HOREN ZIEN EN WAT Zal R. morg< „Kleur en interieur" Hoe staat 't met de politieke rechten van de vrouw? D.D.T. gevaarlijk voor babies De vingerp lant Be Qui hopen Bevredigende vorderingen wat toekenning kiesrecht betreft Wint Heere ook van A.G, JEANNE LANVIN is de ontwerpster van het costuumpje, dat de rij links van boven naar benes den opent. Het lange jasje strak om de heupen is de nieuwe lijn voor herfst en winter. Het geheel is zeker niet onaardig, vooral dames, die slank zijn, zullen dit complet met succes kunnen dragen. Het is gemaakt van beige wollen stof, gegarneerd met zwarte persianer. Door de bontrand onderlangs geeft het jasje het idee van een sweater. SERGE KOGAN gebruikte geel zwart gespikkelde tweed voor een sportieve tailleur. De brede sjaal dient tegelijk als kraag. Deze oplossing is zowel praktisch als heerlijk warm. SCHIAPARELLI ontwierp een geestige creatie. De stof van de mantel is van zwart blauw geruite wollen stof. De revers, die tot onder aan de zoom doorlopen, zijn van effen blauw, evenals de enorme sjaal. Deze laatste kan tevens dienst doen als capuchon. SVEND had een persoonlijke voorliefde voor een creatie, welke hij „noir et blanc" noemde. Veel is reeds geschreven over witte hoedjes, die de koude jaargetijden wat opvrolijken. Daarom hebben wij deze hoedjes met slippen en veren bovenaan gezet. HYACINTHE NOVAK gebruikte voor de royale reisjas een zeer fraaie ruitstof. Het is bijna overbodig te zeggen, dat deze mantel rechts bovenaan staat. Door de wijde rug en aangezette mouwen heeft dit warme omhulsel een aparte lijn. PIERRE BALMAIN oogstte veel succes met de mantel van amandel groene stof, die rechts onder staat. De omgeslagen manchetten van de royale mouwen zijn rijk gegarneerd met luipaardbont, evenals de kraag en onderkant van revers. De mannequin draagt onder deze mantel een „schijn deuxspièce". Wij zeggen speciaal „schijn", want het is in feite een japon. Balmain maakte verschillende van deze speelsigheden. man met vijf goede man nen een kopje koffie en zo gedronken. Leuk! Nederland mag kolen hakken uit Duitse grond. Hoe vinden jullie dat dan? Bij de manoeuvres in Duitsland werden bij het proef-vechten telkens sol daten „dood verklaard". Dat vonden die soldaten reuze leuk. Snappen jul lie dat, kleine vrienden? De Lassoman snapt het wel. Binnenkort kun je zo van Schiphol naar Mexi co vliegen! Wie gaat er mee? Prijsvraag October Opgelet, puzzelaars! Hier komt de prijs vraag voor de maand Oc tober, waarmee drie prachtige prijzen te win nen zijn. Hij is niet moei lijk, dus hebben klein en groot een kans. Overal, waar de „Wekelijkse Beurt" in de huiskamer komt, zie ik jullie aan 't werk. We noemen het E-raad- sel. E FE... G E H E I E Op elke stip moet je 'n letter invullen. Als je de juiste woorden gevonden hebt, staan de E's precies op hun plaats. Die woor den moeten de volgende betekenis hebben: sen, dat vorderingen worden ge maakt. Er worden 23 landen ge noemd, die sinds 1945 toen het Handvest van de UNO werd on dertekend een of andere maat regel hebben genomen met be trekking tot het verlenen van vol ledige of beperkte politieke rech ten aan de vrouw. Een recent overzicht van de UNO betreffende de rechten van de vrouw geeft het volgende beeld: In 57 landen hebben de vrouwen op dezelfde basis als de mannen stemrecht bij alle verkiezingen. Deze landen liggen aan beide zijden van het IJzeren Gordijn, in het Oosten, het Westen en het Verre Oosten. Drie landen Guate mala, Portugal en Syrië veroorloven de vrouwen wèl bij alle verkiezingen haar stem uit te brengen maar alleen als zij voldoen aan zekere voorwaarden, wat het genoten onderwijs betreft, welke niet gelden voor de mannen. In vijf landen Bolivia, Haïti, Mexico, Monaco en Peru, mogen de vrouwen alleen deelnemen aan plaat selijke verkiezingen. Er zijn nog 16 landen, waar de vrouwen In het geheel geen politieke rechten bezitten. De voornaamste landen in Europa waar dit zo is zijn Zwitserland en Liechtenstein, in La tijns-Amerika: Columbia, Honduras, Nicaragua en Paraguay. De overige zijn Arabische en Afrikaanse landen, te weten: Afghanis tan, Egypte, Ethiopië, Iran, Irak, Jordanië, de Libanon, Lybië, Saoe- di-Arabië en Yemen. Tóch hebben de vrouwen in Ethiopië en Saoedi-Arabië eigen lijk niet te klagen, want de man nen hebben daar evenmin kies recht. In Nicaragua mogen de vrouwen weliswaar niet stemmen maar zij zijn evenzeer als de man nen verkiesbaar voor overheids ambten. Of zij wel eens gekozen worden blijkt uit het overzicht niet. In Guatemala, Portugal en Sy rië worden, gelijk reeds opge merkt, aan de vrouwen voor het kiesrecht speciale eisen gesteld wat het onderwijs betreft. In Gua temala moeten de vrouwen kun nen lezen en schrijven; zij mogen dan stemmen maar zijn hiertoe niet verplicht. De stemming is ge heim. De mannen, die kunnen le zen en schrijven zijn verplicht hun stem uit te brengen. Ook voor hen is de stemming geheim. Voor man nen die niet kunnen lezen en schrijven is het stemmen facul tatief en openbaar. In Portugal worden hogere eisen aan het onderwijs der vrou wen gesteld en in Syrië moeten ze een diploma van de lagere school hebben. Mannen hebben dit niet nodig. In Equador een van de lan den waar de vrouwen hetzelfde kiesrecht hebben als de mannen bestaat voor de mannen stem plicht maar voor de vrouwen niet. Ook in Peru zijn de mannen ver plicht hun stem uit te brengen. Het overzicht is een jaarlijks rapport van het bureau van de se cretaris-generaal aan de Algeme ne Vergadering van de UNO. Sinds het rapport van 1951 is in Griekenland een wet aangenomen, waarbij aan de vrouwen volledige politieke rechten zijn gegeven en heeft Pakistan de vrouwen het volledige stemrecht voor provin ciale verkiezingen verleend, maar dit laatste land heeft nog geen wet voor de nationale verkiezin gen vastgesteld. Lybië een schepping van de UNO heeft in zijn kieswet van 1951 het vrouwenkiesrecht opge nomen. Volgens het rapport is Australië het eerste land geweest, dat de vrouwen (in 1902) het kiesrecht voor de nationale verkiezingen heeft verleend. Het werd in 1906 gevolgd door Finland. De Sovjet- Unie (1917) was er eerder bij dan de V.S., die pas in 1920 door het 19e amendement op de Grondwet het stemrecht voor de nationale verkiezingen aan de vrouwen toe kende. Twaalf Amerikaanse sta ten hadden evenwel reeds vóór 1917 het vrouwenkiesrecht inge voerd en zij werden in 1917 door vijf andere gevolgd. Uit een der tabellen blijkt intus- Het gebruik van D.D.T. is bij enige babies niet zonder gevaar gebleken. Enige tijd geleden was er een moeder, die na het vorige kind de wieg en kleertjes flink in de D.D.T. had gezet. De volgende baby werd zeer ernstig ziek. Dok toren waren er van overtuigd dat de oorzaak slechts te wijten is aan de D.D.T. Een andere moeder had de wieg van haar baby bespoten met deze vloeistof om muggen en vliegen te weren. Ook deze baby werd ern stig ziek. Er zijn zelfs enkele sterf gevallen bekend. Men zij dus voorzichtig met D.D.T. bij kleine kinderen. Volwassenen ondervin den geen schade van D.D.T. Er zijn gezellige en onge zellige, smaakvolle en smake loze interieurs. Het licht in de woning en het meubilair zijn daarbij voorname facto ren. Er is echter nog 'n an dere factor, die de sfeer van het interieur beïnvloedt. Dat is de kleur, of liever, de har monie van kleuren. In Amerika spreekt men van „colour-conditioning", zo als van air- of light-conditio- ning; wij hebben er 'n paar woorden meer voor nodig en spreken van „het functionele gebruik van kleuren". Met dit gebruik heeft zowel het jonge paar, dat zijn woning gaat inrichten, mee te maken, als de fabrikant, die zijn fabriek gaat in richten en de hoogst-mogelijke productie wil bereiken. Maar ook op school, op kantoor, in het zie kenhuis, in bioscoop en theater, café, hotel en restaurant is de kleur een factor, die de sfeer be paalt en de ruimte doelmatig maakt. Er zijn kleuren, die bij el kaar passen en kleuren, die met elkaar vloeken. Een kamer op het Noorden vraagt een andere kleur dan een vertrek op het Zui den, want het is de zon, die de kleur voor ons de kleur doet zijn. Een ondoelmatige combinatie van kleuren werkt vermoeiend. Boeken zijn er volgeschreven over de kleur; kolommen zouden erover te vullen zijn, In Amster dam echter houdt de Stichting „Goed Wonen" 'n stichting, waarin ontwerpers, fabrikanten en consumenten samenwerken tot eind October een tentoonstel ling, gewijd aan de kleur in het interieur. Daar kunnen de jonge lui, binnenhuis-architecten, schil ders en stoffeerders en andere verzorgers van het interieur hun licht gaan opsteken over het doel matige gebruik van de kleur. Daar kan men zien, dat de kleur een scheppende functie verricht in het interieur en bij een goed gebruik dienstbaar gemaakt kan worden aan de veraangenaming van dit aardse leven. In een lichte, ruime kamer zal de Fatsia Japonica, wegens de handvormige bladeren doorgaans Vingerplant genoemd, een uitste kend figuur slaan. En in de buurt van een zonloos venster zal zij zich helemaal op haar gemak voe len, want tegen de zonnestralen is zij niet bestand. De beste plaats is dan ook voor een raam op het Noorden, Noordwesten of Noord oosten. Zouden wij de Vingerplant toch in de zon zetten, dan zullen de bladeren spoedig geel worden, hetgeen ook kan worden veroor zaakt door een al te droge atmos feer. Om dit laatste te voorkomen, is het aan te bevelen om van tijd tot tijd, bijvoorbeeld eens per week, de bladeren af te sponsen. Nog beter is het om de plant af en toe eens in de regen te zetten. Dan kan ook tevens de potkluit weer eens goed nat worden, want de Fatsia is zeer gesteld op rijke wa tervoorziening. Daarnaast mogen wij haar in de zomermaanden de kamerplantenmest niet onthouden. Eens in de veertien dagen een beetje in het „gietwater" zal de plant zeker in goede conditie hou den. Tegen het najaar wordt deze be mesting gestaakt en ook de hoe veelheid water, welke de Fatsia krijgt, zal dan geleidelijk vermin derd moeten worden. In de win termaanden is een lichte, onver warmde, maar vorstvrije kamer de beste standplaats voor de Vin gerplant. Het water, dat wij haar dan geven, mag echter niet al te koud zijn. Htn. De Lassoman is op het nationaal paardenfestijn in Den Bosch geweest. Ook is hij op de kleuter tjesdag geweest. Paarden en kleutertjes konden goed trappelen! Ook is de Lassoman op een school voor katholie ke baldadige jongens ge weest. In de krant stond er ook iets over. In Schiedam woont een zelfstandige dienstbode. Kort geleden kreeg de Lassoman een briefje uit de golf van Biscaje! Dat is ver! Daar ging het schip van zo zo! In Zutphen bestond het katholiek ziekenhuis pas geleden 25 jaar. Op 17 September is de koningin op bezoek ge weest bij de Limburgse boerinnen. Dat vonden die boerinnetjes fijn, kleine vrienden! Wisten jullie al, dat er varkenspest is? Het is te hopen, dat dat gauw af gelopen is! Die aardige varkentjes allemaal! En ze zijn zo lekker! In Amsterdam is een vrachtauto een speel plaats van een school op gereden terwijl de kinde ren aan het spelen waren. Een meisje dood. Op 19 October, kleine vrienden! Nederland-Bel- gië! Hup, Holland, hup! In Denemarken hebben we verloren. Als je op een brom fiets wilt rijden, dan moet je 16 jaar zijn! Laatst heeft de Lasso- kaart de 5 namen, die je gevonden hebt. Noem je voor- en ach ternaam en je volledig adres. Zeg hoe oud je bent en of je een jongen of meisje bent. Zaterdag 11 October moeten alle oplossingen aan het kan toor binnen zijn. Doe je best en veel succes! Oplossing 1. te Iets om water in doen. 2. Iets fijns. 3. Een meisjesnaam. 4. Een ander woord voor afkeer. 5. De naam van een prinses. Stuur een briefkaart naar het adres van de krant. Zet links in de hoek: Prijsvraag: October. Vermeld op de brief- 1. De woorden van het eerste raadsel waren: Kluit, kuit, uit, ut. 2. De woorden van het tweede raadsel waren: Melk, adder, reiger, Groenlo, radijs, Ida, em mer en tagel. De naam van het prin sesje was Margriet. Krekel, de waar* zegger (VI) Toen de kalkoenen voorbijtrokken, keek Krekel scherp toe. Zo gauw hij de kalkoen zag, die de diamant ingeslikt had, zei hij tegen de kas teel vrouwe: „Mevrouw, daar is hij; laat hem slachten en u zult uw kostbare steen terugheb ben". Men doodde het beestje en jawel hoor, men vond de ring, zoals Krekel voorspeld had. De dame, die hoogst ver baasd stond over de diepe kennis van de waarzeg ger, wilde Krekel op het kasteel houden. In alle geval moest hij tot de volgende dag blijven en hij kon op een stevige beloning rekenen. Een paar uur na deze ontdekking kwam de heer van het kasteel thuis. Hij was een dag of tien af wezig geweest. In geuren en kleuren vertelde me vrouw aan haar man, wat er in de afgelopen dagen gebeurd was en hoe Krekel voor haar door zijn grote wijsheid de kostbare ring had te ruggevonden. Maar mijn heer was niet zo lichtge lovig als vrouwlief. Hij geloofde zo maar niet aan de kunst van waarzeg gen. Hij moest er het zij ne van hebben. Hij lachte hartelijk om de goedgelo vigheid van zijn vrouw en probeerde haar te overtuigen, dat zij zich had laten beetnemen door die gauwdief, wie het om lekker eten en drinken begonnen was en die graag een flinke duit wil de opstrijken. Maar hij zag, dat hij met zijn vrouw niet verder kwam. Ze hield stokstijf staande, dat Krekel een waarzeg- gertje eerste klas was en dat ze hem een rijke be loning zou schenken. Ten einde raad liet meneer Krekel voor zich ver schijnen. Krekel kwam. Mgar hij stond met zo'n miserabel gezicht te kij ken en stond zo ongeluk kig te brabbelen, dat de kasteelheer nog meer overtuigd was, dat zijn vrouw zich bij de neu« had laten nemen. Daar om liet hij Krekel ver trekken en hij beval hem op te sluiten. Zo gauw 't dag was, zou hij een flink pak rammel voor zijn waarzeggerswijsheid in ontvangst nemen. Mevrouw liet dat zo maar niet toe. Ze bleef vol geestdrift praten over de kolossale wetenschap van haar weldoener en was helemaal van streek over de onbehoorlijke manier, waarop haar man Krekel had ontvangen. Ze probeerde haar man te overtuigen en stelde hem voor zelf de proef eens te nemen met de waar zeggerij van Krekel. Hij stemde toe. Uit de natuur 1. Van duizendpoten en millioenpoten heb je wel eens gehoord. Nu, duizend of millioen po ten hebben die beestjes niet. De eerste hebben er 174, maar er zijn er ook wel met slechts 18. De laatste moeten het doen met 266. De reu- zenduizendpoten zijn gevaarlijk en kunnen bijten. In West-Indië heb je er, die wel 30 cm lang worden. 2. De hercules onder de dieren isde oor worm. Want die kan een vrachtje versjou wen, dat 1200 'maal zo zwaar is als zijn li chaamsgewicht. Wij mensen, kunnen het niet verder brengen dan 10 maal. Een rups haalt 25 maal en een hommel 250 maal zijn lichaams gewicht. 3. Vogels kunnen heel snel hun vleugels bewe gen. Maar de insecten halen het record. De gewone vlieg beweegt ze 12.000 maal per mi nuut, een hommel 14.400 keer en er wor den nachtvlinders aan getroffen, die het zelfs tot 18.000 maal bren gen. 4. Heb je wel eens ge hoord van een visje, dat voor profeet spelen kan? Het komt voor in Japan. Daar voorspelt het de aardbevingen, die op komst zijn. Over het algemeen is het kalm en rustig in het aquarium. Maar als er een aardbeving dreigt, begint het heel druk rond te zwemmen en kom dan maar niet met lekkere hapjes aan. Het bijt er toch niet in. Niet bang Het was in de mobili satie 1938. In het Zuiden van ons land had inkwar tiering plaats in een la gere school. De handkof fers werden uitgepakt, er KEES, DE ONRUSTSTOKER Het is echt gezellig in de huiskamer. De tafe staat keurig gedekt en het heerlijke maaltje, dat moeder klaar gemaakt heeft, dampt uit de schalen. Vader, moeder, Truus, Jan, Greet, Gerrit, Fran- cine, Thea, Bertus, het hele rijtje is aanwezig en het gaat er prettig en vrolijk naar toe. Alleen Kees ontbreekt weer. Maar men is maar vast begonnen, die komt altijd achteraan. Die zal wel hier of daar aan het kastanjes kogelen zijn. Daar klapt de bui tendeur, een ren door de gang de huisdeur vliegt open en daar heb je Kees de onruststoker. Eerst een strenge blik van vader, een vermaning van moeder, een brommen van Keesje en de maaltijd kan weer verder gaan. Opeens zet kleine Thea het op een huilen: Kees knijpt me, Kees knijpt me Weg is de gezelligheidweg is de vrolijkheid. Kees, de onruststoker van het gezin kan niemand met rust laten. Hij gaat de keuken in. Daar kan hij op z'n eentje tot bedaren komen. Kees heeft niet op de spreuk van October gelet: BEN IK EEN ONRUST STOKER? werd munitie uitgedeeld en de soldatenbedjes wer den netjes strak getrok ken. Opeens rolt er uit een der koffertjes een kerkboek. Een der solda ten trekt een spottend ge zicht. Maar de soldaat, van wie het koffertje was schaamt zich niet en zegt: „Hé, vrind, is daar soms mee te lachen. Nu, als je het weten wilt, ik heb ook nog een rozen krans in mijn zak" en hij steekt hem de lucht in. Meteen komen er nog een paar Jantjes naar voren, halen hun rozenkrans ook te voorschijn en van alle kanten roepen ze: „Kijk, we hebben de onze ook bij ons!" De spotter stond met een mond vol tanden te kijken en de flinke jongens gnuifden van ple zier. Wie heet er PLACIDUS De vader van de H. Placidus bracht zijn jon gen al vroeg naar het klooster van de H. Bene- dictus om voor monnik opgeleid te worden. Daar leefde het kind gelukkig en blij. Wat Vader Bene- dictus ook van hem vroeg, hij gehoorzaamde onmid dellijk. Zo moest hij eens water halen. Hij stormde op een holletje naar het strand, maar boog zich te ver naar voren en schoot het water in. Snel als een pijl werd hij door een grote golf van de oever meegevoerd. Vader Bene- dictus merkte het gevaar vanuit zijn cel en riep naar Maurus, die buiten bezig was: „Loop zo hard je kunt naar zee, want Placius is in het water gevallen." Met de zegen van de abt rent Maurus weg, grijpt Placidus bij de haren en brengt hem veilig aan land. Later werd Placidus naar Sici lië gestuurd. Daar bouwde hij een kerk en klooster ter ere van de H. Joannes de Doper, vlak bij de haven van Messina. Daar kwa men eens zeerovers aan, die 't klooster overvielen en Placidus met 30 mon niken vermoordden. Daarom zie je de hei lige afgebeeld met een zwaard in zijn borst. Op 5 October vieren we zijn feestdag. Nu de spits van di veld eens overzien alle eerste klas a van een overwich kerheid over het en Achilles onget\ elftallen met een Wit, Be Quick en van dit viertal do herstel op komst petitiezondag mo de ranglijst breng In 1 A voert een ze de leiding. Daarom Ajax weer aangeland Wel GVAV zal morj bewijzen, dat de stac in hen een waardig hebben. In Amsterd IJ wacht Volewijcki één van de zeven m om alle noordelijke kop in te drukken, het nog zien, of d Ajax, zo vol trots n zege op Heracles, ve gen in ernstig ge va stoten te worden na denmoot. Het gaat zoek bij de enige ploeg in deze afde ningen. Dat waren van de zeven. Drie ders, t.w. DOS ED krijgen het ook zw maar, dat VSV me ideeën het EDO velt den en dat Heracles kropte energie zal over RCH. Laten v Nijmegen tegen het lige NÈC de beste k£ om zich in de kopgro haven. Er is trouwe kaper op de kust, i dese Boys. Want et het tot nu toe tel Frisia zou de Boys t kopgroep brengen. H Leeuwarden een tek wand worden, want óf Zwolse Boys óf distantiëren van de F Eerste zege voor Laten we in 1 B I eerste punten voorspt Groningers Achilles krijgen. De vrier maand is achter de gasten mogen dus slachtofferd" worder ons benieuwen, of goede tegenweer in st Ook Blauw-Wit hoopt Veel succes kunnen v ter tegen Haarlem no spellen, hetgeen bij punten rijkere Go A eens niet het geval bezoek aan het ste vogels zal niet goed ventenaren aflopen. 1 lem en Stormvogels Vitesse en 't Gooi Vitesse zal in Utrech gen in de opzet om op zeven te brenge: Hilversum zal DWS tegenstand bieden orr van 't Gooi daaromt grond te boren. Rest ons nog in d( twee „Friese" wedstri warden ontvangt Ei Heerenveen toont de vrijheid aan AGOV\ geen ontmoetingen, thuisclubs bij voorh ker zijn van de zeg( na niet Wie i Heeft IA zeven doet daar niet veel want daar hebben het aantal van vier reikt. Daaronder zit kampioen Willem I] schien morgen gaat ken, als voor eigen hechte Sparta-verded men zou kunnen w Willem II zou dan o naar van EmmaSi oprukken. Zekerheid bantia kunnen we i ook hebben, nu HBS komt, maar of MW zover komen betw voorhands nog. MW SW heel hard moei om de punten en L le klasse A WageningenAjax Zwolse BoysSneek VolewijckersGVAV Ensch. BoysFrisia NEC—DOS EDO—VSV RCHHeracles le klas B 't Gooi—DWS Stormvog.Go Ahead Blauw WitHaarlem Elinkwij kVitesse LeeuwardenEnsch. BeQuick(Gr.)Achill HeeremveenAGOVV le klasse C Willem IISparta MW—SW ExcelsiorTheole EmmaSittardia WV—Juliana LongaBW BrabantiaHBS le klasse D A DOF eyenoord EindhovenNAC XerxesRBC BleyerheidePSV Mauri tsNOAD TECLimburgia Hermes DVSDHC

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 4