Oud-Lyceisten zwermden uit K.R.O. tlmisfroiitactie gaat laatste week in Actie tegen verhoging van de Y-ponttarieveii Hoe slaan onze clubs op dit moment ervoor Windhoos wervelde over Sclioonebeek en BEURS Interview met de eerste dokter en de eerste burgemeester Nil nog een formidabele eindspurt en een springvloed van kaarten Tussen slagen en falen R.K. Handbalbond Noord NOODWEER BOVEN DRENTE Zware schade aangericht 2aiér«5ag 25 October i j,v— Pagina 5 Telefoon 3762 Dameskapper verwachting i door het KNMI geldie van Zater- ;ot Zondaeavond. eer bewolking k flinke opkla- r later toenemen- ne. Enkele ver- ien. Overwegend iike wind. Tame- veer. MINNAARS EZE WEEK en, die deze week 'an onze prijspuzzle 'amen, zijn: •duin, Belkmerweg rbrug, gem. Zijpe se, Vogelenzang 14, r wij ver 4, Venhui- er, Noord 92, Scha- emsterboer, A 106 gertentie) nylons d Worm i Houttil LINGERIES DEN HELDER UIZEN. 600 kg rove 20,60: drielin- 3 32; 100 kg bieten L1000 kg rode kool 000 kg witte kool cces witte 5,806; :mkool 18.30. K. 24 Oct. An- 8; II 8—11: bloem- 55; I B 25—35; I C ssebonen II 4088; 1 25—48: komkom - 18; bospeen I 14 waspeen I A 12— radijs I 69: sla A 26; spinazie I 24; tomaten I A 20—30: I C 30—40; A 9—12; II A 6— I A 10—14; I B 6 l I A 45—68; I B :n I A 15—18; I B I A 10—15: I B 8 en I A 7—12; I B 38; peterselie 5 —52. 4 Oct. Pronkbo- spruitkool 3866; 15; andijvie 11 718; druiven 52 amers 814; spina- tomaten 2031: —43. i Oct. Aardappe- inazie 49; uien 9 n 13,6016,50; prei kool 3,807,20: ge. 9.4010,40; groene 2,80: rode kool 6,60 tkool 4669; witlof naten 852; breek- 11,70; waspeen 5 1925; andijvie 12 206,30; bloemkool Iderie B I6; fran- —1,02: westfrisia 84 rmeloen 713: al- 23: bramley seed- orange 360; dek- —25; eilisons orange van holland 328; 412; groninger kr. n 37; jacques le- xton superb. 730: 913: manks god- s appel 416; pre- eland 3; present v. princesse noble 11 khouter 537: sig- 530; transparante zoete ermgaard 10 .alexander lucas 10 clairgeau 320; ideau 5; beurré mé- 3 louise 325: ca lf erence 4—31; do- mice 11—56: emil fertilon 1317; nan 45; kleerma- ripont 1233; maag- jveau noiteau 612 lutreuil 325: st. soldat laboureur 3 us duchess 4—22; •13; winterlouw 3 viinpeer 519. 24 Oct. Slabo- >nen 96135; pronk en A 1749: witlof ikool 834; rode savoye kool 7 kool 612; spruit- boerenkool 914.50 9; sla 242.50; pos- andijvie 815.50; bieten 815.50; —13: waspeen 10 2; prei 814; soep- 1.50: peterselie 4 erij 817.50; appels goudreinette 5 ie 1146; jonathan n: legipont 1023; wijnpeer 616; 15: gieser wilde- ruiven: alicant 68 laler 109. 25 Oct. 30.000 A 9.40—13.60: B 000 kg. gele kool A —5.20; 30.000 kg. L 8.20—10.30; B 6.70 kg. witte kool 4.70 s witte 5.606.30; ■n 20.7022.60; gro- 10; driel. 20.70— 30—35.80; 16.000 kg. J0—14.30; B 11.60— kg. peen B 14.70 14.80; 6000 kg. an- 90; 1000 st. bloem- 32.40: BII 11.40— /OUDE, 25 Oct. bevel. 10.80; koop- 10.40; bi. eigenh. 8.70—9.10: 27.000 16: C 15—16.70; D g. kroten A 13.70 —12.30; C 4—4.30; 70; 7900 kg. uien ve 2121.40; driel. 6; 2000 kg. andijvie .000 kg. rode kool B 5.80—7.50; 3000 A 7.80—10.40: B groene kool A 8.20 80; 4500 kg. witte 57.000 kg. succes stuks bloemkool ALKMAAR Onwillekeurig zullen klasgenoten op een middelbare school, sprekende over hun toekomst, elkan der wel eens afvragen, wat er zoal van hen worden zal in het leven. Dan zouden ze graag eens om een hoekje van de tijd willen heengluren, de toekomst in, om te weten, waarheen het lot hen drijft en verstrooit. Onmiskenbaar zal men een klein verlangen in zich voelen opkomen, ietwat romantiek te ontmoeten in het latere leven, terwijl men zich allerlei luchtkastelen bouwt. Later, als die jaren ver achter hen liggen, zal meestal blijken, dat er van romantiek niet veel gekomen is; de werkelijkheid is nuchter en zakelijk en meestal zonder opwinding. Dan zijn de diverse levensgeschiedenissen slechts een aaneenschakeling en opeenvolging van kleine feiten, die het leven „maken" zoals het aan de buitenkant door eenieder gezien mag worden; de innerlijke levensgeschiedenis houdt men verborgen, voor zichzelf alleen of hoogstens voor slechts één enkele dierbare: de ontwikkeling van kind tot volwassene, de verwer ving van levenservaring en in zicht, de vorming van het karak ter en de loutering van de ziel. Daarover pleegt men niet te spre ken en zeker niet met iemand, die je komt vertellen, dat hij alles in de krant wil zetten. Dies ziet deze zich beperkt tot de uiterlijke levensgeschiedenissen van enkele oud-leerlingen van het R. K. Lyceum te Alkmaar, die in de Kop van Noord Holland zijn gebleven of daar weer zijn terug gekomen en die door hun maat schappelijke positie bekendheid hebben verworven. Ook dat is in teressant, achteraf te beschouwen wat er geworden is van de leer lingen, die in de afgelopen 25 jaar dit Lyceum hebben bezocht; er waren meer dan 500 geslaag den en natuurlijk kan men niet van allen een geschiedenis in de courant verwachten. Wij konden bijvoorbeeld moeilijk naar Balik Papan gaan, om Ir. J. van Bui tenen een bezoek te brengen. Oude Niedorp, waar we een on derhoud hadden met Burgemees ter Kalb, was al erg genoeg met zijn slechte busverbinding en dan nog wel in het atoomtijdperk. Om Volendam, waar Dokter van Duin woont, niet te vergeten, dat slechts bereikbaar is met een ouderwets trammetje, dat hortend en stotend en al te langzaam voortsukkelt Voor sommigen bracht het le ven een spoedig succes. De mees ten hebben zich een uitstekende positie verworven. Voor anderen was die slechts met de allergroot ste moeite bereikbaar en zelfs waren er, die tegen de moeilijk heden van het leven niet waren opgewassen en die, gezien hun opleiding, een minder gelukkige gooi hebben gedaan. De eerste burgemeester. Maar komaan, we gaan naar Oudorp, naar de eerste burge meester, die het R. K. Lyceum heeft opgeleverd, de heer A. G. Bakker, die gymnasium alpha heeft „gedaan" en als leerling nog gast is geweest van de Eerw. Broeders in de school aan de Nieuwlandersingel. Hij, evenals de overigen, die wij bezocht heb ben, was blij, daar het middelbaar onderwijs te hebben genoten. Al spoedig na het behalen van zijn eindexamen kwam de heer Bak ker op de secretarje der gemeen te Heiloo, waar hij diverse ran gen doorliep, om te eindigen als commies in de functie van chef der afdeling Sociale Zaken. In de oorlogsjaren heeft de heer Bakker practisch kunnen door werken, al werden die jaren nu en dan wel eens met wat angst doorgebracht, als er weer eens een politiek debat met het toen malige hoofd der gemeente Heiloo was geweest. Sinds 1946 is hij de eerste bur ger van Oudorp en draagt hij de na-oorlogse zorgen van een bur gemeester, die voor zijn gemeen schap opkomt. Zoals dat van een burgervader pleegt te worden verwacht, moet hij door een voor zichtig en zuinig beleid zorgen voor verhoging van de welvaart, het losbranden van subsidies bij Rijk en Provincie, om gunstige voorwaarden te verkrijgen voor alle plaatselijke belangen; kortom een litanie van dingen, waarvan een burgemeester in de Raadver gadering altijd getuigt: „Mijne Heren, ten aanzien van dit punt, blijven B. en W. te allen tijde diligent De tweede burgemeester. De tweede burgemeester, oud leerling van het R. K. Lyceum, is de heer B. J. Kalb, die na enige Jaren middelbare studie elders, in de vierde klasse van het Lyceum, als nieuwelnig zijn intrede deed en in '35 zijn eindexamen gym nasium alhpa behaalde. In November begon hij zijn loopbaan op 't bur. Maatsch. Hulp betoon in Alkmaar, waar hij tot 1940 bleef, in welk jaar hij werd aangesteld tot tweede ambtenaar ter secretarie in Warmenhuizen. Daar werkte hij zich speciaal in in de Werkverschaffing en steun aan kleine boeren en tuinders; in '42 behaalde hij het diploma ge meente-administratie. Dat duurde tot Februari 1943, waarna een periode van acht maanden volgde als adjunct-commies te Meijdrecht (Utrecht). In hetzelfde jaar werd de heer Kalb benoemd tot secre taris-ontvanger van Warmenhui zen, doch, na 1 maand en 26 da gen in functie te zijn geweest, moest hij onderduiken vanwege de zgn. „kabelkwestie", die de toestand voor de burgemeester en voor hem gevaarlijk maakte. Tot de bevrijding bleef de heer Kalb „onder water", doch dat wil niet zeggen, dat hij zich niet voor de goede vaderlandse zaak heeft in gespannen, integendeel.... Na de bevrijding kwam hij weer in Warmenhuizen terug en hij werd op 1 Februari '46 be noemd tot secretaris-ontvanger van Harenkarspel. Sinds 1 Juli '50 is hij de „primus inter pares" onder de bevolking van Oude Niedorp. De heer Kalb houdt van zijn werk en van de gemeente, die hem werd toevertrouwd en voorts is hij een bekende figuur in het grote Katholieke vereni gingsleven door zijn functies van voorzitter van de Statenkring K.V.P. Den Helder, voorzitter van de Katholieke Landdag Noord- Hollands Noorder Kwartier en dis trictscommissaris van de Katho lieke Jeugd in het Dekenaat Scha- gen. Met veel plezier denkt Bur gemeester Kalb terug aan zijn studententijd op het Lyceum, „fer is in die jaren veel gebeurd", zegt hij, terwijl hij door de strenge brilleglazen over het wijde pol derland tuurt, dat zich onder een lichte mist en een laaghangende hemel eindeloos uitstrekt tot de horizon. „Maar dat is niet voor de krant", voegt hij er met een glimlach aan toe. Wij beloven hem, omtrent studentikoze even tualiteiten alle discretie te bewa ren en haasten ons dan de deur uit, want: het is negen voor tien om één uur in de middag wacht ons dokter Duin in Volen dam. De bus naar Hoorn vertrok om tien voor tien. We liepen prompt de verkeerde kant uit, want de ene zijde van het dorp gelijkt precies op de an dere, misten de bus, probeer den te liften (maar dat ging niet), vier taxibedrijven had den de wagen toevallig nét niet thuis, we haalden precies de bus naar Alkmaar, en van daar ging het achter elkaar door per trein naar Amster dam, per boot het IJ over en per tram naar Volendam, en om klokke één belden we bij Dokter J. Duin, die met een andere arts de 8000 Volendam- rners een goede gezondheid laat genieten. Dokter in Volendam. Dokter Duin bewoont een huis aan de Dijk, vanwaar men de vissersschepen rustig op en neer ziet deinen over de verwarde gol ven. Hij voelt er zich thuis, tussen de Volendammers, zegt hij. In 1940 legde hij het eindexamen van het Lyceum af. Ook met zijn kameraden op school kon hij het best vinden en niet zonder trots vertelt hij, dat zijn klas bij de leraren goed stond aangeschreven. Hij woonde toentertijd in Spier dijk en fietste, met 'n elftal plaatsgenoten, elke dag naar Alk maar op en neer. Hij was tevens een enthousiast voetballer (nu trouwens nog) en de dagen van de schoolvoetbalwedstrijden wa ren voor hem en zijn kameraden altijd een feest. Wat de voetbal betreft, kregen de „stadters", die beter hockey-en konden, er meest al flink van langs. In '40 deed hij zijn intrede in de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam, waar hij weer heel wat Alkmaarders en andere schoolgenoten ontmoet te. Ook hij werd in zijn studie door de oorlog gehandicapt, want Dokter Duin moest van '42'45 onderduiken. Prompt kwam hij bij de illegaliteit terecht, leidde de plaatselijke ondergrondse van Spierdijk en had het commando over het afwerpterrein, waar de Engelse vliegtuigen wapenen dropten. In '49 afgestudeerd, werd Dokter Duin eerst assistent in Spierdijk, daarna tweemaal in Zeeland, in Hocdekenskerke, voorts in Warmenhuizen, Deurne en Leerdam. In dienst was hij Reserve-officier van Gezondheid II, in Amsterdam, Utrecht en Oir- schot. Sinds April 1951 is Dokter Duin in Volendam werkzaam en het komt niet bij hem op te den ken, dat hij het elders prettiger zou hebben dan daar. Niet alleen doktoren en burge meesters, maar ook ingenieurs rechtsgeleerden en priesters zijn uit de school aan de Blekerskade voortgekomen. En beroepsmili tairen. Ook de vliegeniers Kohier van de Lucht Strijd Krachten en Dekker van de Marine Lucht vaart Dienst beide bij een vliegongeval om het leven geko men waren oud-studenten van het R. K. Lyceum. Over het Oosten, het Westen en het Zuiden van het land zijn ze uitgestrooid: Mevr. T. Nieu- wenhuis-De Rooy van Zuydewijn, arts te Enschede, G. T. Timmer mans, tandarts te Meersen, J. Zonneveld, leraar te Vaals, N. Reus, Kapelaan te Rotterdam, Drs. G. Kramer, economisch adviseur te Eindhoven, P. Luyckx, arts te St. Antonius (N. Br.), B. A. Schermer, arts te Nijmegen, F. Dingjan, Benedictijn in de Abdij van Egmond, en dokter H. B. Lohman, die, -na in zijn militaire diensttijd als Officier van Gezond heid enkele jaren in Indonesië werkzaam te zijn geweest, zich te Obdam vestigde. De eerste arts. Dokter Lohman behaalde het einddiploma gymnasium B in 1936, studeerde op de gemeente lijke universiteit te Amsterdam in de medicijnen; pas in '46 kon hij afstuderen, omdat ook hij door de oorlog op non-activiteit was gesteld. Hij werkte hier en daar als assistent en wist uit de han den van de Duitsers te blijven. Na '46 werkte Dokter Lohman als assistent in het O. L. Vrouwe Gasthuis te Amsterdam, om daar na als Officier van Gezondheid naar Indonesië te vertrekken, waar hij tot '49 een zeer interes sante tijd meemaakte. Op ver schillende plaatsen verving hij de gouvernementsartsen en hij zwierf, na telkens korte tijd, van de ene plaats naar de andere in het grote eilandengebied tussen Celebes en Nieuw Guinea. Het eerst kwam hij in Hollandia bij de parachutisten, daarna werk te hij vier maanden in het mili taire hospitaal te Makassar. Acht maanden verbleef hij onder de bevolking van Ambon, vandaar werd hij gedirigeerd naar de To- radjalanden op Midden Celebes en zijn laatste standplaats was Attamboea op Timor. In 1949 werd Dokter Lohman gedemobiliseerd en nam in Ob dam een practijk over. Dokter Lohman is van de oud-studenten van het R. K. Lyceum de eerste arts. De eerste natuurkundig ingenieur. Onder de weinige natuurkundi ge ingenieurs, die Nederland be zit, bevindt zich één oud-student van het R. K. Lyceum: Ir. B. J. A. Pels te Alkmaar. Ir. Pels be zocht het Lyceum in de jaren '33'39 en studeerde daarna tot '47 aan de Technische Hogeschool te Delft. Door een allerongeluk kigst toeval -hij was een tijd lang ondergedoken geweest werd hij het slachtoffer van een razzia, waarbij hij op transport werd gesteld naar Duitsland, waar hij in Berlijn twee jaar heeft moeten werken. Ir. Pels, die met zijn vader, de de heer Ant. Pels (thans de eige naar van de Fa. B. Pels en Zoon), binnenkort als medefirmant, de leiding voert van de wereldver maarde orgelfabriek, heeft zich in zijn studietijd speciaal toege legd op het geluid; op het la boratorium voor de technische physica te Delft nam hij geregeld acoustische proeven Hij heeft o.a. zitting in het bestuur van de Geluidstichting, een vereniging van musici, dirigenten, architec ten, doktoren, etc., die problemen, de acoustiek betreffende, be spreekt, betrokkenen daarbij van voorlichting dient en het is ook vanzelfsprekend, dat de acousti sche kwesties binnen het eigen bedrijf voornamelijk door hem worden opgelost. Ir. Pels is de enige natuurkun dige ingenieur in het land, die in de orgelbouw werkzaam is. Op de Hogeschool had hij onder de 3000 cursisten slechts veertig vak genoten. Geregeld onderneemt hij buitenlandse reizen, om orgels te plaatsen, zoals o.a. in Bandoeng, waar hij zijn vroegere leraar van het Lyceum, de heer Lips ont moette; naar Michigan (V.S.) en Mexico. Met voldoening gewaagt hij ervan, dat ondanks de hevige concurrentie, Amerika steeds meer orgels uit Holland betrekt. Deze oud-lyceïsten waren één in hun lof omtrent het onderwijs, dat zij op het Lyceum genoten hebben. Dit wil niet zeggen, dat er geen wensen waren. Natuur lijk waren die er en in de loop der jaren zijn er, met de eisen die aan het meer algemeen vormend onderwijs gesteld worden, ook buiten de lessen om, verbeterin gen gekomen, vooral in cultureel opzicht. Er worden schoolconcer- ten gegeven, nu en dan wordt een voordrachtskunstenaar uitgeno digd, dingen, die in vtoeger jaren niet zo in zwang waren. Maar in ieder geval is gebleken, dat deze school in de afgelopen 25 jaar een vorming aan de leerlingen heeft gegeven, die hen tot belang rijke daden inspireerde en hogere aspiraties opwekte, zodat zij zich konden ontwikkelen tot belang rijke figuren voor kerk en maat schappij. Nog acht dagen en één van die bekende flitsacties van Katholiek Thuisfront is ten einde en de beslissing over de vrije tijd van tienduizenden jongens in uniform is ge vallen. Op het Hoofdkwartier van het Nationaal Katho liek Thuisfront te 's-Gravenhage zijn achter hoge stapels kaarten, de gespannen gezichten van het corps vrijwilli gers, die de Generale Staf van het Thuisfront bijstaan, zichtbaar. De weken van rusteloze arbeid (ook nacht arbeid) zijn hun aan te zien, maar de dames en heren zijn vol goede moed. ,,De laatste week zal het moeten doen", zeggen zij. 370.000 inzendingen zijn al ver werkt. Dit stemt tot grote dank baarheid, maar daarmee zijn de gestelde doelen nog niet bereikt. Door een formidabele eindspurt kan het nog mogelijk worden voor de grote garnizoenen van Steen wij kerwold, 't Harde, Nun- speet, Öischot, Ossendrecht, Er- melo en Garderen de oplossing voor het probleem van een ver antwoorde vrije tijdsbesteding tot een volledig en waardig succes te maken. Laat uw goede hart zien Toen we overste van Croonen- burg, de onvermoeibare Aalmoe zenier van het Thuisfront, vroe gen wat hij van de stand van zaken dacht, zei hij de nieuwe week hoopvol tegemoet te zien. Het is wederom duidelijk geble ken dat ons volk een grote be zorgdheid aan de dag legt voor de behartiging van de soldatenbe- langen. En men ziet in, dat het ontbreken daarvan onbereken bare schade meebrengt. ..Als Aalmoezenier van het Thuis front", zo vervolgde hij, „heb ik gelegenheid te over gehad om het goede hart van ons katholieke AMSTERDAM. Gisteren is er een commissie samengesteld die contact zal opnemen met B. en W. van Amsterdam over de verhoging van de ponttarieven: het zal van het resultaat van deze besprekingen afhangen, of de commissie vervolgens audiën ties zal aanvragen met de Minis ters van Waterstaat, Financiën en Binnenlandse Zaken, teneinde het vraagstuk op hoger niveau te bespreken. Dit is het resultaat van een ronde-tafel-conferentie, die gis teren in Amsterdam is gehou den onder auspiciën van het IJ-tunnel-comité en die door tal rijke vertegenwoordigers van organisaties, welke direct of in direct belang hebben bii de IJ- tunnel. bijgewoond werd. Oor spronkelijk bestond de bedoeling een concept van een adres aan de Amsterdamse gemeenteraad te bespreken, doch toen een verte genwoordiger van de E.V.O. het voorstel deed een commissie te vormen die de zaak met B. en W. en de ministers zou kunnen bespreken, werd het concept in de steek gelaten. De delegatie zal Afscheid luitenant-kolonel H. W. Lenderink 'S-GRAVENHAGE Het dis trict Noord-Holland Zuid van de Nationale Reserve organiseert heden en morgen een oefening, waaraan ongeveer 550 vrijwilli gers der Nationale Reserve zullen deelnemen. De leider der oefening is de res. Ie luitenant J. H. A. Bijl. Zater dagmiddag a.s. te 14.uur zal een inspectie worden gehouden door de scheidende districtscom mandant, de luitenant-kolonel H. W. Lenderink op de appèlplaats van het barakkenkamp te Laren. Te circa 15.30 uur zal vervolgens een defile voor het stadhuis te Bussum worden gehouden. Om alle speelsters de gelegen heid te geven de plechtigheden in hun parochiekerk, welke voor de jeugd worden georganiseerd in verband met het feest van Christus Koningschap, bij te wo nen, zijn voor Zondag geen wed strijden vastgesteld. De bal krijgt dus een weekje rust. Het is alzo een mooie gelegenheid om Zaterdag en Maandag eens een overzicht te geven van de verschillende standen. De stand in de Hoofdklasse midden luidt als volgt: D.C.G. 5 5 0 0 10 TYBB 5 4 0 18 VIDO 6 2 13 5 A.D.O. 4 2 0 2 4 ODOS 4 112 3 Leonidas 5 113 3 S.V.A. 2 0 111 Ambon 3 0 0 3 0 Wanneer de voortekenen niet bedriegen zal onze kampioen dus waarschijnlijk in de toe komst D.C.G. als tegenstander krijgen in de kampioenscompeti tie. Omtrent de Hoofdklasse zijn we niet zo best geïnformeerd. Hoofdklasse Noord: D.W.O. 4 3 1 0 7 T.O.P. 4 3 1 0 7 F.S.A. 3 3 0 0 6 Geel Zwart 6 1 3 2 5 W.G.W. 4 2 0 2 4 V.I.O. 5 1 1 3 3 D.T.S. 6 0 0 6 0 Ie klasse: Con Brio 5 4 1 0 9 Vliegens Vlug 4 2 2 0 6 Hugo Girls 6 2 I 3 5 V.Z.V. 3 2 0 1 4 F.S.A. 2 3 1 0 2 2 Alw. Forward 5 0 0 5 0 2e klasse: Con Zelo 4 4 0' 0 8 V.Z.V. 2 4 3 1 0 7 Vliegensvlug 2 5 3 1 1 7 St. Victor 6 1 2 3 4 Strandvogels 4 1 1 2 3 VIOS 2 0 1 1 1 Hugo Girls 2 5 0 0 5 0 3e klasse: W.G.W. 2 4 3 1 0 7 Geel Zwart 2 4 2 1 1 5 S.E.W. 5 2 1 1 5 D.W.O. 2 5 1 2 0 4 St. Victor 2 4 0 1 3 1 VIOS 2 2 0 0 2 0 zes leden tellen: de burgemeester van Edam, een vertegenwoordig ger van het Belangen-comite Amsterdam-Noord, een van het Centraal Overleg Verkeers- en Vervoersorganisaties, en de voor zitter van het IJ-tunnel-comite. Voorts zullen nog vertegenwoor digers toetreden van de Kamer van Koophandel voor West- Friesland en van de Amster damse Industrie-vereniging. Aan dit besluit ging een uit voerige discussie vooraf. Een afgevaardigde van de vereniging van Bedrijfsautohouders in de Zaanstreek stelde voor. indien de verhogingen van de ponttarieven door zouden gaan. een krachtige actie te gaan voeren, o.m. door plakkaten te plakken op alle auto's met ..Koopt niet meer in Amsterdam". Door enkele niet-Amsterdamse aanwezigen, o.m. door de voor zitter van het A.N.V.V. Jhr. J. Boreel, werd gesproken tegen de discriminatie van niet-Amster- dammers ten opzichte van Am sterdam in de ponttarieven. Overste van Croonenburg, de Aalmoezenier van Thuis front, wiens werkkracht en vindingrij kheid onuitputte lij k zijn, waar het er om gaat de geestelijke verzorging van onze militairen een zo breed mogelijke basis te geven. volk te leren kennen. In brieven en op kaarten wordt de zorg be rijmd en beschreven, overdadig succes zelfs vanuit het buiten land wordt ons toegewenst". Hij zei ons optimistisch te durven zijn ten aanzien van het slagen van de actie, doch er tevens niet aan te durven denken indien de actie niet zou slagen waardoor het in deze tijd van zoveel ge- dachtenverwarring niet mogelijk zou zijn onze militaire jeugd gees telijk te beveiligen in tehuizen, waarin het katholieke bewustzijn, als het ware ongemerkt, wordt gevoed. Bewaar het goede „Versta me goed", zo zei Aal moezenier van Croonenburg ver der, „er is geen sprake van wan trouwen jegens deze jeugd, alleen maar van een gegronde vrees voor de verwarring waaraan de jonge mensen van vandaag zowel maatschappelijk als geestelijk blootstaan. Ik weet zeker dat ons katholieke volk niet het risico zal willen lopen dat gedurende een lange en moeilijke diensttijd ver loren gaat wat in gezin, kerk, school, jeugdverenigingen en an dere organisaties met zoveel zorg werd opgebouwd". Tussen slagen en falen Toen we informeerden hoeveel (Van onze verslaggever) SCHOONEBEEK Een zware windhoos heeft hier gis termiddag voor duizenden guldens schade aangericht. Om 5 uur werden de mensen opgeschrikt door een plot seling opkomende dreigende lucht. Een windhoos zoog zich vast op de Beekweg, ter hoogte van de plaats waar de nieuwe weg Schoonebeek-Dalen hegint. Met snelle vaart bewoog de wervelende opwaartse zuiging van de hoos zich langs de Beek- weg in noordelijke richting. Het grote kantoorgebouw van de N.A.M. werd het eerst door de wervelstorm getroffen. De wir.d drukte er vele ruiten kapot. Op zijn verdere gang bezocht het angstwekkend natuurverschijnsel verschillende arbeiderswoningen en boerderijen aan de Beekweg ten noorden van het Schoone- bekerkanaal. Wij troffen gisteravond om 7 uur een man en een vrouw in de kou en in het donker. Zij waren bezig met hun bezit tingen te halen uit hun huis. dat door de windhoos zwaar bescha digd was, zo erg, dat het voor lopig onbewoonbaar is geworden. Schuren bezweken onder de kracht van de windhoos en over al langs de weg liggen hooi en pakken stro verspreid. Over een afstand van. enige honderden meters, vooral op het weggedeel te tussen het Schoonebekerka- naal en het Dommersknaal, zijn bomen afgekna'pt of ontworteld en alle telefoonpalen staan scheef. De hoos schijnt geëindigd te zijn, of althans het bouwland ingetrokken b;j de turfstrooisël- fahriek van de Grientsveen-Mij., welke ook zware schade leed. Kaasmarkt Leeuwarden LEEUWARDEN 24 Oct. Gouda volvet 2.32—2.33; edam mer 40 4- 2.122.13; broodkaas 40+ 2.122.13; stemming kalm. Wij vernemen dat er bij deze ramp enige mensen zijn gewond door glas of vallend hout, doch geen van t e mensen heeft ernstige verwondingen opgelopen In heel de omgeving zag het op dat uur grijs van de regen. Het noodweer ging tevens met bliksem en donderslagen ge paard. Aardappelheurs Leeuwarden LEEUWARDEN 24 Oct. Borgers 11.7512.-; bintjes 10.50; rode star 1415; stemming prijs houdend. Veemarkt Leiden LEIDEN. 24 Oct. Te Leiden ter veemarkt aangevoerd op Vrij dag 24 Oct.: Stieren 25. melk koeien 75. vette koeien 280. vare koeien 326. graskalveren 84. vette kalveren 19. nuchtere kalveren 37. vette schapen 300. weide scha pen 100. vette lammeren 613. var kens (zeugen) 2 paarden 1 veu len 2 geiten 21. Totaal 1885. Stieren (fok) 300500: stieren 2.60: melkkoeien 8001150: vette (slacht) 8.0012. sl. gew. 2.40 koeien 8251100. schoon gew. 1.9Ö2.80. vare koeien 500850. vaarzen 600900: pinken 375 575, graskalveren 225400. vette kalveren 200425. levend egw. 2.202.40, nuchtere kalveren 50 65. levend gew. 1.351.45. vet te cshapen 100120. weidescha- pen 90115, vette lammeren 75 79. geiten 1535. Handel over de gehele linie kalm. Militaire Tehuizen er nu nog no dig zijn, antwoordde Aalmoeze nier van Croonenburg: „Zeven tien". En hij verduidelijkte: „Ze ventien garnizoenen missen nog een tehuis, afgezien van die plaatsen waar voorlopige voorzie ningen zijn getroffen. Maar we zullen de Thuisfront Tombola ge slaagd noemen, als die voldoende opbrengst om 7 tehuizen te stich ten, nl. op die plaatsen, die door ligging of gevaren of door over grote bezetting de „zwakke puft- ten" vormen, dus het terrein van de eerste rangs zielszorg genoemd moeten worden. Maar zoals ik U al zei. ik popel van de verwach ting dat ons volk niet in gebreke zal blijven en dat het de laatste week van de T.T.-actie het spreekwoord weer waar zal ma ken dat het einde het werk kroont. Ons volk zal zichzelf nooit willen verwijten in deze be langrijke zaak te hebben gefaald". De laatste week De Aalmoezenier hoopt dat de actie door een stroom van inzen dingen het karakter van een springvloed zal krijgen, doordat letterlijk iedereen nog een kaart met 50 cent of een gulden aan postzegels aan het bekende adres Postbus 4 te Den Haag zal zen den of een bedrag zal willen gi- beren op no. 520.000. Door een zelf gekozen nummer van ten hoogste zes cijfers loot men niet alleen mee naar de prijzen in dc Tombola, maar draait men het allernoodzakelijkste bijeen voor dc kostbaarste zielzorg. De laat ste week zal het moeten doen. KAMER v. KOOPHANDEL voor Hollands Noorder kwartier In de op Woensdag 22 October gehouden huishoudelijke verga dering der Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier onder presidium van de heer J. F. Ie Blansch, werd besloten het initiatief van de V.V.V. „Den Helder" te onder steunen om te geraken tot de in stelling van een autobusverbin ding Den HelderWieringertneer Hoorn. Op voorstel van de heren Breg- man en Graaff zal de Kamer zich tot de Rijkswaterstaat wenden met het verzoek de slechte ge deelten van het wegdek van de Rijksweg AlkmaarDen Helder te herstellen en ook de bruggen op het niveau van de weg te hrengen. De klachten over de lange wachttijden bij de Hempont bii een grote toevloed van auto's na 10 uur des avonds en de lange wachttijden bij de Velserpont, nu de 4e pont uit, de vaart is geno men, zal de Kamer eveneens op nieuw met Rijkswaterstaat op nemen. Medegedeeld werd, dat het ver zoek tot het plaatsen van een telefooncel te Bergen aan Zee door de P.T.T. is afgewezen, het geen ten zeerste betreurd werd. Opnieuw zal terzake contact met P.T.T. worden gezocht. Naar aanleiding van een adres van de Kon. Ned. Zuivelbond om trent de minder juiste wijze van optreden van electriciteitsbedrij- ven bij het afsluiten van electri- citeitscontracten met industriële ondernemingen, welke bezwaren ook in dit district worden gevoeld, werd besloten deze aangelegen heid met de overige Kamers in Nederland op te nemen. Op voorstel van de heer Heuse- veldt zal de invoering van een tweede postbesteding te Alkmaar op Zaterdag met de P.T.T. wor den besproken. De bij het secretariaat ingeko men klachten omtrent gemiste aansluiting gedurende de laatste zomer van de van Texel komende boten met de treinen tc Den Hel der, zullen aan de T.E.S.O. wor den voorgelegd. De begroting der Kamer voor het jaar 1953 werd vastgesteld, alsmede de voor dat jaar te ver lenen subsidiën. De aan de plaat selijke afdelingen van V.V.V. s te verlenen subsidiën werden ver dubbeld, terwijl tevens een be drag van 250,werd uitgetrok ken voor het prijzenfonds van de Flora 1953. KATHOLIEKEN BT.T HET BERAAD DER Y.N. UNITED NATIONS, 22 Oct. (K.N.P.) Onwetendheid, angst en beperking in de vrijheid van inlichtingen behoren tot dc voor naamste obstakels, die het goede begrip en dc juiste waardering van de Verenigde Naties in de weg staan, zo concludeerde het Vijfde Congres van dc Inter nationale, niet-gouvernementale organisaties tijdens hun bijeen komst op het hoofdkwartier der Verenigde Naties. Op deze conferentie waren o.m. de Internationale Unie der Ka tholieke Pers. de Internationale van Katholieke Liefdadigheids verenigingen. de Wereldfederatie van Katholieke Universiteiten, de Wereldfederatie van Katholieke Jonge Vrouwen en de Internatio nale Federatie van Katholieke Vrouwenorganisaties aanwezig. Ook Joodse. Protestantse en Oos terse organisaties namen aan de conferentie deel. De vertegenwoordigster van de Federatie van Katholieke Vrou wenorganisaties. Alba Zizzamia. heeft de zittingen gepresideerd, die waren gewijd aan de voor lichting over het werk in de man daat- en in andere niet-zelfbe- studerende gebieden. Als vice-voorzitter en secreta ris van de commissie voor open bare mening trad op Charles J. McNeill, die juist als adviseur van de Internationale Katholieke Pers bii de Verenigde Naties was geaccrediteerd. Op deze conferentie hebben voorts een leidende rol gespeeld Dr Louis Longarro van de Inter nationale Raad van Katholieke Liefdadigheidsveren.. Mevr. Allys D. Vergara van de Internationale Unie voor Sociale Diensten. Mgr Donald Maclean, voor de Unie van Katholieke Universiteiten. Mevr. Mary Donohue en mej. Connie Sciarra voor de Katholie ke Jonge Vrouwen, mei. Cath. Schaefer en Mevr. Marietta G. Barkhom voor de Katholieke Vrouwenorganisaties. Ook heeft de heer Patrick J. Masterson zijn stem doen horen namens het In ternationaal Katholiek Filu»- bureau.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3