Geslaagde ouderavond van Si Wi 11 ibrordusseliooi "V RAAD-NAPRAAT HOFSTEDE Strijd! klopt ustig Hollandia T. e Zeemacht Gemeente niet verantwoordelijk voor verdrinkingsgevallen Contact tussen Gezin en School steeds meer nodig Inleiding van paler Colbe Opvallend goed KALASIRIS CORSETTEN Poppenstad Bond Zonder Naam Gerard Worm Biljarten Agenda Van de Kennemer handbalvelden Verduurzamen van tomaten mogelijk fes FAJLIEYE&CO Na „Do] De pi van d Pn«ina 2 Dinsdag II Nuvonbcr 1952 ALKMAAR Gezien de uitmuntende stemming, die gisteravond heerste op de zeer druk bezochte Ouderavond van de St Willi- brordusschool in „Het Gulden Vlies", heelt het onderwijzend per soneel de overtuiging gekregen, dat in den vervolge het contact tussen huis en school, dat in het belang van de opvoeding van de kinderen zo noodzakelijk is, verstevigd zal worden. Er kan niet genoeg OP geha merd worden, dut tussen Ouders en onderwijzend personeel steeds meer begrip moet worden ge kweekt voor elkanders zienswij zen en methoden, want waar tie eersten steun moeten zoe ken in hun zware taak bij de an deren, moet als eerste voorwaar, de worden gesteld, dat zij sa mengaan hii het streven naar 't eindaoel van de opvoeding. Er mag dus niet alleen geen sprake zijn van 2 partijen, die elkander tegenstreven (waarvoor we 'in Alkmaar gelukkig niet bang be hoeven te zijn) maar het mag ook niet voorkomen, dat gere geld contact uitblijft, En om dat telkens weer te hernieuwen en te verstevigen zijn dergelijke ouderavonden bijzonder geëigend De Ouderavond van de St. Wil- librordusschool, ter gelegenheid van de viering van het Patroons feest, werd p.m, bijgewoond door de Deken van Alkmaar de Hoog- eerw. heer J. Th, Jacobs, het schoolbestuur, de Godsdienst leraar Pater J. Colbe Q,P„ de Inspecteur van het Lager Onder wijs de heer G, Vernooy, de heer van Drunen, Consulent voor de Lichamelijke Opvoeding en de Eerw. Broeders. Het Hoofd van de School, de heer Dijkstra, was wegens ziekte afwezig, Dies berustte de leiding van de avond bij de heer H. A, J. de Wit die de ouders erop wees, dat zij thuis het gezag van de school te genover hun kinderen altijd moeten hooghouden; dit scheen wel de meest klemmende vraag van het schoolbestuur bij dii treffen met de ouders te zijn Des morgens was de patroons viering begonnen met een H. Mis in de St. Dominicuskerk, op gedragen tot intentie van perso neel en leerlingen, Des middags gaf het schoolbestuur een feest voor de kinderen zelf en des avonds gaven de kinderen een feest voor hun ouders. Zij begon nen met 'n fris nummertje gym nastiek. onder leiding van de heer J. J. M. van Erp, besloten met een levende pyramide, vlug en vlot in elkander gezet, ge volgd door een even fris en viot zangrepertoire onder directie van de heer de Wit, luchtige, vrolij ke liedjes, waarvan sommige meerstemmig en uitstekend inge studeerd. Hierna hield Pater Colbe een korte kernachtige tien-minuten- speech over de Godsdienstige Vorming in het Gezin en op School. Aan de hand van de En cycliek van Paus Pius XI ont wikkelde hij enkele gedachten over de godsdienstige opvoeding, welke on de scholen als een aan vulling op de taak van de ouders, wordt gegeven. Er zijn drie in stituten tot opvoeding van onze kinderen, het gezin, de burger maatschappij en de Kerk, die alle drie het einddoel nastreven, het einddoel waarop de christe lijke opvoeding moet zijn geba seerd, het bereiken van de he mel. De eerste twee in de na tuurlijke orde, de Kerk in de bo vennatuurlijke Orde, bij wie de supervisie op de opvoeding be rust en die lerend en corrige rend optreedt. Het recht tot opvoeding van de kinderen ligt onvervreemdbaar bij de ouders, waarbij de Staat een aanvullende taak is beseho ren. De opvoeding dient jaar op aanvullende wijze mede gegeven wordt door d-e school. Bij de ouders echter blijft de i verantwoordelijkheid voor de godsdienstige opvoeding van hun i kinderen; van hen op de eerste plaats moeten de kinderen de waarde en de beleving van het Geloof leren kennen. Zij moeten door woord en voorbeeid beves tigen. wat de kinderen op school in godsdienstig opzicht onderwe zen wordt, want al mag in de meeste gevallen worden aange nomen, dat de invloed van de school een mensenleven duren kan met alle zegenrijke gevol gen van dien, toch is het niet al tijd zo, dat het godsdienstonder wijs op school beslissend is voor de godsdienstigheid van de kin deren, wanneer zij de school een maal hebben veriaten. Practische punten. Pater Colbe besloot met enkele practische puntjes aan te geven waardoor de ouders het gods dienstig onderricht van de school kunnen vervolmaken. Door de kinderen iedere ochtend naar de kindermis te sturen. Door te be vorderen dat de kinderen de schoolbiecht niet verzuimen, door er nauwlettend op toe te zien, dat zij hu'n Catechismus letter- I lijk uit het hoofd leren, door zelf een goed voorbeeld te geven van godsdienstzin en Godsliefde, door gezamenlijk gebed, door gods dienstige lectuur binnen het be reik van de kinderen te brengen, kortom door een godsdienstige sfeer te scheppen in het huisge zin. Tenslotte deed hij 'n ernstig beroep op de ouders, om niet af te breken, wat de school op bouwt. door critiek op het onder wijzend personeel, in het bijzijn van de kinderen zelf. Als er me ningsverschillen heersen, dat men dan overleg plege met de betrokkene, doch laat de kinde ren erbuiten Tenslotte voerden enkele jon gens een amusant toneelstukje on in'drie bedrijven, geschreven door de heer G. H. Leen en ge- regiseerd door de heer A. Schmeddes, getiteld; Van een jongen die het griezelen wilde leren," een aardig spel, met jon gensachtig bravour gespeeld. Engels—Nederlands genootschap ALKMAAR. Meer van een geheel ander genre als de vorige causerie van Mr. HatherilJe was onze kennismaking met Zuid- Afrika, door de waarlijk charman te, geestige en vaak diepzinnige wijze, waarop Lady Forbes ons dit land voor toverde. Zij begon met de geschiedenis van Jan van Riebeeck die daar voor de V.O.C. zijn nederzetting stichtte en uitte haar diepste respect voor die Nederlandse vrouwen, die indertijd de taak hadden, zoals nu nog, het abnor male te normaliseren. Haar natuurbeschouwingen over dit wonderschone stuk land, culminerend in verheerlijking van de prachtig met wildé bloemen begroeide Tafelberg, getuigde van een lyrische zeggingskracht, die zoals de voorzitter later compli menteus opmerkte, haar bestem pelde als 'n vrouw van zeer grote gave en een zeer gevoelig hart. Zij vertelde veel van dit land en bijzonder legde zij de nadruk op het zeer prachtige natuurreser vaat, het Kruger Park, waar de dieren in hun omgeving behoed worden voor uitroeiing. Langs de wanden en op de tafeltjes was een schat van fotomateriaal op gehangen en neergelegd en het was een goede gedachte van het comité om de leden onder het ge not van een geurig kbpje koffie nog een uurtje bijeen te houden, waar zij de gelegenheid hadden persoonlijk met Lady Forbes ken nis te maken en nog even van gedachte te wisselen. Daarna ont ving Lady F. nog een lunchkaasje verscholen onder 'n tuil van witte en rode cyclamen. Een alleraar digste geste die zo echt paste in de vriendelijke sfeer van deze avond. (Advertentie) zijn onze Deze geven U steun, zon der te knellen, terwijl U geen zware binnenband behoeft té hebben, Het is een openbaring. Komt U onze Kalasiris corsetten zien en passen, U zult wer kelijk ervaren, dat wij er zorg aan besteden, Langestraat 61, Alkmaar Meer dan 0000 bezoekers ALKMAAR Zondagavond om 10 uur werd de poppenstad van de Bond zonder Naam in Hotel Victory gesloten. Meer dan 9000 bezoekers hebben de poppen van de Bond zonder Naam een bezoek gebracht. Toen de Aikmaarse politie pre cies om 10 uur de zaal in kwam werd door drs. J. P. J. de Brou wer de gezegelde enveloppe ge opend waarin zich de naam be vond van een pop waarvan vele bezoekers de naam hadden gera den. Meer dan 200 bezoekers wa ren getuigen van dit feit. Met een duidelijke stem klonk uit de mond van de heer de Brouwer de naam „Annie". Niet minder dan 16 goede in zenders kwamen uit de bus. Na een onderlinge verloting werd winnaar de fam. Kappes, Bayenhoffweg 39, Heiloo. Aan de gelukkige familie zal de pop een dezer dagen worden toegezonden. Toen het aanwezige publiek ver trokken was dankte de heer B. Dingerdis namens Pater Loop alje medewerkers die aan deze tentoonstelling hadden mede gewerkt. Sociëteit voor bejuarden ALKMAAR Morgenmiddag wordt de Sociëteit voor Bejaarden geopend in het Kajottepshuis aan de Laat, ingang Vlaanderhof, Pe bijeenkomst begint om 2 uur en is zowel voor mannen als vrouwen toegankelijk. De officiële opening door de H. E, Deken J. Th. Jacobs is om 3 uur, op welk uur de genodigden verwacht wor den. Nieuwe lichting ALKMAAR Morgen, 12 Nov. komt er een nieuwe lichting van ca. 300 man naar het garnizoen Alkmaar, om opgeleid te worden voor het B.K.L. Seliilderspatroons Alkmaar en Omstreken ALKMAAR Men verzoekt ons te verwijzen naar een elders in dit blad voorkomende adver tentie van de gezamenlijke Schil derspatroons van Alkmaar en Om streken, waarin zij bekend maken, dat zij allen met ingang van 17 Nov. a.s. zijn ingeschakeld voor schilderswerk met rijkssubsidie. Prijs behaald ALKMAAR De Hollandse herder Astor van ,,'t Oude Schaapsschot" van de heer W. C. G. de Gelder alhier, behaalde op de hondententoonstelling te Utrecht de eerste prijs jeugdklas- se en de eerste prijs nieuwelin genklasse. Telefoonkoppeling Alkmaar—-Utrecht ALKMAAR Hedenmorgen om 8 uur is de abonné-koppeling tussen de telefoonnetten van het technisch district Alkmaar naar die in het district Utrecht in dienst gesteld. Via deze koppeling, welke toe gankelijk is voor de aangeslotenen van alie geautomatiseerde netten in het technisch district Alkmaar zijn alle geautomatiseerde netten in het district Utrecht (exclusief de centrale Möntfoort) bereik- Voor het kiezen van de abonné's van het locale net Utrecht is het verkorte netnummer 030 inge voerd. Burgerlijke stand ALKMAAR Geboren: Hen- drikus J. z. v. C. W. Schouten en B. H. Fakkert; Hans z. v. N. J. Kuijper en H. Visser. Gehuwd: Riin Groen en Catha- rina C. Genefaas. Overleden: Cornelia Klever laan, 75 j.; Wietze de Boer 29 j EERSTE BEKEURING GEVALLEN ALKMAAR Zondag is de eerste bekeuring gevallen in gevolge de nieuwe winkelslui tingswet, Tegen een houder van een caretariabedrijf is proces verbaal opgemaakt wegens ver koop van sigaretten op Zondag MELIGE MISDAAD ALKMAAR De politie heeft gisteren 2 expeditie-knechten aangehouden wegens verduiste ring en heling van een partij meel, 5 zakken van elk 50 kg, die zii moesten vervoeren. Na verhoor zijn zij op vrije voeten gesteld. Adrrricnn nylons Hoek Houttil KOUSEN LINGERIES ALKMAAR DEN HELDER DEN HELDER Voor de twee de maal in successie heeft Zee macht een thuiswedstrijd verlo- rou. Waren de Sailors verleden week niet opgewassen tegen een zeer sterk spelend Flevo, nu moesten zij het onderspit delven tegen Hollandia T, dat de over winning behaalde, doordat zij een grotere strijdlust aan de dag legde. De eerste aanvallen waren voor het met twee invallers spelend Zeemacht. De rechtsbuiten kreeg een unieke scoringskans, die hij echter door onbesuisd schieten onbenut liet. Verder dan een cor ner wisten de Sailors het niet te brengen. Hollandia ontworstelde zich aan de druk en ging de Sai lor-goalie belagen. Na tien minu ten kwam het eerste succes voor de groenzwarten, als de rechtsbin nen een bal, die de Z-verdediging ondoelmatig wegwerkte door een meute van spelers heen in het net deed belanden. Hollandia T bleef de zaken energiek aanpakken. Steeds wa ren zij net iets eerder bij de bal dan de marinemannen. Een twee de doelpunt werd geboren, na goed voorbereidend werk van de H,-spil. Zeemacht kwam terug maar een doelpunt konden de ondoor- WARMENHUIZEN Zaterdag en Zondag werd te Warmenhui- zen in café de Groot o.l.v. de bil jartvereniging „Ons Genoegen" de finale verspeeld om het per soonlijk kampioenschap van het district Schagen van de Kon, Nederlandse Biljartbond en wel de 5e klasse libre. Aan deze klasse werd met 7 personen deel genomen. In een prettige sfeer en roet wisselende kansen werd om dit kampioenschap gestreden. Bijzonder aardig was wel de deelname van een dame aan dit tournooi. Het was Mw, Tromp van de vereniging „B.I.O." te Schagen, die als echtgenote van een caféhouder natuurlijk gemak kelijk in de gelegenheid is om te trainen. V- d, Molen werd in deze eindstrijd kampioen met 10 matchpunten en een algemeen ge middelde van 1.48 en promoveer de naar de 4e klasse. Hij werd direct gevolgd door A. Schenk van „Voorwaarts", die ook 10 matchpunten wist te bemachti gen, doch wiens moyenne iets la ger lag n.l. 1.27, waardoor ook de heer Schenk promoveerde. Ook Hiemstra van „HNK" promoveer de met 1.27. v. d. Struik promo veerde niet maar eindigde met 1.22 en evenals de kampioen v. d. Molen en de heer Schenk ook met 10 matchpunten. Er waren dus in deze klasse drie ernstige candidaten naar de titel. De eindstand zag er als volgt uit: 1. H. v. d. Molen, H.N.K., 285 car., 192 brt., 1.48 gem., 10 m.pnt. 2. A. Schenk, Voorwaarts, 297, 233, 1.27, 10; 3. S. v. d. Struik, B.I.O,, 238, 147, 1.22, 10; 4. J. Leegwater, Voorwaarts, 288, 243, 1.19, 6; 5. Th. Hiemstra, H.N.K., 269, 212, 1.27, 4; 6. L. Stam, B.I.O., 185, 238, 0.77, 2; 7. Mw. Tromp, B.I.O.148, 240, 0,62, 0. Na net bekend worden van deze uitslag volgde de traditionele prijsuitreiking en huldiging van de kampioen. Het eerste kampi oenschap in het district Schagen is een goede inzet geweest voor dit seizoen. tastende voorhoedespelers niet maken. De linksachter van H. kopte nog een bal uit doel nadat de keeper reeds gepasseerd was. De tweede helft was het aan zien niet waard. Beide elftallen zagen geen kans om pok maar een behoorlijke aanval op te zet ten. De H-defensle bepaalde zich slechts tot het consolideren, wat gezien het vertoonde spel van Zeemacht geen grote moeilijk heden met zich bracht. Scheidsrechter K. Wit leidde correct. „HET MASKER" WARMENHUIZEN Door de R.K. Toneelvereniging „Het Mas ker" werd Zondagavond voor een goed gevulde zaal een uitvoering gegeven van het blijspel ,,'t Is een schandaal, generaal" van H. v. Vueht. De inhoud is in het kort als volgt: een familie ver wacht de komst van een familie lid, een generaal die jarenlang bij de Colombianen diende en zijn broer in Holland komt op zoeken. De familie wil een goed figuur slaan en maakt veel kos ten o.a. het tijdelijk aannemen van een chauffeur, die tenslotte zelf de generaal blijkt te zijn. Door samenloop van omstandig heden doet een impressario zich als generaal bij de familie voor. Er ontstaan situaties die het stuk werkelijk tot een blijspel maken. De geestige situaties werken da nig op de lachspieren van het sterk geboeide publiek. Het ge heel werd voortreffelijk gespeeld. Vooral de dames Truus Bleeker en Lien v. Baar en Betsy Mooy, alsmede de heren Jac. v. Baar en Dick de Ruyter leverden uitste kend werk, doch ook Mevrouw Groot-Fiebre, zangeres en de heer R. Molenaar als generaal ver tolkten hun rollen zeer goed. De verloofde heer L. Robert bleek in het algemeen te weinig aan dacht te hebben besteed aan het articuleren, en was als gevolg daarvan minder goed verstaan baar. Een woord van lof voor de spelers is zeker op zijn plaats. De regie en grime was weer in de vertrouwde handen van de heer Jac, v. Baar. Het kapwerk in die van mej, R. Tesselaar. Zondag 16 November wordt in het Patronaat een reprise gegeven die wij ieder die eens graag har telijk wil lachen alleszins kunnen aanbevelen. W eer sverwarh tine medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdag avond: OPKLARINGEN Wisselende bewolking met voornamelijk in de kust provincies enkele regen- of hagelbuien. Overwe gend matige Noordelijke tot Noord-Westelijke wind. In het binnenland van nacht temperatuur om het vriespunt, overigens onge veer dezelfde temperaturen BUITEI\ OVERZl Een gestolen straatje cadeau BERGEN Een huismoeder in Bergen kreeg op 5 Augustus j.l. van een 10-jarig buurjongetje het vriendelijk aanbod, dat nij voor niemendal een straatje in haar voortuintje zou aanleggen. Zij liet de jongen zijn gang gaan, en geen haar op haar hoofd, die er aan dacht, om eens te onderzoeken, hoe dat nu eigenlijk in zijn werk ging. Zij kreeg een nieuw straatje, ze was er erg blij mee, maar ze wist niet, dat de 166 stenen, die de knaap had gebruikt, afkomstig waren van een bouwwerk vlak uit de buurt. Die had de jongen er met een stalen gezicht en een karretje weggehaald. Toen de zaak uitkwam, was het straatje gauw weer opgebroken. De vrouw zelf brak het ook op: ze kreeg een boete van 20,subs 10 da gen, wegens schuldheling. W oensdagavond vrijhouden 'T ZAND Waar moeten we deze week om denken? Woensdag-avond KVP-verga- dering in café de Wit. Laat u ook op politiek gebied voorlichten en komt als 't enigs zins kan naar deze vergadering, waar ook uw belangen bespro ken worden. Marktbericht LANGENDIJK. 11 Nov. 10000 kg rode kool a 8.5010,70, b 5,30 6.10: 11000 kg gele kool a 4.40 7.90, b 44.20- 14000 kg groene kool a 8.80—lO.bo. b 6.10—7.50;. 65000 kg witte kool 4.204,80, Succes 5.206.10, Deense 6— 7.80; 3000 kg uien 20.60—21.80, grove 19.8020.70, driel, 23.80 24.60. nep 33.60—37.40; 1500 kg bieten b 12.90; 2500 kg peen. b 11.60—11.70, c 10.50—10.60: 5000 kg andijvie 10.3014.90: 2000 st, bloemkool B 1 11.1018.30, B 2 8.60—15.10. dienstig te zijn, en die door de ouders al moet worden aange vangen. als het kind nog in de wieg ligt en die na het zevende Het liep al tegen 6 uur, toen het voornaamste punt van de agenda in de laatstgehouden raadsverga dering aan de orde kwam; het be trof" do vaststelling van het Uit breidingsplan in hoofdzaken. Mr. Berkhouwer, die eerst laat ter sods-1 vergadering was verschenen en .1 tnt rlusvor v.Wr\ st.fvm nnf nifit. hnri Sint Maarten te paard ALKMAAR Sint Maarten is de patroon van het Jongens Glide. Vanavond trekken de jongens van het Gilde met St. Maarten te paard en het Verkennersvendel vooraf de stad door. Zij brengen o.a. een bezoek aan de Pastorieën aan de Breedstraat en het Ver- dronkenoord en aan de Zusters van de Oudegracht, De stoet ver trekt om 7 uur vanaf de St. Adel- bertussehool. DINSDAG 11 NOVEMBER. HARMONIE: „De mijnen van Koning Salomon, a.lft. VICTORIA: With a song in my heart, 14 j. REX; Een van de daders ont kwam, 18 j. CINEMA; De laatste grens, 14 j. Voorstellingen 8 uur. APOTHEKEN: Van heden avond 6 u, af voor spoed gevallen bereikbaar: Apo theek „De Bever". Emma- straat 36, Apotheker P, J, Meurs. TENTOONSTELLINGEN: STEDELIJK MUSEUM: Mat- thieu Wiegman tot en met 23 November (werkdagen 10-12, 2-5. 7-9) Zondagen 2-5. GULDEN VLIES: 8 uur: Concert Soli Deo Gloria. WAPEN VAN HEEMSKERK 8 uur: Toneelavond L.T.J, Bal na. 7 uur: St, Maartensoptocht. WOENSDAG 12 NOVEMBER BIOSCOPEN EN APOTHE KEN: zie boven. GULDEN VLIES: 8 uur: Haagse Comedle met Trijn tje Cornells. WAPEN VAN HEEMSKERK Personeel Ned. Machinefabr. Alkmaar: film staalproductie tot dusver zijn stem nog niet had laten horen, opende de algemene beschouwingen over dit belang rijke onderwerp met een aanho- renswaard betoog, dat verschil lende raadsleden wellicht tot de gedachte bracht, dat er aan dit voorstel meer aandacht geschon ken moest worden, dan men aan vankelijk gedacht had. Zij gaven n.l. te kennén, dat zij te weinig tijd hadden gehad, om dit belang rijke voorstel voldoende te bestu deren; reden waarom zij op uit stel aandrongen. Toen bleek, dat meerdere leden zich des avonds niet meer vrij konden maken, werd het voorstel aangehouden tot de op 21 November te houden raads vergadering. Uit Mr. Boekhouwers rede re leveren wij diens waarschuwing aan het adres van het college, om toch ook eens aandacht te schen ken aan woon-mogeiijkheid in Alkmaar voor personen uit lei dinggevende kringen, die thans genoodzaakt zijn zich in Bergen of Heiloo te vestigen. Het was geen nieuw geluid, dat hij liet horen; het heeft al eerder in de Raad geklonken. De oudere generatie zal zich de debatten her inneren rond het bos-plan van weth, Westerhof, die op het ter rein, waar nu de fundamenten lig gen voor de kazernegeüouwen, een villapark wilde aanleggen. Gok toen al werd de behoefte gevoeld aan woonwijken voor beter-gesitueerden, leiding gevende figuren uit de kringen van het bedrijfsleven, het onder wijs, de rechterlijke macht en dergelijke. Een blik in het adresboek of de telefoongids van Bergen toont aan, dat er tien tallen van dergelijke figuren in Bergen wonen, welke in Alkmaar hun bedrijf of kantoor hebben. Natuurlijk dacht Mr. Berkhou wer niet op de eerste plaats aan zijn kiezers, hij had de stad zelf op het oog, die op deze wiize, zo als hij het uitdrukte, een romp zonder hoofd kan genoemd wor den. Wij hebben het gevoel, dat hij hier een tikje overdreef, doch zijn klacht was in het algemeen wel gegrond. Ook in het aangren zende Heiloo wonen vele perso nen, die van de accommondatie, welke de stad biedt, profiteren en daar hun werkkring hebben, doch helaas niet tot de inwoners gere kend kunnen worden. In een volgende vergadering zullen wij vernemen, wat het col lege op deze klacht van Mr. Berk- houwèr, die ongetw.jfeid doo andere raadsleden gedeeld zal worden, te zeggen heeft. Twee andere punten waren de oorzaak, dat het Uitbreidingsplan eerst zo laat ter tafel kwam. Eer stens het verzoek van de bewo ners van de Hoornse Kade en om geving, die graag een hekje zou den zien langs de berm, die daar de straat scheidt van dé diepe Hoornsevaart. Hot verzoek werd afgewezen; het had geen meerderheid kunnen verwerven, noch in het college, noch in de Raad, De argumenten voor en tegen elkander afgewogen. De kosten van het hek vormden niet het grootste bezwaar. Wel vreesde de meerderheid van het college voor de conse quentie; als men hier een hek moest gaan zetten, waar bleef dan het eind, Ook elders eiste het wa ter slachtoffers en het is toch on doenlijk, om al het water met hekken af te zetten. Zoals het wa ter, zo efenen ok hekken een §rote aantrekkingskracht op de inderen uit; en éen hekje van harmonica-gaas van 'n halve me ter kon men niet zien als een af doende oplossing. Wij ook niet, doch een eenvoudig plantsoen- hekje van enkele meters boven de grond, zoals men in andere plant soenen aantreft, met daarachter desnoods een ligusterhaagje, zou toch wel uitvoerbaar zijn. De kwestie der verantwoorde lijkheid sprak ook een woordje mee; de minderheid wilde het ge meentebestuur verantwoordelijk stellen voor deze verdriokingsge- vallen. Dat lijkt ons onbillijk. De ver antwoordelijkheid rust op de eer ste plaats op de ouders,. De politie verordening verbiedt nog steeds het loper, op gazons en in plant soenen; dat geldt ook voor de jeugd en het is de .taak van de ouders daarop te wijzen. Het moge waar zijn, dat kinderen in de kleuterleeftijd zich van geen ge vaar bewust zijn en waarschu wingen voor het gevaar meestal in de wind slaan, dat neemt niet weg, dat de ouders op do eerste plaats verantwoordelijk blijven. Als zii hun kinderen het risico niet willen laten lopen, dan die nen 'ij ervoor te zorgen, dat de i kindei en niet tar nun „oortdu- rende aandacht ontsnappen. Dat de burgemeester de Engel bewaarder in het geding bracht, schijnt door sommigen niet geap precieerd te worden (zie elders in dit blad), die meent, dat de engel bewaarder de mens werd meege geven, alleen maar om hem tegen ziele-onheil te beschermen. Wij zijn er werkelijk van overtuigd, dat de Engel de mens ook be schermt tegen lichamelijk onheil; men leze er 'het mooie boek van Pater Hyacinth Hermans „De mens en zijn Engel" maar eens op na. Heus, wii mogen op onze Enge] vertrouwen; maar dit vertrouwen mag niet ontaarden in een verme tel vertrouwen en een gemak zucht van de zijde der ouders door te zeggen: de engelbewaarder moet maar voor m'n kind/zorgen. De heer Eriks is nog niet zo lang raadslid. Hij schijnt daarom nog niet goed te weten, wat tot de competentie van de Raad en wat tot die van het college behoort. Destijds dacht hi.j, dat het houden van een Braderie afhankelijk was van de toestemming van de Raad: het was een vergissing. Ditmaal dacht hij, dat niet het college, doch de Raad alleen aan de Fede ratie de huur kon opzeggen; het was weer een vergissing, zoals het college hem in antwoord op zijn vragen schriftelijk had doen blij ken. De heer Eriks, wilde de huur- opzegging in de Raad ter sprake brengen. Hij koos echter de ver keerde weg. In plaats van een in terpellatie aan te vragen, stelde hij schriftelijke vragen en deze werden schriftelijk beantwoord. Daarmee was voor burgemeester en wethouders de kous af. Immers art, 24 van het reglement van orde voor de raadsvergaderingen zegt, dat kwesties, waarover schriftelijk vraag- en antwoord zijn versche nen, niet meer discutabel zijn in de Raad. Dat reglement had de Raad zelf vastgesteld, zodat hij uit reverentie voor eigen besluit de interpellatie-aanvraag moest afwijzen. Er ontstond nog wel enige discussie over de toepassing van dit artikel, doch veel kon de Raad er toch niet aan veranderen. De voorzitter zegde toe dit artikel nog eens met de fractie-voorzit ters colder de loupe 't«, nemen. Wat de kwestie van de huurop- zegging betrot, via een omwegje hact de beer Eriks geprobeerd deze alsnog in discussie te brengen; in zijn interpellatie-aanvraag, die eigenlijk ging over de vernouding tussen Raad en college en de uit voering van een raaasoesluit, had bij telkens weer de buuropzegging aangeroerd. Echter zonder succes. De Raad was het met de voorzit ter erover eens, dat, nu deze kwestie zich in een stadium van bemiddeling bevindt zoals men weet zal Jnr. Six, voorz. van de Prov. VVV op verzoek van de Fe- deratlevergaaering tussen de ge meente en de Federatie bemidde len het niet raadzaam is, deze aangelegenheid, die ook persoon lijke kanten heeft, in openbare discussie te brengen. En terecht. Wij geloven niet, dat het alge meen belang, dat de Raad toch te dienen heeft, hiermee gebaat zqu zjin. Laten wil hopen, dat Jhr. Six een oplossing van de moeilijkhe den aan de hand zal weten te doen, die zowel de Federatie, als het gemeentebestuur en Alema- ria-V.V.V. kan bevredigen. Er zullen dan misschien van ver schillende zijden offers gebracht moeten worden, doch dat zijn dan offers, waarmee het algemeen be lang, het Vreemdelingenverkeer èn het gemeentebelang mee ge diend zjjn. Bij de behandeling van 't voorr stel tot het sluiten van een ruil overeenkomst met de Machine fabriek Alkmaar N.V., bracht de heer Eriks ook de houding van het college tegenover de industrie in hét algemeen ter sprake. Hij wees daarbij op de moeilijkheden', die een plaatselijke industrie heeft, om fabrieksmeisjes aan te trekken. Hierover was een artikel verschenen in een Rotterdams blad, waarvan de heer Eriks cor respondent is en dat, naar het oor deel van de burgemeester, Alk maar geen goed Had gedaan. De heer Eriks vond het hierbij nodig zich te verontschuldigen, hoewel er aan zijn adres geen enkel ver wijt gedaan was. Qui s'excuse, s'accuse, zegt het Franse spreek woord, dat Mr. Berkhouwer zich wellicht herinnerde, toen hij de heer Eriks toeriep, dat niemand hem toch onig verwijt gedaan had. De schijn was echter tegen de heer Eriks, omdat boven het bewuste artikel stond: „Van onze correspondent". Maar toen de heer Eriks verteld had, dat het niet zijn gewoonte was, om artikelen uit andere bla den over te nemen (het artikel had ook nog in een ander blad ge staan, geloofde niemand meer, dat hij de schrijver ervan was ge weest. Ondanks het vele vocht dat Pluvius op de velden liet neer komen, zijn er in de le klasse van ons district twee belangrijke wedstrijden gespeeld. DIO is door een 5—2 zege weer naar de eerste plaats geklommen. Meervogels, dat op bezoek kwam had weinig in de melk te brok kelen tegen het pittige ploegje in Bergen. Oranje Wit heeft he laas een vergeefse reis gemaakt naar Vijfhuizen: het veld werd afgekeurd AOG (dat van de ene badplaats naar de andere reist) is met een fikse 50 overwin ning in de Kaasstad teruggeko men. Deze grote uitslag doet 'n Op het bedrijf van de kweker Dubbelboer te Tweede Exloër- mond is na vijftien jaar proefne mingen door de bedrijfsleider, de heer E. Vos een procédé gevon den om tomaten te verduurza men, Over dit procédé zelf kan niets worden medegedeeld. Over de resultaten wel. Tomaten, die tot nu toe niet langer dan een dag of tien houdbaar waren, kunnen door de nieuwe vinding ongeveer 7 weken worden be waard. Het Instituut voor Bewa ring van Tuinbouwproducten te Wagoningen heeft het nieuwe procédé beproefd en er goede re sultaten van geconstateerd. Het is duidelijk dat de vinding veel invloed kan hebben on de toma tenteelt. Het zal nu bijvoorbeeld mogelijk zijn een hoeveelheid tomaten te bewaren, totdat er beter priizen voor betaald wor den. De priis voor het toepassen van het nieuwe procédé schijnt betrekkelijk laag te liggen. BRAND IN MATRASSEN. FABRIEK (Van onze correspondent) WINSCHOTEN Gisteravond omstreeks half tien werd in de N.V. Matrassenfabriek J. Droge aan de Garst alhier brand ont dekt. Een partij wolvlok die in een moffeloven was geplaatst om te drogen, had vlam gevat. Hoe wel de brand zich aanvankelijk vrij ernstig liet aanzien, was de weer meester. De aanzienlijk. eenzijdige wedstrijd verwachten, niets is echter minder waar. Wiik aan Zee speelde een goede partij en kwam herhaalde malen ge vaarlijk voor het AOG-doel. ze wisten de aanvallen echter niet af te werken. AOG schoot beter en vóór de thee hadden ze een veilige 30 voorsprong genomen. In de tweede helft had de wed strijd aanmerkelijk aan snelheid verloren, zo nu en dan waren er wel flitsende aanvallen der Alk- maarsen maar het peil van de le helft werd niet meer bereikt. Toen de scheidsrechter het einde floot had AOG nog twee maal de roos getroffen. De stand in deze afdeling is: DIO Oranje Wit AOG Wijk/Zee Zeevogels BI, Zwart Meervogels DSO 11 10 8 6 6 3 2 0 Verdere uitslagen waren: Junioren: ADOWijk a. Zee 3—5; Or. Wit—O.G. 4—0;; Adel- bert bZeevogels 112. Adsp.: Or Wit—VBO 1—2. FRANS COMMUNIST UIT DE GRATIE PARIJS De Franse commu nisten hebben Maandag Georges Guingouin uit de partij gestoten wegens „tweedracht zaaiende ac tiviteit" en het voor de oartii verborgen houden van grote sommen geld. Guingouin stond in de oorlog aan het hoofd van 15.000 partisanen en ook toen al was er een meningsverschil met poedig ter plaatse zijnde brand- veer het_ vuur na korte tijd schade is evenwel op j—- stad nog in Duitse handen was. Guin gouin is burgemeester van Li moges geweest. Amerikaanse kruistocht voor de vrijheid NEW YORK Eisenhower en zijn bij de verkiezingen versla gen tegenstander Stevenson zul len Dinsdagavond in een radio programma voor de gehele Ver enigde Staten de „Kruistocht vpor de Vrijheid" openen, die uitgaat van een particuliere in stelling, welke „Radio Vrij Euro pa" en Radio Vrij Azië" be heert. Snelle hulp voorkomt veel ellende. Op twee punten komt het bijeonder «en: 1. Grondi ge desinfectie der speen. 3. Het gebruik van sterk desinfecterende en zwellende tepeletlften. Lieve'» tepolatlften worden met de eterk desinfecterende ponlcllllne-aulphone-paeta Inge bracht (sle gebruiksaanwijzing). Lleve's Tepelatlften rekken slot en tepelkanaal op door een gelijkmatige zwelling, zodat het melken direct veel gemakkelijker gaat. Lleve's Tepelatlften laten zich zonder ombuigen of omkntkken Inbrengen. Verwaarlozing van een betrapt# tpeen brengt het gehele kwartier In gevaar. Tracht dit te voor komen. Zorg er voor Lieve'» Tepelatlften In hul» te hebben. KORTEDIJK 16 - YI.AARDINGEN TELEF. 2109 Nu in de 1 dag" achter gemoederen rust gekomen republikein a weer op de w de verkiezinj de zaken nie tief beschouw neigd de vra zwart en wit van de verbil weer, om de zo slecht m plaatsen. De zulk een grol ben behaald, lager nu ze rr geconfronteerd volledige i krijgen te dr ringsbeleid, v. vallen. Toen van Hoover tot regeren w het er in de eenvoudiger verantwoorde! ogenblik op Eisenhower e: werkers word na niet te drt nen, die 20 ja zijn geweest, hun politiek s king van vel Het laatste ge voor Eisenhov roep moeten d eenheid en sa gesloten front te vormen om krachtige po krachtige eenl heid en politie de nieuwe p verder. Zowel tiek inzicht al politieke vraag hower wordt laatste hebber eerste comme kiezing, geme moeten trekkc De hoofdzas komende jarer buitenlands b houding tege Unie. Wanneer afgaan en v Dulles hem z een kentering de detailuitwe; in de grote lijr nen scherp de Amerikaanse wereldoorlog krachtige steu de V.N. Diez vinden we ooi maal gesloten het Atlantisch ook de verk van republikei duidelijk liete zowel de der republikeinse bonden was. E schijnlijk te v nadruk zal kc het Verre Oost ten koste vai gaan, maar r Washington to West-Europa c zien. De aanda< tenissen in A De strategie v is op het Ver om dan de blil Westen. Maar in hoofdzaak overweging, da litaire overwin thans niet m< Elke verslappi: pa zou onverar dus ook het oi rikaanse steun gelijk opzicht, militair als m< republikeins b zal worden vc Truman is nog zeker. De per. wer staat er w sommigen onde en politieke p: uit een ander kein John Vor; rijke invloed commissie vooi gelegenheden, laten ontvallen tot het oneinc gaan met het g over de gehele te tegenover leningen op plaats van gi sche hulpverh landen. Hfj zi< leningen te ve worden terugb van strategisch deze wijze ee: het leven te ro< een onderdeel, belangrijk face dewerker van Congreslid T voorzitter van toewijzingen, doen afvloeien ten van buiter f ensie en de van de'„Stem j wijl Eisenhowe ste instelling toegezegd tijdei campagne. Zo hier en daar t Uit alles blij het moet uitm blikeinen met reorganisatie zi zij met hun be: zelfde effect ki het democratis (Van onze ree DEN HAAG. van de P.T.T naarmate de t: merkt de Twe het voorlopig groting der P.' dit verband op met aangeteki Zaterdagmidda; Vrij algemee op een spoedi het vraagstuk distributie, te dienst een gro Men vraagt zi< having van c butie, bij een millioen nog w

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2