Tijden van Nero herleven in het rode Roemenië Rood gevaar dreigt buurt en speeltuin Ex-nazi's wilden een nieuwe Duitse dictatuur vestigen Spanje toegelaten Priesters en gelovigen worden wreed gefolterd Luchtmacht staat tot agressie in Ma India's voorstel hrengt Acheson en Eden hij een Zeven arrestaties als lid van de Unesco Minister Beel stippelt een kloek program uit DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Urenlang in ijskoud water Mr. Stikker bij Churchill Kans op vrede in Korea? Geen breuk tussen Amerika en Engeland Toch nieuwe kardinalen? Eerste V.N.-organisatie, die haar poorten opent Rudel zou Fiihrer zijn Alkmaarse S.W.G.-circulaire „minder gelukkig" Generaal Hoyt Vandenberg: Mantelorganisatie verhoogt activiteit Bevanisten niet in „schaduw-kabinet" Ge vaarlijke samenzwering in Duitsland Overeenstemming over Soedan Brits vliegtuig wordt vermist Moordenaars van v. Eek gegrepen? MOORDHOLLJ Abonnementsprijs 16.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per di.m., minimum f 4.—; familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen. Ged. Gracht 39. tel. 459 K 2240 Donderdag 20 November 1952 4Be Jaargang No. 12633 Buiten Cod is 't nergens veilig Vondel ROME Roemeense vluchtelingenpas in Rome aan gekomen, hebben verteld van de folteringen, waaraan priesters en gelovigen in hun land blootstaan en die her inneringen optrekken aan de wreedste vervolgingen ten tijde van Nero. Priesters worden urenlang ondergedom peld in kuipen met ijskoud water, anderen worden dagen achtereen opgesloten in cellen met een temperatuur be neden het vriespunt, of 24 uren aan één stuk met het gezicht in sterke schijnwerpers gezet. Maar al die wreed heden kunnen de geest en standvastigheid van deze hel den niet breken, aldus de vluchtelingen. De neomist Hieronymus Sus- man, die na zijn priesterwijding naar zijn geboorteplaats terug keerde, overnachtte in het dorp Asanip. De volgende morgen, 's GRAVENHAGE Gisteren heeft de pas opgetreden Neder landse ambassadeur in Londen mr. D. U. Stikker, zijn eerste be zoek gebracht bij de Britse eerste minister Winston Churchill. Hij bood Churchill een fraaie uitgave aan van de oorspronke lijke correspondentie van John Churchill, eerste Hertog van Marlborough met Anthonie Hein- sius, raadpensionaris van Holland en welke meer dan 1000 brieven omvat. Churchill toonde zich zeer dankbaar en verzocht mr. Stik ker het boek van een inscriptie te voorzien. DODELIJK ONGEVAL BORNE Op een gevaarlijk kruispunt te Borne is gisteren een dodelijk ongeluk gebeurd. Een wielrijdster, mevrouw Ter Brugge uit Borne werd door een auto gegrepen en op het beton nen wegdek gesleurd. Zij moet op slag dood zijn geweest. Zondag, las hij de H. Mis in een kleine kapel van het dorp. Met de ijver van een jonge priester preekte hij gedurende deze Mis en moedigde zijn toehoorders aan tot volharding in het geloof. Ge durende het ontbijt bij de pas toor der parochie werd de jonge priester door communistische ac tivisten uit de naastbij liggende plaats Aiud gevangen genomen en tot bloedens toe geslagen en daarna met een politie-auto weg gevoerd. Na dit voorval heeft men over het lot van deze priester niets meer vernomen. Enige zus ters uit Blaj hebben evenzeer een schitterend voorbeeld van haar standvastigheid in het ge loof gegeven. Na de arrestatie van Mgr. Suciu, Apostolisch Ad ministrator van het bisdom Blaj, en na de sluiting van de kathe draal kwamen de gelovigen bij een in het zusterklooster. Gedu rende een dezer godsdienstoefe ningen werden de zusters door de politie overrompeld. Toen zij weigerden in de politie-auto's te stappen, werden zij er in gesleept en naar het concentratiekamp van Obreja overgebracht, waar zij zich nog steeds in gevangenschap be vinden. Brits vleesrantsoen verlaagd LONDEN Het reeds uiterst karige Britse vleesrantsoen zal m.i.v. 30 Nov. met een zevende verlaagd worden. De Britten krijgen op het ogen blik voor één gulden vlees per persoon in de week. SYDNEY De Australische minister van Buitenlandse Za ken, Richard Casey, heeft van avond verklaard, dat het pro bleem van de vrede op Korea dichter bij een oplossing staat. Bij zijn terugkeer van de alge mene vergadering der V.N. te New York, zei hij, dat in de ko mende veertien dagen de beslis sing zal vallen, of de vrede op Korea zal terugkeren. Hij vertelde tegenover verslag gevers op het vliegveld, dat dit optimisme gebaseerd was „op de veronderstelling, dat de commu nisten staken van het vuren wil len. Indien dit zo is dan bevin den wij ons nog slechts op een redelijke afstand van een beëin diging van de oorlog op Korea". SEOEL, 19 Nov. Geallieerde oorlogsvliegtuigen hebben van daag aanvallen gedaan op een groot communistisch militair hoofdkwartier en opslagplaatsen van olie ongeveer 40 km van de Mandsjoerijse grens. De luchtmacht deelde na af loop mee, dat de jager-bommen werpers 25 tot het hoofdkwartier NEW YORK, 19 Nov. Ame rika en Engeland hebben vandaag de berichten van een breuk tus sen deze twee landen aangaande het compromis plan van India DEN HAAG De communis- tober te Amsterdam gehouden ten in Nederland trachten mo menteel in versterkte mate door te dringen in buurt- en sportver enigingen, in ouderverenigingen en speeltuinorganisaties. In het bijzonder beogen zij ook hun ac tiviteit uit te oefenen door hun propagandisten te doen binnen dringen in de Bellamy-beweging. Onder de musici en artsen menen zij eveneens een goed arbeidsveld voor hun propaganda te vinden. Tenslotte moet het aantal z.g. „huiskamer-bijeenkomsten" wor den uitgebreid om daardoor effec tiever de ledenwerving ter hand te kunnen nemen. Dit verneemt het K.N.P. van welingelichte zijde. Deze verhoogde werkzaamheid is een uitvloeisel van beslissingen, welke genomen zijn op de 5 Oc- Alleen de H. Vader kan zekerheid geven DEN HAAG Talrijke Franse bisschoppen, die te Rome hun be zoek „ad limina" hebben ge bracht, in de eerste weken van November waren er meer dan dertig in de Eeuwige Stad verklaarden bij hun terugkeer sterk de indruk te hebben gekre gen, dat het Vaticaan een con sistorie voorbereidt voor de be noeming van nieuwe kardinalen. Zolang de Heilige Vader zich hierover echter nog niet heeft uitgesproken staat het geenszins vast dat met Kerstmis nieuwe kardinalen zullen worden be noemd. bijeenkomst van de Vereniging Nederland-Ü.S.S.R. De vereniging Nederland- U.S.S.R., die staat onder voorzit terschap van de schrijver Teun de Vries, is in feite niets anders dan een organisatie van propa ganda-experts, die onder het mom van bevordering van culturele doeleinden de Russische oogmer ken in Nederland willen verwe zenlijken. voor eeu beëindigen van de krijgsgevangenenkwestie op Ko rea geminimaliseerd. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Acheson en zijn Britse collega Eden zijn van daag bijeengekomen om hun standpunten met elkaar in over eenstemming te brengen inzake het Indische compromisplan. Een groep van acht landen heeft besloten de 21 mogendhe den, die een resolutie opstelden waarin steun verleend werd aan het standpunt van het geallieerd opperbevel inzake de repatriëring van krijgsgevangenen, aan te ra den het Indische voorstel in her ziene vorm te aanvaarden. Inmiddels heeft de Poolse on derminister van buitenl. zaken Naszkowski verklaard dat het In dische plan zorgvuldige aandacht verdient en dat zijn land zich het recht voorbehoudt er later uit voerig commentaar op te leve ren. Dit is de eerste formele re actie van het Russische blok. Eisenhower heeft zich met klem uitgesproken tegen het beginsel van gedwongen repatriëring van Noordelijke krijgsgevangenen in Korea. behorende gebouwen en een olie opslagplaats hadden verwoest. De bomaanvallen vonden plaats op het moment, waarop generaal Hoyt Vandenberg, de stafchef van de Amerikaanse Luchtmacht, meedeelde, dat de luchtmacht in staat is onmiddellijk wanneer de Amerikaanse regering een wijzi ging zou brengen in haar oorlogs politiek, een agressieve oorlog te gen de communistische bases in Mandsjoerije te beginnen. Hij zei, dat „de luchtmacht in staat is alles te doen, wat de re gering gedaan wil hebben". /l' it LONDEN, 19 Nov. (Ass. Press) De gematigde elementen in de Britse Labour-partij hebben de eerste poging van Aneurin Se van's linkervleugel teniet gedaan om een zetel in het „schaduw kabinet" der partij te bemachti gen. De felle Be van krijgt de vol gende week echter een nieuwe kans, om een zetel in de groep van 12 te krijgen, die als La bour weer aan de macht komt de regering zal vormen. Zes volgelingen van de gema tigde Attlee zijn vandaag geko zen in de eerste ronde van de verkiezing. KLAAR VOOR „ONDERWATER" Op de terreinen voor proefnemingen van het Engelse ministerie van Oorlog zijn demonstra ties g'egeven met een nieuw militair voer tuig met aandrijving op de vier wielen.» Het vehikel is uitgerust met een „snuiver" ap paraat, waardoor het in staat is tot een be paalde diepte onder water te rijden. Hier zien we de wagen, be stuurd door een „kik vorsman", op het punt een tot een hoogte van twee meter met water gevulde „tank" binnen te rijden. Links, naast de voorruit, de „snui ver-buis. DüSSELDORF, 19 Nov. Een West Duits socialistisch dagblad heeft vandaag geschreven dat Zondag zeven ex-nazi's gearresteerd zijn onder beschuldiging samengezworen te hebben tegen het regiem in Bonn. Zij worden er voorts van beschuldigd van plan geweest te zijn een nieuwe dictatuur te vestigen onder leiding van een ex- kolonel van de Luftwaffe, thans woonachtig in Argentinië. Deze zou dictator worden in het nieuwe regiem. voormalig burgemeester van Lue- denscheid en Siegfried Radema- cher, SS-veteraan. Zij worden ervan verdacht de leiders te zijn van een subversieve groep genaamd „Reichsbewe- gung" die in het Ruhrgebied werkt. Zij worden gevangen ge houden in de gevangenis van Bochum. De groep stond in nauwe ver binding met de voormalige S.S.- kolonel Otto Skorzeny die de lei ding had van de redding van Mus solini uit zijn gevangenschap op een Italiaanse berg. De voormalige kolonel van de Luftwaffe Hans Ulrich Rudel, aldus het blad, werd gekozen om aan het hoofd te staan van de nieuwe staat. Onder de zeven gearresteerden bevond zich Heinrich Vetter, voormalig waarnemend Nazi Gau leiter in Zuid Westfalen. Zijn villa in het nabijgelegen Hagen diende als vergadercentrum voor voor malige leden van de S.S. Twee andere vooraanstaande nazi's wa ren er ook bij: dr. Otto Boucke, PARIJS, 19 Nov. Spanje is vandaag toegelaten als lid der Unesco, de opvoedkundige en wetenschappelijke organisatie der VJJ. 44 Landen stemden voor en 4 tegen t.w. Mexico, Uruguay, Joe goslavië en Burma. Zeven landen Zweden, Noor wegen, Denemarken, Nederland, Luxemburg, India en Israël ont hielden zich van stemming. Even voordat de stemming be gon speelde zich een stormachtige scène op de publieke tribune af, waar twee jongelui de afgevaar digden begonnen te beschimpen en vlugschriften over hun hoof den strooiden. Zij werden door boden verwijderd en ter beschik king van de politie gesteld. De vlugschriften, welke onder tekend waren door de Franse anarchistische federatie, toonden Afgevaardigden van veertien bij de N.A.V.O. aangesloten lan den woonden een deel van de oefeningen bij welke in de Mid dellandse Zee gehouden zijn. Hier zien we aan boord van de Amerikaanse zware kruiser „Columbus" van rechts naar links: jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer (Ne derland), M. de Steensen-Leth (Denemarken) en A. de Staercke (België), die de oefening gade slaan. Tussen Engeland en Egypte CAIRO, 19 Nov. (AP) Ge neraal Nag.uib, de Egyptische premier, heeft vandaag aan ver slaggevers verteld, dat Groot Brittannië en Egypte het eens zijn geworden over de algemene grondbeginselen betreffende de toekomst van de Soedan. Over de bijzonderheden moet nog overeenstemming bereikt worden, zo zei hij. een lachende Franco in gesprek met Hitler, met als onderschrift: „Heeft u dit vergeten? Wij niet." Het Franse kabinet had zich vanmorgen voor de toelating van Spanje uitgesproken, ondanks de boze protesten van de Franse so cialisten. Het was hoofdzakelijk aan dit besluit toe te schrijven, dat de toelating zo vlot verliep. Professor Marcel Florein, lid van de Belgische delegatie, ver klaarde dat hij zich terugtrok, daar toelating van Spanje in strijd was met zijn beginselen. Straaljager met piloot DEN HAAG Door het R.A.F.- vliegveld Aldergrove is Woens dagavond gemeld, dat een „Vam- pire"-straaljager wordt vermist in de buurt van het eiland Ang lesey. Het toestel was 's middags om vijf uur opgestegen en se dertdien had men niets meer van de „Vampire" die een persoon aan boord heeft, vernomen. De scheepvaart in de Ierse Zee is verzocht naar het toestel uit te zien. Indonesië niet voor blokvorming De Indonesische minister Mu- karto heeft bij zijn bezoek aan Nederland ontkend dat Indonesië streeft naar het vormen van een „Aziatisch-Arabisch blok van Afrika tot Indonesië", zoals is verondersteld in verband met de reis, die oud-minister Subardjo maakt door de Arabische landen. Het blad sprak de beschuldiging uit dat de beweging gefinancierd wordt door vooraanstaande West Duitse zakenlieden, onder wie de eigenaar van een grote brouwerij. De openbare aanklager van Dortmund heeft verklaard dat het bericht overdreven was, maar weigerde tevens over de aangele genheid te spreken. Het onderzoek staat onder lei ding van dr. Franz Meyers, mi nister van binnenlandse zaken van de staat Noordrijn Westfalen, die bevestigde dat de zeven mannen gearresteerd werden onder be schuldiging hoogverraad voor te bereiden en geheime organisaties te vormen. Bij geruchte wordt vernomen, dat de daders van de lafhartige aanslag op agent van politie A. van Eek te Woerden, zouden zijn gearresteerd. Bij informatie bij de officier van Justitie te Utrecht werd ons door deze medegedeeld, dat dit bericht noch bevestigd noch ont kend kon worden. Inmiddels heeft „De Telegraaf" bericht dat zijn gearresteerd de 31-jarige D. van H., ambtenaar ter secretarie van Oudewater en de 36-jarige plaatwerker K. V. Beiden wonen in Woerden en zijn gezworen vrienden die vaak samen gaan vissen en jagen in de polders rond Woer den. V. staat bekend als 'n man die een stroperijtje geen hals misdaad acht en het deswege wel eens met de politie aan de stok heeft. Beiden waren bij de begrafenis van - agent Van Eek aanwezig. Van H. is enkele jaren agent in Woerden geweest, vervolgens vier jaar agent in Rotterdam en sedert vier maan den werkzaam in Oudewater. Zij kennen de streek langs de Oude Rijn op hun duimpje. In de vooravond van de nacht waarin Van Eek werd vermoord zijn beiden samen op pad ge gaan .Volgens zijn vrouw is V. om kwart voor elf thuisgekomen en niet meer uitgegaan. Ook Van H. was des nachts thuis. Sneeuw in Parijs PARIJS, 19 Nov. In Parijs is vannacht en vanmorgen een laag van bijna acht cm. sneeuw gevallen. Ook elders in Frankrijk sneeuw de het, speciaal in het oosten en noordoosten. (Van onze parlementaire redacteur) Minister Reel heeft de Tweede Kamer de overtuiging gegeven, dat „Binnenlandse Zaken" aan het begin staat van een nieuwe en krachtige bestuursperiode. In de rede, waarmede de bewindsman gisteren de vele wensen en opmerkingen beantwoordde, stippelde hij een kloek pro gram uit, ruim voldoende om een ministerieel leven van blijvend belang te maken. Uit zijn rede bleek dat er voor de middengroepen en de vaklie den iets in het vet zit. Toen de minister van de taak van Séeun Wettig Gezag een om schrijving had gegeven die de heer Krol (C.H.) bevredigde, noemde hij in dit verband een circulaire van de burgemeester van Alkmaar, waarin een S.W.G.- opkomstplicht was gesuggereerd en die door de communist Reuter ter sprake was gebracht, minder gelukkig.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1