Werkingsduur dividendstop tot een jaar beperkt? Israël dient een voorstel in inzake krijgsgevangenen DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Mgr. Alfrink ziek Scherpe reacties op Lie van V.S.-senatoren Locomotief botste tegen militaire vrachtauto Nota aan Bonn reden tot enige ontspanning De lawines in Oostenrijk Trambotsing in Rotterdam r Financieel debat in Tweede Kamer Onderwijl beraad inzake loon- en prijspolitiek DE DOOD VAN FELLER Traject Boxtel-Eindhoven versperd Het Duits-Arabisch conflict Typhoon teistert Formosa Malan aanvaardt uitspraak Hof Lonen kunnen niet geheel vrij Luister en doe mee De reis van Prins Bernliard Debat o ver Korea in V.N. Poging tegemoet te komen aan beide standpunten NOORDHOL Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m„ minimum f 2.50; 'in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie; Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290: Alkmaar, Bitsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. •sm Zaterdag 15 November 1952 48e Jaargang No. 12629 Buiten God is 't nergens veilig Vondel Vóór hun vertrek naar Huil bekijken de ^Nederlandse voet ballers een mascot te, voorstellende de Nederlandse Leeuw, welke zij namens de directie van de K.L.M. kregen aange boden. V.l.n.r.: R. Verlegh, lid technische en keuzecommissie, J. van der Kuil, W. Lugthart, L. Biesbrouck, W. Louer, achter deze de heer K. Lotsy, vervolgens J. van Roessel en geheel rechts W. Landman. Z.H. Exc. de Aartsbisschop coadjutor van Utrecht, Mgr. dr. B. J. Alfrink, is door een lichte aanval van geelzucht getroffen. In verband daarmede zal hij in de eerstkomende weken geen audiëntie kunnen verlenen. Nieuwe hoofdinspecteur brandweerwezen In de vacature, ontstaan door het overlijden van de heer P. L. van Boven, is voorzien door de benoeming van de heer D. R. A van Langen, te 's-Gravenhage, tot hoofdinspecteur van 't brand weerwezen. De benoeming gaat in op 16 November. BOERDERIJ AFGEBRAND IN URETERPERVAART (Van onze correspondent) In Ureterpervaart (Fr.) is gis termorgen de boerderij van de heer S. Postma afgebrand. Het vee kon worden gered, maar 40 voer hooi, landbouwmachines en enig huisraad gingen verloren. De brand is vermoedelijk begon nen in de koestal, waar een smid bezig was de waterleiding te lassen. (Van onze parlementaire redacteur). De wet op de dividendbeperking zal waarschijnlijk slechts met één jaar worden verlengd en niet met twee jaar, zoals door minister v, d. Kieft wordt voorgesteld in het ontwerp, dat de Tweede Kamer gistermiddag be handelde. Oorspronkelijk ging het wetsontwerp uit van een verlenging van drie jaar, maar tijdens de schrifte lijke voorbereiding heeft de minister er ook al zelf een jaar afgedaan. De verdergaande bekorting zal het gevolg zijn van een amende- ment-Lucas (K.V.P.), waarover volgende week gestemd moet worden. A.R. en C.H. hebben echter reeds verklaard, dat zij er hun stem aan zullen geven eja daarnaast kan ook hen, die de dividendbeperking reeds nu wil len beëindigen, een bekorting van de werkingsduur niet anders dan welkom zijn. Bij de voor standers van het amendement- Lucas verkeert de A.R. in deze positie. De heer v. d. Heuvel (A.R.) verklaarde, dat zijn frac tie in elk geval ook tegen het aldus te wijzigen wetsontwerp zou stemmen en de heer van Leeuwen (V.V.D.), de nieuwe financiële specialist van deze fractie, zal met de zijnen onge twijfeld hetzelfde doen. Hij noem-, de het ontwerp „een uiting van bedilziek en verkeerd gericht dirigisme". Geen socialistisch dogma Bij de instelling van de divi dendbeperking scheen deze voor de socialisten een principiële kwestie te zijn. Deze middag kwam de heer Hofstra (P.v.d.A.) echter vertellen, dat dividendbe perking zeker geen socialistisch dogma is, maar een zaak, die bezien moet worden in het licht van de omstandigheden. Of hier mede de socialistische zienswijze volledig werd bloot gegeven, blijft intussen een vraag. Men moet er rekening mee houden, dat er ook een tactiek kan krijgen, dan maar bij beet jes, of wel van verlenging tot ver lenging te nemen. De christelijk- historische woordvoerder, de heer v. d. Wetering, doelde hier waar schijnlijk op toen hij sprak van een „behendigheidsspel", een ka rakteristiek die minister vt d. Kieft aanvocht door er op te wijzen, dat zijn voorganger zeker geen tijdelijke regeling zonder meer had bedoeld, maar waar door er dan ook des te meer ruimte komt voor de bovenge noemde vraag. Maar hoe dat verder zij, voor ditmaal ging het dus voor deZoals bekend heeft de „Sacbada- hele Kamer slechts om het al lona" zijn anker verspeeld. dan niet wenselijke van een ver lenging, bezien in het licht van de huidige omstandigheden. De visie van de nieuwe communis tische afgevaardigde Reuter stond hierbij, begrijpelijkerwijze, geheel apart. „De grote meneer behoefde zich toch al niet te beperken" en zo ging het twintig minuten door. De communisten zijn voor hand having en zouden zelfs graag uitbreiding zien. (Zie vervolg op pag. 3) De „Sacbadalona" vlotgetrokken SCHIERMONNIKOOG, 14 Nov. Het Spaanse s.s. „Sacbadalona" is vanmorgen door de sleepboot „Holland" naar open zee gesleept. Zoals bekend heeft het schip een week vastgezeten bij de Bosoh- plaat tussen Schiermonnikoog en Rottum. Gisteren is het door de „Hol land" reeds naar dieper water ge sleept maar vandaag moest het nog over een zandbank heen wor den getroken om het vrije water te bereiken. De „Sacbadalona" zal naar Ant werpen varen om daar in dok te gaan. De „Holland" heeft het schip nu nog op sleeptouw, maar het is nog niet zeker of het schip de hele reis gesleept zal worden. NEW YORK, 14 Nov. (Reuter). De zelfmoord van Abraham Fel ler, in leven hoofd van de juri dische afdeling der Verenigde Naties en speciaal raadsman van de afgetreden secretaris-generaal, heeft geleid tot een uitwisseling van bittere wederzijdse beschul digingen tussen Trygve Lie en enkele Amerikaanse senatoren. Toen Trygve Lie de zelfmoord van zijn naaste medewerker en is om hetgeen men niet ineens goede vriend vernam, zeide hij: Op het traject Boxtel-Eind hoven is gisteravond tegen half zes tussen Woensel en Acht een door een electrische locomotief getrokken goederentrein op een onbewaakte overweg in aanrij ding gekomen met een militaire vrachtauto. De auto geraakte in brand en de locomotief ontspoorde. Beide sporen werden versperd; er wer den autobussen voor het vervoer van de reizigers ingezet. De Spoorwegen verwachtten echter éen der twee sporen spoedig vrij te hebben. is onderdeel van de verbinding Utrecht-'s-Hertogenbosch-Eind- hoven. Het ongeluk is geschied op de onbewaakte overweg nabij de Constant Rebecquekazerne. De trein was een snelgoederentrein uit de richting Boxtel naar Eind hoven. De bestuurder van de mi litaire vrachtauto kon op het laatste moment uit de wagen springen. Hij bleef ongedeerd. De electrische locomotief ont spoorde met alle wielen, reed echter nog even door, daarbij de auto meeslepend. De rails zijn over enige afstand verwrongen. Het vuur van de brandende auto is door de brandweer van de Het traject Boxtel-EindhovenL.S.K. bedwongen. „Feller pleegde zelfmoord, omdat hij overwerkt was door het ver dedigen van Amerikaanse leden van het secretariaat der V.N., die beschuldigd werden van commu nistische activiteit". Drie leden van de Amerikaanse congrescommissie, die tot op dracht heeft een onderzoek in te stellen naar communistische be- invloeding van Amerikaanse le den van het secretariaat-generaal der Verenigde Naties, namelijk de democratische senatoren Eastland en Smith en hun republikeinse collega Ferguson, antwoordden hierop: „De verklaring van Tryg ve Lie draagt, op het eerste ge zicht, het stempel van onverant woordelijkheid". Zij voegden hieraan toe: „Onze commissie heeft tot taak te onder zoeken of er onder de Ameri kaanse burgers, die werken bjj het secretariaat-generaal der Ver enigde Naties, zijn die een gevaar opleveren voor de veiligheid der Verenigde Staten. Ofschoon ons onderzoek nog maar nauwelijks is begonnen, hebben wij reeds meegemaakt hoe een zich steeds uitbreidende reeks beambten der Verenigde Naties weigert te verklaren, dat zij geen lid zijn geweest van de communistische partij. In som mige gevallen hebben zij zelfs geweigerd te antwoorden op de vraag, of. zij betrokken zijn ge weest in tegen de Verenigde Sta ten gerichte spionnage". Prins Jean en Prinses Charlotte in Laeken BRUSSEL, 14 Nov. Prins Jean van Luxemburg en Prinses Josephine Charlotte van België ziin vandaag uit Luxemburg op het paleis van Laeken aangeko men. Dit werd vandaag door de Belgische radio medegedeeld BONN, 14 Nov. (A.N.P.). De Arabische delegatie, die enkele weken in Duitsland heeft ver toefd om te protesteren tegen het herstelverdrag met Israël, is van daag vertrokken. In regerings kringen in Bonn verklaart men, dat het bezoek der delegatie niet heeft kunnen bijdragen tot een oplossing van het conflict. Inmiddels heeft Bonn de offi ciële nota der Arabische Liga ontvangen en met een zekere op luchting vernomen, dat de boy cot van Duitse waren door de Liga eèrst zal worden afgekon digd nadat het verdrag zal zijn geratificeerd. Daardoor heeft men, zo wordt opgemerkt, kostbare tijd gewonnen, die voor verdere" be sprekingen zou kunnen worden benut. Reeds heeft de regering aangekondigd, dat zij bereid is een delegatie naar Cairo te zen den voor het voeren van handels besprekingen. Men hoopt daarbij door het aanbieden van een han- aelscrediet in staat te zijn de be zwaren te overwinnen. In elk geval heeft men er in Bonn geen twijfel aan gelaten, dat men geenszins van plan is terug te komen van het accoord met Is raël. Dr. Adenauer en de leider van de socialistische oppositie Rhec benoemt nieuwe premier POESAN, 14 Nov. (AFP) President Syngman Rhee heeft de leider der liberale (rege ringspartij Lee Kap Soeng tot minister-president benoemd. Hij heeft de Zuid-Koreaanse volks vertegenwoordiging verzocht deze benoeming goed te keuren De 61-jarige Lee Kap Soeng is parlementslid. Een maand geleden had de Zuid-Koreaanse president Lee Joen Joeng tot premier be noemd. De volksvertegenwoor diging had toen geweigerd deze benoeming goed te keuren. Dorp uit isolement verlost WENEN, 14 Nov. (A.P.). De bewoners van het Oostenrijkse dorp Ginzling in de Tyroolse Al pen hebben vandaag door de sneeuw een tunnel gegraven en zo de verbinding met de buiten, wereld, die vijf dagen lang ver. broken was, hersteld. Het dorp, dat in de Ziller val lei ligt bij Innsbrück, was sedert Zaterdag door drie lawines afge sloten. De broodvoorraden waren uitgeput en de andere voorraden minderden snel. Het koude weer, dat inmiddels tot staan gekomen is, heeft tot nu toe twee, mogelijk drie men senlevens gekost. In berichten uit Innsbrück wordt meegedeeld, dat gisteren een 10-jarig meisje in Sankt Ka- threin gered werd. Zij was onder een lichte lawine bedolven. Een voorbijrijdende motorrijder stop te op het geroep van schoolvrien dinnetjes van het meisje. Hij zag een hand boven de sneeuw steken en trok het kind er uit. Dertig doden TAIPEH (Formosa), 14 Nov. In Zuidwest Formosa heeft giste ren een typhoon gewoed, die hon derden slachtoffers heeft gemaakt. De regeringsautoriteiten zeiden vandaag, dat het tot morden zou duren, voordat men precies zou kunnen zeggen hoeveel doden en gewonden er zijn. De Ming Tsjoe Evening News meldde, dat volgens een politie bureau in Kaohsioeng in het om liggende district alleen 30 perso nen waren gedood, 200 gewond en 500 huizen verwoest. Kaohsioeng is eon van de twee grote havens van Formosa. De telefoon- en telegraafver bindingen met vele plaatsen wa ren verbroken. Aan de Oostkust vielen zware regens. Het spoorwegverkeer werd door aardverschuivingen ontwricht. Ollenhauer hebben daaromtrent de meest categorische verklarin gen afgelegd. Niettemin heeft het conflict in de regeringscoalitie vele stemmen doen opgaan, die voor een uitstel der ratificatie en zelfs voor nieuwe onderhandelin gen tot wijziging van het verdrag pleiten. Daarbij denkt men voor namelijk aan inschakeling van de Verenigde Naties bij de leveran ties aan Israël. Dr. Adenauer kan dan ook voor de bekrachtiging van het verdrag voor het ogen blik eerder rekenen op de socia listische oppositie dan op die van de fractie der liberale en der Duitse partij. JOHANNESBURG, 14 Nov. (Reuter). Premier Daniël Ma lan van Zuid-Afrika heeft Vrij dagavond te Johannesburg ver klaard, dat zijn regering de Don derdag door het Hof van Appèl gedane uitspraak, dat het nieuwe „Hoge Parlementaire Hof" on wettig is, zal aanvaarden. EISENHOWER NAAR EUROPA? WASHINGTON, 14 November (A.F.P.) Er gaan hardnekkige geruchten in Washington, dat ge neraal Eisenhower, de gekozen Amerikaanse president, na zijn voorgenomen bezoek aan Korea en nog vóór zijn ambtsaanvaar ding op 20 Januari aanstaande, een reis door Europa zal maken. Mocht de generaal een dergelijk plan koesteren, dan zou zich de grondwettelijke vraag voordoen, of Eisenhower, als gekozen pre- Mening van Staatssecretaris van Rhijn Aan een geheel vrij laten van de lonen valt niet te denken, daar de overheid op bepaalde strate gische punten van het economi sche leven, als b.v. de betalings balans en de werkgelegenheid, een belangrijke taak heeft, aldus verklaarde de staatssecretaris van Sociale Zaken, mr. dr. A. A. van Rhijn, in een rede over de onder nemer en de huidige sociale poli tiek, welke hij te Breda hield voor het departement West-Bra bant van de Nederlandse Mij. voor Nijverheid en Handel. Wel kan gedacht worden aan het vast stellen van een algemeen mini mum en maximum waarbinnen de organisaties .van werkgevers en arbeiders in iedere bedrijfstak vrij zijn tot een resultaat te komen. Eén dode Gisteravond zijn op de Bcijer- landselaan te Rotterdam twee stoomtrams van de Rotterdamse Tramwegmaatschappij met elkaar in botsing gekomen. Een post beambte, die zich in de postwagen van een der stoomtrams bevond, kwam bij dit ongeval om 't leven. Een tramstel kwam van Oud- Beijerland en vervoerde ongeveer een twintigtal personen. Een an dere stoomtram kwam uit de richting Rotterdam; zij bestond uit een aantal wagons beladen met suikerbieten. De postwagon vloog meteen in brand. „Ik zag een enorme steek vlam", aldus iemand van het MORGEN begint de K.R.O. met de actie voor liet huldeblijk aan de Hoogwaardige Bisschop pen van Nederland in te luiden. Gisteren hebben wij over deze inzame lingsactie al vele bijzon derheden medegedeeld. De K.R.O. komt met zijn „ouverture" voor dit hul deblijk van geheel Katho liek Nederland in de aether van 12.4013.00 Luister en.... doe uur. mee! j j irtrt-i+rtwiwiltArt» u i vluiit y ctiuub ïctiidilu Vctli ilcl Sldent toestemming van het con- tramnprsnnppl Tn Here nnctwnonn gres moet hebben om Ameri- trampersoneel. In deze postwagon kaans gebied te verlaten. Voor Korea geldt deze vraag niet. om dat dit op het ogenblik een strijdtoneel van het Amerikaanse leger is bevond zich een butagascylinder en waarschijnlijk is deze ontploft. De zich in de postwagon ophou dende ambtenaar kwam om het leven. Prins Bernhard is gisteren na een vierdaags bezoek aan de staat Equador per vliegtuig in Lima aangekomen. Donderdagavond woonde de Prins een diner bij, tijdens welke gelegenheid hij president José Ve- lasco Ibarra het grootkruis van de Nederlandse Leeuw op de borst speldde. De onderscheiding werd aan de president verleend door Koningin Juliana. NEW YORK, 14 Nov. ReuterIsraël heeft Vrijdag bij monde van Abba Eban in de politieke commissie der algemene vergadering een uit tien punten bestaand plan ingediend, dat beoogt de impasse in de krijgsgevange- nenkwestie te verbreken. Het plan poogt tegemoet te komen aan het Westelijke standpunt en dat van de Noor delijken. Het plan beveelt aan, dat er een gemeenschappelijk lichaam zal worden gevormd met wederzijds goedvinden van de onderhande lende partijen, „dat zou moeten beslissen over de eisen en de argumenten der gevangenen die geen gebruik willen maken van hun recht op repatriëring". „Wij twijfelen er niet aan, dat de beste manier zou zijn de krijgsgevangenen over te bren gen naar de neutrale zóne, van waaruit hun uiteindelijke be stemming kan worden vastge steld", aldus Eban. Sir Mohammed Zafroellah Chan, de minister van buitenlandse za ken van Pakistan, verklaarde: „Wij menen, dat de strijd kan en moet worden gestaakt, hangende overeenstemming" over de kwes tie der repatriëring. „Ik waag het te vragen, hoeveel mensen er nog aan beide kanten moeten worden KOLENDAMP- VERGIFTIGING 2 Amelandse schippers bedwelmd LEEUWARDEN. In de nacht van Donderdag op Vrijdag zijn de Amelander schippers J. Metz en A. Olivier in hun scheepje door kolendamp bedwelmd en hun be wustzijn kwijt geraakt. Toen gistermorgen omstreeks half acht de barkas aan de Hol- werder steiger aankwam ontdekte de bemanning van de veerboot, dat er geen enkel teken van leven was aan boord van het Amelander scheepje. Bij nader onderzoek werden de beide schip pers in bewusteloze toestand in bed aangetroffen. De ontboden geneesheer achtte overbrenging naar het Diaconessen Ziekenhuis te Leeuwarden noodzakelijk. De toestand van de beide schippers is vooruitgaande, hoewel zij gis- gedood, alvorens de ware beteke nis van de conventie van Genève kan worden gevonden" verklaar de hij. De afgevaardigden van Cuba, San Salvador en Panama steun den het Westelijke voorstel inzake de repatriëring der krijgsgevan genen. De commissie ging daarna tot Zaterdag uiteen. Een Amerikaanse woordvoerder heeft verklaard, dat de Verenigde Staten geen „onvoorwaardelijk staken van het vuren" in Korea, zoals voorgesteld door de minis ter van buitenlandse zaken van Pakistan, zouden aanvaarden. De minister had voorgesteld, dat de strijd zou worden gestaakt, han gende overeenstemming over de repatriëring der krijgsgevangenen. De woordvoerder zei, dat de Ame rikaanse regering en het Ameri kaanse volk niet wensten, dat er een wapenstilstand van kracht zou worden, voordat „het morele beginsel" ten aanzien van krijgs gevangenen door de Noordelijken zou zijn aanvaard. EINSTEIN PRESIDENT VAN ISRAëL? TEL AVIV, 14 Nov. (A.P.). Het Israëlische avondblad Maariv heeft vandaag voorgesteld, prof. Albert Einstein te benoemen tot opvolger van president Ohaim Weizmann. In kringen, die in nauwe be trekking staan tot de familie van Weizmann, heeft men eveneens te kennen gegeven, dat men Ein stein gaarne president van Israël zou zien. „Hij behoort aan ons, niet aan de universiteit van Princeton", aldus de hoofdredacteur van het blad, dr. Ezechiël Carlebach. F" Sinds enige tijd zijn de onlusten in de Kaapprovincie weer in alle hevigheid opgelaaid. Overal in Zuid-Afrika heerst - -. - angst, niet alleen onder de Europeanen, maar ook onder de melr°bewu1feloz! toestancTve?- vredelievende niet-blanken. Een verdachte, die zo juist is keerden gearresteerd, wordt in het politiewagentje zwaar bewaakt.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1