Grootscheepse knoeierijen bij Duitse defensiewerken KARDINAAL MINDSZENTY naar villa overgebracht Vredescontract voor E.D.G. op en verdrag lange baan Amerikanen en Duitse Om Hongaren te winnen voor het rode bewind aannemers in arrest Ds. Zandt weert zich Debat op zijn vroegst half December Ommekeer der geesten in Duits protestantisme ***0m de voorkeur DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Grootste na-oorlogse schandaal? Einstein weigert Russische proefballon Onofficiële samenwerking tussen Ike en Truman Felle bestrijders der Kerk veranderen in vrienden Lof voor minister Reel Saar-regering niet erkend Volk hardnekkig in het verzet Vermiste meisjes terecht Avondvergadering Tweede Kamer NEDERLAAG VOOR ADENAUER Vrijspraak voor Westerling-graaf Geen mede-verantwoordelijkheid Conservatieve overwinning Straalvliegtuigen neergeschoten Mr. Steinkiihler herdacht 1YOORDIIOLL Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per nun, minimum f2.50; in alle edities 26 ct. per m.m.. minimum 14. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39. tel. 459 K 2240. Woensdag 19 November 1952 48e Jaargang No. 12632 Buiten God is t nergens veilig (Vondel) IN DE ORGANISATIE van de Katholieke Volkspartij speelt thans opnieuw de kwestie van de voorkeurstemmen. Men weet. zal zich althans her inneren. dat in dit voorjaar was besloten, bii de verkiezingen voor de Tweede Kamer nogal ruim de mogelijkheid te openen, dat ook verkiezing bii zgn. voorkeurstem men mogelijk zal zijn. Het is zo geworden, dat een candidaat op de officiële lijst wordt geplaatst, indien hij (zij) verklaart zijn benoeming niet te zullen aanvaarden dan met instemming van het Partij bestuur. indien hij (zij) bii de officiële verkiezing door voor keurstemmen zou worden geko zen. Hiermede had de Partij offi ciéél het beginsel van niet-ver- kiezing door voorkeurstemmen losgelaten. Er was nog wel een voorbehoud, maar dat zou in de praktijk niet zoveel te betekenen krijgen. Die instemming van het Partij bestuur (voor de Tweede Kamer verkiezing) zou nl. steeds gege ven worden, t e n z ii naar zijn oordeel daardoor in belangrijke mate afbreuk zou worden ge daan aan de bepaling, dat de ver scheidenheid der in de Partij ge organiseerde kiezers in de Frac tie op redelijke wijze tot uiting moet komen. Dit kan voorkomen, het zal echter heel weinig gebeuren. En waar de Partij nu mee bezig is. dat is de vraag, of deze (of een andere) regeling voor de voor keurstemmen ook van toepassing moet worden verklaard op de verkiezingen voor de gemeente raad. Men moet hier wel onderschei den. Men kan de regeling, zoals deze is gemaakt voor de Tweede Kamer zonder meer toe passen op de gemeenteraadsver kiezingen. Men kan voor de ge meenteraad nog verder gaan en de voorkeur toelaten zonder het voorbehoud, dat in het Kiesregle ment voor de Tweede Kamer geldt. Men kan bepalen, dat de voorkeur helemaal niet zal gel den voor de gemeenteraad. Men kan de beslissing óf de voorkeur voor de gemeenteraad zal gelden en zo ja, in hoeverre, ter beslis- sin» overlaten aan de kringen c.q. aan de afdelingen. Ons lijkt het niet juist, dat de Partijraad landelijk enigerlei be slissing neemt over een zaak. die aan de kringen c.q. aan de afde lingsvergaderingen behoort te worden overgelaten. Dit is uit gerekend een zaak van plaatse lijke of regionale aard. waarin de plaatselijke of regionale Partij- instantie zelfstandigheid van be slissing moet toekomen. Naar onze wijze van zien zou de (noodzakelijke) wijziging in do desbetreffende partijreglemen- ten dus niet verder moeten gaan dan tot de bepaling, dat deze aangelegenheid door de kringen (of de afdelingen, elk voor zich afzonderlijk) of door de afdelin gen gezamenlijk in kringverband. moet worden uitgemaakt. Op de zaak zelf zou nader kunnen worden ingegaan: is voorkeurstemmen-invoering ge wenst. zo ia. hoever moet dat gaan. voor de gemeenteraadsver kiezing. en wat zullen de gevol gen zijn of kunnen zijn. Op het ogenblik gaat het bo venbedoelde voorstel (voorkeur stemmen toelaten, met hetzelfde voorbehoud als bii de Kamerver kiezing) ter beslissing rond bii de leden van de Partijraad. Dit geschiedt om practische redenen langs schriftelijke weg. waarte gen hier en daar nogal bezwaren bestaan. Men acht de zaak te be langrijk. om dit schriftelijk af te doen. omdat daarbij immers redelijke discussiemogeliikheid ontbreekt. Het schijnt echter zeer moeilijk te ziin. tijd voor een buitengewone, Partijraadsverga dering te vinden Hoe dit zal aflopen. zullen we binnenkort zo ongeveer wel weten. Nog steeds ligt het Turkse schip „Bakir" op het strand van Schiermonnikoog, waar het op 6 November jl. strandde. Het schip heeft zich inmiddels zo ver op het strand gewerkt, dat het slechts bij hoog water los zal kunnen worden getrokken, hetgeen men in de loop van deze week weer zal proberen. De bemanning van 50 koppen is van boord gegaan. Een van de leden van de bemanning in het zgn. wippertoestel" WENEN, 18 Nov. (K.N.P.) Het K.N.P. verneemt van Hongaarse kringen in Wenen, dat Kardinaal Mindszenty van zijn gevangenis te Vacs is overgebracht naar een villa in de omgeving van Boedapest, gelegen vlak naast de bekende zenuwinrichting van Lipotnoze. De villa is volgens dezelfde bron het eigendom van de Russische regering. De overbrenging zou eveneens op bevel van de Russische rege ring zijn geschied. De reden ervan is niet bekend, daar men meent te kunnen aannemen, dat noch de lichamelijke noch de geeste lijke toestand van de Kardinaal reden tot bezorgdheid geven. Be richten, die nog van de zomer da teren, meldden, dat Kardinaal Mindszenty dagelijks de H. Mis leest en zijn brevier bidt. Zijn moeder heeft tweemaal van de regering toestemming verkregen hem te bezoeken. Hongaarse vluchtelingen, die enige dagen geleden in de Oos tenrijkse hoofdstad arriveerden, weten te melden, dat de regering zich genoodzaakt zag tot de over brenging, in de hoop daardoor het verzet van de Katholieke bevol king tegen het communistische bewind enigermate te verminde ren. Eindelijk ziet de Hongaarse re gering in, aldus de vluchtelingen, dat Kardinaal Mindszenty de mo rele steun heeft van alle Katho lieken in zijn land. Om de trouw aan de gevangen Kardinaal uit te roeien zou het gehele land moeten worden uitgeroeid. Presidentschap van Israël TEL AVIV Dinsdag is in Tel Aviv officieel bekend ge maakt, dat professor Albert Ein stein een aanbod om president van Israël te worden heeft afge wezen. DEN BOSCH Er ging een zucht van verlichting door de Brabantse hoofdstad, toen bekend werd, dat de twee vermiste kin deren, waarover we in ons blad van gisteren melding maakten, terecht waren. Zij waren niet naar school ge gaan uit vrees voor een slecht rapport en hadden de nacht door gebracht in een park nabij de Yzeren Man. Hier werden zij door een bur ger gesignaleerd, die de politie waarschuwde. Spoedig waren beide kinderen FRANKFORT, 18 Nov. In West-Duitslaml wordt een uitgebreid onderzoek ingesteld naar fraude en omko perij op grote schaal bij de uitvoering van defensie-op- drachten. Dit viel vandaag af te leiden uit een reeks ont wikkelingen, welke gevolgd zijn op de arrestatie van twee Amerikaanse ingenieurs en ruim 30 Duitse aan nemers en een onderzoek naar de gedragingen van een Amerikaans officier. Dr. Hermann Lenhard, ambtenaar van het Duitse Openbare Ministerie, heeft gezegd: ..Dit zou het grootste na'oorlogse schandaal in Europa kun nen worden." Eén van de gearresteerde Ame rikaanse ingenieurs, Robert Harms, zei: „Het zal blijken, dat bij deze janboel ook een Ameri kaanse generaal betrokken is." Amerikaanse autoriteiten, wil len zich niet uitlaten over de om vang van het onderzoek, maar de Amerikaanse procureur-generaal in Duitsland sprak van gevallen, „welke he.t gehele defensie pro gramma dreigen te ondermijnen" De defensiebouwwerken liggen in het strategische gebied rond Kaiserlautern, ten Westen «van de Rijn. Als eerste werd in September Robert Bowen, de directeur van de Consolidated Engineering Com pany, gearresteerd, omdat hij in het bezit was van geheime in - lichtingen, waaronder de gehele begroting voor het Westduitse defensiebouwprogramma. Deze maatschappij heeft voor ruim 90 millioen dollar defensie opdrachten. Op 7 Nov. werd Harms gear resteerd. Paul Eluard overleden PARIJS Paul Eluard, een dichter en schrijver, die een van de vooraanstaande letterkundi gen van de Communistische Par tij was. is gisteren op 56-jarige leeftijd in de Parijse voorstad Charenton overleden. Tito in Maart naar Londen BELGRADO Maarschalk Tito zal gedurende de tweede - -Ï i helft van Maart 1953 een* bezoek weer in het ouderlijk huis terug. aan Engeland brengen. BONN, 18 Nov. De Bondsdag (Lagerhuis) heeft zich vandaag met 179 tegen 166 stemmen uitgesproken tegen behandeling de volgende week van het West-Duitse vre- descontract en het verdrag voor de E.D.G. in tweede en derde lezing. Bij de stemming kon Adenauer de vereiste meerderheid niet verkrijgendaar enkele leden van de coalitie zich schaarden aan de zijde van de machtige so cialistische oppositie. Het debat over deze twee ver dragen zal nu op zijn vroegst half December kunnen plaats vin den. Adenauer stelde zich op het standpunt dat zijn nederlaag meer het gevolg was van een pro cedure kwestie en geen nederlaag betekende wat de herbewapening betrof. Op een vraag van verslag gevers wat zijn volgende stap zou zijn antwoordde hij: eten." ,Ik ga Onder de leden van de coalitie partijen van Adenauer heerst een bittere stemming tegen collegae die tegen de kanselier hebben ge stemd. De socialisten en de an dere tegenstanders der herbewa pening hopen nu de ratificatie der verdragen nog meer te kun nen uitstellen. Eis in rechtszaak: ARNHEM Gisteren heeft de officier van Justitie voor de Arnhemse rechtbank, mr. C. L. van IJsendijk, vrijspraak geëist tegen A. S. H. Graaf van Rechte- ren Limpurg, landbouwer te Hummelo, gemeente Keppel. Hem was ten laste gelegd dat hij van 11 tot 16 April 1952 op zettelijk Raymond Paul Pierre Westerling, die naar hij wist door de officier van Justitie bij de Arrondissementsrechtbank te Arnhem werd vervolgd, in zijn woning heeft verborgen. Voor deze zaak waren speciale ordemaatregelen genomen, doch het aantal bezoekers kon op de publieke tribune ruimschoots plaats vinden. Buiten het gebouw beperkte de belangstelling zich tot de gebruikelijke fietsjongens. Ds. Zandt (St. Ger.) zorgde in de avondvergadering van de Tweede Kamer voor de felle noot door zich heftig te keren tegen een mogelijke wijziging van het kiesstelsel waarbij z.i. de bedoe ling zou voorzitten om de kleine partijen te weren. De heer v. d. Zanden (KVP) behandelde evenals de heer van Steen (PvdA.) personeelsaange legenheden. De KVP woordvoer der baseerde zich hierbij op de rapporten over de positie van de middengroepen. Deze groepen moeten in staat gesteld worden om hun kinderen te laten stude ren. Verbetering van de salaris sen op korte termijn is dringend nodig, niet enkel echter voor de hogere, aldus de heer v. d. Zan den, maar ook voor de lagere sa larissen. De heer v. d. Zanden en prof. Lemaire (groep Weiter) pleitten voor verdere progressie in de kinderbijslag, en voorts gingen zij samen met betrekking ten aan zien van de pensioenrechten van politieke delinquenten. De heer v. d. Zanden (KVP) betoogde in dit verband, dat pensioen in eco nomisch opzicht gelijk staat met een eigendomsrecht. Bij de personeelsaangelegen heden had de KVP-woordvoerder voorts nog gepleit voor een be tere berekening van de vacantie- toeslag door ook de kinderbijslag hierbij te betrekken. De arbeids contracten moet de keuze worden gelaten tussen een spaarregeling en verplichte pensioenverzekering. Nadat de heer de Loor (PvdA.) in het kader van de financiële verhouding tussen rijk en ge meenten, op de speciale noden voor achtergebleven gemeenten had gewezen, vooral in Oost- Friesland, besloot de heer Scheps (PvdA.) de rij met een bespre king van het vraagstuk van de gemeentelijke grenzen. Minister Beel zal heden zijn rede voortzetten. Op 14 Nov. heeft het Ameri kaanse leger meegedeeld, dat een onderzoek wordt ingesteld naar de gedragingen van de lt. kol. Fred Walters, die onder de ver denking staat ten onrechte van Duitsers giften aangenomen te hebben en samengezworen te heb ben om de Duitse regering belas tingen te onthouden. Walters had de leiding van een bureau der genie, dat het defensiebouw programma behandelde. Voor driernogendheden- conferentie? NEW YORK De rubriek schrijver van de „New York Post" Robert Allen schreef Dins dag, dat de Russen „voelhorens hebben uitgestoken voor een con ferentie tussen Stalin en de Brit se premier Churchill". Zij zouden bovendien een krachtige wenk gegeven hebben, dat Churchill van de voorgestel de conferentie een driemogend- heden bespreking zal maken, door zijn goede vriend de pas ge kozen president der V.S., Eisen hower, uit te nodigen, er aan deel te nemen. Verder zouden de Russen te kennen geven, dat Stalin bereid is, „de Westelijke leiders halver wege tegemoet te treden". Allen zegt, dat de communisten hun initiatief hebben kenbaar ge maakt via een „neutraal" diplo matiek kanaal. WASHINGTON, 18 Nov. President Eisenhower heeft van daag over zijn conferentie van 76 minuten met Truman en zijn aides verklaard, dat deze „zeer informatief en zeer instructief was geweest". President Eisenhower en pre sident Truman hebben gezamen lijk bekend gemaakt, dat zii schikkingen getroffen hebben voor onofficiële samenwerking ..die van grote waarde zal ziin voor de stabiliteit van het land en de gunstige ontwikkeling van internationale aangelegenheden". Daarin zou een „kader opge steld ziin voor verbinding en uitwisseling van inlichtingen tus sen de huidige regering en de komende regering". De nadruk werd gelegd op het feit, dat geen schikkingen ge troffen werden waarbij Eisen- Brits wegvervoer gedenationaliseerd LONDEN Het regerings wetsontwerp, om het genationa liseerde deel van het Britse weg vervoer weer in particuliere han den te doen overgaan, is Dinsdag met 308 stemmen tegen 282 stem- nqfm aangenomen. Voor Koreaanse kust WASHINGTON. 18 Nov. De Amerikaanse vloot heeft vandaag meegedeeld dat twee straalge- vechtstoestellen van Russisch maaksel (Mig 15) boven zee zijn neergeschoten voor de Oostkust van Korea. Een derde toestel werd be schadigd tijdens de actie van gisteren. Zij werden neergehaald door piloten van straaljagers van de vloot. Dit is een zeldzaamheid want tijdens het Koreaanse con flict hebben straaljagers van de vloot slechts 5 Migs omlaag ge haald. BIELEFELD Een nauwe en' hartelijke samenwerking tussen de Protestanten en Katholieken was de voornaamste conclusie, waartoe tijdens de 45ste jaarver gadering van de Evangelische Bund, dezer dagen in de West- Duitse stad Bielefeld gehouden, is besloten. Deze conclusie is kenmerkend voor de nieuwe opvattingen in de Protestantse Kerk van Duitsland en des te opmerkelijker, omdat de Evangelische Bund na de Kul- turkampf juist met het uitgespro ken doel werd gesticht, alle Pro testanten tegen de „aanmatiging van Rome te verenigen en daar door de verlammende tegenstel lingen in de Evangelische Kerk te overwinnen". Met zijn bijna drieduizend plaatselijke afdelingen was de Evangelische Bund gedurende tientallen jaren wel de felste strijdorganisatie tegen de Katho lieke Kerk. Eerste Kamer De Eerste-Kamervoorzitter mr. Jonkman, heeft gisteren bij de aanvang van de zitting van de Eerste Kamer, het overlijden herdacht van mr. A. Steinkiihler. „Wij zullen hem", aldus be sloot mr. Jonkman zijn korte herdenkingsrede, „nooit vergeten om z'n bijzondere karaktereigen schappen. Minister Cals sloot zich na mens de regering bij de woorden van mr. Jonkman aan. Hij ver klaarde dat de achting, die de Eerste Kamer voor mr. Stein kiihler had. volledig door de re gering gedeeld wordt. Mr. Jonkman herdacht even eens de onlangs overleden prof. Chaim Weizmann. bower zou mededelen in de ver antwoordelijkheid voor enigerlei beslissing genomen door de Tru- man-regering. Classificatie en financiële verhouding in de Tweede Kamer (Van onze parlementaire redacteur) Minister Beel kreeg gistermid dag in de Tweede Kamer, bij de behandeling van de begroting van „binnenlandse zaken", van verschillende kanten vriendelijke woorden te horen. Met betrekking tot de finan ciële verhouding tussen rijk en gemeenten betreurde de heer Maenen (KVP) het, dat de com missie-Oud maar blijft studeren en ook nu weer tot verlenging heeft geadviseerd. De classifica tie, zo zei de heer Maenen, heeft „een potsierlijke situatie gescha pen". In '53 zouden nu toch werkelijk de eerste stappen moe ten worden gedaan om tot in krimping of afschaffing te ko men. Ten aanzien van het instituut ,„Steun Wettig Gezag" wilde de heer Ritmeester (VVD) tot za ken komen. Als het niet vrijwil lig gaat dan maar dienstplicht. Een nieuw wetsontwerp met betrekking tot de leesbibliothe ken ziet de KVP-fractie met be langstelling tegemoet. De heer Ritmeester (VVD) verlangde een beslissing ten aanzien van de ge huwde ambtenares. BONN Kanselier Konrad Adenauer heeft vandaag geëist, dat er in het Saargebied werke lijk vrije verkiezingen zullen wor den gehouden. Hij deelde mee, dat West Duits land de nieuwe regering van het Saargebied, die bij de verkiezin gen van 30 November zal worden gekozen, niet zal erkennen. Na de rede van Adenauer nam het parlement een resolutie aan, waarin de „illegale" verkiezingen in het Saargebied veroordeeld werden en een beroep werd ge daan op de bevolking om ze te boycotten. Ollenhauer, de voorzitter van de socialistische oppositie, deed een beroep op de regering om de onderhandelingen met Frankrijk over de toekomst van het betwiste Saargebied te heropenen „en stap pen te doen in Washington en Londen". Waarschijnlijk bedoelde Ollen hauer, dat de regering van Bonn om Amerikaanse en Britse inter ventie diende te verzoeken.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1