Actieve gezinspolitiek snel tot uitwerk inn brengen In 1953 instelling landbou wsch ap Amerikanen togen in ongekend grote aantallen naar de stembus Pepe Martinez kon niet tot Maandag wachten DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING I like Ike" triomfkreet over 'n heel continent PROF. ROMME WAARSCHUWT: Geen ernstige gevolgen Eisenhower overwinnaar Weer moorden m Kenya ZWEDEN WENST CONTACT MET K.S.G. SOWJET-VLIEGTUIG BOVEN JAPAN De bacon-leveranties aan Engeland Geduld van katholieken raakt uitgeput T5 DE BRITSE TROONREDE Zware aardschok op Kamsjatka 14 MILLIOEN CHINEZEN VERMOORD IN 5 JAAR De Prins ging 'n straatje om DE OMMELANDEN Jongeman maakt dodelijke val NOORDHOLLJ Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per nun* minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur; E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen. Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten Cod is t nergens veilig (Vondel) Woensdag 5 November 1952 48e Jaargang No. 12621 EISENHOWER PRESIDENT NEW YORK - TANGER. Na tien uur gisteravond begon op het hoofdkwartier van de democratische candidaat voor het president schap in de U.S.A. een sombere stemming te heersen. Een medewerker van Stevenson, Ri chard Nelsen, verklaarde: ,,Het nieuws is niet best, het ziet er somber uit". Toch was er eigenlijk nog geen reden voor deze somber heid. Generaal Eisenhower had weliswaar een aanzienlijke voorsprong om vijf uur Ned. tijd bedroeg die 600.000 stemmen bij een ge teld totaal van tien en een half millioen, maar er moesten toen nog veertig a vijftig millioen stemmen geteld worden. Ernstiger voor de democratische candidaat was echter, dat de voorsprong van zijn tegenstander met enige schommelingen steeds toenam. Bovendien toonde Eisenhower zich bijzonder sterk vooral in het normaal democratische Zuiden, in de grensstaten en in vele Noordelijke gebieden. Verschillende tot nu toe stevig-democratische staten gingen geheel naar Eisenhower over. Om 5 uur (Ned. tijd) had de generaal de leiding in 30 staten, die tezamen 350 kiesmanstem- men opleveren. Om gekozen te worden zijn er 266 stemmen nodig. Stevenson had toen de leiding in 13 staten met een totaal van 168 kiesmannen. Op dat moment verklaarde Arthur Sommerfield, voorzitter van de republikeinse partij, dat Eisenhower de overwinning niet meer kon ontgaan. Op dat moment ook be gonnen de triomfkreten voor Ike door heel het land te klinken. NAIROBI, 4 Nov. In het Nyeri district zijn vandaag weer twee moorden gepleegd kort voor dat de Britse minister van kolo niën Oliver Lyttelton verklaarde dat het volk van alle vrees be vrijd zou worden. De twee slacht offers werden met pangas lan ge vlijmscherpe messen in stukken gesneden. De ene was een hoofdman van de Kikuyu's, de stam waaruit de Mau Mau ge- recruteerd worden en de ander was een inheems politieman. LUXEMBURG. 4 Nov. De Zweedse gezant in Luxemburg heeft de voorzitter van de Hoge Autoriteit der Europese Kolen- en Staalgemeenschap ervan in ken nis gesteld, dat zijn regering di recte relaties met de gemeenschap wenst te onderhouden en met dit doel voornemens is een delegatie te benoemen. TOKIO. 4 Nov. De Ameri kaanse luchtmacht in het Verre Oosten heeft Dinsdag bekend ge maakt, dat twee Amerikaanse „Thunderjets" Dinsdagochtend 'n So wiet-vliegtuig boven Nemoero in het Oosten van Hokkaido heb ben onderschept. LONDEN, 4 Nov. Naar te Londen Dinsdag werd vernomen, zullen naar verwacht wordt, de onderhandelingen over een nieuw bacon-contract tussen Nederland en Engeland in de loop van de vol gende week eindigen. Naar verder vernomen wordt ziin concrete voorstellen gedaan, die de Nederlandse vertegenwoor digers naar Den Haag hebben ge zonden ter overweging door de Nederlandse regering. In het allereerste begin, met ongeveer 40.000 stemmen geteld, had Stevenson een voorsprong van enige duizenden. Naar mate de cijfers de twee millioen overschreden, had Eisen hower een steeds groter voorsprong. Op een gegeven moment om 4.15 stond Eisenhower op 3.470.000 en Stevenson op 3.100.000. Toen echter begon de democraat weer in te lopen. Om kwart voor vijf stond hij met 4.844.000 nog maar 70.000 achter Eisenhower. Tegen half zes echter bleek de stand zo sterk in het voordeel van Eisenhower gewijzigd, dat de radio-commentator verklaarde: „Eisenhower èn de republikeinen zijn binnen!" Volgens de „rekenmachine", die gebruikt Wordt bij het tellen der stemmen en het berekenen van de mogelijke uitslag, de „Univac", zal generaal Eisenho wer in 28 staten met 314 kies mannen de overwinning behalen. Stevenson zou 217 kiesmannen voor zich winnen. In het geheel zou generaal Eisenhower ongeveer 27.000.000 stemmen behalen en Stevenson 24.000.000. Om half zes was de stand: Eisenhower 9.800.000, Stevenson 8.100.000. Reeds vanaf de vroegste uren van de dag was de drukte aan de stembureaux enorm. Beide par tijen waren het er over eens, dat de kiezers in uitzonderlijk grote aantallen zijn komen opdagen. Vele mensen moesten een uur of langer in de rij staan. In het republikeinse kamp heerste al vroeg enthousiasme, toen bekend werd, dat Eisenhower in Kansas, de staat waar hij zelf wo'ont, in 247 van de 2851 kies districten 16.409 stemmen had verworven tegen Stevenson 10.239. Dit was de eerste staat, die uit slagen van enig belang bekend maakte, voordat de deuren van de stembureaux waren gesloten. Vanzelfsprekend kon deze eerste uitslag nog niets zeggen. Over het algemeen weken de eerste uitsla gen in het land niet veel af van vorige verkiezingsuitslagen. Voorbereidingen Intussen maakten beide par tijen zich reeds op hun overwin ningsfeest te vieren. De Republi keinse Partij had het Commodore hotel gecharterd, de Democraten hadden beslag gelegd op het Bilt- morehotel. In geen van beide kampen bestond echter de zeker heid, dat de voorbereidingen niet tevergeefs waren geweest. Wie zich daarover niet bezorgd maak ten, waren de timmerlieden, die in Washington de tribunes oprich ten voor de inwijdingsplechtigheid van de nieuwe president, die op 20 Januari zal plaats vinden. De tribunes kunnen 15.000 personen dragen. Eerste stemmen. De eerste uitslag kwam uit het gehucht Sharon in New Hampshi re, waar 32 stemmen op Eisen hower en 14 op Stevenson wer den uitgebracht. De kiezers kwa men Maandagavond bijeen voor een oliebollenfuif in een school gebouw en brachten binnen de zeven minuten na middernacht allen hun stem uit. Het gehuchtje telt niet meer dan 60 inwoners. Eisenhower kwam uit Boston naar New York om te stemmen. Hij ging daarna met zijn echtge note naar huis om de dag rustig door te brengen. (Van onze parlementaire redacteur) „Ik moet de regering dringend verzoeken om ons niet te lang in onzekerheid te laten omtrent de uitwerking van een actieve gezinspolitiek", aldus prof. Romme in zijn rede bij de algemene beschouwingen, die gistermiddag in de Tweede Kamer aan vingen. De voorzitter van de K.V.P.-fractie liet er geen twijfel over bestaan, dat het geduld aan die zijde uitgeput raakt, want achter deze wens plaatste hij een waarschuwing, die het nieuwe kabinet, dat met uitzondering van minister Luns voltallig achter ,de regeringstafel zat, moeilijk kon worden misverstaan. „Wij, katholieken", zo zei prof. Romme, „onttrekken ons niet gaarne aan het dragen van rege ringsverantwoordelijkheid, maar ook voor ons zou toch het ogen blik kunnen komen waarop het „tot hier toe en niet verder" zou moeten gelden. Het zou mij spij ten als ik later tot de conclusie zou moeten komen, dat ik niet tijdig gewaarschuwd had". Dit was ongetwijfeld een van de be langrijkste passages uit de fors gebouwde rede, waarin de voor zitter van de K.V.P.-fractie zowel achterom als vooruit zag. Wat de uitslag van de verkiezingen be treft erkende hij, dat de P.v.d.A. een klinkende overwinning had behaald, maar een klinkende over winning, aldus prof. Romme, is nog geen beklonken overwinning. De laatste oorlog heeft bewezen, dat de man, die volhoudt, zelfs een Duinkerken te boven komt. En wat de toekomst betreft be nadrukte hij dat de K.V.P.-fractie volkomen vrij tegenover het ka binet staat, maar dat zij hoopt, het bij zijn opbouwende arbeid te kunnen steunen. Nog vaag. Uit hetgeen prof. Romme om trent de gezinspolitiek opmerkte, kan al duidelijk geworden zijn, dat de K.V.P.-fractie zich nog niet in staat voelt om het te volgen beleid in zijn geheel te overzien. En zulks geldt ook voor de poli tiek met betrekking tot de werk gelegenheid. Prof. Romme maakte met voldoening melding van en kele pasages uit de Troonrede en de Memorie van Antwoord., waar uit blijkt dat de regering voorne mens is om het juiste klimaat te scheppenvoor de ontwikkeling van het vrije bedrijfsleven. Maar, aldus prof. Romme, bij de passa ges houdt onze voldoening dan ook op. Wij blijven met spanning wachten op de uitwerking. En de voorzitter van de K.V.P.-fractie liet duidelijk blijken, dat het hem bevreemdde, dat hiermee nog geen voortgang is gemaakt. De minister van Financiën wil de Kamer met betrekking tot de belastingpoli- tiek, een zeer belangrijk punt in dit verband, laten wachten op de indiening van desbetreffende wetsontwerpen, doch onderwijl, aldus prof. Romme, wordt van de Kamer al gevraagd, dat zij haar goedkeuring zal hechten aan de overheveling van het overschot van f 131 millioen van de gewone dienst naar de buitengewone dienst. (Wij verwijzen voor het vervolg naar pag. 7 en voor de rede van mr. Oud naar pag. 3). Stevenson stemde in Half Day, zijn geboorteplaats in Illinios. Hij vertrok daarna naar zijn gouver neurswoning, waar hij de uitslag zal afwachten. Bernard Baruch, de staatsman-financier, die ai sinds de eerste wereldoorlog op treedt als adviseur voor Ameri kaanse presidenten, vond de stem- machine kapot. „Het verhipte ding werkt niet" riep hij. Hij liet door schemeren, dat zijn sympathie aan de kant van Eisenhower stond. Daarover liet oolj de 111-jarige James A. Hard uit Rochester, New York geen twijfel. Hij werd per ambulance-auto naar het stembureau gebracht en vervolgens naar de stemmachi- ne gedragen. Na afloop zei hij tegen de chauffeur: „Kom me over vier jaar maar weer halen. Ik wil nog een keer op Ike stemmen". Hard is een veteraan uit de burgeroorlog van 1860 1865. Een dame in Miami Beach heeft in haar onderjurk haar stem moeten uitbrengen. Zij verscheen in het stembureau met een „I like Ike"-rok. Het hoofd van het bureau wilde ech ter geen verkiezingspropaganda toelaten, waarop zij rustig haar rok uittrok en een kwartier lang in haar onderjurk op het uit brengen van haar stem wachtte. Einduitslag Vanmorgen werd uit New- York bericht, dat Stevenson de verkiezing van Eisenhower had toegegeven. In een verklaring op het democratisch hoofdkwartier in Illinois zeidc de verslagen democratische candidaat: „Onze landgenoten hebben hun keus bepaald. Het is generaal Eisen hower." Stevenson stuurde een tele gram naar de overwinnaar met de beste wensen en beloofde zijn steun. Generaal Eisenhower zal de eerste republikeinse president zijn sedert twintig jaar. LONDEN, 4 Nov. In de Troonrede, die vandaag in het Hogerhuis door Koningin Eliza beth van Engeland is voorgelezen worden wetsontwerpen aangekon digd tot overdracht aan particu liere ondernemers van de gena tionaliseerde ijzer- en staalindus trie en het genationaliseerde weg vervoer. Voorts werd in de Troonrede verklaard, dat de regering zal streven naar versterking van de Europese eenheid en nauw zal samenwerken met de buurlanden van West-Europa. De regering was vastbesloten de samenwerking binnen het gemenebest en het ko loniale rijk, die de „hoeksteen van de Britse politiek moet zijn", steeds hechter te maken. Voorts zal de regering blijven ijveren voor een staatsverdrag met Oos tenrijk en een eerlijke regeling van de kwestie der Duitse een heid. De Koningin begon met het af leggen van de eed. Slechts toen zij over de dood van haar „be- minder vader", Koning George VI sprak, trilde haar stem licht. SEATTLE (Washington), 4 Nov. Op de seismografen langs de kust van de Stille Oceaan werd van daag een sterke aardbeving ge registreerd en geleerden aan de universiteit van Washington en het California Institute of Tech nology denken dat het centrum van de beving ten Noorden van Japan ligt, in de nabijheid van het eiland Hokkaido. In Honoloeloe heeft de Ameri kaanse kustwacht en geodetische dienst een „zeer sterke schok" opgetekend en verklaard dat het centrum ervan waarschijnlijk ligt op het schiereiland Kamtsjatka (Siberië). NEW YORK, 4 Nov. (K.N.P.) Het communistische regime in China heeft in vijf jaar tijds 14 millioen mensen ter dood ge bracht. Dit cijfer is berekend door de Federatie van Vrije Vakvereni gingen in de Verenigde Staten uit clandestiene gegevens. De meeste slachtoffers zijn ge vallen onder de boeren. Viif mil lioen van hen zijn ter dood ge bracht, omdat zij „landheren" of „dorpsdespoten" waren. Bijna drie millioen Chinezen werden ge- executeerd. omdat zij reactionnai- ren waren. Ruim twee en een half millioen vond de dood als „agen ten en bandieten'Bijna een mil lioen Chinezen werden ter dood gebracht wegens „handelsbedrog". Twee millioen vonden de dood als slavenarbeiders in het Chinese communistische leger. Minister Mansholt meent de verwachting te mogen heb ben, dat in het komende jaar de instelling van een be drijfschap voor de landbouw een feil zal zijn. Het ont werp, dat door de Stichting voor de Landbouw hiervoor is opgemaakt is op het ogenblik nog in studie bij de S.E.R. Het advies van de S.E.R. zal echter wel spoedig tegemoet gezien kunnen worden. Voor de subsidieëring van de boerderij enbouw zal een regeling getroffen worden, zo heeft de mi nister van Landbouw aan de Tweede Kamer medegedeeld. Er zal een bedrag van een millioen gulden voor worden aangevraagd. Een extra subsidie kan nog dit jaar worden uitgekeerd aan ont ginning en waterschapswerken f4.500.000.en aan ruilverka velingen, zowel voor versnelling van uitvoering als, voorkomende gevallen, voor uitvoering in hand kracht rond f 2.150.000. Melkprjjs. De minister heeft tevens aan de Kamer medegedeeld, dat in ver band met het loon en prijsbeleid nog niet overgegaan kan worden tot vrijlating van de straatprijs voor consumptiemelk. Het stand punt, dat minister Mansholt in neemt is, dat de huidige regeling inderdaad tot grote onbillijkheden en moeilijkheden aanleiding geeft en dringend herziening behoeft. De minister is nog steeds van mening, dat het aanbeveling ver dient om op de duur te komen tot meer vrijheid bij de prijsvorming voor de consumptiemelk Hij heeft bezwaar tegen gen voortzet- VERA CRUZ (Mexico). Ver baasde inwoners van Vera Cruz zagen plotseling de Prins in hun midden, toen zij hun gebruikelijke avondwandeling maakten in de buurt van het schilderachtige hoofdplein van de stad. Jongens en meisjes, die afzonderlijk in grote kringen arm in arm rond het plein liepen, bemerkten eens klaps dat nog meer vreemdelin gen zich bij hen voegden. Eén van hen, in het uniform van de Ne derlandse luchtmacht, herkenden Prins uit de foto's in de kranten. De Prins genoot buitengewoon van het gezellige geflaneer van de jeugd. Z. K. H. ging een klein cafe aan het plein binnen en dronk er bier met zijn gezelschap. De Prins bracht Maandag ook een bezoek aan de marineclub. Er werden Mexicaanse dansen uit gevoerd door kinderen van vier tot vijftien jaar. Groot enthou siasme ontlokten geïmproviseerde liederen, die de lof bezongen van Prins Bernhard. ting van de subsidiëring van de consumptiemelk op het huidige peil bij een vrije prijsvorming van dit product. Evenzeer zijn echter bezwaren aan te voeren tegen een sterke stijging van de melkprijs. voor onze economie (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 4 Nov. Ofschoon de minister van Landbouw het conflict bij de zuivelfabriek „De Ommelanden" betreurt, meent hij toch te kunnen opmerken, dat ernstige gevolgen daarvan voor onze nationale economie niet be hoeven te worden gevreesd. Moeilijkheden ten aanzien van de afzet van de melk zijn niet ont staan, evenmin heeft de export enig nadeel ondervonden. De spanning, die in de afge lopen weken rondom de verkie zingscampagne voor het presi dentschap der V.S. heeft gehan gen, is gebroken. Dwight David Eisenhower is gekozen als presi dent der machtige U.S.A. voor de komende vier jaren. Aan deze verkiezing is heel wat vooraf gegaan. Ongetwijfeld zal de oud- generaal nog weieens in de af gelopen weken gedacht hebben aan de moeilijke beslissing waar voor hij stond, toen er een beroep op hem werd gedaan zich can didaat te stellen. Maar niet min der zullen de democraten zich het ogenblik herinneren, dat zij in onzekerheid verkeerden of Eisenhower kleur zou bekennen voor de democraten, of voor de republikeinen. Wat mag en kan van Eisen hower verwacht worden? Het is moeilijk te zeggen. Deze oud militair mist nu eenmaal de poli tieke ervaring, wat in de voorbije weken uit zijn soms al te on voorzichtige uitlatingen voldoen de is gebleken. Ongetwijfeld is Eisenhower populair. Dit is ech ter voor het ambt van president der V.S. niet voldoende. Men kan moeilijk aan de indruk ontko men, dat Eisenhower sterk onder de invloed staat van senator Taft. De samenwerking tussen deze twee mannen kan een versterking betekenen van isolationistische invloeden. Eisenhower heeft zon der omwegen te kennen gegeven: „Laat de Aziaten de Aziaten be strijden". Zijn partijgangers en vooral de kopstukken, die uit eindelijk de dienst uitmaken, zijn allesbehalve voorstanders van de uitgebreide Amerikaanse hulp verlening, zoals deze tot nog toe, op grond van het „Punt 4-pro- gramma" van Truman, werd ver schaft. Niemand zal twijfelen aan de goede wil van de vroegere bevelhebber, een open oog te hebben voor de netelige positie waarin b.v. West-Europa verkeert. Öok bestaan er in wezen geen grote verschillen tussen de op vattingen der republikeinen en democraten over de grondslagen der buitenlandse politiek. Alleen lopen de meningen over de de tailuitwerking sterk uiteen. Zou men Taft zijn zin geven, dan trokken de Amerikanen zich mor gen uit Europa terug! De mening van Eisenhower over de tegenover Rusland aan te nemen houding wekt bezorgd heid. Het is zoveel als een uit daging. Een bedekte bedreiging om met een '„bevrijdingsoorlog" de volkeren achter het IJzeren Gordijn te verlossen. Moskou zou niets liever willen dan dat. In een dergelijke situatie zouden de machthebbers van het Kremlin een propagandatroef in handen krijgen, als ze nog nooit gehad hebben. De voorliefde van de Russen voor een overwinning van Eisenhower steunt voor een groot deel hierop. Eisenhower krijgt te maken met een Senaat, die een sterke democratische groep telt. Daar komt nog bij, dat insiders een grote tegenstelling tussen werk gevers en werknemers vrezen, met als mogelijke gevolgen een reeks van arbeidsconflicten. Veel zal afhangen van de toe komst. Een zeker gevoel van be zorgdheid kunnen wij evenwel moeilijk van ons afzetten. We hopen echter dat we het mis hebben. EMMEN. De 18-jarige elec- triciën J. H. Scheeve uit Emmer schans viel tijdens werkzaamhe den aan het nieuwe hotel te Em- men van een ongeveer 4 meter hoge steiger. Hij kwam met zijn hoofd op een stuk beton en liep zulke ernstige verwondingen op, dat hij bijna onmiddellijk dood was. STAD MEXICO, 4 Nov. Naar dc correspondent van het A.N.P. verneemt maken de handelsattaché's van andere landen zich bezorgd over het succes van de Nederlandse ex positie. Verscheidene landen hadden plannen gemaakt voor een dergelijke tentoonsteling, doch menen thans, dat de Ne derlanders roet in het eten hebben gegooid. Tot dusver hebben meer dan 150.000 bezoekers de Neder landse expositie bezocht. Niet alleen in de stad Mexico, maar ook in het land wordt grote belangstelling aan de dag ge legd. Zo hoorde de eigenaar van een „Haciënda" te Tamau- lipas in de staat Vera Cruz, een zekere Pepe Martinez, vrienden, die de tentoonstel ling hadden bezocht, vertellen over een daar tentoongestelde ontvezelingsmachine. Dit was voor hem aanleiding, onmiddel lijk op de trein naar de stad Mexico te stappen waar hij Zondag arriveerde. Hij kon nauwelijks de Maandag af wachten, en bestelde terstond. De medische afdeling trekt gemiddeld 3.000 bezoekers per dag. Zondag j.l. werd het voor Mexico ongekende record van de 100.000ste bezoeker geboekt. Een Mexicaan, die zijn naam niet wilde noemen, zag op de tentoonstelling een carillon staan. Toen hij het wilde ko pen en hoorde, dat het reeds aan de V.S. verkocht was, toon de hij zich teleurgesteld. Hij bestelde echter terstond een tweede, binnen de korst mo gelijke tijd te leveren. De on bekende Mexicaan wil het ca- rilon de Mexicaanse president ten geschenke geven.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1