Ernstige botsingen teisteren Irak Regering van Indonesië veroordeelt legerleiding Sint deed intocht in 's lands hoofdstad "r y r in DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Het proces te Praag Scherpe protesten tegen Britten en Amerikanen India komt aan bezwaren van V.S. tegemoet Crisis in U.N. eep pese gheid ïibedrijf n.v. etballer Verloren tijd Nieuwe regering gevormd De demonstraties in Djakarta Militairen voor toekomst waarschuiving ontvangen De Koreaanse krijgsgevangenenkwestie Partijraad K.V.P. Nieuw Sovjet- voorstel? Directeur-Generaal Bodet dient zijn ontslag in tit ii I ■i Dezelfde verpakking Dezelfde prijs: maar 32 cent!' CHOONHEIDSBAD...I milde, overvloedige o bei extra-grote stuk Badzeep55 cent. weepmet tiet KWALITEITEN apitan comblueeTt de n> en de lage onderhouds- een goede Amerikaanse de zuinigheid van een eens e«n proefrit» HOORN iiuiiimiiiiiimii iemen. Piet wan- >m de auto heen ank, dat niemand ween hjj met de riedig en bewon- kan niet beter", ts had gedaan dat tl tegenkomen. dan niet net doen Zo gezegd, zo us van inspecteur asd opkeek, toen jnen, met wie hij ibed had gedeeld, cteur. „Pardon, deze kaart maar i laat me die Piet der de neus van NOORDHOLLif Abonnementsprijs 16.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et. per m.m.. minimum f2.50; in alle edities 26 et. per m.m.. minimum f4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Maandag 24 November 1952 48e Jaargang No. 12636 Buiten Cod is 't nergens veilig (Vondel) HET VOORGENOMEN brede be raad van Katholiek Nederland, in de vorm van de breed-samenge- stelde commissie, in te stellen door het Katholiek Bureau voor Maatschappelijk en Cultureel Overleg, gaat niet door! Dat is, in het kort de betekenis van de thans bekend gemaakte mededeling van genoemd Katho liek Bureau. Uit deze mededeling volgt wat er niet met zoveel woorden in staat, overigens dat de tijd van zeker drie kostbare maanden verloren is gegaan. Dit is diep en zwaar te betreuren. Hoewel het weinig nut heeft, in dit verband de schuldvraag aan de, orde te stellen zou het toch prettig zijn wanneer het communiqué op eni ge punten duidelijker ware ge weest. Zo schijnt de indruk te be staan, dat de zaak gestrand is op het standpunt van de Ka tholieke Volkspartij, om ook het vraagstuk van de „sociale een dracht" in het beraad te betrek ken. Wij laten daar, of de K.V.P. dat inderdaad gewild heeft, en of het als ze het gewild had zo onjuist zou zijn geweest. Im mers, vóór de verkiezin gen al, was er op het sociale terrein, nogal een en ander te doen. Op grond daarvan kwam het befaamde woord naar voren, ten aanzien van de Katholieken van 1952: „Ziet, hoe zij elkander plukharen" Wanneer het Kath. Bur. M.C.O. dan ook zegt, dat de eendracht op sociaal terrein nu „allerwege als noodzakelijk wordt erkend" dan is dat tot heden in wezen veelal een erkenning op papier. En als het Bureau de politieke eenheid der Katholieken soms minder als „noodzakelijk erkend ziet", dan klopt dat zeker niet met de feiten. Alleen is het na tuurlijk zó, dat die „politieke er kenning" evenzeer sterk slechts „op papier staat".... zodat we maar zeggen willen, dat het er met de doorvoering der bei de „erkenningen" in wezen even betreurenswaardig voor staat De hoop en de verwachting nu was, dat door de arbeid en de resultaten van de eerder bedoelde „breed-samengestelde commissie'' die doorvoering betere kansen zou krijgen en voor de katholieke een heid op maatschappelijk en poli tiek terrein dus een hoopvol ver schiet zou worden geopend. Het is dan ook niet juist te me nen, dat het plan van het Katho liek Bureau gestrand zou zijn op dit speciale inzicht van politieke zijde. Veeleer is het zó, dat het K.B.M.C.O. zich met een omtrek kende beweging heeft terug ge trokken, uit vrees, zijn maat schappelijke en culturele vingers te branden aan koud politiek wa ter. Wat het sociale aspect van het vraagstuk der katholieke een heid betreft, had het Bureau zich „reeds" op 21 October j.l. ver enigd met <je suggestie van de K.V.P., inzake grondslag en rich ting van het beraad der breed- samengestelde commissie. Wel had men in de kringen der K.V.P. algemeen bezwaar tegen de duidelijke uitspraak van hel Bureau, blijkend uit de ontworpen opdracht voor de voorgenomen commissie, om de politieke eenheid in zoverre uitgespro ken „ter discussie" te stellen, dat men wilde doen onderzoeken „in hoeverre de eendracht op so ciaal terrein ook eenheid op staat kundig gebied vordert". Hier was, gelijk wij in ons hoofdartikel van 24 October heb ben uiteengezet, een vraag aan de orde gesteld, welke gèèn vraag meer kan of mag zijn! Het is dus een pijnlijke erva ring, dat het Bureau en de K.V.P elkaar in deze belangrijke, en haast-vragende zaak niet hebben kunnen vinden, althans nog niet. Het slot van het communiqué van 22 November wettigt intussen wel de hoop, dat er nog wel veel te recht zal komen. Maar, o, o, die maatschappelijke en culturele vrees voor koud water! En waar om moest er in bedoelde mede deling zo gewerkt worden mei het rookgordijn van spitsvondig- en onduidelijkheden? De K.V.P. gaat nu, hopelijk met snelle medewerking van het Cen trum voor Staatkundige Vorming en in allerijl de Partijraad raad plegend. in de eerste plaats zelf trachten, de schadelijk verloren tijd in te halen.... Volgens radio Praag hebben Za terdag drie beklaagden in het pro ces, dat op het ogenblik in Praag gevoerd wordt, bekend. Het zijn Vavro en Artner Londen, beiden voormalige waarnemende minis ters van buitenlandse zaken, en Adre Simon, oud-hoofdredacteur van het communistische blad Rude Pravo. Tot dusver hebben zes van de 14 beklaagden bekend. Negen beklaagden zijn van joodse af komst. Londen verklaarde o.m., dat hij van 1948 tot zijn arrestatie in 1951 lid was van „de samenzweerders- groep van Slansky". Volgens radio Praag heeft Haj- doe toegegeven, zich aan verraad en spionnage schuldig gemaakt te hebben. Ook bekende hij zionist te zijn. Gezeten op een troon in een rijk gestoffeerde praalwagen, maakte Sint Nicolaas Zaterdag middag met groot gevolg een tocht door Hoorn. Hij werd voor het stadhuis namens het gemeentebestuur toegesproken door wethouder H. Kaldenbach. BAGDAD, 23 Nov. (Reuter) (A.P.) In Bagdad, de hoofdstad van Irak is het Zondag tot ernstige ongere geldheden gekomen. Het leger liet pantserwagens aan rukken, nadat naar schatting 20.000 betogers, van wie sommige gewapend waren met messen, zwaarden en revolvers, slaags waren geraakt met de politie. Groepen burgers en stakende studenten trokken onder het roe pen van leuzen tegen de Britten, de Amerikanen en het huidige Iraakse bewind door de straten. Onder de betogers bevonden zich „vredespartisanen", die span doeken droegen met opschriften als „wij willen vrede", „de mis dadige verraders moeten worden gestraft", „weg met de schijnver- kiezingen" en „weg met het Brits- Iraakse verdrag". Nationalistische studenten trachtten de activiteit der communisten te verijdelen. Niettegenstaande de sterke poli tiebewaking werden de Britse en de Amerikaanse ambassade met stenen bekogeld. Het gebouw van de Amerikaanse voorlichtings dienst werd in brand gestoken, evenals een aantal politieposten. Verder wierpen de betogers ste nen naar het Arabische persbu reau, een voorlichtingsdienst van de Britten. Oorzaken, De ongeregeldheden hebben een sociale achtergrond en hangen sa men met het besluit der regering om de komende verkiezingen te laten houden volgens de oude kieswet, die getrapte verkiezingen voorschrijft. Vier van de vijf poli tieke partijen hebben echter reeds medegedeeld, dat zij dergelijke verkiezingen zullen boycotten, en eisen dat rechtstreeks zal worden gekozen. Het zakenkabinet onder premier Oemari, dat na de ontbinding van het parlement belast werd met de voorbereiding der verkiezingen, trad Zaterdag af, nadat duizenden betogende studenten met de poli tie waren slaags geraakt. De stu denten zjjn sinds vorige week Maandag in staking om de eisen der nationalisten inzake de ver kiezingen en een algemene her vorming kracht bij te zetten. De voorzitter van de raad voor hoger onderwijs deelde Zaterdag mee, dat alle universiteiten tot na der order gesloten zijn. Nadat aanvankelijk de voorzit ter van de senaat, Djamil Madfai, gepoogd had een nieuwe regering te vormen, maakte de chef van de generale staf, generaal Noardin Mahmoed, Zondagavond bekend, dat hij in opdracht van de regent een kabinet heeft ge\rormd. Hij deed een beroep op da bevolking om orde en rust te bewaren. De 53-jarige generaal Mahmoed voerde in 1948 het bevel over het Arabische „bevrijdingsleger" in de oorlog tegen Israël. Duitse protesten tegen S aar-vet» kiezingen LAUTERN, Duitsland, 23 Nov. (A.P.). Leiders van de drie grootste politieke partijen van West-Duitsland hebben vandaag op massabiieenkomsten nabii de grens van het Saargebied gepro testeerd tegen de Franse politiek in het Saargebied. Alle drie ver langden, dat de Saarlanders de verkiezingen van aanstaande Zon dag zouden boycotten en verklaar den, dat het Saargebied een deel van Duitsland is. DJAKARTA, 23 November (A.P.) In een onverwacht uitgegeven communiqué is Zondag voor de eerste maal sinds het uitbreken van de moeilijkheden in het leger bekend gemaakt, dat „het leger betrokken was bij de 17 October-affaire" tijdens welke demonstranten de ontbinding van het parlement eisten. In het communiqué wordt het leger gelaakt wegens „uitgebreide maatregelen", zoals het opstellen van zwaar geschut bij het parle mentsgebouw en het presidentiële paleis, het afgelasten van het ver trek van vliegtuigen en schepen, het uitvaardigen van een avond klok, het verbieden van dagbla den en tijdschriften en het arres teren van parlementsleden. Verder wordt in het communi qué verklaard, dat „een meerder heid van de leger- en territoriale commandanten uit alle delen van Indonesië" op 17 October met pre sident Soekarno geconfereerd en „hem voorgesteld heeft het parle ment te ontbinden. Soekarno sloot de zitting van het parlement op 10 October. Het zal op 29 November weer bijeen komen. Het communiqué besluit met dc woorden: „De regering acht het noodzakelijk er op te wijzen, dat zij de deelneming van enkele offi cieren en manschappen aan de demonstratie van 17 October niet kan goedkeuren. Evenmin kan zij haar goedkeuring hechten aan de maatregelen van het leger, die Nieuwe parlementsleden benoemd In de vacature-Drees is benoemd verklaard tot lid der Tweede Ka mer de heer J. Bommer (Arb.) te 's-Gravenhage. Tot lid der Eerste Kamer is benoemd verklaard in de vacature wijlen mr. Stein- kuehler de heer A. J. de Goey te Montfoort (K.V.P.). NEW YORK, 23 Nov. (Reuter). India heeft Zondag zijn plan voor de regeling van de Koreaanse krijgsgevangenenkwestie gewij zigd om tegemoet te komen aan Amerikaanse bezwaren en de te genstelling die Zaterdag tussen de Verenigde Staten en Engeland op trad, weg te nemen. De punten waartegen de Ver enigde Staten bezwaar hadden waren: dat te vaag was aangege ven wat er met krijgsgevangenen zou worden gedaan na een wapen stilstand en dat er geen duidelijke voorziening was getroffen voor krijgsgevangenen, die ondanks alle pogingen weigerden naar huis terug te keren. Volgens de laatste onderzoekingen betrof dit 14.000 Chinezen en ongeveer 40.000 Noord-Koreanen. De nieuwe Indische voorstellen pogen deze bezwaren te onder vangen door aan een scheidsrech ter, gekozen door de Assemblee, de beslissende stem te geven in een repatriëringscommissie, sa mengesteld uit twee vertegen woordigers van communistische en twee vertegenwoordigers van niet- communistiSche landen. Een tweede belangrijke wijzi ging is dat krijgsgevangenen die weigeren gerepatrieerd te worden, niet langer dan 150 dagen mogen worden vastgehouden. Iin het oorspronkelijke Indische voorstel werd het lot van deze gevangenen overgelaten aan de politieke conferentie, waarover men reeds in Panmoendjon over eenstemming heeft bereikt. Op deze conferentie zou men spreken over de toekomst van Korea en andere Aziatische problemen, na dat er een wapenstilstand is ge tekend. (Van onze verslaggever) AMSTERDAM. Sint Nicolaas doet in deze dagen zijn intocht in ieder dorp en in elke stad. Maar Zijn binnenkomst in 's lands hoofdstad waarvan Hij de Patroon is, blijft toch zonder weerga. Dui zenden rekten Zaterdagmiddag rond het Binnen-IJ de halzen toen daar een brug werd opgehaald en het langverbeide schip „Spanje" statig binnenvoer, triomfantelijk de stoomfluit blazend, Zwarte Pie ten op de brug en overal aan dek, de Sint zelf op de voorplecht met paarsgeschoeide hand minzaam wuivend naar de televisie-came ra's. Herauten staken de trompet, de klokken van de St. Nieolaaskerk begonnen te luiden en glorieus zette een feeststoet koers naar de Dam, waar op het Paleisbalcon H. M. de Koningin verrekijker in de hand met de Prinsessen Margriet en Marijke het voorspel van deze intocht volgde, telkens diep naar Marijke overgebogen: een moeder met kinderen wier harten vol verwachting klopten, zoals er tienduizenden stonden langs de route door de gehele stad. Wat zij te zien kregen was in drukwekkend genoeg: 'n Zwarte Piet voorop, die het paleis pas seerde, wandelend op zijn handen, een muziekcorps van louter Mo rianen en drie andere blaasorkes- ten, een regiment zwarte knechten op scooters, de Lord-Mayor van Cardiff - de echte - in vol ornaat in een staatsierijtuig, een ambts- bezoek ter voorbereiding van de Kerstparade van Cardiff op 20 Dec. waaraan dit jaar de Sint van Amsterdam luister bij gaat zetten, een reeks „Ford-Sik"-ken, gespannen voor praalwagens, waarop een luilekkerland van heerlijkheden was uitgesteld: een taai-taai huisje en enorme taar ten, hammen en puddingen, fruit en marsepein. Er waren Spaanse notabelen in de stoet en charman te amazones, een vendel lands knechten en daarachter de goede Bisschop zelve, naar traditie op 't Damrak een glas rode port drin kend met handig manuaal tussen snor en baard en er vervolgens vanaf zijn schimmel getuige van, hoe op de hoek van de Dam een krans gehangen werd bij de ge velsteen van „Sinterclaes". Met haar kinderen gewoon tus sen honderden andere kinderen beneden voor het Paleis stond de Koningin, toen de Sint er door loco-burgemeester wethouder B. C. Franke officieel werd verwel komd. Het antwoord van de Sint, die wijlen dr. de Hartogh, pionier van het I.C.A. herdacht, haakte aan bij het hoofdstedelijk verlang lijstje: „een IJ-tunnel waar Ik doorheen zal kunnen rijden zon der mijn mijter te beschadigen". Zich verontschuldigend voor een Engels dat Hij al zó lang geleden had geleend dat er mogelijk wat Spaans tussen kon schuilen, bood de Sint de Lord-Mayor van Car diff een feestelijk miniatuur-kerst boompje aan en een met vijf ze gels gesloten couvert, waarin de Brit tot zijn vreugde geld genoeg vond om er een gróte Kerstboom voor te kopen. En nadat Hij nog een telegram had voorgelezen dat burgemeester d'Ailly van de an dere kant van de aardbol naar dit uur had verzonden, daalde de Sint van zijn ros voor een praatje met de Prinsessen. Tot een liedje liet Marijke zich echter toch niet ver leiden. „Vanavond wel" zei ze. En voort ging de stoet, naar schatting van de politie gadege slagen door een half millioen mensen, meer dan ooit tevoren en voor de gelegenheid zelfs tot bovenop de trams geklommen. „Wat een kapsóónes" zei naast ons een onvervalst Amsterdammertje. Maar toen waren de Zwarte Pie ten al voorbij. veel verder gingen dan voor de handhaving van de orde vereist was. „Tenslotte kan zij de eis van het legereommando om het parle ment te ontbinden niet goedkeu ren, daar dit duidelijk een inmen- ,ging op politiek terrein vormt. De regering is niet voornemens deze taakoverschrijding door het leger toe te staan. Zij zal passende maatregelen nemen wanneer zulks zich opnieuw zou voordoen". In het communiqué werd niet gezegd, welke maatregelen even tueel genomen zullen worden te gen de zevende divisie op Celebes en de vijfde op Oost-Java. De meeste waarnemers achten het communiqué in milde bewoor dingen gesteld, hetgeen er op wijst, dat Soekarno in staat zal zijn een compromis tussen beide facties in het leger te bewerkstel ligen. op 20 December a.s. en 31 Januari 1953 Naar wij vernemen wordt op 20 December a.s. een Partijraadsver gadering gehouden van de K.V.P. in Utrecht, ter bespreking van de situatie in en rondom de K.V.P. na de laatste verkiezingen voor de Tweede Kamer. Het ligt'in de bedoeling de voorjaarsbijeenkomst van de Par tijraad reeds te houden op 31 Ja nuari 1953. Inzake Korea NEW YORK, 23 Nov. Uit welingelichte bron te New York is Zondagavond vernomen, dat de Sowjet-Unie een onmiddellijk sta ken van het vuren in Korea zal voorstellen. Volgens het Sowjet-voorstel zou een commissie van elf leden met een meerderheid van twee derden zich naderhand over het lot van de krijgsgevangenen uitspreken. Een resolutie die nog niet is ge publiceerd bevat het nieuwe Sow jet-voorstel. De directeur-Generaal van de UNESCO, Jaime Torres- Bodet, heeft Zaterdag zijn ontslag ingediend op een ver gadering in Parijs, uit protest tegen de weigering van de zevende jaarlijkse conferentie om de begroting van 20.400.000 dollar goed te keuren. De Berredo Carneiro voorzitter van het bestuur heeft eveneens zijn functie neergelegd. Torres-Bodet verklaarde, dat hij reeds twee jaren geleden op de bijeenkomst in Florence te ken nen had gegeven zijn ontslag te nemen. Hij heeft zich toen bera den en het ontslag vond geen doorgang. De leider van de Joego slavische delegatie bood eveneens zijn ontslag aan, als protest tegen de toelating van Spanje. Bodet heeft zijn functie waargenomen sedert 1948. Zijn begroting werd aangenomen ten bedrage van 18 millioen dollar, ongevaar 2'/- mil lioen minder dan waarom hij had gevraagd. Hij vroeg zich af, waarom de leden hun bijdragen voor andere organisaties van internationale aard hadden verhoogd en niet voor de UNESCO. Hij betwijfelde of met deze beknotting van de be groting het oorspronkelijk vastge stelde programma ten uitvoer ge bracht kon worden. De bijeen komst is tot morgen verdaagd. Er ontstond bij dc indiening van het ontslag grote deining in de bijeenkomst. Sommige afgevaar digden vroegen zich af, waarom grote landen als de V.S. en Enge land kunnen weigeren de extra 2 millioen te betalen. De Zwit serse delegatieleider noemde het gebeuren een .crisis der interna tionale solidariteit". Prinses Marijke was Zaterdagmiddag op de Dam in Amster dam helemaal niet bang voor Zwarte Piet, maar Prinses Margriet was dan ook dicht in de buurt.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1