Paedagogische vorming voor aanstaande leraren RADIO Vijf jonge Amerikanen keren terug naar hun land Schilderijen trekken door heel Nederland 01^ Aanvullende getuigschriften vereist programma UW PUZZLE L m Communistische Hongaren strijden met Yaticaan voor vandaag Enthousiast over Nederland Naar wij vernemen Reeks tentoonstellingen van werk van jonge schilders ...om een sleutel Handelsreizigers aanvaarden iVA.dLfAJL5l|JL>.i. Mi In het staatsblad no. 455 is een K.B. opgenomen tot regeling van de paedagogisch-didactische vorming van aanstaande leraren als aanvulling van hun wetenschap pelijke opleiding aan de universiteit. Dit K.B. is nog onder het vorige kabinet tot stand gekomen. Al tientallen jaren geleden werd van vele zijden op een betere leraars opleiding aangedrongen. Er is veel over geschreven, maar er was zoveel verschil van mening over deze aan gelegenheid, dat algemene overeenstemming niet te be reiken was. Oud-minister Rutten heeft ge-1 vak of de vakken heeft bij ge meend althans enige regeling van woond. de paedagogisch-didactische op leiding van de universitair ge vormde aanstaande leraren niet langer te mogen uitstellen. De regeling is bij het academisch statuut getroffen, dat volgens de Hogeronderwijswet de aan de universitaire examens verbonden onderwijsbevoegdheden regelt. Ook omdat het hier een eerste poging geldt, verdient deze meer soepele vorm de voorkeur boven een regeling bij de wet. Ook volgens de nieuwe rege ling zal men aan het getuig schrift, verkregen op grond van een universitair examen, slechts onderwijsbevoegdheid ontlenen voor het vak of de vakken, waar voor dat uitdrukkelijk op het ge tuigschrift wordt vermeld. Om echter de vereiste aantekening op het diploma van het doctoraal examen te verwerven, moet de candidaat thans een bewijs leve ren van genoegzame paedagogisch- didactische scholing. Dat bewijs wordt geacht te zijn geleverd, als de navolgende drie verklaringen zijn overgelegd: 3 vereisten 1. Een verklaring van de hoog leraar of lector, dat de candidaat tenminste één faar colleges heeft gevolgd in paedagogiek, puber- teitspsyehologie en algemene didactiek. 2. Een verklaring van de facul teit, dat de candidaat zich op de hoogte heeft gesteld van de spe ciale didactiek van het vak of de vakken, waarvoor onderwijsbe voegdheid wordt verlangd. 3. Een verklaring van de rector of directeur van een erkende school voor middelbaar en voor bereidend hoger onderwijs, dat de candidaat gedurende een ter mijn van ten hoogste zes ver plichte maanden onderwijs in het DINSDAG 28 OCTOBER HILVERSUM I. 402 M. 7.00— 24.000 KRO 7.00 Nieuws; 7.10 Gr.muziek; 7.45 Morgengebed en liturgische kalender; 8.00 Nieuws; 8.15 Gr. muziek; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 „Licht baken", causerie; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Symphonette or kest en solisten: 10.50 Gr.muziek 11.00 Voor de vrouw; 11.30 Schoolradio; 12.00 Angelus; 12.03 Metropole orkest en solist; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Kath. nieuws.; 13.20 Actuali teiten; 13.25 Amusementsmuz.; 14.00 Gev. programma; 14.50 Gr.muziek; 15.00 „Hier Vrij Europa"; 15.30 „Ben je zestig?" 16.00 Voor de zieken; 16.30 Zie- kenlof; 17.00 Voor de jeugd; 17.15 Felicitaties v. d. jeugd; 17.45 Regeringsuitzending; 18.00 Lichte muziek; 18.15 Gr.muziek; 18.20 Sportpraatjes; 18.30 R.V.U. Causerie; 19.00 Nieuws; 19.00 Z. K. H. Prins Bernhard in Mid den- en Zuid-Amerika; 19.15 „Uit het Boek der Boeken; 19.30 Gr.muziek; 20.20 Thuisfront- Tombola; 20.30 Orkest; 21.45 „Huwelijk in opspraak", cause rie; 22.00 Pianorecital; 22.20 Cello en piano; 22.45 Avondgebed en liturgische kalender; 23.00 Nieuws' 23.1524.00 Gr.muziek HILVERSUM II, 298 M 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. AVRO; 7.00 Nieuws; 7.10 Gra- mofoonmuziek; 7.15 Ochtend gymnastiek: 7.30 Gramofoonmu- ziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws; 8.15 Gra- mofoonmuziek; 8.45 Idem; 9.00 Morgenw'iding; 9.15 Gramofoon- muziek; 9.25 De groenteman,; 9.30 Gramofoonmuziek; 10.20 Or kestconcert: 10.50 Voor de kleu ters; 11.00 Voor de zieken; 11.30 Pianoduo; 12.00 Orgel en accor deon; 12.30 Land- en tuinbouw mededelingen: 12.33 Voor ons platteland: 12.40 Gramofoonmu ziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Mede delingen of gramofoonmuziek: 13.20 Dansmuziek: 13.50 Gramo foonmuziek: 14.00 Zeg eens Ame rika; 14.30 Gramofoonmuziek; 14.40 Schoolradio; 15.00 Gram.- muziek: 15.15 Voor d.e vrouw: 15.45 Gram.muz.; 16.30 Voor de jeugd: 17.30 Cello, viool en pia- no; 18.00 Nieuws; 18.15 Piano spel; 18.30 Wereldsoaardae. cau serie; 18.35 Orgelsnel- 1R50 Pa ris vous parle: 18.55 Fanfare orkest; 19.20 Mezzo-sonraan en piano; 19.45 lachte muziek' 20.00 Nieuws; 20.05 Gevarieerd pro gramma: 21.10 Amusementsmu ziek; 21.30 Ik weet, ik weet wat u niet weet: 21 45 Gevarieer de muziek: 22 30 Buitenl. over zicht; 22.45 Gram.muz.; 23.00 Nieuws- 23.15 New York calling- 23.202,4.00 Gram.muziek. T elevisie-nropram ma DINSDAG 28 OCTOBER 1952 .AVRO: 20.15—21.45: 1 Televi- zier: a. Europees Jongeren Fo rum: b. Filmreportage vertrek Z.K.H. Prins Bernhard naar Mexico: c. Weerpraatie: d. „Let op de kleinties want de kleinties letten niet op U!" Pauze. 2. „Rondedans". De candidaat, die, naar het oor deel van de faculteit, aan de universiteit of elders in voldoen de mate studie heeft gemaakt van de paedagogiek, de puberteits- psychologie en de algemene di dactiek, behoeft de eerstgenoem de verklaring niet over te leggen. Van de verplichte stage kan de faculteit eveneens vrijstelling ver lenen aan candidaten, die op andere wijze voldoende practi- sche ervaring hebben verworven. Voorts kan de minister in bij zondere gevallen voor een be paald tijdvak vrijstelling geven van de hiervoor onder 1 tot en met 3 genoemde eisen. Dit is vooral van belang voor die scho len, waar personen bij wijze van nevenbetrekking enkele uren les geven en die bij hun universitaire studie niet het bewijs hebben ge leverd van genoegzame paedago gisch-didactische scholing, zoals b.v. het geval kan zijn bij een apotheker, archivaris. De getroffen regeling geldt niet voor alle aanstaande leraren. De genen, die op grond van een studie voor middelbare akten onderwijsbevoegdheid verwerven, vallen er niet onder. Ook geldt de regeling niet voor juristen, economen en ingenieurs, die een leraarsfunctie gaan vervullen. Het desbetreffende K.B. is in werking getreden. Op grond van een overgangsbesluit geldt de eis van de specifieke paedagogisch- didactische opleiding nog niet voor de aanstaande leraren, die vóór 21 September 1955 hun doc toraal examen zullen hebben af gelegd. (Van onze verslaggever) Drie meisjes en twee jongens van het Amerikaanse plat teland, kinderen van boerenfamilies, die zich op school bijzonder onderscheiden hebben, zijn door de M.S.A. enige maanden naar Nederland gezonden, om er in Ne derlandse boerenfamilies kennis van Europa op te doen. Een dezer dagen waren deze vijf jeugdige Amerikanen in Den Haag, op doorreis naar de Verenigde Staten. J 5 O i 9 fo 'V /i 'S 39 Jo V u ff JS" J& 27 36 39 io u 33 ii is Zij waren allen enthousiast over hun verblijf in Nederland en over de vele merkwaardige indrukken die zij in ons land hebben opgedaan. Zij hebben niet gedurende vier maanden op dezelfde boerderij gewerkt, maar zijn in verschillende provincies achtereenvolgens bij boeren on dergebracht en hebben op die manier verschillende milieus leren kennen. Het is niet de bedoeling van het uitwisselingsprogramma ge weest om de jonge boeren tech nische scholing te geven in Europa, maar om ze vertrouw d te maken met een geheel an dere omgeving. In Amerika wordt in verschillende opzichten heel anders geleefd, zo vertelde ons Louise Wintermute, een meisje uit Iowa, die paedaigogie studeert aan het „Iowa State Institute. maar het grote voordeel van die reizen in een ander land is dat je kunt zien, dat het ook moge lijk is om heel anders en toch ook heel -goed te leven. In Ame rika halen de boeren naar ver houding minder uit de grond dan hun Nederlandse vakgeno ten. Zij werken minder intensief en er zijn minder mensen per vierkante meter bezig op het land. Maar in menig ander op zicht is het leven er even dege lijk als hier. LOF VOOR ZUIDERZEE-MUSEUM Wat miss Wintermute vooral getroffen had, was de gevari eerdheid van het Nederlandse landschap. Het museum in Enk huizen had zij het mooiste mu seum gevonden dat zij ooit ge zien had. In Amerika is er be slist niet één te vinden dat zo origineel is ingericht. Een ander meisje, Dorothy Mac Shields, uit North Carolina, had in Groningen, Gelderland en Na een half jaar weer gearresteerd Een 18-jarige jongeman W. D. M. uit Hilversum, die een half jaar geleden uit het Rijksobser- vatiehuis „Overberg" in Ameron- gen was ontvlucht, is thans te Bussum gearresteerd. Na zijn vlucht was hii naar het buiten land uitgeweken, waar hij o.m. in Frankrijk verscheidene hoteldief stallen heeft gepleegd. Voor kort keerde hij in ons land terug, en vestigde zich in 'n Bussums pen sion. Aanvankelijk gaf hij bij z'n arrestatie een valse naam op, doch bekende spoedig dat hij de gezochte was. M. ontkent de dief stallen gepleegd te hebben, hoe wel hij nog in het bezit van francs en marken bleek. Hij be weert aan de roulette in Frank rijk 70.000 gulden te hebben ge wonnen. DOOR HET VENSTER... De weg naar de heiligheid bestaat niet in: geen gebre ken meer hebben; nooit meer te zondigen dat ligt im mers niet binnen het bereik van het menselijk kunnen. Men kan alleen maar met Gods hulp het getal en de vrijwilligheid, van deze dage lijkse fouten verminderen. Maar de weg, die iedereen volgen moet is deze: zich nooit laten ontmoedigen, het nooit opgeven in het eerlijk besef van al zijn tekorten, maar met een nederig vertrouwen op Hem, die tot iedereen gezegd heeft: „Dit is Mijn wil, uw heiligmaking". SACERDOS Friesland gelogeerd. Als een bewijs dat ze het goed had ge had in Nederland vertelde zij, dat zij in vier maanden hier 15 pond was aangekomen. Het was haar bijzonder opgevallen dat Nederland al zijn best doet het water uit de landen weg te pompen. In Amerika is het pre cies andersom. Daar wordt de bevloering van landen toegepast, om de grond bruikbaar te maken. Raymond Bonton vond, dat de Nederlandse 'boer opvallend meer zorg aan de cultivering van zijn land besteedt dan de Ameri kaanse. Jonge boeren beginnen nu in Amerika wel meer tech nisch te werken, maar de oude ren hebben dat nog lang niet allemaal te pakken zoals hier. Na een reis door Frankrijk en Zwitserland zullen de vijf jonge Amerikanen binnenkort naar hun land terugkeren. Zij zul len in lezingen en gesprekken heel wat over Nederland te ver tellen hebben. En het zal veel goeds zijn. heeft de burgemeester van Amsterdam, mr. A. d'Ailly een groep Mexicaanse autoriteiten en journalisten ontvangen heeft de voorzitter van het huis van afgevaardigden van de staat Arizona door bemiddeling van dr. E. van Raalte, privaat docent aan de universiteit van Amsterdam een schriftelijke groet ontvangen van de voorzit ter der Tweede Kamer dr. Kor- tenhorst is te Den Haag overleden ir. P. Bakker Schut, oud-directeur van de dienst voor stadsontwik keling in Den Haag. Ir. Bakker Schut werd in 1877 in Alkmaar geboren is Zondag te Maastricht een groots Mariamonument onthuld door mgr. dr. A. Hanssen. De plechtigheid werd bijgewoond door de Commissaris der Konin gin, en het college van B. en W. van Maastricht Nr. 118 Horizontaal: 1. paar 4. plaats in Noorwegen 7. bouwwerk 8. wallekant 10. plaats in Drente 13. rivier in Duitsland 15. grote hoeveelheid 16. Europeaan 17. schrede 19. mevrouw (Eng.) 20. plaats in Noordholland 21. eerste vrouw 23. reptiel 24. lidwoord 27. gemeen 29. voormaag van bep. vogel 30. soort rijtuig 32. bedrijvigheid 33. wondvocht 34. muziekterm 35. coupe Verticaal: 1. voertuig 2. gast 3. vod 4. ijzerhoudende aarde 5. gemene vent 6. voorzetsel 8. schaap 9. relaas 11. bank van lening 12. boom 14. adellijke titel 17. laboratorium (afk.) 18. groente 21. ieder 23. jonge koe 25. nummer 26. plaats in Gelderland 28. kleur 29. pit 31. bevel 32. verl. toon OPLOSSING KRUISWOORD- PUZZLE Nr. 117 Horizontaal: 1. ap, 3 op, 5. pa, 1. 1.1., 8. kaart, 9. loket, 11. Em- men, 14. sla, 15. ras, 16. ode, 17. vrij, 18. ere, 19. ski, 20. sen, 21. sop, 22. aap, 23. tas, 24. ala, 26. ore, 27. oog. 30. forto, 32. ranke, 34. Greet, 35. ad, 36. t.t„ 37. no., 38. ri. Verticaal: 2. pool, 3. oke, 4. pa trijspoort, 5. presenteren, 6. atm., 7. leed, 9. Is., 10. kaviaar, 12. moes son, 13. ne, 24. af, 25. lord, 28. oker, 29. ge, 31. t.g.t., 33. Ato. De Voorzitter van het Nederlandsche Roode Kruis, Ir. F. C. C. Baron van Tuyll van Zuylen, heeft op Zaterdagmiddag in besloten vergadering de Centrale Commissie voor de Beentransplantatiedienst van het Nederlandsche Roode Kruis geïnstalleerd. Sinds 1 Fe bruari jl. bezit het Nederlandsche Roode Kruis in Amsterdam een Beenderbank. De beenderen die beschadigd zijn in het menselijk lichaam, kunnen door een chirurgische be handeling worden vervangen door gedeelten van kalfsbeenderen van nuchtere kalveren. De beenderen worden opgeborgen in een diep vriesinstallatie. Bij temperaturen van - 20 graden Celsius en lager kan het weefsel een jaar in leven blijven. In de operatiekamer van de Beentransplantatiedienst: het zagen van de beentransplantaten. AMSTERDAM Tijdens een persconferentie heeft dr. N. R. A. Vroom, hoofd van de afdeling Kunsten van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, enige mededelingen gedaan over de reeks tentoon stellingen van werken van jonge Nederlandse schilders, waarvan Middelburg op I November a.s. de première beleeft. ■9r ROME (K.N.P.) Reeds geruime tijd ivoedt op een klein stukje Italiaans grondgebied een juridische strijd tussen het Vaticaan en de communistische Hongaarse legatie in Italië. Tot nog toe zonder resultaat, dank zij de vasthoudendheid en de vindingrijkheid van rector en priesters van het Pauselijk Hongaars Instituut. Het Hongaarse Pontificaal In stituut is gevestigd op de tweede etage van het Palazzo Falconieri, dat uitziet over de Tiber. Op de eerste etage, waar voor 1949 de Hongaarse Academy was onder gebracht, resideren nu de lagere autoriteiten van de Hongaarse le gatie, terwijl het kruisbeeld boven de ingang van het gebouw, is ver vangen door een grote foto van Stalin. De strijd werd geopend met een bevel van de Hongaarse autoritei ten aan de rector van het insti tuut, dat alle priesters hun ver trekken moesten ontruimen ten behoeve van de legatie. Dit werd geweigerd. Een ander slot op de hoofdingang van het hek trachtte het bevel kracht bij te zetten. Toen ook dat niet hielp werd het hek onder stroom gezet en een geweldige waakhond in de tuinen losgelaten. Maar al deze maat regelen bleken nutteloos. De priesters bleven in het Palazzo Falconieri en gebruikten een achterdeurtje, waarvan zij alleen de sleutels hadden, als uitgang. De rector was in staat om deze deur van zijn kamer uit electrisch te controleren. Kanselier als electriciëu Een nieuwe poging werd onder nomen door het zenden van een werkman om het slot op de ach terdeur te veranderen en de elec- -u trische controle om te leggen naar de portiersloge van de communis ten. De rector, Mgr. Istvan Mes ter, weigerde om deze verande ringen te laten aanbrengen. Toch diende de werkman zich aan, maar de politie was gewaar schuwd en gebood de arbeider zijn werk te staken. De Hongaarse autoriteiten wa ren woedend en zonden direct de kanselier van de legatie om op de werkzaamheden toe te zien. Toen ook zijn tegenwoordigheid niet voldoende was om het gewenste resultaat te bereiken, besloot de kanselier eigenhandig de veran deringen aan te brengen. Daarbij verklaarde hij plechtig, dat men hem wegens zijn diplomatieke on schendbaarheid niet mocht lastig vallen. Nogmaals moest de rector de politie waarschuwen; deze ver telde de kanselier beleefd, maar zeer dringend, dat er geen veran deringen mochten worden aange bracht vóór de rechtbank een uit spraak had gedaan. De sleutel van de achterdeur is nog steeds in het bezit van de rector van het Hongaarse Ponti ficaal Instituut. Het is niet waar schijnlijk, dat de Hongaarse auto riteiten de kwestie aan de recht bank zullen voorleggen. Zij weten zeer goed, dat hun kansen zeer slecht staan, sinds de panden van het Hongaars Kerkelijk Pontifi caal Instituut te Rome krachtens een internationale overeenkomst tussen de Hongaarse regering en de H. Stoel wettelijk eigendom zijn van de H. Stogl. Het plan voor deze tentoon stellingen onder het motto „Start is destijds geopperd door Matthieu Wiegman, voorzit ter van de jury voor de Konink lijke subsidie voor vrije schilder kunst en wordt thans ten uitvoer gebracht. Het ministerie verleent daarbij zijn volle steun. De ten toonstellingen zullen in twintig glaatsen in ons land worden ge- ouden en lopen van 1 Novem ber 1952 tot Juni 1953. In Mid delburg zal een keuze uit de ruim 100 uitverkoren werken worden geëxposeerd. Daarna komt de expositie steeds in twee plaatsen tegelijk, waar dus steeds de helft van het totaal aantal werken te zien zal zijn. Het definitieve programma is nog niet vastgesteld, Vast staat echter, dat in elke plaats een lid van de Koninklijke jury tijdens de tentoonstelling een tweetal in leidingen met rondleiding zal houden. De bedoeling van deze exposities is tweeërlei: in de eerste plaats zal het werk van deze jonge schilders door het ge hele land bekend worden en in de tweede plaats kan het pu bliek kennismaken met het stre ven en het werk van onze jonge generatie van kunstschilders. Dr. Vroom vertelde voorts, dat het bedrag van f75.000, dat dit jaar door het ministerie beschik baar is gesteld voor het aanko pen van werken, in twee delen zal worden gesplitst. Een deel komt ter beschikking van een aankoopcommissie van museum directeuren, die werken van ge vestigde moderne schilders zal aankopen en voor het andere deel zal een aankoopcommissie, bijgestaan door de Koninklijke jury, werken van jongeren kun nen aankopen. Veemarkt Utrecht UTRECHT, 25 Oct. Op de veemarkt te Utrecht werden he den aangevoerd in totaal 2964 stuks vee. Runderen 1387 (waar van 290 tbc-vrij) graskalveren 302, nuchtere kalveren 170, scha pen en lammeren 9010, varkens 56, zeugen 167, bokken en geiten 81. De prijzen varieerden voor stieren van 600 tot 900, kalfvaar- zen 8001000, graskalveren 225 360, nuchtere kalveren 3647, pinken 400680, melkkoeien 800 1110, kalfkoeien 8001150, vaarskoeien 550—825, schapen 70 115, lammeren 6590, zeugen 250375, bokken en geiten 10—45 gulden. De handel was in rund vee, schapen en nuchtere kalve ren matig, varkens redelijk. Resolutie over C.A.O., P.B.O. en beroeps bescherming UTRECHT, 25 Oct. Het Con gres van Handelsreizigers, belegd door de Unie van Handelsreizi gersorganisaties gevormd door Algemene Nederlandse Bond van Handels- en Kantoorbedienden en Handelsreizigers „Mercurius", Katholieke Bond van Handelsver tegenwoordigers, Verzekerings inspecteurs en Handelsagenten „St. Christoffel", Nederlandse Christelijke Beambtenbond, Ne derlandse Vereniging van Chris telijke Handelsreizigers en -Agen ten, heeft zich vanmiddag uit gesproken voor het afsluiten van collectieve arbeidsovereenkom sten voor handelsreizigers, bij voorkeur bedrijfstaksgewijze en verder voor ondernemingen af zonderlijk. Het verklaarde zich overtuigd van de noodzakelijkheid dat bij de uitvoering van de Wet op de Bedrijfsorganisatie (P.BJj.) ook de handelsreizigers dienen-te worden ingeschakeld door opne ming van vertegenwoordigers der in bovenvermelde organisaties- verenigde beroepsgenoten. Het Congres achtte het van grote betekenis, dat in het be lang van: a. de bonafide beoefenaars van het beroep, b. het aanzien van het beroep, c. het Nederlandse bedrijfs leven, het beroep van handelsreiziger beschermd dient te worden door het stellen van minimum toela tingseisen, hetzij door opneming van deze eisen in collectieve ar beidsovereenkomsten, hetzij door regelingen van de organen der publiekrechtelijke lichamen, dan wel door wettelijke maatregelen. Het heeft een dringend beroep gedaan op de werkgeversorgani saties, het handelsreizigerselement in de vakbeweging recht te doen wedervaren en de nog niet in één der samenwerkende organi saties verenigde beroepsgenoten opgewekt de vakbeweging te ver sterken door toetreding tot één dier organisaties, opdat de han delsreizigers in de maatschappe lijke organisatie een plaats ver krijgen, die in overeenstemming is met de sociale waarde en de economische betekenis van hun beroep. Op deze vergadering komen wij morgen terug. Mr. Kranenburg te Poesan aangekomen TOKIO, 26 Oct. (Reuter) Mr. Kranenburg is Zaterdag te Poesan aangekomen. Hij was in gezelschap van de heer Ketel, Nederlandse vertegenwoordiger in de Commissie der Verenigde Na ties voor de hereniging en het herstel van Korea. FEUILLETON: 7. Ik mag hem niet teleurstellen. En die wagen, daarbuiten, kreeg ik niet ,ik verdiende hem met mijn eigen handen". Toen pauseerde Theodoor een ogenblik. De heer Laagveld was opgestaan en haal de uit zijn bureau een doos siga retten. Naderhand zaten zij in vriendelijke sigarettenrook, dat bracht hen nog dichter bijeen. Theodoor vertelde van zijn tech nische aanleg en hoe hij via de motor van de veehandelaar tot de Opel van de textielreiziger geko men was. De heer Laagveld ge noot. Nu moet ik tot de kern van de zaak komen, dacht Theodoor. „Och", zei hij, „van-huis-uit neig ik geheel naar mijn ouders en voorouders. Ons geslacht is een geslacht van zakenlieden. Al mijn broers drijven fabrieken. Daarom EEN ZONDAGSKIND Door Toon Kortooms ging ook ik naar de handelsschool. Ik wil niet roddelen, ik heb er een hekel aan, maar ik vermoed, dat mijn huidige directie iets te gen mij heeft vanwege mijn voer tuigen. U lacht en toch is het mijns inziens de bittere waar heid." Hij vertelde van zijn dagelijkse motortochten naar school en van het incident met zijn directie. Dat van Ankie Witman en zo ver zweeg hij wijselijk. De heer Laag veld schaterde, een volle wellui dende lach. Eindelijk zei hij: „U zakte dus voor uw tenta men. En nu wilt u op onze school plaatsnemen om bij ons aan de eind-examens te kunnen deelne men. Begrijp ik 't goed?" „U begrijpt het volkomen", zei Theodoor. „Ja, ziet u", zei de heer Laag veld, „ik ken uw tegenwoordige directeur. Ik wil niet ontkennen, dat hij een min of meer eigenaar dige man is, maar dat hij u zou laten zakken, omdat u met een motor naar school komt, of om dat u hem bij het passeren groet, dat kan ik moeilijk aannemen. Ziet u het hele geval niet wat subjectief? Uw wetenschappelijke prestaties zullen aan het afwijzen niet vreemd zijn, dunkt me. U begrijpt wat ik bedoel Op dit woord had Theodoor al die tijd zitten wachten. Hij stak de hand in zijn binnenzak en nam zijn portefeuille. „Mijn wetenschappelijke pres taties, mijnheer alstublieft". Hij reikte de heer Laagveld een aantal rapporten van de handels school aan. De directeur ging ze zeer nauwkeurig na. Theodoor wachtte glimlachend. „Dat ziet er inderdaad niet gek uit, jongeman. Integendeel", zei de heer Laagveld. Hij was werkelijk enthousiast, maar durfde tegenover zijn col lega nog geen conclusies te trek ken. Theodoor wist en doorvoel de dit. „Het zou toch waanzin zijn, mijnheer", hernam hij, „vijf jaar lang steeds prachtige rapporten en dan met zo'n tentamen de kel der in. Ziet u, hier verschijnt mijn motor op het toneel. Och, ik kan het mij wel indenken. Laat mij het zó eens stellen: u trapt tegen de storm in naar huisop uw fiets. U moet hard nodig eens een nieuw rijwiel hebben, denkt u, die oude begint zo zwaar te lopen. Bovendien rammelt het spatbord en 's avonds is er altijd wat met dat achterlicht aan de hand. Terwijl u dus vol zorg naar uw bord bouillonsoep trapt, hoort u de claxon van een motor. Even later passeert u een leerling, die u triomfantelijk groet. Hij suist u voorbij en is in een oogwenk om de hoek van de straat verdwe nen. Zou u dan ook niet gloeiend worden en denken: die knaap kraak ik! Wat zoudt u in zo'n geval doen?" Van het antwoord op deze vraag hing alles af. Theodoor zat in spanning en zond schietgebeden naar de heilige Judas Thaddeus, de patroon in zeer moeilijke za ken. „Ik zou het niet zo zwaar op nemen", zei de directeur (en Theodoor kon zien, dat hij het woord voor woord meende). „Ik zou denken: die knaap heeft het wat vervoermiddel betreft verder gebracht dan ik. En mis schien zou ik ook over een wa gentje gaan denken. Dat is al jaren het ideaal van mijn vrouw en mijzelf en onze kinderen". Toen zweeg hij en staarde glim lachend voor zich uit. Met een ruk gooide hij de wissel om. Hij stond op, nam een klapper uit zijn schrijfbureau en noteerde Theodoors naam, geboortedatum en al dat soort zaken. De student zou over zes maanden kunnen deelnemen aan de Bredase eind examens. „Nog één ding", zei Theodoor. toen de heer Laagveld hem uit liet", ik zou die zes maanden dan ook graag bij u op school zijn, anders zak ik misschien achter op". „Dat zal voor jezelf wel be zwaarlijk zijn', meende de heer Laagveld, „je woont te ver hier vandaanzelfs al zou je elke dag met je wagen naar school willen", voegde hij er glimla chend aan toe. „Voor mij geen probleem, mijn heer", zei Theodoor. „Ik zei u al, dat wij een uitgebreide familie hebben. Een broer van mij, de oudste, heeft in de vruchtbare grond van Ginneken wortel ge schoten. Ik vind bij hem wel on derdak". Zij stonden nu samen bij de Opel. Toen werd de directeur zelf ook weer jongeman. Hij bekeek het wagentje van alle kanten. Theodoor sloeg de motorkap te rug en wees de vitale onderdelen, die hij vernieuwd had. „Als nieuw", zei hij, „oersolide. Hij kan nog jaren mee." De heer Laagveld knikte. (wordt vervolgd)

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 7