Opbouw Atlantische legers «ondoordacht en slecht"? Mi ddenstandsbedr ij f sle ven biedt kansen op werk DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Volkswittebrood duurder, luxe-wit goedkoper EMIGRANT ONTSNAPT AAN DODELIJKE DOORBORING Werkgelegenheid daalt in de landbouw Tweede Kamer teleurgesteld over wijziging legerplan NIEUWE WEST-DUITSE AMBASSADEUR Dode en gewonde in Groningen Bonn contra Arabische staten LAWINES IN ZWITSERLAND EN OOSTENRIJK KONING VAN ZWEDEN ZEVENTIG JAAR Als zelffinanciering en investering mogelijk blijft MEER ZUID-KOREANEN NAAR HET FRONT Leerstoel voor middenstand te Tilburg Verkapt dreigement van P.v.d.A. 1110 emigranten naar Australië WAPENSTILSTAND WERD HERDACHT.... Eden wijst plan Wisjinsky af Quito enthousiast voor de Prins \OORDHOIIJ Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.01 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. 'Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 11, tel. 4362 K 2290: Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230: Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Builen God is 't nergens veilig Vondel Woensdag 12 November 1952 48e Jaargang No. 12627 (Van onze parlementaire redacteur) De defensie-debatten in de Tweede Kamer hadden de laatste jaren een optimistische toon. Geen gekwakkel meereindelijk kwam er dan toch tekening in de opbouw van onze defensie. Deze voldoening berustte vooral op het z.g. legerplanwaarbij Nederland de verplichting op zich nam voor de opbouw van vijf infanteriedivisies, waaronder een parate divisie. Bij de debatten over de be grotingen van ,,Oorlog,, en „Marine", die gistermiddag in de Tweede Kamer begonnen, bleek dit optimisme ech ter weer een beduidend stuk te zijn gezakt en zulks laat zich wel verklaren. Inmiddels is namelijk bekend geworden dat het veel geroemde legerplan niet uitvoerbaar is. Voor vijf divisies zijn steunende legercorpsen nodig, die niet be schikbaar zijn, althans niet in voldoende mate. Thans gaat het al weer om een nieuw plan, dat voorziet in de opbouw van een parate en twee mobilisabele divisies plus aanvullende leger corpsen. Al met al een onaan gename gang van zaken, die de ze middag dan ook het hoofd punt van het debat was. De minister beroept er zich in de stukken op dat factoren een rol hebben gespeeld, die bij de opzet van het plan niet bekend waren. De heer Fens (K.V.P.) plaat ste hier echter een vraagteken bij. Kon men dan niet weten, dat een divisie, zonder steun, geen volledige gevechtswaarde heeft? En de heer Vorrink (P.v. d.A.) herinnerde er aan, dat er al in eerste aanleg bezwaren tegen het vijf-divisie-plan zijn gemaakt. De heer Roosjen (A.R.) ging nog verder. Hij constateer de, dat deze gang van zaken „een beangstigend licht werpt op de lichtvaardigheid, waarme de het plan in elkaar is ge zet". Maar het was tot zover niet meer dan nakaarten. De heer Fens verklaarde zich bereid om de minister met zijn nieuwe plan te volgen», mits het nu maar zo blijft. Is er b.v. rekening mee BONN Een Westduitse re geringsfunctionaris heeft Dins dag medegedeeld, dat zijn rege ring heeft voorgesteld dr. Her mann Katzenberger tot ambassa deur te Den Haag te benoemen. De 61-jarige Katholieke dr. Katzenberger is thans gezant te Dublin. De Nederlandse regering had deze benoeming no,g niet goed gekeurd. gehouden, dat de Europese De fensiegemeenschap weer wijzi gingen zou kunnen nodig maken. In Atlantisch verband zagen verschillende woordvoerders de in Lissabon overeengekomen plannen bedreigd. De heer Fens maakte zich ongerust over de uitvoering hiervan. Diverse landen hebben wijzi gingen in het tempo aangekon digd en het geheel kan aldus de schijn wekken van revolutie bouw: ondoordacht en slecht. Terugkomende op de Nederland se defensie zag de heer Roosjen ook hier temporisatie, niet in, de opleiding maar wel in de aan leg van voorraden, terwijl er toch verband moet blijven. De nieuwe militaire specia list van de K.V.P.-fractie, de I'uchtvaartdaskundige Visch, constateerde tal van onvolko menheden bij onze luchtmacht Slachtoffers van verkeer (Van onze verslaggever) GRONINGEN Twee ver keersongevallen hebben gister avond in Groningen en Haren slachtoffers geëist Om 8 uur vloog een volkswa gen, komende uit de richting Groningen, bestuurd door een ze kere A.K.H. uit Zwolle op een G.D.S. bus, die uit de riohting Haren komende, een bietenwa gen, die nabij het St. Maartens- college stond geparkeerd, te laat opmerkte en plotseling moest uitwijken. De autobestuurder kreeg ribfracturen en werd met nog enkele andere verwoningen in het Ac. Ziekenhuis opgeno men. Omstreeks 11 uur gisteravond werd aan de Hereweg nabij het Boshuis de 65-jarige mevr. Siers- ma van de Kerklaan 100, dodelijk gewond bij een aanrijding, toen zij weifelde bij het oversteken. Te Bergum (Fr.) werd gisteren 't eerste Katholieke kerkgebouw na de Reformatie in gebruik genomen. De plechtige inwijding geschiedde door de Vicaris-generaal van het Aartsbisdom, Mgr. Th. Huurdeman. Achter hem drs. M. Staverman OFM, Gardiaan van het Minderbroedersklooster te Drachten, Pas toor Sterneberg te Dokkum, Pater Edw. Doesburg te Bergum en nog juist zichtbaar Deken Th. R. Holtmann te Leeuwarden. Tot nu toe werd de H. Mis opgedragen bij niet-katholieken. en hij maakte zich vooral zorg over het tempo, waarin Fokker machines aflevert. Een apart probleem is daarnaast, dat het type inmiddels al verouderd is, evenals de heren Fens en Vor rink pleitte hij voor een apart staatssecretariaat voor de lucht macht Bij het punt militaire oefenin gen werden verschillende kant tekeningen gemaakt. De heer Fens had geen bewondering voor overdadig veel „poetsen", waar bij de soldaat „grote vaardigheid iri zwikken en klaverjassen" kan krijgen. De heer Vorrink leverde critiek op een lezing van een Engels radiocommentator, die be weerd moet hebben, dat de Ne derlanders de slechtste waren bij de oefening „Hold Fast'. De heer Roosjen wenste deze bewering eveneens weerlegd te zien en hij en de heer Vermeer (P.v.d. A.) hadden weinig bewondering voor de wijze waarop de Neder landse pers deze oefeningen had verslagen. De rede van de heer Vermeer was voor het overige gewijd aan personeelszaken, zoals bevordering, salarissen, kleding- toelage enz. Heden komen nog tal van an dere sprekers aan het woord. De regering van de West-Duit se Bondsrepubliek heeft de Ara bische landen laten weten, dat zij „geen streep zal halen door de herstelbetalingsovereenkomst met Israël". De Arabische lan den hebben ten scherpste gepro testeerd tegen Duitse betalingen aan Israël, het land waarmee ze zich nog steeds in staat van oor log achten. De betalingen betreffen een bedrag van 775 millioen dollar en worden beschouwd als een symbolische vergoeding voor het leed dat de nazi's het jodendom hebben aangedaan. Bonn heeft te kennen gegeven, dat er zich geen strategische goederen onder bevinden. Bonn wil zich aan de belofte houden, omdat het een morele verplichting is. Er staan grote belangen op het spel, om dat West-Duitsland veel terrein heeft gewonnen op de markten van het Midden-Oosten, wat bij een diplomatiek conflict verlo ren zou gaan. De lawines in Zwitserland hebben de eerste slachtoffers ge- eist. Reeds vier dagen en nach ten sneeuwt het in de Alpen aan houdend. Een 19-jarige Zwitser uit het kanton Calais is onder 'n lawine om het leven gekomen. Het trein- en wegverkeer is geblokkeerd. In Oost-Zwitserland bezweken de hoogspanningska bels onder de sneeuwlast. Ook uit Oostenrijk worden ongeval len gemeld tengevolge van lawi nes. Nabij Innsbrück zijn vier arbeiders in een Alpenhut ge- isoleerd. Een reddingsploeg is onderweg om hen te bevrijden. STOCKHOLM Koning Gus- taaf Adolf van Zweden vierde Dinsdag zijn zeventigste 'verjaar dag. Het Zweedse volk heeft hem een som van vijf millioen kro nen aangeboden, afkomstig van een straatcollecte. Het geld zal voor culturele doeleinden wbr- den gebruikt. Onder de geschenken bevond zich ook een antieke gebedsrol, die de thans overleden Israë lische president, Chaim Weiz- maran. had gezonden. Een beeld uit de Zuid-Amerikaanse reis van Z.K.H. Prins Bernhard: tijdens het bezoek aan Vera Cruz bezocht hij het Nederlandse s.s. „Eemdijk"waar hem door de bemanning en kapitein C. C. van Beek een enthousiaste begroeting werd bereid. De Prins bleef een half uur aan boord van het schip. Tot slot inspecteerde hij de bemanning aan dek. 's-GRAVENHAGE. 11 Nov. Tot heden verstrekt de overheid op de goedkopere broodsoorten 'n subsidie, waartegenover staat, dat een extra heffing wordt ge legd op de duurdere bloemsoor ten. zoals die worden gebruikt voor het z.g. luxe wittebrood, koekjes, enz. Het hierdoor ver oorzaakte kunstmatige prijsver schil tussen het z.g. volkswitte brood en het ongebuilde tarwe brood enerzijds en het wittebrood anderzijds, gaf. naar het ministe rie van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening meedeelt, aanleiding tot knoeierijen, waar bij de subsidie niet aan haar be stemming beantwoordt. De regering is. naar dit mi nisterie voorts mededeelt, daar om genoodzaakt dit systeem te verlaten. Als gevolg van de opheffing van het kunstmatige prijsverschil zullen binnen enkele weken de maximumprijzen van het volks wittebrood en van het (bruine) kropbrood een cent per 800 gram worden verhoogd, ter wijl het z.g. luxe wittebrood ten minste drie cent per 800 gram in prijs zal kunnen worden ver- (Van onze verslaggever) UTRECHT. De economische situatie, waarin een groot deel van het middengroot- en kleinbedrijf verkeert, geeft redenen tot bezorgdheid. Een van de voornaamste oorzaken van de huidige moeilijkheden vormen de hoge fiscale lasten. Daardoor is een gezonde zelffinanciering van het middengroot- en klein bedrijf vrijwel onmogelijk geworden, aldus voorzitter Koops op de jaarlijkse Bondsvergadering van de Ned. Kath. Midden standsbond, die Dinsdag in het Jaarbeursrestaurant te Utrecht werd gehouden. De bedrijfslasten zijn gestegen, vooral in de loon-intensieve be drijfstakken, mede tengevolge van de loonsverhoging van Juli j.l. En de omzetten zijn gedaald. Ondanks het gunstige aspect van de uitbreiding van de credietmo- gelijkheden is de economische situatie in het middenstandsbe drijfsleven er niet op vooruit ge gaan. De heer Koops achtte het verheugend, dat algemeen het in zicht is gegroeid, dat verlaging van de belastingdruk noodzake lijk is, mede met het oog op de investeringsnoodzaak in 't kader van de werkgelegenheidspolitiek. Op het terrein van het midden standsbedrijfsleven met zijn ruim 550.000 werknemers liggen nog tal van mogelijkheden voor de uitbreiding van de werkgelegen heid, mits de investering en zelf financiering niet onmogelijk wordt gemaakt. In dit verband moet men ook het vraagstuk van de bezitsvor ming bezien. Dit mag niet te een zijdig geaccentueerd worden. Tot dit vraagstuk behoort ook de noodzaak van de instandhouding van het gezonde bezit, zoals dat wordt aangetroffen in het mid dengroot- en kleinbedrijf. Het wetsontwerp, dat herzie ning van de omzetbelasting be oogt, geeft slechts eenzijdig ver lichting voor de detailhandel, ter wijl meerdere malen is toegezegd, dat door deze herziening een ver lichting voor het gehele midden standsbedrijfsleven zou worden gegeven. Noodzakelijk achtte de heer Koops eveneens een tech nische herziening van de inkom- (Van onze correspondent) aan een zijde totaal vernield. Een ASSEN. Enige emigranten i der passagiers, een dame die niet uit de provincie Groningen be- tot het gezelschap emigranten leefden Dinsdagmorgen op weg n.aar Amsterdam vanwaar zij naar Australië vertrokken, een hachelijk avontuur. De autobus, waarmee zij uit Stadskanaal waren vertrokken, werd in Smilde aangereden door een militaire vrachtauto. De bus raakte de kademuur langs de Drentse Hoofdvaart en schoof hierlangs voort. Op deze wijze raakt een vijf meter lange ijze ren stootband van het betonnen muurtje los en priemde zich in de rijdende bus. Het stevige hoek ijzer drong van voren door de vloer van, de Bus. Prikte dwars door een zitting, ging vervolgens tussen een verloofd paartje door en raakte achter in de bus het dak. Het verloofde paartje bleef on gedeerd, maar htm kleren waren behoorde, kreeg door de schok een lichte hersenschudding. De doorboorde zitting was enkele seconden tevoren juist door een der passagiers verlaten. Met een andere autobus zijn de emigran ten naar Amsterdam gebracht, waar zij nog juist op tijd kwa men om de grote reis te aan vaarden. SEOEL. 11 Nov. Generaal van Fleet, heeft Dinsdag in Se oel verklaard, dat Zuid-Korea op 8 November twee nieuwe leger divisies en zes nieuwe regimen ten heeft gevormd. Hierdoor is het aantal Zuid-Koreaanse divi sies gestegen tot twaalf. Negen ervan staan aan het front. stenbelasting, welke meer is af gesteld op de gezonde bedrijfs economische eisen van het be drijfsleven. De gezondmaking van de mid denstand ligt niet alleen op fis caal terrein, doch ook en vooral op economisch- en algemeen- organisatorisch gebied. De Vesti gingswet is van eminent belang. De Bondsvoorzitter drong met klem aan op een spoedige tot standkoming van de wettelijke regeling van het cadeaustelsel. De P.B.O. is voor de midden stand onontbeerlijk door de bij zondere mogelijkheden, welke zij speciaal voor de middenstand biedt. Zeer bewust wordt door de N.R.K.M. daarom nagestreefd een zo spoedig mogelijke totstandko ming van publiekrechtelijke orga nen op centraal en op branche niveau. Nadrukkelijk waarschuwde de voorzitter tegen de gevaren van eenzijdige materiële belangenbe hartiging. „Meer dan voorheen zullen wij het kader van onze vakorganisaties daarom moeten betrekken in het werk van de standsorganisaties en positief moeten wij er naar streven om uit de impasse te geraken, waarin het katholieke sociale leven dreigt te geraken door de groei der tegenstellingen. Voor de opbouw van een maat schappelijke ordening volgens onze katholieke beginselen is de samenwerking der standen on ontbeerlijk". Na uitvoerige discussie werd met overgrote meerderheid van stemmen het in April genomen besluit van het Bondsbestuur goedgekeurd, waarin het bekleden van een bestuursfunctie in de Katholieke Middenstandsbeweging onverenigbaar werd verklaard met het voor de laatstgehouden Kamerverkiezingen aanvaarden van een candidatuur of het actief propaganda voeren voor een poli tieke partij, welke de eenheid van de Katholieken op staatkun dig gebied afbreuk doet. In het bestuur werd de heer van Hamers veld herkozen; de heer Hovenier werd opgevolgd door de heer H. Kok uit Eind hoven, voorzitter van de Ned. Kath. Bond van Schilderspatroons „St. Lucas". (Eigen bericht) Binnenkort zal aan de Katho lieke Economische Hogeschool te Tilburg een leerstoel voor de middenstand worden gesticht, al dus heeft de voorziter van de Katholieke Middenstandsbond gisteren te Utrecht medegedeeld. (Van onze. parlementaire redacteur) De avondvergadering van de Tweede Kamer was gewijd aan d„ begroting van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening. Dr. Vondeling (P.v.d.A.) begroette minister Mansholt als een oude bekende, die de P.v.d.A. weer „aan zijn linkerhand" zou vinden. Hij speelde in zijn rede echter ook met de mogelijkheid, dat de minister wel eens tussentijds zou kunnen verdwijnen. Dat zou z.i. b.v. zeker het geval zijn, wan neer de Kamer niet zou bewilli gen in een effectieve beheersing van de grondprijzen. Blijkbaar een verkapt dreigement, „op- ruierij", zei de heer v. d. Heuvel (A.R.) later. Met betrekking tot de werk gelegenheid gaf dr. Vondeling verschillende mogelijkheden in overweging: scheurpremie voor omzetting in bouwgrond, controle op een doelmatig gebruik van de gronden en credieten voor boe ren-werken. Ir. Droesen (K.V.P.) besprak de prijspolitiek in het kader van de bestaanszekerheid. De tarweprijs had hij graag ho ger gezien? Waar blijft de nieuwe Pachtwet? Spr. wilde blijven geloven in de Benelux, maar met berispingen aan onze Zuiderburen, zoals dr. Vondeling die had uitgedeeld, achtte hij het doel niet gediend. De heer de Ruiter (C.H.) wilde in Leeuwarden een middelbare landbouwschool op christelijke grondslag. De heer v. d. Ploeg (K.V.P.) constateerde, dat de werkgelegenheid in de landbouw achteruit gaat. Op de begroting worden meer gelden uitgetrokken voor technische werken, maar de minister moet er nu ook op toe zien, dat deze worden uitgevoerd. Bij de boeren-werken mag de D.U.W. niet als concurrent op treden. Voor het aanhouden van een vaste arbeiderskern is de norm van 1 arbeider op 12 ha te laag. De heer v. d. Heuvel (A.R.) pleitte voor de tuinbouw. Deze bedrijfstak vraagt slechts hulp voor het geval er een grote in zinking in de prijzen zou komen. Voor dit doel staat een memorie- post op de begroting, maar hier hoort nog een regeling voor de besteding van -dit bedrag bij. In de Noordoostpolder zou z.i. 'een Rijkslandbouwschool niet op haar plaats zijm. 1 a a g d. De prijs van het onge builde tarwebrood behoeft niet te worden gewijzigd. Tenslotte zullen Zeeuwse bloem, patentbloem en importbloem goedkoper worden. De gevolgen van deze prijswij zigingen. aldus het ministerie betekenen voor een gezin van der personen, dat biivoorbeeld 8 volkswittebroden en twee luxe wittebroden per week gebruikt, een vermeerdering van de uitga ven voor het volksbrood met 8 cent, terwiil de uitgaven voor 't wittebrood met 6 cent per week verminderen. (Het rekensomme tje van het ministerie klopt na tuurlijk. maar er ziin ook grotere gezinnen.... Red.) De datum, waarop deze prijs wijzigingen ingaan, zal nog na der worden bepaald. AMSTERDAM Gistermid dag is het 21.000 tons emigran tenschip „Johan van Oldenbar- nevelt" van de Maatschappij „Nederland" uit de Amsterdamse haven naar Australië vertrok ken. Aan boord bevonden zich 1110 Nederlandse en 129 Duitse emigranten. De Duitsers waren met een speciale trein uit Bre men naar Amsterdam gereisd. De „Oldenbarnevelt" wordt 9 December in Freemantle en 14 December in Melbourne ver wacht. SEOEL, 1 Nov.. Aan het Koreaanse front- werd van daag weinig aandacht besteed aan het feit, dat het 11 No vember was wapenstil standsdag. Er was misschien een enke le grijze kolonel of wat oude re generaal, die even stil stond bij de herinnering aan de gelukkige dag, 35 jaar ge leden, toen hét scheen of er nooit meer oorlog zou komen, maar de jonge mannen, die nu in Korea vechten, zijn van na '14-'18 en wapenstilstands dag zegt hun niets. En als ze er al aan denken, maken ze er hoogstens een zuur grapje over NEW YORK De Britse mi nister van buitenlandse zaken, Anthony Eden, heeft Dinsdag in de algemene vergadering der V.N. het Sovjet-Russische voor stel voor een nieuwe commissie van elf leden voor Korea als on middellijke oplossing van de im passe in de wapenstilstandson derhandelingen van de hand ge wezen. Ons onmiddellijk doel is de enige kwestie, die het sluiten van een wapenstilstand in de weg staat, namelijk de repatriëring der krijgsgevangenen, op te los sen. Pas daarna kunnen wii over gaan tot het houden van een po litieke conferentie, aldus Eden. De resolutie van Wisiinskv zou de huidige moeilijkheden niet helpen overwinnen, daar zij het beginsel van repatriëring van alle krijsgevangenen bevat. Hii sprak de hoop uit. dat men Trygve Lie zou kunnen overre den zijn besluit, om af te treden als secretaris-generaal der V.N.. ongedaan te maken. Prins Bernhard is zeer enthou siast in Quito, de hoofdstad van Equador, ontvangen. Terwijl de saluutschoten daverden en hij omringd door lanciers naar het paleis van de president reed, had de politie de grootste moeite de opdringende menigte in bedwang te houden. Kleine jongens doorbraken natuurlijk het cordon en hol den met de auto mee: vrouwen, velen met de kinderen op de rug. wuifden hem enthousiast toe en andere ovaties waren voor Piet Buio. de cameraman van Poly goon: ieder wilde op het plaatje komen President Jose Marie Velasco Ibarra roemde de Prins als een doorluchtig onderdaan van een glorierijke constitutionele monar chie. ais heldhaftig strijder en talentvol krijger, als econoom, staatsman en sportsman. Op een persconferentie, waar bij hij in het Spaans de gestelde vragen beantwoordde, verklaarde de Prins er zeer over verheugd te ziin dat een van ziin persoon lijke vrienden tot president van de Verenigde Staten was geko zen Maar dit gold slechts de persoon van de generaal, voegde hii er met klem aan toe, en had niets met de politiek te maken. Dinsdag bracht de Prins een bezoek aan de Hacienda Chillo- iiion. eigendom van Don Manuel Jijon Caamano y Flores.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1