Slansky deed 'n „bekentenis" van drie en 'n half uur half zware shag Maarschalk Tito leider van de Tweede Kominform Aannemerscombinatie en machinefabriek opgelicht de half zwin e shag! ZATERDAG DE KRONIEK VAN Werving zal in 't Zuiden een begin maken f 600.- tussen oud-papier Achtergronden van een schijnproces Anti-Joodse politiek achter IJzeren Gordijn ingeluid Alsof 'n automaat i Tl werd ingeschakeld Naar wij vernemen Voor de liefhebbers van een Een speciale melange van de beste lichte en pittige tabakken Bestrijding van Katholieke Kerk ERNSTIGE FRA UDES IN BRABANT Directeur, kassier en magazijnbediende in arrest Bescherming Burgèrbevolking Twee bataljons van Muzakar achter overste Warouw De nieuwe prijzen voor brood ZATERDAG 22 NOVEMBER 1952 Pagina 3 PRAAG Opnieuw is in de Tsjeclio-Slowaakse hoofdstad een monster-proces aan de gang, een gerechtelijke comedie van hittere realiteit. Voornaamste beschuldig den zijn Rudolph Slansky, een 51-jarige Jood uit de Sudeten, die vroeger Salz- mann heette en in September 1951 werd ontheven van zijn functie als secretaris generaal van de Tsjechische communistische partij en Vladimir Clementis, vroegere minister van buitenlandse zaken, die in Febr. 1951 uit 't openbare leven verdween Men meende aanvankelijk dat hij op dezelfde manier aan zijn einde was gekomen als zijn voor ganger Jan Masaryk, die op ge heimzinnige wijze uit een raam viel, maar later werd vastgesteld dat hij was gearresteerd. Voorts staan terecht Bedrich Geminder, voormalig hoofd van de commissie voor buitenlandse zaken van de partij, Otto Sling, voormalig secretaris van de partij in Brno, Arthur London, vroeger plaatsverv. minister van Buiten landse Zaken, generaal Bedrich Reicin, vroeger plaatsverv. mi nister van Defensie die zijn op leiding in Moskou ontving, Josef Frank, een van Slansky's vroe gere plaatsvervangers, Otto Fi- schel, vroeger plaatsverv. minis ter van Financiën, dr. Evzen Lö- bel, Vavro Hejdu en Rudolf Mar- golius, voorheen plaatsverv. mi nisters voor de Buitenlandse Han del, Ludvik Frejka, economisch adviseur van de Tsjechische re gering, Karol Svab, plaatsverv. minister van Veiligheid en Andre Simon, de vroegere uitgever van „Rude Pravo". De beschuldigingen omvatten in totaal 14.000 woorden. Elf van de 14 beklaagden zijn Joden en het wordt in diplomatieke kringen te Londen als opzienbarend be schouwd dat de beklaagden, be halve van Trotzkyisme, Titoisme, hoogverraad en spionnage ook van „Zionisme" zijn beticht. RUDOLF SLANSKY Tot dusver was bij processen tegen communistische leiders in de Oost-Europese staten nog nooit Zionisme ten laste gelegd, hoewel Stalin deze beweging in de twin tiger jaren wèl heeft veroordeeld. Men vraagt zich dan ook af of met het proces tegen Slansky c.s. wellicht tegen de Joden in de communistische landen een krach tiger politiek zal worden ingeleid. Bekend is b.v. dat de Roemeense regering sedert enige tijd Joodse emigranten moeilijkheden in de weg legt. Slansky's „bekentenis", waar over wij gisteren reeds in het kort berichtten duurde drie en een half uur. Een opname daar van werd Donderdagavond door Radio-Praag uitgezonden. Luiste raars in Wenen beschreven Slansky's „bekentenis" als het in werking stellen van een automaat. Noch de president, noch een van de drie openbare aanklagers had ook maar enige moeite met hem. Om de tien woorden gaven zij hem met een enkele opmerking stof voor nieuwe belijdenissen, die hij dan verder begon uit te werken. De communisten kregen van Slansky mischien wel de langste bekentenis die ooit op genomen is, maar het is niet on mogelijk dat een deel van de opnamen reeds veel eerder in de Praagse staatsgevangenis was ge maakt. AMSTERDAM Eerst onlangs is gebleken, dat een vrouw in het eind van 1948 of in het begin van 1949, bij het sorteren van oud papier in dienst van een oud-pa pierhandel te Amsterdam, een gele dichtgeplakte onbeschreven enveloppe aantrof, die zij heime lijk heeft geopend. Er zat, zo zeide zij, een bedrag van f600.aan bankpapier in. In de linkerboven hoek van de enveloppe was, naar zij meende, de naam van een Ne-' derlandse gemeente gedrukt. Wel ke gemeente wist zij niet meer. Het geld, dat bestond uit vijf bil jetten van f100, 3 van f25 en 10 van f2.50, heeft zij in haar huis houding verbruikt. WLADO CLEMENTIS De radio-uitzending eindigde plotseling toen rechter Jaroslav Novak hem vroeg of hij het plan had gehad de Tito van Tsjecho- Slowakije te worden. Novak moest deze vraag herhalen voor dat met moeite het „ja" uit de mond van Slansky kwam, wiens stem het toen kennelijk begon te begeven. Slansky die in 1938 na het accoord van Munchen naar de Sovjet-Unie vluchtte, was in 1944 verbonden aan de generale staf van Kiev en een van de leiders van de Slowaakse opstand van dat jaar. Tijdens deze opstand stierf de nationale held Jan Sver- mova en Slansky heeft zich schul dig bekend aan diens dood daar hij geneeskundige hulp zou heb ben tegengehouden toen Sver- mova zwaar gewond was. Op de- zal in het raam van de diocesane viering van het feest der kerke lijke hiërarchie, op Hemelvaarts dag 1953 in de Kathedrale Kerk te Utrecht een eerste uitvoering plaats hebben van een door Jurr. Andriessen te componeren Mis voor 6-stemmig gemengd koor en orkest. Het zal voor de eerste maal zijn, dat tijdens de liturgi sche diénst zelf een miscompo- sitie met orkestbegeleiding in de kathedraal zal worden uitge voerd zette het hoofd van het Indonesi sche immigratiekantoor, raden Ating Natadikusumah gisteren morgen voet aan wal te Rotter dam. Hij verklaarde: „Technische deskundigen zijn altijd wel kom. eiste gisteren de officier van Justitie bij de Amsterdamse Rechtbank Z'/t jaar tegen de ne gen en dertig jarige garagehou der G., die ervan beschuldigd wordt in een jaar tijd 30 brom fietsen en 16 automobielen te hebben verduisterd zal aan gewezen ministers, die de 65 jarige leeftijd nog niet hebben bereikt, een schadeloosstelling worden toegekend gedurende een jaar van 80 pet van de laatste lijk genoten wedde. Als de gewe zen minister inkomen gaat genie ten uit arbeid of bedrijf, wordt de schadeloosstelling met dat be drag verminderd vindt op 12, 13 en 14 December a.s. in het RAI-gebouw te Am sterdam een internationale ten toonstelling plaats van hoenders, konijnen, duiven, watervogels enz. Er zijn o.a. prijzen beschik baar gesteld door H.M. de Konin gin, Prins Bernhard en de bur gemeester van Amsterdam heeft de bijzondere strafkamer van de rechtbank te Amsterdam gisteren de 40 jarige V. veroor deeld tot acht jaar gevangenis straf met aftrek wegens verraad van vijf illegale werkers aan de S.D. en hulpverlening aan de vijand AUTO TE WATER nzittenden gered Gisternacht is, bij het ontwij ken van een tegenligger, een Haagse winkelier met zijn auto in de Zuid-Buitensingel gereden. De auto kwam op de wielen te recht. De bestuurder kreeg het portier open. ontdeed zich van zijn bovenkleding en slaagde er in zijn vrouw en zijn ouders, die in de auto zaten, heelhuids op de kant te krijgen. Een voorbijgan ger verleende daarbij assistentie. Omwonenden hebben de drenke lingen van droge kleding voor zien. zelfde onbewogen toon vertelde hij er aan meegewerkt te hebben president Gottwald uit de weg te ruimen door voor hem een arts met een duister verleden uit te zoeken. Het scheen hem niets te doen, dal vrijwel elke bekentenis die hij aflegde, op zich al voldoen de was voor de strop. Tot Donderdagavond laat hoor de de uit vijf leden bestaande rechtbank getuigen tegen Slansky. Vrijdag legde Geminder eveneens een' „volledige bekentenis" af. Ook hij gaf toe een „zionist en cosmopbliet" te zijn, hetgeen in communistische termen betekent, dat hij sympathieker stond tegen over Israël dan Moskou. Bedrich Geminder, een geboren Duitser, werd een tijdlang be schouwd als de voornaamste spreekbuis van het Kremlin in Praag. Hij was een van de se cretarissen van Georgi Dimitrof, secretaris-generaal van de Ko- minform toen die in 1947 werd opgericht. Hij werd ongeveer te gelijk met Slansky gearresteerd tijdens de grote zuiveringscam pagne die einde 1949 begon, ein de 1951 haar hoogtepunt bereikte en honderden slachtoffers eiste,, vroegere tegenstanders van pre sident Klement Gottwald. Had Slansky in zijn bekentenis beweerd dat het voormalige Brit se parlementslid voor Labour, Konni Zilliacus de coördinator was van alle Titoistische elemen ten achter het IJzeren Gordijn: Geminder zeide Vrijdag de scha kei tussen Slansky en Zilliakus te zijn geweest. Volgens Slansky had Zilliacus gepoogd „het kapi talisme in Tsjecho-Slowakije te herstellen". Zilliacus heeft giste ren te Londen een en ander „vol komen nonsens" genoemd. Zilliacus zelf werd n.l. indertijd juist om zijn extreem-linkse ziens wijze uit de Labour-partij gezet, doch er later weer in opgenomen. Hij was pro-Russisch tot de breuk tussen Tito en Stalin, en daarha pro-Tito. Hij verklaarde n.a.v. het proces: „Ik ben mijrt hele leven socialist geweest en als zodanig voel ik er even weinig voor het kapita lisme in Tsjecho-Slowakije te herstellen als ik het in Engeland in stand zou willen houden." Zilliacus heeft Slansky in 1947 ontmoet op het hoofdbureau van de communistische partij in Praag. Hij had in 1947 ook een langdurig onderhoud met wijlen president Benesj en met Gottwald zelf. 1 Advertentie) Nieuw! DUBLIN, 21 Nov. (K.N.P.) Maarschalk Tito, presi dent van Joego Slavië, lieeft de leiding op zich genomen van een internationale anti-katholieke beweging, welke zich ten doel stelt de vernietiging van de Katholieke Kerk te organiseren. Hij zal daarvoor de samenwerking trach ten te verkrijgen van alle progressieve socialistische groeperingen in Italië, Frankrijk, Oostenrijk en West- Duitsland. Tito is van mening, dat nocli de Franse revo lutie aan het einde van de 18de eeuw, noch de bolsjewis tische revolutie in de 20er jaren in deze opzet zijn geslaagd. Een van Tito's naaste medewer kers heeft verklaard, dat het strijdplan der Sovjets voor de ver nietiging van Kerk en godsdienst nog kinderspel is vergeleken met de plannen, die de maarschalk heeft uitgewerkt. Aldus verneemt het goed ge- informeerde Ierse Katholieke weekblad „The Standard" uit Bel grado, waar zojuist de eerste vergadering is gehouden van de „Commissie tot bestrijding van het clericalisme", opgericht op het laatste congres van de Joego slavische communistische partij te Agram. Reactie op Katholieke protesten De oprichting van deze Komin form onder Joegoslavische supre matie moet gezien worden als een reactie op het steeds krachtiger wordende internationale Katho lieke verzet tegen de gebeurtenis sen in Joegoslavië. Het Vaticaan heeft herhaalde malen en in dik wijls krachtige bewoordingen Tito verweten, dat hij de Kerk vervolgt en de rechten van de mens schendt. De Katholieken in de Verenigde Staten hebben meermalen bij hun regering er op aangedrongen, haar financiële steun aan Joegoslavië stop te zet ten, omdat zij daardoor het com munisme steunt. Ook Katholieke staten als Italië en Columbia hebben krachtig geprotesteerd te gen de Amerikaanse hulp aan Joegoslavië. Het K.N.P. verneemt verder, dat het hoofdkwartier der inter nationale anti-Katholieke bewe ging te Belgrado zal worden ge vestigd. Van hieruit worden de contacten gelegd met de anti- Katholieke groeperingen in de West-Europese landen. Vooral in de linkse groeperingen van de Socialistische Partij van Duitsland en van Oostenrijk probeert Tito persoonlijk propagandisten voor zijn anti-Katholieke kruistocht te vinden. Agenten van Tito door kruisen West-Europa om de bond genoten te organiseren. In West- Duitsland zijn zij op zoek naar drukkerijen en uitgeverijen als een onmisbare schakel in hun binnenkort te verwachten groot scheepse propaganda-actie. X K In de afgelopen weken zijn drie personen gearresteerd, verdacht van verduistering: het zijn de Bredanaar S., kassier van de aannemerscombinatie „Wesco", de Bre danaar van I., magazijnbeheerder bij de machinefabriek „Breda" v.h. Backer en Rueb en de Hagenaar S., direc teur van de carrosseriefabriek v.h. de Groot te Bergen op Zoom. Zij zijn ingesloten in het huis van bewaring te Breda. De Bredanaar S. heeft zich uit eigen beweging bij de politie ge meld. De „Wesco" is een aanne merscombinatie welke zich occu peert met het bouwen van kazer nes en nu de kazerne te Geer- truidenberg onder handen heeft. S. beschikte als kassier over de kasmiddelen en kon dus vrije lijk zijn gang gaan. In totaal heeft h'ii zich tien duizend gulden toe geëigend. Hij verstrekte dan ge fingeerde voorschotten aan leve ranciers en schreef daarvoor valse kwitanties uit. Hij kreeg zodoende steeds meer kwitanties en steeds minder geld. Op het laatst zag hij er zelf geen gat meer in en biechtte hij bij de politie zijn ver keerde daden op. „Inkopen" De tweede Bredanaar, van I., heeft zich in de loop van vele maanden een bedrag van zes dui zend gulden toegeëigend. Hij deed voorkomen alsof hij inkopen voor de machinefabriek had gedaan. De kwitanties daarvan schreef hijzelf en na aanbieding bij de kassier kreeg hij de vervalste bedragen uitbetaald. Ontdekking van deze fraude kon op de duur niet uit blijven en vorige week liep de man tegen de lamp. Veelvuldig cafébezoek zou hem tot deze da den gebracht hebben. De man had een vertrouwenspositie en was reeds vele jaren bij de machine fabriek „Breda" in dienst. De derde gearresteerde H. S„ een Hagenaar van origine, be kleedde de functie van directeur van het carrosseriebedrijf v.b. De Groot te Bergen op Zoom. Na het overlijden van de heer De Groot had de weduwe de man als direc teur in dienst genomen. Het gaat in deze zaak ook om vrij grote bedragen, maar de omvang van de verduisteringen kon nog niet wor den medegedeeld. Hoe staan wij met de verbetering in de ver- houding tussen de belangrijke en leidende katholieke standsorganisaties in .ons land? Terwijl wij nog wachten op de bekendmaking van de samenstelling der commissie, die door het Bureau van Maatschappelijk en Cultureèl Overleg, op verzoek van de K.V.P. zou* worden samen gesteld (het Bureau en de Partij zijn het nu nader eens geworden over de werkwijze en het doel van deze brede „Beraadscommissie") blijkt toch alreeds uit verschillende voorbeelden, dat de verschillende standsorganisaties niet zo ver van elkander afstaan, als wij soms wel denken. Natuurlijk is met-het contact van de besturen niet alles in orde. Ook de standen zelf, de leden van de verschil lende maatschappelijke groeperingen dus, moeten elkaar beter verstaan en waarderen. Maar met het geregelde contact tussen deze besturen en, op geregelde tijden en bij bepaalde algemene actie punten, is al veel gewonnen. Zo wordt (of blijft!) a.jj.w. de grondslag gelegd, waarop verder kan worden voortgebouwd Op de deze week gehouden jaarvergadering van de Aartsdiocesane R. K. Boeren- en Tuindersbond is een belangrijke kwestie ter sprake gekomen in de inleiding van pastoor-deken Bemelmans, oud-voorzitter en thans moderator van deze Bond. Deze priester-landbouwingenieur besprak nog eens op zijn wijze doel en betekenis van de principiële standsorganisaties. Hij roerde daarbij, zij het even slechts terloops, maar toch voor iedereen duidelijk genoeg, de verhouding tussen de Katholieke Bond voor het Gezin en de standsorganisaties. Hij zei daarbij, dat hij het, terwille van de eenheid van werken en de kracht van eendrachtige samenwerking, betreurde, dat sommige bonden zich afzonderlijk zeer intensief met de behartiging van de gezinsbelangen be moeidenWij waren in de gelegenheid, zijn betoog te horen en konden bij navraag bij de spreker vernemen, dat het geenszins zijn bedoeling was geweest, iets ten nadele van wie dan ook te zeggen, ook dus niet ten nadele van de Katholieke Bond voor het Gezin.... Wat was dan wel de bedoeling? Dit: deken Bemelmans meent, dat de standsorganisaties gezamenlijk, gemeenschappelijk overleg moe ten plegen, met de Bond voor het Gezin, om op brede basis en met vereende kracht, de grote belangen van het gezonde gezin te verdedigen en te> behartigen. Dat was, zo nader toegelicht, een woord uit ons hart gegrepen. Het zal dus in de naaste toekomst een taak worden voor het eerder genoemde Bureau voor Maatschappelijk en Cul tureel Overleg om ook op dit punt actief te zijn en de partijen tot elkaar te brengen! Dit Bureau moet trouwens veel meer een leidende en stuwende en voorlichtende taak krijgen in de Nederlandse Katholieke Volksgemeenschap. Of liever, het moet o.i. zijn taak, met dit doel in zijn statuten omschre ven, breder en duidelijker naar buiten sprekend, aanpakken. Men vraagt wel eens, waar de tijden gejjleven zijn, dat het Centraal Bureau voor de Katholieke Sociale Actie op deze en dergelijke punten leiding gaf aan het gemeenschappelijk open bare katholieke leven van ons land.... Die tijden zijn voorbij. De tijden van nu zijn 4e dan ook anders. Er is, dankzij het werk mede van dit vroegere Bureau, een grote ontwikkeling van de katholieke activiteiten geweest. Katholiek Nederland plukt daarvan de vruchten nu. Thans vragen andere vormen en andere verhou dingen de aandacht, die zeer nodig is! Onlangs hebben -wij eens opgeteld, op welke terreinen volgens verscheidene wel sprekende en soms alarmerende persbeschouwingen, datzelfde Katholieke Nederland, tekort schiet. Het is heel wat. Tal van bonden en instellingen hebben de pers te hulp geroepen, om te horen, dat er tekortkomingen en gebreken zijn, vooral in de activiteit van de Nederlandse Katholieken op zovele punten. De lusteloosheid,' welke de H. Vader te Rome de laatste tijd verschillende malen heeft aangemerkt als het grote gebrek van onze tijd, schijnt ook in ons land diep en breed om zich heen gegrepen te hebben. Dat zal moeten veranderen, willen wij het grote feest van het honderdjarig herstel der Kerkelijk Hiërarchie met nog veel groter reden tot dankbaarheid, dan nu al het geval is vieren (Vervolg van pag. 1) In April of Mei van het volgend jaar zal overal begonnen zijn met de wervingsactie. Dan zal dus pas gesproken kunnen worden van een nationale campagne. De aan melding zal slechts geschieden in persoonlijk contact.' Er zullen verder twee films worden gemaakt. Voor de eerste film, die een opinie-vormend ka rakter draagt werd het scenario geschreven door Kees Stip. Deze film zal vanaf 1 Januari a.s. in de bioscopen draaien. Voor de tweede film schreef Leonard Hui- zinga een scenario. ,De M.S.A. in Den Haag gaf de beschikking over een mobiele ten toonstellingsruimte, waarmee men vijf maanden het land zal intrek ken. De 42 zogenaamde „A"-ge- meenten zullen met deze rijdende tentoonstelling bezocht worden. Deze werving moet slagen, al dus minister Beel. Het zou een te gevaarlijke speculatie zijn indien we te vast zouden rekenen op een vrede in een wereld vol onrust, vol hevige spanningen. Het is een plicht om op een totale oorlog voorbereid te zijn. Wil de bescherming van de be volking in tijde van oorlog sla gen, dan zal zij echter op geheel andere leest geschoeid moeten worden dan de vroegere lucht bescherming en veel groter moe ten worden aangepakt. Het is de regering ernst met haar streven de bescherming zo goed te doen zijn. Daarbij wordt lering getrok ken uit de fouten, die in de jaren 19401945 aan het daglicht zijn getreden. Geld en materiaal en een goed opgezette organisatie zijn echter niet voldoende, aldus prof. Beel. De bevolking zelf zal er .voor moeten zorgen, dat deze organi satie tot leven wordt gebracht. Ruim 200.000 Nederlandse man nen en vrouwen zijn er nodig voor deze organisatie teneinde haar te maken tot een organisme dat met succes de strijd tegen de gevolgen van luchtaanvallen kan aanbinden. Werving begint 19 Januari Bij de wet en in de koninklijke besluiten is thans de rechtspositie van de vrijwilligers tot in details geregeld. Dit geldt zowel de belo ningen als sociale voorzieningen bij ziekte, ongeval, overlijden etc. Thans nu de mogelijkheid tot een onmiddellijke registratie, indeling en oefening der vrijwilligers aan wezig is en de rechtspositie der toekomstige vrijwilligers zwart op wit tot in finesses zijn geregeld, kan tot werving worden overge gaan. De wervingsactie zal gedecen traliseerd plaats vinden en begin nen in die gemeenten en kringen zo mogelijk in die gebieden of provincies waar men met de voorbereidingen gereed is geko men. De werving zal definitief 19 Januari kunnen beginnen. De propaganda-afdeling van de stichting „Bevordering Bescher ming Bevolking" is klaar met haar voorbereidingen om met pamfletten, brochures, affiches, advertenties, tentoonstellingen, films en andere middelen de wer vingsactie te ondersteunen. DJAKARTA, 21 Nov. (P.I.- Aneta). Twee bataljons van Kahar Muzakar hebben zich achter overste Warouw ge schaard, aldus meldt de corres pondent in Makassar van het in Djakarta verschijnende blad „Merdeka". Het bericht is echter nog niet officieel bevestigd door het militaire commando in Ma kassar. Kahar Mazukar is de leider van de opstandelingen in Zuid- Celebes, tegen wie de machtsap paraten de laatste maanden in actie zjjn gekomen. De correspondent van ,;Merde- ka" meldt voorts, dat Overste Warouw Zaterdagavond een ra diorede zal houden en dat Kolo nel Gatot Subroto, in wiens plaats Overste Warouw zich ge steld heeft, op eigen verzoek naar Malino is overgebracht waar hij onder bescherming is gesteld. gaan Maandag in 's-GRAVENHAGE, 21 Nov. Met ingang van Maandag 24 No vember 1952 zullen de maximum verkoopprijzen voor volkswitte brood en bruinkropbrood met 1 cent per 800 gram worden ver hoogd, aldus deelt het ministerie van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening mede. In aansluiting op hetgeen reeds is gepubliceerd over het opheffen van het kunstmatig prijsverschil tussen de brood-, meel- en bloem soorten. De Nederlandse Bakkerij stichting heeft de bakkers ge adviseerd de prijzen van het z.g.n luxe wittebrood in het algemeen met 3 cent per 800 gram te ver lagen. Hoewel er geen wettelijke verplichting tot het bakken van volksbrood bestaat, heeft de bak kerij zich bereid verklaard er voor zorg te dragen dat dit brood verkrijgbaar kan zijn. Op genoem de datum zullen zoals bekend is tevens de nieuwe prijzen voor meel en bloem ingaan.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3