sprak vervolgens de hoop uit. dat in de harten van de familieleden de dankbaarheid zou overheersen over de daden van hem of haar. die „U zo dierbaar ziin geweest". Het einddoel van de strijd werd mede door hen be reikt. aldus de Koningin. „Het is hun gegeven geweest te strijden voor een zuiver ideaal. Het einde van hun leven was niet alleen het einde maar ook het einddoel, dat ook het einddoel is van ons allen. Want wie hoopt niet. dat ook eens van hem of haar gezegd zal worden: trouw tot in de dood"? Zij, zo ging H. M. verder, heb ben bewezen, dat het kan. De Koningin besloot haar korte maar treffende toespraak met „Neder land deelt in Uw dankbaarheid om hun lichtend voorbeeld. Hierna las de adjudant van H. M.. de kapitein-luitenant ter zee J. G. Stegeman 't Koninklijk Besluit voor waarbij het Verzets kruis wordt verleend en memo reerde in het kort de helden daden van ieder der verzetshel den. terwijl de nabestaanden achtereenvolgens het Kruis van de Koningin ontvingen. Daar was de weduwe van A. Kalter uit de Drentse gemeente Nieuw-Amsterdam eens verbin dingsman van het Algemeen Hoofdkwartier der B.S. met de K.P. in Overijsel. Bij een trans port van zenders en wapens lokte hij, niettegenstaande hij wist, dat hij werd gezocht, de vij andelijke controlepost naar zich toe. waardoor de zending veilig doorkwam. Kalter kwam om het leven bij een poging om enige gevangen genomen leden van de K.P. te bevrijden. Mevrouw Conyn uit Alkmaar nam de onderscheiding in ont vangst voor haar zoon Frits, die oprichter en lid was ener onder grondse organisatie. Hij stond in verbinding met een agent van een buitenlandse inlichtingen dienst voor wie hij militaire ge gevens verzamelde. Ook was Frits Convn actief werkzaam bij wapentransporten, het vervoer van geallieerde militairen en le den van vliegtuigbemanningen. Het verzetskruis voor A. J. Roseman werd uitgereikt aan diens zuster. Roseman was lid ener verzetsorganisatie in Zuid- Drente. Na zijn gevangenneming heeft hij zich tijdens zware ver horen heldhaftig gedragen en wist nog langs clandestiene weg zijn medewerkers voor het drei gende gevaar te doen waarschu wen. Mevrouw de weduwe Zwanen burg uit de Drentse gemeente Beilen was gekomen voor haar man de heer L. Zwanenburg, die leden van geallieerde vliegtuig bemanningen had verborgen. Voor Mevr. C. J. van den Berg- van der Vlis uit Leeuwarden, die belangrijke koeriersdiensten had verricht, waren haar zoon en dochter aanwezig om de onder scheiding in ontvangst te nemen. H. D. J. Beernink. eens leider van een verzetsgroep te Zwolle, had leden van vliegtuigbemannin gen opgevangen en getranspor teerd, wapens uit neergeschoten vliegtuigen gedemonteerd en in orde gebracht voor het verzet. Ook had Beernink sabotage ge pleegd aan wegen en spoorwegen. Op 8 Februari 1945 werd hij ge fusilleerd. Voor hem stonden zijn jeugdige vrouw en zijn klein dochtertje voor de Koningin. Onder de andere nabestaanden was ook de weduwe van Ir. L. R. Bevnen. die momenteel woon achtig is in de Ver. Stalen en voor deze plechtigheid speciaal was overgekomen. Staande werd dan door allen het Wilhelmus aangehoord, waar mede een plechtigheid werd be sloten. die op velen een diepe in druk had gemaakt. H. M. de Koningin onderhield zich nog gedurende geruime tijd met de familieleden, terwijl in een der zalen verversingen wer den geserveerd. Naar de Columbiafilm „Paula** met Loretta Young en de kleine Tommy Rettig ZES JAAR VOOR ROVER HAARLEM, 2 Oct. De Haar lemse rechtbank heeft vandaag de 62-jarige Haarlemse transport arbeider T. C. veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf met aftrek wegens zijn aandeel in een roof overval die op 4 April in een boerderij van de alleenwonende Aalsmeerder boer H. van den Heuvel werd gepleegd. De rijkspolitie was van deze overval van tevoren op de hoogte gesteld door een collega van C. en kon op die manier voorkomen, dat de geweldpleging, die C. in de zin had, werd uitgevoerd. De Officier van Justitie had op 19 September tien jaar en acht maanden geëist.- Varkenspest niet meer verontrustend 's GRAVENHAGE Na de invoering van verschillende maat regelen tegen de varkenspest, zo als sluiting der markten, heeft het verdere verloop der ziekte geen reden tot bijzondere veront rusting gegeven, zo vernemen wij. Slechts in West-Brabant is enige uitbreiding van de var kenspest geconstateerd. De ziekte is hier opgetreden tengevolge van een nog niet nader bepaalde oor zaak van besmetting. (Advertentie) lijke wijze te regelen. Ben plantaardig zacht i middel, onovertroffen om de gal te doen je VOOT de KTIJgSTClGXl 1.Tl, dat stromen. Biet Carter's Leveroilleties. WUS dat ZATERDAG 4 OCTOBER 1952 HILVERSUM T 402 m 7.00 —24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Marialiede- ren: 7.45 Morgengebed en Litur gische kalender: 8.00 Nieuws en weerber.; 8.15 Gram. muz.; 9.00 Voor de huisvrouw: 9.35 Water standen: 9.40 Gram. fnuz.; 10.00 Voor de kleuters: 19.15 Franse muziek: 10.45 Gram. muz.: 11.00 Voor de zieken: 11.45 Vocaal dubbelkwartet: 12.00 Angelus: 12.03 Promenade-orkest en solis te (12.3012.33 Land- en tuin- bouwmededelingen)12.55 Zon newijzer; 13.00 Nieuws en Ka tholiek nieuws: 13.20 Lunchcon cert: 13.55 Gram. muz.: 14.00 Boekbespreking: 14.10 Gram. muz.; 14.20 Engelse les: 14.40 Harmonie-orkest: 15.00 Kroniek van Letteren en Kunsten: 15.40 Zangvereniging: 16.00 Pianoduo en gram. muz.; 16.30 „De Schoon heid van het Gregoriaans": 17.00' de Tnurmij i ctipk ^w^eCver"wordt humeurig en loom. Neem •15 i5 week O Vei - d0 plantaardige CARTER'S LEVERPIL- zicht: 18.25 Lichte muziek; 18.40 LETJES om die liter gal op te wekken en Regeringsuitzending: Zoeklicht uw spijsvertering en stoelgang op natuur- on de Westerse Defensie: 19.00 Nieuws; 19.10 Thuisfront Tombo la; 19.20 Parlementsoverzicht; 19.30 Gram. muz.; 20.25 De ge wone man zegt er 't zijne van. 20.30 „Lichtbaken". causerie; 20.50 Gram. muz.: 21.00 Gevari eerd programma: 21.50 Acutali- teiten: 22..00 Amusementsmuziek; 22.30 Wij luiden de Zondag in; 23.00 Nieuws: 23.15 Nieuws in Esperanto; 23.22 24.00 Gram. muz. HILVERSUM II 298 m 7.00 VARA: 10.00 VPRO; 10.20 VARA; 19.30 VPRO; 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws: 7.10 Gram. muz.; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.33 Gram. muz.; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Gram. muz.; 8.40 Idem; 8.55 Voor de huis vrouw: 9.00 Gram. muz. (9.35— 9.40 Waterstanden): 10.00 „Tijde lijk uitgeschakeld". causerie: 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrij ven; 11.40 Franse liederen; 12.00 Gram. muz.: 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen: 12.33 Lichte muz.: 13.00 Nieuws; 13.15 Com mentaar: 13.20 Accordeonmuziek: 13.50 Gram. muz.: 14.00 Week- journaal: 14."0 Orgelspel: 14.35 Fries programma: 15.00 Koor zang: 15.30 „Van de wieg tot het graf"; 15.45 Lichte muziek; 16.15 Sportpraatje; 16.30 Kamerorkest en solist: 17.15 Voor de jeugd: 18.00 Nieuws: 18.15 VARA-Varia: 18.20 Dansmuziek: 18.45 Gram. muz.: 19.00 Artistieke staalkaart: 19.30 „Passepartout" causerie: 19.40 „Het Oude Testament in deze tijd", causerie; 19.55 „Deze week", causerie: 20.00 Nieuws: 20.05 Gevariëerd programma: 22.00 Socialistisch commentaar: 22.15 Amusementsmuziek: 22.40 „Onder de pannen't hoorspel: SPRINGFIELD. We kun nen onze lezers geruststellen: de verkiezingscampagne in Amerika draait nog op volle toeren en het gaat er nog steeds echt vriendelijk aan toe Stevenson gaf het overheids personeel verlof, gisteren een poosje langer in de middag pauze weg te blijven opdat ze naar de rede van Eisenhower zouden kunnen gaan luisteren. Maar Truman trok in Belton de fluwelen handschoen uit. Op zijn tournee door Montana stak hij de eerste spade in de grond voor de aanleg van een dam en bracht vervolgens een hoeveelheid dynamiet tot ontploffing, waardoor een grote zuil aarde en stenen op steeg. „Kijk" zei hij, dat gaan wij nu ook met Eisenhower doen". KOPENHAGEN. Let ook op Frans Nielsen, 20 jaar oud en door de politie al drie maanden gezocht voor dief stallen. Hij kwam zichzelf aan geven en klaagde dat hij in zijn verschillende schuilplaat sen zo onder het ongedierte was komen te zitten, dat hem het leven ondragelijk was ge worden. Hij vroeg of ze hem alsjublieft een DDT-behande- ling wilden geven eer hij het cachot indraaide. PARIJS. De Franse politie heeft het eindelijk ge schoten. Ze gaat televisie camera's plaatsen aan boord van een politie-vliegtuigje en op vrachtauto's, en kan dan op een scherm in het hoofd bureau zien wat er buiten zoal gebeurt. Als het héél erg wordt gaan de pantoffels uit, de laarzen aan en de agenten de straat op. NEW YORK. Door een of ander foutje sprong boven op een wolkenkrabber een tank met 67.000 liter water uit elkaar. De mensen bene den zijn ontzaglijk nat gewor den. MONTANA. Toch nog éven Truman. „Het president schap is eigenlijk een voor- Ivj I |\A/ I CX/CO Op! lichtende functie", zei hij: „De IN UW LU» Ll\ vr bevolking moet overreed wor- v '""„'f.Ted^.p'ringèn1."111"" den om in het welzijn van het Elke dag moet uw lever een uter gai in land samen te werken. Voor t^^u^v^teei^niet, ^ïet'bedérft.^u^-aakt zo'n baantje is Stevenson be- ter geschikt dan een militair die gewoon is te zeggen: „Jij doet dit of dat of we slepen 7) Ze moest even achteruit ryden om de rechterbaan van de weg te bereiken alvorens ze snelheid kon ontwikkelen. Inmiddels was dc vrachtauto al een eind weg. Tengevol ge van de vallende avond kostte het Paula moeite om dr wagen in het oog t houden. Menigeen heef ondervonden hoe ge sloten spoorbomcr de beste bedoelingei en de beste tijdsche ma's op onverwacht' wijze kunnen door kruisen. Het lot wa tegen Paula. Vlak voor haar werden dr bomen van een over weg gesloten en ze begreep, dat het hierdoor onmogelijk zou zyn de vrachtauto met het gewonde kind nog in te halen. Toch hoopte ze nog, nadat de bomen ha een minuut of drie werden geopend, een glimp van de auto op te vangen. Die hoop bleek echter ijdel, te meer omdat ze inmiddels vlak bij de stad was ge komen, waar het verkeer veel drukker werd en vele zijwegen en straten een automobilist de gele genheid boden om links- of rechts-af te slaan. Het was Paula bijna niet mogelijk om haar ge dachten te ordenen. De enige mogelijkheid, die ze zag was: zo spoedig mogelijk de plaats van de receptie te bereiken en zich daar telefonisch met enkele ziekenhuizen in verbinding te stellen om te horen of er een gewond kind was binnengebracht. Binnen enkele minuten stond Paula voor het riante huis van de voorzitter van de Commissie van Toezicht. De zee van licht, die naar buiten straalde, bewees, dat de namiddag-receptie in volle gang was. Toen ze voor de deur stond, hoorde Paula dui delijk geroezemoes van stemmen. Na hetgeen er was gebeurd, zag ze er tegenop om vele mensen te ontmoeten. Maar ze moest denken aan de kansen voor haar man en bovendien zou ze gelegenheid krijgen om zo spoedig mogelijk te telefoneren. Toen ze eenmaal binnen was drukte ze als in een droom vele handen. De aanzienlijke promotie, die John te wachten stond, straalde ook op haar af. Mensen die ze bijna nooit had gezien, complimen teerden haar, wilden afspraakjes met haar maken en vertraagden haar „tocht" door de overvolle ver trekken naar John, die in de grote salon temidden van enkele comité-leden stond. Eindelijk eindelijk had ze hem bereikt. Hy begroette haar glimlachend, maar moest natuurlijk direct links en rechts zijn vrouw voorstellen. Hier door was het Paula onmogelijk ook maar één enkel woord met haar man te wisselen en hem op de hoogte te stellen van de verschrikkelijke gebeurte nis, die ze had beleefd. Eindelijk was er één ogen blik een leemte in de gesprekken. Ze fluisterde John in 't oor: „John kan ik je heel even alleen spreken?" „Natuurlijk...." „Wel, wel, mevrouw Rogers, eindelijk ontmoet ik u. Ik miste u vanmiddag al." Het was voorzitter Russell die Paula minzaam de hand toestak en zo doende verijdelde, dat ze John terzijde kon nemen. „Mevrouw, u moet het mij niet kwaiyk nemen", vervolgde Russell, „maar u zult uw man een ogen blik moeten afstaan, want cr zijn enkele heren aan wie ik hem wil voorstellen." Er bleef Paula niets anders over dan vriendelijk te lachen en te doen alsof ze verheugd was, dat John met zoveel mensen in contact werd gebracht. Ze streek met de hand over het voorhoofd. „Dag Paula", hoorde ze ineens vlak naast zich zeggen. Ze draaide het hoofd om en zag dokter Frazer staan. Hij hield haar een cocktail voor. „Dat zou ik maar nemen", raadde hy aan. „Je ziet er uit of je het nodig hebt." „Dank je", antwoordde Paula een tikje verrast. Ze wist eigenlijk niet wat ze verder moest zeggen en raakte in verwarring, doordat de dokter haar scherp aankeek. Impulsief legde ze ten slotte haar hand op zijn arm en vroeg: „Cliff, weet je waar de telefoon staat?" „In de hall" was het antwoord. „Oh nee", haastte Paula zich te zeggen. „Daar zün veel te veel mensen. Is er geen andere gelegenheid hier in huis?" (Wordt vervolgd.) NEW YORK, 2 Oct. Indonesië heeft bij de Verenigde Naties geprotesteerd tegen het feit, dat de. Nederlandse regering aan de V.N. een rapport heeft voorgelegd over de ontwikkelingen in 1951 op Nieuw-Guinea. Voorts zijn van Indonesische zijde bezwaren gemaakt tegen het feit, dat de Nederlandse regering het verstrekken van inlich tingen aan de V.N. over Suriname en de Nederlandse An tillen heeft stopgezet. „In plaats van de wens tot uit drukking te brengen zich te hou den aan de bepalingen van arti kel 73 van het Handvest der V. N., zijn deze stappen er op gericht, de ware motieven van Nederland betreffende deze ge bieden te verbergen. Ten aan zien van Nieuw Guinea is het duidelijk, dat gestreefd wordt naar de versterking van de greep op dit gebied, door inlichtingen te verstrekken en door vrijwillig in deze inlichtingen, een passage op te nemen, dat „de souvereipi- teit over het gebied bij het Ko ninkrijk der Nederlanden berust", kennelijk met de bedoeling de indruk te vestigen, dat een soort zwijgende instemming van de Nederlandse aanspraken op de souvereiniteit over dit gebied van de algemene assemblee der V. N. is verkregen". De Indonesische afgevaardigde zeide, dat zijn regering zich alle rechten ten aanzien van de sou vereiniteit over het gebied van Nieuw Guinea voorbehoudt en dat de Indonesische delegatie zich het recht voorbehoudt, de kwestie ter sprake te brengen in de komende zitting van de assem blee der V.N. Antwoord De Nederlandse gedelegeerde, de heer A. I. Spits, stelde hier tegenover, dat een beoordeling van de politieke status van Nieuw Guinea niet tot de be voegdheden van de commissie behoort. Niettemin wilde hij er de aandacht op vestigen dat dit gebiedsdeel uitdrukkelijk van de souvereiniteits - overdracht van 1949 is uitgezonderd. Daar de on derhandelingen tussen Indonesië en Nederland nog niet tot een resultaat hebben geleid, wordt de status quo gehandhaafd en daar om, aldus de heer Spits, is de Nederlandse regering volmaakt gerechtigd, over Nieuw Guinea inlichtingen te verstrekken aan de V. N. Geen behandeling De voorzitter der commissie, Muhammad Asad (Pakistan) was eveneens van mening, dat de op geworpen vraag buiten de com petentie der commissie valt en dat hierover geen verder debat kan worden gevoerd. Hij, als mede de afgevaardigden van In- dië en Egypte, spraken de hoor uit, dat beide regeringen voor dr kwestie Nieuw Guinea spoedi' een oplossing zullen kunnen vin den. (Advertentie) Naar de gelijknamige film uitgebracht door Europa-Columbia Film 2. Hij had het roer bij de gematigde rustige New York Express dras tisch omgegooid en er een sen satiekrant van gemaakt die de gemoederen danig had geschokt en 'bovendien een groot aantal niet-lezers zo nieuwsgierig had gemaakt, dat ze de New York Express ging kopen. Zijn wenkbrauwen gingen for- send omhoog, toen zijn beide „jongens" haastig binnenstap ten. „En?" vroeg hij „Groot nieuws?" „Een pracht zaak", vertelde Steve. „Driftmoord met een bijl. Biddle heeft een fotoserie om van te smullen ook van het moordwerktuig. We waren er nog voor de politie. Interview met een zuster van het slacht offer. „Mooi", viel Chapman hem in de rede „Zo kan ik tenminste een krant verkopen". Hy keek naar de glazen deur, UI1UC1 waardoor zijn kamer van de 23.00 Nieuws: 23.15—24.00 Gram', grote redactiezaal was geschei- muziek. den. „En?" vroeg hij aan iemand, die vragend naar hem keek. „Mr. Madison heeft weer na drukkelijk gevraagd of u eindelijk kunt komen." „Ze zitten te vergaderen over de inhoud van de krant de dames en heren aandeelhouders", grin nikte Chapman tegen Steve. „Ze staan op kookpunt". Inmiddels was hij opgestaan. „Als ik u raden mag, breng ze niet tot een uitbarsting", waar schuwde Steve. „Ik doe wat ik goed acht", ant woordde Chapman, toen hij bij de deur stond. „Als we hier weg zouden gaan, dan zullen we heus niet lang be hoeven te zoeken om ons zelfs nog te verbeteren". In de grote vergaderzaal van het dagbladgebouw zat een aantal groot-aandeelhouders en -sters om een groene tafel. Directeur Madi son fungeerde als voorzitter. Na een nonchalante begroeting werd Chapman onmiddellijk aan gevallen door een vrouwelijke aan wezige. „Ik wens te weten, waar om de New York Express, eens 'n fatsoenlijke en betrouwbare krant. nu een vulgair sensatie-dagblad is geworden?" Ze wees beschuldigend naar Chapman en vervolgde dreigend: „Waarom wordt een dergelijke hoofdredacteur hier geduld?" Ze greep naar een krant die voor haar lag. „Een kop als deze is diep treurig. „Ontspoorde jeugd houdt feesten!" Ik kan dit niet anders zien dan als een speculeren op de lage instincten". Een aandeelhouder nam het woord over. Hij wendde zich tot de directeur en sprak: „Ik eis na drukkelijk opheldering, Frank Ma dison." „Ter verdediging van Mark Chapmanbegon Madison. Maar deze schoof hem kalm ter zijde met de opmerking: „Ik ver dédig me liever zelf." Hij keek zijn tegenstanders aan en vervolgde: „Ik had bij het aan vaarden van mijn taak van de uit gever de volmacht om de krant te veranderen. Hij had er genoeg van om met verlies te werken en daar om nam hij mij aan. Hij wist, dat de Express uit de tijd was. We hebben niets anders te doen dan rekening te houden met het pu bliek. En wat vraagt dat? Sensatie pakkend nieuws! Dat doe ik de lezers krijgen hetgeen ze verlan gen we hebben gebroken met langdradige berichten over rege- ringscrises Chapman's houding werd bij el ke zin uitdagender. „Mag ik de da mes en heren er op wijzen, dat we er 40.000 nieuwe abonné's hebben bij gekregen! „Is het niet zo", informeerde een der heren langs zijn neus weg, „dat wil u, mr. Chapman binnen kort in verband met de groei een extra-bedrag moeten uitbetalen?" „En is het niet zo?" beet Chap man terug, „dat u door mij uw di vidend omhoog ziet schieten?" „En wat betekent die dwaasheid om een „Eenzame Harten-bal" te organiseren?" vroeg de aandeel houdster, die niet van plan was zich uit het veld te laten slaan. „Ja", viel de mannelijke woord voerder haar bij, „ik begrijp niet, dat een krant een bal organiseert voor een stel uilskuikens Chapman viel hem met een min achtende lach in de rede. Hij stak de handen in de zak en zei: „De mensen, die daar komen die uilskuikens zijn uw le zers. die u dividend opleveren". „En wat is dat met die journa list, die weigerde om inlichtingen aan de politie te geven?" „Dat heeft onze reporter Mc Clearv op zijn geweten", ant woordde Chapman rustig. „Dan moet die worden ontsla- gen. „Hij is een uitstekende jonge verslaggever. Ik plaats mij achter hem en als hij weg moet, ga ik ook. Vergeet u niet. voegde Chap man er dreigend aan toe, „dat ik geen contract met de heer Madi son heb gesloten. Laat ik u dit nog zeggen: ik leid de krant zoals ik wil en anders vertrek ik." Er heerste enige ogenblikken stilte. Chapman keek van de een naar de ander. „Ik kan niet langer op uw vergadering blijven u zoekt het maar uit. De krant wacht. Mark Chapman verdween met een zelfbewuste houding, zonder zich zelfs de moeite te geven om te groeten. Hy liep de redactiezaal door, keek links en rechts en bieef even bij Julie Allison staan om te vragen: „Is uw kopij al weg. miss Allison?" Julie knikte. „En is McCleary's artikel Over die moord al door met de foto's?" vroeg hij verder. Even aarzelde 'Julie. Toen antwoordde ze: „Ja. die geweldige reportage wordt al gezet". Chapman liep door. Het was hem niet opgevallen, dat Julie haar antwoord op cynische toon had gegeven. Even later kwam Steve bij haar op het bureau zit ten. „Hoe staan de zaken, Julie?" in formeerde hij nu. „Is dat het arti kel over die vrouw met die vele kinderen, waar je aan bezig bent?" Julie knikte. „Daar zou ik een hele pagina over kunnen schrij ven." „Houdt natuurlijk verband met je moederlijke gevoelens", lachte Steve. „Waar gaan we vanavond eten?" Even aarzelde Julie. „Dat zien we nog wel. Belangrijker is, dat ik er op sta te betalen als Chapman niet wordt ontslagen. Ik ben ervan overtuigd dat. de aandeelhouders niet achter hem staan." „Ik ben ervan overtuigd, dat je die weddenschap verliest", zei Steve. „Daar zou ik maar niet te zeker van zijn", waarschuwde Julie. Steve liep lachend weg. Hij had Chapman in zijn kamer gezien. (wordt vervolgd)

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3