Circus Europa Restauratie N.H. kerk wordt gesubsidieerd Boeiende vertolking van flutters Kerst" Een regen van subsidies voor Kunstkring Bergen HOFSTEDE Waardig jubileumstuk van Nut en Vermaak99 Raad Oude ISiedorp Onkerkelijkheid wordt minder Eer, Rvbber-corset Raad Koedijk Kinderen Kanaaldijk krijgen speelplaats bij liet sportveld 3 3aar 5.25 Dinsdag 21 October 1952 Pagina 5 OUDE NIEDORP. Tijdens de debatten in Oude Niedorps ge meenteraad over het voorstel tot het toekennen van een subsidie van f 5000.aan de Ned. Herv. Kerkvoogdij voor de restauratie van de kerk van het dorp Oude Niedorp, hebben wethouder van Zonnen en raadslid H. Kriller hun vreugde geuit over de her opbloei van het geestelijk leven in dit deel van de gemeente. Zij hadden duidelijke symptomen waargenomen, dat de onkerke lijkheid tot staan is gebracht. Zij brachten dit naar voren, omdat het raadslid Stadegaart de vraag gesteld had of de Ned. Herv. Kerkvoogdij het verval van het kerkgebouw niet eerder door degelijk onderhoudswerk tot staan had kunnen brengen, en of het hergeven van de oude luister aan dit 13e eeuwse bouwwerk van invloed zou zijn op het gees telijk leven. De heer Tromp had daarvoor opgemerkt, dat het ver dwijnen van dit kerkgebouw zo wel voor het aanzien van de streek als de geloofsbeleving van de Hervormden een onherstel baar verlies zou opleveren. Monument van groots verleden. Bij het behandelen van het voorstel van B. en W. bracht Bur gemeester Kalb in het midden, dat het degelijke onderzoek van de heer J. L. Lutjeharms Rijks Monumentenzorg ervan had over tuigd, dat het hier een bouwwerk gold van grote historische waar de. Hij kon nl. aantonen, dat dit een van de weinige kerken is die nog uit de 13e eeuw dateren. De bouwmeesters van toen waren in staat hun grootse gedachten te uiten in de lijnen van machtige godshuizen. Veel van de oor spronkelijke schoonheid is wel iswaar door onwil en onkunde teloor gegaan, maar toch loont het de moeite, dit zo door de eeuwen geteisterde monument van een groots verleden te restau reren. In eerste aanleg moet dat f 50.000.kosten, d.i. een bedrag dat verre de draagkracht van de kleine Herv. gemeente te boven gaat. Gelukkig heeft de Minister van O.K.W. reeds medegedeeld, dat het Rijk 50 pet. voor zijn re kening neemt. De kerkvoogdij zal trachten een vierde op tafel te brengen. Hoogstwaarschijnlijk is de Provincie bereid om 15 pet. te vergoeden, zodat de gemeente de ontbrekende f 5000.dient bii te passen. Pas na de restau ratie zal blijken hoe monumen taal en hoe schoon deze kerk eigenlijk is. De heer Kriller juichte dit voorstel, dat de gemeentekas niet voor onoverkomelijke consequen ties stelt, van harte toe. Hij heeft gelukkig kunnen opmerken, dat het godsdienstig leven te Oude Niedorp nieuw leven wordt in geblazen. De dominee is actief. Vele jongeren bezoeken de Zon dagsschool en ook anderen be wijzen dat zij er al genoeg van gezien hebben, dat het links la ten liggen van God en Godsdienst fatale gevolgen heeft. Hij achtte het restaureren van de kerk van zeer heilzame invloed Wethouder v. Zonnen wist, dat de Kerkvoogdij helaas geen geld- Ir. L. H, HARTMAN wijst akkerbouwers op gevaar voor erosie BEEMSTER In een vergade ring van de vereniging van Akkerbouwers, welke Vrijdag j.l werd gehouden, heeft Ir. L. H. Hartman, Rrjkslandbouwconsulent te Purmerend een inleiding ge houden over „De Landbouw vroe ger en nu". Nadat Ir. Hartman hierbij in een zeer interessante inleiding had uiteengezet, hoe in de loop der historie de landbouw gronden zijn ontstaan, heeft hij in het bijzonder gewezen op het eveneens in het verleden weder om verloren gaan van deze gron den, door onoordeelkundig ge bruik. Palestina, eenmaal het land van belofte met overvloed van melk en honing ging als landbouwstaat ten onder door het onoordeelkundig gebruik van de grond. „Erosie" ontstond doordat de regen de grond wegspoelde naar de zee, waar nieuwe delta's ontstonden, anderzijds had het onoordeelkundig wegnemen van bossen het gevolg dat kale en droge plekken ontstonden, waar door verstuivingen van zand en grond het gevolg was. Door die verstuivingen werd vruchtbaar land bedolven en ook boerderijen en ook eenmaal uit de historie bekende machtige steden. In later op de avond vertoonde films uit Amerika, in het bijzon der de film over de Tennessee- Vallei, toonde heel duidelijk de werking der erosie aan. Maar ook hoe deze onder leiding van de Landbouwvoorlichting in U.S.A. bestreden wordt. Hoewel het ge vaar voor erosie in ons land en in onze omgeving niet groot is, moeten we toch zorgen dat de landbouwgronden hier niet ver loren gaan door roofbouw. Regel matig moet door groenbemesting, stalbemesting, enz. gezorgd wor den voor nieuwe humus in de grond, welke het water vasthoud. Dan blijft de grond vruchtbaar. Met grote belangstelling werd de lezing door de vergadering, onder wie vele vrouwen, gevolgd. Op de vergadering werden ook de prijzen uitgereikt door de leden der vereniging behaald op de tentoonstelling te Purmerend. Dit geschiedde door Mr. Jan Lieuwen, voorzitter van „Pur merendMarktstad". Het was een zeer geanimeerde vergadering. Herkrozen ZD. SCHARWOUDE Tot lid van het bestuur van de ban- ne Zd. Scharwoude is bii enkele eandidaatstelling herkozen de heer A. Nol Pover. middelen heeft gehad om het onderhoud goed aan te pakken. Dit bestuur heeft niet gefaald, maar dat van rond een halve eeuw geleden hoogstwaarschijn lijk wel. Overigens wist hij dat de gemeenschap van Oude Nie dorp de Raad zeer erkentelijk zou zijn voor een goedgunstig be sluit. Hierop werd het voorstel z.h.st. aanvaard. Diversen. Het verzoek van de Veren, tot bescherming van dieren tot het aankopen van apparaten voor 't pijnloos afmaken van beesten werd afgewimpeld. Aan burgemeester Kalb werd vervolgens machtiging verleend om alle bevoegdheden uit te oefenen als afgevaardigde naar het Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier, een en ander met het oog op het feit, dat hij candidaat gesteld wordt voor plaatsvervangend hoofdingeland van dit Heemraadschap. Desgevraagd verklaarde voor zitter nog. dat de modderboel in de straatweg voor perceel Bruinte Verlaat zijn volle aandacht had. Zowel het Hoogheemraadschap als de Provincie worden aange schreven. De heer Stadegaart zou met het oog op de herverdeling van gemeentelanderijen graag een gedetailleerde kaart van B. en W. ontvangen. Een dergelijk nuttig hulpmiddel bleek niet voorradig. En het uittreksel uit het kadas ter is niet duidelijk genoeg. Op gemerkt werd nog. dat een her verdeling of zo men wil omrui ling tal van bedrijven grote voor delen kan bieden. Daarnaast zou het aanleggen van drainage tot de mogelijkheden gaan behoren. (Advertentie) mag U zo maar niet ver kocht worden! Dit moet U speciaal gepast wor den, anders zoudt U slechte ervaringen op doen. Wij passen U deze corsetten aan en indien het voor U niet geschikt is, wordt het rubbercor- set niet verkocht! Daar om geen fabrieksdemon- straties! Maaronze corset- tière is iedere dag gaar ne bereid U het rubber- corset te tonen en aan te passen. midden in de Langestr. die uw vertrouwen op prijs stelt. HOLLANDIA T verpletterde Duinranders Tegen een Hollandia, dat goed op schot was, was het voor-Duin randers vechten tegen de bierkaai. Ook enthousiasme en hardheid konden hen niet redden. Het was ongetwijfeld Duinran ders, dat in het begin de wedstrijd beheerste. Op het snelle forse spel van de duinkanters bleef Hollandia voorlopig het antwoord schuldig. Na vijf minuten spelen zagen we de linksbuiten van de bezoekers bijna doelpunten, maar de bal rolde langs het doel. On danks het overwicht, dat Duin randers in deze periode- had, kwam het succes echter aan de andere zijde, toen de midvoor van Hollandia bij een doorbraak on houdbaar wist te scoren. Vijf mi nuten later werd het uit een pe nalty zelfs 20. Toch werd het spel van Duinranders even later beloond. Een niet hard schot kon de Hollandiakeeper niet onder controle krijgen, waarmede de snelle Duinranders-voorhoede wel raad wist: 21. Hollandia kwam er toen steeds beter in en uit een van de vele gevaarlijke aanval len werd op prachtige wijze het derde doelpunt gescoord. Hollan dia bleef sterker, alhoewel Duin randers goed partij gaf, dapper volhield en meermalen gevaarlijk voor Hollandia's heiligdom ver scheen, maar de achterhoede was niet te vermurwen, terwijl nog een vierde doelpunt door de links buiten van Hollandia gescoord werd. Uit een penalty wist Duin randers net vóór de rust de stand op 42 te brengen. Na de thee was Hollandia over alle linies sterker. Spoedig werd de stand op 52 gebracht. Het werd 62. Zelfs met tien man spelend hield Hollandia het heft in handen. De stand werd 82. V óórtuinenwedstrij d HEERHUGOWAARD Ten einde te bevorderen, dat het aan zien van particuliere vóórtuinen wordt verfraaid, is van gemeente wege hiervoor een begrotingspost uitgetrokken en zijn dit jaar de volgende prijzen toegekend: In de groep tuinen met gazon en bordes-beplanting: le prijs: M. Blauw, Middenweg 409; 2è prijs: A. Goudsblom, Mid denweg 19; 3e prijs: J. Kamp, Middenweg 275. In de groep kleine tuinen zijn de prijzen als volgt toeegekend: le prijs: P. Morsink, Middenweg 559; 2e prijs: P. Smit, Middenweg 277; 3e prijs: S. de Vries, Midden weg 441. Ih het vertrouwen, dat deze geste een bijdrage mag vormen ter verfraaiing van de gemeente, zal deze wedstrijd in den vervolge elk jaar worden herhaald. Katholieke Volksgezondheidsweek HEERHUGOWAARD De ter gelegenheid van de in de week van 15 t/m 20 September j.l. alom in den lande vanwege het Wit-Gele Kruis georganiseerde Kath. Volksgezondheidsweek door de afdeling Heerhugowaard onder de leden uitgeschreven prijsvraag: „Wat is de beste manier om bij onze ledenvergadering een volle zaal te trekken?" werd gewonnen door Mw. G. Stet-Epskamp, zodat haar een prijs van 10,ten deel viel. 'T VELD De jubilerende R. K. gemengde toneelver eniging „Nut en Vermaakheeft met de opvoering van A. v. d. Lugt's aangrijpende toneelspel Jutterskerst" waarlijk een zilveren kroon gezet op een edel werk. Zo ooit, dan is nu wel aan de opdracht voldaan om verede lend en cultureel verheffend te werken. En zelden is ook met zoveel vuur en overtuiging gestalte gegeven aan de tvondere iverking van Gods genaden. We wisten reeds dat „Nut en Vermaak" onder de beproefde leiding van de regisseur-voorzit ter J. H. B. Kamp tot goede din gen in staat was. Maar dat het in staat zou blijken een dergelijke uitzonderlijk zware opdracht met zo weinig fouten te realiseren, was toch voor ieder een openba ring. En onder dat „ieder" wordt dan het gehele heterogene gezel schap toeschouwers begrepen dat deze keer de gast was van de jubilerende vereniging. Niet al leen de geestelijkheid van de Pa rochie en alle Eerw. Zusters van het convent 't Veld, die aldus van een waardevolle vrije avond ge noten, Burgemeester Kalb, beide wethouders en alle raadsleden van Oude Niedorp, maar ook de dagelijkse besturen van alle plaatselijke en gemeentelijke ver enigingen en instellingen bene vens talrijke afgevaardigden uit omliggende parochies. Onder dit gezelschap bevonden zich héél wat heden die zo het een en an der van toneel afweten. Dat zij na afloop „Nut en Vermaak" als om strijd wilden complimenteren is o.i. al veelzeggend genoeg. Spel en spelers A. v. d. Lugt tekent in zijn spel de ruwe bolster van het ruige vissersvolk ten voeten uit, en niet in het minst van de jutters de dronkaards, dieven en klaplo pers aan de zelfkant van deze toch al harde gemeenschap. In de loop van het spel wordt menig maal met de vuist op tafel en éen ruwe vloek een keiharde waar heid verdedigd en dikwijls zou men wanen dat aan dit volk twintig eeuwen beschaving ver geefs gespendeerd is. Toch leeft er onder die ruige wambuizen zo dikwijls een heel klein hart, dat zich verbergt achter dikdoenerij, en dat in wezen bang is voor zich zelf, het menselijk opzicht en Gods almacht. Mét een heel fijn penseel schildert v. d. Lugt ons de strijd van een hunner: Toon te Pint, en de fijne trekjes van deze schildering kwamen door de vertolker M. C. Hoebe wel heel goed tot hun recht. In het laatste bedrijf beleeft men het tragische slot van de tere romance die hier tussen dit ruwe volk kon opbloei en. Een diep gevoeld brok men senleed, maar ook een climax die getuigenis aflegt van de Hoogste Zekerheid die de achtergrond vormt van elk mensenbestaan. Alleen twijfelen we er aan of de schrijver er goed aan gedaan heeft om het „hemelse visioen" in te lassen. Origineel is het zéker niet, en de krachtige lijn van de gehele compositie wordt er min of meer door afgevlakt. Overigens is het spel uitermate boeiend. „Nut en vermaak" kon het aan en maakte het tot een zilveren kroon op het langjarige goede werk. Verschillende tonelisten hebben er opmerkelijke prestaties in geleverd zoals b.v. de tegen speelster van M. C. Hoebe, mej. Annie Smit. Nic. Stam die een realistische Giel Schapedreun gaf en Th. Leegwater een beangsti gend juiste Jaap Lekbier. En zo waren er meer. Kleine Jantje Kamp. een ventje van drie tur ven hoog, heeft ook een grote indruk teweeg gebracht. Na de voorstelling heeft M. C. Hoebe. onafgeschminkt en wel, een jubi- leumspeech afgestoken en de he ren Kamp, Groen, v. d. Stoop en Keesom, die tegelijk ook hun 25- jarig jubileum vierden, met ruim schoots verdiende bloemen en een zilveren sigarettenkoker gehul digd. Eenzelfde huldiging moest ook de coulissenbouwer-grimeur Ant. Groen zich laten welgeval len. Burgemeester Kalb heeft namens de gemeente, en de kape laan namens parochie en parochi ale verenigingen woorden van waardering en hulde gesproken voor al hetgeen „Nut en Ver maak" in de afgelopen 25 iaar heeft gepresteerd voor de cultu rele verheffing van de Velder ge meenschap. Zij per Damclub ZIJPE Uitslag competitie ge houden op Zaterdag 18 October in Cafe de Wit: Y. v. d. Weij—P Hoedjes 0—2; C. KooijA. Blok ker 2—0; A. Sli.ikerman Pz.W. Jimmink 11; G. RademakerP. J. Waiboer 0—2; P. W. de WiW G. Keijzer 02; N. v. d. WeijP. Hoedjes 02. Burgerlijke Stand HEER-HUGOWAARD Ge boren: Sonja dv A. Oonk en G. Spaander: Petrus C. M. zv J. M. Groenland en C. Borst; Johannes P. zv J. Ursem en A. Vlaar; Pie- ter N. zv P. G. de Boer en G. E. Baan; Margaretha dv J. Pater en G. A. Molenaar; Johannes N. M. zv J. G. Koomen en J. G. van Welp; Johanna E. M. dv A. A. Overtoom en M. Zuurbier; Marry, dv J. Treur en G. H. A. Overeem; Neeltje H. dv J. J. Wagenaar en W. Th. Gootjes; Anna G. M. dv J. L. Ranzijn en M. Druijven; M. Glasina, dv C. J. Berkhout en E. C. Dekker; Cornelia A. M. dv A. J. Oudhuis en R. C. Visser; Nicolaas P. M. zv W. Konijn en G. A. Keuijer; Elisabeth M. dv W. Th. Groot en D. Schipper; Johan na E. M. dv J. Beers en C. M. Groenland: Catharina W. M. dv G. A. Hoedjes en T. Kok; Zita A. dv J. Groot en C. C. van der Gragt. Ondertrouwd: Gerard H. Borst, oud 28 jaar, metselaar, wonende te Heerhugowaard en Catharina M. Groenveld, oud 25 jaar, zon der beroep, wonende te Heer hugowaard. Theodorus Boots, oud 27 jaar, tuinbouwer, wonende te Heerhugowaard en Geertruida C. Brink, oud 23 jaar, zonder beroep, wonende te Heerhugowaard. Cor- nelis Wortel, oud 26 jaar, timmer man, wonende te Oudorp en Ma ria C. Does, oud 26 jaar, zonder beroep, wonende te Heerhugo waard. Anthonius P. Overbeek, oud 24 jaar, metaalbewerker, wo nende te Beverwijk, onlangs al hier en Catharina Groot, oud 22 jaar, zonder beroep, wonende te Heerhugowaard. Getrouwd: Theodorus Boots, oud 27 jaar, tuinbouwer, wonende alhier en Geertruida C. Brink, oud 23 jaar, zonder beroep, wo nende alhier. Gerard H. Borst, oud 28 jaar, metselaar, wonende alhier en Catharina M. Groenveld oud 25 jaar, zonder beroep, wo nende alhier. Overleden: Klaas Bijvoet, geh. met Grietje Nieuweboer, oud 77 jaar. Pieter Hes, gehuwd met Trijntje Appelman, oud 71 jaar. Gerritje Kooij. gehuwd met Jan de Boer, oud 85 jaar. M. C. Huyghenwaert HEERHUGOWAARD-NRD. Op 6 Nov. a.s. zal de M.C. „Huy ghenwaert" haar ledenvergade ring houden. O.m. zal op deze vergadering ter sprake worden gebracht het eventueel organise ren van een winter-puzzlerit over ongeveer 100 KM, met 4 of 5 verplichte rustpauze's. In de i.l. bestuursvergadering is besloten ook aan de duorij- der(ster) van de eerste prijswin naar van een puzzlerit een prijs toe te kennen. Algemeen was men van oordeel, dat deze per soon toch bij dergelijke ritten de grootste prestatie levert. Geprobeerd zal worden, om in het a.s. seizoen een team-prijs te verrijden. Uit de leden zullen door de sportcommissie teams worden samengesteld, welke el kaar kunnen bekampen om een wisselprijs. Getracht zal worden de teams gelijk in sterkte te ma ken. Geslaagde uitvoering van „Amicitia" H.H.WAARD - 'T KRUIS Men mag zeker een pluim ge ven aan de R.K. Gem. Toneel vereniging „Amicitia" van Heer hugowaard 't Kruis dat het daar in het parochiehuis a.d. Jan Glij- nisweg altijd gezellig druk is, ondanks dat er na afloop geen bal wordt gehouden. Er was veel jong publiek, maar behoudens gedurende de pauze was het stii in de zaal. De avond Werd met een toepasselijk woord geopend door de Z.E. heer Pastoor P. Verhoofstad. Opgevoerd werd 't spel in drie bedrijven van Wim Dumont „Het Witte Legioen". Enige weken geleden werd 't ten bate v.d. missie van father S. Smit opgevoerd in Tuitjen- horn. Een van de hoofdfiguren kon toen niet meespelen en na slechts enkele repetities werd de plaats van mej. R. Berkhout ingenomen door mevr. Spaans. Op voortreffelijke wijze heeft mevr. Spaans haar rol toen ver tolkt. Nu was mej. R. Berkhout weer van de partij. Men moest deze keer met enkele nieuwe krachten starten. „Het Witte Legioen" is een spel dat alle aandacht van de speelsters en spelers vereist. Iedere rol, hoe klein ook is be langrijk. Amicitia heeft van dit stuk iets goeds gemaakt. Het publiek leefde mee. Soms daverde het van de lach maar kort daarop kon men een speld horen vallen, zo stil was het. De toneelaankle ding was weer keurig o.l.v. de voorzitter de heer S. Buys, ver zorgd. Ook het achterdoek was door genoemde heer geschilderd hetgeen altijd een groot voordeel voor een vereniging is. 't Goed verzorgde kapwerk was van de heer Kuijt uit Zuid-Seharwoude. De regie was van de heer A. van Tooren. Een uitgebreide verloting completeerde het ge heel. Donderdagavond 23 Oct. wordt het stuk voor de derde keer opgevoerd en we geloven wel dat cok dan weer velen bij Amicitia op bezoek komen, want het is de moeite waard. Slachtveemarkt Alkmaar ALKMAAR. 20 Oct. 2 paar den: 130 koeien per stuk van 600-1150; 1ste kwai. per kg. 2.60 —2.70; 2e kwal. 2.40—2.60; 6 graskalveren per stuk 170240; 11 nuchtere kalveren per stuk 40 85; 47 vette schapen per stuk 100130; 207 varkens, vleesvar kens en zware varkens per kg. 2.102.16; iichte varkens 22.10; zeugen 1.902. Het kwantum koeien was van daag even kleiner, dan we de de laatste weken gewend waren. De animo blijft echter ruim vol doende. De handel kwam niet boven matig uit. omdat de note ringen door de even geringere aanvoer, gestegen zijn. Voor de allerbeste koeien komt de K.G.- priis n.l. percé op de gegeven hoogste notering tot f 2.75 per kg. Bij de geringe behoefte aan varkensvlees, is de aanvoer op de markt. die werkelijk niet groot was toch ruim voldoende geweest om aan de vraag te vol doen. Het handelsverloop was dan ook maar matig. Zeugen wa ren zo goed als niet aanwezig, terwijl de handel in deze dieren stug was. Het verhandelen van varkens geschiedt hier ter stede met korting op 't levende ge wicht. KOEDIJK Dezer dagen kwam de Raad van Koedijk on der voorzitterschap vaïi Burge meester Schellinger bijeen. Een verzoek van C. Groen en C. Vij zelaar om perceel 144 voor reke ning van de gemeente te herstel len, werd afgewezen. Aangezien het W.G. Kruis na 1 Januari gro tere uitgaven heeft, omdat de re ligieuze wijkverpleegster vervan gen is door een niet religieuze wijkverpleegster, werd de ge vraagde subsidie van f800.per jaar toegestaan. De subsidie aan de stichting geestelijke volks gezondheid blijft gehandhaafd op fO.10 per inwoner. Aan de vereni ging Gezinsverzorging te Sint- Pancras werd f75.verleend. Aan de Chr. Landbouwschool te Langedijk zal een bijdrage per leerling uit de gemeente van f16 worden betaald. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd besloten, de ontvangen geblok keerde gelden uit het Gemeente fonds over 1949 en 1950 te ge bruiken voor aflossing van geld leningen voor woningbouw ten bedrage van ongeveer f30.000. In verband met het 25 jarig be staan van het St. Elisabeth-Zie- kenhuis werd besloten tot een schenking van f50.B. en W. (Advertentie) WOLLEN DAMESJASJES. in de nieuwste modelijn, zonder sluiting, in rood en groen, (zie afb.) 24.75 WOLLEN DAMES- PULLOVERS m. aangeknipte lange mouw en ronde hals, in rood, lila en bordeaux 10.95 WOLLEN DAMESVESTEN met zeer apart bewerkt voorpand, in zwart, grijs en bordeaux 17.95, 16.95 WOLLEN YERSEY DAMESBLOUSES met vleermuismouw, zeer moderne schouderbe werking, in lila, mais en mosgroen 21.75 MEISJESSWEATERS met lange mouw en ronde hals van de zo gewenste véloutine, in rood, groen en korenblauw, 310 jaar, kleine stijging per maat, LANGSTRAAT 68 A I K M A A TENTOONSTELLING TIJDSBESTEDING CASTRICUM Ook in Castri- cum heeft men de behoefte ge voeld om eens kennis te maken met al datgene wat op het gebied van vrije tijdsbesteding in plaats en omgeving wordt gepresteerd. Daarom is besloten een ten toonstelling te organiseren van alles op het gebied van schilde ren, boetseren, houtsnijwerk, scheeps- en vliegtuigbouw, te ken-, ets-, smeed- en koperbe- drijfwerk, Smyrna-, vlecht- en haakwerk enz. enz. Het blijkt wenselijk en nood zakelijk hieraan meer bekendheid te geven waardoor de beoefe naars de kans krijgen elkaar en elkanders werk te leren kennen en alle overigen zullen zien wat er op dit gebied te bereiken is. Meerderen zullen hierdoor tot een of andere liefhebberij worden aangetrokken. Want deze vrije tijdsbesteding is van het grootste belang. Niet alleen voor het re sultaat van het verkregen pro duct maar vooral voor het nuttig besteden van onze vrije tijd, die door zo ontzettend velen eri voor al jonge mensen hojaeloos ver knoeid wordt. Deze tentoonstelling zal in het voorjaar 1953 op nader te bepalen datum worden gehouden en toont slechts producten van vrije tijds besteding in de meest uitgebreide zin van het woord. Zij, die deze artikelen vervaardigen in de uit oefening van een beroep moeten zich van deelname onthouden. Wij vragen daarom allen, die zich in hun vrije tijd bezig hou den met de een of andere liefheb berij waaruit producten ontstaan, voor deze tentoonstelling in te schrijven en hun bezit enkele dagen af te staan om dit door anderen te laten bewonderen. Het is de bedoeling om voor werpen bijeen te brengen uit de streek van/met Zaandam tot en met Den Helder. stelden de Raad vervolgens voor. een brug die in vervallen toe stand verkeert voor rekening van de gemeente te vernieuwen, met de bedoeling deze brug en de toe- fangswegen over te nemen. Deze rug vormt n.l. de verbinding tussen de Kanaaldijk en enige percelen die op het z.g.n. „eiland" staan. De kosten zullen f1800 be dragen. Het voorstel werd in principe aangenomen. B. en W. hadden de verordening betreffen de de winkelsluitingswet gezon den om advies aan de Kamer van Koophandel te Alkmaar. In die verordening was o.a. voorgesteld in de maanden Juni, Juli en Augustus de winkels, waar brood, banket en tabak wordt verkocht op Zondag ruimere verkooptij d te laten. De K. v. K. adviseerde hier op afwijzend omdat men het vreemdelingenverkeer voor deze gemeente te gering achtte. De Voorzitter en ook de Raad dach ten er anders over en meenden dat het vreemdelingenverkeer van genoegzame omvang is. Be sloten werd dan ook zich niet aan het advies van de K. v. K. te hou den en de verordening ongewij zigd ter goedkeuring aan te bie den. De beheerder van het ver zorgingshuis wordt in vasten dienst aangesteld, met ingang van 1 November a.s. Van de speel tuinvereniging te Koedijk was een verzoek om een subsidie van f500.De vereniging kon de be schikking krijgen over een ge schikt terrein bij het sportveld en was tevens in de gelegenheid een volledige uitrusting voor een speeltuin tegen redelijke prijs over te nemen. De raad was van oordeel, dat een speelplaats voor de kinderen, aan de Kanaaldijk zeer gewenst is. Naar aanleiding hiervan werd besloten de ge" vraagde subsidie toe te kennen. Weth. van der Gragt zeide bij de rondvraag nog dat hij op zijn oorspronkelijk besluit om als Wethouder der gemeente te be danken is teruggekomen. WINKELDIEFSTAL PURMEREND Gisterenmid dag heeft de Alkmaarse Politie rechter Mr. J. N. Alblas de jeug dige Neeltje B. alhier veroordeeld tot een voorwaardelijke gevange nisstraf van een maand met een proeftijd van twee jaar en een boete van 50,subs. 25 dagen wegens diefstal van een dames japon uit de winkel van C. A. te Amsterdam. Voordat zij de trappen af was had de winkeljuf frouw haar al te pakken gehad. De Officier had b;j zijn eis reke ning willen houden met de jeug dige leeftijd van de verdachte en haar gunstig verleden, anders had hij zeker gevangenisstraf ge vraagd. De Politierechter vonnis te conform de eis. Burgerlijke Stand AKERSLOOT Geboren: Aga tha M. dv A. Twaalfhoven en P. M. Deijle; Josephus J. A. zv A. van Sikkelerus en J. Verduin. Overleden: Trijntje Vennik, 72 jaar, weduwe van H. Neederveen; Simon de Kroon, 78 jaar, echtgen. van L. de Vries. Ondertrouwd: Jacobus J. Swart en Maria C. Groot; Cornelis Leij- en en Agnes Nijman te Limmen; Lambertus J. W. van Santen te Oudorp en Grietje Tr. Kwast. Gehuwd: Pieter van der Woude te Egmond-binnen en Neeltje Blokker. Lange winteravonden NWE NIEDORP Parochia nen van Nieuwe Niedorp, het is nog geen winter, doch het duurt niet lang meer. U heeft zich mis schien al eens afgevraagd wat moeten we weer doen gedurende die lange avonden? Waarschijn lijk heeft u al plannen gemaakt, doch heeft u er ook bij stil ge staan, dat er in het schoolgebouw een mooie bibliotheek is met een zeer ruime keur van boeken. En weet u wat het voornaamste is, u kunt er ook uw kinderen boeken laten halen, want de boeken die er verkrijgbaar zijn, zijn boeken die voor ons Roomse mensen en de Roomse jeugd zeer geschikt zijn. En dat wil wat zeggen, voor al in deze tijd, nu de markt weer met allerlei boeken overstroomd wordt. Weet u wat uw kinderen lezen als ze boeken uit een zoge naamde neutrale bibliotheek ha len. Daarom parochianen, steunt de roomse zaak, een bibliotheek kost veel geld, vooral als we onze bibliotheek op peil willen houden. En dat kan, als iedereen steeds een boek haalt, dan kunnen we regelmatig nieuwe boeken aan schaffen. Wanneer u boeken kunt halen? Zaterdagavond van 7 tot 7.30 u. en Zondagsmorgens na de H. Mis van half acht en na de Hoogmis. Opbrengst collecte AKERSLOOT De dezer da gen gehouden collecte t.b.v. „De Gezamenlijke Militaire Fondsen" heeft in deze gemeente opge bracht een totaal bedrag van 36,34. Bevolkingsonderzoek op tuberculose CASTRICUM Het massale röntgenologisch onderzoek op tu berculose is in deze gemeente weer achter de rug. Het heeft 10 werkdagen in beslag genomen. De resultaten betreffende de deelname, alsmede de ontvangen bijdrage in de kosten mogen niet ongunstig genoemd worden. Hoe wel de definitieve resultaten eerst naderhand bekend zullen worden gemaakt, laten wij hier onder enkele globale gegevens volgen, zoals deze ons door de secretaris van het Werkcomité zijn verstrekt. Van de ca. 6070 personen, die zich voor onderzoek hebben aan gemeld, hebben ca. 5820 personen aan de oproep gevolg gegeven. Ongeveer 250 personen zijn der halve weggebleven. Van een ge deelte van hen is bekend, dat zij wegens ziekte, afwezigheid of anderszins verhinderd waren om zich te laten onderzoeken. Degenen, waarvan de foto on duidelijk is of van wie iets bij zonders op de foto te zien is, zul len binnenkort een oproep thuis ontvangen om zich aan het na- onderzoek te onderwerpen. Waar schijnlijk zal dit over 3 weken plaats vinden. Zij, die zich aan dit na-onderzoek dienen te onder werpen, behoeven zich nog niet direct ongerust te maken. Het is nl. heel goed mogelijk, dat de foto onduidelijk of mislukt is ge worden. doordat men zich tijdens het maken van de foto bewogen heeft of doordat men niet geheel aan de kledingvoorschriften heeft voldaan. Ook al diegenen, die ge durende de afgelopen weken we gens ziekte, afwezigheid of andere reden verhinderd waren aan het fotografisch onderzoek deel te nemen, worden alsnog in de ge legenheid gesteld aan het na- onderzoek deel te nemen. Zij die nen zich echter in dit geval, voor zover zulks nog niet is geschied, ten spoedigste hiervoor aan te melden ter gemeente-secretarie, afdeling Sociale Zaken. Wat het financiële resultaat be treft, kan tenslotte nog worden medegedeeld, dat tot dusver reeds een bedrag van ruim 5700,aan bijdragen werd ontvangen. Dit kómt neer op een gemiddelde bij drage van ca. 0,95 per persoon, hetgeeen eveneens een gunstig resultaat genoemd mag worden. BERGEN. Wij mogen het ge rust een succes voor de Kunst kring Bergen noemen, dat hij de Haagse Comedie zo spoedig be reid vond met haar nieuwe stuk „Circus Europa", waarover nogal wat deining is veroorzaakt, naar Bergen te komen. Daardoor had deze openingsavond van het Kunstkring-seizoen een min of meer attractief cachet. Het is ook een verheugend ver schijnsel, dat de Kunstkring avonden in Bergen steeds uitver kocht zijn en dat er zelfs een lange wachtlijst moet worden aan gelegd, om de belangstellenden te bevredigen. Dat is in de voor oorlogse jaren wel anders ge weest. Het lange toneelstuk, door de schrijver een „Fantasie rondom een dierbaar bezit" genoemd, heeft een politiek tintje. Zoals het circus bij het publiek, zo is Europa geliefd bij de Europeanen, die hun bezit gaarne van vreemde in casu Amerikaanse smet ten vrij wensen te houden. De schrijver, Ary den Hertog, kan men echter niet van een anti- Amerikaanse houding verdenken; hoogstens is hij pro-Europa, doch zeker niet, zoals sommigen mis schien veronderstellen, pro-Azië, om geen ander woord te gebrui ken. Hij hekelt in zijn stuk wel de Amerikaanse mentaliteit, die meent, dat voor dollars alles te koop is, zelfs de cultuur van het oude Europa. Terecht laat hij de hoofdpersoon zeggen, dat Ame rika, met de gaven van geest en hart, van degenen, die in het verleden van Europa naar Ame rika emigreerden, zijn erfdeel van Europa al dubbel en dwars te pakken heeft. Er wordt voorts de spot gedreven met de al te grote bemoeizucht van Amerika met Europese aangelegenheden, met het conferentie-gedoe van de Europese ministers, het gezwam over de agenda van een conferen tie en het veto-recht van de grote mogendheden. Het stuk werd in ongewijzigde tekst voor het voetlicht gebracht; dit aan het adres van degenen, die dachten, dat er van hogerhand coupures in zouden zijn aange bracht. Trouwens, wat er aan het adres van Amerika in gezegd werd, was de moeite alleszins waard; het had wellicht nog beter ingeslagen, als het met minder ernst en met meer satyre gezegd was. Dat wat de politieke inslag van het stuk betreft. Als toneelstuk konden wij het niet voor 100 pet. waarderen; de dialogen, hoe inte ressant overigens, lieten te weinig plaats voor actie. Het was daarom voor de tonelisten van de Haagse Comedie een zware opgaaf, dit praatstuk tot leven te brengen. Dank zij de enkele goede creaties van Cees Laseur zijn mindere rolvastheid dan buiten beschou wing gelaten als de advocaat minister, Theo Frenkel als Dr. Montano, de circus-arts, Luc Lutz als de mislukte dichter-econoom en Annie van Duyn als de paard- rijdster-minister, werd het een genietbare voorstelling. Elisabeth Andersen hebben wij wel eens brillanter zien spelen dan in deze rol van Dolores, de acrobate. Piet Bron maakte als altijd van zijn minder op de voorgrond tre dende rol ditmaal als de Ame rikaanse ambassadeur weer iets aparts. Eén der uitblinkers was zeker Theo Frenkel als de circus arts; ongetwijfeld een vondst van de schrijver, om zijn denkbeelden te spuien, doch door Frenkel als een levende figuur op de planken gezet. Johan Valk gaf als minis ter van het Midden-Oosten een vermakelijke typering van een onlangs uit zijn land verjaagde koning; compleet met zonnebril en fez. Aan de décors, ontworpen door Hans van Norden, speciaal voor de provincie vervaardigd en voor het eerst gebruikt, was veel zorg besteed. Ook de overige aankle ding liet niets te wensen over. Wij geloven zeker, dat dit stuk van de Haagse Comedie nog wel enige tijd repertoire zal houden en, mocht het nog eens naar Alk maar komen, een volle zaal zal krijgen; en dan niet onverdiend F O

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5