Twee interpellaties Bouwvakkers kunnen een woning krijgen STEGEMAN* D le Buit uit Sold morgen in de gemeenteraad Agenda Victor Hugo Raad van Oudorp ste Wijkinclcliiig Reinigingsrechten Drie zilveren jubilarissen Gerard Worm Felle brand WUHEN Als ze in Rotterdam ivillen werken Vergadering KVP Statenkring VULPENHOUDERS FRANKENBERG n.v. M. 4RKT en BEURS NIC. DO ETS, Alkmaar Burj niet J na 2 DONDERDAG 20 November 1952 ALKMAAR De heer Dr. C Berkhouwer, lid v.d. raad, heeft de raad der gemeente verzocht hem toestemming te verlenen aan het College van Burgemees ter en Wethouders mondeling te vragen de navolgende inlichtin gen: le Is het luist dat, alvorens 'n wiiziging in werking kan treden van de geldende wiikindeling dei- gemeente m.b.t. de melkvoorzie- ning der ingezetenen, door de betrokken instanties het advies wordt ingewonnen van Burge meester en Wethouders? 2e. Is het B. en W. bekend, dat momenteel een bijkans onveran derde voortzetting van de be staande toestand wordt voorbe reid, ondanks tegen deze toe stand door veie consumenten ge uite bezwaren en bedenkingen? 3e. Zijn B. en W. bereid de ge grondheid dezer, bezwaren na te doen gaan. met name om te doen onderzoeken in hoeverre een grotere vrijheid aan de zijde der consumenten gerechtvaardigd mag heten en in hoeverre de be sturen der organisaties, welke met de melkleveranciers accoord schijnen te gaan m.b.t. besten diging in hoofdzaak der huidige wiikindeling, representatief te achten zijn voor alle ingezetenen der stad, zowel vrouwelijke, als mannelijke? 4e. Kunnen B. en W. beamen dat, indien het laatste mocht blij ken niet het geval te zijn en mocht blijken, dat een grote(re) categorie der consumenten meer vrijheid wenst van keuze van melkleveranciers binnen een be perkt gebied gelijk eveneens voorgestaan schijnt te worden door het Bedriifsohap voor Zui vel er van gemeentewege naar gestreefd dient te worden, dat zodanige mogelijkheid van rui mere keuze door de consumen ten, wordt verwezenlijkt? Reinigingsrechten. De heer K. Kirpensteijn. lid van de raad, heeft de raad ver zocht in de eerstvolgende raads vergadering de volgende vragen aan het College van Burgemees ter en Wethouders te mogen stellen: 1. Is het Uw College bekend, dat zeer veel verzoeken om ont heffing van de betaling van aan slagen in de reinigingsrechten over het jaar 1951/'52, gedaan door aangeslagen en, die een la ger/inkomen dan f 2000 per jaar genieten, door de chef van de 2e afdeling der gemeentesecretarie worden afgewezen op de volgen de overwegingen: Op 'f zangkoor St. Dominicusparochie ALKMAAR Op Zondag 23 November a.s. zal zoals wij reeds hebben gemeld, het heuglijke feit gevierd worden, dat de he ren Siem Houtenbos, Baanstraat 6; Henk Bek, Dr. Schaepmanka- de 20 en Stef Bek, Snaarmans- laan 77 25 jaren lang werkend lid zijn van het St. Dominicus Zangkoor. Vijf en twintig jaren hebben de jubilarissen hun sono re stemgeluid gegeven, zowel in t koor als met solo's, voor de eredienst en tot stichting der pa rochianen. Vanzelfsprekend zal dit driedubbele jubilé op waar dige wijze worden gevierd. De Solemnele Hoogmis a.s. Zon dag om 9.30 uur zal ter hunner intentie worden opgedragen door de President van het Zangkoor, de Zeereerw. Heer Pastoor L. C. Biesta o.p. met o.a. assistentie van de Weleerw. Pater Houten- bos, Heerzoon van een der ju bilarissen. Ook het Heren- 'en Knapenkoor zullen zich deze ochtend niet onbetuigd laten, uitgevoerd wordt de vierstem mige feestmis, „Benedicamus Domino" voor gemengd koor van L. Perosi. onder leiding van de dirigent, de .heer Joh. Kuiper met orgelbegeleiding van de heer J. A. Kloeg. Na de Hoogmis om 10.45 uur zullen de drie feestelingen met hun familie in de pastorie op ge paste wijze worden gehuldigd en gecomplimenteerd door de Z E. Heer Pastoor L. C. Biesta, het Kerkbestuur en de heren van het St. Dominicus Zangkoor. Voor belangstellenden zullen de jubilarissen thuis van 15.00 tot 17.00 uur recipiëren. VALSHEID IN GESCHRIFTE ALKMAAR. Een moeder en dochter van de fam. L. te Haar lem moesten gisteren voor de Alk- maarse Politierechter verschijnen, de laatste omdat zij een post- kwitantie van de Rijksverzeke ringsbank van f 75.— 'had geïnd, na die met een valse handteke ning te hebben ondertekend; de moeder omdat zij haar dochter daartoe had aangespoord. De kwi tantie was gericht aan de vader van de dochter, die, tijdens de echtscheidingsprocedure zijn gel delijke verplichtingen niet na kwam. Op deze wijze wilden zij gedeeltelijk aan hun portemonnaie aanvullen, wat de vader daaraan liet ontbreken. De moeder werd veroordeeld tot 'n boete van f30.- subs. 15 dagen en de dochter kreeg een boete van f 15.subs. 10 dagen. Uitslag openbare aanbesteding ALKMAAR. Op het kantoor van Openbare Werken is het ver bouwen van twee bunkers tot ke telhuis en kolenberging op het terrein van de gemeentereiniging, aanbesteed. De laagste inschrijver was de firma M. v. d. Steeg te Heiloo met f 7625.gevolgd door de firma G. Tervoort Zonen te Egmond Binnen f 8130. De hoogste inschrijver was J. H. Binnekade te Amsterdam f 10.990.Er waren tien inschrij vers. a. dat bet volle kostgeld, dat een niet tot de familie be horend inwonend (kostgan ger) betaalt, tot het inkomen wordt gerekend; b. dat het inkomen uit vermo gen niet wordt berekend naar de werkelijke opbrengsten van dat vermogen, maar wordt be cijferd overeenkomstig de voor de uitvoering van de Noodwet Ouderdomsvoorziening gelden de regeling op 6 of 8 pet. van dat vermogen (resp. voor ge huwden en ongehuwden)? 2. Is het Uw College bekend, dat die aangeslagenen. die een verzoek hebben ingediend, toch vervolgd worden en genoopt worden tot betaling van aanslag en vervolgingskosten, zonder dat zij nog enig bescheid op hun verzoek om ontheffing hebben ontvangen? 3. Is het College met onderge tekende niet van mening, dat de vorenbedoelde interpretaties van het begrip inkomen in dit ver band onlogisch en onjuist zijn te noemen en is Uw College indien dit zo is, bereid de' afwijzingen op sub 1 genoemde gronden als nog te 'herzien en de verzoeken om ontheffing toe te staan? Damclub D.D.D. ALKMAAR. In de onder linge wintercompetitie handhaaf de M. J. Langras Jr. zich onge slagen aan de kop door een fraaie overwinning op M. Oud. De overige uitslagen luidden: M. J. Langras Sr.-J. Mekken 0-2 T. KornD. Stam 02 D. KornP. de Wijn 02 N. LengersA. Siim 02 N. VisserP. Booy 02 J. SchuitJ. Mekken 20 P. BooyG. Wooniik 11 N. VisserD. Korn 20 J. BleekerJ. Jorna 02 N. OudM. Hemels 1I Volgende week Maandag speelt DDD 1 te Alkmaar tegen Wor- merveer 2. KLAVESRJASDRIVE VOOR DE T.B.C.-PATIENTEN ALKMAAR. Gisteravond heeft de Klaverjasclub „In 't Klein" in de grote benedenzaal van ,,'t Wapen van Heemskerk" een klaveriasdrive georganiseerd ten bate van de patiënten in de Zweedse Paviljoenen in de Alk- maarse lighallen. Een dergelijke drive werd nu voor de vijfde maal georganiseerd. De heer Rus had er zijn zaal geheel gratis voor beschikbaar gesteld. Er was een enorme deelname. Er waren 320 kaarters en kaartsters. 160 koppels dus. Onder hen bevond zich de 82-jarige heer v. Weert, die alle vijf de drives had mee gemaakt en daarom als blijk van waardering van het bestuur .een cadeau kreeg aangeboden. Het was een drukte van be lang. Men kaartte om het hevigst en men kon de sfeer het best vergelijken met dat van een enorm kantoor, waar op felle hoogspanning werd gewerkt, om klaar te komen met belangrijk haastwerk. De kaarters zaten tot in de uiterste hoeken van de zaal, ook in de ruimte voor het buffet en het toneel. Zaterdag i.l. al moest gegadigden worden medegedeeld, dat de zaal volwas. Men had gemakkelijk ook de bovenzaal nog vol kunnen krij gen, doch die was deze avond niet beschikbaar. Ook de middenstand had zich weer van de beste zijde laten zien. Men had een groot aantal prachtige prijzen weten los te krijgen, waarvan er 40 als kop- pelprijzen weggingen en de rest diende voor de verloting, die ook nog een aardige cent op bracht. Het batig saldo van deze avond lag rond de f 500.Van dit geld zullen pakketten worden gemaakt, die de patiënten met Sinterklaas worden aangeboden. Aan de middenstand wordt door het organiserende bestuur van harte dank gebracht. De wedstrijdleiding berustte bij de heer J. Busch. Alles liep ge smeerd en de aanwezigen heb ben zich dan ook uitstekend ge amuseerd. Politievoetbal Alkmaar Rijkspolitie Alkmaar Gemeentepolitie ALKMAAR. In deze met meer spanning dan andere wed strijden tegemoet geziene derby voor de bekercomnetitie der N.P.S.B., heeft het team van de Rijkspolitie in de te Heiloo ge speelde wedstrijd met 10 ge zegevierd over het elftal van de Gemeentepolitie Alkmaar. Evenals in de vorige door de Rijkspolitie gespeelde wedstrijd stond er een debutant onder de lat, nl. Teilegen. omdat doelman Kroon het district Alkmaar gaat verlaten. Al spoedig moest Teilegen han delend optreden toen door een misverstand in de Riikspolitie- achterhoede linksbuiten Haver- lag alleen voor de Rijkspolitie- doelman kwam te staan. Op prachtige wijze wist Teilegen het schot te keren en daardoor een zeker doelpunt te voorkomen. Het spel golfde op en neer en er werd af en toe wel fors doch op faire wijze gestreden. Om beurten kwamen beide doe len in gevaar, doch de verdedi gingen wisten alle aanvallen te keren, waarbij het rustige en beheerste spel van spil Pool van de Gemeentepolitie opviel. Met de blanco stand 00 kwam dan ook de rust. Na de hervatting boekte de Rijkspolitie al spoedig succes toen spil Vonk met een verre trap ziin voorhoede aan 't werk zette. De bal kwam achter de opgedrongen Gemeentepolitie- verdediging, die even feifelde en toen ook de doelman bleef staan liep midvoor Teilegen door. Na de keeper fraai te hebben om speeld deponeerde hij de bal in het toen verlaten doel 10. Hoewel de Gemeentepolitie hardnekkige pogingen in het werk stelde om de stand gelijk te krijgen, gelukte 't haar niet. Haverlag had echter vrouwe Fortuna niet mee. toen hij bij niet kordaat ingrijpen van kee per Teilegen de bal net naast schoot. De Rijkspolitie werd steeds sterker en oefende veel druk uit op het Gemeentepolitiedoel maar wist dit evenwel niet in een doelpunt om te zetten. De stand bleef daardoor 10 in 't voordeel van het Rijkspolitieteam. DONDERDAG 20 NOV. Bioscopen: CINEMA AMERICAIN: Ver boden verhouding (volw.); VICTORIA: „Faust en de duivel". 18 jaar. HARMONIE: „De mijnen van Koning Salomo, alle lft. Aanvang der voorstellingen 8 uur. APOTHEKEN: Van heden avond 6 u. af voor spoed gevallen bereikbaar: Apo theek Hartong van Ark, Langestraat 1. Apotheker J. v. d. Mark. TENTOONSTELLINGEN: STEDELIJK MUSEUM: Mat- thieu Wiegman tot en met 23 November (werkdagen 10-12. 2-5 7-9) Zondagen 2-5 GULDEN VLIES: 8 uur: Turnver. „De Halter". WAPEN v. HEEMSKERK: 8 uur: Feestavond Spoor weg Onthouders Vereni ging. Alkmaar; 8 uur: Ver gadering Koepelcomité. Gebouw „Waakt en Bidt": 8 uur: Filmavond Snelver keer Onthouders Ver. HOTEL VICTORY: 7.30 uur: R.K. Vrouwenbeweging. RUSTENDE JAGER Heiloo: 8 uur: Negende lustrum V.V.V. VRIJDAG: Hoog water 10.00 en 22.00 üur: 4.05 en 16.10 Openbare verkoping ALKMAAR. Ten overstaan van Notaris mr. Joh. G. C. Zij nen had gisteravond in 't Gulden Vlies de openbare verkoping bij afslag plaats van enkele oer celen. Een huis en erf aan de Voge lenzang 7 (in bod op f 1980) werd verkocht voor f 2200 (ko per H. J. Harteveld). Een huis met erf aan de S'tu- artstraat 62 (in bod op f 2310. bracht op f 2585.(koper Th. de Rover). Een huis met schuur en erf aan de Maclaine Pontstr. 22 (in bod op f 6510.bracht op f 6835.(koper idem). De verkoop bij afslag van de kalkfabriek met woning en erf aan de Helderseweg 23. in de gemeente Bergen (in bod op f 7500.werd tot nadere aan kondiging aangehouden. Nieuws van liet R.K. daiiscomité ALKMAAR. Zondag 23 No vember a.s. organiseert het R.K. Danscomitè weer een dansavond voor katholieken de laatste vóór de Advent 's avonds 8 uur in 't Gulden Vlies, alhier. De kaartverkoop is als gewoonlijk: eveneens a.s. Zondag van half 12 tot half één aan de zaal. Telefoni sche bestellingen uitsluitend ge durende dit uur. Toegang alléén voor katholieken. Werk opgedragen ALKMAAR. Aan het Electro Technisch Bureau A. B. Meiman Zn. alhier is door het aanne mersbedrijf P. de Geus Zn. te Broek op Langendijk opgedragen de electrische installatie van 33 in aanbouw zijnde woningen van Rochdale; voorts is aan genoemd bureau door het Architectenbu reau P. Vlaming te Medemblik opgedragen de electrische instal latie van de in aanbouw zijnde R.K. School aan de Dusseldorper- weg te Limmen. f Advertentie) KOUSEN LINGERIES Hoek Houttil ALKMAAR DEN HELDER Uit het politierapport ALKMAAR. Gisteren heeft de gemeentepolitie tegen een Alk- maarse caféhouder procesverbaal opgemaakt „wegens het hebben van vrouwelijke personen in dienstbetrekking of het vanwege de houder in het lokaliteit aan wezig hebben van vrouwelijke personen". Hiervoor is een ver gunning van de burgemeester no dig die de man niet in zijn bezit had. De dader van de inbraak in de juwelierszaak van de heer Oudes aan het Payglop heeft ook nog een andere diefstal door mid del van inklimming op zijn gewe ten. De politie is er n.l. achter gekomen dat hij bij een aannemer gereedschappen en twee vlaggen had gestolen. Gisteren is, op zijn verjaar dag, een 22-jarige magazijnbedien de aangehouden, die een diefstal van f 500.op zijn geweten heeft ten nadele van zijn werkgever. De diefstallen waren gepleegd over een bepaalde periode met telkens een klein bedrag aan geld. DIENSTJUBILEUM ALKMAAR Vandaag her denkt de heer M. Lenards de dag dat hij 25 jaar in dienst is bij de Nederlandse machinefabriek ..Alkmaar" N.V. Op 20 November 1918 trad hij in dienst bij dit bedrijf, toen nog de Alkmaarse IJzer- en metaal- sieterii geheten, in dienst. We gens slapte en militaire dienst werden ziin dienstverband enke le malen onderbroken. Gisteravond werd hij in cafe „Centraal gehuldigd door het personeel, waarbij de personeels vereniging „Povay" zijn mede werking verleende. Hedenmorgen vond de huldi ging plaats door de directie, waarbij de directeur de jubilaris toesprak en de gebruikelijke en veloppe met inhoud overhan digde. De jubilaris vierde deze juhileumdag verder in de huise lijke kring. ALKMAAR Vanmorgen om 10 uur is er een felle brand uit gebroken in een pakhuis, gelegen tussen het Klein Nieuwland en de Zuivelfabriek Crema aan de Oude gracht. Het pakhuis was gedeeltelijk in gebruik bij de timmerman Huls kamp, die daar materialen en ge reedschappen had opgeslagen en de andere helft van het pakhuis was in gebruik bij het sigarenma gazijn de Vries uit Rochdale. Deze had er een hoeveelheid sigaren en kistjes liggen. De Alkmaarse brandweer, die spoedig ter plaatse was, had veel moeite met het blussen van de brand, waarbij ook veel rookont wikkeling was ontstaan. Het vuur greep snel om zich heen waardoor het blussingswerk geruime tijd in beslag nam. Een van de percelen van een hofje achter het Klein Nieuwland no. 42, bewoond door de familie Schouten, was ook begonnen te branden maar kon door spoedig ingrijpen van de brandweer be houden blijven. Verschillende balen en een aantal sigaren konden uit de brand gered worden, maar deze hebben waterschade opgelopen. De schade bleef beperkt tot de sigarenmakerii van de heer De Vries, die voor f 10.000 verze kerd was. Vanmorgen had hii, zowel op de boven- als op de benedenverdieping kachels aan gemaakt om de tabak te drogen. Naar de oorzaak van de brand wordt nog een onderzoek inge steld. Diefstal van ijzer ALKMAAR. Wegens diefstal van een hoeveelheid ijzer van een vuilnisbelt werd gistermiddag de Alkmaarder L. v. E. conform de eis van de Officier van Justitie, door de Politierechter veroordeeld tot een boete van f 30.subs. 15 dagen. NIEUWE SCHOOL AAN HET ZEGLIS ALKMAAR. Aan het Zeglis werd gisteravond door wethouder R. Bakker een zgn. Oostenrijkse school geopend, bestemd voor de tot dusver in diverse scholen on dergebrachte leerlingen, die ho- penliik volgend jaar zullen ver huizen naar een nieuwe openbare lagere school te bouwen aan de Willem de Zwiigerlaan. Deze tij delijke school, die drie lokalen en een speellokaal heeft, zal dan kleuterschool worden. Het merkwaardige is, dat deze school tot stand kon komen via een Hoornse firma on het gebied van tuinbouwproducten, die de schooi kon leveren in ruil voor naar Oostenrijk geëxporteerde producten. De onderdelen van de school werden aan de hand van door de Dienst van Openbare Werken alhier gemaakte tekeningen, ver vaardigd. De openings-plechtig- heid werd o.m. bijgewoond door de Inspecteur van het Lager On derwijs. de heer G. Vernooij. en de heer J. C. Mol. namens de Commissie van Toezicht op het lager onderwijs. Beiden richtten hun gelukwen sen tot het gemeentebestuur en het schoolhoofd. Burgerlijke stand ALKMAAR Geboren: Mar- tinus J„ zv S. J. M. Kamohuiis en H. C. Ottenbros. Gehuwd: Jan Roos en Johan na B. Leestemaker. Overleden: Cornelia M. Nach- bar. 70 jaar. Feestavond Door Vriendschap Sterk HEILOO. Ruim 140 duiven waren door de leden van de postduivenver. Door Vriendschap Sterk te Heiloo ingezonden om door de heren Godschalk, Ter- maat en Egbergen aan een keu ring te worden onderworpen. Het zal ongetwijfeld verheugend zijn tgeweest voor de leden van deze nog jonge vereniging, dat de keurmeesters unaniem van oor deel waren dat uitstekend mate riaal aanwezig was. Ook de be langstelling voor deze expositie was groot. De schoonste vogel van de tentoonstelling was van de heer J. Peute. le prijswin naars: de heren J. Peute, P. Zwanenburg, Dick de Nijs en Veen. Daar alle oude doffers in één klasse waren ondergebracht was de strijd om de prijzen des te feller en zo verging het ook met de duivinnen. jonge doffers en jonge duivinnen. Nadat de voorzitter van D.V.S.. de heer H. Pel, de keurmeesters dank had gebracht voor hun spontane medewerking, bood hij hen siga ren aan. Ook voor de feestavond in het Dorpshuis bleek de nodige be langstelling te bestaan. De voor zitter schetste in het kort de moeilijkheden van een jonge dui- venvereniging. Het juiste pad was echter spoedig gevonden. Fi nancieel staat de vereniging er niet slecht voor. Dat deze feest avond mogelijk was, is hoofd zakelijk aan de dames van de leden te danken. De muziek werd verzoi'gd door de debuterende band The Stylisten onder leiding van Hans Settels, terwijl clari nettist Schmersal Jr. mede aar dige liedjes zong. Na de uitreiking van de ten- toonstellingsprijzen werd de heer Dick de Nijs en echtgenote door de voorzitter hartelijk dank ge zegd voor 't vele dat zij belan geloos voor de vereniging hebben gedaan in het afgelopen jaar. Een aardige asbak met duif en een doos bonbons werden hier bij geoffreerd. Mevr. Verdonk uit Limmen droeg een rijm voor, waarom hartelijk is gelachen. Tenslotte werden de kampioens- prijzen uitgereikt. Burgerlijke stand HEILOO Geboren: Cornelis R. J. Pronk, zv H. T. Pronk en A. M. de Wit: Inge M„ dv N. S. Brink en K. Pilkes. Ondertrouwd: Reinier Dek ker en Emma Liefting. Gehuwd: Gerrit L. Verschoor en Willemiintje W. Cretier. Openbare verkoping HEILOO. Een huis met erf en tuin aan de Kennemerstraat- weg 522 alhier, gisteravond in 't Gulden Vlies ten overstaan van de notarissen J. Wildschut te Haarlem en J. de Groot te Alk maar. dat de vorige week in bod kwam op f 5510.werd gisteravond bij afslag verkocht voor f 5530.door G. Hartland, alhier. Advertentie SS/ DEN HELDER. De secretaris van de afd. Den Helder van de Katholieke Bouwvakarbeiders bond „St. Joseph" heeft van het hoofdbestuur een schrijven ont vangen betreffende plaatsing van bouwvakarbeiders te Rotterdam. De ontwikkeling van de activi teit in de woningbouw te Rotter dam heeft nl. wederom geleid tot de noodzaak om bekwame bouw vakarbeiders van elders aan te trekken. Dit geldt temeer voor die bouwvakarbeiders, die van wege de geringe bouwcapaciteit in hun woonplaats weinig werk hebben. Het gemeentebestuur van Rot terdam heeft daarom besloten aan timmerlieden, metselaars, granitowerkers, tegelzetters, stu- cadoors, loodgieters, ijzervlech- ters, opperlieden en steigerma kers van elders een woning aan te bieden, mits zij zich verbinden gedurende tenminste twee jaren onafgebroken bii de woningbouw in Rotterdam werkzaam te zijn. De gezinnen van de gegadig den moeten uit minstens drie personen bestaan. Een tegemoet koming in de verhuiskosten kan worden toegekend. Voor ongehuwde timmerlieden, metselaars. stucadoors, beton werkers en vlechters, tegelzetters en terrazzowerkers is direct plaatsing. Maar als voorwaarde wordt gesteld dat men prima vakman moet zijn. Minder goede krachten worden onder geen be- Jongen onder wagen HEILOO. De jeugdige E. Klouwers is tijdens het bieten- blad-rijden gistermiddag op de Zuidzijperweg te Wieringerwaard op onverklaarbare wijze van de wagen gevallen. De achterwielen van de wagen gingen over zijn onderlichaam heen en hij werd in zeer ernstige toestand naar het Centraalziekenhuis te Alkmaar vervoerd. Heden, Donderdagoch tend, was zijn toestand nog le vensgevaarlijk. AUTOBOTSING HEILOO. Vanmorgen om streeks half negen zijn een vracht wagen van de transportonderne ming en een luxe Ford van de heer C. Bakker, op de hoek van de Herenweg en de Stationsweg op elkaar geklapt. De beide chauffeurs was het uitzicht op de hoek belemmerd door een grote tankwagen van Esso, die voor de garage van de heer Ruiter stond geparkeerd. De linkervoorzijde van de Ford werd geheel in elkaar gedrukt. De vrachtwagen had geen schade. 18021952 ALKMAAR Uit bovengenoemde data blijkt dat 't 150 jaar geleden is, dat een van Frankrijks meest- beroemde schrijvers werd gebo ren; een feit, dat op verschillende wijzen in zijn vaderland is her dacht. We laten de bewogen geschie denis van zijn leven hier rusten, we zwijgen over zijn thans sterk verouderde toneelstukken en laten ook zijn historische en sociale ro mans buiten beschouwing evenals de „tekenaar"-Hugo (overigens door niemand minder dan Rodin groot genoemd), om slechts en kele opmerkingen te kunnen ma ken over de dichter. In de eerste plaats treft ons het phaenomenale van zijn vitaliteit, zich manifesterend in zijn parti culiere leven, maar bovenal in de hoeveelheid van zijn productie. Hij schreef meer dan 300.000 verzen en tientallen jaren werkte hij tien tot twaalf uren per dag. Dit dichterlijke oeuvre toont ver schillende facetten. Hugo is de dichter van de hui selijke haard, van het familieleven en als zodanig door vorige gene raties vooral in ons land geliefd en bewonderd. Hij verlustigde zich in de jeugd van zijn kleinkin deren, maar is ook de vertolker van zijn oudersmart, als zijn doch ter Léopoldine kort na haar hu welijk verdrinkt. Maar hij is tevens de felle sa tiricus, die de dictator Napoleon III zijn haatgezangen in het ge zicht slingert. Bovenal is hij de visionaire dichter, de ziener, die de pelgrimstocht der mensheid bezingt in „La Légende des Siè- vles", waarvan de bijbelse taferelen terecht beroemd zijn ge worden. De huidige generatie moge scep tisch staan tegenover het oeuvre van de romantische dichters, een Gérard de Nerval boven Lamar- tine verkiezen de rethoriek in Hugo's oeuvre afkeuren, dit neemt niet weg, dat zelfs een André Gide moest erkennen, dat Hugo Frank rijks grootste dichter bleef, al voegde hij aan zijn uitspraak het woord „hélas" toe. Ook de meest- eisende criticus van heden blijft Hugo's meesterschap in het ge bruik van de metaphoor bewon deren, vooral in de omvangrijke philosofische en mystieke gedich ten uit de laatste jaren. De afdeling Alkmaar van het Genootschap Nederland-Frankrijk wil op bescheiden wijze bijdragen tot deze herdenking. Voor haar leden en introdueé's zal spreken de Franse dichter Jean Rousselot, daar het bestuur meent, dat in de eerste plaats een dichter toegang heeft tot het poëtisch oeuvre van Hugo. De lezing „Hugot tel qu 'il fut" zal worden gehouden op Vrijdag 21 November a.s. des avonds 8 uur in Hotel Victory. Introducties bij de secretaresse, mej. C. Andriessen, Steynstraat 37 en 's avonds aan de zaal. ding geplaatst. Naast bedoelde vaklieden is verder nog werkge legenheid voor technici, zoals tekenaars, opzichters e.d. Ook voor gehuwde krachten is plaatsingsmogelfikheid. Deze kunnen direct de beschik king over een woning krijgen, wanneer zoals gezegd het gezin uit drie personen bestaat en men voor twee iaren in Rotterdam wil werken. Gezinnen krijgen vergoeding reiskosten gezin, vergoeding van werkelijk gemaakte kosten voor vervoer van inboedel. Bouwvakarbeiders, die hierover nog nader wensen te worden in gelicht kunnen zich vanaf heden reeds vervoegen bij de secretaris de heer R. v. d. Hoef, Coenraad Botstraat 31. alhier. Kuyper's manufacturen en beddenmagazijn geopend HEILOO Dinsdagmiddag is in het voormalige pand van de kleermakerij Zeijlmans aan de Kennemerstraatweg 127 Kuiiper's Manufacturen- en Beddenmaga zijn geopend in het bijzijn van een vertegenwoordiger van de Inkoopcombinatie „Homobonus" de heer C. de Wolf, lid van de Kamer van Koophandel voor Hoorn en Westfriesland, die een korte toespraak hield en de zaak voor geopend verklaarde, een aantal vertegenwoordigers van leveranciers en de familie leden van de eigenaar, die deze zaak heeft gesticht als filiaal van een vestiging in Purmerend. De zaak in Purmerend bestaat reeds 103 jaar. Het pand aan de straatweg is voor driekwart ge deelte verbouwd en gemetamor- phoseerd tot een bedrijfsruimte, die een keurige en moderne in druk maakt. Langs de wanden zijn glazen vitrines en vakken aangebracht, waarin de verschil lende goederen te kust en te keur liggen opgestapeld. De ver bouwing gesoniedde onder archi tectuur van Aad Ham. De ruime etalage goed gevuld met stoffen en kledij en van al lerhande kleuren, vormt op zich een verfraaiing voor de straat weg. Burgerlijke stand BERGEN. Geboren: Chris>- tina C. E., d.v. J. Duimeijer en E. Briefjes; Margaretha C. M., d.v. M. C. Veldt en M. A. Blan- kendaal; Catharina L., d.v. N. J. Rood en A. J. Vrancken. Ondertrouwd: J. de Rover en G. Ph. Vrancken. Gehuwd: Ch. Druiven en A. M. Min. fAdvertentie W eersverwachti ne Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt. Geldig van Donder dagavond tot Vrijdagavond. VANNACHT LICHTE VORST Halft tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige sneeuw. Over wegend matige wind uit Oos telijke richtingen. Vannacht lichte vorst, morgen overdag temperaturen om het vries punt. DE BROODPRIJS Zoals men heeft kunnen lezen gaat de broodprijs-verhoging a.s. Maandag in. De maximum-prijzen van het volkswittebrood en het bruinbrood gaan één cent omhoog. In ons bericht van gisteren was sprake van 35 'op 36 cent. In vele gemeenten van ons land werd ech ter reeds 36 cent betaald. De ma ximumprijs zal hier dus 37 cent worden. Alkmaar-Zaandam De Statenkring AlkmaarZaan dam van de K.V.P. komt morgen avond om 8 uur in Uitgeest in vergadering bijeen, voor de be spreking van een zeer belangrijke agenda. Aan de orde komen o.m. een bestuursverkiezing i.v.m. het bedanken van de voorzitter, en de bespreking over de nieuwe in deling. (Advertentie) voor iedere hand voor iedere beurs LANGESTRAAT 24 RAAD BERGEN Subsidie voor aankoop het Oude Hof BERGEN De raad van de gemeente Bergen zal Dinsdag 25 November des avonds om 7.30 u. in vergadering bijeenkomen. O.m. komt een voorstel aan de orde. om een rijkssubsidie voor de aankoop van „Het Oude Hof" c.a. te aanvaarden. In verband met de nationale betekenis van het „Oude Hof" juicht de Mi nister van O.K. en W. het ten zeerste toe, dat de gemeente dit complex door aankoop veilig wil stellen. De Minister is bereid, bij wijze van tegemoetkoming in de aankoopkosten een rijkssubsidie toe te kennen van f 50.000. Voorts zullen B. en W. voor stellen. de heer W. Schotten, hoofdcommies ter gemeente secretarie aan te wijzen als ad ministrateur van het nog in te stellen gemeentelijk grondbedrijf. De Haarlemse Orkest Vereni ging dreigt te worden opgeheven als gevolg van een belangrijk exploitatietekort. Hierdoor zou ie provincie Noord Holland in belangrijke mate tekort komen aan goede muziek, daar 't orkest talloze malen in Noord Holland (buiten Amsterdam) pleegde te spelen. Met G.S. zijn B. en W. van mening, dat het orkest voor de provincie van uitnemend be lang is. De bevordering van het culturele leven in Noord Holland eist, dat aan het orkest een ge zonde financiële basis wordt ge geven, waardoor het kan uit groeien tot 'n instelling, die zich zonder financiële zorgen aan de kunst kan wijden en die de al gemene belangstelling in de pro vincie zal genieten. Van Bergen wordt voor het seizoen Oct. '52 Oct. '53 een subsidie verwacht van f 189. B. en W. stellen voor deze subsidie te verlenen. NRD. SCHARWOUDE. 19 Nov. - 4500 kg peen B 13.80; C 11.80; D 8.60: 2700 kg uien 22.50—23.30; grote 22.50: 6600 ke andijvie 13.40 —17.90: B 10.70—10.90; 27.000 kg rode kool A 8.50—10.70; B 4.20— 5.60: 1600 kg groen kool A 10.60 12.10; 50.000 kg succes witte kool 4—4.30; 28.000 kg deense witte kool 46.60. LANGEDIJK. 20 Nov. 20.000 kg rode kool A 6.5011: B 4.40 9.20; B ,4: 25.000 kg groene kool 6.10; 9000 kg gele kool A 5.80 A 8.90—11.40: B 6.80—8.40: 45.000 kg Deens witte kool 4.505.80; Succes witte kool 44.40: 6000 kg uien 22.1024.40; grove .22.50 23.70; driel 2425.70; nep 31.50 2000 kg bieten A 15.10: 500 kg peen B 12.90; C 12.20; 5000 kg andijvie 15.50—18.80; 700 kg wit lof I 49—50: II 39; 600 stuks bloemkool B I 27-40: B II 10-17. de rookworst met de fijne zachte rooksmaak Oud-burgemeester Bos dankbaar herdacht OUDORP. In de raadsver gadering van Oudorp herdacht de voorzitter In warme bewoordin gen oud-burgemeester W. Bos in een rede, die door allen staande werd aangehoord. Ais oudste raadslid betuigde de heer Buren namens de raad zijn instemming met de woorden van de voor zitter. Ingekomen was een Kon. Be sluit. waarbij de burgemeester voor de tijd van 6 jaren herbe noemd werd. Van het Prijzen- bureau een schrijven, dat de aan koopprijs van grond f 0.80 per M2 te hoog was en op f 0.40 werd bepaald. In verband met de daar mede samenhangende winstder ving is met het Prij zenbureau alsnog overeenstemming bereikt. Besloten werd de verordening be treffende de winkelsluiting als volgt vast te stellen: kappers zaken tot 7 uur open: sigaren winkel bij de kerk op Zondag geopend van 8 tot 12 uur; voor de kruideniers in de wijik Friese- weg verplichte sluiting op Dins dagmiddag; voor het overige deel der gemeente geen ver plichte sluiting: vacantieregeling voor kruideniers 2x3 dagen en voor de bakkers 2x1 week. De laatste te verdelen in twee groe pen: een groep de laatste week in Juni en de andere groep de eerste week in Juli. Wethouder Tui.inman zou het wenselijk vin den, dat ook de koper gestraft kon worden en niet alleen de verkoper. De voorzitter betoog de, dat de wettelijke bepaling in de rijkswet niet door de ge meente (de lagere wetgever) kan worden gewijzigd. Voor de bij zondere scholen werd een bedrag van ongeveer f500.beschik baar gesteld voor aankoop en vervanging van verouderde leer middelen voor godsdienstonder wijs, in die zin. dat het bedrag over 5 jaar wordt verdeeld en in 5 termijnen betaald. Het be stuur van het onlangs opgerichte clubhuis had een bijdrage ge vraagd van f200.—. Omdat hier zeer nuttig werk wordt verricht zowel voor ouderen als voor de schoolvrije jeugd, zal aan deze wens worden voldaan. Bij de rondvraag zei de heer Buren, dat hij het niet juist vindt, dat het afvalwater van de Debtalcar over de weg wegvloeit. De voorzitter zal een onderzoek instellen. De heer Groot vraagt of al bekend is of de provincie steun wil verlenen tot verbre ding van 't Wuiverpad. De voor zitter zegt dat de gebruikers zich hebben verbonden alleen met luchtbanden te rijden en wan neer het Wuiver door rijden wordt beschadigd, de gebruikers dit moeten herstellen en 'in orde houden. Voldoen zij niet aan deze voorwaarden, dan zal onverwijld weer tot sluiting worden over gegaan. UITGESNEDEN BOKKING 30 ct. per 100 gram Houttil 19 - Tel. 3933 U BESTELT WIJ BEZORGEN DJAKARr hier vand ternggeke in het he landde Sc door een Een van die de presi ten, was de sie, Sultan 1 centrale figu flict in het ment wil d< van 200.000 van de bez treffendheid, Hiertegen vroegere gue de totstandl bliek gevoch de eersten te gaan, ten militairen z< Soekarno op 12 Octobi na demonsti Op 24 No Soedirman, de sultan, d de legerdivi Java gelegei J.l. Zaterc stander van ding van de zich, welke voor de han en rust op en de Klein Gasfitl en Dinsdagmi jarige Zeiste tijdens wer hoofdgasleid burgerweg 1 en overleed Han Polen Naar wij 's-Gravenhaf gatie verwa land gaat sj derzijds har niet bekend hier aankom Ronde een w< De start v gentinië is v schoven na; dit in verba welke mome 's-GRAVEI dent bij h een wolke brede vall van de Ch de heuvelf bataljon zi vigheid. Daar werl daten van h< een kleine h< nen aan een een nieuwe legd naar ee den in de v£ en verlaten de C-compa, er uitsluiten ander licht ren, omdat de communi Grote bul ronkend eer grond. Met soort tank zi den voortdu gevoerd, die nodig heef beurt het, d slecht terrei gen in de m dan Zijn dik1 riers of bul voertuig wei „Het is e zegt kapite: mandant vai het is zeer weg er kon wij hem teg Chinese ovi worden aan draad verspel en „tripflai granaten dii zodra men dun groen Af en toe die wel we wordt, een die enkele helder lich werpt. Dan middellijk i op de buik gent het p naten. Indei scheidene maar het ol om voor r:

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2