I L Draden uit verwarde kluwen van het politiek debat Van strocarton fabriek tot zuiv elproduet en een tral e Weinig animo in Frankrijk voor de officiersloopbaan 1 Grote belangstelling en hogere prijzen 40 jaar Leeuwarder ijs- en melkproducten COLAAS KLEUREN EN KNOPEN Scheidslijn tussen Twijnstra, Oud en Burgerrecht99 Vooral een tekort aan artsen en technici \AAAR cadeaux! GRIJZEN! Als Napoleon dat eens wist Bollenveiling Bovenkarspel 75 4.95 t en klein jjj 2.75 3.50 i 4.25 lamiiaiaiaii' geschenken diverse mo- luxe Engelse iaie decórs, geschenk 1.95 1 35 soorten met jractisch ca- e feestdagen 50 19.50 1750 voor garantie, in 675 in leder, vanaf 95° vuld, gemaakt 150 prima wit pa- enveloppen 145 l linnen met doorschoten 195 laaidenkokers, ne i 1.45 1.25 95° inhouden, IdonUoker 195 195 's, unikleuren skeperd flanel 1190 KMAAR NINCTEXTIEL kleed. ellen 29.75 47.50 19.50 39.50 Pagina o (Van onze parlementaire redacteur) Het resultaat van de algemene beschouwingen, die de afgelopen week in de Tweede Kamer werden gehouden, lijkt op een kluwen, waarin naar verschillende draden kan worden gezocht. Maar wie zulks beproeft ondervindt al spoedig, dat het geen eenvoudige bezigheid is. Bij de jongste verkiezingen werd zowel de mogelijk heid van een doorbraak naar links als naar rechts geaccentueerd. Als men deze draden nu echter ook uit het debat poogt op te win den, lukt zulks, wat de rechtse draad betreft maar ten dele. Wie de draden wil vinden, waaruit de kleurentegenstelling regerings- meerderheid-oppositie kan worden samengesteld, wacht al evenmin een bevredigend resultaat. Het is eenvoudig genoeg om een begin te maken door aan de ene kant de P.v.d.A. en de drie confessionele partijen bijeen te houden en aan de andere kant de V.V.D. en enkele kleine rechtse groepjes, maar bij het opwinden blijken deze draden telkens door elkaar te zitten in bijna niet te ontwarren knopen. Eenvoudiger bezigheid lijkt om zich tot de draad van het nieu we kabinet te bepalen. Dan dringt zich echter de vraag op welke kleur men moet hebben. En tenslotte is er nog de moge lijkheid om naar de draad van het te verwachten beleid te zoe ken. Tot een opwinden kan het in deze echter zeker niet ko men, omdat hiervan nog maar enkele zeer korte stukjes in de kluwen voorhanden zijn. De draad van de poging om de doorbraak naar links te acti veren kan men duidelijk vinden in de rede van de socialistische fractievoorzitter Burger. Hij con stateerde met voldoening, dat bij de jongste verkiezingen vele confessionele kiezers op de P.v.d.A. hebben gestemd en naar zijn mening zijn deze hier bij ook bewust van de door- braak-gedachte uitgegaan. Geen verwarring of tijdelijke onzeker heid dus, maar de behoefte om voor het socialisme te kiezen. Wat de kiezers betreft hoopte hij, dat deze ontwikkeling zich zou voortzetten „in brede lagen van de bevolking". En de rege ring riep hij toe ook „ten deze de tekenen des tijds te ver staan". Inconsequent. In de rede van mr. Oud, de fractievoorzitter van de VVD liggen vele aanwijzingen, dat hij or op uit is om een doorbraak ter andere zijde te stimuleren. „De tegenstelling die in onze tijd de politiek meer en meer gaat beheersen", aldus mr. Oud, „zou ik willen omschrijven als een tegenstelling tussen socialis me en niet-socialisme" .Deze te genstelling ziet hij ook in de confessionele partijen en hiervan uitgaande wil mr. Oud rekening houden met de mogelijkheid, „dat de invloed van de confes sionele partijgroepering geleide lijk zal verminderen". En de jongste kabinetsformatie „kon het ontbindingsproces wel eens verhaasten'. Hier heeft men dus zelfs voor een ogenblik de twee doorbraak-draden tegelijk in handen. De linkse doorbraak man Burger hoopt dat dit kabi net „de tekenen der tijden zal verstaan", de rechtse doorbraak man Oud gaat hier al bij voor baat vanuit door ongevraagd boven het kabinet een rode vlag te planten en de bedoeling hier van is omgekeerd evenredig. Wie de rechtse doorbraak-draad ver der poogt af te winden stoot echter op twee knopen. Mr. Oud is minder consequent dan de linkse doorbraak-man, omdat hij tevens propaganda blijft maken voor zijn gedachte van „de derde macht", een sa mengaan dus van VVD, A.R. en C.H., wanneer men er enerzijds vanuit gaat, dat de tegenstelling socialist niet-socialist dwars door alle confessionele partijen heen loopt, kan men anderzijds toch moeilijk volhouden, dat „een derde macht" een reële moge lijkheid is. Als rechts gerichte krachten in A.R. en C.H. zich nu verzetten tegen een samengaan met de P.v.d.A., zouden links- gerichte krachten in die partijen zulks ongetwijfeld doen bij een nauw samengaan met de VVD in een „derde macht". Men kan deze knoop in de rechtse doorbraak-draad slechts ontwarren door de nadruk te leggen op de persoon-Oud. Mr. Oud is veel meer een speler op het politieke schaak bord dan de leider van een doorbraak-liberalisme. Als men mr. Oud hoort constateren, dat de confessionele partijen haar bestaansrecht ontlenen aan het feit, dat zij er zijn, ziet men zijn blik over het schaakbord gaan. Hij moet het régeringskasteel veroveren en de opening, die hij ten behoeve van dit doel kiest hangt af van de feitelijke moge lijkheden, maar is zeker niet op de eerste plaats een principiële zaak. En zo wordt ook de korte, maar belangrijke discussie tussen dr. Schouten en mr .Oud duide lijker, zoals die in een van de avondvergaderingen plaats vond Waart gij het niet, zo zei de principiële anti-revolutionnair, die bij de verkiezingen van 194f van de daken verkondigde, dat ten aanzien van de Indonesië- politiek het roer om moest? Maar desondanks zijt gij daarna in een kabinet gaan zitten, dat ver klaarde, dat zij de tot dantoe ge volgde politiek zou voortzetten. Sindsdien heb ik geen vertrou wen meer in „uw derde macht" En voorts zag men dë speler Oua ook in de opsomming van de vele openingen, die hij in de loop der jaren al beproefde zo als die door de heer Tilanus van de C.H. gegeven werd. Ik heb de heer Oud gekend als Vrijz.- Democraat in de oppositie tegen de rechtse samenwerking. Ik heb hem als minister gekend. Na de bevrijding was hij socialist en nu weer liberaal. De tweede knoop in de recht se doorbraak-draad krijgt men echter veel moeilijker uit de war en deze poging levert tenslotte het verrassende resultaat op, dat men twee verschillende rechtse draden in de hand houdt. Mr. Oud maakte nadrukkelijk onder scheid tussen de VVD en de nieuwe conservatieve concentra ties buiten de Kamer. „Men behoeft burgerrecht1 en „Vaderlandse Kring" maar te lezen", aldus de heer Oud, „het zal dan duidelijk worden, dat men in die hoek van het beleid, dat wij trachten te voeren, niets vij moet hebben". LEEUWARDEN Een bekend man in de Groninger landbouwindustrie was de heer J. E. Scholten, die door zijn stichting van de N.V. Leeuwarder Ijs- en Melkpro ducten Fabrieken (Lijempf) ook bekendheid kreeg in I1 riesland en zelfs in de kop van Noord-Holland, waar deze N.V. contacten legde. Het Lijempf-concern, dat thans 19 fabrieken telt, terwijl de N.V. tevens mede eigenaresse is van een drietal fabrieken in Noord-Hol land, is gegroeid uit een achttal zuivelfabriekjes en een strocartonfabriek, welk laatste bedrijf verdween en plaats maakte voor het gebouwencomplex van de N.V. te Leeuwarden, dat thans het centrale punt is van de acht tien fabrieken. zienlijke hogere eisen worden gesteld dan voorheen. t Gedurende de jaren van be staan van de N.V. zijn bijna evenveel fabrieken aangekocht als verkocht. De rede hiervan is een ver doorgevoerde concentra tie welke tenslotte als resultaat afwierp een zo economisch moge lijke werkwijze, welke thans vrijwel tot de ton is bereikt, zo werd medegedeeld op de giste ren in het hoofdkantoor van de N.V. te Leeuwarden gehouden bijeenkomst met vertegenwoor digers der pers. Naast het streven van een zo groot mogelijke concentratie, stelt de directie zich tevens tot doel zoveel uit de melk te halen als maar enigszins mogelijk is. Dit brengt met zich mede. dat steeds gezocht moet worden naar andere producten, hetgeen een bedrijf als de Lijempf. aldus de directeur, ir. A. Cats, nodig heeft, daar een stilstand voor ons achteruitgang betekent. Daarom is aan het bedrijf een z.g. research-afdeling verbonden, welke steeds zoekt naar nieuwe mogelijkheden en tot op heden haar taak met succes heeft vol bracht. Het beste bewijs hiervan levert wel de voorbije oorlog, toen deze afdeling allerlei ver vangingsproducten voor het bedrijf zocht en hierin uitermate goed is geslaagd. Immers zou het bedrijf dan niet tot de fabri cage van kunsthoning. weinasta en dergelijke ziin overgegaan, dan had men de fabriek moeten sluiten, daar er in die tiid aan de Liiempf-fabrieken nagenoeg geen melk werd aangevoerd en verschillende bedrijven zelfs door de. Duitsers waren gevor derd. De productie De Lijempf heeft bijna vanaf de oprichting in de Nederlandse zuivelindustrie een bijzondere plaats ingenomen, aanvankelijk niet zozeer wat haar omvan» betreft dan wel de wijze van organisatie. productie-inrichting en afzet en vooral ook de basis waarop de melk betrokken wordt. Bij de oprichting betrok men melk van ongeveer 500 veehou ders. terwijl momenteel meer I dan 7000 boeren dagelijks hun melk aan de Hiempf-bedriiven leveren. Deze leveranciers kan men vinden in de provincies Fries land,. Groningen. Drente. Over- iisel, Gelderland. Noord-Holland en in de Noord-Óost-Polder. Aanvankelijk werd de melk alleen verwerkt tot boter en kaas, maar al spoedig ging de research-afdeling te werk en men schiep andere mogelijk heden door de productie van melkpoeder, chocolademelk, baby voeding en vooral ook geconden seerde melk en dergelijke. Momenteel verwerken de ge zamenlijke Lijempf-bedrijven on geveer 200 millioen kg melk. In 1913 was dit 17 millioen kg, het geen dus wel de groei van het bedrijf illustreert. De afzet Aan het belangrijke sluitstuk van de bedrijfsvoering, de afzet, is steeds veel aandacht besteed. Reeds in 1915 werd in Londen een kantoor van de Lijempf ge vestigd in verband met de afzet van gecondenseerde melk. Hoe wel de Europese landen vanouds de belangrijkste afnemers van de zuivelproducten van de Luempf zijn geweest, werden ook de landen buiten Europa en het binnenland niet verwaar loosd. Grote veranderingen in de afzet deden na de laatste oor log hun intrede. Niet Europese landen zijn voor een groot deel in de plaats ge treden van enkele Europese landen, in het bijzonder Enge land.. dat als gevolg van eco nomische moeilijkheden de in voer tot het uiterste beperkt, vooral de duurzame producten als gecondenseerde melk. melk poeder en speciaalproducten (babyvoedsel, ijscomoositie) wor den thans in veel sterkere mate dan voor de oorlog naar tro pische en sub-tropische gebieden verkocht, hetgeen tot gevolg heeft dat aan de kwaliteit aan- Voor wat de buitenlandse markt betreft, verwerft de N.V. voor ongeveer 40 tot 50 millioen aan deviezen. Vooral het ster- lingblok neemt hier een belang rijke plaats in. De export naar de dollargebieden is kleiner, doch neemt met de jaren toe. Vooral op de Zuid-Amerikaanse markt vestigt Nederland zich steeds beter. De bedrijfsvoering Al spoedig na de oprichting werden er plannen gemaakt om van de afzonderlijke zuivel fabrieken die de vennootschap bezat, een renderend geheel te maken. De terreinen te Leeuw arden werden tot centrale inge richt, van waaruit de leiding wordt gegeven en waar de ad ministratie, de technische afde lingen, laboratoria, verkoop- en inkoopafdelingen. alsmede de magazijnen en pakhuizen ziin on der gebracht. Door deze opzet werd het mogelijk vele werk zaamheden door specialisten te laten uitvoeren. De fabrieken, die melk ontvangen en verwer ken. konden hierdoor hun volle aandacht schenken aan de ver werking van de melk en aan de veehouders in hun omgeving. Dit principe is in de loop der jaren steeds verder uitgewerkt. Kleine fabrieken werden samen gevoegd met andere Liiempf- fabrieken, waardoor de verwer kingskosten verlaagd konden worden. Van de fabrieken die bij de oprichting van de Lijempf aanwezig waren, zijn er nog slechts drie over. waarvan er één momenteel als melkontvang- station dienst doet. Tvperend voor het bedrijf is de basis waarop de grondstof, de melk. betrokken wordt van de veehouders. De boeren ziin volledig vrij ten aanzien van het leveren van de melk die op hun bedrijven gewonnen wordt. Noch enig lidmaatschap, noch enig contract verplichten de boer ziin melk aan de Lijempf-fabrieken te leveren. De boeren bieden de Lijempf hun melk ter verwer king aan in het vertrouwen dat zij hiervoor een concurrerende ori'zullen ontvangen en dat zii als leveranciers een goede be handeling genieten. De sterke stijging van het aantal melkleve- ranciers bewijst, dat het principe gezond is en dat talloze vee houders dit weten te waarderen. Ook op het gebied van de ser vice aan de boeren is de Liiempf met haar tiid meegegaan. In 1946 werd een landbouwkundige afdeling opgericht. Een land bouwkundig ingenieur is met de leiding hiervan belast en geeft de boeren op verzoek gratis ad viezen. De landbouwkundige houdt zich in het bijzonder bezig met op UBA SUUOJOqjOASJTOJIIEMq op melk met de vele daaraan ver bonden problemen. Het maand blad „Inzicht", dat in 1947 voor het eerst verscheen, wordt gratis aan alle melkleveranciers ver strekt. Gaan wij dus weer terug naar de tegenstelling van vroeger tus sen vooruitstrevende liberalen en conservatieve liberalen? Deze tegenstelling, die mr. Oud op riep, zoo bij een volgende ver- kezing tot de oprichting van een „Burgerrecht"-partij kunnen lei den, maar voor de VVD is er in dat geval dan te weinig toe komst meer als rechtse door braakpartij. Het onderscneid dat mr. Oud tussen VVD en „Burgerrecht" maakte is ook een van de moei- lij kneden, waarop men stuit als men een poging waagt om in de klauwen van de algemene oe- schouwingen de draden voor de kleurentegenstelling regerings meerderheid en oppositie te vin den. Om het verwijt conser vatief te ontgaan heeft de leider van de VVD er op gewezen, dat er in zijn fractie „niet één lid is, dat niet vooruit wil". Hij haakte weer vast aan het program van de Vrijz.-Demo- craten, plaatste sociaal-voelende liberale werkgevers van vroeger op een voetstuk en hij verheugde zich erover, „dat het in ons land en in onze tijd mogelijk is" dat mannen als De Bruyn en Suur- hoff tot het ministerschap kun nen worden geroepen. Wie zo de draad afwindt, ziet de oppositie- kleur steeds meer verbleken, maar men moet hierbij toch in gedachten houden, zoals ook reeds uit het bovenstaande is ge bleken, dat mr. Oud nogal gemakkelijk van kleur veran dert. Men ziet trouwens even later' de rose kleur al weer ver schieten bij de opmerking dat de aparte minister voor de PBO „de gehele dag niets anders te doen zal hebben dan stimule ren". Tot een ronde erkenning van de juistheid van hetgeen de liberale werkgever Twijnstra over de P.B.O. gezegd heeft, kwam het zeker niet en dit ware toch de beste mogelijkheid ge weest om zich als vooruitstre vend liberaal aan te dienen. Des ondanks blijft de rede van de heer Twijnstra een moeilijkheid, waaraan mr. Oud voorshands meende te ontkomen door enkel de belastingpassage uit de rede op „Burgerrecht"-wij ze vertaald, tot de zijne te maken. Maar hiermed eis de ontwikkeling van het liberalisme zelf in drieërlei vorm (TwijnstraOud„Burger recht") nog niet in een bedding geleid. Voortgaande stoot men op tal van andere knopen. De rede van de woordvoerder van de groep- Welter, prof. Lemaire, die een samenwerking van de drie chris telijke partijen zou hebben be geerd, vertoont evenmin een duidelijke oppositiekleur. Ook hij nam het woord „progressief" in de mond, een woord waarvan de heer Weiter gruwt en die ook in „Burgerrecht" schrijft, de zelfde concentratie waarvan mr. Cud zo nadrukkelijk afstand nam. En met betrekking tot de P.B.O. baseerde prof. Lemaire zich wel op de rede van de heer Twijnstra, zij het dan om daar mede te betogen, dat gedwongen oplegging geenszins noodzakelijk is. Voor .„Burgerrecht" was de rede van de heer Twijnstra ech ter „de tragedie in de Kon. Schouwburg". Is prof. Lemaire soms weer zo iets alsde linkervleugel van de groep- Welter? Andere formidabele verwarrin gen tussen de draden van de regeringsmeerderheid en de op positie heeft men reeds in onze overzichten kunnen aantreffen. De draden van de regerings meerderheid liggen verward in de tegenstelling doorbraakanti doorbraak. Met betrekking tot de maatregelen in zake opvoering van de werkgelegenheid dreigt zelfs het hele patroon van kleur te veranderen, omdat men er voorshands slechts uit kan Ko men door de P.v.d.A.-draad en die van de drie confessionele partijen en de VVD uit elkaar te houden. Desondanks zal het nieuwe ka binet er toch in moeten slagen om met de rood-christelijke kleu ren te werken. Voor de hoofd draad, die het zelf moet leve ren, durfde het echter nog geen kleur aan te geven. Wij moeten die straks zelf maar bepalen en waarbij het kabinet waarschijn lijk hoopt, dat de kleur anders zal zijn naarmate het licht van links of rechts valt. Maar dat is latere zorg, want van de plan nen is er nog slechts de aan kondiging. Al met al een debat om kleurenblind van te wor den Onderscheiden HEERHUGOWAARD Bij Ko ninklijk Besluit is toegekend de Eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in brons, aan S. Groot, melkstorter in dienst bij de Coöperatieve Zuivelfabriek Excelsior", te Heerhugowaard. RESTAURATIES IN DE TREVESZAAL De historische Trèves- zaal, in het ministerie van Verkeer en Wa terstaat te Den Haag wordt voor het eerst in haar bestaan ge heel gerestaureerd. Oorspronkelijk diende de zaal als conferen tie-ruimte voor de Staten-G ener aal; ook werden er de buiten landse gezanten ont vangen. Historische bekend heid verwierf de zaal, doordat er in 1609 de besprekingen werden gevoerd, die leidden tot het 12-jarig- be stand. Overzicht' der werk zaamheden aan de be schilderde plafonds en de rijk bewerkte mu ren. (Van onze correspondent) PARIJS, November 1952 De Franse legerleiding staat voor een probleem, dat haar tot op heden vreemd was: weinig animo voor de officiersloopbaan. Bij de gewone diensten heeft het tekort nog geen zorgwekkende vor" men aangenomen, maar de aanmeldingen bij de genees kundige en technische diensten zijn onder het gevaarlij ke minimum gekomen. Het vervelende voor het minis terie van Defensie in Parijs is, dat dit verschijnsel zich wel op een heel ongelegen tijdstip voordoet, nu immers de uitbreiding van leger, vloot en luchtmacht dringend aan de orde is en bovendien de slijtingsoorlog in Indo- China zeer veel inspanning vergt. In 1933 kozen nog 191 van de 245 afgestudeerden van de be roemde polytechnische hoge school een militaire loopbaan: in 1949 kon men zulke liefhebbers onder de 263, leerlingen op de vingers van één hand aftellen. De animo voor de officiersschool in Saint Cyr is eveneens dras tisch gedaald: in 1933 waren er daar nog 1730 candidaten voor hettoelatingsexamen, vijftien jaar later nog slechts 460. Bij de medische dienst is het niet veel beter. Krachtbron voor deze legerdienst is steeds de „Ecole de Santé" in Lyon ge weest. Ze leidt kosteloos op tot het artsexamen, maar de afge studeerden ziin verplicht een jaar in een Frans hospitaal en viif iaar bii de troepen dienst te nemen. Vóór de oorlog liep het storm naar dit „buiten kansje" in 1949 meldden zich nog ruim achthonderd candi daten aan en dit jaar slechts een kleine zeshonderd. Het ergste is. volgens het oordeel van de kwaliteit van de adspiranten al even hard achteruit loopt als de kwantiteit. Enige tiid geleden kwam de „Ecole de Santé" in de publici teit door het geval-Soler. Albert Soler. een der meest bekwame leerlingen van de school, weiger de ziin laatste examen af te leg gen. omdat hii absoluut geen zin meer had in een militaire loop baan. Hii bood aan alle kosten, welke tiidens ziin studie voor hem gemaakt waren, terug te betalen. Dit verzoek werd afge- Toen werd Soler halsstarrig, in de hoop dat hii van de „Ecole" zou worden weggestuurd. Maar in plaats daarvan liet de direc teur van het instituut hem arres teren op grond van dienstweige- Burgerlijke stand PURMEREND Geboren: Wil helmus H„ z. v. W. C. van Baarsen en C. J. Greuter won. te Beemster; Tini, d. v. R. Hellenberg en C. Been won. te Beemster; Trijntje d. v. J. A. Hendrikse en A. Beets won. te Beemster; Martha. A. d. v. J. Voet en A. Langerijs. Ondertrouwd: Jacob Janneman, 25 jr te Hilversum en Trijntje Th. Janosik, 22 jr; Cornelis van Toor, 26 jr en Cornelia M. Deitmers, 25 jr. Getrouwd: Cornelis Schoen, 25 jr te Beemster en Neeltje Takken- berg, 19 jr. Overleden: Geertruida Bloem, 68 jr; Adolf H. Beijer, 66 jr, echtg. v. Antje Daman. ring. Gevolg is. dat de plannen van Albert Soier niet doorgin gen. maar tevens, dat de animo voor Lyon nog meer aan het dalen is. Bii wijze van voorzorgs maatregel heeft de minister van Defensie al moeten gelasten, dat zonder uiterst dringende redenen geen enkele militaire arts de dienst meer verlaten mag. Oorzaak waardoor de militaire loopbaan in Frankrijk in dis- crediet geraakt is, ligt voorname- liik in de slechte bezoldiging. De meeste ionge artsen en technici worden naar Indo-China gezon den. waar zii als goede vader landers hun best doen, doch al lerminst in staat van verrukking j geraken over de manier waarop het vaderland ziin trouwe zonen beloont. Bii iedereen kriigt dan ook op den duur de stemming van ::Hoe eerder ik eruit ben. hoe beter" de overhand. In de burgermaatschappij is het beter carrière maken en valt er meer te verdienen. Nu heerst die mening ook al op Saint C.yr. de „Ecole de San- te" en de' polytechnische hoge school. Als Napoleon dat in ziin tiid eens geweten zou hebben.. Propaganda-vergadering K.V.P. HEERHUGOW AARD-NOORD Zaterdagavond a.s. om 7.30 uur zal de K.V.P., afdeling Heerhugo- waard-Noord een propaganaa- avond houden in het lokaal van de heer Jac. Baars alhier. Behalve een lezing over Spanje met licht beelden door de heer Dominicus uit Alkmaar vermeldt de agenda 1. Algehele bestuursverkiezing. Niet herkiesbaar zijn de heren Jac. de Wit en C. J. Plak, resp. wegens vertrek naar elders en bedanken. 2. Verkiezing afgevaardigden naar de diverse Rijks- en Statenkring- vergaderingen. 3. Bespreking van de gemeenteraadsverkiezingen. Ook vermeldt de agenda de ver kiezing van een voorzitter. Als candidaten voor het nieuwe bestuur zijn voorgesteld in alpha- betische volgorde: K. Borst Sz. en H. van Woerkom. Hopelijk zal deze algehele bestuursverkiezing te baat worden genomen door de leden om ook nieuw bloed aan de bestuurstafel te brengen. Voor de veiling van 19 Nov. 1952 waren aangezet 5860 man den gladiolen en lelies. De be langstelling was zeer groot. De kooplust was goed te noemen, waardoor de priizen belangrijk hoger lagen dan vorige week. Aan tulpenplantgoed werden nog ongeveer 400 manden aange voerd. Notering was als volgt: Abu Hassan 14 op 500, 12-14 355. 10- 12 150—225, 8-10 135—150; Acca Laurentia 14 op 220265, 12-14 180—195, 10-12 105—125, 8-10 95; Adinda 14 op 225255, 12-14 185, 10-12 135- Allard Pierson 12-14 195—220, 10-12 135—140. 8-10 105115; Ankara nita 14 op 285, 10-12 170—175. Aranquez 10-12 Aviatrice 10-12 170, 8-10 115; Are de Triumph 12-14 195: Alfred Nobel 10-12 340; J. S. Bach 14 op 195—210, 12-14 180—195, 10-12 100; Bitto Heaven 12-14 305310, 10-12 165—170. 8-10 120; Bloem fontein 14 op 100125, 12-14 95 —115. 10-12 90—110, 8-10 80— 105; Boulogne 14 op 310, 12-14 200—290. 10-12 155—225, 8-10 170: Bouton d'Or 14 op 215, 12-14 215. 10-12 95, 8-10 95; Cherbourg 14 op 560. 12-14 475—505, 10-12 405; Ag- 265—275, 12-14 12-14 8-10 125—135 145, 8-10 115; 425 8-10 190; Clingendaal 305 310, 12-14 170—200, 10-12 130— 160, 8-10 120; Crimson Glow 12- 14 170, 10-12 125; Catelya 12-14 145, 10-12 135; Dr. Dentz 14 op 280—290. 12-14 170—185, 10-12 115—135, 8-10 85—105; Early Sunrise 10-12 145—195, 8-10 140 —145: Energie 12-14 185, 10-12 135; Elisabeth 14 op 215—320, 12- 14 185, 10-12 130—135; Dr. Fle ming 14 op 210—225, 12-14 160— 200, 10-12 130—140. 8-10 105— 120; Firmament 12-14 170—215, 10-12 115; Gen. Eisenhower 14 op 205—235, 12-14 160—220, 10-12 100—145, 8-10 115—140; De Goe- de's Triumph 12-14 280; Gold Dust 14 op 220—285, 12-14 115 230, 10-12 80—120, 8-10 85—105; Gold Lac 14 op 210—235. 12-14 155—215, 10-12 110—130, 8-10 80 95; Golden Favorite 14 op 300, 12-14 190, 10-12 155; Golden Show 14 op 245, 12-14 245, 10-12 95; Golden West 12-14 150—155, 10-12 110—120, 8-10 95; Golden Wonder 10-12 110—125, 8-10 110 125; Gloriosa 12-14 240. 10-12 155, 8-10 145: Grand Monarch 14 op 415, 12-14 415; Halley 12-14 155, 10-12 105; Han van Meegeren 8-10 115; Hanny Schaft 14 op 415, 12-14 305, 10-12 205; Hawaii 14 op 200—215, 12-14 150—205, 10-12 125—140, 8-10 110—115; Holland's Glorie 14 op 165210, 12-14 150—160, 10-12 120—130, 8 10 105115; Hopmans Glorie 14 op 445—520, 12-14 425, 10-12 160 —265, 8-10 130—150; 111 de France 14 op 295, 12-14 200—230, 10-12 130—135, 8-10 110; Java 14 op 225—250. 12-14 170—215. 10-12 80—120, 8-10 105—110: Johan Straus 14 op 135—150, 12-14 100 —135, 10-12 105—125, 8-10 95— 110; Joh. van Konijnenburg 14 op 600—605, 12-14 460—600, 10- 12 395—420. 8-10 280; Juniklok- ken 14 op 300, 12-14 315—330, 10-12 135—155, 8-10 75—125; Joh. Wagenaar 10-12 295, 8-10 180; Kardinal Spellman 12-14 280 325, 10-12 140—170, 8-10 125— 130: Kon. Astrid 12-14 200, 10-12 95. 8-10 95; Lavendel Dream 14 op 325, 12-14 255. 10-12 165, 8-10 155; Leeuwenhorst 14 op 165 210, 12-14 160—200, 10-12 150 200, 8-10 150; Lilac Wonder 14 op 160—175, 12-14 115—170, 10-12 105—115. 8-10 65; Limburgia 10- 12 155—190. 8-10 120: Louis Mayer 14 op 385, 12-14 335, 10-12 275, 8-10 145; Lord Nelson 14 op 225, 12-14 180, 10-12 125, 8-10 90; Maiuba 14 op 550, 12-14 495— 500. 10-12 260—295. 8-10 180; Mansoer 14 op 305320. 12-14 280—315. 10-12 210—280, 8-10 150 205: Marks Memory 14 op 285 —310, 12-14 210—230, 10-12 120 155, 8-10 95140; Maskerade 14 op 300—345, 12-14 275—305, 10-12 140—155, 8-10 85—120; Me morial Day 14 op 235-250, 12-14 185—200, 10-12 155,160, 8-10 120; Modern Times 12-14 415, 10-12 260—275, 8-10 145—165: Montgo mery 14 op 345355, 12-14 290 315, 10-12 175—185. 8-10 120 145; Morning Kiss 14 op 200 195, 8-10 65150: Mount Hood 12-14 125, 10-12 100, 8-10 95: Nw. Europa 14 op 280350, 12-14 285 —310, 10-12 255—280, 8-10 105 195; Normandië 14 op 465, 12-14 355—385, 10-12 265—290, 8-10 140; New York 12-14 160, 10-12 95— 180, 8-10 80—115; Orange Queen 10-12 235: Pacific 14 op 310, 12-14 225; Pax 14 op 205, 10-12 130, 8-10 100: Paul Rubens 14 op 290310, 12-14 250—280, 10-12 230—185, 8-10 140—185; Picardy 14 op 405, 12-14 335—425, 10-12 230—360, 8-10 185—200: Puccini 10-12 225, 8-10 130; President Truman 12-14 350, 10-12 205, 8-10 205; Prinses Beatrix 12-14 245, 10-12 125: Pac- tolus 10-12 145, 8-10 105; Prins Carnaval 12-14 180; Ravel 10-12 215. 12-14 180—210. 10-12 115 465; Red Fox 14 op 175—245, 12- 14 140—205. 10-12 100—150, 8-10 120; Rosa van Lima 14 op 310 340, 12-14 205—280, 10-12 155 170, 8-10 120—140; Royal Dream 10-12 120; Rijzende Zon 14 op 255, 12-14 180. 10-12 130, 3-10 85; Salmans Glory 12-14 560, 10-12 365, 8-10 175; Silentium 12-14 325 —365, 10-12 170—175, 8-10 115 125; Silhouet 14 op 170—210, 12- 14 175, 10-12 100; Skymaster 14 op 185, 10-12 185; Snéeuwprinses 14 op 150—180, 12-14 115—150. 10-12 110—125, 8-10 95—110; Sweet Seventeen 12-14 380, 10-12 135—190. 8-10 155—170; Spotlight 12-14 385—430, 10-12 300, 8-10 285: van Tienhoven 14 op 315, 12-14 225, 10-12 155; Tivoli 12-14 235—285, 10-12 190—200, 8-10 140; Topscore 12-14 340—350, 10-12 225. 8-10 170; Uncle Tom 14 op 275—325, 12-14 265—300, 10-12 185—190: Ursus 14 op 320, 12-14 250, 10-12 160; Vincent van Gogh 14 op 570, 12-14 570—580, 10-12 380—385. 8-10 280—285; Zomer- vreugde 12-14 160, 10-12 125, 8- 10 95; Lelie Regale 24 op 4300, 22-24 2500—3500, 20-22 2000— 2900, 18-20 1300—2200; Lelie Henry 24 op 3000. Alles per 100 stuks.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5