Plechtige inzegening en opening van de R.K. Nijverheidsschool St. Wil fried EUROPA'S STELLINGEN LIGGEN AAN DE ELBE Ir. Moerkerk: D school geett oplossing op velerlei Ouders moeten op school meer te zeggen hebben Groeiende onrust onder de IJseinteerviss Nog geen oplossing het Ommelanden-conflict Kolfwedstrijd geëindigd Vele genodigden op een feestelijke dag Dollars voor het Europese leger Bezwaarschrift van scheepswerf Het Katholieke Schoolblad zegt: Ook daar hun opvoeding nodig Wijziging Zuiderzeesteunwet verlangd Zodra West-Duitsland zijn 12 divisies op de been heeft Frankrijk voor de keus Na negen weken staking Donderdag 2'.i October 1952 Pagina 3 verwachting d door het KNMI geldie van Don- ïd tot Vriidag- zacht weer ;waar bewolkt met aige regen. Matige tige wind tussen luid. Vannacht nog t. morgen overdag dezelfde tempera- vandaag. Taag van October volgende winnaars Kooten, Middenweg zand; Schaik, Oostersingel emblik; Ionian, Sanatorium i Bos, Imeldapavil- mer 5, Bilthoven. EN MORGEN EZE PLAATS RANT KIJKEN! oor verrassing omen te staan? lappen nog niets \AR, DAT JE DE [ORGEN NIET VER- VERTEL DIT AST AAN VRIEND VRIENDINNETJES e> najaarspuzzle Noorderpers en het u nageven: u verbluft doen staan. Ie dagen na het publi- de Najaarspuzzle van DERPERS verliepen, berg oplossingen van tot een beangstigende toen tenslotte de ter- nzending was afgeslo- n we voor een nage- gelijke taak. esalniettemin gebeurd, oppen zijn uitgepakt, tarten gesorteerd. Nij- n hebben vele dagen d om de bijna vier- ilossingen om pre- t: 3912 na te zien. g zijn we in staat u n wie het Rad van tls prijswinnaars heeft t uit al die inzenders westen, die de NOOR- met zijn dagbladen .n we dan. Maar eerst 'innaars ons hartelijk - en de niet-prijswin- troost de overweging: :ou u er een volgende bij zijn De prijswinnaars Iprijzen van 100, nen door: ma, Davidstraat 62a, man, Oosterblokker 28 •ige nriiswinnaars in he volgorde ziin: ng. Agostraat 55. Ter 10: Mei. R. Appelman, i" afd. 3. Wiik aan A. W. Bakker Den Texel 25,-: W. H. Gouden Pond 2-1. Ao- 5.-: J. H. v. Berkel. num. 5.-: G. G. Bont- chestraat 50. Erica Dr. Brouwer Pzn.. Schor- Ireezand f 2.50: D. v. (estdiik 358. Alkmaar Douma. Molensteeg 7. 2.50: J. Groot. Oost- Warmenhuizen 2.50: at. Achterweg 463. Eg- Hoef 5.-: N. de :hermerweg 60. Alk- 0.-: H. A. Haentiens n 32. Hoorn f 10.-; J. Bosboom Toussaintstr :en 10.-: J. v.d. Jagt. t 13. Grootebroek B. Jonker. Noorddiik r. 2.50: F. E. Kemper 133 f 5.-: C. J. Leek nhorn f 2.50: S. Light- enweg 6. Heerhugo- 0.-: Si. v.d. Meer. Wit- narsum Fr. f 10.-: F. Landbouwdwarsstr- 10.-: P. Mol. Breed- Enkhuizen 10.-: T. Midstraat 202. Joure W. Niehuis. Dorpstraat /indeweer. Hoogezand B. v. Os. Verlengde v. 76. Zwartemeer f 2.50: nan. Kruisstraat 24. 2.50: B. Poelsma. 231. Fr. 2.50: Y. F. Poels- nels 48. 2.50: Mevr. oekhuijs. Bedumerweg tgen f 2.50: N. Pronk, el 10. Medemblik f 5.-: lak-Huiigens. Riegsdiik idscheveld. Dr. 25.-: zenbroek. Molenvaart Paulowna f 10.-: J. Ludgerstraat 38. Be- 50: P. Teensma. Zuid- Den Helder f 5.-: C. sseldorperweg 24. Lim- 0: Y. Visser. Rozenstr. 5.-: C. de Vries. Jan 63. Heerhugowaard de Wit. Jisoerweg 132. N.H. 2.50: P. Wiin- ïpartementweg E 215. 10.- »erlijke Stand Ondertrouwd: M. aker en M. M. J. Aul- d: B. C. Butter en S. der. en: Anna Slooten oud >d. van W. Slooten. Met een plechtig H. Misoffer in de parochiekerk van de H. Joannes de Doper te Grootebroek, opgedragen door de Hoogeerw. deken P. L. Ch. v. d. Meer, met assistentie van de zeereerw. heren pastoor P. C. Bottelier en pastoor N. Bijl, is vanmorgen de dag van inzegening en officiële opening van de R. K. Nijverheidsschool „St. Wil fried" begonnen. Nadat zij in de pastorie de koffie hadden ge bruikt, tvoonden de talrijke genodigden de inzegening van de school bij en beluisterden zij de openingsrede, namens de Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen uitgesproken door ir. G. H. J. M. Moerkerk, inspecteur van het Nijverheidsonderwijs. Tot de genodigden behoorden ook, waar zich kinderen bevinden o.a. de Hoogeerw. deken van 0p een leeftijd, waarop er nog geen sprake is van karakter sta biliteit en waar de opvoeding en vorming, als voortzetting van die der lagere school, van primair be lang is". Aldus ir. Moerkerk in zijn openingsrede. Hoorn, de heer Jac. Groen Azn., lid van de 2e Kamer der Staten Generaal, de heer Schreurs na mens de Economisch Technologi sche Dienst, de burgemeesters der gemeenten waarin leerlingen van de Nijverheidsschool woon achtig zijn, het voltallige ge meentebestuur van Grootebroek, de directeuren van ambachts scholen te Amsterdam, Edam, Hoofddorp, Hoorn en Schagen, de bestuursleden en leraren der St. Wilfried-school en de hoofd aannemers. In het overblijflokaal van de nieuwe Nijverheidsschool wer den zij verwelkomd door de voorzitter van het schoolbestuur, pastoor Bottelier, die onmiddel lijk hierna tot de inzegenings plechtigheid overging. Hij smeekte de vrede af over het gebouw, de geest van weten schap, wijsheid en vreze voor God bij hen die hier onderricht geven en voor de leerlingen de genade „opdat zij de lessen in hun verstand opnemen, in hun hart bewaren en in hun daden doorzetten". Tot slot van deze plechtigheid werden de kruisbeelden geze gend. „Zij voldoet aan een behoefte" „In het continue proces der vor ming van jongeling tot volwaar dig vakman, neemt de lagere technische school wel een zeer belangrijke plaats in. Hier is het immers, dat de jongen voor het eerst met de techniek geconfron teerd wordt en dat de basis wordt gelegd, waarop later in het voort gezette vakonderwijs kan worden voortgebouwd. Maar hier is het OP DE KNIEëN DOOR DE FINISH De grootste ovatie van de in Noord-Japan gehouden natio nale athletiek kampioenschap pen viel ten deel aan een lange afstand loper, Isamu Kojo, die op handen en knie ën kruipend door de finish ging. De wedstrijd ging over 20 kilometer, en met de eind streep in zicht kwam de uit geputte Kojo acht maal ten val. Na de achtste keer had hij geen kracht meer om over eind te komen maar hij wei gerde op te geven en legde de laatste tachtig meter kruipend af, stormachtig aangemoedigd door de 50.000 toeschouwers. Uit een veld van 44 lopers bezette hij de 29e plaats. WASHINGTON, 22 Oct. Amerika is van plan steun te verlenen aan het Europese leger door volgend jaar Amerikaanse hulp in geld toe te wijzen aan het Centrale Defensieorgaan in plaats van aan de landen indivi dueel die er lid van zijn. Het centrale orgaan zou de Amerikaanse dollars en wapens dan toewijzen aan de Neder landse, Belgische, Franse, Duitse Italiaanse en Luxem burgse eenheden die deel uit maken van het voorgestelde leger. Deze plannen worden ontwor pen in de verwachting dat alle xes landen het verdrag voor de E.D.G. zullen ratificeren. En hij vervolgde: „De oprich ting van deze R. K. lagere tech nische school betekent een oplos sing op velerlei gebied. Zij voldoet aan een grote be hoefte aan technisch basis-onder wijs voor de opleiding tot vak man. Zij schept nieuwe levens kansen en biedt velen betere toe komstmogelijkheden. Haar levens blije en frisse sfeer, alsmede de moderne outillage kan er toe bij dragen dat de leerlingen liefde voor de nobele handenarbeid ver krijgen en plezier in het werk. Dit kan van groot belang zijn voor de productiviteit en efficien cy in latere jaren. Maar daarnaast zal ze de jon gens een gerichte opvoeding en vorming geven, uitgestippeld vol gens de Katholieke beginselen en er aldus toe bijdragen, principiële, goede doelbewuste mensen te ma ken, die zich niet alleen doodsta- ren op de rechten, doch die zich ook van hun plichten tegenover God, maatschappij en werkgevers bewust zijn. Wil echter het bovengestelde ideaal bereikt worden, dan zal dit niet alleen kunnen geschieden door de instelling, de ijver en kundigheden van directeur en leraren. De ouders dienen zich terdege bewust te zijn, dat zonder hun medewerking het evenwicht in de opvoeding ontbreekt. Er zal een veelvuldig contact moeten zijn met directeur en leraren en er zal één lijn moeten worden getrokken. Maar niet alleen is van belang de houding der ouders, die reeds de kinderen aan de schoolleiding hebben toevertrouwd. Ook die ouders, die op het punt staan een keuze te doen op het moment, dat hun kinderen de lagere school verlaten, dienen er zich van bewust te zijn, dat deze keuze beslissend kan zijn voor het levensgeluk van hun kinde ren! De veelal gevolgde weg de jon gens op te nemen in eigen bedrijf, verlicht inderdaad de eerste jaren de finantiële zorgen, daar andere krachten in loondienst deels of geheel komen te vervallen. Zodra echter de jongeman de huwbare leeftijd heeft bereikt en er over piekert een eigen gezin te stichten, is dikwijls het gebrek aan grond de oorzaak, van veel leed. Het zal in vele gevallen niet mogelijk zijn, dat ook de gezin nen der zoons zullen kunnen be staan van de opbrengst van de beschikbare grond. Zo zal de jon geman zich in zulke gevallen ge steld zien voor het betreurens- Jongeman aangehouden ALKMAAR Gisteravond heeft de gemeentepolitie een 26- jarige jongeman aangehouden die zich onbevoegd had getooid met het militaire uniform. Vroeger was hij wel bij de militaire dienst geweest doch hij was thans met groot verlof. Aan het bureau van politie werd hij van overjas, tu niek, baret en koppel ontdaan. Proces-verbaal werd tegen hem opgemaakt. waardige feit, dat er geen moge lijkheid is om tot een gezinsstich ting te komen en dikwijls zal deze uitzichtloze situatie funeste ge volgen hebben op het moreel. Wat oorspronkelijk winst leek, blijkt een grote verliespost te zijn! Emigratie tegen wil en dank. Het idealisme der jeugd, die aan de toekomst de luister moet bijzetten, wordt verstoord; er ko men verwijten en ongenoegen in het ouderlijk huis, veel levensge luk van jonge mensen wordt ver nietigd en in vele gevallen is dan emigratie, soms tegen wil en dank, de enige mogelijkheid om uit de impasse te geraken. Ook voor de oplossing van die problemen liggen hier mijns in ziens goede kansen door de aan wezigheid van deze moderne streekschool", aldus ir. Moerkerk. De vraag is nog groot. „Alle ouders dienen zich er van bewust te zijn", zo ging de In specteur verder, „dat de vraag naar geroutineerde en kundige vaklui, die gewetensvol hun plicht vervullen en goede doelbewuste mensen zijn, nog steeds groot is. Een werkelijk kundig vakman vindt altijd zijn plaats in de maatschappij en streeft de slecht geschoolde steeds voorbij. De basis-opleiding kan de jon gen krijgen op de lagere techni sche school en deze opleiding dient hij latervoort te zetten onder leercontract in het leerlin genstelsel en nog verder, ieder naar zijn talenten, in de opleiding tot gezel of meester". Zich richtende tot het bestuur, zei ir Moerkerk: „In mijn functie als inspecteur heb ik het genoe gen gehad veel met U samen te werken bij het verdere tot stand komen van deze school, voort gaande op de weg geëffend door de vorige inspecteur, de heer Faber. Ik weet, dat de leiding bij U in goede handen is en dat Uw idealen hoog gestemd zijn. Mijn overtuiging is het, dat U de dank verdient van geheel West-Friesland voor Uw initia tief, Uw voortvarendheid en or ganisatorisch inzicht. De moeilijk heden en zelfs tegenwerking tij dens de aanloopperiode Uwer school konden worden opgelost en dank zij de toewijding van Uw kundige directeur, van de leraren en concierge, die zich veel per soonlijke offers hebben getroost, is het gelukt de inventaris ge deeltelijk jn eigen beheer te ver vaardigen en de school in te rich ten met een minimum aan sto ring van het normale onderwijs. Het aanschouwen van dit fraaie gebouw, harmonisch van architec tuur, met zijn vele licht en lucht, leidt vanzelf tot een woord van hulde aan de architect en aan allen, die bijdroegen tot de bouw, afwerking en inrichting. Moge God Uw belangrijk werk in en rond deze school en allen, die er bij betrokken zijn, zegenen tot heil van geheel West-Fries land". Met deze woorden verklaarde ir. Moerkerk de R. K. Lagere Technische School St. Wilfried voor geopend. De genodigden kregen vervol gens gelegenheid de school te bezichtigen en kwamen daarna voor het gebruiken van de lunch bijeen in de R.K. Kleuterschool, waar ook dankbaar gebruik werd gemaakt van de gelegen heid om het woord te voeren. Het praktijklokaal van de metaalbewerkers Tegen voorstel voor derde IJ-pontverbinding AMSTERDAM. In een re quest aan de gemeenteraad van Amsterdam maakt de N.V. Am- sterdamsche Scheepswerf G. de Vries Lentsch Jr. „ernstig be zwaar" tegen het voorstel van architect F. van Klingeren betref fende het maken van een derde pontverbinding over het IJ. Aangezien het daarvoor bestem de terrein door de firma in 1937 van de gemeente Amsterdam is gekocht en zij dat terrein zeer spoedig wil gaan bebouwen in verband met een kortgeleden ge boekte Nederlandse marine-op dracht ten bedrage van 8,8 mil- lioen gulden, waarvoor de bouw van een nieuwe loods noodzakelijk is. De uitvoering van deze marine opdracht zou voor het bedrijf van genoemde scheepswerf onmogelijk worden, indien dit terrein voor een aanlegsteiger voor ponten zou moeten worden opgeofferd. Afgezien van het niet kunnen uitvoeren van de genoemde op dracht, zou het verlies van dit terrein de uitbreiding van de werf onmogelijk maken. Lijnboot Harlingen-Hull aan de grond TERSCHELLING Het motor schip „Gaasterland", circa 900 ton, van de Scheepvaart- en Steenko len-maatschappij, welke een lijn dienst onderhoudt tussen Harlin- gen en Huil, geraakte bij het bin nenlopen van het Stortemelk gis ternacht om pl.m. 12 uur op de Richel aan de grond. De loods was juist aan boord gegaan. De Holland 2 van de Rederij Doeksen gelukte het de „Gaaster land" om pl.m. 8.45 uur weer vlot te trekken, waarna het schip nor maal zijn reis naar Harlingen kon voortzetten. Het Katholieke Schoolblad er kent, dat de meeste schoolbestu ren ondeskundig zijn in opvoed kundig-vormende kwesties en dat de rechten der ouders ten aanzien van de opvoeding hunner kinde ren in de school zeer onvoldoende tot uiting komen. Daarom heeft het blad enige suggesties gedaan omtrent de vorm, waarin deelne ming der ouders in het bestuur van de scholen mogelijk is. Het Katholieke Schoolblad is hiermee ingegaan op de recente uitlatingen van mevrouw Michels- Veraart, gedaan op de landdag van St. Adelbert. Het zegt: „Zij weet, evenals wij, dat de pastoor inderdaad de hoogste autoriteit is in zijn parochie. Gezien deze situatie zoden wij zeggen, dat de katholiek verplicht is, de pastoor als de hoogste autoriteit te be schouwen, allereerst in geestelijke, maar daarnaast ook in stoffelijke zaken. Dit natuurlijk voor zover het bestuur en haar instellingen betreft. Nu schijnt mevr. Michels- Veraart deze „macht" afhankelijk te willen stellen van „enig ver stand van onderwijs". Dit lijkt ons niet juist. Heel anders wordt de figuur, als men het zó stelt; dat het uitoefenen van de macht gemakkelijker wordt geaccepteerd en met zeer vrucht geschiedt, als men de aan de macht verbonden ENKHUIZEN. Onder de vissersbevolking rond het IJsel- meer heerst onrust over het feit dat de Zuiderzeesteunwet 1925, niet voorziet in de sociaal- economische problemen, die met een afvloeiing van naar schat ting 400 a 450 vaartuigen ge paard zullen gaan. Het bestuur van de vereniging combinatie van IJselmeervissers „Covii". heeft daarom aan de Tweede Kamer verzocht om in het voorlopig verslag over de Rijksbegroting de wenselijkheid van een wijziging van deze Zui derzeesteunwet (die de tegemoet koming aan de Zuiderzeevissers- bevolking wegens de schade, welke de afsluiting van de Zui derzee hen mocht berokkenen regelt) naar voren te brengen. „De oorzaak van deze lacune is zo wordt o.m. in de toe lichting gezegd het feit, dat terwijl de Zuiderzeesteunwet is gebaseerd op de wet van 14 Juni 1918 tot afsluiting en droogma king van de Zuiderzee, niemand toen heeft kunnen bevroeden, dat er zovele jaren moeten ver lopen vooraleer de fase van de afsluiting zou worden gevolgd door de feitelijke inpoldering. De urgentie van deze wijziging vloeit voort uit de snelle vorde ring van de inpolderingswerk- een ingrjjpende sanering van de IJselmeervisserij noodzakelijk maken. De vele Zuiderzee vissers- bedrijven, die met morele en fi nanciële steun van het Rijk. zich in de dertiger jaren op de zoet- watervisserii in het IJselmeer zijn gaan toeleggen en in het bij zonder de jongere generaties on der de vissers dreigen thans in moeilijkheden te geraken. De gedachte onder de vissers is dat zij zich nog steeds mogen be roepen op de stellige verzekering hun indertijd door de volksver tegenwoordiging gegeven: .Dat aan de afsluiting en de droog making geen smet zou kleven." In dit verband bepleiten zij o.m. een herziening van de data. op grond waarvan men als „belang hebbende" een beroep op de wet kan doen en een aanpassing van geldelijke normen aan de huidige koopkracht van het geld. als mede verschillende voorzienin gen. die gezien de ervaring van de toepassing van de wet in de dertiger jaren, een nog meer doeltreffender uitvoering van de wet zullen waarborgen." HAAI ONTMOET WALVIS SCHEVENINGEN 22 Oct. De haai, die gisteren te Scheve- ningen is binnengebracht, is van morgen op de veiling voor f 99 verkocht. Het cadaver zal over BONN, 22 Oct. Zodra West-Duitsland zijn twaalf divisies voor het Europese leger heeft gevormd, kan de Westelijke verdedigingslinie verlegd worden van de Rijn naar de Elbe. Dit werd vandaag in Bonn door de federale commissaris voor de defensie Theodor Blank in het bul letin van de regeringsvoorlichtingsdienst betoogd. Het is zowel in ons belang als in dat van het vrije Europa, dat er zo spoedig mogelijk Duit se divisies worden gevormd. Wan. neer wij onze aanzienlijke bij drage aan de strijdkrachten voor de westelijke defensie geleverd hebben, kunnen de plannen voor de defensie worden gewijzigd. Pinay tast door. Premier Antoine Pinay heeft vandaag de leden van de com missie voor buitenlandse zaken van de Nationale Vergadering meegedeeld, dat het E. D. G. verdrag aanvaard of van de hand gewezen moet worden, zoals bet is. Pinay verscheen voor de com missie kort nadat zijn kabinet had medegedeeld dat het E.D.G.- verdrag en het Westduitse vre- descontract de volgende maand aan het parlement zal voorleggen. Dit betekent niet, dat over de verdragen onmiddellijk gestemd zal worden. Het is onwaarschijn lijk. dat het afdelingsonderzoek naar de verdragen voor het voor jaar zal zijn afgesloten. De vertraging in de ratificatie zal de zes landen, die de E. D. G. zouden vormen Frankrijk. Westduitsland, Italië, België, Nederland en Luxemburg in staat stellen voor te werken aan hun plan voor een super- nationaal politiek gezagsorgaan, waaronder de defensiegemeen schap zal komen te staan. Het besluit van de regering het verdrag vrijwel onmiddellijk naar het parlement te sturen en de krachtige verdediging door Pinay van het verdrag in zijn huidige vorm betekenen een overwinning voor de Franse mi nister van buitenlandse zaken. Robert Schuman, aan wie voor een groot gedeelte de onderteke- zaamheden. die op korte termijn enige dagen in een destructiebe drijf te Son bij Eindhoven tot meel worden verwerkt. Intussen wil men zowel school kinderen in Scheveningen als in Eindhoven kennis met het dier laten maken. Vooral in Eindho ven heeft men er grote belang stelling voor, want, zo redeneert men daar, „de kinderen aan de kust zien meer vis dan wij." De bedoeling is het gevaarte op een platte wagen langs enige Eindhovense scholen te slepen, waarna het dan nog korte tijd zal worden opgesteld naast de rond reizende walvis, die thans op het station van Eindhoven al enige tijd te bezichtigen is. Het is >.te hopen, dat de haai de formaline lucht van de wal vis kan verdragen, want de vis zal niet met deze verduurzamen de stof worden ingespoten. ning van het verdrag is te dan ken. De geruchten over een op handen zijnde kabinetscrisis als gevolg van, zijn mogelijk aftre den, welke een 48 uur geleden in Parijs volop de ronde deden zijn nu tot zwijgen gebracht. Staaltje van commu nistische voorlichting Woensdag is in het Sowjet- blad „Prawda" het eerste com mentaar op de wanordelijkheden in Kenya gepubliceerd onder de kop: „vrijheidsbeweging in Ke nya." In de verklaring van de „Prawda" wordt gezegd dat de inheemsen van Kenya hun land was ontnomen en dat zij waren samengedrongen in bepaalde ge bieden. De Britten gebruikten de inwoners van dat land voor dwangarbeid op hun boerderijen. Het artikel repte niet van de Mau Mau, het inheemse geheime genootschap, maar het noemde de beweging de „Nationale be- vriidingsstrijd van het volk van Kenya tegen de koloniale onder drukking van Britse imperialis ten." Walter Nausch geen Oostenrijks voetbaldiclator meer Walter Nausch, coach van de Oostenrijkse voetbalbond en sa mensteller van de vertegen woordigende Oostenrijkse ploe gen, is als zodanig afgetreden. Men stelde hem aansprakelijk voor de nederlagen tegen Frank rijk a en Frankrijk b en de „Wiener Montag" had hem er voorts van beschuldigd dat hij aan bepaalde verenigingen de voor keur gaf inplaats van objectief de beste spelers voor de verte genwoordigende elftallen aan te wijzen. Nausch was sinds 1 Sept. 1948 in functie. (Van onze redacteur) GRONINGEN Vandaag wordt er precies negen weken ge staakt bij de Coöp. Melkproduc- tenfabriek „de Ommelanden" te Groningen. Nog is geen oplossing in het zicht, zelfs de bemidde lingspogingen van de voorzitter van het College van Rijksbemid delaars, mr. J. A. Berger, vanuit zijn ziekbed ten spijt. De speldeprikken, in de vorm van affiches op auto's van „de Ommelanden" met opschriften als „tegen de revolutie", alsmede be paalde kleingeestige acties van de stakingsleiding hebben niet de ge ringste uitwerking. Wel heeft de chef van de laboratoria van „de Ommelanden", en tevens waar nemend directeur, ir. E. Vos, ont slag genomen. Van de zijde van de A.N.A.B. werd medegedeeld dat men in sa menwerking met de algemene be drijfsgroepen-centrale twee fa brieken in het Zuiden en het Westen van het land bewogen heeft om de verpakking van melk poeder voor „de Ommelanden" te staken. De directie van „de Om melanden" was hier evenwel, zo werd ons medegedeeld, onkundig van. Op 31 October zal voor het kantongerecht te Groningen een groep stakers terecht moeten staan, wegens een door de direc tie van „de Ommelanden" aan hangig gemaakt proces inzake het hinderlijk volgen. Dinsdagavond zouden werkwil ligen de hekken van de Omme landen gesloten hebben met mas kers voor het gelaat, opdat zij niet herkend zouden worden door de stakers, waarvan zjj repre sailles vrezen. i verplichtingen ten volle kan over zien en, mocht in die kennis een leemte zijn, de adviezen van be langhebbenden worden ingewon nen. In dat geval kan aan de rech ten der ouders makkelijker wor den voldaan". Voorlopig: moeilijke situatie De vraag, welke die rechten precies zijn, is minder gemakke lijk te beantwoorden, aldus het Katholieke Schoolblad. „Als de ouders zelf scholen stichten, heb ben zij het in hun eigen handen, om hun opvoedkundig-vormende idealen verwezenlijkt te zien. Staat deze school onder een kerk bestuur of een congregatie, dan is de oplossing, d.w.z. de toeken ning van invloed aan de ouders, een moeilijker probleem". Het blad doet vervolgens zelf enige suggesties aan de hand, welke tot een oplossing kunnen leiden. Ie. Gezien het feit, dat het lid maatschap van een kerkbestuur als regel vervolgd wordt en dus de kans bestaat, dat geen der le den schoolgaande kinderen heeft, zou de mogelijkheid van advise rend lidmaatschap van een of meer ouders te bestuderen zijn. 2e. Nu het episcopaat de vor ming van school comité's bereik baar heeft gesteld, lijkt het ge wenst, dat de ouders stappen in deze richting doen. 3e. De onderwijzers kunnen in het huidige stadium zelf wel voorbereidende maatregelen tref fen. Invoering van practische ouderavonden kan als nuttig voorbereidend werk worden be schouwd. 4e. Kennismaking van de ouders met de school, met de leerkrach ten, is op vele plaatsen aan te bevelen. Korte inleidingen van de leerlingen over allerlei school- onderwerpen en over onderwer pen uit de godsdienstig-zedelijke opvoeding, zullen de belangstel ling kunnen wekken. Elke onder wijzer is daartoe in staat. Het is immers een onder-onsje in de goede zin van het woord. Dan groeit uit die ouderavonden het schoolcomité zelf, als daaraan be hoefte wordt gevoeld. Prijsuitreiking der „Vierdaagse" OUDKARSPEL De Vierdaagse kolfwedstrijd, georganiseerd door de kolfsoeiëteit „Onder Vrien den" bij gelegenheid van haar 65-jarig bestaan, behoort weer tot het verleden. Ruim 140 kol vers namen deel, wat zeer zeker beneden de verwachting bleef. Ook de prestaties van de kolvers vielen tegen. De gemaakte pun ten door de prijswinnaars waren goed maar het bleef ook bij de ze enkele uitvliegers. Het mee- rendeel kwam niet aan z'n tax. Ondanks dit was de geest alle vier dagen uitstekend en kon de jubilerende vereniging terug zien op een sportieve aangena me en goedgeslaagde wedstrijd. De voorzitter van „Onder Vrien den" reikte Dinsdagavond met 'n toe-passelijk woord de prijzen uit. Korpswedstrijd In de le klasse 'behaalde het korps van „Over de Helft" te Nw. Niedorp de le prijs met 412 punten, waardoor dit corps in 't bezit kwam van een fraaie be ker. In de 2e klasse bleef de prijs thuis want het korps van „On der Vrienden" bleef met 299 punten de baas in eigen huis. In de 3e klasse ging de prijs naar „Vriendenkring" te Noord- Scharwoude, dat 372 punten wist te behalen. Personele wedstrijd': le klas: 1. P. Molenaar, Zuid- Scharwoude 157 punten; 2. C. Vlug, Oudkarspel 156 punten; 3. Jn. Schenk Jnz., Barsingerhorn 153 punten. 2e klasse: 1. KI. Dekker, Bar singerhorn 146 punten; 2. B. Drost, Oudkarspel 142 punten; 3e prijs H. Blom, Noord-Schar- woude 141 punten. 3e klasse: 1. C. Liefhebber te Noord-Scharwoude 128 punten; 2e prijs Jb. Prijs, Noord-Schar woude 127 punten; 3e prijs R. de Geus, Zd. Scharwoude 126 pun ten (na loting met A. Wiedijk te B arsingerhorn Serieprijzen: le klasse: le se rie: C. Plakman, Oudkarspel 57 punten; le en 2e serie: A. de Smeth, Venhuizen, 100 punten (na loting met N. Rijper). 2e klasse: le serie: F. Moeijes Oudkarspel 51 punten; le en 2e serie: Jo Dil, Koog a.d. Zaan 94 punten. 3e klasse: le serie: P. Kuil man, Oudkarspel 49 punten; le en 2e serie: G. Benit, Nw. Nie dorp 95 punten. V errassingsprij zen: Zondag: C. Raven, Oudkarspel 94 punten; T. Blommaert, Bar singerhorn 3x7. Maandag: N. Dekker, Koog a.d. Zaan 99 punten; Th. Comman deur, Zd.-Scharwoude 3x5. Dinsdag: J. C. Abeling, Ut recht 105 punten, M. Langedijk, Nrd.-Scharwoude 3x8. Extra prijs uitgeloofd door de heer KI. Kat gewonnen door P Gelder met 5x10. (Ge)fles(t) Er is, slecht nieuws voor de Nederlander die een chèque van een millioen pond vond in een drijvende fles. Majoor John Evans schreef de chèque uit om zijn kinderen te vermaken. Hij deed het pa piertje in een fles en wierp deze" in zee. F. W. van Houten uit Noordwijk vond de fles voor de Nederlandse kust. En vandaag heeft majoor Evans 'n brief ontvangen van van Hou ten, waarin deze vraagt: „Wat moet ik nu doen?" Majoor Evans is nu bezig een tactvol antwoord uit te broeien.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3