Scherp regeringsoptreden tegen rode activiteit Uitstekend Kamer-debuut van minister Ir Witte hijWederopbou DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Ex-circus-reclamechef stak f300in eigen zak Nieuw geluid klinkt thans Al meer dan 100 Chinese priester-martelaren Tussen falen en slagen Gevaarlijke communisten worden uitgewezen Zes „Thunderjets" voor ons land TvOORDHOLL Abonnementsprijs 16.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, I 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per nun., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingei 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten Cod is 't nergens veilig (Vondel) Woensdag 26 November 1952 48e Jaargang No. 12638 li. NA AFLOOP VAN de christelijk- sociale conferentie heeft prof. Homme in de „Vl'krt." de vraag gesteld: „Hebben wij, katholieken, nog (wel) een eensgezinde bood schap aan het Nederlandse volk te brengen?" Prof. Romme kwam terecht tot de conclusie, dat die vraag „haar beantwoording allereerst vraagt van het katho lieke organisatiewezen". En hier in achtte hij een kans gelegen „als bijna nooit tevoren". J.l. Za terdag is echter komen vast te staan, dat het Katholiek Bureau voor Maatschappelijk en Cultureel Overleg tenslotte besloten heeft om niet over te gaan tot de in stelling van een commissie in de door de K.V.P. gevraagde zin. Deze negatieve uitkomst heeft in feite althans voorshands, niet de zelfde betekenis als van de 'chris telijk sociale conferentie, maar in de wereld van, „de doorbraak" zal men er ongetwijfeld toch een nieuwe manifestatie van onmacht inzien. De doorbraak naar het groeps belang, maar met behoud van de confessionele basis, kreeg in de afgelopen weken nieuw accent door de verklaring van prof. Le- maire bij de algemene beschou wingen, dat de K.N.P. niet wil beschouwd worden als een tijde lijke afsplintering van de moe derpartij. Ook hier dus een zich bewust opstellen van een door braakgedachte, die in haar con sequenties tot tal van katholieke en christelijke groepspartijtjes zou moeten leiden. Tegenover al deze sombere feiten kan men echter ook an dere feiten stellen, die, zoals ge zegd, soms veel lijken op tegen gestelde onderstromingen. Prof. Lemaire mag de K.N.P. tot een blijvende hebben uitgeroepen, in de' practijk heeft hij de noodzaak hiervan eerder helpen verkleinen dan versterken. Er was ontegen zeggelijk verschil bij de behande ling van het wetsontwerp tot ver lenging van de dividendstop tus sen hem en de K.V.P. in zoverre prof. Lemaire direct opheffing wenste en de K.V.P. over een jaar, maar niet in de feitelijke overtuiging, dat opheffing in elk geval gewenst is. Bij „Binn. Za ken" liepen de K.V.P. en K.N.P.- pleidooien voor de middengroe pen echter volkomen parallel en de behandeling van de „justitio nele" begroting leverde een K.V.P.-motie over het verscho ningsrecht van de journalist op, die mede ondertekend werd door prof. Lemaire. Wellicht een op zich zelf staand geval, maar mo gelijk ook belangrijk als symp toom, temeer omdat men zich tot nu toe over en weer van critiek heeft onthouden. Tegenover de manifestatie van onmacht in het christelijke kamp zoals de christelijk-sociale confe rentie die gaf, staat de vorige week gepubliceerde verklaring van het convent van christelijk- sociale organisaties, waarin wel een eensluidende mening was vervat en wel ten aanzien van het zeer belangrijke vraagstuk van bezitsvorming voor de werk nemers. Hier zijn de christelijk sociale organisaties aan het woord zonder dé „doorgebroken geloofsgenoten en dat men dan wel tot eensluidende verklarin gen kan komen opent toch weer een nieuw perspectief voor de levensbeschouwelijke benadering van de vraagstukken van deze tijd. Een andere merkwaardige on derstroom in het christelijk kamp is de activiteit van de Christelijke Volkspartij, die niet alleen con fessionele partijvorming wil, maar daarnaast zelfs streeft naar een hereniging van A.R. en C.H. en als zodanig tegenover „de doorbraak" een „terug" naar de christelijke eenheid stelt. Juist dezer dagen heeft deze groep zich weer tot A.R. en C.H. gewend, een activiteit, die voorlopig slechts belangrijk is als een hunker naar hetgeen in christelijke kring ver loren ging, maar waarmede an deren, die thans met deze een heid spelen, dan toch hun voor deel zouden kunnen doen. Een tegengestelde onderstroom in de „liberale doorbraak" hebben wij reeds eerder gesignaleerd door te wijzen op de moedige rede van de heer Twijnstra, de voorzitter van' het Verbond van Nederlandse Werkgevers, die zich in deze rede vóór doorvoering van de P.B.O. verklaarde. Maar belangrijker nog is een artikel, dat dezer dagen van de hand van „geachte liberale zijde" in de N.R.C. verscheen en waarin het betreurd wordt, dat de V.V.D. zich bij de algemene beschouwin gen heeft laten verleiden „tot een onvruchtbaar anti-socialis- me". De schrijver wenst niet, dat men het liberalisme zal gaan zien „als een wederstrever van de stromingen des tijds". Hier komt een stroming tot uiting, die dwars tegen de anti-socialistische door- braakgeest van de heer Oud in gaat, die weer een uitlaat zoekt in een vooruitstrevende politiek, maar die als zodanig dan ook de uitbreiding van een conservatief liberalisme zou kunnen verhin deren. Het belangrijkste in deze fei tenreeks ter andere zijde is ech ter tenslotte de verklaring van de vier Nederlandse werkgevers organisaties, waarin deze hun leden oproepen om door econo misch verantwoorde middelen de PlsMgs k-.. m Voor de eerste maal van het winterse seizoen, dat we tegemoet gaan, dwarrelden de sneeuw vlokken op de hoofdstad neer. Lang niet ieder een zal deze voorboden van het koude jaar getij met genoegen hebben gezien; alleen de jeugd maakte reeds een dapper begin om haar medemensen op (natte) sneeuwballen te trac- teren. Doch wanneer men des avonds door de oude binnenstad wandelt, als de wind is gaan liggen en de straatlantaarns hun matte licht over de witte wereld spreiden, zal men onge twijfeld onder de bekoring komen van het nieuwe aangezicht der hoofdstad. Ook onze fotograaf kon de verleiding niet weerstaan en trok met de camera het centrum in. Het resul taat was o.m. het bovenstaande plaatje. DEN HAAG Met de arrestatie van de beide Indone siërs Drs Go, redacteur van het Persbureau Antara, en Soenito, vertegenwoordiger van de Perhimpoenan Indo nesia, heeft de Nederlandse regering een einde gemaakt aan een intense communistische activiteit onder de In donesische studenten - zo verneemt het K.N.P. Zij is het gevolg van een beslissing der regering om strenger te genover de ondermijnende arbeid der communisten op te treden. Drs. Go Gien Tjang was voor zitter van het communistische In donesische Vredescomité, dat veel onder de studenten werkt en vooral nauw verbonden is met de studentenvereniging Pericles. De ze organisatie behoort ook tot de communistische Internationale Union of Students. Hij ontving talrijke aanwijzingen van zijn chef in Djakarta, de directeur van An tara Adam Malik, die als com munist bekend staat en meerma len Praag en Moskou heeft be zocht. Raden Soenito, de leidende fi guur uit de Perhimpoenan Indone sia en leider van „Indonesia Mer- daka", -heeft bij de stichting der Republiek een vooraanstaande rol gespeeld onder nationalistisch mom. In 1948 was hij betrokken bij de opstand van Madioen, waar bij de communisten tevergeefs een poging deden om de macht in handen te krijgen. Daarop week hij naar Nederland uit en ging een rol spelen in de communisti sche agitatie. Hij trad op als spre ker op verscheidene vergaderin gen en nam actief deel aan vele acties. O.a. bezette hij een belang rijke plaats in de Zie-werkgroep, die zich sterk interesseert voor de Oosterse studenten. eigendomsverwerving door hun werknemers aan te moedigen tot versterking van de persoonlijke verantwoordelijkheid, een ver klaring die dus parallel loopt met die van het convent van christe lijk-sociale organisaties. Hier wordt een gedachte tot gemeen goed verklaard, die een wezen lijke vrucht is van de christelijke en katholieke maatschappijbe schouwing, een verrassende chris telijke doorbraak, temeer spre kend als men ook de P.B.O.-rede van de heer Twijnstra als zodanig zou mogen zien. Terwijl de „doorbraak"-stromen van socialisme en liberalisme was sen, toont het land nog juist te rechter tijd de vruchten van een christelijke politiek in progres sieve zin. Het christelijk maat schappijbeeld krijgt gestalte en wie zou dan niet de tragiek voe len van het feit, dat juist op het ogenblik het „Katholiek Bureau voor Maatschappelijk en Cultu reel Overleg zijn handen aftrok van een mogelijkheid, die prof. Romme toch wel zeer terecht een kans noemde „als bijna nooit te voren". Gisteren -heeft het bestuur van de Buitenlandse Persvereniging in Nederland zich tot het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag gewend met de vraag, of de arrestatie van de heer Go Gien Tjwan een gevolg is van diens activiteit op journalistiek terrein. Van de zijde van het ministerie is op deze vraag een ontkennend antwoord gegeven. Naar het persbureau Antara te Amsterdam aan het A.N.P. mede deelt, heeft de directie van Antara iri Indonesië in verband met de arrestaties, de tussenkomst inge roepen van het Indonesische mi nisterie van Buitenlandse Zaken; dit ministerie zou nadere stappen in overweging hebben genomen. Antara heeft de behartiging van de belangen van de heer Go Gien Tjwan bij de Nederlandse autori teiten opgedragen aan mr. S. Ger- brandy. Nader wordt vernomen dat de plvv Minister van Buitenlandse Zaken aan de Hoge Commissaris in Nederland opdracht heeft ge geven bij de Nederlandse regering ten scherpste te protesteren tegen de maatregelen tegenover de he ren Go en Sunito. Over verdere maatregelen, terzake door de In donesische regering te nemen, wordt op zeer hoog niveau overleg gepleegd. Wegens oplichting ten bedrage van f 300.heeft de 36-jarige P. G. K., sportverslaggever bij de A.V.R.O., zich Dinsdagmiddag voor het Amsterdamse Gerechtshof te verantwoorden gehad. In eerste instantie had de Poli tierechter te Utrecht verdachte vrijgesproken, doch de Officier, die vier maanden had geëist, was hiertegen in beroep gekomen. K: had in 1951 als reclame- en pers chef bij 't circus Jos. Mullens ge werkt en in de zomer van dat jaar toen het circus in Rotterdam op trad, een contract met een jene verstokerij gesloten, waarbij werd overeengekomen, dat twee clowns tijdens hun nummer reclame zou den maken voor bedoelde firma. De directie van de jeneversto kerij betaalde hiervoor f 30.per dag. De twee clowns zouden hier elk f 10.van ontvangen, terwijl ook verdachte zich hiervan iedere dag f 10.toeëigende, Op een gegeven moment echter was verdachte, die het geld steeds van de jeneverfirma incasseerde, de clowns f 300.— schuldig. Vol gens verd. zou dit in overleg met beide clowns in de volgende stand plaats van het circus (Amster dam) aangezuiverd worden, het geen inmiddels is geschied. Een en ander was de directie echter ter ore gekomen. Zij be paalde, dat de reclame voortaan geheel over haar moest lopen. In Amsterdam gebeurde dit ook, doch eerst nadat verd. met een Amsterdamse firma in spiritualiën contact gelegd had. Inmiddels was in Amsterdam een andere finan ciële kwestie een geschilpunt tus sen verdachte en de heer Mullens geworden, welke zaak eindigde met ontslag op staande voet van verdachte. De dag na zijn ontslag echter was verdachte paar de „adverte rende" firma gegaan en had f 300 opgenomen voor de „geleverde reclame", daarbij verzwijgend, dat hij niet meer in dienst van het circus was. Bij zijn verhoor gaf verdachte met een woordenstroom de feiten gedeeltelijk toe. Directeur Jos Mullens, als ge tuige a charge gehoord, gaf zeer omstandig het hele verhaal, dat op de essentiële punten geheel ver schilde met de lezing van ver dachte. K. had verteld dat de re clame van tevoren besproken was met de directie. De heer Mullens ontkende dit. De clowns hadden het recht niet, aldus deze getuige, geld voor de reclame te ontvan gen. In hun contract stond uit drukkelijk vermeld, dat zij voor de f 300.per week, die zij ver dienden, reclame moesten maken voor die firma's, die de directie van'het circus hen opgaf. Op verzoek van de verdediger schorste de president de zitting tot 6 Januari 1953, opdat beide clowns alsmede de toenmalige administra teur van het circus (een broer van verdachte) kunnen worden ge hoord. ABE LENSTRA NODIGT LOTSY UIT HEERENVEEN. Abe Lenstra heeft de voorzitter van de K.N. V.B. de heer K. J. J. Lotsy, een brief geschreven, waarin hij de Bondsvoorzitter uitnodigt hem in Heerenveen te komen opzoeken om „de kwestie" eens door te praten. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG „Een groepje om medelijden mee te hebben", zo karakteriseerde Mr Oud op een V.V.D.- vergadering in Amsterdam, de Katholieke Ministers in het nieuwe kabinet. De Katholieke bewindsman van „Wederopbouw en Volkshuisvesting", Ir de Witte, die gistermiddag in de Tweede Kamer met een rede van bijna twee en een half uur zijn ministerieel debuut maakte, wekte echter allerminst medelijden op. Ir Witte sprak met een gemak alsof hij al jaren achter de rege ringstafel had gezeten en wat nog veel voornamer is: ook met een zo grote deskundigheid, dat de hele Kamer de overtuiging kreeg, dat hier een bewindsman aan het woord was, die het vak in zijn vingers heeft. Ir. Witte bracht, voor hij de sprekers beantwoordde, hulde aan zijn voorganger, maar voor het overige was zijn hele rede een nieuw en eigen geluid. Zulks bleek o.m. uit zijn standpunt ten aanzien van de grootte van de woning. Wij zullen er rekening mee moeten houden, aldus de be windsman dat een gezin groeit en dat het normale huis voor een jong gezin de woning met drie slaapkamers is. De heer ten Hagen (P.v.d.A.) had eerder op de middag een be toog gehouden dat inging tegen hetgeen van K.V.P.-zijde door de heer van Vliet ten aanzien van dit punt was opgemerkt. De woordvoerder van de P.v.d.A. be streed de stelling, dat een kleine woning van invloed zou zijn op de groei van een jong gezin. Z.i. zou het ook desondanks wel groeien en hiervan uitgaande bleef de heer ten Hagen dan de voorkeur geven aan een systeem van opschuiving, zoals dat ook door de voorganger van ir. Witte verdedigd werd. „Iets individueels". De nieuwe bewindsman erkende met de heer ten Hagen de wense- WINKELSLUITING EN FEESTDAGEN Op grond van de nieuwe Win kelsluitingswet mogen de winkels tot negen uur 's avonds geopend zijn op de volgende data: Zaterdag 29 November, Maandag 1 tot en met Donderdag 4 December, Za terdag 20 December, Maandag 22 tot en met Woensdag 24 Decem ber, Woensdag 31 December. Op deze dagen vervalt de ver plichte halve dagsluiting. EINDHOVEN. Zes voor de Nederlandse Luchtmacht bestem de Thunderjet-straaljagers zijn gistermiddag om kwart voor drie op het vliegveld Welschap bij Eindhoven geland. Dit is de eerste keer dat voor de Nederlandse Luchtmacht bestemde straaljagers uit Amerika door de lucht zijn afgeleverd. De overige Thunder- jets, die van de Verenigde Staten op weg waren naar Nederland, verblijven nog op het vliegveld Prestwick, zij zullen dezer dagen naar Nederland vliegen. De overdracht op Welschap ge schiedde door de Amerikaanse am bassadeur in ons land de heer Sel- den Chapin aan de Minister van Oorlog, ir. Staf, in tegenwoordig heid o.a. van de Chef van de Luchtmachtstaf luitenant-vlieger generaal I. A. Aler. De Thunder- jets vlogen in vijf kwartier van Engeland via Amsterdam, Den Haag en Rotterdam naar Eindho ven. lijkheid van een statistiek, waar uit kan worden vastgesteld in welke mate de woningbehoeften variëren van klein naar groot en va:, groot naar klein. Maar voor het overige bleek duidelijk, dat voor zijn gevoel planmatigheid zeker niet alles is. Woningbehoefte blijft tenslotte altijd iets indivi dueels, aldus de bewindsman. Een jong gezin, dat eenmaal in een klein huis zit, ondervindt hiervan onvermijdelijk de weer slag en ook betwijfelde ir. Witte of een paar oude mensen die aan hun huis gehecht zijn, niet on danks statistieken in dat huis zou den willen blijven. Een pricipiële kant had ook het punt, dat door mr. van Leeuwen (V.V.D.) in het debat was ge bracht en dat de vraag gold-of er geen bevolkingspolitiek aan de bouwpolitiek ten grondslag moet liggen, waarbij de V.V.D.-woord- voerder dat vraagstuk dan vooral van de economische kant wilde benaderen. De heer Peters (K.V.P.) en prof. Lemaire (groep Weiter) hadden hiertegen reeds eerder op de middag stelling ge nomen en ook minister Witte deed zulks onomwonden. Wel een bevolkingspolitiek, aldus de be windsman, maar dan een waarbij God en Zijn zedewetten centraal worden gesteld. (Vervolg op pag. 3). Amsterdams koopman aangehouden 's-GRAVENHAGE. Maandag is de 72-jarige koopman J. R., wo nende te Amsterdam, aangehou den. Hij wordt er van verdacht betrokken te zijn bij de onregel matigheden, welke onlangs heb ben geleid tot de arrestatie van enige leidende figuren van een Haags Bankiershuis. Het vermoe den bestaat, dat hij valsheid in geschrifte heeft gepleegd door met kwitanties te knoeien ST. NICOLAAS KREEG PROCES-VERBAAL BERGAMBACHT. De le den van de Winkeliersvereni ging „Schoonhoven Vooruit" zouden hun vakbroeders in Bergambacht een handje hel pen en zij verzochten St. Nico- laas een bezoek aan deze plaats te brengen. De Sint gaf aan deze uitnodiging gaarne gehoor en zo trok de kindervriend door Bergambaeht's straten, voorafgegaan door een geluds- wagen, die luide Sint's roem verkondigde. Dit kwam even wel ook de politie ter ore en toen bleek dat voor de feeste lijke intocht geen vergunning was Verleend, maakte zij pro cesverbaal op. Nu, de roede ligt voor de heren klaar! HONGKONG (K.N.P.). Sinds 1944 zijn 105 Chinese priesters door de communisten vermoord of in communistische gevangenissen gestorven. Meer dan 200 Chinese priesters verblijven nog in de ge vangenis. Behalve van pater Beda Chang S.J. en pastoor M. Su, wier dood in de internationale pers grote weerklank heeft gevonden, beschikt de Missie Persdienst te Hongkong nog over gedetailleerde inlichtingen over meer dan hon derd Chinese priesters, die hetzij voor het vuurpeleton hetzij ten gevolge van marteling of van ont bering in gevangenschap zijn ge storven. Om slechts enkelen te noemen: Joseph Chang werd in 1951 te Sichang doodgeschoten. In hetzelf de jaar werd Stanislaus Chang vermoord in Tientsin en pater An dreas Chao verbrand in Kirin. In 1950 werd Jacob Fan doodgescho ten in Noord-China en Frans Hsiao op Goede Vrijdag doodge marteld te Wanhsiao. Pater Wang stierf in de gevangenis van Ipin. Thaddeus Lin werd doodgeranseld in Pakhoi. Deze gebeurtenissen logenstraf fen de bewering der Chinese com munisten, dat hun strijd slechts gericht is tegen de buitenlandse priesters en niet tegen de gods dienst zelf. Zij brengen bovendien het heldendom en het martelaar schap van de Chinese priesters aan het licht, dat al te veel over schaduwd werd door de publici teit, geschonken aan het lijden en de dood van buitenlandse mis sionarissen. In 1950 stierven 22 Chinese priesters de marteldood. In 1951 vonden vijf buitenlandse missionarissen in de gevangenis sen van China de dood, maar van de Chinese clerus offerden 19 le den hun leven. Buitenlandse priesters hebben dit voordeel, dat zij, juist omdat zij buitenlanders zijn, van de Chinese autoriteiten enige tege moetkomendheid kunnen ver wachten. Ook kunnen zij over het algemeen verwachten, dat aan hun gevangenschap nog een einde zal komen door verbanning. De Chinese priesters echter behoe ven op geen enkele toegevendheid der communistische rechters te rekenen. Hun vooruitzicht is bo vendien niet anders dan te ster ven van uitputting of voor het vuurpeleton. De ijver van de Chinese pries ters, die nog vrij zijn, is bewon derenswaardig. Er zijn priesters, die iedere Zondag 3 H.H. Missen lezen in ver van elkander liggen de parochies. De afstanden leggen zij te voet af om geen achterdocht te wekken. Van een Chinees pries ter in een grote stad is bekend, dat hij in de loop van dit jaar 500 maal heeft gepreekt voor in to taal 320.000 Christenen. DE VERKIEZINGEN IN HET SAARGEBIED 30 November zullen in het Saargebied verkie zingen plaats vinden; de regering verlangt van de kiezers, dat zij hun goedkeuring zul len geven aan de pro tectoraatstoestand, die aan de Saar heerst, en voor de definitieve af scheiding, die daarvan de keerzijde is. Op verschillende plaatsen in het grensgebied hebben de Duitse par tijen bijeenkomsten belegd, waarin werd gedemonstreerd tegen de verkiezingen. De bevolking werd opgewekt blanco te stemmen of niet deel te nemen aan de verkiezingen. De voorzitter van de S.P.D., Erich Ollenhauer (rechts) en dr. Robert Noell von der Nahmer,

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1