INAUGURATIE IN BIERKELDER Met romige kaas en schuimend bier Geslaagde non-stop revue in Willebrordusstichting Selskip „F risopende het winterseizoen Kath. Heiloo op de bres voor de Gezinszorg Na twintig jaar Agenda „In de caroussel van het leven" Een stijlvolle avond Bontkleurig als het leven zelf Frankenberg N.V. MARKT en BEURS Pagina 2 Donderdag 9 October 1952 (Van onze speciale verslaggever) In het bierhuis „De Otter" aan de Kooltuin te Alkmaar waren wij getuige van een plechtige gebeur tenis, welke niet op het officiële programma van de 8-Octobervie- ring voorkomt, doch die niettemin elk jaar in kleine en besloten kring gevierd wordt. Het was de inauguratie van de nieuwe leden van „Alcmaria" on der welke naam een gezelschap schuil gaat van Leidse studenten, die óf uit Alkmaar afkomstig zijn, óf er op de een of andere manier mee in bijzondere relatie staan. Uiteraard zijn het elk jaar de „groentjes", die zich aan deze plechtigheid moeten onderwerpen. In dit gezelschap worden de Alkmaarse tradities in ere gehou den. Alkmaar is de stad van de veertig plus en van het eeuwen oude kaasdragersgilde en het zijn de gebruiken van dit gilde, die in hte gezelschap „Alcmaria" zij het op meer studentikoze wijze in zwang zijn. De voorzitter van „Alcmaria" wordt derhalve met „directeur" aangesproken en de secretaris is de „overman- schrijver". Een andere functiona ris is de „wik- en waagmeester", ALKMAAR. We hadden, sinds we, bijkans twintig jaar ge leden, Alkmaar metterwoon ver lieten, van jaar op jaar bijkans het voornemen om de 8e October binnen de stadsvesten door te brengen. Als het er eindelijk van daag van is gekomen, dan zijn we de omstandigheden, die dit mogelijk maakten, van 's harten gronde dankbaar. Want we heb ben vandaag onze geboortestad weer gezien zoals zij eigenlijk on bewust in onze herinnering voort leefde. En we voelen ons nu meer Alkmaarder dan ooit tevoren in ons leven! Vanmorgen toen de verlate trein ons voortdaverde van het Sticht naar de Kaasstad, bezagen we alle medereizigers, of zij ook het Vic- toriefeest gingen meevieren. En we betrapten er ons op, dat we neuriënd van „Wie heeft van Alk maar niet gehoord" in Amsterdam van het eerste perron naar het vierde slenterden. Toen we de Bergerweg nog steeds bewaakt, dus hinderlijk passeerden, za gen we Bergerweg en Scharloo en Geesterweg zo verlaten als op een Zondagochtend in December. En we wisten meteen weer: Alkmaar is uitgelopen om de kinderoptocht te gaan zien. En ons geheugen bleek de juiste gedachte te heb ben opgebracht. Want toen we bii de Grote Kerk nog een glimp trachtten op te vangen van bont versierde kinderen en autopeds, werden we erger gemangeld dan ons op de Smokkelaarsbrug te Utrecht tijdens de Jaarbeursdagen ooit is overkomen. En dat punt geldt toch in die dagen als het drukste van geheel Nederland. We nebben gewacht totdat de kinderstoet voor de tweede maal de Langestraat doortrok. En on dertussen zagen we naar de fees telijke Achten en masten en slin gers vol lampjes. En we wisten weer hoe we ooit, vele, vele jaren geleden in de Boterstraat avond aan avond mee hadden geholpen om ook zo'n mooie versiering te helpen maken. We hadden geen tijd voor ons huiswerk of om een boodschap te doen. Slechts één ding wilden we: onze straat hel pen mooi-maken, want we wilden niet de minste zijn. En toen wisten we ook meteen, dat we toch heel wat ouder zijn geworden. Net als vrienden van ons. die toen met ons mee liepen m het onvergetelijke jongensmu- ziekkorps van broeder Theodorus, ..Saint Louis". Nu liepen ze met hoge hoed en zwaluwstaart en waren lid van de feestcommissie, waarvan eens Ben Kuyper de be zielende man was. We herkenden een meisje van de dansles, die nu opgetogen naar haar kind zwaaide, dat als prinses in de optocht mee ging. En we erkenden, dat we ouder geworden waren, net als zij. Langs de Mient en dóór het Fnidsen, via Kooltuin en Span- jaardstraat zijn we naar het Vic toriepark gegaan, waarvan we al leen het beeld nog terug kenden. De feestrede was van deze tijd, waar al het andere hetzelfde ge bleven was, tot de kistjes van de Exportveiling toe, waarop lange balken gelegd waren, nodend tot een rustig aanhoren van woorden, gaande van hart tot hart. Toen het voorbij was en de krans weer prijkte aan de elle boog van Victorientje, zijn we langs de Dirk Duivelsweg gegaan en hebben de oude Friesebrug ge zocht en gevonden. Rechts daar van lag de nieuwe tijd. dezelfde waar de voorzitter van de Ontzet vereniging over had gesproken: machtig en imposant. Langs Ach- terdam, Hekelstraat en Visbanken zi.m we naar de stad teruggegaan. En we voelden, dat het hart van de oude stad toch nog hetzelfde was gebleven. Venters met strik- ies en pride's, bont-geverfde mu zikanten en worstelaars, kinderen met feestmutsen en toeters, jon gelui die afspraakjes maakten en ouderen, die toezagen. Net zoals wil. We hebben de optocht gezien, met politieruiters voorop en voornaam geklede heren als edel- wacht, we hebben op het Waag- olein naar het carillon staan luis teren, alsof we afscheid namen En toch willen we elk jaar weer terug keren. Want nu pas weten we. dat we Alkmaarder zijn in hart en nieren en dat zul len blijven, waarheen het leven ons brengt. Nu, na twintig jaren, weten we. dat onze broer, die bleef in de Oost, Alkmaarder was, zoals onze andere broer in de West dat op deze dag ook weer is. Het „Alkmaarders op. om de dag te herdenken, waarop gij voor eeuwen uw vrijheid herwón" is voor ons geen liedje meer, het is een Credo jegens de stad, die we weten meer lief te hebben, dan we ooit vermoedden. Moge de 8e October uitgroeien tot de dag, waarop ieder, die zich op enigerlei wijze met de Victo- riestad verbonden voelt, daarheen terugkere, om uit haar feestvreug de op die dag de krachten op te doen. welke voor een mensenle ven van zo grote betekenis zijn. Want dit toch is de zin van Alk- maars ontzet-viering. A. de G. die de haast rituële handeling ver richt van het in mootjes snijden van een 40-plus Edammer, een integrerend onderdeel van de inauguratieplechtigheid. Een be kend kaashandelaar, de heer G. Grondsma, geniet de eer jaarlijks dit kaasje te mogen „leveren" en is derhalve de „beschermheer" van „Alcmaria". Dit jaar moest een viertal „groentjes" geïnstalleerd worden als lid van „Alcmaria"; het wa ren de heren Jhr. van Kinschot Jr., de jongste zoon van de bur gemeester van Leiden tevens oud-burgemeester van Alkmaar H. Bos, de Vos tot Nederveen Cappel en Peski. In de sfeervolle bierkelder van „De Otter" verzamelden zich in de namiddag een illuster gezel schap; bestuursleden van de Alk maarse 8-Octobervereniging, van de Leidse 3-Octobervereniging, het collegium Civ. Acad. Lugd. Bat. Supr., wat vrij vertaald be- telkend Leidse studentencorps, alsmede enkele genodigden, w.o. uw verslaggever. De samenkomst had iets van een geheime samenzwering; tegen de witgekalkte wand van de lage bierkelder prijkte het vaandel van „Alcmaria", waarop het wapen van Alkmaar „de burcht" met er onder de berrie met kaas. Op de bestuurstafel glansde een goud gele Edammer naast een grote pul bier. De plechtigheid werd geopend met het Alcmaria-lied, een stu dentikoze variatie op het meer bekende Victorielied. Na opening door de „directeur", de heer H. Albertz, las de „over- man-sehrijver", de heer J. W. Out, de notulen van de vorige vergadering, waarin over de op neming van de nieuwe leden in het gezelschap zwaar gedelibe reerd was. Wij vernamen eruit, dat een der onder curatele gestel de student de zorg was opgedra gen voor de auto van de molen van Piet. Een zekere Pronk hoewel van prima 40 plus, kon niet worden toegelaten, omdat hij geen familie bleek te zijn van de bekende Alkmaarse wereldkam pioen-stayer Jan Pronk. Meer clementie had het be stuur met Van Kinschot Junior, hoewel die voor half Alkmaars en "half Leids werd versleten. Met vreugde werd geconstateerd, dat de pogingen, om de export van kaas naar de Ver. Staten en de Goudkust te doen toenemen, met succes bekroond werden. Er kwam een voorstel ter tafel, om het bezoek aan de kaasmarkt nog meer te doen toenemen en om de klok van het Murmellius- Gymnasium gelijk te zetten. Nadat de ingekomen stukken de hamer waren gepasseerd, was het woord aan de „wik- en waag meester". Deze begon met de kwade geruchten tegen te spre ken, dat de kaas vorig jaar „poeierig" zou zijn geweest. In tegendeel dit ter gerustelling van de leverancier zij was wat je noemt „ï'omig". De wik- en waagmeester nam nu een groot mes ter hand en sneed de goudgele Edammer van de heer Grondsma in moten, zo als men dat met een meloen pleegt te doen. Vooraf had hij echter volgens het rituële voor schrift de kaas geboord en ge proefd, om daarna ten overstaan van de verzamelde getuigen te verklaren, dat de smaak boven alle verwachting was. De moten Werden in hompjes gesneden, waarna de schotel met hompjes circuleerde, om de dorst naar bier en meer-helder vocht voor zoveel nodig nog te stimuleren. Aan de leverancier, de heer Grondsma, werd door de verga dering alle hulde gebracht voor de fijne smaak van het edele pro duct. Nu was het grote moment aan gebroken, waarop het eerste nieuwe lid zou worden geïnstal leerd. Op de rug van zijn patroon, de student van Bolhuis ('n zoon van de Helderse gemeentesecreta ris, Mr. H. van Bolhuis) werd het groentje, Jhr.' van Kinschot Jr., de kelder binnengedragen. Hij moest platas nemen vóór de be stuurstafel doch op de harde kel derbodem. Hem werden door de „directeur" de nodige vragen ge steld, om zijn kennis omtrent Alkmaar's historie te peilen. Op de vraag, wat hem getroffen had b(j het zien van de Alkmaarse grachten, zei hy zeer ad rem, dat deze nog niet gedempt bleken te zijn. Minder gelukkig was hij met het beantwoorden van de vraag, die Bontekoe was. „Dat was een gesohiedsohrijver", doch dit ant woord scheen niet te kloppen. Nog meerdere vragen werden ge steld, doch van Kinschot Jr. sprak nogal op gedempte toon, zodat uw verslaggever de antwoorden niet kon beluisteren. Het resul taat was, dat hij „voorwaardelijk" werd toegelaten, met een „proef tijd" tot zijn 83ste jaar, met als bijzondere voorwaarde, om een maal in de tien jaar een tenta men af te leggen in de kennis van Alkmaar en Bontekoe. Mocht hy op zijn 83ste jaar nog onvoldoen de kennis omtrent de kaasstad en derzelve Bontekoe hebben ver worven, dan zou hij onverbidde lijk geschorst worden als lid van „Alcmaria". De heer Grondsma, die blijk baar medeiycjen had met het as pirant-lid van het gezelschap, dat hem lief is, deed nog een poging de proeftijd te verkorten en stel de »hem voor de zeer gemakkelijke opgaaf enkele bevelhebbers uit de tijd van het beleg aan de kant van de Prins te noemen. Geluk kig herinnerde Van Kinschot Jr. zich nog het Victoriebeeld, waarin de namen van Dirk Duivel en Cabeljau voorkwamen, welke na men hij dan oók prompt oplepel de. Dat was voor het bestuur aanleiding de proeftyd met tien jaar te verkorten. Toen kwam de moeilijkste op gaaf; de aspirant moest een homp (geen hompje) kaas, zonder te kauwen verorberen en een grote pul bier van „de Otter" in één teug ad fundum ledigen. Aan die ene teug mankeerde wel wat, hetgeen aan de oudere studenten de vraag ontlokte, waarom hij niet wat meer met Vichy-water geoefend had. Van Kinschot Jr., die geduren de deze hele plechtigheid op de harde bierkeldervloer gezeten was, zweeg in alle talen, doch slaagde erin na vijf teugen de bierpul te ledigen. Hij moest toen nog zqn inaugu rale speech afsteken, waarbü hem de nog steeds niet verdwenen homp kaas danig hinderde en moest toen onder de tafel ver dwijnen, in afwachting van de verdere beslissingen der vergade ring. Zo volgden de drie andere slachtoffers, die zich aan 'n soort- geiyk toelatingsexamen moesten onderwerpen. Het slot van het liedje was, dat alle vier werden toegelaten tot het gezelschap „Alcmaria", waarrta de onofficiële 8-October- pleohtigheid in de bierkelder van „de Otter" geëindigd was. DONDERDAG 9 OCTOBER Bioscopen: CINEMA: Het huis aan de rivier, 18 jaar. REX: Zondige grenzen, 18 j. VICTORIA: Klokslag 12, 14 jaar. (In het voorprogramma „Houwen Zo"). HARMONIE: „De Rodi Aarde". Voorstellingen 8 uur. 7.30 uur: Opening R.K. Mili tair Tehuis, Oudegracht. APOTHEKEN: Voor spoedgevallen is he denavond na 6 uur te be reiken Apotheek ,De Bever' Emmastraat 36. Apotheker P. J. Meurs. STEDELIJK MUSEUM: tentoonstelling van wer ken van Nederlandse beeldhouwers en een keuze uit expositie Sons- beek '52. Geopend tot 19 October (werkdagen 10-12, 2-5, 7-9, Zondagen 2-5) WAPEN V. HEEMSKERK: Aquarium vereniging Rode Rio met vertoning van „In en om het water". VRIJDAG 10 OCTOBER HARMONIE: Mara Maru (onb.) VICTORIA: African Queen. 14 jaar. REX: Café volw. CINEMA AMERICAIN: Kangeroe, 14 j. „De Rode Engel' ALKMAAR. Wie wat voelt voor de cultuur van het volks- eigene heeft Maandagavond j.l. tijdens de buitengewone gearkomste van het Selskip Friso in de vrijwel geheel bezette grote zaal van het Gulden Vlies kunnen genieten van Barend van der Veen's „Skip op 't stran" gespeeld door het Lyts Frysk Toaniel uit Leeuwarden. HEILOO. Als er ooit mensen zijn, die ,,'n goede pers" hebben verdiend, dan zijn het wel de ruim 50 medewerkers aan de non stop revue „Caroussel", Maandag en Dinsdagavond gegeven voor 'n stampvolle aula van onze St. Wil- librordus-stichting. Zo bontkleurig als het leven maar kan zijn in de tredmolen, de caroussel van ons dagelijks bestaan, het leven in al zijn uitingsvormen, zo bontkleurig was deze revue, met de liedjes en de schetsjes, de sappige praatjes en de muziek, gebracht in een vaart, die bevredigend was voor de moderne schouwburgbezoeker en op een wijze, die. dank zij de talenten van de medespelenden en de enorme voorbereidingen, het beroepspeil zo niet bereikt heeft, dan toch zeer nabij is gekomen. Het publiek, dat deze avonden heeft bijgewoond, zal dat kunnen beamen. Men zal het ongetwijfeld eens zijn met Jhr. mr. v. d. Poll. de Substituut Officier v. Justitie bh de Haagse Arrondissements rechtbank, die Zaterdagavond, na de opvoering van deze revue voor de familieleden van de Willibror- dus-bewoners, in bewonderend enthousiasme het. toneel opvloog... en geen woorden kon vinden, om aan zijn waardering uiting te ge ven. Medewerkenden waren o.a. Wim van Wees, die als de „Dame Terri ble". een volkomen natuurlijke creatie, veel succes oogstte, Jan Fransen, die optrad als conferen cier en liedjeszanger en speler in de sketches, die het gepresteerd heeft, binnen anderhalve dag tijd l Advertentie' Heeft menige Friese dorps gemeenschap van het vaste land door haar geringe communicatie met de buitenwereld nogal wat van het volkseigene kunnen handhaven, van sommige Friese eilanden kan dit, tengevolge van hun nog geslotener eeuwenoud isolement, met nog meer recht worden vastgesteld. Hier vormt het hele eiland als het ware één gemeenschap met. oersterke, van geslacht tot ge slacht overgeleverde, gewoonten en gebruiken, welke door de eilanders zonder mankeren ge ëerbiedigd dienen te worden. Wee degene, die zich aan de eer van het eiland durft te vergrij pen. Wel woekeren in deze ge ïsoleerde gemeenschap haast van zelfsprekend ook vele kleinmen- selijke gebreken, maar in de hardnekkige strijd met de mach tige natuurelementen, de storm en de zee, wonnen deze mensen ook een taaie stoerheid, waardoor ze steeds klaar staan om de naas te in nood te helpen, zelfs ten koste van het eigen leven. Bij dreigende schipbreuk trekken de mannen erop uit en de thuisblij vende vrouwen zijn zó sterk op het reddingswerk van de mannen geconcentreerd, dat zij soms in een, wat zij noemen, „foargelaet" te zien krijgen, dat man of zoon op zee met de dood worstelt. Tegen deze achtergrond schreef Barend Van der Veen zijn „Skip op 't stran". In 4 bedrijven voert hij het huiselijk leven van een eilandersgezin ten tonele, vader, moeder en een jonge dochter. Va der en moeder leven zeer een voudig, maar de dochter is een luxe poppetje, dat telkens weer om geld zeurt. En de vader, de sympathieke mensenredder, die gek is op zijn dochter, vergrijpt zich in een kwade nacht op het strand aan het geld en het hor loge van een aangespoeld lijk om zijn dochter te kunnen gerieven. Door schrikaanjagende spiritisti sche ervaringen komt hij ten slotte tot bezinning, maar als hij in een hevige storm het horloge aan de zee wil teruggeven, ver liest hij er zelf het leven bij. Tussen de bedrijven door hebben zijn dochter Margje en zijn hel per Gerrit liefde voor elkander opgevat en na pijnlijke verwikke lingen zich aan liet slot voor goed voor elkaar bestemd. Het Lyts Frysk Toaniel gaf een stijlvolle vertolking, waarop het pubi'iek met dnodstsHt» aandacht. maar ook met warm applaus rea geerde. Een woord van lof nog voor de karakteristieke grime van Tsjalf en ook van Grytsje, die zó uit een oude museumlijst kon zijn weggelopen. Om midder nacht nog even de foetten fan 'e flier en dan voldaan naar huis terug. ZAKAGENDA'S f) KANTOORAGENDA'S KALENDERS voor 1953 LANGESTRAAT 24 Telef. 2394 -ALKMAAR Ingezonden HEILOO Wij mensen, zijn soms erg ondankbaar! Als wij gezond zijn vinden wij dat zo gauw vanzelfsprekend, maar ko men wij ziek te liggen.... dan beseffen wij pas wat het zeggen wil gezond te zijn. Het is mense lijk; er zijn zoveel dingen, die steeds weer onze aandacht op vragen, zodat wij niet stil staan bij al hetgeen wij in wezen als een kostbaar goed bezitten. Zo is het ook met het grote sociale orgaan, de Gezinszorg! Voor hen, die nog niet precies weten wat dat betekent, het vol gende. Gezinszorg isde zorg voor het gezin. Eenieder weet natuur lijk, dat in iéder gezin de moe der het centrale punt is. De moe der regelt het huishouden, draagt er zorg voor, dat het eten op tijd klaar is, dat het verstelgoed ge naaid wordt, dat het thuis gezel lig isj, zodat ieder lid van het ge zin zich thuis „thuis" voelt, iets, dat een ieder met dankbaarheid kan vervullen. Maar als de moeder, die nim mer geheel vervangen kan wor den, ziek wordt, wat dan? Dan kan er een beroep gedaan wor den op de gezinshulp. Een instel ling, die R.K. meisjes tot haar beschikking heeft om voor de tijd, dat de moeder ziek is haar plaats in te nemen, zodat het huishouden normaal doorgang kan vinden. De gezinsverzorgster heeft als zodanig een opleiding genoten. en is voor haar taak berekend! Deze meisjes hebben zich een ideaal gesteld. Zij wil len zich volkomen geven om tij dens de ziekte van de moeder het gezin op peil te houden. Slechts goede gezinnen bouwen een gezonde maatschappij op. Daarom heeft een ieder de mo rele verplichting om, waar hij kan alles zijn steun te geven dat de gemeenschap dient. Dus óok de gezinszorg. Waarmee maar ge zegd wordt, dat niemand zijn steun aan zulk een instelling mag ontzeggen, alléén omdat hij dit niet onmiddellijk voor z ij n gezin nodig acht. Het is al gememoreerd, dat de meisjes van de Gezinszorg zich volkomen geven. Waarom dan haar de financiële steun te wei geren? Men weet dat geen en kele instelling zich kan hand haven zonder geldelijke bijdra gen. En het is de hoogste tijd voor onze R.K. Gezinszorg te Heiloo, dat zij de broodnodige materiële steun krijgt, die zij krachtens haar grote sociale waarde voor iedereen verdient. Geeft U op als lid, met alle voordelen daaraan verbonden. In de komende dagen zullen de meisjes en andere personen, die zich ten bate van de gezinszorg beijveren, zich bij U aan huis vervoegen om U als lid in te schrijven. De kosten? Haast be lachelijk, het kost U slechts één dubbeltje per week. Dit kan U toch niét weerhouden! In Uw eigen belang en dat van onze R.K. Gezinszorg te Heiloo op de bres voor deze sociale in stelling!! Wij weten wat wii in onze gezinszorg bezitten. v. d. B. te Heiloo (Naschrift Redactie Gaarne hebben we plaats willen inrui men aan dit spontane geschrift, dat we in alle opzichten kunnen onderschrijven, De Katholieke Gezinszorg voorziet in een be hoefte in deze verwarde tijd en verdient daarom de steun van eeheel Katholiek Heiloo). zijn rollen in te studeren, toen hij plotseling moest invallen voor een ander, van wiens hand boven dien nog de verbindende teksten waren, John Monkauw en Hans Böttcher. in een prijzenswaardig debuut, John Hegt en Jaap Tem pel. De muzikale illustratie aan de 2 piano's waren van Br. Eg- bert en Toon Sino, die in vroe ger jaren triomphen vierde bij de KRÓ en AVRO. o.a. ook met Gre- tha Keller en Lou Bandy, wiens techniek feilloos is en die alle partituren, zoals het Warschau- Concerto en Hongaarse Volksmu ziek uit het hoofd speelde. De geluiden, die suggestief aandeden en waarmee elk nieuw nummer werd aangekondigd, waren van Willem IJfs, de technische verzor ging was van de Broeders Auxen- tius. Ladislaus en Bavo, de grime van de heer Kochhoek uit Wor- merveer en Br. Corvinus, die sa men met Br. Fulbertus de décors verzorgde. De samenstelling van het geheel was een geestesproduct van Wim van Wees, die vroeger talloze avonden van de R.A.O. verzorgde en de algehele leiding berustte bij Br. Paulinus. De costumes tenslotte kwamen van de fa. Sernee te A'dam. Een bijzondere goede „slag" is het geweest, om met gramofoon- muziek de verschillende delen aan elkaar te lassen, waardoor de avond in één ononderbroken be weging bleef. De liedjes en schets jes waren origineel en nieuw. Een frisse indruk maakte het Revue-koor, dat onder een regen van zilverpapier allerlei pittige liedjes ten beste gaf: in spectacu lair opzicht een zeer geslaagd on derdeel van deze avonden. De sketchen waren raak en ko misch en wekten telkens ware lachsalvo's. Frappante indruk maakten de door de heer J. Fran sen gezongen liedjes „Old man River" en „Old black Joe". Kortom, een avond, waaraan de bezoekers een waarachtig plezier hebben beleefd en waarvan ge zegd kan worden, dat het jammer is. dat zoiets besloten moet blij ven in de beperktheid van het kleine Heiloo. G. P. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Hylke F., zn. van T. Loonstra en E. K. de Jong. Gehuwd: Robert Vos en Jan netje Schmidt. Corn, de Waard en Pieternella van Halem. Overleden: Elisabeth Beets. 82 jr.. wed. van J. den Das. Damlust ZUID-SCHARWOUDE. De uitslagen van de onderlinge club competitie van „Damlust" zijn als volgt: le klss" P Beers—A. v. d. Welle 2—0 Th. de Haas—C. Bak 1—1 Joh. HuitemaK. v.d. Hoven 20 J. ZijpN. Jol 11 A Goudsblom-C. Schuffelen 20 2e klas: P Balder—W. Glas 2—0 P. v. d. MolenJos Kramer 11 D. Hoogeboom-A. Zuidscharwoude 1—1 Jac. BerkhoutP. Mienes 02 C. J. Cools—J. Weel 2—0 3e kiss* A. MockP. den Hartigh 02 H. EngeringhJ. Engeringh 20 P BekkerMw. den Hartigh 11 Burgerlijke Stand SCHERMERHORN Geboren-. Anna Maria d. v. Willebrordus N. M. Blokdijk en Francisca N Moorman; Johannes Cornelis Ma ria zoon van Adrianus N. Z. Her mes en Cornelia M. Moerenhout; Gerard Hendrik zoon van Pieter J. Rus en Jacomina Kramer. Gehuwd: Nicolaas P. Smit, 25 jv vrachtrijder te Zijpe en Catha- rina M. Koot, 21 j„ te Schermer- horn; Cornelis Konijn, 65 j., tuin der, weduwnaar van N. Put en Louise Wiebrock, 51 j., huishoud ster, Wed. van C. T. Zaal, beiden van Schermerhorn. Overleden: Pieter Treiture, 67 j., caféhouder, echtgenoot van Dieuwertje Schreuder; Johannes J. Deckwitz, 52 j., metselaar echtgenoot van Gertrud Schape „Zingen is Vreugde" ALKMAAR De zangrepe- titie's zullen voortaan weer ge houden worden in het Jeugdhuis aan de NieuwstraaA Aanvang der repetj tie's half sefien precies. Prijswinnaars van de kinderoptocht ALKMAAR In de groepen werden prijzen toegekend aan de volgende nummers: Draaiorgel: herfst; Piggelmee: klavertje vier; herfst; molen: het bier is weer best: zon, maan en sterren. Van de individuele nummers werden met een prijs bekroond de volgende: 8 Octobermeisje; postbode; herfst. Spaanse, neger tje, pop. heks, Abe. Oraniehoed- ie, clowns, zonnebloem, padde stoel, justitie, vissertje, cowboy sneeuwwitje, autoped, dobbel steen en Charlie Chaplin. K.A.B. OPENT HET WINTERSEIZOEN BERGEN De eerste avond van het winterseizoen is reeds een groot succes geworden. Ruim 90 leden keerden zeer voldaan huiswaarts over hetgeen de heer Dominicus over Rusland heeft ge boden. De „reis" ging naar Rus land waar het leven via recente lichtbeelden werd weergegeven. Interessante foto's waren te zien over Moskou, Leningrad en zelfs van de binnenkamers van het Kremlin. Door zijn prettige voordracht boeide de heer Dominicus de hele zaal. Voor de winter staan weer 3 uitvoeringen van het St. Jan op het programma, alsmede een avond van St. Jan met een to neelstuk van de cultuurdienst van de K.A.B. Ook de heer Do minicus zal eind November nog een keer terug komen. Voorts zal de districtsbestuurder, de heer de Lange, een actueel onderwerp be handelen. Het is nu de taak van de leden om door hun bezoek te tonen, dat zy deze culturele avonden weten te waarderen. K.V.P. Bergen wil doortastende Raad BERGEN. De voorzitter H. F. Bosch feliciteerde bij de opening van de KVP-vergadëring de heer C. W. Ellis met diens jubileum aan het Retraitenhuis. Ook is de heer Ellis in deze periode 15 jaar gemeenteraadslid en thans fractie voorzitter. Spr. hoopte de heer Ellis nog lang in de Raad te mo gen zien. Het verheugde voorzitter dat, hoewel er over het algemeen wei nig animo is voor bestuursfunc ties. er nu 3 candidaten konden worden genoemd, nl. de heren Beukers, Ursem en Woldendorp. Veel werk wacht ons in ver band met de a.s. gemeenteraads verkiezingen, aldus de voorzitter, want de keuze voor de volgende vier jaren moet goed overwogen worden. Meer dan ooit te voren is de keuze van nu van het groot ste belang. Het gaat niet goed in de ge meenteraad. Niet goed behandeld werd de kwestie G.E.B. en die van de Bergerweg, die f 100.000.- kostte. Het door B. en W. regel matig in dienst nemen van niet- katholieke ambtenaren, vooral in de hogere functies, is iets dat moet veranderen. De woningen aan de Jb. Weiiandweg, die twee jaar geleden gebouwd zijn, laten veel te wensen over. Een adviescommissie moet uit objectieve en serieuze mensen ge vormd worden. Hieraan zal grote aandacht worden besteed. Het verheugde de voorzitter, dat steeds meer overleg met de fractie plaats vindt en dat de heer Borst de vacature van Wethouder beeft aanvaard. Het bestuur was periodiek af tredend en de heren De Haan en Ellis stelden zich niet herkiesbaar. De heer Ellis meende te moeten bedanken, om het publiek niet in de .mening te brengen, dat hii eenzijdige invloed op het bestuur uitoefent. Na drie maal stemmen werd het volgende bestuur gekozen: H. F. Bosch, voorzitter: A. J. v.d. Velde M. J. Hoogeboom, R. Beukers, J. Woldendorp (Russenplein 8), J Veldt en N. Bos (Lijtweg 17). Men hoopt binnenkort „praat avonden" te organiseren en daar vooral de jongeren in te betrek ken. W eer «verwachting medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donder dagochtend tot Donderdag avond. ENKELE BUIEN Aanvankelijk zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen eni ge regen of motregen. Later wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Krachtige tot matige wind ruimend van Zuid-west naar Noord-west. Weinig verande ring in temperatuur. P.T.T. legt kabels BERGEN. De PTT is thans bezig zijn kabelnet in het Weste lijk en Noordelijk gedeelte vaa 't dorp te voltooien. Men legt thans 6 KM radio-distributie- en 5 KM telefoonkabel. Het werk vordert snel en zal spoedig zijn beslag krygen. ZIJ VOOR ONS WIJ VOOR HEN! Collecte voor Gezamenlijke Militaire Fondsen ALKMAAR. Welk een vol doening was het om in volle vrijheid ons 8 Octoberfeest te kunnen vieren, nu reeds voor de 8e maal sedert onze bevinding. Van velen zullen ongetwijfeld de gedachten uitgegaan zijn naar die donkere bezettingstijd toen er geen behoefte aan was. Maar nu ziin wii vrii. volkomen vrii. Nog steeds gedenken wii daarbij de grootse hulp van onze bond genoten. maar niet minder de in spanningen en opofier neen. welke onze eigen jongens in hun striid voor de bevrijding van ons vaderland hebben gebracht Zij gaven daarbij niet alleen het beste, doch ook het hoogste wat zij te geven hadden, n.l. hun leven, er op rekenende, dat wii overblijvende voor hun vrouwen en kinderen zouden ze-reen. Weer anderen kwamen als oor logsinvaliden naar huis en wa ren daardoor niet meer in staat hun beroep uit te oefenen en derhalve zelf voor hun gezinnen te zorgen. Zonder uitzondering rekenden zij echter op ons. ook de jongens, die in Indonesië hun plicht deden. Het Rijk eai reeds hulp in de vorm van pensioen, doch er is nog zoveel meer odig Er zijn n.l. een 6-tal unitaire fondsen, die allen hetzelfde doel beogen, n.l. behartiging van de zedelijke maatschappeinke en stoffelijke, belangen van de mili tairen van Land-, Zee- en Lucht macht en van hen. die zich vrij willig voor de militaire dienst hebben gemeld en van te rage- laten betrekkingen van personen als bovenbedoeld. Het doel is derhalve duidelijk en zeer aan bevelenswaardig. Er is echter ook veel geld voor nodig Daar om zal morgen 10 October een huis- en straatcollecte worden gehouden. Gedenk in danxbaar- heid Uw vrijheid. Wee* Üw plicht en offert naar vermogen. YUGOSLAVISCH DANSTHEATER In het Gulden Vlies ALKMAAR. Het Yugoslavisch Danstheater van de universiteit van Belgrado is thans op tournée door West-Europa. o.a. door Nederland. De tournée van het Nationale Danstheater, die mede de aan leiding tot dit bezoek vormt, heeft de ogen van 't Nederlandse publiek geopend voor de interes sante cultuur van het Yugoslavi- sche volk. dat een aangeboren zin voor dans en muziek paart aan een diepgewortelde hang naar vrijheid en naar handha ving en bescherming van de menselijke waardigheid. Beide de liefde voor vreugde en schoonheid en het onuitroeibare verlangen naar rechtvaardigheid zijn in een eeuwenlange striid tegen tirannie en onderdrukking veredeld en gestaald. Het Danstheater van de uni versiteit van Belgrado, „Ivo Lola Ribar" is een van de bekendste van Yugoslavië. De artistieke leiding is in handen van Slobo dan Lecevic de orkestleiders zijn Miodrag Jasarevic en Josip Familie. Het programma. dat volkomen afwijkt van dat van het Nationale Danstheater, dat ons land in de afgelopen zomer heeft bezocht, zal dansen bevat ten uit Servië. Kroatië. Macedo nië. Bosnië en Montenegro, elk daarvan weer tot uitdrukking gebracht in ontelbare nuances van danstechniek. costumes en muziek. Ook in Alkmaar zal deze prachtige groep te zien ziin. Zon dagavond a.s. in 't Gulden Vlies. Heemkuiide-ciirsus voor Onderwijzers ALKMAAR In de afgelopen maanden heeft kapelaan B. Voets voor de leden der St. Augustinus- Vereniging, afdeling Alkmaar Buiten, een heemkundecursus gegeven. De cursusleider behandelde in 12 lessen, die elk door een inte ressante excursie gevolgd werden de prediking en uitbreiding van het Christendom in ons gewest en het ontstaan van de verschil lende Protestantse richtingen. Achtereenvolgens werden door de cursisten bezocht de Willibror- dusput en het Witte Kerkje te Heiloo, de hervormde kerkjes te Egmond aan de Hoef met de ruïne van het Slot en Bergen, 't Stadhuis, de Grote Kerk en de Remonstrantse kerk te Alkmaar. Een heel interessante excursie was een tocht langs 7 Alkmaarse Hofjes en 'n bezoek aan de oude Mariakerk, thans kapelkerk, waar de organiste ons kennis deed ma ken met het prachtige oude or gel dat deze kerk bezit. In het Waaggebouw bezichtig den de cursisten onder leiding van de Vader der Kaasdragers de kaasdragerskamer en hoorden van hem de geschiedenis van het Kaasdragersgilde. Dr. Hofstee liet het prachtige interieur zien van het voormalige huis van de familie van der Feen de Lille in de Langestraat, ter wijl tot slot een bezoek werd ge bracht aan de St. Dominicus- school on de Laat en de Doops gezinde kerk aan de Koningsweg De voorzitter der afdeling, de heer F. M. Nuyens uit Oudorp. dankte kapelaan Voets aan het einde der laatste excursies èn voor zijn prettig voorgedragen lessen èn voor al het moois waar van de cursisten genoten hadden Hij beloofde namens de deelne mers het geleerde in de school in praktijk te brengen en zodoende mede te werken aan de vernieu wing en verfrissing van het Ker kelijk heemkunde-onderwijs. BEVERWIJK, 8 Oct. Andüvie I 919, II 58 ct per kg; bloem kool I A 30—39, B 20—29, I C 1019 ct pér stuk; Princessenb. I 6078, n 3058 ct per kg; pronkbonen I 4558, II 1742 ct per kg; snijbonen I 6080, II 24 59 cent per kg; spekbonen I 35 49, II 1830 ct per kg; kom kommers I A 1825, I B 1017. I C 816 ct per kg; bospeen I 10 24, II 812 ct per bos; Was- peen I A 818, I B 68 ct per kg; sla I A 4—7, II A 2—4 cent per stuk; spinazie I 2542 ct per kg, II 0.200.24 ct per kg; toma ten I A 32—40, I B 20—30, I C 16 24 ct per kg; groene kool I 8 12, II 68 ct per kg; rode kool I 913, II 59 ct per kg: prei I A 915, I B 810 ct per kg; poste lein I 2024; uien I 1518 cent per kg; peterselie 212; selderie 26 ct per bosje; boerenkool I 4 5 ct per kg; spruiten I 3848 ct per kg; II 20—35 ct per kg; knollen I 14—19, II 9—14 ct per stuk. WARMENHUIZEN, 9 Oct. 6000 kg uien 18.80—19.80, grove 17.50 —17.60, driel 18.80—20.70, stek 8.809.60; 2200 kg slabonen 43 62; 100 stuks bl.kool 9.8016.20; 2600 kg rode kool 4.708.80; 44000 kg witte kool 3.804.90; Succes 55.40. 4 BEURSBERICHTEN MIDDENMEER, 8 Oct. Tarwe 2325.45; zomergerst 31.5034.75; wintergerst 31.5033.50; haver 27—29.75; rogge 27.50—29.50; ca- pucijners 3845; groene erwten 5055; karwijzaad 5359.50; blauwmaanzaad 120132.50; wit- hooi 100115; rode klaverhooi 8595; lucernehooi 95110; ha- verstro 2527; gerststro 32—36; tarwestro 3334; groene erwten stro 6065; ander erwtenstro 3050; voerbieten 2325; vers bietenblad 811; suikerbieten koppen 2325; voeraardappelen 3.504.25; pootaardappelen maat 28—35 18—30, 35—45 16—22, bóven 45 1116. Voor export zelfde prijzen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2