SAARVOORSTELLEN VAN BONN TE PARIJS VERWORPEN Geheime besprekingen over Korea aan de gang 50.000 woningen en meer, florissante oogst van 1952 Vrouw van machinist gapte halve winkel bij elkaar Bandieten grepen mis op boerenleenbank DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Kesseïring Nieuw-Guinea en Australië Uitstel van verkiezingen onaanvaardbaar geacht Christus Koning 29 GEVALLEN VAN KINDERVERLAMMING Pessimisme over nieuwe poging Het Kruisje van de Katholieke vrouw Vooral India zou streven naar een vreedzame oplossing EERSTE FOTO VAN BRITSE ATOOMPROEF En voor volgend jaar zijn de vooruitzichten gunstig Atoombommen in Marokko? TROUWLUSTIGE DAME BEDROGEN Werklozensteun in België SNIKKEND VOOR BE RECHTER SEN VLIEGTUIG VOL BRUIDJES Directeur verweerde zich De Dag der Verenigde Naties Willem van Graft verdronken Bonn ratificeert eerst in 1953 E.D.G.-verdrag AOORDIIOEIf Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f2.50; in alle edities 26 Qt. per m.m., minimum f4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290: Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230: Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Zaterdag 25 October 1952 18e Jaargang ISo. 12613 Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) HET FEEST van het Koning schap van Jezus Christus is blijkens de encycliek „Quas pri mas" van December 1925, uitge vaardigd door Paus Pius XI bedoeld als een aansporing, om het gezag van Christus in vele opzichten beter te erkennen en te waarderen. Het gezag van Gods geboden wordt in onze tijd weer meer dan ooit miskend, in de maatschappij, in het gezin, op zovele terreinen van het menselijke leven, natio naal en internationaal. En toch: „Zijn Koningschap strekt zich uit over de gehele wereldruimte en in alle tijden". De opvolger van Paus Pius XI, onze roemrijk regerende Paus Pius XII, beschreef de zin van het grote feest van morgen als een van de geestelijke middelen der Kerk, om de menselijke ge meenschap te genezen van de vele kwalen en gebreken, waar mee zij is behept. Een hoogtepunt van het feest van Christus Koningschap is de hernieuwing, door alle katholie ken van heel de wereld, der toe wijding van het menselijk ge slacht aan het Allerheiligst Hart van Jezus, Koning en Meester. Die toewijding is het onderpand van de belofte, voor betere er kenning en onderhouding van Gods Geboden. Wanneer wij, op sociaal en staatkundig terrein, de laatste tijd ons in het bijzonder bezinnen op pogingen tot onder ling beter begrip en betere waar dering, wanneer wij overwegen hoe wij, in welke vorm dan ook, kunnen streven naar de erken ning en doorvoering van de chris telijke beginselen in het openbare leven, dan past het op zijn tijd er op te wijzen, bij alle grote en kleine zorgen, die ons omringen en beklemmen, dat onze eerste plicht is, ons bezorgd te maken voor het behoud, het herstel en de verdieping van het godsdien stig leven, van de christelijke godsdienst en de christelijke ze den. In hun eerste Herderlijke Brief na de bevrijding, riepen de Bis schoppen ons op, om allereerst in eigen kring te werken voor het herstel en de hernieuwing van de christelijke geest in onze huisgezinnen, voor de heiliging en de reinheid van leven, voor de openbare zedelijkheid, voor de arbeidzaamheid en de waarde ring van de arbeid als roeping van God, voor het aankweken van offervaardige liefde, voor de hei liging van de dag des Heren. Dat noemden sommigen toen wel de prediking tot de terug keer naar de ouderwetse chris telijke degelijkheid. En zo was het ook, al bedoelden die som migen dat wel wat schamper. Het was echter de zin, de grondslag, het fundament van het ware christelijke leven, dat wij sinds dien zo vaak hebben ontbeerd en dat wijd-om in de samenleving in discrediet raakte. En toch, de wereld moet terug naar Christus. De zin van het feest van morgen zegt het ons nog weer eens! De wereld moet terug naar Christus, wil zij niet ten gronde gaan: „Want niemand mag een ander fundament plaat sen dan hetwelk gelegd is en dat is van Jezus Christus". Hij is onze Koning. In ons per soonlijk en in het openbare leven. Dat moeten wij belijden en be leven. Dragen wij de standaard van de Christus Koning vooruit, voor de eer van Zijn Geboden en Zijn Wet, opdat Hij „overwinne, heerse en regere". Nog praatjes ook.... BOCHUM. 24 Oct. De vroe gere veldmaarschalk Albert Kes- selring. die thans weer op vriie voeten verkeert, heeft vandaag geëist, dat alle Duitse oorlogs misdadigers. die zich nog in de gevangenis bevinden, zullen wor den vrii gelaten. Hij stelde dit als Voorwaarde voor de deelname van West Duitsland aan het Europese le ger. Kesselring zei teleurgesteld te ziin. dat hii was vrijgelaten, zon der van de blaam van de hem ten laste gelegde oorlogsmisdaden te ziin gezuiverd. Niettemin bleef hii overtuigd ..van het grote rechtsgevoel van de ..Britten", be toogde hii. Over de week van 12 t.e.m. 18 October j.l. zijn 29 gevallen van kinderverlamming aangegeven, verdeeld over de provincies en plaatsen als volgt: Groningen 2, n.l. 1 Delfzijl en 1 Winsum: Friesland 1, n.l. in Fer- weradeel: Drente 1 in Emmen; Overiisel 2. 1 in Hellendoorn en 1 in Zwolle: Gelderland 4. Noord holland 5, w.o. 1 te Oudorp; Zuid holland 3, Zeeland 1. Noordbra bant 8 en Limburg 2. PARIJS De jongste West-Duitse voorstellen om tot een oplossing van liet Saar vraagstuk te komen zijnnadat de Franse minister van Buitenlandse Zaken Schuman bijna vijf uur met de Saarlandse premier Hoffman en zeven leden van het Saarlandse parlement had beraad slaagd, verworpen. Minister Schuman en de Saar landse delegatie achtten Adenau er's voorstel om de voor 30 Nov. a.s. vastgestelde algemene ver kiezingen in het Saargebied uit te stellen onaanvaardbaar. De voorstellen hielden in: 1. Het uitgeven van een geza menlijke Frans-West-Duitse ver klaring, waarin de regeringen van beide landen verklaren dat zij zullen pogen hun meningsver schil over het Saargebied „in een Europese geest" op te lossen. Op dat zij hiervoor de nodige tijd zullen hebben, zouden de verkie zingen in het Saargebied, die nu op 30 November a.s. zijn vast gesteld, zes maanden moeten worden uitgesteld. 2. De Frans-West-Duitse onder handelingen over de Saar zullen voortaan onder de een of andere vorm van een acht-mogendheden- toezicht worden gehouden. Deze acht mogendheden zouden de zes staten moeten zijn, die deel heb ben aan de Europese Steenkool- en Staalgemeenschap,, benevens Groot-Brittannië en de' Verenigde Staten. 3. De Saarlandse regering zal officieel de thans niet toegestane (pro-Duitse) politieke partijen erkennen. Nieuwe poging Minister Schuman en premier Hoffman zijn, naar verluidt, over eengekomen een nieuwe poging te doen om de West-Duitse rege ring er toe te krijgen voorstellen, welke voor de Franse en Saar landse regeringen aanvaardbaar zijn, te overwegen. In gewoonlijk welingelichte Parijse kringen is men, aldus Reuter's correspon dent King, echter niet erg hoop vol gestemd dat een dergelijk pogen zou slagen. Rechten van Nederland niet negeren" CANBERRA. 24 Oct. „Over de toekomst van Nieuw-Guinea kan niet eenzijdig worden beslist en de rechten van Nederland kunnen niet genegeerd worden", zo heeft de waarnemend minis ter van Buitenlandse Zaken van Australië. Paul Hasluck. gisteren in het parlement medegedeeld. In antwoord op vragen inzake de Indonesische stap in de Verenig de Naties om afkondiging van de Indon. Souvereiniteit over Nw.- Guinea te bevorderen heeft Has luck hieraan toegevoegd, dat het standpunt van Australië in de al gemene vergadering der V.N. uiteengezet zou worden door de minister van Buitenlandse Zaken. Richard Casey. „Australië stelt altiid evenveel belang in de toe komst van Nieuw-Guinea". aldus Hasluck. Op het feest van Christus'1 Koningschap Op de feestdag van Christus Koning zal de Nederlandse Vrou wenbeweging der traditie ge trouw aan alle kerken in ons va derland het bekende kruisje aan bieden. Geheel Katholiek Nederland zal zich op die dag kunnen tooi en met het teken, waarmede het zijn hemelse Koning zou willen eren, zoals het ook de nationale kleuren draagt ter ere van zijn Vorstin. Naast deze ideële reden heeft de Ned. Katholieke Vrouwen beweging met de aanbieding van dit kruisje ook nog een practiscb doel voor ogen. Het grootste deel van de op brengst is namelijk bestemd voor de uitvoering en het stimuleren van werken op sociaal en chari tatief terrein. Hoe langer hoe meer wordt van de Kath. Vrouwenbeweging verwacht, dat zij daadwerkelijk meehelpt aan allerlei acties van sociaal belang en aan het lenigen van nood op velerlei terrein. Zo wel plaatselijk als diocesaan wordt hieraan medegewerkt en naast de daadwerkelijke hulp van de leden, wordt ook finan ciële hulp verwacht. Bovendien rust op de Ned. Kath. Vi'ouwenbeweging een zware taak van vertegenwoordi ging, vooral in niet-katholieke organisaties en instellingen. Waar de Ned. Kath. Vrouwen beweging voor dit alles dringend geld nodig heeft en de collecte op het Christus Koningsfeest hiervoor haar voornaamste bron van inkomsten is, wordt deze collecte gaarne door Ons aan bevolen. t J. P. HUIBERS, Bisschop van Haarlem. De leidster van de Indiase delegatie bij de Verenigde Na ties, mevrouw Pandit, heeft Vrijdag op een lunch van de vereniging van correspondenten bij de V.N. verklaard, dat tussen verscheidene delegaties geheime besprekingen aan de gang zijn ter beëindiging van de impasse bij de bestandsbesprekingen in Korea. Mevr. Pandit zeide geen bij- dat zii niet een dergelijk verzoek zonderheden hierover te kunnen verstrekken, zolang nog geen resolutie is ingediend. „Het ziin voorlopige besprekingen tussen belangrijke delegaties, die geïn teresseerd 'ziin bii een bepaalde aangelegenheid, met als doel het bereiken van een zo groot mo gelijk gebied van overeenstem ming". aldus mevrouw Pandit. De Indiase delegatie, zo voegde zii hieraan toe, voert besprekin gen met „een zeer groot aantal delegaties", teneinde haar eigen mening te verduidelijken en „een of andere practische oplos sing te bereiken". Op vragen naar aanleiding van persberichten, dat India het verzoek zou hebben ontvangen om de mening van de Chinese communisten over Korea te pei len, antwoordde mevrouw Pandit had ontvangen, Zii deelde mee. dat zii heden Zaterdag voor de tweede maal een onderhoud met de Russische Minister van Buitenlandse Zaken Wysjinsky. zal hebben. Naar haar mening wensten de Noord- Koreanen en de Chinezen een wapenstilstand. In verband hier mee was zii van oordeel, dat de erkenning van de regering te Peking door de Verenigde Staten een stap naar internationale ont spanning zou ziin. Aangaande de samenwerking, tussen de dertien Arabische en Aziatische landen verklaarde zii, volgens Reuter, dat deze slechts betrekking heeft op de kwesties Tunesië, Marokko en „het Ras senconflict in Zuid-Afrika". In de Koreaanse kwestie treden ge noemde staten onafhankelijk op. aldus mevrouw Pandit. De Britse atoomproef bij de Monte-Bello- eilanden mag wel geslaagd geacht wor den. Na de ontplof fing ontwikkelde zich een temperatuur van 500.000 graden Cel- cius. Deze explosie heeft Engeland een milliard gulden ge kost. Na de ontplof fing steeg de daar door ontstane explo siewolk snel tot een hoogte van ong. 3.5 km.; de omvang be droeg ong. 1,5 km. De wolk is op deze eerste officiële foto duidelijk te zien. 's-GRAVENHAGE Het staat vrijwel vast, dat dit jaar de woningvoorraad met meer dan 50.000 stuks verrijkt zal worden. Ondanks vele critische omstandigheden zal het gelukken nog boven de laatste raming van 50.000 woningen uit te komen. Aan het begin van dit jaar werd over het algemeen de situatie zo somber ingezien, dal men op niet meer dan ruim 40.000 woningen voor 1952 dorst te rekenen, aldus verneemt het A.N.P. De vooruitzichten voor 1953 lijken over het algemeen geno men gunstig. In theorie is het mogelijk op grond van de positie van materialen en arbeidskrach ten tussen de 55.000 en 65.000 woningen te bouwen. In de prac- tiik echter moet eerst blijken of er kapitaal voldoende zal ziin en hoe voorts de premieregeling er zal uitzien. De kapitaalmarkt liikt, voor wat institutionele be leggers betreft, op het ogenblik voor de woningbouw en vooral voor de volkswoningbouw, niet ongunstig. Zulks blijkt reeds uit het feit. dat de grote gemeenten en de Bank voor Nederlandse Gemeenten ruimschoots geld kun nen krijgen. In de particuliere woningbouw, ook in de grote steden, tekent zich enige ople ving af. al zal moeten worden afgewacht, hoe de resultaten daarvan zullen zijn. Dat het vraagstuk van 't komende loon-, nriis- en huurbeleid voor de toe- PARIJS. 24 Oct. Het Pariise weekblad „Match" schreef van daag, dat er in de Amerikaanse Marinebasis in. Port Lyautey in Frans Marokko' zeker drie atoom bommen liggen ongeslagen. Er werd geen bron vermeld. „Match" deelde mee. dat twee van de bommen van het type wa ren. dat in 1951 bii de atoom proeven in Las Vegas in Nevada gebruikt was. De derde zou er een ziin van het „anti-duikboot- tvpe". Een Amsterdamse dame heeft bij de politie aangifte gedaan, dat zij door een 49-jarige schipper uit Amsterdam voor een bedrag van f 4.000 is opgelicht. De dame had een huwelijksadvertentie ge plaatst, waardoor zij met de schipper in contact was gekomen. De man zou, nadat hij de spaarduitjes van de dame had opgenomen haar geadviseerd hebben steun van Sociale Za ken aan te vragen. Nadat deze steun werd verleend, vroeg hij wederom geld aan de dame on der bedreiging, dat indien zij geen geld wilde geven, hij So ciale Zaken zou inlichten, dat zij ondersteuning had gevraagd, ter wijl zij nog spaargeld bezat. Te genover de politie heeft de in middels gearresteerde een be kentenis afgelegd. De man bleek gehuwd te zijn. BRUSSEL. 23 Oct. In de eerste acht maanden van dit iaar is in België een bedrag van Fr. 3 milliard 749 millioen aan werklozensteun uitgekeerd. UTRECHT, 24 Oct. De Offi cier van Justitie te Utrecht eiste vandaag tegen de 49-jarige huis vrouw C. A. IJ.-T. uit Amers foort 12 maanden gevangenisstraf met aftrek (waarvan 4 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar), omdat zij in het tijd vak van 1 April tot 14 Augustus van dit jaar 6 japonnen, 3 rok ken, 1 blouse, 1 wollen jumper, 1 paar sokken, 1 paar sportkou sen, 9 lakens, 2 kussenslopen, 2 ontbijtlakens, 7 theedoeken, 1 paar handschoenen, 2 gehaakte kleedjes en 2 knotten wol had gestolen ten nadele van 2 grote zaken in Utrecht. De verdachte bekende, maar de president maakte er op attent, dat het opgesomde slechts een kleine bloemlezing was van al wat zij had gestolen. Zij onder nam immers ware strooptochten in Utrecht, Amsterdam, Hilver sum en Amersfoort en bij haar thuis was zo ongeveer een halve winkel gestolen goed gevonden. Eigenlijk was verdachte al lang in de gaten gelopen, maar zij verrichtte haar dieverijen uiterst handig, zo bleek bij het verhoor. Gedurende de verdere behan deling van de zaak kwam naar voren, dat zij eigenlijk in 18 za ken had gestolen. Het rapport over deze verdachte getuigde er van, dat haar man, een spoor- machinist, zeer verontwaardigd was over het gebeurde, waarvan hij volkomen onkundig was. Een gewoonte De Officier van Justitie wees er op, dat door verdachte op exor bitante schaal in winkels is ge stolen. De waarde van de buit loopt in de honderden en hon derden guldens. Het stelen was bij deze verdachte zoiets als een gewoonte, bijna dagelijks ging ze er op uit om aan haar luxe nei gingen te kunnen tegemoet ko men. Haar een gevaar voor de maatschappij achtend, eiste de Officier bovenvermelde straf. De verdediger, mr. F. P. van Ravenswaay, zette uiteen, dat het niemand duidelijk is geworden waarom verdachte de diefstallen pleegde. Zij had niet nodig te stelen en aan het gestolene had zij ook in heel veel gevallen geen behoefte. Er zijn zelfs schemer lampjes onder. Hij gelooft dan ook, dat het in dit geval klepto- manie was. Verdachte was al eens tot f 25.boete veroordeeld en later nog weer tot 8 maanden voor zelfde feiten. Zonderling Het rapport merkt op, dat ver dachte wel eens voor een winkel hardop in zichzelf stond te pra ten. Ook dit wijst wel in deze richting, meent pleiter. Bij uit zondering wilde hij daarom cle mentie pleiten. Rekening zal voornamelijk moeten gehouden worden met de persoon en met de omstandigheden. Zeer binnen kort komt immers een dochter na een vijfjarig verblijf in het sanatorium weer thuis. Verdachte bezwoer zelf snik kend, dat zij het nooit weer zou doen. Uitspraak over 14 dagen. komst een voorname rol sneelt. is duidelijk. Het pessimisme ten aanzien van de woningbouw van een iaar en minder geleden, heeft, on danks onzekerheden, voor een voorzichtig optimisme plaats ge maakt. Verwacht kan worden, dat de seizoenwerkloosheid in de bouwvakken in de winter van 1952/'53. voor wat de vaklieden betreft, lager zal ziin. dan in de vorige winter. in Nieuw-Zeeland AUCKLAND, 24 Oct. In Auckland zullen morgen twee Nederlandse huweliiken plaats vinden. De bruidies behoren tot een groep Nederlandse meisjes, die gisteravond per vliegtuig in Nw. Zeeland is aangekomen. Zii heten Martha Groenewegen en Chris- tien Brunings. De echtgenoten-in- spe ziin Jaap de Graaf en Leo Middelbeek. De Graaf en Middelbeek ziin een half iaar geleden in Nieuw Zeeland aangekomen. De overige 33 meisjes van de groep ziin ook allen verloofd met Nederlandse iongens in Nieuw Zeeland. Zii zullen eveneens spoedig trouwen. Sommigen wachten nog op hun uitzet, die per schip uit Nederland komt. OLDENZAAL, 24 Oct. Gisteravond, toen de directeur van de Coöp. Boerenleenbank te Deurningen, de heer te Borg, het kantoor van de Boe renleenbank, dat in het hart van het dorp is gelegen, ver liet, werd hij aangevallen door twee mannen, die gewapend waren met een revolver. T. B. kreeg reeds dadelijk een ste vige'klap met het vuurwapen op zijn hoofd, waardoor hij bloedend werd gewond. Op het hulpgeroep kwam de schoenmaker H„ die op enige afstand toevalligerwijze stond te wachten, te hulp. Hoewel er een felle worsteling ontstond, wist men een der mannen te over meesteren. terwijl de andere kans zag te ontvluchten. Op hetzelfde tijdstip kwam ook nog een groepje boerenjongens uit Deur ningen uit een dichtbii gelegen café, waar zij vergaderden, te hulp. waardoor ontsnappen voor de gearresteerde onmogeliik werd. De Rijkspolitie werd van de overval op de hoogte gebracht en deze had tijdens de rit van NEW YORK. 24 Oct. In de vergaderzaal van de algemene vergadering is Vrijdag in ver band met de „Dag der Verenigde Naties" een korte plechtigheid gehouden. De voorzitter van de algemene vergadering, de Cana dese minister van Buitenlandse Zaken Pearson, zeide het iuist te achten dat de algemene vergade ring even haar werkzaamheden zou staken, om deze dag te her denken. Mevrouw Eleanor Roosevelt las vervolgens de inleiding tot het Handvest der Verenigde Naties voor. Hierna werd een ogenblik stilte in acht genomen tot her denking van de nagedachtenis van hem. die gevallen ziin bii het hoog houden van de begin selen der internationale organisa tie. De hele plechtigheid duurde ongeveer tien minuten: zii werd niet bijgewoond door de de legaties der communistische sta ten. ziin woning naar het dorp het geluk een man aan te houden, die op de weg van Deurningen naar Hengelo met een fiets aan de hand stond te wachten. Later bleek, dat hii een gelukkige greep had gedaan, daar het de mede plichtige van de overval was. De overvallers bleken te zijn een Hengeloër en een Amsterdam mer. Befaamd sportvlieger DEN HAAG. 24 Oct. De be kende sportvlieger Willem van Graft is Woensdagavond, waar schijnlijk misleid door de duister nis. in de Vliet te Riiswiik (Z.H.) gelopen en verdronken. Ziin stof felijk overschot werd gistermid dag opgehaald. Maandag a.s. zal het op de algemene begraafplaats aan de Kleiweg te Rijswijk ter aarde worden besteld. De sportvlieger Willem van Graft, in vliegerskringen meer bekend als „paps" van Graft, werd 14 April 1891 geboren. Ziin eerste contact met de luchtvaart had hii in 1920. toen in ons land een aantal Duitsers met een zgn vliegend circus vertoefde. Van Graft kreeg van hen een paar lessen, d.w.z. niet meer dan vijf kwartier en drie solovluchten. Al spoedig gaf hii vliegdemonstra- ties. Zo is nog steeds bekend de stunt, welke hii in Februari 1922 op en boven het dichtgevroren Hoornsche Hop uithaalde. Deze demonstratie werd een succes. Hii gebruikte het iis als vliegveld en nam zelfs passagiers mee de lucht in. Hii gaf ook vlieglessen, o.a. op Twenthe. Toen hii in 1934 Eelde en Teuge er bii kreeg, gaf hij op drie velden les. Ook na geoen- sionneerd te zijn, mocht hii nog graag „stunten". BONN, 24 Oct. Het West- Duitse parlement kan de ratifi catie van de conventies van Bonn en het verdrag inzake het Euro pese leger niet voor het volgende jaar voltooien, aldus heeft dr. Hermann Ehlers, voorzitter van de Bondsdag, te Bonn verklaard.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1