MOET REGERINGSCOMMISSARIS BEDRIJFSLEIDING OVERNEMEN? Verontwaardigde Vlamingen poogden onmens te hangen I St. Deus Dedit keurt staking af AUTO STORTTE VAN PONT: VIJF DODEN Nederlander lag hevig bloedend in kelder De roulette staat stil in het café van Fien.... DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Vijftig jaar K.N.J.K. Bandieten sloegen toe Eén divisie per dag SPIONNAGE? Kapelaan door vuur gewekt Belgische justitie deed inval iiiiiinii!iiiiiHiiiiiiiiini| ;e orkesten 1 (Verdi) irium Vereen. cen land" 9 >penincsbal n" :lanten" iond Swort Binnen S iajaarsbal d e w i n d lllllflllllllllllllllllllllllllllll^ voetballer De staking bij „de Ons eigen feest Rijksbemiddelaars waren - vóór staking uitbrak - op de hoogte Keniian niet meer naar Moskou Zesde inzittende juist uitgestapt MISDRIJF IN STRAATSBURG? Twintig Britten verdronken Om enkele francs twee vrouwen en 9n kind gewurgd Rome reageert Hoe komt u erbij Eden antwoordt Mossadeq Kolonel gedood door z n vrouw DANCING m ettige stemming Hull ar, ALKMAAR JONKER Lenie Henning, alt; id Hollenstelle, bas; Vereniging Gereserv. en f 1.75 hten) bij: Muziek- ;n Kiebert, tel. 2853 Voorstraat, tel. 3003 :sloot, tel. 3686. Tel. 8. Zie biljetten. ■I« ig 7 Oct. komen de 5 zaal Heiligenberg met 't door A. v. d. S •ama in 3 bedrijven i Zondag 5 October S 7.30 uur. BAL NA! iBiaiaiBiaiBiaid! Zondag 5 October bii N. RIJPER Zuid-Scharwoude Aanvang 7 uur Muziek De Schermers ette Gezelschap ANQUES) in 3 bedrijven, op October a..s in het ar. Aanvang half 8. alles inbegrepen. Prinz, Zaadmarkt; 14 en Fa. Klooster ;maar. letober L PLAYERS TH. SWART T 5 OCTOBER 1952 iziek van: IOUBADOURS" jzondere attractie DE LIWI-ZUSJES vang 4 uur. 1 aanbevelend, G. LIGTHART amassa spatte toen 5 uchtballonnetje was enhuizen en schoe- =s geeft. Gelukkig S ubbo onder de arm nog iets. Zoals wij mpagnie bergjagers 5 ntje er van lag in tunnel achter een S met volle vaart dat ss schieten. Wij be- hrok, toen hij daar 2 en met beremutsen z.... ze zyn het. ie soldaat. „B2 kapitein weten" voorschijn en luid 2 toe2 UUIllllllllIlllUllUtllllllll# \OORDllOIJf Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f4.—; familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Maandag 6 October 1952 48e laargang No. 12596 Builen Cod is 't nergens veilig (Vondel) (Van onze speciale verslaggever) Abraham zien, dat is na een halve eeuw van leven en van werken, van vechten, van bid den, van de blijheid van de zin des levens smaken, de va der zien van dienstknecht Gods: de man des geloofs, het toonbeeld van aartsvaderlijke deugd. En wanneer er iemand met diepdoorvoelde vreugde deze ontmoeting kon beleven, dan was het Zaterdag j.l. de Katholieke Nederlandse Jour nalistenkring. De vijftigjarige kring en iedere katholieke journalist afzonderlijk. Herfstzonnestralen doorlichtten de stille beslotenheid van de ka pel van de Zusters van Eeuwig durende aanbidding in de Utrechtse Westerstraat, toen de geestelijke raadsman van de pers, de Zeereerw. pater M. W. L. Bo- gaartz S.J. om tien uur des mor gens een gezongen H. Mis op droeg tot intentie van de overle den leden van de Kring, waarbij in het bijzonder werd gebeden voor de zielerust van de korte lings overleden oud-voorzitter J. B. Vesters. Het H. Offer werd behalve door tal van journalisten en oud-journalisten, al dan .niet met hunne dames o.a. ook bijge woond door de Zeereerw. pater B Janssens O.P.. Proost van de katholieke persactie in België. Pater Bogaartz hield een tref fende preek: Er ziin motieven te over om dankbaar te zijn. Gij ziit bevoorrechten. Journalist ziin is meer een roeping dan een be roep. Gij ziit de priesters van het woord. Dn journal c'est un monsieur Terwijl Albert Welling met ziin mannen over het podium van het gebouw voor Kunsten en Weten schappen dartelden en de laatste hand en het laatste woord legden aan het cabaretprogramma. trok ken de journalisten-kerkgangers handenschuddend en hoed-oo- hoed-af naar het stadhuis. Hier versoheen Utrechts loco-burge meester. de wethouder H. A. Bek- ker. die in een stemmige toe spraak uiting gaf aan de vreugde van het gemeentebestuur van het hart en van het land de gouden feestgangers te mogen ontvangen. (Vervolg op pag. 2) GRONINGEN Vit zeer betrouwbare bron vernemen wij, dat Zaterdagmiddag in het Groninger stadhuis weer besprekingen hebben plaats gevonden, om te komen tot een oplossing van het Ommelandenconflict. Zijn wij goed ingelicht, dan overweegt men in bepaalde kringen een regeringscommissaris bij de Coöperatieve Zuivel producten fabriek „De Ommelandenaan te stellen. Mocht men hiertoe overgaan, dan kan eerder van een ver scherping van het conflict gesproken worden, omdat de boeren, die aangesloten zijn bij „De Ommelanden", de fabriek dan zullen droog leggen en dus geen melk aan de onder leiding van een regeringscommissaris staande fabriek af leveren. Aan de andere kant vernemen wij, dat het juridisch nog te be twijfelen staat, of de overheid hier door aanstelling van een regeringscommissaris kan ingrij pen. Zaterdagmiddag heeft ook de R.K. Landarbeidersbond St. Deus Dedit, bij monde van zijn voor zitter, het Tweede Kamerlid C. J. van der Ploeg, haar standpunt in het conflict bepaald, welk standpunt neerkomt op een sterk afkeuren van de staking, welke 22 Aug. j.l. geproclameerd is door de Algemene Agrarische Bedrijfs- bond. Standpunt St. Deus Dedit Op een Zaterdagmiddag in Gro ningen gehouden bijeenkomst van besturen van de R.K. Landarbei dersbond St. Deus Dedit, heeft het hoofdbestuur van deze bond aan de afdelingsbesturen haar standpunt in het Ommelanden conflict bekend gemaakt. De heer C. J. van der Ploeg, voorzitter van deze bond en tevens lid van de Tweede Kamer, verklaarde, dat de geschilpunten, welke bij de Ommelanden aan de orde zijn en die de katholieke en christe lijke bond, aanvankelijk via de pers, bekend werden, naar zijn oordeel langs een andere weg dan staking konden en kunnen wor den opgelost. Bij een informatieve bespreking met het College van Rijksbemid delaars bleek, dat ook dit college deze opvatting deelde. „De Om melanden" is gebonden aan vast gestelde bindende regelingen voor de lonen en andere arbeidsvoor waarden voor de zuivelindustrie. Wanneer deze regeling op één of meer punten niet wordt nage leefd, kan een beroep worden gedaan op het College van Rijks bemiddelaars, terwijl bovendien ook de Arbeidsgeschillenwet een mogelijkheid tot oplossing biedt. Deze middelen, aldus de heer van der Ploeg, zijn door de A.N. .B. niet beproefd en de Katho lieke Landarbeidersbond stond en staat nog steeds op het stand punt, dat het proclameren van een staking alleen geoorloofd is, wanneer alle andere middelen tot oplossing van een geschil zijn uitgeput. Om deze redenen kon de katholieke bond niet achter deze staking staan. (Vervolg elders in dit blad.) 8 doden, 6 gewonden bij Sukabumi DJAKARTA, 5 Oct. Een zwaar gewapende bende van 200 man heeft Vrijdagavond een aan val gedaan op de politiepost der in de omgeving van Patjet (tus sen Bogor en Sukabumi) gele gen onderneming „Tjikembang". Vijf politiemannen sneuvelden tijdens het verbeten gevecht. Vijf andere politiemannen werden zwaar gewond. Toen uit de om geving versterkingen aankwamen trok de bende zich met achterla ting van 3 doden en 1 gevangene terug. Een ondernemingsemployé werd gewond. GENEVE, 5 Oct. Ambassa deur George Kennan. die door Moskou persona non grata is ver klaard, is vanavond per trein uit Genève naar Duitsland vertrok ken, waar hij op de aankomst van zijn vrouw en twee kinderen uit Moskou zal wachten. De Amerikaanse ambassade te Moskou heeft medegedeeld, dat het „zeer onwaarschijnlijk" is, dat ambassadeur George Kennan wiens terugroeping door de Rus sen is geëist, nog naar Moskou zal terugkeren. Koning Boudewijn van België heeft Zaterdag te Brussel de Noord-Zuid-verbinding officieel in gebruik gesteld. De „Jonction", zoals de Noord-Zuid-verbinding te Brussel alge meen wordt genoemd, zal einde 1953 voor de lijn Amsterdam- Parijs worden opengesteld, waardoor niet langer van de tijd rovende ringbaan gebruik gemaakt zal moeten worden en deze verbinding aan snelheid aanzienlijk zal winnen. DOORNENBURG, 5 Oct. Hedenmiddag is te Doornenburg een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij vijf personen om het leven zijn gekomen. Een zes-personenauto, afkomstig uit Haarlem, reed bij Doornenburg het Pannerdenseveer op. Door tot nu toe onbekende oorzaak reed de auto aan de andere kant de- pont weer af en ver dween in de Rijn. Een der inzittenden, de heer M. M. van Dijk, was tevoren uit gestapt. De auto is inmiddels op gehaald en de stoffelijke resten overgebracht naar het ziekenhuis te Bemmel. De Rijkspolitie te Doornenburg stelt een onderzoek in naar de oorzaak van het ge beurde. STRAATSBURG, 4 Oct. De ^Franse politie heeft gister avond in de kelder van een gesloten huis aan de Avenue Aristide Briand in Straatsburg-Neudorff onder mysterieuze omstandigheden het lichaam gevonden van de Nederlander Pieter Aernoudse. A., die zijn waladres in Sas van Gent heeft, was bewusteloos, bloedde hevig en had, zo bleek later, een schedelbasisfractuur. Het vermoeden bestaat dat A. nadat hij een hoeveelheid francs van een bank had gehaald is overvallen, mishandeld en beroofd, waarna de overvaller(s) A. naar de kelder heeft/hebben gebracht. A., die is opgenomen in een ziekenhuis te Straatsburg, was hedenmiddag nog bewuste loos. Nadat A. was gevonden kwam hij even bij kennis. Hij vertelde, dat hij schipper-eigenaar was van de rijnaak „De Zeeuw". Een onderzoek wees uit, dat „De Zeeuw" Vrijdagmorgen- in de haven van Straatsburg was aangekomen. De politie vraagt zich af hoe A. in de kelder, die voor een vreemdeling moeilijk te vinden was, terecht is gekomen, omdat MGR. DAMEN Rector Pauselijk College UTRECHT. Bij besluit van 27 September 1952 werd door Zijne Em. Kardinaal Pizzardo. Prefect van de H. Congregatie voor Seminaries en Universitei ten. benoemd tot rector van het Pauselijk Nederlands College te Rome de Hoogeerwaarde Heer Mgr J. W. Damen, als opvolger van de Hoogeerwaarde Heer Mgr B. Eras z.g. Mgr Damen was reeds jarenlang als vice-rector aan het College verbonden. alle deuren van het huis gegren deld waren. Omdat A. vreemde ling in Straatsburg was, en om dat A. Vrijdagmorgen van een bank een hoeveelheid Franse frcs. had gehaald, is bij de politie het vermoeden gerezen, dat A. is overvallen, mishandeld en be roofd. De Franse politie zet het onderzoek voort. van U.S.A. naar Europa PHILADELPHIA. De vice- preesident van de Atlantische af deling van de Pan American World Airways, Harris, heeft op een bijeenkomst verklaard, dat in geval van nood burgervlieg tuigen dagelijks een divisie vol ledig uitgeruste militairen van de V. S. naar Europa kunnen overbrengen. Op deze wijze zou binnen twee weken een kwart millioen man kunnen worden overgebracht, zo meende spre ker. Harris is indertijd stafchef geweest van het Amerikaanse commando luchttransport. LONDEN. 5 Oct. De 629 ton metende treiler „Norman" is in de nacht van Zaterdag op Zandag op de rotsen van Zuid- Groenland te pletter geslagen. De opvarenden hebben zich nog eni ge tijd aan de rotsen weten vast te klampen, doch tenslotte moest de een na de ander de strijd tegen de woedende elementen op geven. Van de 21 koppen tellen de bemanning zijn 20 man, waar onder de gezagvoerder, om het leven gekomen. Een Noorse boot redde de enige overlevende. ANTWERPEN De Belgische politie is er in geslaagd twee afschutvelijke drama's, welke zich vorige week in Vlaanderen hebben afgespeeld, tot opheldering te brengen. Zij heeft een inwoner uit Gent gearresteerd, die in het dorpje Vinderlioute een 18-jarig meisje had vermoord en vervolgens in het stadje Wetteren een 28- jarige vrouw en haar 2-jarig zoontje op laaghartige wijze had gewurgd. bij de keel en eiste De verontwaardiging van de de vrouw Vlaamse bevolking was zo groot, geld. dat de politie de grootste moeite had om de drievoudige moorde naar na zijn arrestatie weg te brengen. De moordenaar, zekere Loquet, had te Vinderhoute een hele avond in een dansgelegenheid doorgebracht. Hij ging vroeger weg dan de andere jongelui, doch legde zich langs een weg in een hinderlaag. Toen de 18- jarige Magda de Waele passeer de, trok hij het meisje van haar fiets .wurgde haar, smeet het rijwiel in een kanaal en vlucht te met de weinige francs die het meisje bij zich had. De volgende dag begaf de ellendige zich naar Wetteren, waar hij aanbelde aan een wo ning, waarin zich een vronw met haar tweejarig zoontje be vond. Hij deed alsof hij met een boodschap van de heer huizes kwam, doch plotseling greep hij HUIZENBOUW IN ZES UUR Zaterdagmiddag om half drie zes uur nadat notaris J. de Jong de eerste hoek stijl had geplaatst voor het prefab-huis, dat de Zaandamse firma „Betona" speciaal voor de export wil gaan bouwen werd het sluitstuk op het dak aangebracht en was de woning althans van buiten gereed. De demonstratie slaag de dus uitstekend. Het kind begon te huilen en na de vrouw neergeslagen te hebben wurgde hij het kind met de hand. Het lijkje wierp hij in een koffer. Inmiddels was de vrouw overeind gekomen. Het monster greep haar opnieuw vast en na haar getrapt en geslagen te hebben, wurgde hij haar met een stuk ijzerdraad. Hij ont snapte langs de achterdeur, doch een buurvrouw had hem gezien en dank zij het signale ment, dat zij kon geven werd de moordenaar nog 's middags gearresteerd .Hij legde een vol ledige bekentenis af. Hardnekkig idee fixe FRANKFORT 5 Oct. West- Duitse socialistische leiders heb ben een officiële Franse ontken ning genegeerd en vandaag her haald, dat Frankrijk en Rusland heimelijk onderhandelen over 't in standhouden van de verdeeld heid van Duitsland. Het blad „Die Welt" bericht opnieuw, dat te Berlijn geheime Frans-Rus sische besprekingen worden ge houden. Populaire olifant overleden CANTERBURY 5 Oct. De olifant „Walt," die sinds een week ziek lag op een stuk land bij Canterbury, is vandaag ge storven. Sinds veertig jaar maak te hij deel uit van een klein reizend circus in Zuid-Engeland. Het dier was zeer bemind. Deze week zijn duizenden Engelsen hen komen „bezoeken." Genationaliseerde B.E.A. lijdt verlies LONDEN 5 Oct. De Brit- tisch European Airways heeft vandaag bekend gemaakt, dat de maatschappij per jaar 1.500. 000 pond sterling verlies lijdt, ondanks het feit, dat zij in Au gustus met 205.400 passagiers een record heeft bereikt en in die maand 252.441 pond sterling heeft verdiend. Bij het ongeval zijn twee echt paren uit Haarlem om het leven gekomen. Het zijn de heer H. Wempe, van beroep bakker en mvr. T. Wempe-v. Luyken (Turf markt 4), de 33-jarige heer H. Best en zijn 29-jarige echtgenote mevr. J. C. Best-Verslages (Dinck- lerstraat 55). De chauffeur, de heer P. Gortzak, die de wagen had bestuurd, woonde eveneens te Haarlem. Naar verluidt zou de auito als gevolg van het weigeren der rem men door de ketting aan het uit einde van de pont in het water zijn gereden. tegen veroordeling van Mgr. Bossilkov ROME, 5 Oct. Het doodvon nis. door een rechtbank te Sofia uitgesproken tegen een Bulgaarse bisschop en drie priesters wordt in katholieke kringen alhier „een afzichtelijke misdaad en een hei ligschennis" genoemd. Het blad van, de Katholieke Actie „II quo- tidiano" schrijft, dat de veroor deelde bisschop, mgr. Eugenio Bossilkov, was voortgekomen uit het gewone Bulgaarse volk en door de Bulgaarse katholieken diep werd vereerd. Mgr. Bossilkov is 50 jaar. Hij werd geboren in een klein dorp je aan de Donau. Zijn ouders wa ren arm. Op U-jarige leeftijd koos hij een kerkelijke loopbaan. Hij voltooide zijn studies te Ro me en was als priester werkzaam in België en Nederland. Radio-Moskou heeft Zaterdag avond bekend gemaakt, dat de Russische regering een Zweeds protest verworpen heeft over spionnage der Russische ambassa de in Stockholm. In de Russische nota werd ge zegd. dat de beschuldiging tegen de Russische ambassade niets an ders dan laster was. De zogenaamde zaak-Enbom was het gevolg van, het eindelo ze gewroet van elementen, die vijandig staan tegenover de Sow- jet-Ume en welk gewroet ten doel heeft de staf van de ambassade te belasteren en de goede nabuur- lijke betrekkingen tussen Zweden en de Sowjet-Unie slechter te doen worden. LONDEN, 5 Oct. Het Engel se en ook het Amerikaanse antwoord op de tegenvoorstellen van premier Mossadeq inzake de oliekwestie is vandaag te Tehe ran overhandigd, enkele uren na dat de door Mossadeq gestelde termijn van 10 dagen, waarbin nen Engeland moest antwoorden was verstreken. De door Mossadeq gestelde voorwaarden voor een regeling worden in de nota noch verwor pen, noch aanvaard, noch ook zelfs maar besproken. Eden geeft Perzië o.m. de vol gende verzekeringen: 1. Engeland aanvaardt het feit van de nationalisatie van de Iraanse olieindustrie. 2. Engeland .tracht niet de overeenkomst van 1933 te doen herleven, die aan de A. I. O. C. de concessie verleende om de Iraanse olie te exploiteren. 3. Engeland erkent het recht van Iran om de olie-industrie zelf te beheren en te besturen. 4. Engeland heeft geen mo nopolie voor de A. I. O. C. in de zin, om de Iraanse olie productie in de toekomst te kopen. TOKIO, 4 Oct. Volgens het hoofdkwartier van generaal Mark Clark is gisteren alhier kolonel Aubrey D. Smith overleden ten gevolge van een messteek, welke hem zou zijn toegebracht door zijn echtgenote mevr. Dorothy Smith. Kolonel Smith was afkomstig uit San, Antonio, Texas. Hij stond bekend als eenbrilliant officier, die nog een grote toekomst voor zich had. Zijn dood heeft in legerkringen in Tokio grote beroering gewekt. Mevr. Smith is in het zieken huis opgenomen ter observatie. MAASTRICHT. 5 Oct. In de afgelopen nacht is brand ont staan op de zolder van een huis te Maastricht. Dit huis was se dert twee dagen bewoond door kapelaan, Pisters. Het vuur had enkele balken naast de schoor steen aangetast en breidde zich uit naar de eerste verdieping. Hier werd kapelaan Pisters ge wekt door de rookontwikkeling in zijn kamer. De brandweer was spoedig het vuur meester. Twee brandweerlieden werden tijdens het blussingswerk door de rook bedwelmd. (Van onze correspondent) BAARLE HERTOG, 5 Oct. Zaterdagavond ongeveer tien uur is het roülettewiel in Baarle Hertog plotseling stilge vallen. Voorlopig zal het ook niet meer draaien, want de magische schijf is verzegeld door de Belgische justitie. Twin tig gerechtsdienaren uit Turnhout, onder leiding van de procureur des konings, mr. Lepaigne, stonden op dat moment bij alle uitgangen geposteerd die het „Café van Fien" rijk is. Zij beletten onthutste spelers, onder wie een opmerkelijk groot aantal dames, de reis naar huis te aanvaarden. Toen ver na het middernachtelijk uur het onder zoek was afgesloten, konden allen ongemoeid vertrekken, maar 3000 gulden van de bankhouders en een waarde van tienduizend gul den aan fiches, zowel van bank als spelers, werden in beslag ge nomen. De uitgeweken Haagse speel- club „Aristo" heeft het onder haar nieuwe naam „Arcadia" in Baarle Hertog dus slechts welgeteld vijf speelavonden kunnen volhouden. Het schijnt dat het bestuur zich niet aan de statuten hield, met name doordat het niet-leden zon der ballotage toeliet en de rou lette door enige leden, die in de club functies bekleedden, liet exploiteren. Naar verluidt zou een der lei dende figuren naar Belgisch grondgebied ontkomen zijn. De Nederlandse justitie was bij de inval slechts als „belangstel lende" aanwezig en arriveerde geruime tijd na het parket uit Turnhout in het enclave-dorp. Toen de spelers onder het gezelschap bevonden zich een advocaat, een tweetal genees heren en een barones zo ver namen wij, in hun auto's via Baarle Nassau huiswaarts keer den, werden zij staande gehouden door een versterkte controlepost van de Rijkspoltiie. Allen werden uitgenodigd voor een bezoek aan het politiebureau van Baarle Nas sau. Zij onthielden zich van com mentaar toen zjj het gebouw ver lieten. Een hunner beweerde evenwel, dat alles „oké" was en dat er geen vuiltje aan de lucht te bekennen viel. Mhar erg over tuigend klonk dat niet....

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1