Tactische atoomwapens in de toekomst belangrijk? RADIO O" Communisten beschikken over 8 millioen man Texel-H.S.V. 0-2 ISederland's verhouding met Indonesië en de West Financiën en Economie Staatscommissie benoemd \0$ De Atlantische verdediging programma Kolonisatie op Nieuw Guinea tot mislukking gedoemd? UW PUZZLE MARKT en BEURS Beursoverzicht Voor de meest gewenste bestuurs vorm voor grote gemeenten Scheepsberichten voor vandaag Papin»-4 Dinsdag II November 1952 9 De gezamenlijke Atlantische verdediging mag niet geba seerd zijn op angst, en bij het opbouiven van deze defen sie dient van de grondgedachte te worden uitgegaan, dat het welvaartspeil van elke staat afzonderlijk gehand haafd moet blijven. Dit waren de woorden, die het tweedekamerlid kolonel Visch, sprak in Hoorn op een vergadering van de KVP-jongerenorganisatie in de kring Den Helder. De Nederlandse regering heeft reeds con crete plannen inzake haar verdedigingsprogram, dat Dinsdag aan de orde zal komen bij de begroting van Oorlog en Marine. Ook de heer Visch hoopt de betrok ken minister enige vragen te kunnen stellen inzake de deelname van de luchtmacht in de verdedigingsplannen. De heer Visch, als deskundige op het terrein van de defensie politiek verschafte de aanwezi gen meer inzicht en duidelijkheid over de militaire inspanningen en verplichtingen van ons land. In verband met de behandeling van het defensievraagstuk Dins dag a.s. in de Tweede Kamer kon hij het standpunt van zijn fractie niet openbaar maken, en beperkte zich daarom tot een .uiteenzetting van de voornaamste feiten en gebeurtenissen, die hebben bijgedragen tot de tot standkoming van de huidige At lantische verdediging. Dat neu traliteit ons geen waarborg biedt, zo zeide hij, heeft Mei 1940 ons geleerd. Hii noemde hierna de totstandkoming van de raad van Europa en het Schuman-plan. Plan Pleven onuitvoerbaar Het plan Pleven achtte hii practisch onuitvoerbaar. Een Westeuropees leger? Goed, maar dan een dat past in de opbouw van het Atlantische leger. De noodzaak dwingt, om Duitsland mee te laten doen in de Europese Defensie Gemeenschap. Neder land is hiermee gebaat om zich tijdig te kunnen mobiliseren. Het succes van het Noord Atlantisch Pact kan alleen berekend wor den naar het aantal gevechts- klare divisies. Twee en twintig „Oostduitse" divisies staan klaar. Hierbij beschikt de Sovjetunie over een groot aantal reserve divisies, te weten 153 in de Sov jetunie en 60 in de satelliet staten. De Sovjetunie en commu nistisch China hebben op dit ogenblik de beschikking over 8 millioen man parate troepen. Bij een eventuele oorlog zouden de Russen in staatzijn binnen twee maanden hun aantal ge- vechtsklare divisies uit te brei- WOENSDAG 12 NOV. HILVERSUM I (402 M.): 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws; 7.13 Gewijde muziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerber.; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de huisvrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 Gram.; 1015 Idem; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram.; 11.10 „Het leven op het land", hoorspel; 12.00 Piano recital; 12.30 Land- en tuin- bouwmededeldngen; 12.33 Lichte muziek; 12.59 Klokgelui; 13:00 Nieuws; 13.15 Protestants Inter kerkelijk Thuisfront; 13.20 Gram. 13.50 Idem; 14.45 Voor de meis jes; 15.00 Vocaal ensemble, bas en piano; 15.30 Gram.; 15.35 Pianorecital; 16.00 Voor de jeugd 17.20 Orgelspel; 17.50 Militaire causerie; 18.00 Gram.; 18.10 Kla rinet, cello en piano; 18.30 Spec trum van het Chr. Organisatie- en Verenigingsleven; 18.45 Gees telijke liederen; 19.00 Nieuws en weerberichten; 19.10 Boekbe spreking; 19.25 Gram.; 19.30 Bui tenlands overzicht; 19.50 Gram.; 20.00 Radiokrant; 20.20 Propa- ganda-avond; 21.30 Gram.; 21.40 Strijkkwartet en solisten; 22.00 „In de Arabische Wereld", re portage; 22.10 Gram.; 22.30 Int. Evang. Commentaar; 22.40 Gram.' 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws en SOS-berichten; 23.15 24.00 Gram. HILVERSUM n (298 M.): 7.00 VARA; 10.00 VPRO; 10.20 VARA; 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Ochtendgymn.; 7.33 Gram.- 8.00 Nieuws en weerber.; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gram.; VPRO: 10.00 School radio; VARA: 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Gram.; 12.00 Ae- cordeonmuziek; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 Voor het platteland; 12.38 In strumentaal trio; 13.00 Nieuws en oommentaar; 13.20 Omroep orkest en solist; 14.00 Gesproken Portret; 14.15 Jeugdconcert; 15.00 Voor de jeugd; 16.00 Alt, tenor en basblokfluit; 16.10 Voor de jeugd; 16.45 Voor de zieken; 17.15 Gram.; 17.30 Lichte muziek; 17.50 Regeringsuitz.: Adèle Fanggidaye „Groene eilanden tussen Java en Australië"; 18.00 Nieuws; 18.15 VARA-Varia; 18.20 Actualiteiten 18.35 Lichte muziek; 19.00 „Over de verhouding van kerk en po litieke partjj", discussie; 19.20 Gram.; VPRO: 19.30 Voor de jeugd; VARA: 20.00 Nieuws; 20.05 Politiek commentaar; 20.15 Me- tropole orkest en solisten; 21.00 „IJs op de Zuiderzee", hoorspel; 21.35 Strijksextet; 22.05 „De structuur van metalen en bun eigenschappen", causerie; 22.20 Residentie-orkest en solist; 22.55 De reis van Z. K. H. Prins Bernhard naar Midden- en Zuid- Amerika; 23.00 Nieuws; 23.35 Wereldkampioenschappen dam men; 23.20 Orgelspel; 23.3o 24.00 Orgelspel. den tot driehonderd. De Russi sche vloot is daarentegen zeer gering en kan volgens een voor zichtige raming geschat worden op 300 onderzeeërs. De heer Visch zeide te ver wachten. dat de tactische atoom wapens van de Ver. Staten in de toekomst een belangrijke rol zullen gaan spelen. Hij sprak als zijn mening uit, dat de Sovjets hun buitenlandse politiek nog steeds baseren op de principes van Marx en Lenin. Deze laatste heeft in een ziiner boeken uitgelaten, dat samen werking tussen de Sovjetunie en „imperialistische" staten ondenk baar is en dat een van beiden op de lange duur zal moeten verdwijnen. Wie dat zal zijn, laat aan duidelijkheid niets te wensen over. Infiltraties De z.g. vredescampagnes der Sovjets zouden eerst dan pas vertrouwen wekken bij het Westeuropese publiek, indien de Sovjetunie zijn vijfde colonne ontbond. Als een voorbeeld noemde hij de infiltratie van de communisten in internationale organen als de Wereldfederatie van Vakverenigingen, de Int. Studentenorganisatie, de wereld federatie van Wetenschappelijke werkers en de Internat. Journa listenorganisatie. Inzake de deelname van Duits land bij de Europese Defensie gemeenschap zei de spreker in tweede instantie, dat de Ameri kanen zich nog niet voldoende bewust zijn van de mentaliteit van de Duitsers. Duitsland heeft veel te snel haar vrijheden weer herkregen en geheel Westeuropa is huiverig om haar in de defen siegemeenschap te doen deelne men. De heer Visch achtte maatre gelen tegen het optreden van ex- generaal Ramke gewenst, des noods op hoog niveau. Sprekend over onze Neder landse defensie, zei de heer Visch, dat de regering voorne mens is. de sterkte van de Ned. defensie te brengen op drie di visies. Over Korea sprekend. ver klaarde hij, dat men bang is ri sico's te nemen in verband met de consequenties ervan. Hii be sloot met de opmerking, dat ge heel West Europa wacht op Eisenhowers politiek ten aanzien van dit veel-omstreden gebied. Deze spannende en enerveren de wedstrijd, waarbij reeds bin nen het kwartier de eindstand bereikt was, bleef tot het laatste fluitsignaal van de uitstekend leidende referee boeien door het élan waarmee beide partijen zich in de strijd wierpen. H.S.V. zette direct een heftig offensief in waarbij zij reeds in de 2e minuut de leiding wist te nemen, hetgeen de rood-gelen dermate stimu leerde, dat zij bleven aanvallen en binnen het kwartier de stand op 0—-2 brachten. Deze voor sprong wisten zij ondanks hevig verweer der gastheren te behou den. Het begin was dus reeds sen sationeel, als HSV direct na de aftrap een keurige combinatie op zet waarbij de bal bij de vrij staande rechtsbuiten terecht komt die met een onhoudbare schuiver in de verste hoek de doelman het nakijken geeft. H. blijft aanvallen en met lis tige combinaties bestoken zij de Texel veste die nog niet over de eerste tegenslag heen is. Als dan na 12 minuten de midvoor de bal vrij krijgt en verrassend snel in schiet is het 0—2. De Texel verdediging weet nu het juiste tegenspel te vinden en begint haar voorhoede aan het werk te zetten, met als resultaat een 3-tal corners, die echter wor den afgeslagen. Het spel golft snel over en weer en beide ver dedigingen moeten handelend optreden, zodat het een levendige wedstrijd blijft. De rust breekt aan met 02 voor de gasten. Na de thee komt Texel verwoed opzetten om de strijd een andere wending te geven. De H. verde diging wordt overspoeld met aan vallen en wordt met de rug te gen de bekende muur gedrukt. De Graanbeurs Rotterdam ROTTERDAM 10 Nov. Bin nenlandse granen (officieuze no teringen per 100 kg franco Rotter dam). Tarwe, zonder vochtcondi- tie, 25.1026.60; op vochtcon- ditie tot 26.55. Voedergranen flauw. Zomergerst 32.7533.75; wintergerst 31.7532.50; haver 27.50-28.25; rogge 2727.75; mais geschoond, tot 40, met aflopende markt; ongeschoond tot 36: peul vruchten, erwten, iets beter 45 56: schokkers, kalm 4562; bruine bonen, kalm tot 69.50. Aardappelbeurs Rotterdam ROTTERDAM. 10 Nov. Klei- aardappelen 35 mm opwaarts, eigenheimers 1010.50: bintjes 10 —10.50: bevelanders 10.5011: blauwe eigenheimers 10—10.50; IJsselster 9: Zandaardappelen 35 mm opwaarts: Noordeling 9.50; voran 7.85; record 7.85: industrie 7.85: eigenheimers 7.85: Voeraard- appelen 44.25; prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoor- waarden vastgesteld voor de ver koop van consumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT. 10 Nov. Op de Utrechtse paardenmarkt werden aangevoerd 406 paarden. De prijzen varieerden voor: Luxe paarden van 10001200; werkpaarden van 8501100; oude paarden 600950; paarden boven drie jaar 7501050; paarden be neden drie jaar 600950; veulens 300—550: hitten 400—750. De han del was flauw. De varkensmarkt Tijdens het maandelijks onder houd tussen de minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening en de Stichting voor de Landbouw heeft de minister vorige week bij- de gedachtenwis- seling over de toestand op de var kensmarkt uitdrukkelijk ver klaard, dat hij zich gebonden acht aan de door hem gegeven garan tie voor de baconvarkens en dat hii alles in het werk zal stellen om deze garantie te verwezenlij ken. H.-defensie groeit echter boven zijn normale vorm uit. De ver lossing komt echter spoedig als de als rechtsbuiten opgestelde aanvoerder weer zijn oude plaats inneemt en zijn verdediging na de slagorde weer recht trekt. Direct wordt er weer beslag gelegd op het middenveld en het bliksemoffensief wordt hierdoor tot staan gebracht. Hierdoor wordt de H. voor hoede weer aan het werk gezet en vooral de midvoor blijft de volle' aandacht opeisen. Enkele malen is hij dan ook niet erg gelukkig met zijn felle schoten die maar rakelings langs het doel suizen. Ook aan de andere kant, is de rechtsbuiten niet erg fortuinlijk als hij vrij voor het doel geko men naast knalt. De strijd blijft boeien -daar beide partijen zich tot het uiterste geven. Verande ring in de stand komt er echter niet meer, zodat als de scheids rechter het einde aankonddgd HSV twee kostbare punten heeft veroverd op een uiterst faire tegenstander, die ondanks de 20 achterstand in het begin reeds opgelopen, bleef doorvech ten voor een eervol resultaat. (Doordat de copy bij de N.S. is zoekgeraakt kon dit verslag niet tijdig geplaatst worden). SLEEPREIS VAN 8300 KILOMETER NEW YORK De Neder landse sleepboot Zwarte Zee van L. Smit en Co. uit Rotter dam, is hier gisteravond aange komen met de vrachtboot New berry Victory. De Zwarte Zee kwam van Genua, een afstand van 8300 kilo-meter. De Newberry Victory kreeg in Januari schade doordat zij bij Casablanca aan de grond liep. Door tijdelijke reparaties in Genua kon het schip naar New York gesleept worden. De af tocht uit Genua vond plaats op 9 October. Advertentie MIJNHARDT fêpkaQeecble CMoropby//-tandpasta bovendien de waardevolste.namelijk de enige rnet Vitamine A en D. Tube 120 -95 - 70 et bii Apothekers en Drogisten MÉM De opperbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in Europa, generaal Matthew B. Ridgway, geniet van een kopje zoete Turkse koffie, tijdens zijn inspectiereis naar de mili taire posten aan de Turks- Bulgaarse grens. Samenstelling Unitas WAGENINGEN De senaat van Unitas Studiosorum Vadae heeft zich na tussentijdse wisse ling als volgt samengesteld: L. Boersma, praeses: A. J. Voort man, ab-actis; A. Rijkhoek, quaes- ter: B. A. Horstman, vice-praeses: M. M. Veldman, assessor. DEN HAAG Van de besprekingen met de Antillaanse en Surinaamse autoriteiten hebben verschillende Kamer leden maar een onbehaaglijke indruk gekregen. De voor bereiding heeft hier gefaald. De besprekingen zijn te vroeg begonnen, waardoor een verkeerde indruk is ge wekt. Voor Nederland zit er iets beschamends in het mis lukken van de besprekingen. Men had een grotere tege moetkomendheid moeten tonen ten aanzien van de poli tieke verlangens, die in de West leven. Verschillende Kamerleden zijn met zorg vervuld over de situatie van de kolonisten op Nieuw- Guinea. Zij zullen niet slagen, wanneer zij zich niet weten in te spannen en bereid zijn om co- operatief samen te wérken. Het aantal mislukkingen onder hen is onstellend groot. Aan de voorbe reiding voor en de geschiktheid tot koloniseren schijnt wel alles te hebben gemankeerd. In plaats van een kern te vormen in de opbouw van Nederlands Nieuw- Guinea vormen deze mensen een probleem. Men heeft verder aan de mi nister gevraagd of er op kan worden gerekend dat hij geen enkele concessie inzake Nieuw- Verdere concentratie bij Zuid-Preanger De N.V. Zuid-Preanger Rubber- Maatschappij maakt bekend, dat zij bereid is alle activa en passiva over te nemen van de N.V. Maat schappij ter exploitatie van het land „Petung Ónboh" en van de N.V. Maatschappij ter exploitatie van het land „Sumber Telogo". Bij liquidatie kan een redelijke uitkering worden gedaan. Aandeelhouders van „Petung Omboh". Nederlandse deviezen- ingezetenen zijnde, wordt geboden 1000 nominaal aandelen Zuid Preanger voor RP 10.000 aandelen „Petung Omboh". Aandeelhouders Indonesische deviezeningezetenen zijnde, wordt hetzelfde geboden of RP 300 in contanten voor RP 1000 aandelen. Aandeelhouders der „Sumber Telogo" wordt geboden 1 aandeel van 250 Zuid Preanger voor 1000 aandelen „Sumber Telogo" of, in dien Indonesische deviezeningeze tenen zijnde, RP 750 contant voor RP 1000 aandelen. De Zuid Prean ger beschikt reeds over de meer derheid van het aandelen kapitaal der beide ondernemingen. Deze concentratie betekent een grote vereenvoudiging terwijl de exploitatie rationeler wordt, al dus de directie van de Zuid-Prean ger. Koudijs stelt 4 pet slotdividend voor De N.V. Koudiis' Voederfabrie- ken B.K. te Rotterdam heeft ver slag uitgebracht over de periode 1 Januari 1952 t.m. 31 Juli 1952. In deze periode is een saldo winst behaald van 507.733. Voorgesteld wordt een dividend van 11 pet, waarvan 7 pet reeds interim is betaald (over 1950 werd 7 pet uitgekeerd). De afzet is, ondanks het zeer bewogen prijsverloop ge durende de gehele verslagperiode regelmatig geweest. Voor kosten en winst kon een normale marge worden gecalculeerd. In het buitenland is een grotere vraag naar Nederlandse zuivel producten ontstaan, die zich ook tot andere dierlijke producten uit strekt. Vele deskundigen ver wachten van een mogelijke West- Europese landbouwintegratie op heffing van de tijdelijke belem meringen bii de export en uit breiding der productie op basis van een lonend prijsniveau. Gro tere afzetmogelijkheden van ge noemde producten zullen een ver hoging van het krachtvoederver- bruik ten gevolge hebben, aldus het verslag. De directie acht het belangrijk dat productiebeperking steeds meer tot het verleden gaat behoren en een verhoging der productiviteit van de vee- en pluimveestapel in het centrum der belangstelling staat. Zij ziet de toekomst met vertrouwen te gemoet. „Pasir Karet" doet bod op aandelen „Tjilentab" De N.V. Cultuurmaatschappij Pasir Karet en de N.V. Land- bouwmaatschappij Tjilentab zul len overgaan tot amalgematie hunner belangen. Hiermede wordt niet alleen concentratie in één vennootschap beoogd, doch mede verdere spreiding van risico. Aan deelhouders Tjiientab wordt ge boden voor 1 aandeel van RP 500, drie gewone aandelen „Pasir Karet", elk nominaal groot N.C. 250 alsmede een bedrag van 50.- of RP 150 in contanten. De aandelen delen ten volle in de winst van 1952. AMSTERDAM, 10 Nov. Al met al heeft de beurs vandaag een onbelangrijk verloop gehad. New York was Vrijdag vast, doch deze stemming werd hier niet overgenomen. Van publieke zijde waren er al evenmin veel orders, zodat vandaag eigenlijk niets er toe bijdroeg de markt enigszins te verlevendigen. Internationale waarden moesten zich een klein verlies getroosten, dat echter overal binnen de perken bleef. Olies en Unilevers circa 1 punt lager, Philips en AKU goed op peil. Opmerkelijk was het, dat de cultuurafdeling, ondanks een bij na volkomen gebrek aan affaire, voor de leidende soorten kleine i winsten te zien gaf. Amsterdam Rubbeh avanceerde van 71 Yi tot 73 tj, Deli Batavia tabak eveneens twee punten hoger en HVA en Deli circa 1 punt winst. Ook de Indonesische gemeente leningen sloten ruim prijshou dend. Premieleningen liggen de laatste dagen niet ongunstig en waren .vandaas zelfs zeer vast, in het bijzonder s-Gravenhage nr. 2 die wat uitlotingen betreft er op het ogenblik het beste voorstaat. Scheepvaartwaarden goed op peil, guldensbeleggingen echter 'n klei nigheid luier. Óp de Amerikaanse afdeling werd het voorbeeld van New York gevolgd, zodat het agio on veranderd bleef op circa IV4 Guinea aan de Republiek Indo nesië doet. Voor de onsluiting van het ge bied en de ontwikkeling van het volk is het van grote betekenis, dat het werk van missie en zen ding de grootste steun krijgt. Het zou verder aanbeveling ver dienen, dat het bestuur van Nieuw-Guinea eens bij zending en missie te rade ging. Algemeen sprak men er zijn teleurstelling over uit, dat geen verbetering waarneembaar is in de verhouding tusen Nederland en Indonesië. Naar aanleiding hiervan vroegen verschillende leden, of de regering niet het ogenblik gekomen acht om de militaire missie uit Indonesië te rug te roepen. Zij verricht werk voor de Indonesische regering, maar in de openbare discussie wordt zij op de meest onwelwil lende wijze bejegend. De Ambonezen De besprekingen over de her ziening van de R.T.C.-accoorden bieden een goede en noodzakelij ke gelegenheid om Indonesië nogmaals te wijzen op de ernsti ge schending van 't zelfbeschik kingsrecht. Een aanwijsbaar voorbeeld is de aanwezighéd van duizende Ambonezen in Neder land. Dit probleem kan slechts door Indonesië tot een daadwer kelijke oplossing worden ge bracht, maar ook Nederland mag zich zo maar niet bij het gebeur de neerleggen. De klachten over de ambtelij ke en vaak weinig toeschietelijke houding van het Hoge Commis sariaat te Djakarta nemen steeds toe. De algemene klacht is. dat het Commissariaat zowel ten aanzien van de Nederlanders als van de Indonesiërs te geïsoleerd staat. Ook het Rooms Katholieke element is in de personeelsbezet ting van het Hoge Commissariaat en van de Commissariaten slecht vertegenwoordigd. Nationale loterij Koningin Willielmina Fonds Het Koningin Wilhelmina Fonds tot bestrijding van de kanker, houdt thans zijn eerste nationale loterij. Men hoopt 240.000 loten te plaatsen. Uitgeloofd worden 1200 prijzen, w.o. een Ford Ve dette. een scooter, een slaapka merameublement, een Hoover wasmachine, een radiotoestel enz. Het overlijden van Dr Weizmann H.M. de Koningin heeft aan de waarnemende president van Israël ene telegram van deelneming met het overlijden van president Dr Weizmann gezonden. Bij K.B. is ingesteld een staats commissie met de opdracht, de re gering van advies te dienen, om trent de meest gewenste bestuurs vorm voor de grote gemeente, mede in verband met het vraag stuk van de samenvoeging van gemeenten. In deze staatscommissie zijn be noemd tot lid en voorzitter: prof. dr J. E. de Quay, Commissaris der Koningin in de provincie Noord- Brabant; tot leden: mr. A. J. d'Ailly, voorzitter van de vereni ging van Nederlandse Gemeenten; J. J. G. Boot, Burgemeester der Gemeente Hilversum; mevr. dr. F. T. Diemer-Lindeboom, lid van het college van advies van de A.R.- partij; prof. dr. E. W. Hofstee, hoogleraar aan de Landbouwhoge school te Wageningen; mr. J. M. Kan, raad-adviseur in algemene dienst bij het Departement van Binnenlandse Zaken; ir. E. H. A. Kraaij vanger, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal; D. M. J. Prinsen, secretaris-generaal van het Departement van Binnen landse Zaken; mr F. M. A. Schok king, Burgemeester der gemeente 's-Gravenhage; prof. mr. D. Di- mans, hoogleraar aan de Econo mische Hogeschool te Rotterdam; C. Slager, Burgemeester der ge meente Zwollerkerspel J. Tuin, Burgemeester der gemeente Gro ningen; mr. In 't Veld oud-min. wederopbouw en Volkshuisves ting; mr. H. W. de Vink, lid van Gedeputeerde Staten van Utrecht; tot secretarissen: mr. A. A. B. van Geelen, administratur A bij het Departement van Binnenlandse Zaken. Blitar, 11 Nov. te Adelaide verw.; Élmina, 10 Nov. te Cotu- nu; Prins Johan Willem Friso 11 Nov. van Antwerpen te Rot terdam verw.; Prins Maurits 16 Nov. van Chicago te Rotterdam verw.; Rondo 12 Nov. te Bey routh verw.; Tosari pass. 10 Nov. Aden; Willem Ruys p. 10 Nov. ten O. Massawah Rode Zee: Oberon pass. 7 Nov. Kp. Hatteras (Curagao); Willem Barendsz 8 Nov. Azoren gepass. (Curasao) Groote Beer 13 Nov. van New- Uork aan de Hoek v. Holl. verw. Oranjestad 10 Nov. 1250 M. WZW Madeira; Waterman 10 Nov. 170 M. OZO Kp. Howe; Maasdam vertr. ca. 14.00 uur van Vlissingen-Nw.Cork; Madoera 10 Nov. n.m. van Belawan te Pe- nang verw.; Oranje pass. 10 Nov. Socrota; Tabinta 6 Nov. van Charleston te New-York; Sibajak 9 Nov. 150 M. n. Brisbane-Sura- baja; Zuiderkruis 8 Nov. 500 M. N. St. Helena; Tabiam 10 Nov. van Surabaja te Tj.-Priok; Ta- lisse 9 Nov. n.m. van Semarang- Cheribon: Westerdam 8 Nov. v. New-YorkR'dam. Bondsleam voor Rotterdam De Bondsploeg voor de wed strijd tegen het Rotterdams elf tal om de gouden onafhankelijk heidsbeker, Zondag 16 Nov. a.s. op het Sparta-terrein te Rotter dam, is als volgt samengesteld: Doel: Vrijhof (Bleyerheide): Achter: Goldman (HBS) en Bosman (Ajax): Midden: Formenoy (Willem 2), Bak ('t Gooi) en Westers (Storm vogels): Voor: De Jong (Willem 2): De Bruyckere (Willem 2), van Melis (Eindhoven), v.d. Bogert (DOS) en Louer (Noad). Reserves: v.d. Land (HBS). De Ruyter (DHC), Diikslag (Zwolse Boys) en Krommert (DOS). 123 Horizontaal 1. pl. in Noord-Holland 7. boterton 8. vette vloeistof 10. eng. jongensnaam 11. voorzetsel 13. keurig 15. zoals de akten getuigen 16. vr. munt 17. soort onderwijs 18. pl. in Limburg 21. nandelsterm 24. pers. vnw. (eng.) 25. en omgekeerd 26. meisjesnaam 29. vogel 31. onder andere 32. deel v.h. kippenhok 34 water in Friesland 35. vochtig 37. pl. in Gelderland 38. roem 39. buigzaam 40. steenkoolproduct 43. wapenstilstand Verticaal 1. vleesgerecht 2. slede 3. jongensnaam 4. iets door het lot laten beslis sen 5. stofmaat 6. laag 7. zuivelproduct 9. verharde huid 10. halteplaats 12. goud (fr.) 14. nij, die iets toont 19. lidwoord (eng.) 20. lidwoord 22. roem 23. gesloten 27. deel van een bijenkorf 28. een koer 29. persbureau 30. naar beneden 33. jongensnaam 36. tabulator 38. gelofte 40. als eerder 42. voegwoord Oplossing kruiswoord nr. 122 Horizontaal: 1 parmantig, 8 Ado 10 a.p., 11 snert, 13 re, 14 adelaar. 16 berg, 18 kers, 20 ode, 21 net, 22 none, 25 stee, 26 dotatie, 29 de. 30 Sater, 31 en, 33 nis. 35 ontke tend. Verticaal: 2 as, 3 mane, 4 Adele, 5 Nora, 6 ik, 7 karbonade, 9 ver steend, 11 s.d.g., 12 tak, 14 arend, 15 rente, 17 Ede, 19 ree, 23 Eos, 24 natie, 27 tank, 28 test, 32 in, 34 n.n. FEUILLETON: EEN ZONDAGSKIND Door T0011 Kortooms 18 „Ik héb gespeeld," zei ze aar zelend, „ik kreeg lessen, maar vader och Daar had men 't weer: een hui selijk drama. De freule, overstelpt vari minnesmart, trekt zich terug in de torenkamer, klemt haar in strument in de armen en laat haar donker verdriet in de snaren zin gen. Zozeer heeft zij zich neer gestort in de muziek, dat zij de rauwe voetstappen op de wentel trap niet hoort. De deur zwaait open daar staat de markies, gebalde vuisten, uitpuilende ogen, verwarde snor. Het spel van de freule eindigt in een gillende dis sonant. Met één sprong is de bloeddoorlopen markies bij zijn dochter en scheurt haar het in strument uit de blanke armen en versplintert het onder zijn laars „Ook ik speel", zei Theodoor zacht. De wijn deed zijn oude, nimmer gedoofde liefde voor mu ziek en zang weer oplaaien. Er was geen houden aan. Hij stond op, nam het instrument uit het foudraal en stemde de snaren. Na enige tijd richtte hij zich op uit zijn gebogen houding. Besluiteloos liefkoosde hij de glanzende buik van de guitaar. Toen ging hij zitten. Hij roerde zacht de snaren. Hü boog zich opnieuw over de guitaar en vergat toen de kamer waarin hij zich bevond. De oude dame en het meisje luisterden toen, maar oók zij bestonden voor Theodoor niet langer meer. On bewust van alles begon hij te zin gen. Hij zong een Engelse ballade. De Barsoi werd wakker, hield een ogenblik zijn kop schuin, liet hem dan weer langzaam zakken en sluimerde opnieuw in. Het lied was vrij lang. Toen Theodoor de laatste klanken van de guitaar zacht liet uitsterven onder zijn hand, keek hij, ontwaakt, veront schuldigend naar de beide vrou wen. Zij zaten rechtop, verstard als beelden, verwonderd om dat lied en die volle stem. Zij verga ten te applaudisseren, doch hun uitroep kwam tegelijk: „Maar mijnheer Bronkhorst, dat was prachtig!" Verlegen speelde Theodoor weer met de snaren. Andermaal, zonder dat hij er erg in had, zong hij. Een Hongaars volkslied. Hij begon kalm, maar naarmate het lied vorderde, legde hij er meer drift en vaart in. Zijn stem ging diep en bleef toch licht. Hij kende de betekenis der Hongaarse woorden: „Wij tweeën dansen de czardas en als allen dronken zijn van de vonkende Tokayer, dansen wij door, over de poesta, onder de ster renhemel van Ungarn, naar een oord, dat niemand kent, behalve jij en ik. Daar vinden wij rust en het paradijs. Niets zal ons storen, maar de koebellen in de verte, een lied voor de nacht.Telkens keerde het ontstuimige refrein terug: „Wij tweeën dansen de czardas en als allen dronken zijn van de vonkende Tokayer dansen wij door Nu zal ik het instrument maar wegleggen, dacht Theodoor, toen na de bewonderende uitroepen een diepe stilte viel. Maar plotse ling neuriede Clarence de eerste regel van een Bretonse legende: „Dans le vieux chateau". Glim lachend nam Theodoor de melo die over. Op de drempel van de kamer stond plotseling Joseph, de huis knecht. Hij droeg een mandje met een stoffige fles erin. Bewe gingloos bleef hij staan en luis terde met neutraal gezicht toe. Theodoors blik gleed onder het zingen steels van de een naar de ander. De oude dame steunde haar kin in haar hand. Zag zij visioen en vergezichten in de haardschün? Joseph keek naar een punt recht voor hem uit op de wand. Clarence had haar ogen neergeslagen, een kleine ge knakte deerniswaardige figuur. Nauwelijks rustte Theodoors blik op dat gebogen hoofd of het richtte zich op. Twee ogen zagen hem aan. Het duurde maar een korte spanne tijds. Doch een grote hulpeloosheid was er in te lezen geweest, een stomgeslagen heimwee, een gonzende eenzaam heid. Theodoor voelde een vreemde ontroering in zijn keel. Zijn war me volle baritonstem vibreerde. Hij eindigde het lied. Langzaam liet hij zijn instrument zakken en glimlachte. Joseph knikte nauw merkbaar als teken van waardering. Daarop haastte hij zich de fles neer te zetten. Dé oude dame legde haar handen in haar schoot. In de stilte knetter den de houtblokken in de open haard. „U hebt een voortreffelijke stem", schreeuwde de oude dame onverwachts. Theodoor maakte een kleine buiging ten dank en antwoordde: „Ik heb enkele jaren les ge had." „Wonderlijk". zei Clarence, „dit moest vader horen!" - Nu schrok Theodoor een beetje, want dit begreep hij niet. „Houdt uw vader dan van mu ziek. van zang?" „Van muziek houden?" schreeuwde de oude dame, nog voordat Clarence had kunnen antwoorden, „van muziek hou den? Hield hü wat minder van muziek. Hield hii maar wat méér van zijn dochter. Muziek is zijn leven en zijn liefde. Hii wil alle concerten horen. Geen concert of hij wil er naar toe. Weken soms van huis. En als hij nergens muziek te horen krijgt, doet hij iets, dat nog waanzinniger is dan het achterna draven van musici: dan verzamelt hii mu- ziek-instrumenten, een ziekte, die hem kapitalen kost. Hij ver waarloost er zijn dochter om. Wat moet er van haar worden op den duur? 't Arme kind kwijnt weg, mag nauwelijks een stap buiten de deur zetten. Hebt u ooit van dergelijke dingen ge hoord, jongeman?" Neen, deze jongeman had nog nooit zoiets vernomen. Hij had wel ooit gelezen van maniakken, die er een of andere zotte hobby op na hielden, maar een vent, die concerten najoeg, instrumen ten verzamelde en tegelijkertijd zijn dochter tyranniseerde, haar zelfs verbood te musiceren, ziet, zo'n vent was hii tot heden niet tegen gekomen. Hii haalde zijn schouders op en schudde zijn hoofd. (Wordt vervolgd.)

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 4