Drie treinen rijden zich te pletter Yr eselij ke spoorwegramp in voorstad van Londen Mossadeq stelt een eis van twintig millioen Pond Reeds meer dan 85 doden en honderden gewonden Prof. v. d. Ven voorzitter Sovjetjagers beschoten Amerikaans toestel Rood offensief op Korea tot staan gebracht Later nog eens 29 millioen aller DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Emigratie- raad Arrestatie van parlementslid Monteur valt V.S.-vliegtuig verdwenen Schooljongen op slag gedood Kolendamp Nog hoop op wapenstilsta nd BESTEDING rrmmttwriMii.43 net N.H. TIER V.S. BESTUDEREN WIJZIGING HANDVEST DER V.N. van Katholiek Bureau voor Maatschappelijk en Cultureel Overleg? Op de luchtweg uaar Berlijn Wapenstilstands-besprekingen voor onbepaalde tijd uitgesteld DE PERZISCHE OLIEKWESTIE „Oude wijn in nieuwe zakken" door garagedak Knaap gedood bij aanrijding bejaard echtpaar MILITAIR ZWAAR GEWOND arte glans! juwvereniging Zijpe het openbaar aan- ler e.k. v.m. 11 uur rug, overeenkomstig W.B.: woningwetwoningen ïte Zijpe N.H. 1 tekening zijn, zo- ïaf 11 October e.k. sr stel verkrijgbaar i desgewenst, tegen ostwissel, door deze ongeschonden inle- ling ad f 3.- per stel. ordt op 16 October arijvers toegezonden. E. Architect B.N.A., Noordwijk aan Zee kp. herenfiets f 175; >rdeon Scadalia. 120 sen. Café de Swart, seldorperw., Limmen kp.: 21 snees voer en. A. Botman, Mid- veg 450, Heer Hu- aard Nrd. kp.: 10 snees voer en, groenkraag. A. en Az., D 63 te Waarland erna. Moeder K.S. Ie 4 y, met veel Te bevragen: HOOGWOUD f/im/tmum/tmifi trj aangenomen bil open. nten hebben wij ies en IIIIIUIIIIIIIIIIIIII»j knap uitziende inor en hoofdhaar bolo samen. Toen leerschappen zag, n de een naar de :en vragende uit- sen keek hij nog een schorre kreet de, o lezers. Nee, s het. Terwijl de j ngen rolden, om- natuurlijk geneigd zijn oorzaak vond Z ids doodgewaande Z ;n bij Campanella. neef, die zijn oom meer gezien had. Z neef. En de dikke Z e, beste neef iiiiiiiiiimii nul'" VOOKIHIO Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur; E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. 9 October 1952 48e Jaargang No. 12599 Buiten God is 't nergens veilig f Vondel) BIJ KONINKLIJK BESLUIT is thans de instelling, van de Emigratieraad afgekondigd. Het heeft nogal wat geduurd, maar dat zal wel de schuld van de ka binetsformatie zijn. In Mei van dit jaar is de wet op de emi gratie aangenomen en er is in tussen alweer een kostbaar half jaar voorbijgegaan. En de emigratie is een belang rijke zaak, waarbij duizenden Nederlanders betrokken zijn en die nu eenmaal wordt beschouwd moet beschouwd worden als één van de oplossingen voor de overbevolking in ons land. Wij spreken gaarne de hoon uit. dat de installatie van deze Raad voor Emigratie niet te lang meer op zich zal laten wachten. Dan kan de Emigratie- wet eindelijk volledig in werking treden. Intussen is het zeker ook wel van belang, dat we spoedig te weten komen, hoe deze Raad zal zijn samengesteld. Wij nemen aan dat de verschillende particuliere organisaties het hier al over eens zijn. Uit die hoek zullen de moei lijkheden wel niet te verwachten zijn. Over de vertegenwoordigers van de verschillende departe menten valt nog niets te zeggen. Wel zijn we bijv. benieuwd naar de vertegenwoordigers van de z.g. lagere openbare organen en naar de twee of drie personen, die krachtens hun wetenschappe lijk beroep, voor deze Raad door de Kroon zullen worden aan gewezen. Deze mensen van de weten schap nemen juist zulk een be langrijke plaats in, omdat tot nu toe een politiek gevoerd is van ..roeien met de riemen die we hebben." Dit wil geen verwijt zijn aan het Commissariaat voor de emigratie. Daar heeft men inderdaad zijn best gedaan, om de verschillende problemen zo goed mogelijk op te lossen. In de naaste toekomst zal ech ter aan de emigratiepolitiek een meer vaste richting moeten wor den gegeven. De adviezen, welke de Raad aan de Regering gaat geven, zullen een wetenschappe lijke basis moeten hebben. Die basis mag echter niet lou ter neutraal-wetenschappelijk zijn. Het ligt o.i. voor de hand. dat ook de wetenschappelijke vertegen woordiging in de Emigratieraad dus een weerspiegeling zal zijn van de grondgedachte der gehele wet: die van de drie zuilen, ofte wel de drie levensbeschouwelijke richtingen: de katholieke, de pro testantse en de „humanistische." Wij hebben de indruk, dat bij de vrije maatschappelijke orga nisaties het vertrouwen leeft, dat elk der drie levensbeschouwelijke richtingen ook in de Raad terug te vinden zal zijn bij de weten schappelijke vertegenwoordigers. Indien dit niet zou gebeuren, zou feitelijk de geest van de wet ge weld worden aangedaan. West-Duitse extremist moet straf uitzitten BONN De West-Duitse cri minele politie heeft gisteren op verzoek van de openbare aankla ger in Kiel het 53-jarige, uiterst rechtse, parlementslid Wolfgang Hedler gearresteerd. De arrestatie geschiedde, terwijl Hedler juist het parlementsge bouw verliet. Hedler moet een straf van negen maanden uitzit ten, wegens belastering van Duit se verzetsstrijders en anti-semie- tische uitlatingen. LONDEN, 8 October Vanmorgen om negentien minu ten over acht is op het station van Harlow, zeventien kilo meter van het hart van Londen, de nachtexpres uit Schot land in volle vaart ingereden op een volbezette onder grondse lokaaltrein. Terwijl de stukken alle kanten op vlogen reed onmiddellijk daarop een sneltrein, die op weg was naar Manchester, op de ravage in. De twee locomotieven van deze sneltrein sloegen op het perron tvaar honderden arbeiders op een andere ondergrondse trein stonden te wachten. De gevolgen waren ontzettend. Thans staat reeds vast, dat er meer dan 85 doden te be treuren zijn. Men verwacht nog een stijging van het slachtoffertal. Honderden personen werden meer of minder ernstig gewond. glas en hout, die ruim twaalf meter hoog waren. Op één plaats schoven drie verwoeste rijtuigen boven op elkaar en daaroverheen was de luchtbrug ingestort, die de perrons verbindt. Er ontstond een verschrikke lijke verwoesting. Terwijl dikke wolken stoom het uitzicht ver sperden, steeg overal het gekreun en hulpgeroep van gewonden en stervenden op uit de bergen ver wrongen staal en versplinterd Boven op een andere rokende puinhoop hing de kolentender van een der locomotieven. Een stuk ijzer had het glas van de stationsklok verbrijzeld, die op het fatale ogenblik bleef stil staan. In de nachtexpress uit Schotland, die vele soldaten ver voerde, zaten de passagiers juist aan het ontbijt. In de negen over volle wagons van de lokaaltrein bevonden zich naar schatting 800 tot 900 passagiers. Onmiddellijk werden alle be schikbare brandweerwagens en ziekenauto's naar Harlow gezon den; langskomende vrachtwagens werden gerequireerd voor het vervoer van de gewonden. Ter wijl de brandweer de gloeiende kolen bluste, die overal tussen de wrakstukken verspreid lagen, werd met man en macht aan de redding van de slachtoffers be gonnen. Talrijke gewonden wer den provisorisch verbonden met de in repen gescheurde over hemden en rokken van toege snelde vrijwilligers. Met behulp van snijbranders werden de ingeklemde slachtof fers bevrijd: na anderhalf uur waren reeds zestig gewonden naar ziekenhuizen overgebracht, na twee uur al dertig doden gebor gen. Alle doktoren en verplegend personeel uit het gehele graaf schap Middlesex waren naar de plaats van de ramp ontboden; honderden politiemannen en brandweerlieden namen aan het reddingswerk deel. In een nabijgelegen apotheek en andere omliggende huizen werd de lichtgewonden de eerste hulp verleend; andere gewonden lagen tijdelijk op bedden in een park; vele burgers uit de om geving droegen thee en sand wiches aan voor de lichtgekwet sten; een menselijke keten reikte brancards, dekens en kussens aan en voerde de gewonden terug naar een bijgebouw van het sta tion, vanwaar het verdere trans port werd geregeld. John Bond uit Watford, die in de lokaaltrein zat, vertelde dat de vier wagens, die volgden op de zijne, van de aardbodem sche nen te zijn weggevaagd. Kort na de ramp zag men hoe een katho liek priester en een officier van het Leger des Hei Is zich tussen de ravage wrongen om de ster venden bij te staan. De slag waarmee de treinen op elkaar botsten, was zo hevig, dat brokstukken terecht kwamen in de winkelwijk achter het station. De plaats waar het ongeluk ge schiedde was het gecombineerde station van Harrow en Weald- stone, twee voorsteden van Lon den en op dit uur een van de drukste van de hoofdstad. Na twee en een half uur wer ken verklaarde de politie, dat waarschijnlijk alle op dat ogen blik nog levende slachtoffers be vrijd en degenen die zich nog onder de wrakstukken bevonden dood waren. De trein naar Man chester werd slechts licht bescha digd, hoewel beide locomotieven ontspoorden. Met reusachtige kra nen werden de verongelukte loco motieven en wagons gelicht. Het aantal ernstig gewonden is thans 180. Men acht het waar schijnlijk dat het vijf minuten te laat uit Euston vertrekken van de sneltrein LondenManchester heeft veroorzaakt, dat de trein ramp dergelijke afmetingen heeft aangenomen. WASHINGTON Het Ameri kaanse ministerie van Buiten landse Zaken bestudeert een voor stel om het handvest der V.N. te wijzigen, teneinde de impasse met de Sowjet-Unie over de toelating van nieuwe leden te doorbreken. Volgens het voorstel zouden alle onafhankelijke staten, die niet in oorlog zijn met de V.N., voor het lidmaatschap der V.N. in aanmer king komen. (Van onze Haagse redactie). Naar wij vernemen is Prof. dr. F v.d. Ven, hoogleraar aan de Katholieke Economische Hoge school te Tilburg en aan de Nij meegse Universiteit aangezocht voor het voorzitterschap van het Katholiek bureau voor Maatschap pelijk en Cultureel Overleg. Prof. v. d. Ven zou zich in beginsel be reid hebben verklaard deze func tie te aanvaarden. Bedoelde functie is opengeval len door de benoeming van de voormalige voorzitter, de heer A. C. de Bruyn, tot minister. Met ae benoeming van Prof. v. d. Ven zou het Katholiek Bureau voor het eerst een voorzitter krijgen, die niet is aangetrokken uit de kring van de eigen bestuursleden, die als vertegenwoordiger van hun organisatie in het Bureau zitting hebben. BERLIJN 8 Oct. Twee Sowjet-straaljagers hebben van daag in de geallieerde corridor, ongeveer zestig mijl ten Zuid- Westen van Berlijn, een Ameri kaanse tweemotorige DC-3 aange vallen. die op weg was van Ber lijn om enkele zieken naar een ander ziekenhuis over te brengen. De straaljagers losten verschil lende schoten op het vliegtuig, mar de piloot slaagde er in om in het wolkendek te ontsnappen, zonder geraakt te worden. De Amerikaanse commandant in Berlijn, generaal Mathewson on dervroeg persoonlijk de leden van de bemanning bij aankomst op Tempelhof. Hij deelde mede dat een krachtig protest ingediend zou worden. De aanval geschiedde vanmor gen ongeveer op dezelfde plaats waar enige tijd geleden de Rus sen een vliegtuig van de Air France beschoten, waarbij twee Duitsers werden gewond. De Russen hebben in die buurt drie vliegvelden voor straaljagers. Het Amerikaanse toestel vloog op de voorgeschreven hoogte van onge veer 2500 meter, toen plotseling op de traditionele wijze de Migs aanvielen. Van beide kanten kwam een straaljager op de Ame rikaan af en loste enige salvo's. Generaal Mathewson verklaar de: „De aanvallende vliegtuigen waren van 't soort dat doorgaans met kanonnen is bewapend, maar SEOEL, 8 Oct. Generaal van Fleet heeft vandaag be kendgemaakt, dat de geallieerde troepen het grootste Chinese offensief van de laatste twaalf maanden tot staan hadden gebracht zonder dat zij belangrijke stellingen hadden moeten prijsgeven en zonder dat er een wijziging in de frontlinie teas gekomen. Zijn verklaring volgde op ver warde geruchten die er melding van maakten, dat er een bres was geslagen in het geallieerde front in de heuvelstellingen rond Tsjorwon, waardoor de weg naar het Zuiden voor de communisten open zou liggen. Volgens van Fleet was de actie van de vijand echter beperkt ge bleven tot voorpostgevechten en waren de troepen, die aan de verdedigingsactie hadden deel genomen, even opgetogen over hun resultaten als hij zelf. Van Fleet prees de Zuid-Koreanen en Fransen, die de stellingen bij Tsjorwon zo voortreffelijk ver dedigden. Hij verklaarde dat de commu nisten in Noord-Korea over vol doende reserves beschikken om hevige aanvallen van beperkte omvang te doen in de komende maanden, maar niet een offensief langs het gehele front. Over de gevcehten bij Tsjorwon meldt A.P., dat de aangevallen troepen der V.N. stand hielden tot hun machinegeweren rood gloeiend stonden en niet meer konden worden afgevuurd. Daar na wierpen zij zich met hand granaten, bajonetten en zelfs met de blote vuist in de strijd. Het Achtste Leger schatte het aantal communistische gesneuvelden al leen al op de White Horse en Arrowhead-heuvels op 1900. Ge allieerde troepen heroverden twee heuvelstellingen. Vooral de Zuid- Koreanen weerden zioh met grote dapperheid. Vanochtend her nieuwden de communisten ver geefs hun aanvallen met 2000 man. Het commando van de Verenig de Naties heeft opnieuw besloten de wapenstilstandsbesprekingen voor onbepaalde tijd uit te stel len. Zij waren vandaag na een onderbreking van tien dagen hervat. Geallieerde en Noorde lijke onderhandelaars vergader den 63 minuten. De communisten hebben de 10 dagen geleden ingediende drie voorstellen der V.N. voor een op lossing van de kwestie der repa triëring van krijgsgevangenen het enige punt dat nog altijd een wapenstilstand in de weg staat verworpen. Generaal Harrison heeft nu namens de V.N. verklaard, dat de besprekingen eerst hervat zul len worden, indien de Noorde lijken de voorstellen aanvaarden of zelf met betere komen. In geen geval zullen krijgsgevangenen tot terugkeer worden gedwongen. LONDEN, 8 Oct. De Perzi sche premier heeft Groot-Brit- tannië verzocht, hem binnen een week 20 millioen pond sterling ter beschikking te stellen, ten einde de mogelijkheid te schep pen om tot een snelle en defini tieve regeling van het oliegeschil te komen. Dit werd vandaag in Londen officieel bekend gemaakt. Mossadeq's voorwaarden voor een regeling werden uiteengezet in een nota, die gisteren aan de Britse regering werd overhandigd en vandaag voor publicatie werd vrij gegeven. De Perzische voorwaarden om vatten 3 punten: 1. Groot-Brittannië moet aan Drie uur later overleden OVERVEEN. De 18-jarige Haarlemse automonteur J. A. Nierse, die opdracht had de bui- tengoten van het dak van een garage in Bloemendaal schoon te maken, is bij het uitvoeren van de opdracht dwars door een dun gedeelte1 van het dak, dat met asbestcementplaten was belegd, gevallen en in de ongeveer zes meter lager gelegen garage te recht gekomen. De jongeman werd naar het Elisabeth Ziekenhuis te Haarlem overgebracht, waar hij drie uur later is overleden. Perzië binnen een week 20 mil lioen pond sterling ter beschik king stellen. 2. Vervolgens moet er een missie, bestaande uit vertegen woordigers van de Anglo-Iraanse Oliemaatschappij naar Teheran komen om onverwijld onderhan delingen te voeren over de uit te keren schadevergoeding. Voor deze onderhandelingen wordt een maximumtijd van drie weken ge steld. 3. Na beëindiging van de onderhandelingen moet Groot- Brittannië Perzië nog eens 29 millioen pond sterling betalen. De beide termijnen vormen te zamen een bedrag van 49 mil lioen pond stelling het bedrag aan royalties, waarop Perzië krachtens een overeenkomst, die nooit door de Majlis is geratifi ceerd, meent recht te hebben. De eerste officiële Britse reac tie op de Perzische voorwaarden was ijzig. „Oude wijn in nieuwe zakken", aldus een bevoegd woordvoerder. Mossadeq waarschuwde in zijn nota tegen elke vertragingspoli- tiek. Eventuele „ernstige gevol gen" zouden geheel voor Britse rekening zijn, betoogde hij. Door Russen neergeschoten TOKIO 8 Oct. Ten Oosten van het eiland Hokkaido is giste ren een Amerikaanse superfort van het type B-29 met een be manning van acht leden verdwe nen. Aangenomen wordt, dat de B-29 neergeschoten is door een Russisch vliegtuig, dat van de door Rusland bezette Koerillen- eilanden opgestegen was. Bij ongeval op speelplaats APELDOORN Tijdens het speelkwartiertje van de Konin gin Wilhelminaschool te Apel doorn verliet gisterochtend een vrachtauto, waarmede een lading kolen aan de school was bezorgd, de speelplaats. Eén der jongens, de zeven-jarige Renze Peterzon, ging aan de zijkant hangen, doch kwam toen hjj even later los liet onder een achterwiel terecht, waardoor hij op slag werd gedood. Bij het politie-onderzoek bleek dat de chauffeur van de vracht auto geen schuld treft. Op de plaats waar zijn zusje omkwam RENKUM. Gistermiddag is de 13-jarige J. W. Jonker bij het oversteken van de Utrechtse straatweg te Heelsum op slag ge dood tengevolge van een aan rijding met een vrachtauto. De chauffeur trachtte de jon gen, die plotseling overstak, te ontwijken door snel het stuur naar links om te gooien, doch hij kon niet voorkomen, dat de rechterzijde van de auto de jon gen raakte. Een arts, die snel ter plaatse was, constateerde de dood. Naar wij van de zijde der politie vernemen, treft de chauf feur geen schuld. Vrijwel op dezelfde plaats is anderhalf jaar geleden een 7- jarig zusje van het slachtoffer, eveneens bij het oversteken van de weg, aangereden en om het leven gekomen. ditmaal schoten zij met machine geweren." Het bericht dat Sow jet-straaljagers een Amerikaans toestel hadden aangevallen werd als een lopend vuurtje over Tem pelhof verspreid. Alle voorzorgsmaatregelen wer den genomen, de hulpdiensten ge alarmeerd en brandweer en am bulancedienst in gereedheid ge bracht. Men verwachtte dat het Amerikaanse vliegtuig zwaar-ge- havend zou zijn. maar het landde ongedeerd. bedwelmt IJMUIDEN. Te Santpoort Station heeft zich een geval van kolendampvergiftiging voorge daan, waardoor de 65-jarige G. M. Verhoeven in ernstige toe stand naar het ziekenhuis moest worden gebracht en zijn 64-jarige echtgenote in minder zorgwek kende toestand eveneens ter ob servatie moest worden opgeno men. Het ongeluk werd gisteren laat in de morgen ontdekt doordat de bakker geen gehoor kreeg en men vermoedt dan ook, dat de haard, die nog op het nachtslot stond, pas tegen de ochtend of zelfs gedurende de morgenuren koolmonoxyde heeft afgescheiden. Het echtpaar werd bewusteloos op de vloer van de voorkamer aangetroffen. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Ondanks opschorting van onderhandelingen WASHINGTON. De Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Acheson, heeft van daag verklaard te geloven, dat het opschorten van de wapenstil standsbesprekingen op Korea een „bevestigende stap is naar het verkrijgen van een wapenstil stand". De stap „betekent niet dat de hoop op een wapenstilstand ver loren is", aldus Acheson. Het opperbevel van de V.N. is bereid de wapenstilstandsonder handelingen te hervatten, wan neer de communisten instemmen „met een behoorlijke regeling" van de kwestie der krijgsgevan genen. De besprekingen werden giste ren opgeschort toen lt. generaal William Harrison, de voornaam ste Amerikaanse onderhandelaar, de communisten in Panmoendjon meedeelde, dat zij óf het gealli eerde voorstel over de uitwisse ling van krijgsgevangenen moes ten aanvaarden öf „zelf een con structief voorstel doen". bij explosie BUSSUM. Dinsdagavond is op de heide tussen het kampe ment Laren en de Kolonel Palmkazerne te Bussum een ern stig ongeval gebeurd, waarbij van de 20-jarige kornet M. uit Naarden een zijner handen is verbrijzeld, terwijl hij tevens ernstig aan het gelaat werd ge wond. Het ongeval is geschied door het exploderen van een stuk explosief plastic, dat M. waar schijnlijk te lang in ziin handen heeft gehouden. Het slachtoffer is naar het militaire hospitaal „Oog in al" te Utrecht overge bracht. Ziin toestand was heden naar omstandigheden redelijk goed.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1