Is er geen reden tot ongerustheid Pled de R Feestavond van de Invalidenbond Het karakterbeeld van de hedendaagse Christen Ir.l1 o Een gulden verdiend is meer waard dan tien gekregen Hockey-nood Agenda Schip gestrand Alle kinderen van 7--14 jaar Prijswinnaars treden aan! In en om de Verbrande Pan Begrafenis van emeritus-pastoor G. van Niekerk Vele geno Dollars vo< Europese Pagina 2 Donderdag 23 October 1952 ALKMAAR. Dat de propaganda-feestavond van de Algemene Nederlandse Invaliden Bond afdeling Alk maar gisteravond in ,,Het Wapen van Heemskerk' zoveel belangstelling ondervond, vormde een betvijs van de belangstelling, waarmede ook het werk van deze Bond wordt gewaardeerd. En dat mag ook wel, gezien de zware taak, welke het bestuur op de schouders is gelegd. De voorzitter, de heer J. Bierman heeft daar in zijn wel komstwoord zo het een en ander van gezegd, waardoor men een indruk kon krijgen van de zwaarte van het werk voor de invaliden. De Alkmaarse afdeling bestaat thans vier en een half jaar. In het komende jaar wordt het eerste lustrum gevierd. Tot op heden is het werk nog succesvol verlopen, ondanks dat het zwaar is. Gezegd mag worden, dat de Invaliden „burgerrecht hebben gekregen" in Alkmaar; er wordt rekening met hen gehou den. Maar toch zullen nog vele offers gebracht moeten worden, voor het zover is, dat men kan zeggen, dat men niet alleen tevre den, maar ook voldaan is. Er zijn nog vele invaliden, die geheel ten laste van hun ouders zijn en die zelf geen werk kunnen vinden, om in hun onderhoud te voorzien. Voor hen moet er een regeling komen, waarbij hun een zekere financiële basis wordt verzekerd. Een gulden verdiend, is voor een invalide meer waard dan tien ge kregen guldens. Ook de invalide immers heeft zijn idealen, ook hij kent de vreugde van de arbeid, ook hij heeft het recht op arbeid en in het productieproces te wor den ingeschakeld. Met de heersende werkloosheid is het vanzelfsprekend dubbel moeilijk de invaliden werk te ver schaffen. Maar het bestuur, zo besloot de heer Bierman, werkt onverdroten voort aan de verwe zenlijking van zijn idealen en plannen. Hij riep allen een har telijk welkom toe, o.a. de heer Lambooy als vertegenwoordiger van het G.A.B. en de helpers en helpsters van het Rode Kruis, die behulpzaam waren bij het ver voer van de invaliden, die deze avond bezochten. De junioren- en seniorengroep van de Alkmaarse Accordeonver eniging onder directie van de heer A. v. d. Wolff, verleenden belangeloos hun medewerking met een concert, dat klonk als een klok. De jeugdgroep opende de avond met een reeks vrolijke me lodieën onder pianobegeleiding van Hanny Sombroek en met so listische medewerking van de negenjarige Marianne Hemmer, die op verdienstelijke wijze een goed debuut maakte. Zij mocht voor haar prestatie een enthou siast handgeklap als beloning AANBESTEDING R.K. School voor B.G.L.O. ALKMAAR. Ten stadhuize werd gistermorgen door het be stuur van de Ver. „St. Joseph" voor de R.K. Jongensscholen aanbesteed het bouwen van een schoolgebouw voor B.G.L.O. met 6 lokalen. een handenarbeid- lokaal en rijwielbergplaats aan de Coornhertkade nabij het Corn. Evertsenplein, onder architectuur van de heer W. Keesom. Men was juist gistermorgen begonnen met het bouwrijp maken van bedoeld terrein. Ingekomen waren 39 biljetten; ingeschreven was als volgt: N. Kruin en Zn., Grootebroek f 185.300; Fa. Hogewerf, Ursem f 138.900; Gebr. K. en A. Smit, St. Pancras, f 132.800; J. Opdam, Heiloo f 131.880; Bouwbedr. G. Kunst. Haarlem f 131.052; Fa. P. Meyer, Wijk aan Zee f 131.000; A. Rijkenberg, Alkmaar f 131.000 J. Buur. Alkmaar f 130.600; J. Tervoort, Hilversum f 130.400; A. van Duin, Noordwijk aan Zee f 129.990; Jac. Tromp, Alkmaar f 129.880: K. Bruin en Zn., Oud karspel f 129.800; Buts Kroon, Haarlem f 129.750; N. Borst Zn.. Spierdijk f 129.500; Gebr. Tuin, 't Zand f 128.990; Bouw bedr. P. Buur, Haarlem f 128.000 Jac. de Nijs en Zn., Castricum f 127.900: Aann.bedr. Seysener, Hillegom f 127.300; J. N. Schuit, Alkmaar f 126.300; Bouwbedr. Elf Provinciën, Velsen f 125.500; J. Kuypers, De Weere f 125.500; A. Breed. Heiloo f 125.000; Gebr. Kaandorp, Heiloo f 124.000; Fa. Tervoort. Egmond-Binn. f 123.980 D. Langedijk, Heiloo f 123.850; J. Faus, Nw. Niedorp f 122.967; G. A. Boekei. 't Veld, Oude Nie dorp f 122.670; A. Boekei. Waar land f 122.000; M. L. Marquering, Bergen f 121.900; S. Smit, Hoog woud f 121.800; N.V. Kuypers en Zn., Hoogwoud f 121.500; Jac. de Koning, Spanbroek f 121.400; Fa. Kroonenburg, Heiloo f 119.750; De Haan en Reek, Alkmaar f 119.420; J. Dekker, Alkmaar f 119.255; Fa. Ekkers en Zn., Heiloo f 119.000; Fr. Weel en Zn., Grootebroek f 117.120; Fa. Boekei en Zn., Alkmaar f 113.850 P. Buis. Oudorp f 106.800. De gunning werd aangehou den; de begroting werd niet be kend gemaakt. Geslaagd LIMMEN Onze plaatsgenoot J. A. G. Meijer, slaagde voor het examen tot het verkrijgen van het vakdiploma aannemer. Dit examen werd afgenomen te Am sterdam door de „Stichting Raad van Bestuur Bouwbedrijf". Cursus Hyacinthenteelt LIMMEN Voor Limmen en Omstreken zal een cursus „Hya cinthenteelt" worden gehouden, onder leiding van de heer Bal kenende van de Rijkstuinbouw- voorlichtingsdienst. De cursus vangt aan op Maandag 27 Octo ber des avonds te 19 uur in Café „de Vriendschap" te Castricum. Reeds pl.m. 50 deelnemers ga ven zich hiervoor op. horen opgaan, hetgeen eveneens gold voor de gehele groep die na een jaar studie al veel heeft we ten te bereiken. Na de pauze traden de senioren op, in een uitstekend homogeen gespeeld concert, werken o.a. van Wölki, Fr. Lehar, Paul Linke en Menichette, van de laatste twee in een bewerking van de dirigent zelf, onder pianobegeleiding van mej. Mimi Bartels. In de pauze werd een verloting gehouden, waarvan de loten al voor de aan vang van de avond verkocht wa ren, zoveel gegadigden waren er en waarvoor de prijzen door de Alkmaarse middenstand waren beschikbaar gesteld, geen tien, geen honderd maar waarschijnlijk ver over de honderd prijzen, waarvoor de heer Bierman een hartelijk dankwoord uitsprak. Na het concert werd er nog even ge danst, met muziek van de Povaij. Het R.K. Danscomité ALKMAAR A.s. Zondag 26 October is er weer een dans avond voor katholieken, georga niseerd door het R.K. Dans comité, in 't Gulden Vlies. Aan vang 8 uur. De kaartverkoop is als altijd: eveneens a.s. Zondag van half twaalf tot half een aan de zaal. Buiten dit uur worden telefonische bestellingen beslist niet aangenomen. Godsdienstcursus voor achttienjarigen ALKMAAR Voor de jonge mannen geboren in 1934 en be horende tot de St. Laurentius- parochie wordt deze cursus gege ven elke Vrijdagavond van 9 tot 10 u. in het Katholiek Militair Tehuis, Oude Gracht 136. Er zullen er wel zeer weinig zijn of eigenlijk niemand die aan deze cursus riiet kan deelnemen. Dus tot Vrijdag a.s. N. Tromp, Kapelaan Ambtsaanvaarding Dr. Hemelrijk ALKMAAR Dr. J. Hemel rijk, die benoemd is tot buiten gewoon hoogleraar in de afde ling der algemene wetenschap pen aan de Technische Hoge school te Delft om onderwijs te geven in de mathematische sta tistiek, zal Woensdag 5 Novem ber 's middags om half vier, zijn ambt aanvaarden met het uit spreken van een rede. Na afloop van de plechtigheid zal de hoogleraar in het hoofd gebouw aan de Oude Delft reci piëren. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Jo hannes T. M. zn. van F. Leeuwen kamp en E. Knook; Fredericus J. zn. van W. J. Doornbos en M. C. Hoebe. Gehuwd: Wouter Daalder en Johanna Elout, Maximiliaan R. Schroëder en Jenneke Jager. Ingezonden ALKMAAR Naar aanleiding van de raad-napraat over de sportvelden in Alkmaar is het wellicht van belang de aan dacht te vestigen op de situatie, waarin de hockeysport in het algemeen en de in de napraat genoemde R.K. Hockeyver. „De Terriers" in het bijzonder verke ren. Dat er belangstelling voor de beoefening van deze tak van sport bestaat, moge blijken uit het feit, dat er in Alkmaar 2 hockeyclubs zijn, wier ledental wijst op ruime levensvatbaar heid. Velen weten echter niet, dat in deze gemeente geen enkel hockeyveld aanwezig is. De ene Alkmaarse club be helpt zich op een eigen veld in de gemeente Heiloo en de an dere eveneens in die gemeente op een veld dat gedeeld moet worden met een handbalver eniging (met 6 elftallen in com petitieverband spelende), alsme de met de in Alkmaar geleger de militairen (voetbal). Boven dien is dit laatstbedoelde veld slechts beschikbaar tot en met 1953, terwijl bovendien het me degebruik van het veld op eik willekeurig ogenblik kan wor den opgezegd. Wanneer wij ons nu realiseren, dat de terreinge steldheid aan zeer hoge eisen moet voldoen, wil het voor de hockeysport bespeelbaar zijn en dat afmeting en indeling van 'n hockeyveld geheel afwijken van die van hand- of voetbal, dan zal men zich kunnen voorstellen dat het voortduren van deze toestand de uiteindelijke onder gang zal betekenen van de op laatstbedoeld veld spelende ver eniging. Alle pogingen ten spijt is tot nu toe geen enkel vooruitzicht op een speelveld aanwezig. Ook de gemeente, die toch aan zovele sportclubs de helpende hand biedt, heeft tot nu toe geen practische oplossing aan de hand gedaan, noch is zij be reid gevonden enige vaste toe zegging te doen Laten wij echter hopen, dat het gemeentebestuur haar tot nu toe afzijdige houding zal la ten varen en tenminste van de in grootste nood verkerende ver eniging op korte termijn met terdaad het bestaansrecht zal erkennen. C.J. DONDERDAG 23 OCT. BIOSCOPEN; HARMONIE: Marva's Ahoy, alle leeft. REX: Waar de rechte weg eindigt, 18 jaar. Victoria: Artistentragedie 14 jaar. APOTHEKER. Na 'heden avond 6 uur voor spoedge vallen bereikbaar Apotheek Wanna-Ritsevoort, Ritse voort 5, Apotheker mej. C. Kamphuys. KAJ-HUIS: 8 uur, Vergade ring Vliegende Vissen. GULDEN VLIES: 6 u. ver gadering KVP kring Den Helder. CAFé TOM, Waagplein: 8 u. Film vervaardiging van nylon. WAPEN VAN HEEMSKERK 20.00 uur: Filmavond Fa. Hofstede: Philipsfilm over gehoorapparaten. VRIJDAG 24 OCT. BIOSCOPEN: CINEMA AMERICAIN: „Okinawa" (18). REX: „Ik heb mijn hart in Heidelberg verloren", (a. leeft.). HARMONIE: „Luehtduivels boven de Pacific" (14) VICTORIA: „Exp. in blond" (18). GULDEN VLIES: 8 uur Schola Publiea. Prof. mr. D. van Eek over: „Waar heidsserum en -Leugen verklikker". VRIJDAG: Hoog water: 10.35 en 22.40 Laag water 5.00 en 17.05 Het bevolkingsonderzoek ALKMAAR De secretaris van de commissie voor bevol kingsonderzoek deelde ons mede, dat de bevolking, die wordt op geroepen voor het onderzoek, niet voor 100% ter plaatse ver schijnt. Eergisteren lieten ca. 100 opgeroepenen van de 589 ver stek gaan en gisteren 80 van de 536. Namens de Commissie, die dit omvangrijke werk in het be lang van de volksgezondheid heeft aangepakt, dringen wfj er bij de opgeroepenen op aan, om toch beslist ter doorlichting te komen, als men daarvoor wordt opgeroepen. Zulks is beslist no dig, wil men het onderzoek tot een succes maken. Collecte Vluchtelingenhulp bracht f 700.- op ALKMAAR De collecte voor vluchtelingenhulp, gisteren gehouden, heeft in Alkmaar netto f700.opgebracht. Een re sultaat, om met recht trots op te zijn. De Alkmaarse veiling ALKMAAR Hoewel wij met ons artikel over de Veiling in ons nummer van Maandag niet de bedoeling hadden een stukje geschiedenis te schrijven, willen wij toch gaarne even enkele on juistheden, waarop iemand van de oude garde ons attent maakte, rechtzetten. In het bestuur van „Algemeen Belang" zaten ten tijde van de oprichting der veiling de heren T. Wortel (voorz. en betaalmees ter), A. Boersen, secretaris-, H. Pastoor, penningmeester-boek houder, J. v. Twisk, vice-voorz. en D. Schipper, commissaris. Niet de heer v. d. Poll, doch de heer Boersen was de eerste af slager; na een jaar of tien nam de heer v. d. Poll zijn functie over. Voor dat de heer van Kleef keurmeester was, verrichtte voorts de heer D. Schipper vele jaren deze functie. Het café Hecker werd in 1903 nog ge ëxploiteerd door de heer Zuide- ma. Tenslotte deelde men ons nog mede, dat de veiling van de Stenebrug naar de on-overdekte Korenbeurs werd verplaatst op last van het gemeentebestuur. Vincentiaan onderscheiden GRONINGEN De deken van Groningen, de Hoogeerwaar de Heer L. I. D. Buve heeft gis teravond de pauselijke onder scheiding „Pro Ecclesia et Ponti- fice" uitgereikt aan de Gronin ger Vincenti'aan, de heer W. F. Schneiders. De onderscheiding is hem verleend om zijn veel en verdienstelijk werk in dienst van de naastenliefde. De heer Schneiders, die te Hoorn is ge boren, werd, ruim 25 jaar gele den, in 1926, te Bergen (N.H.) als Vincentiaan geïnstalleerd. ALKMAAR Over bovenge noemd onderwerp sprak Woens dagavond voor de leden van St. Adelbert rector A.A.M. Sanders uit Wassenaar. De voorzitter mr. A.J.M. Leesberg, wekte in zijn openingswoord het gezelschap op tot deelname aan de Christus- Koning-hulde, die Zondag a.s. weer wordt gehouden en waar aan spr. steeds meedoet, maar zich daarbij enigszins eenzaam voelt daar de meeste leden van Adelbert verstek laten gaan. Ook wees de voorzitter op de kaderdag van de St.-Adelbertus- vereniging, die op 15 November te Den Bosch plaats heeft en nodigde de leden uit deze kader dag mee te maken. Rector Sanders, hierna het woord krijgende, zeide geen zwaarwichtige rede te willen houden maar meer enkele ge dachten te zullen ontwikkelen voor een gesprek. Men kan het karakterbeeld tweevoudig beschrijven, aldus de rector. Men kan uitgaan van de vraag: waaraan moet de he dendaagse christen beantwoor den, maar men kan ook de con staterende methode volgen. In het laatste geval vraagt men: wat zien we, wat nemen we waar? Spr. volgde in hoofdzaak de constaterende methode en aan de' hand van een tweetal enquetes, die in Frankrijk en België zijn gehouden noemde de rector enkele karaktertrekken van de hedendaagse christen, maar dan van die christen, die behoort tot het elite-deel. Als eerste kenmerk zag rec tor Sanders het feit, dat de christen van deze tijd zijn ge loof bewust wil beleven, waar bij typerend is de grote open heid ten opzichte van het leven. De christen van nu treedt zijn tijd tegemoet, hij ontvlucht hel isolement en komt zo tot door braak, maar dan niet bedoelt in politieke, maar in geestelijke zin. Een andere karaktertrek is, dat de elite-christen spontaan zijn geestelijke kracht tot uiting wil brengen. Men wil gaan leven van een idee uit, verwerpt een bepaalde methodiek en leeft liever mee met de grote litur gie van de kerk en overeenkom stig de H. Schrift. Als derde kenmerk noemde rector Sanders, dat er onder de ze elite-christenen, ondanks alle moeilijkheden een zeker chris telijk optimisme leeft. In de door spr. genoemde enquêtes er kent men wel, dat er een groot problematiek bestaat, maar te vens leeft daarin de gedachte, dat het uiteindelijk wel zal luk ken. Verder ziet men thans de Voor de Alkmaarse Politierechter WAAROM WEL KONIJN EN KIP EN NIET BOK OF GEIT? ALKMAAR Evert C. H. en Corn. Th. K. hadden zich op en kele avonden van het afgelopen voorjaar bezig gehouden met het slachten van een bok en een geit die K. aan de Alkmaarse loge menthouder Reindert R. had verkocht. R. had het slachten als voorwaarde gesteld want hij wil de het vlees de bij hem onder gebrachte gerepatrieerden voor- zetten. Tijdens de zitting werd het niet duidelijk of men nu een geit of bok mag slachten of niet. Want eigenlijk werd deze be: klaagden aangewreven dat zij het vlees niet hadden laten keu ren, zodat gevaar voor de con sumenten had kunnen ontstaan. Evert, met de hand in de broekzakken, hield voor de Poli tierechter vol, dat hij K. niet ge holpen had en er „hillegaar niks voor kregen had". Helaas had opsporingsambtenaar A. B. eer der het tegendeel uit zijn mond gehoord, en kwam dit als getui ge nogmaals bevestigen. De Offi cier hechtte weinig geloof aan de praatjes van Evert en eiste tegen beiden een boete van f30.subs. 15 dagen gev.straf. De Politie rechter vonniste beiden tot f15. subs. 5 dagen, en gaf de mannen in overweging dergelijke beesten voortaan in het abattoir te laten slachten. levenstaak meer als een gods dienstige taak, als de reële vrucht van de bovennatuurlijke liefde van de mens. Merkwaardig is, dat men de wijze, waarop men zijn levenstaak vervult, hanteert als de toetssteen voor echte godsdienstigheid. Zo komt men, als men daarbij vasthoudt aan Zondagsplicht, gebed en het ontvangen der Sacramenten tot een echt christelijk humanisme. Het optimistische karakter van de hedendaagse elite-chris ten komt ook tot uiting in de christelijke litteratuur, die uit gaat van de gedachte, dat Chris tus de volheid der tijden in zich draagt. Christus heeft de Satan, de zonde en de dood overwon nen. Nu wij ook in deze tijd de demonische krachten zien op trekken, hield de rector zijn ge hoor de woorden van Christus voor: „Vrees niet, Ik heb de wereld overwonnen". Bij de beantwoording van de gestelde vragen wekte rector Sanders de Adelbert-leden op tot de juiste beleving van de Zondag, de dag des Heren. De Zondag is van de Heer, 't is ook de dag, waarop de mens zijn volle existentie beleeft, zijn persoonlijkheid ontwikkelt. De Zondag is tevens de dag, die 't gezinsleven moet bewaren. Over de doorbraak, die spr. bedoelt, betoogde hij nog, dat deze alleen goed is, wanneer de mens een zekere geestelijke rijp heid bezit, want anders gebeu ren er ongelukken. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Dinge- na W. zn. van J. A. Kramer en A. B. Oost, Joanna E. M. dv J. M. Rijpkema en E. M. Halma. Gehuwd: Leendert M. Jupijn en Tade J. Ochqué, Cornelis Mol- lenvanger en Geertje Overmeijer, Cornelis J. P. Meerlant en Neeltje van Kleef. Overleden: Aafje Groot 87 jr, wed. van C. B. van Vliet. K.V.P. Heiloo HEILOO De K.V.P. afdeling Heiloo zal Dinsdag 4 Nov. a.s. 's avonds 8 uur in het N.K.J.8-- §ebouw een ledenvergadering eleggen. De agenda vermeldt o.a. bestuursverkiezing, omdat het bestuur volgens het regle ment na een 2e Kamer verkie zing geheel moet aftreden. De heren Jac. v. d. Peet, P. Haan- raads, J. J. Stam en Th. Koppes stellen zich niet meer herkies baar. Wegens een reeds bestaan de vacature, zullen er dus min stens 5 nieuwe bestuursleden ge kozen moeten worden. Candidaten moeten schriftelijk, ondertekend door 5 leden, wor den ingediend vóór 1 Nov. bij de secretaris, Laarmanstraat 22 Heiloo. Met het oog op de gemeente raadsverkiezingen in 1953, mag de verwachting worden uitge sproken dat alleen zij zich can- didaat laten stellen die voor een bestuursfunctie tijd en ambitie hebben. Het aftredende bestuur rekent op een flinke opkomst, zodat het nieuw te kiezen bestuur zo veel zijdig mogelijk kan worden sa mengesteld. Burgerlijke Stand BERGEN Geboren: Marga- retha M. J. d. v. A. J. Henne- man en J. Kieft; Nicolaas H. G. z. v. N. Baltus en A. G. Blom. Renate Cl. d. v. P. J. Houtenbos en R. Rumpold. Getrouwd: K. van der Wijk en W. M. van Noort; D. Langereis en L. van Aggelen; G. Brak en R. A. Ooijman. Overleden: D. Willig, 57- jaar echtgenoot van I. Beets. Uitslagen schaakclub F.I.T. HEERHUGOWAARD le ronde: C. SchoutenD. Stet 10; J. KonijnFr. Blokdijk 01 J. W. GreidanusD. Konijn 01; J. Duijn Sr.A. Kuilboer 10: W. AppelmanJ. Duin Jr. 01. 2e ronde: W. AppelmanA. Kuilboer 01; D. KonijnJ. Duijn Jr. 10; J. Duijn Sr.D. Stet 10 C. SchoutenFr. Blokdijk 01; J. W. GreidanusN. Schouten af gebroken. 3e ronde: J. W. GreidanusJ. J. Duijn Sr. 0I; Fr. BlokdijkJ. Duijn Jr. Vi\ A. KuilboerJ. Konijn 10; C. SchoutenW. Ap pelman 10; Jn. KomenD. Ko nijn 01. In de nacht van Dinsdag op Woensdag is voor de kust van Texel, tussen Oudeschild en Hoorntje de Texelse beurtvaarder IJselstroom, die een lading stuk goederen aan boord had, aan de grond gelopen. Om tien minuten over één wer den noodseinen waargenomen. Door motorstoring was het schip op drift geraakt en voor Texel gestrand. De motorreddingboot Prins Hendrik voer ter assisten tie uit. De hele nacht zijn pogin gen aangewend om de beurtvaar der los te trekken, hetgeen om ongeveer 6 uur geschiedde. De Prins Hendrik heeft de IJsel stroom naar de haven van Oude schild gesleept. Mijn bij Terschelling DEN HAAG 22 Oct. Onge veer 30 mijl ten Westen van Terschelling is een drijvende mijn gezien. Biljarten PERS. KAMPIOENSCHAP 3e klasse libre ALKMAAR Met twee ge wonnen partijen aan de kop gaande, kreeg Blank een gevoe lige afstraffing van Bellis. Laatstgenoemde speelde liefst met een moyenne van 5.88. Een tweede verrassing was de neder laag van v. Stralen tegen Kal man. De gevaarlijke outsider Kalman staat nu bovenaan, doch gezien de krachtsverhoudingen kunnen we rekenen op zeer veel verschuivingen die deze kamp tot de mooiste en spannendste maken van alle tot nu toe ge speelde klassen. Uitslag van gisteren: J. Blank 100 27 12 3.70 W. Wilkens 66 27 17 2.44 INGEZONDEN In de gemeenteraadsvergadering op Vrijdag j.l. heeft de Burge meester van Bergen verklaard, dat er z.i. geen enkele reden be staat tot ongerustheid over het lot der Berger duinen, welke se dert enige jaren geheel het eigen dom zijn van het Provinciaal Wa terleidingbedrijf. Immers, zo deel de hij de Raad mede, het werk staat onder voortdurende controle van een commissie, bestaande uit een tweetal ambtenaren van het Staatsbosbeheer en een lid van de Natuurbeschermingsraad, het ad vies-college van de Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. Bovendien hebben B. en W. inzage gehad van de plan nen en de Burgemeester kon ver klaren, dat de werkzaamheden in en om de Verbrande Pan volko men verantwoord zijn en verdere actie en protesten van particulie ren daarom ongemotiveerd, ja, nauwelijks begrijpelijk zijn. Inderdaad, ambtelijk gezien lijkt alles in orde. Maar nu de werkelijke toe stand! Ten Z. van de Zeeweg ligt een ongeëvenaard schoon duingebied, een der laatste stukken oer- natuurgebied, die ons land nog heeft. Het P.W.N. wenst daar een recreatieoord van te maken (alsof het dat niet reeds was!) Het acht het daartoe noodzakelijk om tien tallen meters paden aan te leg gen, ter breedte van 3 meter, keurig in sierlijke bochten ver lopend als langs een tekenmal getrokken. Dat het daarbij eiken en berkenbosjes moet opruimen, duinpannen opvullen, hellingen vergraven, vindt men geen be zwaar. Met trots gewaagt het P.W.N. van de vele millioenen, die het reeds besteed heeft aan de verfraaiing der duinen. Welk een wanbegrip treedt hier aan de dag, welk een gemis aan gevoel voor de subtiele schoonheid onzer dui nen, die in zich zelf reeds van zo harmonische structuur zijn, dat mensenhanden slechts mogen in grijpen ter bescherming en dan nog met de schroom, passende te genover een volmaakte schepping der Natuur. Ruwer en ingrijpender nog zijn de maatregelen van het P.W.N. tot deze bescherming. Meer dan een halve eeuw is het verstui vende zand in bedwang gehouden door helmbeplanting. Thans wordt met dit doel hectare na hectare gave, met roosjes, mossen en gras sen begroeide duinhelling diepge- spit, gladgestreken en gestroom lijnd en vervolgens beplant met dennen. Dan is de kijk eraf! En werkelijk, zo is het, want deze dennen zullen snel opschie ten, de vergezichten afsluiten en het karakteristieke en in klein bestek zo afwisselende duinland- schop veranderen in eentonig Ve- Ipws gebied, waaraan de jaarge tijden met hun speling van licht en kleur ongemerkt voorbij zullen gaan. De staatsbossen in de gem. Schoorl geven hiervan een schrik wekkend getuigenis. Geen reden tot ongerustheid? Voor de ambtenaar klaarblij kelijk niet, maar voor de natuur vriend zeer zeker wél en dat op beklemmende wijze. Tijdens een bijeenkomst van het P.W.N. met de natuurbescher ming op 7 Januari j.l. in Bergen gehouden, is duidelijk gebleken, dat het in de Verbrande Pan on dernomen werk schadelijk werd geacht voor het natuurschoon. En toen ging het nog maar om het terrein achter de Fransman. Thans wordt de gehele Oostelijke duin rand van de Fransman tot de grens van Egmond in een zand woestijn herschapen en reeds zjjn er aanwijzingen, dat de duinen ten W. van de Verbrande Pan eenzelfde lot wacht. Tegen deze zinloze verwoesting van een gaaf en oud landschap, die op geen enkele wijze geboden is door waterwinning of verstui ving, daartegen protesteerden de Berger kunstenaars, de vereniging Heemschut en de honderden be zoekers tijdens een lezing alhier door de heer Jan P. Strijbos. Wij zijn overtuigd, dat ieder die de jammerlijke ravage in en om de Verbrande Pan aanschouwt, zich met verbijstering zal afvra gen, of die ambtelijke commissie van controle dan met blindheid is geslagen, of dat er hier andere, onnaspeurlijke invloeden werken. DE HEEMWACHT Bergen, 22 October 1952. C. Kalman J. Bellis E. v. Stralen M. Henry N. Quant H. de Graaf J. Bellis J. Blank C. Kalman E. v. Stralen 100 32 14 3.12 81 32 11 2.53 100 30 9 3.33 75 30 12 2.50 100 32 14 3.12 84 32 17 2.62 100 17 22 5.88 49 17 11 2.88 100 28 13 3.57 84 28 17 3.00 Resp. carmb., brt., h.s., gem. Stand: 1. C. Kalman 3 3 3.09 6 2. J. Blank 3 2 3.27 4 3. E. v. Stralen 3 2 3.15 4 4. J. Bellis 3 1 3.45 2 5. H. de Graaf 2 1 3.01 2 6. N. Quant 2 1 2,79 2 7. M. Heusy 2 0 2.34 0 8. W. Wilkens 2 0 2.12 0 Resp. gesp., gew., moy. en m.p 4e klasse libre Pers. kamp. De heer J Boots is afgevaardigde van het District Alkmaar voor de Ge westelijke kampioenschappen. Damlust ZUID-SCHARWOUDE. De uitslagen van de derde ronde van de clubcompetitie luiden als volgt: le klas: T.'h. de HaasA. v. d. Welle 11 J. Ziip—C. Bak 2—0 C. SchuffelenN. Jol 20 2e kl&st D. HoogeboomP. Balder 11 Jac. BerkhoutJac. Kramer 02 C. J. Cools A. Zuidscharwoude 20 J. Weel—P. Mienen 0—2 3e klssi H. EngeringhP. Kramer 11 P. BekkerP. den Hartigh 02 Mw. den Hartigh Jn. Engeringh 02 A. MoskH. Engeringh 02 (Van onze verslaggever) Onder .grote belangstelling van de zijde van de geestelijkheid van het bisdom en van de paro chianen van 'Overveen, wier her der hij ruim 22 jaar is geweest, is gistermorgen emeritus pastoor G. van Niekerk, die Zondag te Warmond overleed, vanuit de kerk van Overveen ten grave ge dragen. Nadat te half «tien de Lauden waren gezongen, begon te tien uur de plechtige uitvaart die werd opgedragen door de hoog eerwaarde heer deken J. Kuilman van Haarlem, die daarbij werd geassisteerd door de weleerw. he ren T. van Niekerk, neef van de overledene, kapelaan te Rotter dam, en A. A. M. Wentholt, ka pelaan te Rotterdam. Als Canto- res fungeerden beide kapelaans der parochie, J. de Bouvère en P. van Leeuwen. Ter rechterzijde had in het Priesterkoor Mgr. C. Bronsveld van de Witte Paters E laats genomen, de laatste eer ewijzende aan de dierbare dode, die hij kende sedert deze kape laan was te Hoorn. In de kerk was o.m. het kerk bestuur van de door wijlen pas toor van Niekerk gestichtte paro chie van Schermerhorn aanwezig en ook zagen wij Prof. Mr. C. P. M. Romme, de voorzitter van de Tweede Kamerfractie der K.V.P. De lijkrede werd uitgesproken door rector F. F. van Buuren, uit Voorhout, oud-kapelaan van Overveen, terwijl de huidige pas toor van Overveen de zeereerw. heer J. Th. van Galen absoute en begrafenis verrichtte. Rector van Buuren had tot tekst van zijn lijkrede gekozen het Schriftwoord, dat hem door wijlen pastoor van Niekerk zelf was op gegeven, toen hij bij diens 40-jarig priesterjubileum de feestpreek hield: „Zo moet uw licht schij nen voor de mensen, opdat zij uw goede werken zien en uw Vader verheerlijken, die in de hemel is". Hij belichtte vooral hoe wijlen pastoor van Niekerk vóór alles waarlijk een priester Gods is ge weest. Na de absoute werd de kist langs een haag van welpen, kabouters, verkenners en schoolkinderen naar het priestergraf gedragen, waar thans de ontslapene, wiens af- scheidsboodschap „God is liefde" ook zijn bidprentje siert, de jong ste dag verbeidt. (Reeds geplaatst in deel van onze vorige oplaag). Weersver wachting medegedeeld door het KNMI te de Bilt. geldig van Don derdagavond tot Vrijdag avond Vrii zacht weer Half tot zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen. Matige tot krachtige wind tussen West en Zuid. Vannacht nog iets zachter, morgen overdag ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. Prijswinnaars „Wekelijkse Beurt" De Prijsvraag van October leveTde de volgende winnaars op: 1. Elza van Kooten, Middenweg 25, Breezand; 2. Rein van Schalk, Oostersingel 17-, Medemblik; 3. Truus Homan, Sanatorium Berg en Bos, Imeldapavil- joen, kamer 5, Bilthoven. MOETEN MORGEN OP DEZE PLAATS IN DE KRANT KIJKEN! Wat voor verrassing zal er komen te staan? Wij verklappen nog niets ZORG MAAR, DAT JE DE KRANT MORGEN NIET VER GEET EN VERTEL DIT MAAR VAST AAN VRIEND JES EN VRIENDINNETJES! Van de najaarspuzzle der Noorderpers Wij moeten het u nageven: u hebt ons verbluft doen staan. Naarmate de dagen na het publi ceren van de Najaarspuzzle van de NOORDERPERS verliepen, groeide de berg oplossingen van deze rebus tot een beangstigende hoogte. En toen tenslotte de ter mijn van inzending was afgeslo ten, stonden we voor een nage noeg onmogelijke taak. Het is desalniettemin gebeurd. Alle enveloppen zijn uitgepakt, alle briefkaarten gesorteerd. Nij vere handen hebben vele dagen werk gehad om de bijna vier duizend oplossingen om pre cies te zijn: 3912 na te zien. En vandaag zijn we in staat u te vertellen wie het Rad van Avontuur als prijswinnaars heeft aangewezen uit al die inzenders van alle gewesten, die de NOOR DERPERS met zijn dagbladen bestrijkt. Daar gaan we dan. Maar eerst alle prijswinnaars ons hartelijk proficiat en de niet-prijswin- naars als troost de overweging: „Waarom zou u er een volgende keer niet bij zijn De prijswinnaars De hoofdprijzen van 100, zijn gewonnen door: J. Venema, Davidstraat 62a, Groningen; J. Doodeman, Oosterblokker 28 De overige prijswinnaars in alphabetische volgorde zijn: G. Abeling. Agostraat 55. Ter Apel 2.50: Mei. R. Appelman. ..Heliomare" afd. 3. Wiik aan Zee 5.-: A. W. Bakker Den Hoorn 16. Texel f 25.-: W. H. Beekman. Gouden Pond 2-1. Ap- pingedam f 5.-: J. H. v. Berkel. D 29. Wognum. 5.-: G. G. Bont ier. Ericaschestraat 50. Erica Dr. 5.-; A. G. Brouwer Pzn.. Schor- weg 30. Breezand f 2.50: D. v. Diepen. Westdiik 358. Alkmaar f 2.50; D. Douma. Molensteeg 7. Franeker, 2.50; J. Groot. Oost- wal 110 Warmenhuizen 2.50: J. W. Groot. Achterweg 463, Eg- mond a.d. Hoef 5.-; N. de Groot. Schermerweg 60. Alk maar 50.-; H. A. Haentiens Veenenlaan 32. Hoorn f 10.-: J. Huisman. Bosboom Toussaintstr 58, Harlmgen 10.-: J. v.d. Jagt. Snoekstraat 13. Grootebroek 2.50: W. B. Jonker. Noorddiik 4, Beemster. 2.50: F. E. Kemper Blesdiike 133 f 5.-; C. J. Leek G 71. Avenhorn f 2.50: S. Light- hart. Molenweg 6. Heerhugo- waard 10.-; Si. v.d. Meer. Wit huis. Witmarsum Fr. 10.-: F. Meereboer. Landbouwdwarsstr- 7. Schagen 10.-: P. Mol. Breed- straat 155. Enkhuizen f 10.-: T. J Mulder. Midstraat 202, Joure 5.-;_ H. W. Niehuis. Dorpstraat 29. Kielwindeweer. Hooeezand 2.50: J. B v. Os. Verlengde v. Echtensk. 76. Zwartemeer f 2.50: N. Overman. Kruisstraat 24. Hoorn f 2.50: B. Poelsma. 231. Oosterend Fr. 2.50: Y. F. Poels ma, Wommels 48. f 2.50: Mevr. Postma-Broekhuijs. Bedumerweg 74, Groningen f 2.50: N. Pronk Oostersingel 10, Medemblik f 5.-: 5n Raak-Huijgens. Riegsdiik 40. Hollandscheveld. Dr. 25 -• jp- H-„ Rozenbroek. Molen vaart 319. Anna Paulowna f 10.-: J Schotanus. Ludgerstraat 38. Be- d.um p- Teensma. Zuid straat 24. Den Helder 5.-; C. Veldt. Dusseldorperweg 24. Lim- men f 2.50: Y. Visser. Rozenstr. L®- Sneek 5.-; C. de Vries. Jan Ghimsweg 63 Heerhugo waard 2.50: J. de Wit. Jisoerweg 132, Beemster N.H. 2.50: P. Wiin- ringa Departementweg E 215. Uithuizen 10.- Burgerlijke Stand HEILOO Ondertrouwd: M. C. Wagemaker en M. M. J. Aul- bers. Getrouwd: B. C. Butter en S. F. M. Mulder. Overleden: Anna Slooten oud 78 jaar wed. van W. Slooten. Met een plecht H. Joannes de de Hoogeerw. c van de zeereerw N. Bijl, is vanm opening van dt begonnen. Nad brui kt, woondt van de school namens de Min schappen uitge inspecteur van Tot de genodigd o.a. de Hoogeerw Hoorn, de heer Ja lid van de 2e Kar Generaal, de heer mens de Eeonomisi sche Dienst, de der gemeenten wa: van de Nijverheids achtig zijn, het meentebestuur van de directeuren v scholen te Amste Hoofddorp, Hoorn de bestuursleden e St. Wilfried-school aannemers. In het overblijft nieuwe Nijverheid den zij verwelko voorzitter van het astoor Bottelier, ijk hierna tot de plechtigheid ove smeekte de vrede gebouw, de geest schap, wijsheid en God bij hen die h geven en voor de genade „opdat zij hun verstand opm hart bewaren en j doorzetten". Tot slot van dez< werden de kruist gend. „Zij vol< behoefte „In het continue p ming van jongeling dig vakman, neem technische school belangrijke plaats ii immers, dat de jon eerst met de techni teerd wordt en dat c gelegd, waarop later gezette vakonderwijs voortgebouwd. Maai OP DE KN DOOR DE F He grootste ovati Noord-Japan gehoi nale athletiek kam pen viel ten dee lange afstand loj Kojo, die op hands en kruipend door ging. De wedstrijd gia kilometer, en me streep in zicht kw geputte Kojo achl val. Na de achtsb hij geen kracht me< eind te komen ma gerde op te geven laatste tachtig met af, stormachtig aa door de 50.000 to Uit een veld van bezette hij de 29e WASHINGTON, f Amerika is van pk verlenen aan het Eu door volgend jaar hulp in geld toe te het Centrale Defen: plaats van aan de la dueel die er lid va Het centrale orgaa Amerikaanse dollars dan toewijzen aan lands e, Belgischi Duitse Italiaanse burgse eenheden di maken van het leger. Deze plannen wor pen in de verwacht: «es landen het verdi E.D.G. zullen ratific

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2