Als moeder truitjes breit Narcissen op grint en water oor een nieuwe wereldburger OVER EIWIT EN VITAMINES \oman gelyks gebruik van een vrucht of een slaatje van rauwe groenten, en van bruinbrood zjjn zeer aan te bevelen; deze levensmiddelen le veren voedingszouten en vitamines. Het komt dikwijls voor, dat de zwangere vrouw opeens een af keer krijgt van bepaalde spijzen en mateloos verlangt naar andere, die zij in het gewone doen niet bijzonder waardeert. Dit verschijn sel kan wel eens wijzen op een grote behoefte van het lichaam aan bepaalde stoffen; het kan dan ook geen kwaad, er voor korte tijd aan toe te geven. Hoe eerder men echter tot een normale voe ding terugkeert, hoe beter. Een groot gebruik van zoetigheid kan schadelijk zijn, wanneer het li chaamsgewicht daardoor te hoog wordt, terwijl men tijdens de zwangerschap maar beter kan af zien van zeer sterk gezouten vlees- en viswaren, zoals rookvlees en gerookte (Engelse) bokking. Wanneer een aanstaande moeder het onderstaande maaltijdschema met verstand volgt, voedt zij zich op een manier, die haar gezond heid èn die van de nieuwe wereld burger ten goede komen zal! BROODMAALTIJDEN: liter (karne)melk, bijv. 14 liter pap of yoghurt en liter melk als drank; bruin- of regeringsbrood, be smeerd met boter of margarine en belegd met tenminste 100 g fruit of tomaat of een rauw groenten- slaatje en 35 g kaas en stroop of jam. (Van onze redactrice) Turend vanuit ons coupéraampje in de druilige duisternis bolderden wij in het late avondlijke uur met de sneltrein van Den Haag naar Utrecht. Ondertussen flitsten ons steeds fraaiere woorden door het hoofd om de vrouw, aan wie wij een bezoek hadden gebracht, in te leiden. Prachtige allite ratierijke volzinnen is zij waardig, want zij staat pal voor de belangen van de Nederlandse huisvrouw. Inderdaad, zulke vrouwen zijn er meer, wij willen niemand te kort doen, maar deze mag toch wel een uitzondering worden genoemd, vooral als men weet, dat zij een rasechte Amerikaanse is. Dr Katherine Holtzclaw is haar naam. Een kleine vrouw, met grijs opgestoken haar en uiterst charmant, doch een: voudig gekleed. In rap tempo vertelt zij ons over haar werk en haar reis, welke zij maakt onder auspiciën van de Mutual Security Agency, kortweg M.S.A. genaamd. Voor dit „agentschap voor on derlinge beveiliging" maakt dr Holtzclaw een rondreis door een groot deel van Europa; Nederland, België, Frankrijk, Italië, Zwitser land, Duitsland en Engeland staan op haar programma. In deze lan den laat zij zich door diverse in stanties en organisaties voorlich ten over het huishoudonderwijs. De gegevens, welke zij hierom trent heeft verzameld en de ge trokken conclusies geeft zij door aan de M.S.A. Daar wordt nauw keurig overleg gepleegd en wor den plannen gemaakt om zoveel mogelijk in de gevraagde behoef ten te voorzien, te helpen daar waar nodig is en eventueel de no dige financiën te verstrekken. Ook aan voorlichting aan diverse in stanties wordt de nodige aandacht besteed. Drie weken denkt dr Holtzclaw in Nederland door te brengen. Geen ogenblik in die korte tijd laat zij onbenut. Zij heeft reeds diverse instanties, organisaties en scholen bezocht en vele zal zij nog gaan zien. Zij is o.a. reeds geweest bij de stichting „De Nederlandse Huis- houdraad", het voorlichtingsbureau W'WWWWVWWVVVft/VWUVUVVVVUWWWWWUWWWVWV'W van de voedingsraad, 't Nederlands Verbond van Plattelandsvrouwen, de opleidingsschool voor lerares sen te Den Haag, het vezelinstituut te Delft, een kaasboerderij te Vlist, nabij Gouda, en de land bouwhogeschool te Wageningen. Nog op het programma staat een bezoek aan het proefstation voor de wasindustrie te Delft, de Kema te Arnhem en boerderijen, zuivel fabrieken en scholen in de provin cies Friesland, Drente, Overijsel en Gelderland. Dr Holtzclaw was enorm enthou siast over Nederland, zij het dan niet wat het klimaat betreft, want zij vertelde dat zij expres al een paraplu had gekocht om de regen buien te voorkomen, maar wel over de mensen en de verhoudin gen onderling. Zij vindt Nederland een be voorrecht land, omdat op de eerste plaats verschillende ministeries aandacht schenken aan het huis houdonderwijs, door het geven van subsidies. Zij was van mening, dat de Nederlanders er terecht trots op mochten zijn om als eerste land in Europa een universitaire oplei ding te hebben op het gebied van landbouwhuishoudonderwijs en (L.), Zetten en Deventer. De meeste Amerikaanse meisjes stop pen dan echter met de studie, om dat zij met dit diploma diverse mo gelijkheden hebben voor een be hoorlijke werkkring. Bovendien vinden zij het veelal te moeilijk om een scriptie te maken en om nog een jaar te studeren om „mis ter of science" te worden. De doc torsgraad vereist dan nog een twee-jarige studie en ten slotte het schrijven van een proefschrift. Sinds enkele weken mag Neder land er zich nu ook op verheugen een universitaire opleiding te heb ben voor huishoudonderwijs. Wij hebben een ieder nu wel overtuigd, dat er door deze Ame rikaanse vrouw voor de Europese vrouw enorm veel wordt gedaan en daardoor voor de gehele maat schappij. Haar eigen landgenoten vertelt zjj slechts over de toestan den en de vooruitgang in Europa door een artikel te schrijven in een of ander blad, maar zij zijn het toch maar, die de financiën uiteindelijk verstrekken voor een gedeelte van het huishoudonder wijs in Europa door middel van de M.S.A. WARME MAALTIJD: Aardap pelen naar behoefte, tenminste 250 g groenten, jus of margarine of boter, 14 liter pap of vla of pudding of een glas melk. Hierbij komt 50 g vlees of vis of een ei. Dit kan over één of meer maaltijden verdeeld worden, dus gedeeltelijk in de vorm van brood belegsel, als haring, worst e.d. worden genomen. In de loop van de dag kan dan de rest van de benodigde hoeveelheid melk (14 liter) gebruikt worden, bijv. in koffie met veel melk of chocolade melk. Het spreekt vanzelf dat ook bovengenoemde hoeveelheden brood, kaas en fruit over de dag verdeeld kunnen worden zoals dit het beste uitkomt. Zijn de porties te groot en/of stijgt het lichaams gewicht te sterk, dan kan men minder suiker, versnaperingen, zoet broodbelegsel en vet nemen en, als dat niet voldoende helpt, ook de dagelijkse hoeveelheden brood en aardappelen verminde ren. De melk kan voor een deel vervangen worden door karne melk. Maar of verdere beperkin gen van het dieet verantwoord zijn, daarover kan alleen de dokter oordelen! FRANSE HAUTE COUTURE KRIJGT SUBSIDIE Het is een ideaal van menige huisvrouw om reeds met kerstmis bloeiende bolgewassen in de ka mer te hebben. Gelukkig is dit ideaal niet erg moeilijk te verwe zenlijken, mits er tijdig voorzorgs maatregelen worden getroffen. Dat wil hier dus zeggen, dat de bollen op een geschikt tijdstip worden „opgezet". Vooral de narcissen spelen onder de vroegbloeiende bollen een be langrijke rol en dan wel heel spe ciaal de heerlijk geurende Paper- whites. Van deze laatste is de cul tuur al heel erg gemakkelijk. U vult een schaal voor de helft met grint, zet daarop de bollen en vult vervolgens de tussen ruimten met grint aan. Wanneer dit gebeurd is, giet u zoveel water op het grint, dat de bollen voor driekwart in het water staan. Als een glazen schaal wordt gebruikt, is dat al heel gemakkelijk te con troleren. Heeft u een schaal van aardewerk, dan kunt u de water stand ook op peil houden door er voor te waken, dat deze juist even onder het grint blijft. Wanneer u door enkele steentjes weg te halen het water kunt zien, is alles voor elkaar. Het enige, dat u nu te doen heeft is de schaal met bollen in de ven sterbank te zetten, want in tegen stelling tot alle andere narcissen hebben de Paperwhites juist licht nodig om tot ontwikkeling te ko men. In het begin houden wij de bollen nog uit de warmte om te voorkomen, dat de scheuten te wild opschieten. Als ze twintig centimeter lang zijn, mogen de Paperwhites in de verwarmde ka mer. De bloemknoppen, welke in een omhulsel zijn gevat, zullen dan spoedig te voorschijn komen. De ontwikkeling van bol tot bloem duurt ongeveer zes weken. Met deze wetenschap kunt u dus zelf bepalen, wanneer de bollen moeten worden opgezet om op een bepaald tijdstip van de fris geu rende, stervormige bloemen te kunnen genieten. Ook de bekende trompetnarcis sen, de „dichters" en de trosnarcis- sen zijn geschikt om op grint en water in bloei te worden getrok ken. Deze worden echter eerst in een koele, donkere ruimte gezet, totdat de „neuzen" ongeveer acht centimeter lang zijn. Een regelma tige controle van de waterstand mag hierbij vanzelfsprekend niet achterwege blijven. Htn. De Franse haute couture zal een subsidie van 400 millioen francs krijgen. 300 Millioen francs komen uit de fondsen ter bevordering van de textielproductie, de rest wordt door de textielnijverheid gefourneerd. De voorwaarden voor de subsi dieverlening zijn, dat alleen Fran se stoffen gebruikt worden en verder, dat op iedere dertig in de haute couture werkzame personen minstens zestig modellen gecre- eerd worden. Opleiding In navolging van haar zijn in de Verenigde Staten nog meer meisjes „home-economics" gaan studeren. Ongeveer vier jaar moet aan de universiteit gestudeerd worden om het leraressendiploma te behalen. In Nederland kan men hiervoor opgeleid worden op spe ciale scholen en wel te Posterholt Onverslijtbaar is het bont, waarvan de mantels en de stola gemaakt zijn van dit charmante trio. Het is niet de kostbare pels van een lieflijk vier- voetertje, maar het is nylon, het product van de ongekende mogelijk heden. Het is een uitvinding van het ministerie van defensie in Canada, dat er zijn troepen in de poolgebieden mee uitrustte. Zo'n kledingstuk is heerlijk warm, motvrij, sterk en niet erg duur. Een kort bontmanteltje kost „slechts" 200 gulden. EEN RUW WOORD WORDT NIET GRAAG GEHOORD het mooi! En toch heel gewoon! Ons beroemde vliegveld Schiphol is één van de beste en modernste vlieg velden van de hele we reld, kleine vrienden! Laatst stond er in een advertentie: „Gevraagd een keuken- en kinder meid." De Lassoman vindt dat geen aardig woord. En dan noemen ze keuken nog wel het eerst! Wat is voornamer: een kind of een keuken? Zeggen jul lie nu zelf, kleine vrien den! Hup, paard! We ren nen „De Wekelijkse Beurt" weer uit! Al is het nog wat vroeg voor het nieuwe motto van de Jeugdbond, we geven het onze jongens en meisjes toch maar. Trouwens, als je van avond tus sen vijf en zes naar de uitzending van de „Wig wam" hebt geluisterd, hebben jullie het toch ook al vernomen. Een lange spreuk deze keer, vinden jullie niet? En toch gemakkelijk te onthouden, want het rijmt, zoals je merkt. We gaan dus in de maand November met z'n allen proberen om de ruwe woorden er uit te krijgen. We zullen ons nog wel eens vergissen, denk ik. Vooral de grotere jon gens onder ons, die nog al van dikke woorden hou den, die zo lekker knetteren kunnen, moeten op hun hoede zijn. Kleinere kunnen soms ruwe woor den napraten. Dat moeten ze ook niet aanleren. Wie ruwe woorden zegt, wordt zelf lomp en niet netjes en doet het gehoor van andere mensen pijn. EEN RUW WOORD WORDT NIET GRAAG GE HOORD! Daarom ruimen we ze op en doen zo weer mee met de naastenliefde. Tussen Venlo en Eind hoven kunnen we voort aan ook met de Diesel, kleine vrienden! Fijn! Hard! Er is een prachtige missiefilm, en die film heet „Waar woestijnen gaan bloeien". Prachtfilm! In Apeldoorn komt een groot, nieuw sportpark! Kijken! De helft van de Neder landse mensen heeft geen vacantie gehad. In Groningen is een kankercentrum. Tegen de kanker natuurlijk! Amerikaanse toeristen hebben gezegd, dat ze in ons land op de weg veel last hebben gehad van de fietsers! Ze hebben ook gezegd, dat de Nederlanders zo eerlijk zijn. Hoera! Ook hebben ze gezegd, dat de Nederlanders zo goed vreemde talen kun nen spreken. Wéér hoera! En ze hebben ook ge zegd, dat de polit zo goed was. Hulde! En de wegen zijn best in Nederland, zeiden ze, toen ze weer naar Ame rika gingen. En nu hoort de Lasso man weer, dat er in Ne derland 218.000 bromfiet sen rondbrommen. En ze zeggen, dat jas sen en broeken uit 1920 weer modern worden! De Lassoman heeft altijd een modern pak aan! Altijd is bezocht de graven van de Apostelen, vroeg de zegen van de Paus en maakte van zijn pelgrimstocht te gelijk een studiereis. Hij trok nog verder naar het Zuiden en werd soldaat. Het ging er ruw aan toe in het leger, maar Jacob deed zijn best om onder de soldaten een apostel te zijn door zijn goede voor beeld. Al haalde het niet veel uit, zijn krijgsmak kers mochten Jacob graag. Na vier jaar dienst trok hij naar Bologna en vroeg bij de Dominicanen of hij er broeder mocht worden. Dat werd hem toegestaan en Jacob viel op door z'n heilig leven, dat hij heel stilletjes voor God leidde. Na zijn dood gebeurden er wonderen bij z'n graf en vanaf 1825 wordt Jacob van Ulm als zalige door het volk van Bologna en de Dominica nerorde vereerd. wilde blijven bidden. Een priester ging naar een oude, zieke dame toe om haar thuis voor te be reiden op het ontvangen van de H. Communie. Dicht bij haar bed zag hij een pan met kokend wa ter staan. En in die pan lag eenrozenkrans, waaraan een touwtje zat, waarmee men de rozen krans uit het kokende wa ter kon trekken. De priester was ver baasd en nieuwsgierig te gelijk. Wat moest dat toch betekenen? Daarom vroeg hij aan de zieke: „Wel, mevrouw, nu moet u me toch eens vertellen, wat die rozenkrans in die pan met kokend water doet." En de dame antwoord de: „ik zal het u vertellen, pater. Door&at ik zo ziek ben, heb ik haast geen gevoel meer in m'n vin gers. Om toch de kralen van mijn rozenkrans te kunnen aftellen, moeten ze heel gloeiend zijn. Zo kan ik tenminste het grootste gedeelte van de dag nog mijn rozenkrans bidden." D r iehoek j espuzzle In elk driehoekje moet je een letter plaatsen, Zo'n krachtpatser Er trok eens een missio naris naar een plaats toe, waar een groot Indianen- kamp opgeslagen was. Nauwelijks haden de In dianen de „witte baard man" gezien, of er render een stel jonge roodhuiden op hem toe en begonnen met gebaren en grimassen hem duidelijk te maken, dat ze hem graag wilden laten zien, hoe stevige spierbollen ze hadden. Daar was er één, die met een groot stuk ijzer kwam aansjouwen, dat hij als een rietje door midden brak. Toen maakte hij het roodgloeiend in het vuur en pakte het daarna zo maar met de blote hand er uit. Anderen sloegen gro te stukken van een rots af en slingerden ze als keisteentjes tientallen me ters ver weg. Dan kwamen ze naar de „witte baardman" toe, ke ken hem trots aan, als wilden ze zeggen: „Wat zeg je me daarvan? Doe het maar eens na en laat maar eens zien, of je ook zo'n krachtpatser bent als wij." Wat moest de missiona ris beginnen? Als hij, be- Maart gaan onze winter- gasten aan de haal en ko men de eerste zomergas ten weer terug. Dat gaat in April door. In Mei zie je geweldige zwermen over ons land voorbijzwie- ren. Dat zijn vogels, die in het hoge Noorden hun broedplaatsen gaan opzoe ken. In Juni, dus al heel vroeg, blazen de kieviten verzamelen en gaan in ge zelschap van koekoeken en gierzwaluwen er vast van door. Dan komt in September en October de grote trek van onze zo mervogels. In deze maan den zie je ook de zoge naamde „doortrekkers". Als je goed oplet, zie je dan veel vogels, die in de vorm van een V vliegen. Dat zijn de kraanvogels. In de drie laatste maan den van het jaar blijft er beweging onder de vogels, zodat de trek eigenlijk nooit stilstaat. dus werd November de negende maand. In het Frans is negen nog neuf en een novene, die je wel eens houdt, duurt negen dagen. We noemen No vember ook wel Slacht maand. Dan slachten de boeren hun vet gemeste varkentje en komt er een leker kluifje in de kuip, dat in de erwtensoep maar wat lekker smaakt. November is ook toege wijd aan de Gelovige Zie len. De herdenking valt op 2 November en is dit jaar verplaatst naar 3 No vember, omdat Allerzielen op Zondag valt. Vergeet niet het kerkhof te bezoe ken of nog beter, ga dik wijls naar de H. Mis om voor de Gelovige Zielen te bidden. maar zo, dat woorden worden gevormd, die on derstaande betekenis heb ben. Daarbij moet elk woord dezelfde letters hebben van het vooraf gaande woord met twee nieuwe letters erbij. Zoek de spreek' woorden We zetten hier enkele spreekwoorden neer, maar hebben ze met stukken uit elkaar gehaald. Jullie moeten ze weer heel ma ken. 1. Van ho veel ge gen wind men bo. 2. Wor var vet vie niet ze kens den. 3. Drop gen in ko re de de men van. Wat betekent NOVEMBER Het wordt misschien saai voor jullie, als ik jul lie vertel, dat de maand November zijn naam ge kregen heeft van het La tijnse telwoord novem, dat negende betekent. Denk nog maar eens terug, aan wat ik je bij September en October zei. De Romeinen begonnen vroeger het nieuwe jaar op 1 Maart, Steek je neus in de lucht Waarom? Wel, om eens op de vogeltrek te letten. Hebben we je al eens ver teld, dat je in elke maand van het jaar iets van de vogeltrek kunt zien? In de maanden Februari en Oplossing Het spreekwoord, dat de eerste letters vormden, is: Eind goed, al goed.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 8