RAFFIA als redder Nederlandse confectiedndustrie toonde exportmodellen De voorjaarskleding krijgt charme door grote stola's Met een beetje handigheid en fantasie kunnen de grappigste dingen gemaakt worden Wat za Fantasie in de regen Eenvoudige recepten 'oman door W/m Kmp}ch<2Gp én Roos AMSTERDAM FASHIONWEEK Het is een vreemde gewaarwording als men, wanneer handen en voeten nog tintelen van de vrieskou, plotseling gedompeld wordt in een zomerse sfeer. Ter gelegenheid van de Fashionweek werd reeds een show gehouden van voorjaarst modellen. Om iedere fleurige japon, blouse of mantel in deze winterse periode goed tot zijn recht te doen komen, was eerst een beetje fantasie nodig en daarom stelden wij ons maar voor, dat de tientallen schijnwerpers samen de zomerse zon vormden. Het merendeel van de bezoekers en bezoeksters waren buitenlandse con fee: tionnaires, die aan de hand van de getoonde modellen reeds hun bestellingen konden doen bij de Nederlandse confectieAndustrie. Fabrikanten zijn nuchtere, zakelijke en vooruitstrevende lieden en met critische blikken bekeken zij Dinsdagavond in het Carltonhotel in Amsterdam de collectie, maar toch gaven zij enkele malen blijk van hun enthousiasme over de Nederlandse confectieAndustrie door een hartelijk applausje. gemeen en dat is dat zij alle ge- met shawl of reverskraag, gedra- voerd zijn met changeant zijde. gen op strakke rok, vierde weer De tien mannequins lieten ook zijn triomfen. Gelijkend op een een uitgelezen collectie tailleurs klassieke tailleur was een pakje in zien. Onder het licht van de felle licht metaal kleur. Midden achter schijnwerpers droegen zij geens- zat echter in de geheel strakke rok zins de naam confectie met zich een enorme waaierplooi. Derge- mee. lijke speelsigheden trof men meer- Het merendeel der tailleurs was malen aan. uitgerust met een stola evenals Ook het losse, z.g. tailleloze jas- vele mantels. Zwart met broderie je is zeer gewild. In diverse tinten in dezelfde tint was in deze col- werden ze getoond. Bijzonder lectie zeer geliefd. Het klassieke fraaie trois-pièces passeerden pakje met het strakke korte jasje, eveneens de revue. „Shorty" is thans de naam van de topper. In dit genre komen nu meer verfijnde modellen. En het moet gezegd dat dit inderdaad het geval is. Zeer sportief voor de bakvis was een geel manteltje. De lage ceintuur hing niet, zoals men nu ziet los over de heup, maar aan de zoom zat nu een brede band gestikt met een ceintuur effect. Katoen met twill weefsel Door het toetreden van een tien tal japonfabrikanten aan de stich ting „Amsterdam Fashionweek" is nu een beter evenwicht bereikt. Een uitgelezen collectie japonnen werd getoond zowel in de goed kope als in de dure klasse. Opval lend is de voorliefde voor marine blauw, liefst gegarneerd met wit. De japonnen zijn gemaakt van everglaze, linnen en katoen met twill weefsel. Dit laatste doet den ken aan zuivere zijde. Ook wat de japonnen betreft zijn de modellen gebaseerd op datgene, wat men in de herfst gezien heeft. De model len zullen echter nog nader aange past worden aan de mode, welke Parijs in het voorjaar brengt. Een aardig effect gaf een grijze japon met een overlopende gele baan. Deze viel juist in de rok midden voor en achter en op het voorpand. Hierbij werd een stola gedragen van hetzelfde materiaal. Zeer aardig voor de bakvis was een grijze palm beach japon. Langs de rokzoom en mouw waren rood groene biezen gestikt en van deze kleur en materiaal was ook de ceintuur gemaakt. Ook op originele wijze was de hals hiermee gegar neerd. Heel grappig was ook een peau de pêche overgooier, waarbij een wit groen gestreepte blouse werd gedragen met ballonmouwen. Ook voor de deux-pièces was een grote plaats ingeruimd, doch in dit genre werd voortgeborduurd op het oude thema, hoewel er enkele zeer chi que pakjes bij waren. Zelfs in de zomer zullen japon nen gedragen worden met boor den tot aan de kin. Een lila rok met een zwarte jumper werd zeer gedistingeerd door een grote lila stola met zwarte kwastjes. Deze combinaties werden meerdere ma len toegepast. Het is eigenlijk overbodig te zeggen dat de jumpers allemaal hooggesloten zijn, want ook bij de japonnen is het een veelvoorko mend verschijnsel. Maar men be hoeft toch niet bevreed te zijn dat wij er in de zomermaanden te dik ingebakerd zitten, want, de korte, soms zeer kort, aangeknipte mouw blijft de meest geliefde dracht. De roklengte varieert nu van 28 tot 30 centimeter. Wit glanzend stro De hoeden, die op deze show werden gedragen, waren van de confectie-industrie Angelique uit Amsterdam. De meeste hoeden waren klein en werden achterover uit het gezicht gedragen. Veel Bangkok, Panamazijde en velours- pan werden verwerkt, hoofdzake lijk is de kleur wit. De geklede hoedjes hadden het hoefijzervor mige model. Verder waren zij ge ïnspireerd op de pothoed en de cloches, welke momenteel ook ge dragen worden, maar dan in een fleuriger uitgave. Met deze show werd duidelijk gedemonstreerd wat de Neder landse confectie-industrie vermag. Het is werkelijk verheugend dat zij zich vooral op het betere genre gaat toeleggen en het gebruik van fraaie materialen. Deze verbete ring zal ongetwijfeld haar weer klank vinden in de Nederlandse export. Rechte swaggers, eenvoudige japonnen en witte strohoedjes Voor de manen knipt men stuk jes van twee centimeter, die met een heel dun vlechtje op kop en hals worden vastgezet. Voor oren en ogen worden snippertjes vilt gebruikt. Op dergelijke eenvoudige mar nieren zijn nog zeer veel andere dingen te maken. Raffia is ook heel geschikt om kleine cadeautjes te verbergen. Een zakmesje kan bijvoorbeeld uitstekend dienst doen als romp van een paard. Zo kunnen bijna alle kleine voorwer pen omwoeld worden als onder deel van een beest of poppetje. Hierdoor wordt de gezelligheid van Sinterklaasavond aanmerke lijk verhoogd. STRAALMOTOREN VOOR SPEELGOED De Engelsman J. N. Mansour, die zich tijdens de oorlog heeft bezig gehouden met het weten schappelijk onderzoek inzake brandstoffen voor straalmotoren, heeft een straalmotortje ontwor pen, dat de kleinste ter wereld is op dit gebied. Het motortje is uitermate geschikt om voortbe wegingskracht te leveren voor allerlei typen speelgoed. Sinterklaas kapoentje. Gooi -wat in mijn schoentje, Gooi wat in mUn laarsje, Dank U'Sinterklaasje. De tijd is weer aangebroken, dat dit schone en aloude lied avond aan avond vol toewijding door de kleuters wordt gezongen als het klokje van zeven uur reeds heeft geslagen. En telkens staan dan weer naast de kachel schoentjes met kale neuzen te wachten op de goede gaven van de Sint. Niet alleen om nu deze kinderschoenen te vullen maar ook voor het maken van surprises voor ouderen brengt raffia de zo gewaardeerde uitkomst. elkaar toerollen, worden ook toe gepast bij het maken van een klein bijouteriedoosje. De bodem wordt nu rond gerold en daaraan evenwijdig ongeveer zes toeren genaaid voor de zijkant. Dan wordt de vlecht iets inge werkt, waardoor een naar binnen lopende lijn ontstaat. Dan begint men aan het andere eind te rollen, totdat men weer tegen elkaar komt. Dan zal dit dekseltje juist passen op de opening van het doosje. Voor het openmaken, kan midden op het dekseltje óf een lusje worden gemaakt óf een knoopje of kraal worden gezet. Het gehele doosje bestaat dus weer uit één vlecht, welke echter is ge maakt van viermaal de lengte der afgepaste draden. Met drie maal drie draden krijgt men de juiste dikte. Paardjes zjjp zowel te maken op een eenvoudige manier als op een meer ingewikkelde wijze. Een dikke vlecht van één lengte wordt in de helft geknipt en een stuk daarvan nogmaals in de helft. De twee kleinste gedeelten wor den naast eikeer gelegd en in het midden vastgenaaid. Wordt het dan in een pootvorm gebogen, dan heeft men al romp en poten. Van het lange stuk wordt dan eerst een kop gerold en achter de nek op de romp vast gezet. Door vervolgens dit stuk, eventueel in bultvorm voor een kameel, op de romp te naaien, komt men weer bij de achterpoten waar het laatste eindje vlecht uit gerafeld kan worden voor de staart! Om het paard zuiverder na te bootsen moet men twee dikke vlechten maken. De ene wordt dan gebruikt voor kop en voor poten, het andere stuk voor romp en achterpoten. Alvorens echter de dubbel gevouwen vlecht voor het lijf tegen elkaar te naaien, moet het stuk van kop en voorpo ten eerst worden tussen gesloten. Om de poten steviger te doen worden, kunnen zij met een en kele raffiadraad omwoeld worden. Up het mor het droog ei Zondag geei rijkelijk gen wordt er m< gramma ma, komen tegei speurders rijkste weds De Venlonai begonnen, c ranglijst te i zeer sterk st Met één bos raffia kan men als het ware wonderen doen en met een klein beetje fantasie en han digheid kan men de grappigste dingen te voorschijn toveren. De naturel-kleurige raffia kost ongeveer vijf en twintig cent en de prijs van de gekleurde ligt tus sen de dertig en vijftig cent al naar gelang de grootte van de bos. Voor beginnelingen is een speel goed eendje het gemakkelijkste. Allereerst maken wij een lange vlecht, waarvoor men drie maal zes draden gebruikt. Eenmaal de lengte van de afgepaste draden van de raffiabos is voldoende. Om nu de juiste verhouding te hebben tussen romp en kop rollen wij de vlecht eerst even aan beide zijden op proef in. Aan het ene einde begint men de vlecht in het rond op elkaar te draaien tot een klein rondje ontstaat en aan de andere kant draait men tot een grotere cirkel is verkregen. Met een naald en een raffiadraad naait men vervolgens de toeren van de rond gedraaide vlecht overhands tegen elkaar. Bij de laatste toer van het lijfje wordt echter een klein uitwasje gemaakt voor de staart. Wanneer men het teveel moeite vindt om door middel van een los vlechtje de pootjes en het snaveltje te maken, kunnen ook twee stukjes van de buitenste toer tegen elkaar genaaid worden. Met een klein stukje vilt of een kraaltje krijgt onze eend ogen en voor nog geen dubbeltje heeft de kleine peuter weken lang plezier. Voor het raffia hengselmandje, zoals op de foto is afgebeeld, is ongeveer twee meter vlecht nodig. Wanneer men aan het vlechten is en de gewenste lengte nog niet is bereikt, neemt men gewoon een nieuwe draad, welke men enkele slagen meevlecht. Het begin en eindpunt kunnen gewoon worden afgeknipt. Voor dit* coquette mandje hoeft de vlecht niet zo dik te zijn als voor het eendje en daarom nemen wij drie maal drie draden. De bodem wordt ovaal gerold en voor de zijkant wordt de vlecht evenwijdig met de bodem naast el kaar genaaid. Na drie toeren wordt iets aan ruimte toegegeven, waar door een komvormig model ont staat. Het laatste eind wordt over de bovenkant heengebogen als hengsel en zo onzichtbaar moge lijk vastgezet. Beschikken wij over gekleurd raffia dan kan van en kele korte stukjes een bouquetje worden gemaakt, waardoor het geheel een fleurig aanzien krijgt. Om het begin en einde van de vlecht mooi af te werken, draaien wij een enkel, vastzittend draadje om het uiteinde en knippen dan alle franjes af. Het tegen elkaar rollen, het naast elkaar naaien en het naar Ook als het het volgend jaar zomer regent zal de vrouw er charmant uit kunnen zien, want de regenmantel heeft veel aan voornaamheid gewonnen. Het ma teriaal, dat is gebruikt, is gabar dine en Egyptisch katoen. Bijna alle modellen hebben in dit genre wijde ruggen, terwijl aan de voor zijde een ceintuur zit. Door de fraai ingezette of vleermuismou wen wordt een zekere elegance verkregen, welke nog verhoogd wordt door de bijpassende hoedjes. Geen enkele „regenhoed" werd getoond, zoals ze op het ogenblik in de etalages liggen, maar aan fantasiemodellen werd de voor keur gegeven. Voorts waren er ook de korte regenjasjes, die gedragen werden op pantalons. Een speciaal exportmodel was een driekwart jasje, waarbij een heuse rijbroek gedragen werd, welke even onder d" knie kon worden dichtgeregen. Bijzonder aardig was een complet van suède. Op een hardgroene z^sbaans rok werd een jasje in dezelfde kleur gedragen. In boven- v 'noemde collectie kwamen de k ouren bruin, grijs, geel, rood, bleu en violet voor. De alom bekende lerares in ko ken en voedingsleer Martine Wit top-Koning heeft in de 62ste druk van haar boek „Eenvoudige re cepten" enige veranderingen aan gebracht. In het voorwoord zegt de schrijfster dat haar recepteen reeds van den beginne af op sober heid en efficiency waren ingesteld. In dit opzicht is er dus niets ver anderd. Wel heeft het eerste hoofd stuk, de keukeninventaris, een grondige omwerking nodig gehad, in verband o.a. met de samenwo ning en de flatbouw. Martine Wittop-Koning stelt zich de keuken voor als een zo beknopt mogelijk werkplaatsje voor de spijsbereiding, voorzien van het strikt noodzakelijke. Een tweede wijziging geldt het menu. Hierin heeft de samenstelster getracht een ondergrond te geven van de moderne voedingsleer. „Eenvoudige recepten" is een zeer overzichtelijk boek wat be treft recepten en maaltijden, maar ook wat betreft de inrichting van de keuken en huishoudelijke voor werpen, zoals pannen. Deze uitgave is uitermate ge schikt voor verloofde meisjes en pas gehuwde vrouwen. De omslag is uitgevoerd in plas tic en derhalve afwasbaar. Het is verschenen bij uitgeverij van Nygh en van Ditmar N.V. te 's-Gravenhage. Een schokkend lA zeker niet. niet weg. da duels te zien speelt in de Fr sia tegen GVA zijn eigenlijk a plicht, deze w< maar de Leeuv eigenaardige vaak van ster] te winnen en verliezen. Wij niet zeker van geval zal Sne uitlopen, want in Utrecht o.i heeft die kans de Haarlemme onmogelijke ta van Énschedesi Heracles en len een intei Almelo. Het v terrein is vooi v. d. Veen n doende. Op de West deze afdeling rustig, tenmins zal thuis wel winnen en da positie handha' ir. de Meer w< VSV tenslot tegen Wagenin zal niet ver vi afliggen. Herste In 1B zit m ring". Op de e Haarlem een uitstapje. Vites: moet in staat rood-broeken afhandig te m zou daarvan profiteren, ma dat de club x Blauw-Wit spe ranglijst kijke: neigd zijn te renveen dit v handomdraai Amsterdammer Friezen steeds liik struikelblo daarom niet z Zomerbouclé en zibeline De mantels zijn zuiver geïnspi reerd op de najaarsmode, alleen met dit verschil dat zij nu gemaakt waren van zomerstoffen. Dunne, soepele bouclé en zibeline en tweed zijn favoriet. Twee weken geleden hebben wij reeds geschre ven dat de wijde swagger haar tijd heeft gehad. Ze vallen nu recht naar beneden, soms zelfs smal toelopend. Omdat deze lijn alleen geschikt is voor kleinere maten, hebben de fabrikanten speciaal de grotere maten iets ruimer gehouden. Alle mantels zonder uitzondering hebben de ballonmouw. Deze biedt vooral in de zomer de prettige mogelijkheid om driekwart gedragen te kunnen worden. Bij de swaggers blijft de laag verwerkte schouderlijn ge handhaafd en bij de aangesloten mantels de wijde rokken. Eén ding hebben echter alle modellen Katoen met twill weefsel is het materiaal van deze namiddagjapon. De rokwaartussen een golvende zwarte baan is gezet, is geheel geplisseerd. Enige voorbeelden van raffiawerk, het materiaal waar men „wonderen' mee kan doen. Wim Slijkhi de uitnodiging aan de intern Le Soir, well Evere bij Bru den, te aanva Oorspronkelijk is de geranium een tuinplant, die vooral op per ken werd (en nog wordt) aange plant. Het is echter gebleken, dat zij als kamerplant uitstekend vol doet. Een vensterbank met goed ontwikkelde (d.w.z. niet „uit de kracht geschoten") bloeiende ge raniums biedt in de koude winter maanden een zonnige aanblik. Te vaak wordt echter van de planten te veel gevergd, zodat zij op de duur achteruit gaan. Geraniums, die gedurende de zomer volop heb ben gebloeid, verdienen in de win termaanden een beetje rust. Wij geven dan maar heel weinig water en snijden de scheuten tot op de helft terug. Anders staan de zaken echter, wanneer wij onze geraniums spe ciaal als winterbloemen wensen. Daarvoor hebben wij haar gedu rende de zomermaanden gespaard door de knoppen regelmatig weg te nemen. U heeft toch niet ver zuimd de plant goed te bemesten? Voor een zonnig venster zal de geranium, die zo behandeld is met een weelde van bloemen prijken, wanneer een ijzige Noordoosten wind om het huis giert. Past u vooral op, dat de vorst geen vat op uw plant krijgt, want daar kan zij beslist niet tegen! Htn. RUW WEER OP KOMST! In de maand November kan het soms erg guur weer zijn. Ruwe, rukkende windvlagenkletteren de regenbuien, soms zelfs al natte, gierende sneeuwstormen. De winter is in aantocht. Het gekke is, dat de jongens en meisjes er ook ruw 'en wild van worden. Ze gaan als dollen te keer, schreeuwen en tieren, rennen elkaar als los gebroken wild achterna en de mensen schudden hun hoofd en zeggen dan wel eens: „Ruw weer op komst!" Dan gooien ze er ook van die lompe, ruwe woor den uit, net of je een kastanje naar je hoofd krijgt met zo'n stekelige bast er omheen. Ruwe, onfat soenlijke woorden zijn dat. Het staat onbeleefd en ze worden niet graag gehoord. Ze stoten en schen den de naastenliefde. De laatste week van deze maand doen we nog eens extra ons best om alle ruwe woorden bijtijds in te slikken, thuis, op school, bij het spelen en op de club. EEN RUW WOORD WORDT NIET GRAAG GEHOORD! ste Kamer dat niet meer. De Eerste Kamer laat die „n"-etjes weg, net als wij. In Hamburg hebben de polities 'n poos gestaakt. En ze wilden zich niet meer scheren, kleine vrienden! Brr! Op de Philippijnen, ei landen „in de buurt" van Indonesië, is 'n ver schrikkelijke wervelwind en zo geweest. Er zijn meer dan 400 mensen bij om het leven gekomen. En nog meer dan 200 mensen worden vermist. In Amersfoort komt 'n klokkenspelersschool. Daar kun je beiaardier worden, kleine vrienden! Op naar Amersfoort! Ting, tang, ting! Nog eens de ver* strooide professor Luister nog even naar het dagboek van onze verstrooide professor. 5 Maart 1902. Van daag heb ik twee brieven geschreven. De ene naar mijn oom, die jarig was. De andere naar mijn bar bier die ik voor 'n idioot heb uitgemaakt. Jam mer genoeg heb ik ze in de verkeerde envelop gedaan. 10 Mei 1902. In mijn stommiteit ben ik vandaag gekleed en wel in de badkuip gestapt. Ik had zelfs mijn hoed nog op en mijn wan delstok in mijn hand. 's Avonds ben ik bij de buren op visite geweest. Toen ik even zat, be merkte ik, dat ik met mijn linkervoet in een sandaal zat en aan mijn rechter droeg ik een Zondagse lakschoen. 15 September 1902. Op het diner geweest bjj de familie Goedzak. Ik zat mijn soep te eten met mijn vork en ik dronk de waterkaraf leeg in de De keizerin van Viet nam is laatst in Haar lem geweest! Er z(jn niet veel keizerinnen meer op de wereld. In Hengelo krijgen de kinderen op de scholen ook handenarbeid! Knip pen, timmeren, snijden, plakken, boetseren, schil deren, passen en meten, zagen, beitelen, héérlijk! In Nederland verschij nen elke dag 133 ver schillende kranten. En er zijn 1.800.000 radio's. In Maastricht is een prachtig Marla-monu- ment gekomen, 't Is ge weldig, zo mooi als dat is! Het staat op 'n zuil van 13 m en het beeld zelf is 3 meter! De man, die Willibrordus op het paard in Utrecht heeft gemaakt, heeft dat Ma riabeeld ook gemaakt. Knap hoor! Trek kleine kinderen weg als ze bij het water staan, kleine vrienden! Pas zijn er weer vier kleine peuters verdron ken! Pas op, pas op! Over 'n poosje krijgen we rode spruitjes! In Hengelo komt 'n schietbaan onder de grond! Pief-paf-poef! En in Bussum komt 'n nieuw raadhuis! Dat zal best mooi worden! Snor! Vroeger schreef de Eer ste Kamer in Den Haag bij voorbeeld: „Geef deN NederlandseN man werk". Nu doet de Eer- De juf vertelde een verhaaltje. Kleine broer is heel wat mans. Ik geef reeksen som men op. We zagen een grot tot zeventig meter hoog. 19. Op 46-jarige leeftijd vond Franklin de bliksemafleider uit en de beroemde kunst schilder Leonardo da Vinei maakte toen in het klooster Santa Maria della Gracia het prachtige schil derstuk „Het Laatste Avondmaal". 20. Ken je La Fontaine Dat was een Franse fabeldichter. Toen hij die fabels vertelde, was hij 48 jaar. En de burgemeester van Maagdenburg, Otto v. Gericke, kwam toen met de bekende lucht pomp voor de dag. Iets over dwergen Een tijdje geleden heb ben we jullie iets verteld over reuzen. Nu zullen we eens over dwergen iets zeggen. Uit de geschiedenis kennen we er enkelen, die zeer beroemd zijn. De Engelse koning Ja mes II had een paar dochters, aan wie hij te kenles liet geven. Hun leraar was een dwerg, die nog geen 70 cm groot was. Hij kon prachtig schilderen. Maar als nar kon hij't hof ook kostelijk vermaken. De vrouw van de koning hield er een dwergin op na, die net zo groot of liever net zo klein was als de dwerg van de koning, 69 cm. En wat wil nu het geval De dwerg gaat trouwen met de dwergin. Het hele hof was er bij tegenwoordig en pret, dat ze gehad hebben! Er was nog nooit zoveel gelachen. De dwerg van de koning had een vriend Hudson, een nog kleinere peuter dan hij. Toen hij 8 jaar oud was, werd hij door zijn eigenaar aan koning Charles als cadeau aan geboden. Er verscheen 'n grote taart en... daar kwam de kleine Hudson uitgekropen. Tweemaal is hij bijna verdronken. De eerste keer in 'n waskom en de tweede keer werd hij door een windruk opgepakt, die hem op het kantje af in de rivier de Theems slin gerde. Een lakei heeft hem van de verdrin kingsdood gered. Zoek op Zoek uit onderstaande zinnen minstens één jon gens- of meisjesnaam. 1. Vader heeft de hele nacht niet geslapen. 2. Geen ruwe woorden, woorden, dan toon je je pas flink. 3. In de nacht rees de maan boven de hori zon. 4. Hij had in Amster dam een oom wonen. 5. Hoorde je van je vriend nog nieuws? 6. De koster hing de alb er tussenin. mening, dat ik me een glas inschonk. 14 September 1903. Ik heb me gisteravond met een taxi laten thuis brengen. Ik vergat hem weg te sturen. De vol gende morgen stond h(j nog voor de deur. Dat kostte me een lieve duit centen. 31 Mei 1904. Ten slotte ben ik zo juist ge storven als slachtoffer van mijn verstróoidheid. Gisteravond bij het uit kleden heb ik mijn over jas in bed gelegd, die weldra insliep. En ik heb mij opgehangen aan één van de haken van de kapstok. Daarmee is mijn dag boek uit. Op alle leeftijden iets groots 16. Toen Amundsen de Noordpool bereikte, was hy 39 jaar. En Mussolini had die leeftijd, toen hij de eerste stap zette naar de grote macht, die hij later kreeg 17. Nog een wereldreizi ger, Ferdinand Ma- gelhaens, was 40 jaar, toen hij de eerste reis om de wereld deed. 18. Wel eens gehoord van de grote geleerde Einstein Die kreeg de Nobel-prijs, toen hij de leeftijd van 42 jaar had. Hij ijverde vurig voor de verbreiding van het ge loof. Dat zat Keizer Tra janus niet lekker en hij wilde die vuurvreter graag kwijt zijn. Daar om stuurde hij hem de woestijn in bij de stad Cherson. Daar trof hij 2000 christenen aan, die eveneens verbannen wa ren. Ze moesten grote marmerblokken breken en zagen. Eens leden ze geweldig dorst en ner gens was water te vin den. Clemens bad vurig en beklom een heuvel in de buurt. Daar zag hij een lam dat met zijn rechtervoet aan een bron van zoet water stond dat daar naar boven borrel de. Zo konden alle chris tenen naar hartelust drinken. Vele ongelovi gen bekeerden zich en zagen hoe heilig die ver bannen paus was. Traja nus maakte er zich woe dend over en beval Cle mens met een anker om zijn hals in zee te wer pen. Zo stierf de H. Mar telaar. Hij wordt afge beeld met een anker en een Lam Gods. 23 No vember vieren we zijn feest. 3. Een klein riviertje in de prov. Utrecht. 4. Afkorting voor aan staande. 5. Vergrotende trap van slim. 8. Een soort groente. 9. Een maand van het jaar. 13. Een voorzetsel. 14. Een bergplaats. Kruiswoordpuzzle Oplossingen 1. Die jongen had 3 broers en 2 zusters. 2. Neem aan, dat vader 30 jaar en de zoon 10 jaar is. Over 10 jaar is vader 40 en de zoon 20. Dan is vader dus 2 maal zo oud. Er zijn meer gevallen. 3. Kamraadsel. De woor den waren: bril, lok, Otto, els, merk, KRO, Oost, opa en leem. Het woord in de bo venste vakjes was bloemkool. le klasse A Frisia—GVAV DOS—Sneek VSVWagenir HeraclesZwo RCH-Volewiji EDOEnsched AjaxNEC le .klasse Vitesse/—Haarl EnschedeGo Achilles't G AGOVVStor: HeerenveenI Be QuickElir DWSLeeuwa le klassa SittardiaThe JulianaSVV BW—Willem HBS—MW BrabantiaEx Lo-ngaEmma Sparta—VVV le klasse PSVRBC NOADNAC LimburgiaA DHCEindhoi Van links naar rechts: 1. Taal, die men op Ja va spreekt. 6. Verkorte meisjes naam. 7. Afkorting voor Hoge School 9. Naam van een zang- noot. 10. Een bepaalde zang stem. 11. Een voorzetsel. 12. Afkorting" voor In memoriam. 13. Een ogenblik. 15. Een roofvogel. Van boven naar bene den: 1. Een meisjesnaam 2. Afkorting voor va der. CLEMENS De H. Paus en Marte laar Clemens is een leer ling van de H. Petrus.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 4