Alkmaarse artsen boekten voetbalzege Kappie Adrichem wint op de4000meter T.O.P. en Con Brio laten een veer Niets bleef ons over van de oude stadspoorten Societeitsjubileum met vierdaagse kolf wedstrijd Lezing voor „Oud-Alkmaar" door mr. van Schouwenburg Hulp aan vluchtelingen Agenda tegen Haarlemse collega's ALKMAARSE SINGELLOOP 1952 Goede prestaties van Schalkivijk, Borst en Bleeker Nini Madderom weer kampioene R.K. HANDBALBOND NOORD 65 jaar „Onder Vrienden" f Dinsdag 21 October 1952 ALKMAAR. Twee paaltjes I sloopt. Een andere bijzonderheid van de hamei, het oude sluithek was. ^da^.het^ Stadsbestuur - van de Schermer Poort, dat is al .jchiedt bii de woningbouw maar wat ons in Alkmaar nog kantoen onder dwang bii de om- herinneren aan de Stadspoorten, die de een voor de ander aan het moderne verkeer zijn ten offer gevallen in slopershanden. Laat het gemeentebestuur van Alkmaar in onze dagen met wijs beleid de verkeersproblemen in onze stad oplossen met behoud van het oude stadsschoon, dat Alkmaar nog heeft". Met deze woorden eindigde Mr. M. G. L. van Schouwenburg zijn lezing met lichtbeelden, welke hij gis teravond in Hotel Victory voor „Oud Alkmaar" gaf over de oude poorten van Alkmaar. Bii het aanhoren van de we tenswaardigheden hierover en op het zien van de tekeningen zal menigeen bii zichzelf de wens hebben voelen opkomen in de tiid na 1573 geleefd te hebben, toen Alkmaar zich in Oud Hol lands-architectonisch opzicht nog in ziin gloriedagen bevond. Want ongetwiifeld hebben de stads poorten er in die dagen toe bij gedragen op pittoreske wijze verlevendiging te brengen in het stadssilhouet en mede de sfeer van goedheid en intimiteit te weeggebracht van de goede oude tiid. Alvorens te komen spreken over de Alkmaarse stadspoorten zelf vertelde Mr. van Schouwen burg een en ander over de func tie van de poorten in vroeger tiiden bii de stadsdefensie. Naarden begon in 1350 een ste nen muur om de stad te leggen en andere steden volgden spoe dig. De toegangen uiteraard de zwakste punten in de verdedi ging. moesten met zware muur torens worden beschermd, d.w.z. de zgn. rondelen, rondvormige buitenwerken, van waar uit men de sectoren rond de toegangen volkomen kon bestrijken. Het geschut heeft langzamerhand naar een meer effectief verdedi gingsmiddel doen zoeken, waar na de 5 hoekige bastions ont stonden. van oorsprong uit Italië terwiil toen de toegangspoorten als verdedigingsmiddel van on waarde geworden, uitgroeiden tot sierwerken. Men kende ook de dubbelpoor- tige torens. waarvan Mr. van Schouwenburg aan de hand van lichtbeelden enkele voorbeelden liet zien o.a. in Zierikzee, Zwol le. Kampen, Delft, Haarlem waar deze torens goed bewaard geble ven ziin. Toen het geschut tot ontwikkeling was gekomen, kreeg men poorten van geheel ander type. de gebastionneerde torens. de poort was geheel een onderdeel van de stadswal waarvan die van het fort Rammekens het voorbeeld is. Alkmaar zelf is een paar maal opnieuw ommuurd geweest. On der Jacoba van Beieren en na de opstand van het kaas- en Brood volk in 1492 moesten de Stads wallen gesloopt worden, en in 1517 na de plundering van de stad door de Geldersen. kreeg men wederom verlof de stad te ommuren. Eerst in 1537 was men daarmee gereed. Zo had men o.a. de Friese Poort, de Geester Poort de Kennemerpoort en de Nieuw- landerpoort. die Alkmaar be schermd hebben tijdens het be leg van de Spanjaarden, waarbii de Friese Poort werd verwoest. In 1588 werd de binnen- (Friese) poort en in 1616 de buitenpoort gebouwd, die in die dagen een prachtige aanblik opleverden, zoals zij in het verlengde van de kooltuin en de Herenstraat het Stadsbeeld afsloten. In 1595 en 1636 kwamen resp. de Wortel- en Schermerpoort. Hierna kwam Mr. van Schou wenburg te spreken over de ge schiedenis van elke poort apart. Hij vertelde daarbij de bijzon derheden over de bouw. en (he laas) ook over de afbraak ervan. Een aardige bijzonderheid was o.a. dat bii de herbouw van de Kennemerpoort in 1573 228.000 stenen van de oude Abdii van Egmond werden weggehaald, die met elkander een toren van 2 bii 2 bii 80 meter zouden hebben kunnen opleveren. In 1866 werd deze poort (inmiddels in ver nieuwde vorm sinds 1633) bii het opheffen der Accijnzen ge- Bil jarten C. OLY KAMPIOEN 4e klasse libre ALKMAAR. De in het mid den van de week geuite veron derstelling dat Oly de grootste kansen had, is bewaarheid ge worden. Met twee punten achter stand op Boots ging de laatste partij in en zagen beide rivalen zich tegenover elkaar geplaatst. Zou Boots zich tegen het jeug dige geweld van Oly kunnen handhaven? De eerste stoten wa ren van beiden onbeheerst. De zenuwen spraken een geducht woordje mee. Oly kwam het eer ste los en bereikte weldra een veilige voorsprong, die hij tot 't einde wist te behouden. Beiden 6 gewonnen partijen, doch het betere movenne van Oly gaf de doorslag. Van de acht spelers zijn maar liefst vijf gepromoveerd naar de 3e klasse libre. Hoogstwaarschijnlijk komt B. Veel de eer te beurt het district te mogen vertegenwoordigen in de gewestelijke kampioenschap pen op 19. 20 en 21 Dec, district „Zaanstreek". Uitslag laatste partiien: B. Veel W. Foeken K. Middelbeek 70 C. Oly J. Boots C. Oly Eindstand: Crb. brt. h.s. gm. m.p. 1. C. Oly 512 181 16 2.828 12 2. J. Boots 503 245 13 2.05 12 3. J. Kokkes 488 201 31 2.427 10 4. J.Broersma 472 183 20 2.579 8 5. K.Middelb. 484 204 22 2.372 8 6 B. Veel 407 231 10 1.761 4 7 W. Foeken 369 203 12 1.817 1 8. S. Weel 367 238 10 1.542 1 75 36 9 2.08 65 36 7 1.80 70 24 16 2.91 75 24 10 3.08 53 32 6 1.65 75 32 13 2.34 wonenden een lening sloot, om het bouwen te kunnen financie ren. Slechts voor de Friese poort, gebouwd in 1588 is door het Stadsbestuur nog enige moeite gedaan tot behoud, totdat men. verdeeld als het land later (weer) was in Patriotten en Pruisgezinden. voor de laatsten moest zwichten, die het poortge bouw wilden afbreken en dat tenslotte ook grondig hebben ge daan. De Friese buitenpoort moest in 1834 ten offer vallen aan de verbetering van het Noordhollands kanaal. evenals het eenvoudige Wortelpoortje van 1595. De Schermerpoort, die na de inpoldering van de Schermer in 1634 nodig was en eerst in 1659 werd afgebouwd, werd in 1853 afgebroken. En alleen van de bij deze poort behorende hamei, ziin nog twee paaltjes over. die men zorgvuldig onderhoudt De heer H. Ringers leidde de lezing met een kort woord in en dankte na afloop spr. voor ziin interessante lezing. Hii huldigde voor de aanvang de secretaris, de heer W. F. Sluiger, die na 12 jaar hii is thans 84) ziin taak met toewijding en voorbeeldig heid te hebben verricht, besloten had als secretaris af te treden. Men benoemde hem tot ere-lid. Mei. Postma werd in ziin plaats tot secretaresse benoemd. K. J. M. V. ALKMAAR. Deze week is de bijeenkomst niet bij „Kin- heim" maar op de Laat bii de bekende pottenbakker Jan Kalksma, wiens werk wij gaan bezichtigen. Natuurlijk gaan we dat zien. Dus spreken we af om 8.30 uur, dan kunnen we gelijk starten. Bioscopen: HARMONIE: Marva's Ahoy, alle leeftijden. REX: Waar de rechte weg eindigt, 18 jaar. VICTORIA: Telefoon vaat een onbekende. Voorstellingen 8 uur. APOTHEKER. Na heden avond 6 uur voor spoedge vallen bereikbaar Apotheek Wanna-Ritsevoort, Ritse voort 5, Apotheker mej. C. Kamphuys. WAPEN VAN HEEMSKERK 19.30 en 21.30: Modeshow „Naaldkunst", Laat. GULDEN VLIES: Alk. Ka mermuziekvereniging: So list Stefan Askenase. Chopin-programma. KOEKENBIER: 8 uur ver gadering R.K. Midden stand. CINEMA AMERICAIN: 2.30 uur: Film „Angela" voor de R.K. Vrouwen beweging. RAADHUIS: 8 uur: Verga dering huisbezoekers en huisbezoeksters bevol kingsonderzoek t.b.c. WOENSDAG 22 OCT. BIOSCOPEN: zie boven. Aanvang 8 uur. APOTHEKEN: zie boven. HOTEL VICTORY: 8 uur: St. Adelbert. WAPEN VAN HEEMSKERK 8 uur: Alg. Ned. Invalide Bond. HARMONIE: (Kleine .-zaal) lezing „Ex Oriente Lux". Gunning woningbouw ALKMAAR De bouw van 33 woningen aan de Brederode- straat voor rekening van Roch- daele is gegund aan de laagste inschrijfster de fa. C. de Geus en Zn. te Broek op Langedijk. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Cor- nelis H„ zn. van S. C. Erkamp en A. C. A. Bakker: Jacobus M. en Fredericus M„ zoons van T. J. A. Kueter en M. A. Groothuizen; Petronella M. J„ dochter van J. Bruseker en P. Smout. ALKMAAR. Dat de Alk maarse artsen niet alleen iets weten te presteren in spreek kamers en ziekenhuizen, maar dat zij ook hun mannetje terdege staan op de grasmat van een doodgewoon voetbalveld, hebben zij j.l. Zaterdag in Haarlem be wezen, toen zij, in een uitwed strijd tegen hun collega's aldaar, een eclatante 51 overwinning wisten te boeken. Toen het Alkmaarse artsen elftal in de afgelopen zomer een wedstrijd tegen een team van politie-veteranen met een gelijk spel zagen eindigen, vatten zij daaruit de moed om andere te genstanders op te zoeken. Het elftal der Haarlemse artsen heeft een uitstekende faam en de sportieve Alkmaarse medici meenden in hen hun meerderen te zullen treffen. Men trok dan ook met gemengde gevoelens naar Haarlem. Het Alkmaarse team verwachtte een nederlaag. maarhet boekte een grote overwinning. Aanvankelijk wogen beide par tijen tegen elkaar op. De snelle Alkmaarse rechtsbinnen Wiiffels scoorde weldra het eerste doel punt 10. De Haarlemmers vie len verwoed aan en maakten te recht de stand gelijk 11. Er werd vlot gespeeld van Alk maarse zijde en voor de rust werd het harde werken der Alk maarse artsen beloond met een Stofzuiger-op-afbetaling verkocht ALKMAAR De Alkmaarder J. van E. werd gisterenmiddag door de Politierechter, Mr. J. N. Alblas veroordeeld tot een gevan genisstraf van zes weken, wegens het verkopen van een stofzuiger, welke op afbetaling was gekocht en waarvoor het afbetalingster mijn nog niet was verstreken. De Officier van Justitie, Mr. J. W. Holsteijn had drie maanden ge vangenisstraf geëist. PERS. KAMPIOENSCHAP BILJARTEN 3e klasse libre ALKMAAR. Gisteravond werden in café No. 1, Ritsevoort de eerste partijen verspeeld om bovengenoemd kampioenschap. Er valt hoegenaamd nog niets te zeggen, wat betreft mogelijke kampioenen. De partij tussen v. Stralen en Bellis was uitermate spannend. Met slechts 1 caramb. verschil wist eerstgenoemde de partij in zijn voordeel te beslis sen. Uitslag eerste partijen: Car. Brt. h.s. gem. E. v. Stralen 100 32 15 3.12 J. Bellis 99 32 14 3.09 J. Blank 100 32 11 3.12 N. Quant 83 32 10 2.59 H- de Graaf 100 29 11 3.44 W. Wilkens 53 29 7 1.82 C. Kalman 100 37 14 2.70 M. Heusy 82 37 11 2.21 Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Cor nells E. Z.v. R. A. Mosch en C. de Moei; HendTik B. M. z.v. G. A. Swart en Gerard A. Balder. Gehuwd: Adrianus H. Leek en Christina Th. van Well; Andreas J. Roozendaal en Antje F. de Geus; Hendrik Groen en Trijn tje Roozendaal. tweede doelpunt, weer van de voet van dr. Wiiffels. Na de rust legde Alkmaar er nog een schepje op en dr. Wijf fels verrichtte de hattrick 31. Het tempo werd nu aanmerkelijk trager, het uithoudingsvermogen minderde snel. Toch bleef de striid het aanzien waard. De midvoor dr. Koppejan brak nog twee maal door de Haarlemse verdediging heen en bracht de stand op 51. Vele artsen met hun dames waren als supporters aanwezig. Het sportieve evenement werd besloten met een gezellig samen zijn. Klaverjassen voor een goed doel ALKMAAR. Evenals vorige iaren organiseert de Alkmaarse Klaverjasclub I.K. (In het Klein) op 19 Nov. a.s., 's avonds 8 uur, in het „Wapen van Heemskerk" een klaverias-tournooi, waarvan het batig saldo ten goede komt aan alle patiënten van de lighal- len en de Zweedse paviljoens. De zaal wordt gratis beschikbaar gesteld en het bestuur rekent op de medewerking van de midden standers. Klaverjassers, die voor dit goede doel hun avond willen vrijhouden, kunnen zich opgeven bij J. Busch. Kanaaldijk 8. H. v. d. Sluis, Hoeverkade 6, Club lokaal Wed. Admiraal, Bierkade 17 en Sigarenmagazijn J. Smit, Nieuwesloot. De inschrijving sluit op 18 November. ALKMAAR Onder grote be langstelling en goede weersom standigheden, werd Zondag de 4de Nationale Alkmaarse Singel loop gehouden. 110 deelnemers, 'n record voor Alkmaar, verschenen aan de start, die dit jaar ver plaatst was naar het Varnebroek. De verplaatsing van de start was 'n zeer goede gedachte van het Bestuur van „Olympus" en eenieder was vol lof over de grima organisatie en de ruime leedgelegenheid die het Patro naat bood. Felle strijd is er geleverd en het duel tussen J. Keesom van A'V '23, J. Borst van Olympus en P. Bosman van Doves, was uiterst fel. Met 'n prachtige eindsprint werd Keesom eerste, terwijl Bos man zich tweede wist te plaatsen met Jan Borst als zeer goede derde. Bij de Senioren werd Adrichem van D.E.M. uit Beverwijk, met ruime voorsprong eerste, na 'n felle strijd met Mars van Zaan land en zijn clubgenoot Mak uit Beverwijk. Deze drie lopers, die bij de A. Klassers behoorden wa rén met 'n handicap van 35 sec. gestart. Als 4dé én eerste B. klas- ser, kwam C. Noordermeer uit Noordwijk over de finish, ge volgd door P. Pronk uit Edam als tweede B. klasser. Als eerste D. klasser kwam op de zesde plaats Sjefke Schalkwijk van „Olympus" die hiermede 'n schit terende prestatie leverde en te vens de Alkmaarse kleuren op 'n buitengewone wiize heeft hoog gehouden. P. Bleeker van Olympus kwam als elfde van de 70 lopers over de eindstreep, gevolgd door de win naar vap vorig jaar, Schrama van Estafette, die door 'n inzinking halverwege de loop veel terrein had moeten prijsgeven-, maar zich daarna weer prachtig opwerkte en zich alsnog bij de prijswin naars plaatste. Na afloop kwamen de deelne mers en officials bijeen in het Patronaat, waar de prijsuitreiking plaats vond. In 'n kort woord bracht de Voorzitter van „Olympus" dhr. A v. Rhoon, 'n hartelijk woord van dank aan de Politie, voor de prachtige medewerking bij deze Singelloop, alsmede aan Dr. Nij- man en zijn staf der E.H.B.O.-ers. Aan de Dagbladen het Noordhol lands Dagblad en de Alkmaarse Courant, voor hun medewerking aangaande de Pers-campagne en het beschikbaar stellen van 'n prijs voor deze loop. Het Dans-instituut Arendsen, dat de eerste prijs voor de Junio ren beschikbaar stelde, alsmede de Firma's V. en D„ Kofa-Spruyt. Piederiet, Beemster, het V.V.V. en de G.A. der vereniging Rector v. d. Zalm, wepden in dit dank woord gememoreerd voor de prij- V erkeersongeluk ALKMAAR Zaterdagmorgen om 12 uur is óp de Kennemer- straatweg een vrij ernstig ver keersongeluk gebeurd. De 68- jarige wielrijder S. reed in de richting van de stad en ter hoogte vajn de Nieuwpoortssteeg gekomen stak hij plotseling de weg naar links over zonder o-p het overige verkeer te letten. Een motorrijder, de 35-jarige G. die in dezelfde richting reed, kon de wielrijder niet meer ont wijken. Zij kwamen met elkaar in botsing en vielen. De wiel rijder liep een lichte dijbeen breuk op, een lichte hersen schudding en een verwonding aan zijn hoofd. De motorrijder kreeg een flinke wonde aan het rechterbovenbeen en een schaaf wond. Het motorrijwiel werd ernstig beschadigd. Beiden wer den naar het Centraal Zieken huis overgebracht. Later kon de motorrijder weer naar huis wor den vervoerd. De motorrijder had geen rijbewijs. zen, die zij ter beschikking van deze Singelloop hadden gesteld. Ook de Jury-leden werden niet vergeten, terwijl de Voorzitter 'n warm woor d van hulde bracht aan die leden van Olympus die spontaan hadden meegewerkt om deze dag te doen slagen. Met 'n opwekking aan de athle- ten, om het volgend jaar, in nog grotere getale aan de Alkmaarse Singelloop deel te nemen, eindig de spr., die daarna het woord gaf aan dhr. C. Bakker, de grondleg ger van de Singelloop, dig met 'n zeer toepasselijk woord de prij zen aan de diverse winnaars overhandigde. Uitslag: Senioren: 4000 meter. 1. H. Adrichem (A) D.E.M. 12.1 min.; 2. D. Mars (A) Zaanland 12.7 m.; 3. N. Mak (A) D.E.M. 12.9.8 min.; 4. C. Noordermeer (B) N.A.C. 12.13.8 m.; 5. P. Pronk (B) Edam 12.14.6 min.; 6. J. Schalkwijk (D) Olympus 12.17 min. Junioren: 1600 meter. 1. J. Kee som A.V. '23 4.42 min.; 2. B. Bos man, Doves 4.44.6 m.; 3. J. Borst. Olympus 4.45 m.; 4. W. v. Straa- len, D.E.M. 4.45.2 min.; 5. J. Wij- ker, Doves 4.46.2 min. In onderlinge Turnlust- tvedstrijden ALKMAAR In 1 het Gymn. lokaal aan de Nieuwesloot wer den gisteren de jaarlijkse onder linge wedstrijden van de Gymn. Ver. „Turnlust" gehouden. Als juryleden fungeerden de heren J .J. Poll, J. Molenaar, J. Ver beek en J. Manneveld. De strijd in de jeugd keurploeg dames en de keurploeg dames was zeer fel, doch sportief en deze wed strijden vormden een prachtige oefening voor de komende Ned. Verenigingskampioenschappen, welke gehouden worden op 9 Nov. te Leeuwarden en waar voor „Turnlust" heeft inge schreven. Mevr. Madderom slaagde er in voor de derde maal in successie beslag te leggen op 't kampioen schap, waardoor zij nu definitief in 't bezit komt van de wissel beker. De volledige uitslagen waren: dames 3e graad: 1 M. Visser 35 p., 2 C. Termaat 33.6 p., 3 W. den Nijs 32.2 p. Jeugdkeurklasse dames: 1 G. Stadegaard 38.8 p„ 2 N. Baars 38.2 p., 3 A. Wiering 37.8 p. Dames 2e graad: 1 T. Dekker 40.2 p., 2 S. Burger 37.6 p., 3 G. Thesing 35.8 p. Dames le graad: 1 R. Baars 34.9 p., 2 C. Groen-Jes 33 p., 3 A. Masteling 32.2 p. Keurafd. dames: 1. N. Madder om 45.1 p., 2. A. Veerman 43.5 p. 3 N. v.d. Wardt 42.8 p. Nu wij een overzicht kunnen Door eigen fouten heeft Con maken van de heden gespeelde Brio een punt moeten laten aan wedstrijden, valt het ons op, VI. Vlug. Con Brio speelde wat dat ondanks de vrij krachtige I te hard, echt onder hoogspan- De sociëteit „Onder Vrienden" was gesteld. Allen werd hiervoor bestaat 65 jaar en dit heuglijke feit herdacht zij met het houden van de vierdaagse kolfwedstrijd. Zaterdagmiddag werd deze wed strijd begonnen terwijl ze Zon dagmiddag officieel werd geopend door de voorzitter van de Ned. Kolfbond, de weled. heer L. Mal- lekote uit Hoorn. Namens het hoofdbestuur com plimenteerde spr. de sociëteit met dit 65-jarig bestaan. Spr. her dacht de veteranen van de ver eniging, de heren Q. Bakker,, A. Eecen, Jn. Schrieken, Jn. Deute- kom en C. Blokker. De kolvers van deze sociëteit hebben de naam van hun club steeds hoog gehouden en menige keer gingen één of meer met de palm van de overwinning strijken. Voorts wees spr. op de goede vriendschap wel ke steeds onder de kolvers heeft geheerst. Spr. hoopte dat de wed strijd in alle opzcihten zou sla gen en met de beste wensen voor de toekomst verklaarde spr. deze wedstrijd voor geopend. Medegedeeld werd dat bloem stukken waren ontvangen van het gemeentebestuur van Langedijk, van het hoofdbestuur van de Ned. Kolfbond, van de zusterverenigin gen „Vriendenkring" en „Gezel lig samenzijn" en van de familie Klaver. „Op Maat" en „Ons Ge noegen" hadden 'n enveloppe met inhoud gestuurd terwijl door de heer H. Oud 'n prijs beschikbaar dank gebracht. De wedstrijden vonden ondertussen doorgang en met wisselend succes werden de punten geslagen. De verrassings- prijzen voor Zaterdag werden ge wonnen door O. Parma (zessen) uit Alkmaar na loting en door de heer J. Hartevelt eveneens uit Alkmaar met 86 p. Hoge series werden geslagen door de heren N. Bakkum uit Nw Niedorp 59 p., C. Plakman, Oudkarspel 57 j.; P. Molenaar, Zd. Scharwoude 56 p., A. Berkhoud, Zd. Scharwoude 55 p., A. de Smeth, Venhuizen 55 p., P. Woestenburg, Nrd. Scharwoude 54 p., P. Molenaar, Zd. Schar woude 53 p., C. Goet, Nw. Niedorp 53 p., KI. Dekker, B'horn 53 p., J. Kreuk, Hoogwoud 51 p., IC Kis- temaker, Nw. Niedorp 51 p., G. Mastenbroek, Venhuizen 51 p., P. Kat, Noordscharwoude 51 p., C. Vlug, Oudkarspel 50 p., C. Lan gedijk, Oudkarspel 50 p. Op het ogenblik dat we dit schrijven stond A. de Smeth uit Venhuizen aan de kop met 148 p. in 3 partijen. P. Molenaar uit Zd. Scharwoude had 109 p. in twee partijen en kan dit aantal dus met nog één partij te spelen ge makkelijk halen. Bij de le klasse korpsen leidde „Over de Helft" van Nw. Niedorp met 412 p. „Gezellig Samenzijn" van Zd. Scharwoude was met 382 p. het beste 2e klasse korps en „Niet Klappen" uit Hoogwoud met 276 p. het beste 3e klasse korps. De wedstrijden worden voortgezet. wind de uitslagen even normaal zijn als op een dag met stralend zomerweer. Aanvankelijk meen den wij, dat deze wel zeer bij zonder zouden zijn beïnvloed, maar met vreugde kunnen we constateren, dat de speelsters zich meer en meer gaan toeleg gen op een betere gooitechniek, waardoor de wedstrijden ook bij harde wind hun aantrekke lijkheid niet verliezen. Daardoor gaat er ook een grotere propa ganda van uit en dat is voor de speelsters zelf ook weer voorde lig. De uitslagen zijn: Hoofdklasse: TOPGeel Zw. 5—5; DTSDWO 4—5; WGW— VIO 3—0. le klasse: VI. VlugCon Brio 22; Alw. ForwardHugo Girls 1—4. 2e klasse: Con Zelo—Strand vogels 52; VZV 2St. Victor 2—0; Hugo Girls 2—VI. Vlug 2 2-3; 3e klasse: St. Victor 2Geel Zwart 2 1—3; SEW—DWO 2 2—4; VIOS 2—WGW 2 1—5, Junioren AA: VI. Vlug a DWO a 40; Geel Zwart a Hugo Girls a 2—0; VIOS a— WGW a 0—8. Junioren Ab: VIO a—St. Vic tor a 01; Alw. Forward a SEW a 34; DTS aStrandvo gels a 51. Junioren B: SEW b—VI. Vlug b 1—3; WGW b—VZV b 6—0, VZV c—Con Zelo b 0—4. In de hoofdklasse heeft TOP zoals we reeds vreesden, 'n veer moeten laten aan Geel Zwart. Het heeft er zelfs naar uitgezien dat Geel Zwart de buit geheel mee naar huis zou nemen. De wedstrijd was zeer spannend, 't scoreverloop ging vrijwel gelijk op. Juist op tijd wist TOP nog een gelijkspel uit het vuur te slepen. Geel Zwart zal zeker de ze competitie nog wel van zich laten horen. DTS is het ondanks de vier goals weer niet gelukt de eerste winstpunten te beha len, DWO wist een goal meer te scoren. Toch DTS-ers de moed niet verliezen. Het verloop van de wedstrijd, waarin jullie voor stonden, geeft toch moed voor de toekomst. DWO gaat nu door haar beter doelgemiddelde aan de kop, met TOP op de tweede plaats. VIO stelde onze verwachtin gen teleur door met 30 van WGW te verliezen. WGW gaat nu meer en meer een rol spe len in deze competitie. In de eerste klas vroeg VI. VlugCon Brio aller aandacht. Twee mooie overwinningen A.O.G. 2 en Junioren A ALKMAAR. In de return- wedstriiden tegen DDO, I heeft AOG 2 zich de sterkste getoond. De meisjes waren het goede spel van vorige week zeker nog niet vergeten en hierin hebben zij haar gasten een lesje gegeven. Over de gehele linie was AOG 2 sterker. In het bijzonder ver dient de verdediging een pluim, want practisch kwamen de meis jes uit Schermerhorn er niet door. Vier maal trof AOG 2 de roos. Uit een van de weinige aanvallen van de tegenpartij scoorde men het enige doelpunt van die zijde. De eer was in ieder geval gered. De junioren A hebben weder om een overwinning aan de reeks toegevoegd. Deze keer was ADO uit Heemskerk het slacht offer. Want deze wedstrijd werd door AOG gewonnen met 112. Deze meisjes hebben gepresteerd om uit vijf wedstrijden 50 doel punten te fabriceren en slechts vier maal vond de bal de weg langs de keepster in het doel. Op het moment staan zij stevig en ongeslagen aan de kop van de jun. Hoofdklasse. Met de jun. B is het minder best gesteld. Helaas hebben zij Zondag wederom de volle buit aan HSV moeten laten. Het was te verwachten, daar de meisjes uit Heiloo absoluut sterker zijn. Maar dit neemt niet weg. dat er door deze speelstertjes zeer mooi is gespeeld. Een tegenpuntje zou dan ook zeer verdiend gew.eest zijn. ning; wanneer men de zenuwen wat beter de baas was gebleven, was het voor hun tegenstander zeker niet zo gunstig verlopen. Oon Brio scoorde het eerst, VI. Vlug wist gelijk te maken. Na de rust wist Con Brio weer uit te lopen, maar VI. Vlug scoorde onmiddellijk tegen na de uitworp. De strijd is dus voor lopig onbeslist en Con Brio blijft nog met drie punten voor sprong aan de kop van de rang lijst. Hugo Girls hield Forward in bedwang, dat nu heel lelijk met de rode lantaarn aan het zwaaien is. Kom Forward-meis- jes, doet je nieuwe naam eer aan. In de tweede klas blijft Con Zelo door een overwinning op Strandvogels aan de kop van de ranglijst, op de voet gevolgd door VZV 2, dat zo plotseling is komen opzetten. Voor Con Zelo, dat vorige jaren maar steeds onderaan bengelde, hoop gevend. St. Victor, dat nu ver loor van VZV 2 een voorbeeld om zich aan te spiegelen. VI. Vlug 2 kwam met de hakken over de sloot uit de Waard van daan, het ondervond van de reserves van de Girls meer te genstand dan verwacht was. In de deTde klasse blijft WGW 2 punten verzamelen, nu werd VIOS 2 het kind van de reke ning. DWO 2 blijft echter op de voet volgen, ook' van alle plan nen van SEW trok het zich niets aan en kwam, zag en overwon. Dat Geel Zwart 2 Victor 2 de baas bleef lag in de lijn der verwachting. Bij de junioren troont WGvv op het kussen met een score- verloop van 675. Nu moest VIOS a weer toelaten dat het acht goals scoorde, zonder zelf tot een doelpunt te komen. VI. Vlug a en Geel Zwart a blijven echter volgen, maar of ze beiden nog reële kans hebben het WGW lastig te maken, gaan we nu al betwijfelen. In afdeling Ab vormt St. Vic tor a een ware bedreiging voor SEW. Beiden wonnen vandaag met oneven goal resp. van VIO a en Alw. Forward a. Ook DTS a kwam tot winst, Strandvogels kon daar totaal geen invloed op doen gelden. In afdeling C noemen we voor eerst de onverwacht grote over winning van Con Zelo. Dat is kranig werk. De twee grote ri valen VI. Vlug b en WGW 'd bleven winnen en gaan nu resp. als nummer 2 en 1 aan de kop van de ranglijst. Zondag staat wegens Christus Koningfeest onze competitie stil. We hebben dan Zaterdag en Zondag wat plaats in de krant voor het plaatsen van diverse standen. Men kijke dus uit. Eerste speciale winter- veiling CASTRICUM Donderdag heeft de Coöp. Tuinbouw Ver. „Ons Belang" haar eerste speciale veiling gehouden van Peen. To taal aangevoerd voor export 25.000 kg., verkocht tegen een prijs van 10.60 tot 11.30. Aanvoer voor het binnenland 10.000 kg, prijs f8.00 tot 10.00, afwijkende peen f68. Vervolgens werd er geladen 2 wagons stekpeen totaal 36.000 kg. tegen een prijs van f5.20. 2 partijtjes sjalotten werden aangevoerd en verkocht voor 35 tot 37 cent. Vanaf heden elke Donderdag speciale veiling van Peen en vanaf Donderdag 6 Nov. ook wekelijks de speciale Schor- senerenveiling. Vrijdag 17 October: Aanvoer spruiten ruim 4000 kg. Geschoon de spruiten van 46 tot 69 cent; ongeschoonde spruiten van 32 tot 46 cent; afwijkende spruiten van 15 tot 36 cent. Zijn mond voorbijgepraat WIERINGEN. De caféhouder C. H. had eenmaal zijn mond lelijk voorbijgepraat, toen hij te genover een klant van een plaats genoot-caféhouder vertelde, dat deze een consumptie tweemaal berekend had. Dat kwam hem gisterenmiddag op de zitting van de Alkmaarse Politierechter op een boete van f 30.te staan. W eersverwach ting Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt. Geldig van Dinsdag avond tot Woensdagavond. ENKELE OPKLARINGEN Droog weer met overdrijvende wolkenvelden. Overwegend matige wind tussen Noord en Oost. Aanhoudend koud weer met op vele plaatsen lichte nachtvorst. OVERZICh BUITENLA Naar de K.R.O. CASTRICUM Een vijftigtal belangstellenden heeft een bezoek gebracht aan de K.R.O. te Hil versum. De deelnemers waren in de noodstudio „Ons Huis" getuige van de opname van „de Klok heit negen". Vooral zij die nog nim mer een radio uitzending of op name hebben medegemaakt wa ren verrabt en opgetogen over het gebodene. De wijze waarop Jan de Cler de opname voorbereidde, waarbij alle aanwezigen werden ingeschakeld was alleraardigst. Bij een geschikte gelegenheid hoopt het KRO-actie comité we derom de luisteraars in de gele genheid te stellen nader kennis te maken met hun omroep. ALKMAAR. Het zal de meeste lezers ontgaan, dat nog heden ten dage 40.000.000 men sen in zorg en kommer leven, verdreven van huis en haard en niet wetende waar zij aan toe zijn of waar zij: terecht zullen komen om uiteindelijk weer een bestaan te kunnen opbouwen. Deze mensen, verdreven door oorlogsgeweld uit hun dorpen en steden, welke na hun vlucht to taal verwoest werden, groepen nu nog steeds samen in oorden, welke in de verste verten aller minst als woonoord betiteld kun nen worden. Deze mensen uit de Balkanlanden. Transjordanië, Ko rea, Pakistan, Birma enz.,, wach ten nog steeds op een definitieve bestemming, waar zij zullen mo gen wonen, waar zij mogen wer ken en waar zij kunnen trachten weer voor zichzelf te zorgen. Zoals gezegd is dit nog steeds wachten, want er is nog mets geregeld. Wij, die in verwarmde huizen wonen, op geregelde tijden eten en rust genieten en in georgani seerd verband werken, beseffen niet of niet eens ten volle, wat dit wel voor deze medemensen moet betekenen. Eigenlijk leven wij er geheel langs en wijzen elke gedachte aan deze honge renden af, omdat wij denken genoeg te hebben aan onze eigen zorgen. Innerlijk weten wij wel, dat wij er daar niet mee af zijn, dat hier iets aan gedaan moet worden. Ons land is overbevolkt. Een gedeelte van deze mensen kunnen wii niet opnemen. Maar wel kunnen wij helpen. Helpen met geld. om deze mensen van het allernodigste te voorzien. Deze week wordt er gecollecteerd voor Vluchtelingenhulp, voor deze in alle opzichten verkom merde mensen. Bedenk lezer, hoe uw eigen levensomstandigheden zijn, vergelijk deze met dat schamele wat deze vluchtelingen is overgebleven, practisch alleen hun leven en offert dan naar de mate van uw eigen welstand en het kan niet anders of deze collecte moet slagen ten bate van deze lijdende mensheid. HOE DE TERRIERS IIET ZONDAG MAAKTEN TerriersDEM (Beverwijk). ALKMAAR. Zondag speelde „Terriers" thuis tegen DEM uit Beverwijk, hun derde wedstrijd, welke eindigde in een 21 over winning voor DEM. De eerste aanvallen over en weer werden aan beide zijden afgeslagen. Beide ploegen gaven elkaar niets toe, totdat 7 min. voor rust de D.-linksbinnen zijn club de leiding gaf door een zacht schot. Met deze stand ging de rust in. Na de rust ging het de Terriers iets beter af en scoorde de T.-midvoor T. v. d. Bosch door een mooie voorzet der rechtsbuiten keihard in (1-1). DEM kon dit echter niet ver kroppen en zette alles op alles. De T.-achterhoede moest het hoofd buigen, toen 6 min. voor tijd de D.-linksbuiten voor de tweede maal de bal onhoudbaar inschoot (21). Met deze ver diende overwinning voor DEM eindigde deze sportieve wedstrijd. B.D.H.C.—Terriërs 2—1. Op het gladde Bloemendaalse veld kregen de dames het Zon dag eveneens zwaar te verant woorden. Reeds spoedig na het begin bleek het overwicht van de tegenpartij. Hoewel de T.-ver dediging moeilijk te passeren was wist B.D.H.C. na een kwartier spelen uit een strafcorner de stand op 10 te brengen. Enkele malen brak de Terriërs-voorhoede door, doch de meeste aanvallen werden door buitenspel tot een onsuccesvol eind gebracht. Na de rust werd opnieuw over wegend op de T.-helft gespeeld en al spoedig werd de stand op 20 gebracht. Tien minuten voor het eind wist de T.-voorhoede na een snelle doorbraak de vlugge ver dediging te passeren, zodat de wedstrijd eindigde met een 21 overwinning voor Bloemendaal. Wedstrijden 26 Oct. a.s.: Dames sen.: TerriërsIjsvogels III. Heren sen.: Adelborsten IITerriërs. De junioren: De big-match van de Terriërs jun. 1 tegen de plaatselijke zus tervereniging AMHC jun. is door AMHC - verdiend- gewon nen. Toch is er door de Terriërs goed gespeeld en ze zien al weer met verlangen uit naar de re turnwedstrijd. waarin ze zeker zullen proberen revanche te ne men. Vlak na de begin-bully om speelde de handige AMHC-mid- denvoor een T.-back, en passeer de met een tactisch balletje de T.-keeper. 10. Maar toen kwa men de Terriërs opzetten en de aanvallen golfden op en neer, met „Alkmaar" iets in de meer derheid. Rust 10. Na de rust kwam „Alkmaar" verwoed aan stormen en maakten er 20 van. Even later werd het zelfs 30. Toch speelden de Terriërs enthousiast verder en hun moeite werd beloond door een goede goal van de linksbuiten, even voor het einde gescoord. Het was een aardige sportieve wedstrijd. De Perzisch thans voor got geraakt. Er zij digheden die ii van gisteren w als mogelijke feit, dat Engela officieel op de van het besluit gering de diploi gen te verbrek in Teheran sp Amerikaanse Iraanse ministe se Zaken Hoes dit tegengesprc is dus nog zeer niemand weet zaak. Wanneer van de gebeurt dagen overziet neigd te verond sadeq met zijr druk van de p nomen besluit in de hand hee heeft Perzië n diging van het plomatieke be bereikt. En we dige reden, dat onderhandelingc een kier open: goed dicht zal bruuske gebaar afzetgebied voo: noch vervoers Perzië zal, eve lopen anderhalf maal verworven weg weten. De tingen van Aba dabei te make: voor de kosten derhoud van d uitbetalen van de werknemers geen inkomsten is dit een belas zische schatkist kan duren. Vro kosten gedragei Irian. Deze n zich van de kv dan in het begi concern geen i ondervindt van zische bronnen, is daar economi: en Mossadeq k niet veroorzake: Er mag wore dat dit ook de om Mossadeq a heeft gesteld e ding te betalen pond sterling. E krachtig van d Het is er zich deze schadever matig zou zijn, een nationalisat schade vergoedin zegt het minist landse Zaken ir bovenstaande vc sadeq om die 49 zit. In antwoord wijzing heeft IV faamde radiorec diplomatieke sp< economische be! nog nooit zo i verweven gewe Brits-Iraanse ol daglicht is getr kende zitting tionale Hof in Mossadeq een haalde op de A juridische aans] maatschappij t Perzische prem zien verhogen. winning op papi in het laadje bi Een halstarrig kanten vertroeb geland heeft de een feit aanva. niet over nog te het verdrag var ting van de Ai anders. Alleen eis gesteld van en de beoordeli digheid aan h< Hof van Justitii gen. Mossadeq i: op in gegaan. 1 zijde van de F Engeland heeft aandacht gewijc lijkheidszin geto derde situatie. E van nationalisat geerd. Veel te la de erkenning vi tie op de proppi Om het vuur te wakkeren he temi, die de ee van Mossadeq i nationalisatie, d uit, dat de regei plomaten naar en naar de nabu plaats van naar vroeger gebeurd: wordt natuurlijl bedoeld. Het is vuur. Enerzijds deze wijze Eng de Amerikanen te dwingen, ter zijds, volkomei communisten in Het laatste kan brengen die ver toe bestaande ge en zelfs de we vaar brengen. MERMANS ER Ml Joseph Mem van Anderlech dag tegen Nee 35e maal als i afloop van de Mermans, die klaard, dat hi meer in aanme komen voor hi tal. Dit, zo h toegevoegd, he ken met het Belgische pub men weet, h gejoeld heeft, lecht-midvoor i speelde of een daarbij riep o

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2