19 Januari wordt begonnen met werving van200000 man Politieke moord Dertienjarige knaap bluft een bres in ijzeren gordijn Beeltenis van Sint Petrus te Rome ontdekt De melkprijs garantie voor de hoer in het Saargebied Zijn konijnen verkocht om bij vader te komen Mr. Donker even grondig als prof. L Ernstige ontploffing in een Belgische mijn DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Dodelijke vergissing Garantieprijs 20 cent* verrekenprijs 22 cent Rechtsherstel had het beheer over twee milliard Adenauer houdt vol Doden en gewonden BESCHERMING BURGERBEVOLKING Minister Beel geeft op plannen nadere toelichting Reorganisatie van kabinet? Stijn Streuvels Nobelprijs 1953 Pro-Duitse democraat slachtoffer Benoemingen van Eisenhower Immigranten contra politie CLANDESTIEN VAN POLEN NAAR ENGELAND Nederland en India's voorstel Graham Greene weigert visum NOORDHOLLl Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur; E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen. Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. 'L alerting 22 November 1952 48e Jaargang No. 12635 Buiten Cod is 't nergens veilig (Vondel) (Van onze parlementaire redactie) De Minister van Binnenlandse Zaken,, prof. Beel, heeft gistermorgen op een bijzondere vergadering van de Raad van Bestuur van de Stichting „Bevordering Be scherming Bevolking" medegedeeld, dat de voorberei ding van de „Bescherming Bevolking" thans zover is gevórderd, dat binnenkort met de werving van 200.000 benodigde noodwachters mannen en vrouwen reen begin kan worden gemaakt. De wervingsactie zal zeer waar schijnlijk beginnen in één van de drie Zuidelijke provincies of in Utrecht, omdat men daar met de voorbereidingen het verst is ge vorderd. In het geheel hebben zich over 't gehele land reeds 10.000 a 15.000 personen onderhands bereid verklaard aan de organisatie mee te doen. De intense propaganda, die de afgelopen tijd gevoerd is, heeft overal een algemeen begrip voor de noodzaak van de opbouw van de organisatie aangekweekt. 215.000 noodwachten Onder het totaal aantal vrijwil ligers zullen ongeveer 40.000 vrij willigers komen, die een volledige dagtaak zullen krijgen. Zij zullen behalve de normale opleiding nog een extra-scholing krijgen en in dienst komen in tijden van pa raatheid. De honorering van deze mensen zal f 6.75 tot f 11.per dag bedragen, vermeerderd met f 1.50 per dag, wanneer er sprake is van loonderving. Het totaal aantal zogenaamde toerbeurtnood- wachters zal waarschijnlijk 175.000 bedragen, zodat er in het geheel ongeveer 215.000 noodwachten zullen komen. (zie vervolg pag. 3) ROME Prof. Margherita Gar- ducci van de Universiteit te Rome heeft op een bijeenkomst van kardinalen, andere hoogwaardig heidsbekleders en archeologen medegedeeld, dat zij op 20 meter afstand van de plaats onder de St. Pieter te Rome, waar het graf van St. Petrus is, een steen heeft ontdekt, waarop een beeltenis is gegraveerd, welke mogelijk de Apostel Petrus voorstelt. Daarnaast bevond zich een in scriptie, welke een bede zou be vatten aan Petrus om tot Chris tus te bidden voor de in de na bijheid begraven christenen. Volgens prof. Garducci zou deze inscriptie van kort na de dood van de Apostel, omstreeks In Indonesië DJAKARTA Het Franse persbureau AFP meldt uit Dja karta dat een reorganisatie van het Indonesische kabinet op han den schijnt te zijn. Minister-pre sident Wilopo, die Vrijdag de gehele dag overleg heeft gepleegd met de leiders van alle politieke Dartijen. heeft president Soekar- no medegedeeld, dat hij de ver antwoordelijkheid op zich neemt om meningsverschillen, die in 't leger ziin ontstaan, uit de weg te ruimen. het jaar 67, dateren. De afbeelding zou dus door een tijdgenoot van de Apostel gemaakt kunnen zijn. Zij stelt een kaalhoofdig man voor, met grote oren en neus, vlezige lippen en grote ogen. candidaat voor BRUSSEL Tijdens een ver gadering van de Koninklijke Vlaamse Academie voor Taal- en Letterkunde, is besloten de schrij ver Stijn Streuvels voor te dra gen als candidaat voor de Nobel prijs voor 1953. Bij narcose HILVERSUM De Justitie heeft lijkschouwing doen verrich ten op het stoffelijk overschot van de 22-jarige Mevr. van 't Hul uit Laren, die onlangs in het R.K. Ziekenhuis te Hilversum is over leden. Onderzocht wordt of de doods oorzaak moet worden toegeschre ven aan het gebruik van een ver keerde vloeistof bij de narcose, die Mevr. van 't H. tijdens een operatief ingrijpen is toegediend. Het gerucht gaat nl. dat hier bij vergissing formaline in plaats van aether is gebruikt. In hoe verre de behandelende vrouwen arts, die door een zijner assisten ten de narcose heeft doen toedie nen, verantwoordelijk zou zijn, wordt tevens door de officier van' Justitie te Amsterdam, mr. H. A. Wassenberg, onderzocht. 's-GRAVENHAGE, 21 Nov. De minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening heeft voor het melkprijsjaar November 1952 tot November 1953 de garan tieprijs voor de melk vastgesteld op 20 cent per kg melk met een vetgehalte van 3>/2 pet. In afwijking van de in de laat ste jaren gevolgde gedragslijn is de zogenaamde verrekenprijs voor consumptiemelk boven het ni veau van de garantieprijs vastge steld, te weten op 22 cent per kg. De regering heeft zich in prin cipe verenigd met het voorstel van het bedrijfsleven, met ingang van 18 April 1953 de bepalingen ten aanzien van de bestemming van de melk en de prijsvorming van de consumptiemelk te doen vervallen. Dit heeft tot gevolg, dat de aan vullingsregeling voor consumptie melk op die datum niet langer van kracht zal zijn. Aangezien de BAD EMS, 21 Nov. De West- Duitse vice-kanselier Franz Blue- cher heeft vandaag de beschuldi ging uitgesproken, dat een lid van de pro-Duitse democratische par tij in het Saargebied gisteren avond in Saarbruecken het slacht offer is geworden van een poli tieke moord. Bluecher zei dat de man, die hij Geyer noemde, aangevallen en dodelijk gewond werd door on bekend gebleven aanvallers die een overval deden op zijn huis in Saarbruecken op zoek naar ver boden pamfletten van de demo cratische Saarpartij (DPS). Bluecher deelde verder mee, dat de zoon van Geyer, die zijn vader te hulp snelde, ernstig ge wond werd. Hij zei dat Geyer neergeslagen werd nadat hij de indringers ver teld had dat hij geen illegale strooibiljetten in zijn huis had. Het lijk van het slachtoffer is in beslag genomen door de politie van de Saar. De D.P.S. is door de Saarrege- ring verboden. Volgens de regering van het Saarland zou Geyer na een gevecht van zijn zoon met de twee bezoekers, aan hartverlam ming zijn overleden. NEW YORK, 21 Nov. Gene raal Eisenhower heeft vandaag George M. Humphrey (Cleveland, Ohio), tot minister van Financiën benoemd. Herbert Brownell Jr. (New York) werd door hem be noemd tot procureur generaal en Harold Stassen, de voormalige gouverneur van Minnesota, tot directeur van de M.S.A. Hier ligt de zware vrachtwagen van expeditiebedrijf De Bruyn uit Enkhuizen in het IJsel- meer. Gisteravond is hij even voorbij Hoorn van de Schellinkhouterdijk gereden. De twee inzittenden bleven ongedeerdAlvorens de auto kon worden geborgenmoest de lading worden gelost. kostprijs in de verschillende ge bieden sterk uiteenlopen, is de garantieprijs voor het thans aan gevangen melkprijsjaar gebaseerd op de gemiddelde kostprijs in de zandgebieden. Bij het vaststellen van deze prijzen is .er van uitgegaan, dat een wederom door het bedrijf schap voor zuivel ingesteld zui- velfonds het betalen van een toe slag op alle in consumptie ge brachte melk zou mogelijk maken. Deze toeslag zal gelijk zijn ?an het verschil tussen de zuivel- waarde en de verrekenprijs. Uit het landbouwegalisatiefonds zal opnieuw een subsidie worden ver leend voor alle consumptiemelk, mede als gevolg waarvan voorals nog geen wijzigingen in de con sumptiemelkprijs zullen worden aangebracht. Communistisch stoken in Australië? MELBOURNE Manschappen van de Australische politie zijn in het Brooklyn-kamp voor immi granten in de omgeving van Mel bourne slaags geraakt met man nelijke Britse immigranten. De politie kwam imrpigranten uit hun onderkomen zetten omdat zij geweigerd hadden verblijfkos ten te betalen. Later werd in Melbourne een betoging gehouden door vakver enigingen die eisten dat Australië de immigratie zou staken totdat alle Britten die reeds in Austra lië zijn, behoorlijk behuisd zijn. De Australische minister van immigratie, Holt, beschuldigde communisten ervan de immigran ten op te stoken. Gistermiddag vertrok het fregat de „Johan Maurits van Nassau" ter aflossing van de torpedojager „Piet Hein" naar de Koreaanse wateren. De „Johan Maurits" is een week later vertrokken dan aanvankelijk was vastgesteld, aangezien het bezoek aan de haven Split in Joego-Slavië geen doorgang vindt. Een reden voor het afgelasten van dit bezoek aan Tito's nationaal-communistische dictatuur staat is niet opgegeven. Op de foto: het fregat vertrekt uit de haven van Nieuwediep. LONDEN Een 13-jarige Poolse jongen lieeft kans gezien clandestien van Polen naar Engeland te komen, om zich bij zijn vader te voegen, die hij niet eens kende. Myczyslav Tomkiewicz, blond en klein voor zijn leeftijd, lachte flauwtjes, toen hij uit het vliegtuig van Berlijn slapte. Zijn vader, Ludwig Tomkiewicz, werkt in een textielfabriek in Blackburn. Noord Engeland. Het verhaal begint in 1939. De vader, een oud-officier van het Poolse leger van generaal Anders, werd enkele maanden na dat Myczyslav geboren was, van zijn gezin gescheiden. De jongen, zijn moeder en grootmoeder werden voor zes jaar naar een collectieve boerderij in Siberië gezonden, uit wraak voor de carrière van zijn vader tijdens de oorlog. Myczyslav vertelde, met behulp van een tolk, dat alles wat hij zich van zijn vroegste jeugd kan men hut woonden, waarin 's win ters ook de dieren onderdak von den. Zijn grootmoeder was in 1944 gestorven. Later werden zijn moeder en hij naar een boerderij in Polen terug gestuurd. „Wij hadden voortdurend honger", zei hij. Toen hij hoorde dat zijn vader de oorlog overleefd had besloot Myczyslav te proberen bij hem te komen. Hij verkocht zijn konij nen, en verzamelde acht broden ren een kaart. In vijf dagen be reikte hij Berlijn, lopend en clan destien meerijdend met treinen. Hij kwam door de Russische, Duitse en Poolse grenswacht. herinneren, is, dat ze in een Ie- voornamelijk zei hij, omdat hij (Van onze parlementaire redacteur) Minister Donker had gisteren middag ruim drie uur nodig voor de beantwoording van de dertien sprekers, die naar aanleiding van de justitie begroting opmerkingen hadden gemaakt. Een grondigheid, die ons aan minister Lieftinck herinnerde. Hij slaagde er in duidelijk te maken, dat de afwikkeling rechtsherstel wel degelijk voort gang heeft gemaakt. Wel kwam er een motie van de K.V.P. af gevaardigde, mr. van Rijckevorsel, ter tafel, waarin voorzieningen worden verlangd als wettelijke basis voor het verschoningsrecht van de journalist. Deze motie zal echter afzonderlijk behandeld worden. Met betrekking tot de werk zaamheden van rechtsherstel gaf de minister interessante cijfers. Er moesten vermogens tot een gezamenlijke waarde van twee milliard beheerd worden, waaron der 100.000 z.g. landsverrader- lijke vermogens. Bij rechtsherstel zijn 2300 personen werkzaam ge weest, nu echter nog slechts 650. Bij verschillende afdelingen komt het einde in het zicht tegen eind '53. Met betrekking tot de effecten registratie, een lijdensgeschiede nis op zichzelf, is een nieuw plan in voorbereiding, dat de afwikke ling aanmerkelijk kan bespoedi gen. Verschoningsrecht Voor een verschoningsrecht voor journalisten achtte de mi nister de tijd nog niet rijp en het zou z.i. in elk geval gepaard moe ten gaan met een wettelijk gere geld tuchtrecht voor de journa listiek. Mr. Oud (VVD), prof. Lemaire (Weiter) en de heer Feltz (CH) behoorden tot de ondertekenaars van de reeds genoemde motie, die door mr. van Rijckevorsel (KVP) werd ingediend. De geestelijke verzorging van de gevangenen bleek voorshands geen moeilijkheden op te leveren. Ook vertegenwoordigers van ge nootschappen als het humanistisch verbond kunnen tot de gevange nen worden toegeldten indien zij of lid zijn van een dergelijk ge nootschap dan wel de zorg van de kerken zeer bepaald hebben afgewezen. Voor de practische uitwerking van deze richtlijn zal de minister geadviseerd worden door een permanente commissie, waarin een katholiek, een protes tant en drie andere leden zitting zullen hebben. Een van de redenen voor de overplaatsing van de Duitse oor logsmisdadigers van Nórg naar Breda is het feit dat Norg niet ver ligt van de Duitse grens. Niet welkom De vroegere Ortscommandant van Hilversum zal Hilversum in het vervolg dienen te mijden. Dat twee Indonesische communisten bij aankomst op Schiphol rechts omkeert hebben moeten maken, komt omdat wij ons keren tegen ongewenste politieke activiteit van vreemdelingen, aldus het ant woord van minister Donker, waaraan hij nog de opmerking verbond, dat de communistische partij een soortgelijke positie in neemt als de N.S.B. voor de oor log. De begroting werd goedgekeurd, gedeeld. „Russisch praatte", als hij onder vraagd werd. Myczyslav is als een held be groet door generaal Anders. Anders schudde de jongen de hand en luisterde goedkeurend toen de knaap hem vertelde hoe hij zich met bluf een weg ge baand had door het ijzeren gor dijn. Nog geen definitieve houding VER. NATIES Het voorstel van India inzake de krijgsgevan genen in Korea wordt door de Nederlandse delegatie beschouwd als een ernstige en zeer te waar deren poging om de moeilijke kwestie der repatriëring op te lossen maar in verband met de verschillende zwakke plekken die er in te vinden zijn, heeft de de legatie haar houding omtrent het voorstel nog niet definitief be paald. LONDEN De bekende ka tholieke Britse auteur Graham Greene heeft meegedeeld, dat hij een visum voor een bezoek van acht weken aan de V.S., dat de Amerikaanse procureur generaal hem wilde verlenen, geweigerd heeft. Hij mocht niet tot de V.S. wor den toegelaten, omdat hij op 19- jarige leeftijd een proeftijd van vier weken als lid van de Britse communistische partij heeft door gemaakt. BONN Bondskanselier Kon rad Adenauer is van plan om te vragen, dat de Bondsdag van 3 tot 5 December de Westduitse verdragen met het Westen zal behandelen, zo heeft een woord voerder van de regering mee- BRUSSEL Gisterenmiddag heeft zich in de Belgische mijn „Les Liegeois" te Zwartberg nabij Gent een ernstige mijnontploffing voorgedaan. Hierbij werd, volgens de eerste gegevens, een drietal mijnwerkers op slag gedood. Negen anderen liepen zware brandwonden op. Reddingsdien sten waren onmiddellijk ter plaat se om de slachtoffers hulp te bieden. De lijken van de vijf om het leven gekomen mijnwerkers zijn reeds aan de oppervlakte ge bracht. Ook zes gewonden zijn naar boven gebracht. De ontplof fing is door mijngas veroorzaakt.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1