Generaal met ijzeren stem en gonden hart met pensioen ZATERDAG DE KRONIEK VAN Korea - vrijwilligers voor de Krijgsraad öie DAMPO Bewind van stabiel karakter en oplossing van liet li uurprobleem Afscheid van generaal-majoor Dürst Britt Opvallende figuur verlaat de Koninklijke Landmacht XTW van ons A. M. v. B. op komst Niets overtreft Naar wij vernemen maar., Klaverjassen of... piepers jassen.. Van minister Witte verwacht: Dies Natalis R. K. Universiteit Dr. van Thijn overleden Zware straffen opgelegd ZAïfchU/U» i Pagina 3 „Met ingang van 1 November is aan de generaal-majoor H. J. J. W. Dürst Britt eervol ontslag uit de militaire dienst verleend wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd. Daarmee gaat een ivel zeer geziene en opvallende figuur onze Kon. Landmacht verlaten. Reeds vóór 1940 trok hij de aandacht. Als leraar aan de school voor res. officieren der veldartillerie te Ede genoot hij bij zijn leerlingen een bijzondere populariteit. Laterin de Meidagen van 1940, had hij als majoor der artillerie een tverkzaam aandeel in de herovering van het vliegveld Valkenburg, waarvoor hem het bronzen kruis werd toe gekend. Toen na 1945 Nederlandse troe pen naar Indonesië werden uit gezonden, viel aan de generaal- majoor Dürst Britt de eer te beurt, belast te worden met het commando van de le divisie, welke later van H.M. de Ko ningin de erenaam „Zeven De cember" ontving, ter herinnering aan haar radiorede via de B.B.C. op 7 December 1945, het was de eerste na-oorlogse lichting dienstplichtigen, de lichting 1945, welke de 7 December-divisie vormde en als haar commandant heeft de Generaal zich landelüke bekendheid verworven. Door zijn manier van optreden, door zijn belangstelling voor het lot van de individuele soldaat, door zijn kordaatheid en koelbloedigheid wist hij zich in korte tüd een plaats te veroveren in het hart van elke militair, die onder zijn bevelen stond, en wanneer tot op deze dag de oud-strijders dei divisie zich gevoelen als beho rende tot een familie, wanneer zij geen enkele gelegenheid om elkaar te ontmoeten laten voor bijgaan, dan is dat in de eerste plaats te danken aan het optre- WP.PP.l^ ggfr;y BIRMINGHAM. De 44- jarige blinde Harry Willmott stootte tien dagen geleden terwijl hij in een schuurtje iets zocht, zijn hoofd tegen het handvat van een kruiwa gen. Een paar dagen later ontdekte hij, dat hij voor het eerst sedert hij een kind was, weer kon zien. Oogspecialis ten constateerden dat door de stoot zijn ene oog van staar was genezen. BIRMINGHAM. Een van de eerste dingen die Willmott deed, was een bezoek brengen aan het aquarium van zijn woonplaats. Daar zag hij voor het eerst van zijn leven een vis. Hij zal voortaan optreden als gids voor de club van blinden waarvan hij jaren lid is geweest. WASHINGTON. Hoe is het intussen met de verkie zingscampagne? Joe Louis, oud-wereldkampioen zwaar gewicht, zal op Stevenson stemmen. Ik ben levenslang republikein geweest, zei hij, maar ik heb in 1945 in Europa onder Eisenhower ge diend en het was daar niet zo goed voor een Amerikaanse neger. En Eisenhower schuift in het Zuiden andere dingen naar voren dan in het Noor den. WASHINGTON. Voorts is de Republikeinse senator Wayne Morse eens in Europa gaan horen wat ze van de Republikeinse candidaat den ken. Hij is tot de ontdekking gekomen dat Eisenhower de laatste man in het leger is die over de militaire verspilling door de regering Truman mag spreken. Want zijn be heer van de NATO was in hoge mate verkwistend. In Engeland dachten ze dat hij een prachtkerel wasmaar hoe verder ik op het conti nent kwam, hoe minder ze van Eisenhower dachten den van hun hoogste comman dant. Zo'n knaap. Legio zijn de verhalen, dl'e over de generaal de ronde doen bij de Indonesië-veteranen, „zo'n knaap", zeggen ze allemaal, wel licht een tikkeltje oneerbiedig. En dan gaat meteen de duim omhoog. Een A.A.T.-man vertelde mij eens: „Op een goeie morgen komt de generaal bij ons de cantine binnen. We zaten te kaarten. Zo mannen zegt de generaal wat doen we. Bridgen? Mooi, ik doe een rondje mee. Wie maakt er even plaats voor me? Cantine- baas. een rondje bier voor deze tafel. Daar zaten we drie kwar tier te bridgen met de generaal. Zoiets vergeet je je hele leven niet." Over de Tjimandiri, nabij de Wijnkoopsbaai aan de Zuidkust van West-Java, ligt de befaamde 7 Decemberbrug, door de man nen van de genie in 1947 in re cordtijd gelegd. De naam van generaal Dürst Britt is aan deze brug onverbrekelijk verbonden. Stem als orkaan. Toen de generaal eens een on derdeel van zijn divisie in specteerde een bataljon gre nadiers ontplofte vlak achter ziin hakken een handgranaat, waarmee een soldaat wat al te slordig omging. Gelukkig liep alles zonder ongelukken af. maar iedereen schrok zich het mik mak, behalve de generaal, die omkeek en doodnuchter zei: „Wat maak je een lawaai, Jan." Over lawaai gesproken: de ge neraal beschikt zelf over een stemgeluid van meer dan normale sterkte. Wanneer hij met jonge dienstplichtigen sprak, schrokken deze daar wel eens zodanig van, dat ze geen antwoord durfden geven. De generaal placht hen dan gerust te stellen met.de op merking. dat hij van huis uit artillerist was, en dus gewend te commanderen boven het gebul der der kanonnen uit. Inderdaad, artillerist is de ge neraal in hart en nieren. Wan neer hij -een artillerie-regiment inspecteerde, dan kon men er van op aan, dat hij aan de eerste de beste man in het gelid zou vragen wie Sint Barbara was en wee diens gebeente als hij niet prompt kon zeggen, dat zij de schutspatrones van de artillerie is. Betreurd afscheid. Na de demobilisatie van de 7 December-divisie is er een vaste band gebleven tussen comman dant, officieren, onderofficieren en soldaten der divisie. Daar op de Amsterdamse Dam staan elk jaar op 7 December eensgezind bij elkaar de eerste en de tweede commandant der divi sie, de generaal Dürst Britt en de generaal Engles en met hen draagt een soldaat of soldaat le klas een krans naar de urn Het zal generaal Dürst Britt veel voldoening hebben gegeven, dat de eerste mobilisabele Neder landse divisie, welke in 1950 werd gevormd, opnieuw de naam Kapperszaken, sigaren- en viswinkels later open dan tot zes uur Naar het A.N.P. ter ore komt is dezer dagen een Algemene Maat regel van Bestuur te verwachten, waarbij bepaald wordt, dat de kapperszaken tot des avonds half zeven mogen open blijven, met een afhelpti.jd tot zeven uur. Voorts zou het in de bedoeling liggen binnenkort een dergelijke Algemene Maatregel van Bestuur af te kondigen voor de sigaren- en de viswinkels. Hier gaat de ge dachte naar een openingstijd tot zeven uur met een afhelptijd tot half acht. De winkelsluitingswet geeft de gemeentebesturen de bevoegdheid het uur van sluiting op een vroe ger tijdstip te bepalen. Generaal Dürst- Britt (midden) in gesprek met Gene raal B. Matthews. 7 December-divisie verkreeg en dat hem wederom het commando werd toevertrouwd. Ook in zijn functie van bevelhebber der 4e militaire afdeling te Groningen heeft hij na zijn terugkeer in Ne derland voortreffelijk werk ge daan. Het staat wel vast, dat tal loos velen in den lande hem node de krijgsdienst zien verlaten. De oud-strijders der 7 Decem ber-divisie hebben het plan op gevat, de generaal een afscheid te bereiden in ouderwetse „7 De- cember"-stiil en hem tevens een blijvende herinnering aan zijn diensttijd mee te geven. Dit af scheid vindt plaats op Zaterdag 25 October te Utrecht. Op Vrijdag 31 October neemt te Groningen de generaal afscheid als bevelhebber der 4e militaire afdeling, waarbij een grote pa rade met défilé zal worden ge houden. (Advertentie) bij allerlei verkoudheden. Wonderlijk zoals dèt helpt! Voor Vader, Moeder en Kind kreeg de 54-jarige exploitant van broodjeswinkels J. W. K. uit Am sterdam een gevangenisstraf van vier maanden opgelegd, omdat hij gedurende een drietal na-oorlogse jaren in totaal f 115.000 van zijn inkomen voor de belasting ver zwegen had vierde de Delftse drieling, twee dochtertjes en een zoontje van de familie J. de Bruin, gisteren zijn tweede verjaardag. De kleu ters groeien goed op in een goede gezondheid zal op 21 October a.s. een be langrijk gedeelte van de nieuwe rijksweg AmsterdamUtrecht en wel het traject tussen de Oude- kerkerlaan te Duivendrecht en de Geuzensloot te Loenersloot in ge bruik genomen worden.... heeft de Haagse recherche Don derdagmiddag een speelhuis in de Fahrenheitstraat opgerold. Van de vijf mannen en vier vrouwen die net met spelen waren begon nen, werden drie personen in verzekerde bewaring gesteld. De fiches en het geld werden in een asemmer teruggevonden werd de Haarlemse chauffeur H. J. van N., die in December van het vorig jaar op de Middenweg te Amsterdam met zijn zware trekker met oplegger twee per sonen had aangereden, die zwaar werden gewond, veroordeeld tot één maand voorwaardelijk. Zijn rijbewijs werd ingehouden voor drie jaar. DE KINDER- VERLAMMING Blijkens de in de Staatscourant van Vrijdag voorkomende opgave van het aantal aangegeven geval len van besmettelijke ziekten zijn over de week van vijf tot en met elf October in totaal twee en der tig gevallen van kinderverlam ming aangegeven. In de provincies Groningen en Gelderland zijn in de genoemde periode geen gevallen aangegeven. In Friesland twee n.l. in Heeren veen en Menaldumadeel; in Dren te vier n.l. in Emmen, Havelte, Meppel en de Wijk; in Overijsel één, n.l. in Staphorst en in Noord holland acht, n.l. drie in Amster dam, en telkens één in Akersloot, Laren, Midwoud, Nieuwer-Amstel en Velsen. Advertentie (Van onze parlementaire redactie). In het Voorlopig Verslag op de begroting van Volkshuisvesting en Wederopbouw hebben de com missieleden de hoop uitgesproken, dat het bewind van minister Witte een stabiel karakter zal dragen en dat het vooral gericht zal zijn op het verkrijgen van een spoe dige bevredigende oplossing van het huurprobleem. Verder hoopt men, dat voor de particuliere woningbouw-activiteit grotere ontplooiingsmogelijkheden zullen komen. Andere wensen zijn: uitbreiding van het eigen woningbezit onder economisch zwakkeren, hetvoorkomen van het bouwen van overwegend klei ne woningen en het voorkomen van het neerdrukken der kwali teit van de nieuwbouw beneden redelijk peil. In het algemeen verwacht men van minister Witte veel, zulks op grond van zijn er varingen als gemeentebestuurder. Het verslag begint overigens met woorden van lof voor minis ter In 't Veld. De woningbouw is tijdens zijn ambtsperiode goed op gang gekomen. In totaal zijn er 236.000 woningen gebouwd en dit jaar zullen er ongeveer 50.000 gereed komen. Een vaste lijn ont brak er in zijn beleid echter, er was een te veel aan regelingen en circulaires. Met voldoening wordt vastge steld, dat het bouwplan voor 19 (53 een hoger verwerkingscijfer te zien geeft. Een streefcijfer van 55.000 nieuwe woningen acht men niet gering, maar men verwacht, Van verschillende kanten bestaat er ruime belangstelling voor wat wij het belasting probleem zouden kunnen noemen. Dat is o.a. gebleken uit het hoofdartikel van de vorige week Woensdag. Er is in enkele K.V.P.-afdelingen over gesproken en ook daar zijn nog niet „alle hoofden in één zak", om het zo maar eens oneerbiedig te zeggen. De kern van de zaak is natuurlijk, of en in hoeverre belastingverlaging mogelijk is. Dat houdt verband met de koers van de regerings- politiek, in het bijzonder met het standpunt van de minister van Financiën, wat betreft de bestem ming van het batig saldo van de gewone dienst. Er zijn mensen, die zeggen, dat het niet juist is dit overschot van die gewone dienst (131 millioen bedraagt dat) zo maar weer te bestemmen voor het dekken van het tekort van de normale kapitaal- dienst. Tenminste, een deel van dat tekort zou daardoor gedekt worden. Men zou bijna zeggen: was het maar waar, dat men het gehele tekort Nu eerst even deze vraag: hoe denkt de Katholieke Volkspartij hierover? In de prak tijk van het afgelopen jaar heeft zij inge stemd met de methode van de regering want de minister van Financiën deed dit niet alléén om de overschotten van de gewone dienst te ge bruiken voor ontlasting van de kapitaaldienst. Waar echter de toestand van het bedrijfsleven steeds moeilijker wordt, wat de zelffinanciering betreft, heeft de K.V.P. in haar program voor 19521956 staan, dat het overdragen van dergelijke overschotten van de gewone dienst naar de kapi taaldienst alleen mag geschieden, indien dit voor het algemeen welzijn noodzakelijk is. Nu schrijft dr. Lucas in het laatst-verschenen nummer van de „Opmars" (van deze week) een lezenswaardig en voor eenieder begrijpelijk artikel', waarin hij zegt, dat de minister van Financiën verder wil gaan, dan totnogtoe met de inzichten van de K.V.P.-overeen- komst. Totnogtoe, want dr. Lucas houdt natuurlijk van die kapitaaldienst met het overschot van de de mogelijkheid open, dat zal worden aangetoond, gewone dienst kon dekken, dan waren we er dat ook nu het benutten van gewone inkomsten meteen van af. Dat overschot bedraagt echter 131 voor normale buitengewone uitgaven, onafwend- millioen en het „tekort" van de kapitaaldienst is baar noodzakelijk zal zijn in het algemeen belang, 623 millioen gulden.maar hij meent, dat dit thans nog niet het ge val is Tot goed verstaan nu eerst een enkel woordje over enkele begrippen en termen van de Rijksbegroting en de Millioenennota. Wij zullen het niet te ingewikkeld maken. Het gaat hier om, dat de Rijksbegroting de laatste jaren twee soorten Buitengewone Diensten heeft. Tot de Gewone Dienst, de normale uitgaven zo gezegd, rekent men tegenwoordig ook de z.g. Buitengewone Dienst I en het Landbouwegalisatiefonds. De Ge wone Dienst heeft dus drie delen. Tot de B.G.D. I behoren de uitgaven van de oorlog, tot het Land bouwegalisatiefonds o.a. de subsidies op levens middelen. De uitgaven van de B.G.D. I en het Landbouwegalisatiefonds zijn z.g. aflopende uit gaven en deze worden, evenals de normale Gewone Dienst, gefinancierd'met belastingontvangsten. On der de Buitengewone Dienst II vallen de normale kapitaalsuitgaven en het gewone gebruik is, dat er voor die uitgaven wordt geléénd. Nu heeft minister Lieftinck indertijd uitgevonden, eventuele overschotten (batige saldi) van de gehele, dus drie delige, gewone dienst, te gebruiken, om tekorten op de Kapitaaldienst (de Buitengewone Dienst II dus) te dekken. Hier wringt nu de schoen Wat is nu de redenering? Gaat het niet te ver, vragen velen, dat wij (het thans levende geslacht) naast de toch al zware lasten voor de gewone dienst van de staatshuishouding, ook al de zware lasten voor de oorlogsschulden en de levensmiddelensubsidie opbrengen en nu ook nog moeten bijdragen aan verlichting der lasten van de gewone kapitaaldienst, waarvan het de goede gewoonte is, ze, door opbrengsten uit geld leningen, naar de toekomst te verschuiven. Wij zijn al zwaar genoeg belast, meent men. Maar anderen zeggen, dat het niet gezond is, nog meer lasten naar de toekomst te verschuiven, daar dit de post van aflossing en rente nog maar verzwaart. Leningen zijn goed en best, maar kosten veel geld. De anderen voeren dan weer aan, dat het overschot van de gewone dienst slechts mogelijk is geweest dankzij de enorme belasting-opbrengst, dikwijls ver en ver boven de ramingen en men meent, dat, ook in verband met de ontwikkelingsmogelijk heden voor het bedrijfsleven, belastingverlaging nodig is. Hier zijn grote belangen van de industria lisatie, van de eigen financiering van het zaken leven, enz., in het geding «fr Trouwens, de regering verklaarde in de millioenennota, dat het wel weer nodig zal zijn, een deel van de lopende inkomsten van het Rijk aan te wenden voor het dekken van kapitaalsuitgaven, maar de minister ging in de Millioenennota inderdaad wel verder door te zeg gen, dat „het overschot van f 131 millioen van de gewone dienst nodig zal zijn, om een deel van het nadelige saldo van de kapitaaldienst te dekken". Dr. Lucas meent, dat de uitspraak in de Troonrede logischerwijs slechts kan betekenen, dat een déél van 't „gewone" batig saldo voor die kapitaaldienst wordt gebruikt. Maar.de minister zegt in de Millioenennota toch weer niet anders, dan dat het overschot van 131 millioen beschikbaar moet komen voor de gedeeltelijke dekking van het tekort op de kapitaaldienst. En de minister heeft verder in zoverre gelijk, dat die 131 millioen slechts een „deel" zijn van de „lopende inkomsten van. het Rijk"! Dr. Lucas betoogt dan ook zelf verderop in zijn artikel, dat men zich voor overdreven ver wachtingen moet hoeden, want „een saldo van 131 millioen is niet zo verbijsterend groot, het maakt nog geen3 pet. uit van het totaal der gewone middelen". De minister zal dus wel zeggen: zie je wel, dat ik gelijk heb, want die, 131 millioen zijn m.i. maar „een „deel" van de gewone inkom sten" dat minister Witte niet zal aar zelen deze kansen te benutten. Aangedrongen wordt op het be vorderen vart de bouw van du- plexwoningen en op het stimu leren van woningsplitsing. De vergroting van de woningvoor raad, die hierdoor ontstaat acht men van onschatbare betekenis voor jonge echtparen. Meer geld wordt ook gevraagd voor de bouw van ziekenhuizen. Tegen huurbelasting heeft men grote bedenkingen. Zij dreigt of wel de huiseigenaar te duperen, of voldoende compensatie voor de huurders in gevaar te brengen. De huurbelasting kan niet recht vaardig werken ten opzichte van alle huurders. Zij zal de grote gezinnen het zwaarst treffen. De huiseigenaar heeft van de heffing van huurbelasting geen enkel voordeel, wel heeft hij grotere risico's. Ook zal de huurbelasting het Rijk niet blijvend uit de finan ciële moeilijkheden ter zake red den. Radium voor Kon. Wilhelminafonds Het Kon. Wilhelminafonds heeft uit België een zending van 1,395 gram radium ontvangen, ter waarde van f 125.000. Deze hoeveelheid zal in zeer kleine hoeveelheden over de cen tra en subcentra worden verdeeld voor de bestrijding van kanker. Sociaal-Ecoriomisclie Raad vergaderde De Sociaal Economische Raad heeft gistermiddag in zijn ge bouwaan het Bezuidenhóut zijn twaalfde openbare vergadering gehouden. Voorzitter was de heer T- Twijnstra, bij ontstentenis van prof. F. de Vries. De voorzitter herdacht het overleden lid prof. Slotemaker, die een levendige vitale figuur in de raad was. Men zou hem met eerbied blijven ge denken. Goedgekeurd werd een veror dening voor de maalindustrie. Eveneens werd de begroting voor 1953 goedgekeurd. De heer De Jong drong erop aan, dat ook de landbouwsector betrokken wordt bij de kosten van de raad. Tot heden worden de kosten alleen gedragen door de bedrijven, welk in het handelsregister zijn inge schreven. De voorzitter zeide, dat dit be zwaar formeel juist is, maar dat gewacht moet worden op de in stelling van een landbouwschap. Ten deze werd intussen een me morie post in de begroting opge nomen. Tenslotte werden vastge steld de aantallen opcenten, als bedoeld bij artikel 54 van de wet op de bedrijfsorganisatie. Deze zijn dezelfde als vorig jaar. Burgemeester van Weert benoemd Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 November a.s. benoemd tot burgemeester der gemeente Weert dr. H. A. C. M. van Gruns- ven, met toekenning van gelijk tijdig eervol ontslag als burge meester der gemeente Horst (L.). Vrijdag is te Nijmegen in uni versitaire kring de 29e Dies Na talis der R. K. Universiteit ge vierd. In de ochtend droeg mgr. W. P. A. M. Mutsaerts, bisschop van den Bosch, in de St. Jozef kerk aan het Keizer Karelplein een pontificale H. Mis van dank op. De Schola Cantorum luisterde de plechtigheid op met liturgi sche zang. De plechtige H. His werd door zeer velen bijgewoond, zodat de kerk bijna geheel gevuld was. Onder de aanwezigen bevonden zich de leden van het College van Curatoren mr. J. R. H. van Schaik uit den Haag, mr. E. H. J. baron van Voorst tot Voorst, bur gemeester van Tilburg, dr. J. P. A. Hoefnagel uit Nijmegen en de secretaris mr. F. Haan en verder Mgr. prof. dr. R. Post, voorzitter van de Raad van Bestuur van de Sint Radboud-stichting. Na het Evangelie hield de bisschop van 't-Hertogenbosch in vol ornaat een korte toespraak, waarin hij sprak over de bijzondere beteke nis van de voorlichting van de Heilige Geest. In de namiddag was er een uitgelezen gezelschap, waaronder de bisschop van den Bosch, in de aula der R. K. Universiteit bij een, waar de nieuwe rector-mag- nificus, prof. mr. Ch. J. J. M. Petit, de diesrede wijdde aan het onderwerp: „De persoon in het vermogensrecht". Oud-minister v. d. Brink Prof. dr. J. R. M. van den Brink die voor zijn ministerschap com missaris was van de Amsterdamse Bank en de Incasso Bank is, over eenkomstig de desbetreffende sta tutaire bepalingen, wederom be noemd als commissaris van ge noemde bankinstellingen'. Tevens is prof. van den Brink met ingang van 1 November a.s. benoemd als algemeen adviseur van de Amsterdamse Bank en de Incasso Bank. In de ouderdom van 84 jaar is te Bussum overleden dr. A. van Thijn, schrijver van vele wis- kundeboeken voor middelbare scholen en universiteiten. Dr. van Thijn, die reeds op jeugdige leeftijd summa cum laude promoveerde aan de Am sterdamse universiteit, is leraar te Winschoten en daarna te Assen geweest, waar hij tevens waar nemend directeur was. De over ledene was een bekend en voor naam Hebreeuwiens en een der eerste Zionisten van ons land. Hoewel de overledene tijdens de oorlog in drie kampen gevan gen heeft gezeten, was zijn geest hierdoor niet geknakt en schreef hij ook na zijn verblijf in de kampen wiskundeboeken. Tot vlak voor zijn dood corri geerde hij nog zelf zijn boeken. Vrijdagmorgen is het stoffelijk overschot ter aarde besteld op het Joodse gedeelte van de algemene begraafplaats te Naarden. Intussen zou dit woordenspel het belangrijk- ste niet zijn. Hoofdzaak is, dat de beschou wing van dr. Lucas in de „Opmars" zeer gelukkig „aanslaat" op de mening van velen in den lande, dat de hier aangesneden kwestie ernstig onder het oog moet worden gezien. De schrijver meent, dat de beweegredenen van de minister, om de hogere belastingopbrengsten voor de buiten gewone uitgaven te gebruiken, zeker nog niet voldoende zijn. Als het moet, dan moet het, maar.. „dan moet de noodzaak daarvan worden aange toond". Dit is niet het geval, wanneer de minister volstaat met de wens, de kapitaalmarkt niet te willen inschakelen, terwille van de leningsmoge lijkheid voor de lagere publiekrechtelijke lichamen en het bedrijfsleven. Dr. Lucas acht het voornemen van de regering om op dit punt de oude politiek voort te zetten, op de aangegeven gronden, dan ook niet aanvaardbaar. Vergeet niet, dat de belas tingen tot een bijna ondragelijke hoogte zijn ge slegen, zegt hij! Voor de Krijgsraad te velde-' West had zich gistermorgen een aantal soldaten te verantwoorden van het in Augustus j.I. gerepa trieerde tweede Nederlandse de tachement Verenigde Naties. Deze soldaten waren ontspoord toen zij, na negen maanden harde frontdienst, op het eiland Koje waren gelegerd om daar opslag plaatsen te bewaken. De Krijgs raad, samengesteld uit officieren, die zelf ook in Korea waren ge weest. vonniste hard. De Surinaamse soldaat A. Z. uit Paramaribo werd tot twee maanden militaire detentie ver oordeeld. De krijgsraad voelde niet voor de onvoorwaardelijke gevangenisstraf van zes weken, omdat Z.. die een uitstekend frontsoldaat werd genoemd, dan geen kans meer zou hebben om in beroepsdienst over te gaan. Z. heeft in zeer ruwe termen zijn mening te kennen gegeven over een Nederlandse sergeant, die 'n Koreaans schoenpoetsertje hard handig het kamp had uitgeschopt. De soldaat le kl. J. J. uit Weert werd veroordeeld tot een iaar gevangenisstraf en verlaging tot de stand van soldaat der laag ste klasse. De eis was zes maan den. J. heeft zich op Koje* voor 20 dollar door twee Koreaanse militairen laten omkopen, om 'n oogje toe te doen toen zij een inbraak pleegden in een dump, die hij moest bewaken. Zijn verdediger, de luit. G. Th. Jansen, zelf een Korea-veteraan, voerde ter verontschuldiging van J. aan, dat de Nederlandse Ko- rea-vrijwilligers gewoon waren hun Koreaanse wapenmakkers zoveel mogelijk te helpen. De Koreaanse soldaat, ook de ge huwde. ontvangt maar 1 dollar salaris per maand en ook deze geringe soldij kan de Zuid-Ko- reaanse republiek nog maar met grote moeite betalen. De soldaat S. P .van S. nit Den Helder werd veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf en een boete van vijf gulden. Even als J. werd hij onmiddellijk ge vangen genomen. De eis was 25 gulden boete en zes weken ge vangenisstraf. Van S., die een soldaat werd genoemd waarmee men op Korea alleen maar na righeid beleefde, is schuldig, be vonden aan het zonder verlof verlaten van zjjn wachtpost om naar de WC te gaan. De boete kreeg hij, omdat hij na zijn terugkeer in Nederland te Utrecht de bloemetjes al te veel heeft buiten gezet. De Surinaamse soldaat A. H. L. M. uit Paramaribo werd ver oordeeld tot een boete van 600 gulden subs. 60 dagen hechtenis, omdat hij, op wacht staande op Ko.ie, ziin geweer onvoorzichtig heeft gehanteerd, waardoor een Nederlandse soldaat een kogel door zijn voet kreeg. De eis was twee maanden gevangenisstraf. De soldaat M. D. uit Rotterdan werd wegens diefstal van een horloge tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van 3 maanden en 50 gulden boete veroordeeld De eis was drie maanden on voorwaardelijk.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3