Tweede Kamer ingenomen Personeel Raden van Arbeid naar bedr ij f s verenigingen 9fit de shag! Bedrijfsleven streve naar verlaging der kostprijs met terugkeer minister ir. Staf Middenstandsbonden hebben veel critiek N.V.V. richt zich tot Raad van Ministers DE KRONIEK VAN ZATERDAG öie weRetö Voorlopig verslag begroting van Oorlog Een staatssecretariaat voor luchtmacht nodig geacht Scheepsberichten Waarschijnlijk in de toekomst tekort deskundige ambtenaren De wijziging-omzetbelasting maar... Glazen wassen of... glazen drogen... Minister Zijlstra op congres Werkgevers: Economisch probleem is de afzet Werkloosheidsvraagstukhuur en bedrijfsbelastingpolitiek CHRISTUS KONING ons Zaterdag Vrij algemeen met uitzondering natuurlijk van de communisten is de Tweede Kamer ingenomen met de terugkeer van minister Staf. Dit zal het defensiebesluit zeer ten goede komen. De critiek op de begroting van oorlog is over het algemeen tamelijk mild. De nadruk wordt er echter op gelegd, dat met de gelden, die aan onze verdediging worden besteed een enorm groot bedrag de grootste doelmatigheid en zuinigheid be tracht moet worden. Steeds verschijnen er berichten over geldverspilling en niet-verantwoorde uitgaven. Een tweede belangrijk nunt uit het voorlopig verslag is de aandrang, die zeer vele leden on de regering uitoefenen om te be vorderen. dat Duitsland opgeno men wordt in de Europese defen sie-gemeenschap. Gebeurt dit niet dan hangt de verdediging van de Noord-West-hoek van Europa in de lucht. Een combinatie waarin ook Duitsland is opgenomen is noodzakelijk voor de beveiliging van Nederland tegen een agres sor. Lengte diensttijd De minister zal zo duidelijk mogelijk moeten uitspreken, hoe lang de diensttijd zal ziin. Het Nederlandse volk brengt terwille van de defensie grote offers, zo wel aan mankracht als aan geld. Vanwege het moreel van de on der de wapenen zijnde militairen is opening van zaken op dit punt gewenst. Algemeen hebben de Kamerle den uitdrukking gegeven aan hun ontsteltenis over het grote aan tal ongelukken, dat de laatste tiid met straaljagers heeft plaatsge vonden. Is dit aantal ongelukken groot in vergelijking met dat van andere landen, zo werd gevraagd. Men betwijfelt het. of de Glos- ter-meteors nog wel voldoen aan alle eisen. Het is wellicht beter de productie van een nieuwer tvpe ter hand te nemen. Staatssecretariaat Luchtmacht Het streven naar een zelfstan dig maken van de luchtstrijd krachten wordt toegejuicht. Vrij algemeen was men ook van me ning, dat een gelijkschakeling Typhoon: 143 doden MANILLA. 24 Oct. Het Rode Kruis heeft vandaag meegedeeld, dat ten minste 443 personen ge dood werden en 209 als vermist genoteerd ten gevolge van de ty phoon die Woensdag gewoed heeft. Men verwacht dat het aantal slachtoffers nog zal stijgen. Johan van Oldenbarnevelt n. 24 Str. Gibraltar: Mapia 24 v. Suez/ Djeddah; Fairsea 24 580 m O van Diego Garcia; Hersilia 23 nm v. Aruba/Buenaventura: Maasdam 23 860 m OTN Cp Race: Nieuw Amsterdam 23 nm v. Curacao/ Jamaica: Oranjefontein p. 23 nm Finisterre; Rijndam 23 120 m W. Scillys; Ciavella 24 te Napels: Garoet p. 23 Gibraltar: Indrapoe- ra 23 v. Ti. Priok/Cheribon: Kota Gede 25 te Saigon verw.; Kota Inten 23 v. Balik Papan/Ternate; Modjokerto 23 nm v. Genua/Pt Said; Öberon 23 v. New York/ Port au Prince: Ondina 24 v. Port de Bouc te Piraeus: Sibajak 23 te Papete Tahiti: Wiilem Ruys 24 te Tj. Priok. van de drie krijgsmachten-onder- delen tot uitdrukking dient te komen door de oprichting van een staatssecretariaat voor de luchtmacht. Voldoening wordt uitgesproken over de mededeling, dat voor de bescherming van de burgerbevol- kin meer dan 80 millioen werd geraamd. Wel zou alles gecoör dineerd moeten worden onder het departement van oorlog. Over het financiële beleid is het grootste deel der Kamer wel tevreden. Ongerust is men ech ter over de materiële voorzienin- gewas te doen uitzaaien. gen. Men had de indruk, dat de wapenleveranties traag vloeien. Is er op dit stuk van zaken soms sprake van achterstelling van Nederland bij andere landen? Verschillende leden hebben er nog op aangedrongen, dat de re gering haar uiterste best zal doen om de oefenterreinen buiten Ne derland te krijgen. De recreatie- aanleg en het natuurschoon zijn in ons land schaars: zij dienen dus zoveel mogelijk gespaard te worden. Apart wordt de aandacht ge vraagd voor de aanvulling van de landmacht in Suriname. De op bouw van een defensie-apparaat is te wankel wanneer dit egbeurt op basis van vrijwilligheid. Het is nl. maar de vraas. of de mi nister wel steeds voldoende dienstplichtigen vrijwillig bereid zal vinden naar Suriname te gaan. DE RODE SPRUITJES 's-GRAVENHAGE, 24 Oct. De zaadhandel te Dordrecht, die vorig jaar van zich deed spreken door zijn proeven met de teelt van rode spruitjes, zal thans bij wijze van proefneming iets van deze groente in verschillende plaatsen van ons land onder het publiek brengen om te vernemen hoe het hierop reageert In 1953 hoopt men voldoende zaad te kunnen oogsten om dit NEKKRAMP IN MARINEKAMP 's-GRAVENHAGE, 24 Oct. In het marine-opleidingskamp bij Hilversum heeft zich een geval van nekkramp voorgedaan. Alle vereiste maatregelen ter voorkoming van uitbreiding ziin getroffen. In verband hiermede is het kamp met ingang van heden voor een week gesloten, tengevol ge waarvan het verlof van het personeel (ongeveer 1500 man) ge durende dit weekeinde is inge trokken. DE HEER W. LUB 80 JAAR Jongstleden Vrijdag is de heer W. Lub, president-commissaris van Hoogenbosch Schoenen N.V. te Amsterdam, tachtig jaar ge worden. Uit de levensloop van deze bekende figuur willen wij enkele punten naar voren halen. Op 14 September 1894 opende de heer Lub te Enkhuizen, tegen over het ouderlijk huis, een schoe nenwinkel. Deze zaak ontwikkelde zich in de loop der jaren dermate gunstig, dat in 1910 een filiaal in Leeuwarden geopend kon worden. 'Van. 1912 tot 1920 was de heer Lub medeëigenaar van 'n schoen fabriek te Alkmaar, welke zich hoofdzakelijk toelegde op de fa bricage van militair schoeisel. In 1920 werd hij directeur van de N.V. Nederlandse Schoenenindus trie v.h. Gebr. Hoogenbosch, welke N.V. toen reeds 20 filialen had. Mede dank zij de medewerking van de heer Lub kwam de vereni ging van Schoenwinkeliers in het Grootbedrijf tot stand en in de af gelopen jaren heeft hij zitting ge had in talloze commissies voor vakbelangen. Sinds October 1945 is de heer Lub president-commis saris van de huidige Hoogenbosch Schoenen N.V. Op Dinsdag 28 Oc tober a.s. hoopt de heer Lub te re cipiëren in het I.C.C., Vondelpark te Amsterdam, van drie tot vijf uur. Zeer velen zullen deze sym pathieke figuur in de schoenbran che de hand komen drukken. (Van onze parlementaire redactie) Op 1 Januari a.s. zullen verschillende bepalingen van de wet op de uitvoeringsorganisatie der sociale verzekerin gen in werking treden. Dit houdt in, dat er 26 verplichte vakbedrijfsverenigingen komen, die, met uitsluiting van de Raden van Arbeid, zelfstandig de ziektewet en de kinderbijslag voortaan zullen uitvoeren. Het gevolg van het in wer king treden van deze bepalingen is echter ook, dat er tussen de 800 en 900 ambtenaren, die tot nu toe bij de 24 Raden van Ar beid deze taak hadden uit te voeren, overcompleet worden. Intussen zijn er echter reeds ongeveer 650 ambtenaren naar de bedrijfsverenigingen overgegaan in verband met de uitvoering van de Werkloosheidswet, die op 1 Juli j.l. in werking trad. Voor de uitvoering van deze wet was veel en ook deskundig personeel nodig. Dit maakt de overgang van de ambtenaren naar de bedrijfsverenigingen in zekere zin dus gemakkelijker. Uiteraard is het er voor de Ra den van Arbeid niet gemakke lijker op geworden. Daar het hier echter tijdelijke moeilijk heden betreft na 1 Januari nemen de bedrijfsverenigingen immers „Ziektewet" en „Kinder bijslagwet" over heeft men deze weten op te vangen door het in dienst nemen van tijde lijke krachten. In vele gevallen zijn het werkstudenten, die de Raden te hulp komen. De lopende zaken zullen na 1 Januari nog door de Raden van Arbeid worden afgehandeld, niet alle 8 a 900 ambtenaren zullen daarom overgaan. Enig personeel zal men nog korte tijd in dienst houden. De positie van do ambtenaren, die overgaan, is mede gewaar borgd door opneming in de wet van een amendement van de katholiek, mr. van Thiel, thans minister voor Maatschappelijk Werk. De pensioenrechten wor den, behoudens uitzonderingen, gehandhaafd, in de zin van de Pensioenwet blijven deze men sen dus ambtenaren. Niet echter in de zin van Ambtenarenregle ment. De verdere rechtspositie van het personeel moet worden geregeld, met goedkeuring van de sociale verzekekeringsraad. Hoger personeel Een moeilijkheid vormen nog de hogere rangen. Het is name lijk niet zo gemakkelijk voor het hogere personeel geschikte plaat sen te vinden. Mochten niet allen overgeno men kunnen worden, dan zal een gedeelte van het personeel zonder meer op wachtgeld ge steld moeten 'worden. Gelukkig betreft het dan een eventueel geen groot aantal. Het is echter niet uitgesloten dat op 1 Januari a.s. zelfs een tekort aan deskun dig personeel zal blijken te be staan. Prof. dr. J. Zij 1st ra. minister van Economische Zaken heeft gistermiddag tijdens de vergadering van het Ver hond van Nederlandse Werkgevers, die in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag gehouden werd, verklaard, dat er een kentering bestaat in het economische getij. Een aantal jaren na de bevrijding is het economische pro bleem voor Nederland vóór alles geweest een productie probleem. Thans is het ook niet in de laatste plaats een afzetprobleem. Het staat vast, aldus de minis ter, dat een verdere uitbreiding van de industrie slechts moge lijk is indien de afzet in het buitenland zeer aanzienlijk kan worden vergroot. Hierdoor zal ook worden bepaald of de werk gelegenheid gelijke tred kan hou. den met de toeneming van de beroepsbevolking. De minister wilde in dit verband niet ver bloemen, dat hij op de buiten landse markten tendenzen had waargenomen, die hem met zorg hadden vervuld.- Het streven naar vrijmaking van de internationale handel, aldus prof. Zijlstra, dreigt te verzanden in een vruchteloze discussie, waarbij in wezen het veilig stellen van eigen nationale belangen de inzet vormt. Vrijmaking handel. De nieuwe minister van eco nomische zaken, die gistermid dag voor het eerst sinds zijn ambtsaanvaarding in het open baar een rede uitsprak, vond het verder teleurstellend, dat het gesprek over verlaging van de tarieven in internationaal ver band nog niet tot bevredigende resultaten heeft geleid Daarnaast had hij in verschil lende landen een toenemende drang door het bedrijfsleven ge constateerd. dat onder de in druk van de minder gunstige afzetmogelijkheden de lar.gs de ze weg eenmaal verworven po sities tracht te handhaven. Met grote nadruk verklaarde hij, dat indien deze tendenzen van groeiend nationalisme zich zou den kunnen doorzetten, de inter nationale handel hiermede in ernstige mate afbreuk zou wor den gedaan, zulks tot schade van de welvaart van. de vrije vol ken. De vrije wereld staat thans voor de keuze tussen een voort gaan op de weg naar vrijmaking van de internationale handel, of een zich terugtrekken achter nationale barrières van invoer beperkingen en tarieven. Indien men tot dit laatste zou besluiten ziet het er maar somber uit. Ne derland zal er dus naar moeten streven de voorwaarden te scheppen, die een verdergaande vrijmaking mogelijk maken. De gedachte verder ontwikke lend kwam prof. Zijlstra tot de conclusie, dat op het Nederlandse bedrijfsleven de zware taak rust om door een verlaging van de kostprijs de buitenlandse con currentie het hoofd te bicden. Ir. P. Otten heeft vervolgens nog gesproken over de groei der Nederlandse industrie als een loonsvoorwaarde voor ons volk. Daarna snrak dr. J. Hooykaas over hetzelfde onderwerp. Met een diner in het Kurhaus werd deze algemene ledenver gadering gesloten. Van onze parlementaire redactie. Hoewel de wijziging van de omzetbelasting inderdaad een belangrijke en reeds lang be pleitte verbetering betekent voor de detailhandel, achten de middenstandsbonden haar toch teleurstellend, omdat zij niet voorziet in een minstens even noodzakelijke verlichting van de belastingdruk voor andere sectoren van het middenstands bedrijfsleven, zbals ambachten en Horecabedrijven, die integendeel een nog zwaarde belasting te ver duren zullen krijgen. Dit wordt gesteld in een uit voerig adres, dat aan, de Tweede Kamer is toegezonden door de commissie van overleg van de drie centrale middenstandsbon den. waarin samenwerken de Kon. Nederlandse Middenstands bond. de Ned. Christelijke Mid denstandsbond en de Ned. Ka tholieke Middenstandsbond. In het wetsontwerp wordt voorgesteld het voor „producten" geldende tarief der omzetbelas ting van 4 pet. op 5 pet. te bren gen. Dit betekent een grote last voor die middenstandsonderne- mdngen, die een belangrijk deel van hun omzet vinden in produc tie voor andere ondernemingen. Deze grote last ondervinden ook ondernemingen, waarvoor het tarief verhoogd wordt indien de opdrachtgever een ondernemer is. Wanneer de opdrachtgever een particulier is, wordt het tarief niet verhoogd, maar ook niet verlaagd. De middenstandsbonden vinden dat er toch wel een aansluiting gevonden kan worden bij de thans geldende regels. Voor res tauranthouders banketbakkers, maatkleermakers ed. c dernemers die in wezen producent en detail, list zijn. zou een toepassing van het normale tarief een oneven redig zware druk betekenen. Voor bepaalde andere sectoren zoals kappers, schilders en stuca- doors, bepleit het adres een vrij stelling van omzetbelasting of althans een beduidende tariefs verlaging. De middenstandsbonden nemen scherpe stelling tegen het voor stel dat omzetbelasting verschul digd zou zijn over de in reke ning gebrachte prijs of vergoe ding. Hierdoor wordt het risico van wanbetaling volledig op de ondernemingen afgewenteld. Zij achten het redelijk, dat belas ting slechts verschuldigd is over het werkelijk ontvangen bedrag. De handhaving van de weelde- tarieven van 30 pet. en 15 pet. wordt lijnrecht in strijd geacht met het beleid, dat gericht is op verruiming van werkgelegen heid. In werkelijkheid betreft het hier een belasting van resp. 43 pet. en 17,6 pet. terwijl het nu van 7 pet. tot 10 pet. te verho gen zgn. tussentarief, in feite 11,1 pet. bedraagt. Afgezien van het feit, dat deze hoge tarieven voor de schatkist eerder een na- dan een voordeel zijn gebleken, wordt hier een vrij willekeurig gekozen deel van het bedrijfsle ven onevenredig zwaar belast en de werkgelegenheid ernstig geschaad. Overige bezwaren richten zich tegen de zeer ingewikkelde ad ministratie, die de middenstan der te voeren krijgt en tegen de belasting op het verlenen van service. Finse regering blijft HELSINKI, 24 Oct. De ver leden week afgetreden Finse coalitieregering is Vrijdag in on gewijzigde vorm weer aan het bewind gekomen. Premier Kek konen heeft president Passikivi meegedeeld, dat de breuk tussen agrariërs en sociaal-democraten was geheeld en dat alle ministers him ontslagaanvrage introkken. „In gesloten gelederen" zullen op Zaterdag 16 Mei des morgens alle katholieke jeugd organisaties langs hun Bisschoppen trekken zo lazen wij gisteren in de krant. Dit betreft de bekendmaking van de feestelijke viering van het herstel der kerkelijke Hiërarchie in Neder land (1853—1953). Het zal een grote landelijke viering worden, die van 13 tot en met 18 Mei zal duren. Het is een groots en luisterrijk program, voor een groot en luisterrijk feest. Maar het duurt in werkelijkheid nog veel langer. Er gaan bijv. verschillende grote vergaderingen van de voor naamste katholieke bonden aan vooraf en er zijn ook twee voorname tentoonstellingen. Die, in de maand April te houden katholieke bijeenkomsten zou men het werkgedeelte van de feestviering kunnen noemen. Zij zijn de voorbereiding van hel opmaken van het door velen al lang verhoopte katholiek maatschappelijk program, dat aan de Bisschoppen zal worden aangeboden in de eigen lijke „vieringsweek Wat is er eigenlijk aan de hand? Het is niet onze bedoeling, op de historie hier diep in te gaan. Daar zijn andere gelegenheden voor en andere deskundiger medewerkers, die in boe ken en krantenartikelen trouwens al met het weergeven van de geschiedenis zijn begonnen. Ook in onze krant, en dit zal in de komende maanden nog nader en uitvoeriger gebeuren. Hier slechts een zeer beknopte samenvatting van 't historische gebeuren. Na de z.h. hervorming werd in de repu bliek der Verenigde Nederlanden de Katholieke Kerk uit het openbare leven gebannen, met alle gevolgen van dien, wij waren onze godsdienst vrijheid kwijt. Wij waren, zo zegt A. J. Commis saris in zijn geschriften, een niet-volk, dat men vrij mocht achteruitzetten, krenken en verguizen. De donkere nacht der verdrukking, de katacom- bentijd der Katholieke Kerk, duurde twee volle eeuwen. En het katholieke volksdeel was nog al tijd een-derde van de natie! Zo was het dan ook geen wonder en deze overweging is om meer dan één reden van belang „dat bij geslacht na geslacht het onverbrekelijk saamhorigheidsbesef, de milde offerzin, de trouwe aanhankelijkheid aan zijn priesters, en de schuwe afkeer van alle staats bemoeiing met het eigen kerkelijk leven diep wortel konden schieten Commissaris noemt dit „eigenaardigheden 1e lees: eigen geaardheden die het katho lieke leven in ons land hebben gekenmerkt en behoed tot op de huidige dagDit schreef hij in een speciaal brochuurtje twintig jaar gele den. Die twintig jaar zijn natuurlijk niet voldoen de geweest, om al die „eigenaardigheden" van de Nederlandse katholieken op te ruimen of uit te roeien, maar geschokt is hun bestaan, hun wer king, hun bezielende kracht, in die periode wel! En dat niet alleen door de tweede wereldoorlog. Reeds vóór 1940 was de weelde van de sinds 1853 herwonnen vrijheid een niet meer volledig ge waardeerde luxe. Het waren ook op dit gebied sterke benen, die de weelde droegen. Er was veel schoons en veel goeds, maar er was ook wel kla tergoud bij, een zekere geestelijke schijnwelvaart. De revolutionnaire elementen, welke de wereldoor log-met-al-zijn-gevolgen, meedroeg, hebben die schijnwelvaart een deuk gegeve»Zo moet, om het maar even kort te zeggen hier, de viering van het herstel der Hiërarchie stellig ook een krachtig reveil" betekenen voor „herstel en ver nieuwing van vele uitingen en gestalten van ons rijke geestelijke bezit, dat ons, katholieken van Nederland, door het herstel der vrijheid is ge schonken Nog even naar de historie terug. Het ratio- ifr nalisme kwam op. De levensbeschouwing, die niet meer steunde op de goddelijke openbaring, „of door het z.g. vrije onderzoek" er in verloren liep. Niet meer het Geloof, maar de Rede werd ten troon verheven. Deze beweging be reikte haar hoogtepunt in de tweede helft der achttiende eeuw, het tijdperk der z.g. „Aufkla- rung," (Verlichting). Het was de Franse revolutie, die deze beginselen voortdroeg over Europa en op deze wijze werden de Nederlandse katholieken uit hun positie van onderworpenheid verlost. Zij dansten met de revolutionairen om de vrijheids boom! (En toen, in 1796, voor het eerst in de ge schiedenis der Nederlanden algemene verkiezingen werden uitgeschreven voor een Nationale Verga dering, bezette het achteruitgehouden katholieke volksdeel 30 van de 126 zetels! Die 30 hebben wij, zij het op 100, en natuurlijk onder heel andere omstandigheden (algemeen kiesrecht, enz.) nu nogeen ideale partij was dat niet, maar het was een vastberaden groep, die een einde wilde maken aan de slafelijke positie der Katholieke Kerk in Nederland. Zij had succes, de eerste voor waarden voor herstel van godsdienstvrijheid werden gelegd Toch duurde deze „roes" maar vijf jaar. De gelijkheid bestond nog maar op papier en de vrijheid kreeg nieuwe ketenen door het ver lichte despotisme, dat in vérgaande staatsinmen ging in kerkelijke zaken nieuwe belemmeringen meebracht voor de vrije ontwikkeling van het godsdienstig leven. In 1830 viel de afscheiding van de Zuidelijke Nederlanden. Politiek waren de ka tholieken ver in de minderheid, hoewel ze nog bijna 40 procent van de bevolking uitmaakten. Willem II wilde recht doen aan de katholieken. Hoe leerzaam en belangwekkend was onder Ko ning Willem II de strijd om het recht van „placet" (goedkeuring.) van kerkelijke maatregelen door de Koning! De revolutie van 1848 was weer de stoot tot een nieuwe vrijheidsgolf. De nieuwe Grondwet bevrijdde de katholieken van de knellende heer schappij. Op 4 Maart verscheen de Pauselijke Bre ve waarbij de Bisschoppelijke Hiërarchie in Ne derland werd hersteld en dat is een zegen ge weest voor ons vaderland Die zegen zullen wij straks herdenken. Met werk en met feest. Het moge een ander „Vierenswaardig Wonder" genoemd worden, naar een woord van Vondel, die in één van zijn werken spreekt over een kerkgebouw, rustend op „pijlers, die om gunst noch afgunst buigen noch weifelen, maar stutten het Godsgebouw, als reuzen sterk en trouw." Het gebouw van Katholiek Ne derland behoeft zulke pijlers ook. De sterke trouw van de Katholieken zelf, op zoveel terreinen van godsdienst, cultuur, maatschappelijk en staatkun dig gebied. „In gesloten gelederen," als de jeugd straks in Mei voor de Bisschoppen zal verschijnen. Het verliondsbestuur van het N.V.V. heeft zich met een adres tot de Raad van Ministers ge wend, waarin het zijn inzichten over de sociaal economische si tuatie van ons land kenbaar maakt. Reeds thans is het noodzake lijk zich rekenschap te geven van de gevaren, die voor de werkgelegenheid zullen ont staan, als de militaire productie kan worden verminderd. Men vertrouwt, dat de nieu we regering geen hoger werk loosheidscijfer dan 3 pet. der beroepsbevolking in loondienst zal aanvaarden en dat zij bij overschrijding hiervan een ac tieve politiek ter bestrijding van, deze werkloosheid zal voeren. Handhaving van het beginsel van geleide loonpolitiek wordt nodig geacht en tegen losser ma ken van de bindingen of geheel vrijlaten van de loonpolitiek zoals dit van verschillende zij den wordt bepleit wordt ern stig gewaarschuwd. Het N.V.V. bestuur voelt meer voor verschuiving van. de ter- mijnerf waarin bedrijfsbelasting moet worden betaald, dan voor vermindering dezer belasting. Men vraagt zich af of verho ging van het bouwprogramma van 55.000 op 60.000 woningen niet mogelijk zou zijn. Tegen huurverhoging heeft het N.V.V. geen bezwaar, mits het voor het onderhoud bestemde deel daarvoor ook wordt gebruikt Verder wordt o.m. bepleit ver hoging van de aftrek voor de uitkering voor ouden van dagen tot f 200.en een technische wij ziging van de Kinderbijslagwet die zowel voor zelfstandigen als voor loontrekkenden moet gel den. Gij zijt de Heerser, die allen die in U leven dankbaar doet schrijden langs de wegen van Uw Wil. Het „Christus Vincit" slaat hen, die U tegenstreven Al zijn hun handen krachtig en hun blikken kil; hun edele strijdkreet is bij voorbaat reeds verstild, Gij zijt een Vorst, oneindig groot oneindig mild Gestaald door één Geloof, dat alle wonden heelt, gaan wij door 't aardse leven: fiere Koningskinderen van U, die al Uw grote schatten met ons deelt en nimmer die genadevloed zal doen verminderen. Uw Goud omringt ons in de sleur van elke dag: het gouden herfstblad, dat wij achteloos verpletten een gouden zonnestraaleen gouden kinderlach Het glanst ons tegen, als wij er slechts op letten. Onder Uw vlag te strijden is ons hoogste goed. Hier wordt de armoe rijkdom en het lijden zoet. JAN v.d. KLEIJ. BRUSSEL Al drie jaar achter elkaar is in een gezin in Hazebroeck op dezelfde da tum een jongen geboren. Dat betekent een belangrijke stap voorwaarts op de weg naar de rationalisatie van de ver jaardagsviering. PARIJS 'n Meubelmaker, 'n architect en 'n ingenieur in Maubeuge hebben samen een vliegtuigje gebouwd dat maar 2000 gulden kost, de motor van een Volkswagen heeft, een snelheid van 130 km kan bereiken en maar 7 a 8 liter benzine op 100 km gebruikt. KARACHI De vrouw van Wali Dad uit het district Liallpoer was weggelopen. Wali ging met een ploeg je welbewapende vrienden naar het huis van z'n schoonmoe der en vroeg z'n vrouw terug. „Ze is er niet" kreeg hij ten antwoord. „Zo", zei Wali, hees haar op zijn paard en verdween. De politie zoekt nog steeds. MODENA Een jonge echtgenoot, juist terug van de huwelijksreis, was bezig een electrische leiding te repare ren, toen zijn vrouw hem een schroevendraaier én een kus kwam brengen. De bruidegom raakte daarbij een draad die onder stroom stond. Beiden kregen zo'n schok, dat zij naar het ziekenhuis moesten wor den vervoerd. NEW YORK Na moeilij ke jaren in het nazi-ghetto van Warschau arriveerde Leon Jolson in 1945 op een schoen en een slof in de Ver. Staten. Hij raamt nu zijn omzet voor 1953 op 42 millioen dollar. Jolson die in Polen naaimachi nes fabriceerde, opende in New York een reparatie-in richting, die spoedig een win kel werd en even daarna het agentschap van de Italiaanse „Nécchi"fabriek. Hij is nu een van Amerika's grootste importeurs van in het buiten land vervaardigde producten en verwierf ook de alleenver koop van de draagbare Zwit serse „Elna". Beide naaimachi nes worden door 1800 winkels greep zijn schoonmoeder beet, in de V.S. verkocht.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 7