RADIO Belgische industrie jO*(; EL Sigaretten-smokkel rond de Middellandse Zee P.B.O. VOLOP IN OPBOUW zit in moeilijkheden Dagenais-Roozenburg eerst heden beslist Minister heeft reeds gunstige ervaringen Financiën en Economie X0$ 0^ ;ken rst lRKTOVERZICHT anbieding 00 ZEEROVERIJ BLOEIT NOG Vijf benden strijden tegen elkaar Zwemsuccessen te Santa Cruz programma Een bedreiging voor de Benelux Commandant van Zuid-Sumatra De ontwikkelingsgebieden Binnen vier jaar de P.B.O.? Beursoverzicht Holland Amerika Lijn flauw WOENSDAG 26 NOVEMBER 1952 Pagina 5 tig; 206 gelde koeien 570 tig; 95 melkkoeien 675 ilm; 56 pinken 350650 1 stieren 6751300 matig; kalveren 170295 stug; 12 alveren 225400 vlug; 215 kalv. v.d. sl. 4097 goed; kkerü 75110 matig alles 189 vette varkens v.d. sl. 02 per kg stug; 1660 scha- ette) 70120 per st. stug; 'en 5090 per st. stug; 36 en geiten 1050 per st. I paarden 6251075 per st. ïveemarkt: 3200 oude kip hanen (witte en rode) 2 )0 oude kippen en hanen 2.20—2.50 per kg; 500 lanen (blauw) 2.602.80 600 eenden 1.502.25 per konijnen 2.507; 60 gan- 10 per stuk. BEREND Ondanks de wegen, was er op alle n 'n flinke aanvoer. Hoe- s varkensmarkt voor de is gesloten, was het to- ïntal dieren op de vee- n slechts 2 minder, dan markt vorig jaar van ovember. het algemeen werd de g van deze grote aanvoer Overal was de handel en stug, behalve bii de e kalveren voor de slacht de pluimveemarkt. rette koeien waren deze ;lecht te plaatsen. Vele bleven onverkocht. Door chte weer van de laatste brachten verscheidene hun, laatste nog in de ende. dieren op de markt, ig men reeds vele stal- Noemen we daarbij de van Deens slachtvee in id, dan zijn de verlaagde daarmee wel verklaar- landel op de melk- en lenmarkt zette pas laat in sd gebruiksbeest, met wit- eren bracht nog wel een prijs op, maar over het :n was de handel hier ïatig. ichtere kalveren waren in was een goede vraag en ren waren behoorlijk, e wolveemarkt wilde het vlotten. Vooral de lam- ■varen in grote getale ver- Jordigd. an en geiten waren er toch was het er maar le boel. lelfde beeld vertoonde de markt. ipgewekter was het op de lemarkt. Er was een le- handel, vooral in de be- iren. ag 6 Decamber i voor li gram 100 gram 00 gram per paar saus vanaf 3P en /9 vanaf f (QJ 200 gram 4 5 4 4 O 5 irstplaat 8 O In de Weense Kdrtnerstrasse ontstond enige opschudding, toen enkele leeuwen van het Circus Rohernigg meegeno men werden op een wandelin getje naar de Opera. Maar ja, je moet de dieren w at gunnen. NICE, 24 Nov. Naar de me- garetten meester maakte. De ning van de douane te Nice ope reren op het ogenblik op de Middellandse Zee vijf benden si garetten-smokkelaars: twee Fran se, een Engelse, een Italiaanse en een Amerikaanse. De ge beurtenissen wijzen er op, dat een van de vijf het monopolie van de winstgevende illegale handel probeert te krijgen. Vandaag werden in Toulon de Deense kapitein, de Zweedse eer ste stuurman en de Letse machi nist verhoord van de Noorse vis sersboot „Jes B.E. 106", die Vrij dag bij Antibes in belag werd genomen. Een vierde opvarende, de Amerikaan Elliot Forest, wo nende in Tanger, is nog voort vluchtig. Uit het verhoor bleek dat met de „Jes B.E. 106", een lading van 450 dozen met 50 sloffen Amerikaanse sigaretten was vervoerd, die in de nacht van 17 op 18 October j.l. is terug gevonden op het landgoed van de vroegere Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, wijlen graaf Carlo Sforza, nabij Toulon. De „Jes B.E. 106" was van die lading beroofd, maar had op haar beurt de sigaretten verkregen door een overval te plegen op de Esme", het jacht dat op 10 Oetober tussen Tanger en Cor sica de Nederlandse kust vaarder „Combinatie" enterde en zich van dezelfde portie si- vraag is nu maar wie uiteinde lijk de sigaretten op het land goed van Sforza achterliet. Tot de bemanning van de „Es- me" behoorden vier Britse zee lieden die begin November in Tanger werden aangehouden. Zij verklaarden dat zij op de „Esme", een jacht van een Amerikaan uit Colorado City, hadden gemonsterd en onder be dreiging van vuurwapens aan de overval op de „Combinatie" hadden moeten deelnemen. Een andere opvarende van de „Es me", zekere Pierre Poggio, is dezer dagen in Nice aangehou den en op transpórt naar Tan ger gesteld. En tenslotte is ook de Amerikaan, die de „Jes B.E. 106" charterde: Sydney Paley uit Hersey City op 19 November geknipt toen hü per vliegtuig uit Tanger in Madrid aankwam. De politie vermoedt dat ook „Luckey" Luciano in het spel is, de beruchte gangster, die uit Amerika is gedeporteerd en nu in Napels woont. Met betrekking tot de opbouw van de P.B.O. kan bericht worden, dat van de 983 Woltersomse organisa ties er op 1 November 266 waren opgeheven. In de ko mende weken zullen er nog 539 verdwijnen. Er blijven dan nog 175 van deze organisaties over. Daarvan zullen er meer dan de helft nog alleen een formeel bestaan hebben. Er wordt binnenkort een wets ontwerp verwacht, waarbij de termijn waarin zij moeten zijn geliquideerd, wordt verlengd van 1 Februari 1953 tot 1 Februari 1954. 160 gevallen hebben alleen be trekking op de Bedrijfsorganisatie Voedselvoorziening, welke niet tij dig gereed is. In de andere 15 gevallen is het Bedrijfschap in een zodanig sta dium van voorbereiding, dat een continuering voor de overgang gewenst is. De Sociaal-Economische Raad zal waarschijnlijk in zijn verga dering van 30 Januari zijn advies aan de regering kunnen vaststel len ten aanzien van de niet-akker- bouw Productschappen en wel die voor vee en vlees, margarine, vet ten en oliën, groenten en fruit, gedistilleerde dranken, pluimvee en eieren, tuinbouwzaden en sier gewassen. Vrijwel gereed zijn de Bedrijfschappen schildersbedrijf, stucadoors- en terrazzobedrijven, en steenhouwers. In aanmerkelijk gevorderde staat van voorbereiding verkeren de Akkerbouwproductschappen, 't Bedrijfschap Horeca, dat voor de schoendetailhandel, de schoenher stellers en voor de kappers. Overleg is nog gaande voor het Productschap voor bier, de Be drijfschappen vleeswarenindus- trie, rayonindustrie, slagerij, had- en zweminrichtingen, begrafenis- CANARISCHE EILANDEN (A.P.) De Nederlandse zwemploeg heeft hier gisteren op de tweede dag van de zwemwedstrijden tegen Spanje drie van de vier nummers gewonnen. De Nederlanders staan nu nog met 4245 punten achter in de ontmoeting, welke drie dagen zal duren. Het eerste nummer, de 100 m. vrije slag, werd gewonnen door de Nederlander Wim de Vreng in 59.6 sec. Tweede was Cor Hersem in 58.8 sec. Geertje Wielema won de 100 m. rugslag in 1 min. 13 sec. De 3 maal 100 meter estafette bracht ook een Nederlandse over winning. Van de Veen, Wiering en Boxem noteerden 3 min. 20.1 sec., of 2.5 sec. minder dan de Spaanse ploeg. Een Spanjaard won de 1500 m. vrije slag in 19 min. 18.5 sec., waarbij Kayser en Willemse derde en vierde werden. aan de bode op - FRANCO thuis 103 Telefoon 2582 telef. 4217 reg 115, tel. 4315 DONDERDAG 27 NOVEMBER HILVERSUM 1 402 m: 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO, 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws, 7.10 gr.muz., 7.45 Morgengebed en liturg, kalender, 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gr.muz., 9.00 Voor de huis vrouw, 9.35 Waterstanden, 9.40 Gr.muz, 10.00 Gr.muz„ 10.30 Mor gendienst, 11.00 Voor de zieken, 11.45 gr.muz., 11.50 Als de ziele luistert, causerie, 12.00 Angelus, 12.03 Lunchconcert, (12.3012.33 land- en tuinbouwmededelingen), 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Nieuws- en Kath. nieuws, 13.20 Kamerork. en soliste, 14.00 Gr.muz., 14.45 v. d. Vrouw, 15.15 Gr.muz., 15.35 Pianokwartet, 16.00 Bijbellezing, 16.30 Pianorecital, 16.55 Gr.muz., 17.00 Voor de jeugd, 17.30 Gram. muziek, 18.00 Trompet en piano, 18.20 Gr.muz., 18.35 Op de stel ling, 18.45 Leger des Heilsmuziek, 19.00 Nieuws en weerberichten, 19.10 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord, 19.30 Verzoekprogramma, 20.00 Gevarieerd progr., 21.45 Vragen aan voorbijgangers, 22.15 Orgel concert. 22.45 Avondoverdenking, 23.00 Nieuws en SOS-berichten, 231524.00 Gr. muziek. HILVERSUM II 298 m: 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00 tot 24.00 AVRO. 7.00 Nieuws, 7.10 Gr.muz., 7.15 Ochtendgymn., 7.30 Gr.muz., 7.50 Daagopening, 8.00 Nieuws, 8.15 Gr.muz.. 8.45 idem, 9.00 Morgen wijding. 9.15 Gr. muz, 9.25 De groenteman, 9.30 Gr.muz., 10.35 Ik weet, ik weet, wat u niet weet, 10.50 Voor de kleuters, 11.00 De vrouw in gezin, maatschappij en staat, causerie, 11.10 Kamerork., 12.00 Musette-orkest, 12.25 In 't spionnetje, 12.30 Land- en tuinb.- mededelingen, 12.33 Gr.muz., 12.50 Uit het bedrijfsleven, 13.00 Nws, 13.15 Mededelingen of gr. muz., 13.20 Metropole-orkest en solist, 13.55 Londen en Parijs, hoorspel, 14.35 Sopraan en piano, 15.00 v.d. zieken, 16.00 Kinderkoren, 16.15 Van Pepita's en Mantilla's, 16.30 Rhythmische muziek, 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Militaire causerie, 17.40 Gr.muz., 17.45 Regerings uitzending: J. J. Jansen: „Land bouwonderwijs in Nieuw-Guinea. 18.00 Nieuws, 18.15 Sportproble- men, 18.25 Gevarieerde muziek, 18.50 Luisterwedstrijd voor het kind, 19.10 Gesproken brief uit Londen, 19.15 Discogram, 19.40 Rondetafel Parlement, 20.00 Nws, 20.05 Radio Philharmonlsch Ork. en solist, 21.05 Pisuisso-herden- king, 21.50 Mededelingen, 21.55 Accordeonorkest. 22.30 Reis van Z.K.H. Prins Bernhard naar Mid den- en Zd-Amerika, 22.35 Dans muziek, 23.00 Nws, 23.15 Soort actualiteiten, 23.3024.00 Zang, viool en orgel. DEN HAAG, 25 Nov. Minis ter Zijlstra geeft in zijn Memo rie van antwoord op de begro ting van Economische Zaken toe, dat de moeilijkheden, die de laatste maanden zijn gerezen in de Belgische industrie ten dele veroorzaakt door de Neder landse concurrentiepositie op de Belgische markt de verdere ontwikkeling van de Benelux dreigen te belemmeren. De oplossing van die moeilijk heden was dan ook het doel van de conferentie van Knokke. Via overleg van enige met name ge noemde bedrijfstakken moet men tot tijdelijke regelingen komen, die de Belgische industrie de mo gelijkheid bieden de moeilijkhe den te boven te komen. Maar de aanpassing van de productiekos ten van de Belgische industrie zal onvermijdelijk zijn. Op het ogenblik vindt dit overleg tus sen de Belgische en Nederlandse industriën plaats. Koningin schenkt bibliotheek BAARN Bij de opening gis termiddag van het verbouwde ziekenhuis te Baarn heeft de voorzitter bekend gemaakt, dat Koningin Juliana, Bescherm vrouwe van het Baarns zieken huis, een door haar samenge stelde bibliotheek aan de patiën ten ten geschenke heeft aange boden. SURSEANCE AANGEVRAAGD voor Avifauna De liquiditeitsmoeilijkheden van Avifauna zijn in een acuut stadium gekomen doordat de bouwer van Avifauna, wiens to tale rekening oorspronkelijk be droeg f 475.000.voor zijn restant-vordering ad ruim f28.000 het faillissement van Avifauna heeft aangevraagd, terwijl er verschil van mening bestaat over de vraag of hij dit bedrag kan opvorderen, aldus meldt de di rectie van Avifauna. „Door de faillissementsaan vrage zijn wij in de positie ge komen, dat wij surséance van betaling hebben moeten aanvra gen, opdat over een langere periode onder leiding van be windvoerders de volledige sane ring van Avifauna kan worden bereikt," zo wordt gezegd. Hangende de vraag of een de finitieve surséance zal worden verleend, treft men voorbereidin gen voor de opening van Avifau na in het nieuwe seizoen, welke wanneer de omstandigheden met ons zijn, op de 1ste Paasdag, 5 April e.k., zal kunnen plaats hebben. De betekenis van het werk van het secretariaat-generaal van de Benelux-conventie rechtvaardigt de financiële offers. De werk zaamheden van deze instelling zijn onontbeerlijk, zowel voor de uitvoering van het verdrag als voor de medewerking aan de omvangrijke arbeid, die nodig is om tot de voorbereiding en de verwezenlijking te komen van de duurzame economische unie. JONGEN VIEL UIT RIJDENDE AUTO Toen de kassier van de Boeren leenbank te de Meern, C. v. d. B., met zijn gezin op de grote weg UtrechtAmersfoortZwolle reed raakte onder de gemeente Hoeve laken plotseling een van de por tieren open. Een achtjarig zoontje van v. d. B. viel uit de wagen die toen een snelheid had van 70 km, en bleef zwaar gewond liggen. Hij werd in het ziekenhuis „de Lichtenberg" bij Amersfoort opgenomen waar onmiddellijk operatief werd ingegrepen. De jongen heeft o.m. een schedelba- sisfractuur. Zijn toestand is zorg wekkend. wezen, detailhandel gedistilleerde dranken, detailhandel goud- en zilverwerken, het Hoofdbedrijf schap Detailhandel en het Mijn industrieschap. In voorbereiding van overleg zijn het hoofdbedrijfschap Am bacht en het Bedrijfschap Griend en rietverwerkende industrie. In enkele gevallen zijn er nog moeilijkheden, zoals met betrek king tot de detailhandel in melk, de detailhandel in kantoorbeno digdheden en andere. Tenslotte is nog aangevraagd een Bedrijfschap Bosbouw. Regering benoemt kol. Bambang Vtojo DJAKARTA. De Indonesische regering heeft kolonel Bambang Utojo benoemd tot territoriaal en troepencommandant van Zuid- Sumatra, als opvolger van overste Kosasih, die Zondag door zijn officieren van zijn functie werd ontheven. Kolonel Bambang Utojo werd in September op zijn verzoek ge- pensionneerd. Hij bekleedde de functie van commandant van Zuid-Sumatra reeds vóórdat hij de actieve dienst verliet. De Indonesische minister van binnenlandse zaken, mr. Roem, deelde mede, dat de benoeming Maandagavond aan de gouverneur van Zuid-Sumatra, mr. Isa, werd bekend gemaakt. Het was gisteravond de dag der remisen. Niet minder dan zes partijen besloten onderling tot een verdeling der punten. Misschien wel 'n vriendschaps gebaar omdat het einde in zicht komt. Maar de strijd tussen de twee koplopers duurde onverdroten voort. Piet Roozenburg had in de Afrikaan Descallar een van de zwakste tegenspelers in dit tour- nooi. Hij dirigeerde zijn witte stukken dan ook vlot naar de winst. Een winst die hij nodig had om zijn kostbare puntje voor sprong op Dagenais te behouden. Want deze Canadees, die Zater dag de dure tol der onderschat ting moest betalen aan de Belg Verleerte nam èvenals Maandag NED. PAARDEN VOOR BELGIE—NEDERLAND Op Dinsdag 2 December a.s. zal te Sterrebeek (België) de revan chewedstrijd worden gehouden tussen de draversploegen van België en Nederland. Ons land zal vertegenwoordigd worden door: 3-jarigen: Queen Bess, Quick Hollandia, Query Hanover, reser ve: Queny Dillon. 4-jarigen: Postduifje G, Peter Spencer, Petulance K, reserve: Prinses Zora. 5-jarigen: Over Again, Our Bon nie B, Ooststar, reserve: Oranje J. Van Belgische zijde komen de volgende paarden in de baan: 3-jarigen: Joli Due, Juffrouw Apiness, Jerry's Star, reserve: Janic Theo. 4-jarigen: Imbattable Williams, Ira Vite, Tota Star, reserve: Iron- duke. 5-jarigen: Honeymoon, Hollan dia Coeur, Habella, reserve: Ho- luwell. Hierbij dient te worden opge merkt, dat Bram Nottelman niet van de partij zal zijn. Dit is vooral jammer, daar deze pikeur, die tot de besten van ons land gerekend kan worden, o.a. Quintus Harvester in training heeft. Dit paard is zeker onze beste drie-jarige van het ogen blik en zijn niet-verkiezing is een grote verzwakking van de Neder landse ploeg. Ook Nottelman's vierjarige Pretty Boy was o.i. te prefereren geweest boven een Pe tulance K of een Peter Spencer. (Advertentie) Een lekkernij: verrukkelijk van smaak, pittig van aroma, croquant van samenstelling. 35 ct. per 100 gr. KINGFABRIEKEN TONNEMA N.V. tegen Bizot geen enkel risico. Hoe zijn tegenspeler Saletnik zich ook weerde, het was alles tever geefs. Zo zal de grote strijd om dit wereldkampioenschap dammen eerst hedenavond in de allerlaat ste ronde, beslist worden. De ove rige Nederlanders boekten allen een remise. Van Dijk deelde de punten met een felle Bizot, die er kennelijk op uit was (en daarin ook slaagde) in de eindklassering de eerste 10 te bereiken; Keiler deelde de punten met Bonnard, Wim Roozenburg deed hetzelfde met Verpoest en Huisman boekte zijn traditionele remise met Fank- hauser. Tenslotte won de Belg Verleene van de hekkensluiter Forclay. De stand na de voorlaatste ron de luidt: 1. P. Roozenburg 28 pnt; 2. Da genais 27 pnt; 3 en 4 Keiler en van Dijk ieder 23 pnt; 5 en 6 Bon nard en Huisman, ieder 22 pnt; 7 en 8 Verpoest en W. Roozen burg, ieder 20 pnt; 9 Deslariers 19 pnt; 10 Bizot 18 pnt; 11 Saletnik 18 pnt (uit 18 part.;) 12 King 17 pnt; 13 en 14 Gedance en Verlee ne, ieder 13 pnt; 15 en 16 Fank- hauser en Post ieder 11 pnt; 17 Fanelli 9 pnt; 18 de Decallar 8 pnt: 19 Forclaz 2 pnt. DEN HAAG, 25 Nov. Minis ter Zijlstra ziet niet in, dat er nog verdergaande maatregelen nodig zouden zijn om te bevor deren, dat er industrieën zich zullen vestigen in de ontwikke lingsgebieden, wanneer de wer ken daar zullen zijn voltooid. De belemmeringen voor de vesti ging van industrieën zullen dan weggenomen zijn en dit is vol gens hem een voldoende stimu lans. Reeds thans zijn de ervaringen in dit opzicht in bepaalde ont wikkelingsgebieden geruststel lend. Wanneer een en ander toch mocht tegenvallen, dan zal de regering zich alsnog op dit probleem beraden. De minister kan niet ontken nen, dat de samenwerking tus sen de gemeenten in verschillen de gebieden nog te wensen over laat. Hier ligt echter een taak voor de provinciale besturen. Nieuwe industrieschappen zijn sinds de aanvaarding van het wetsontwerp niet opgericht. Thans bestaan de industrieschap pen Oostelijk Groningen en Oos telijk Friesland. In vergevorder de staat van voorbereiding ver keert het industrieschap „De Ka naalstreek", terwijl voorberei dingen worden getroffen voor de oprichting van het industrieschap DEN HAAG, 25 Nov. De opbouw van de bedrijfslichamen in het kader van de P.B.O. moet in vrijwilligheid geschieden, zo meent minister de Bruijn. Zijn beleid zal er dan ook op gericht zijn in overleg met het georgani seerde bedrijfsleven een derge lijke vrijwillige opbouw te be vorderen. Hij acht de hoop niet onge grond, om in de komende parle mentaire periode van vier jaar tot realisatie van de P.B.O. te komen. Ook bij het bedrijfsleven wint deze overtuiging veld. „Westerkwartier" in het ontwik kelingsgebied Z.W. Groningen. De Provinciale Staten van Overijssel streven naar de oprichting van een industrieschap van de ge meenten in het ontwikkelingsge bied Noord-Oost-Overijssel. Minister Zijlstra haalt als voor beeld de hechte samenwerking tussen het provinciaal bestuur van Noord-Brabant en de Bra bantse gemeente op het gebied van de industrialisatie, zoals deze tot stand is gekomen op basis van het provinciaal Wel vaartsfonds aan. Op het ogenblik wordt door 'n commissie een onderzoek inge steld naar de omstandigheden in de gebieden van het land van Heusden en Altena, de Bomme- lerwaard, het land van Maas en Waal, het rijk van Nijmegen, het Maaskantgebied, de Brabantse en Limburgse Peel en het gebied van Midden-Limburg, dat aan de linkerzijde van de Maas ligt. Daarnaast is door de betrokken provinciale besturen een onder zoek ingesteld naar de situatie in Volendam en Marken en in Tholen en Hoogeveen. De rap porten over Volendam en Mar ken zijn reeds in het bezit van de minister. Tenslotte deelt prof. Zijlstra nog mede, dat hij even tuele gedocumenteerde voorstel len over het in ontwikkeling ne men van Zuiderzeeplaatsen in overweging zal nemen. VERDEDIGING WORDT VOORBEREID De Minister-president heeft een Commissie voor de Algemene ver- dedigings-voorbereiding ingesteld, waarin de betrokken departemen ten zijn vertegenwoordigd. Aan deze commissie is opgedra gen een basisplan voor de alge mene verdediging te ontwerpen. In het bijzonder zal het de taak van de commissie zijn om de nood zakelijke voorzieningen in de ci viele sector te coördineren, zulks in aansluiting op de reeds vastge stelde militaire opbouwplannen. Het presidium van deze com missie is opgedragen aan de Se cretaris van de Algemene Verde- digingsraad. Export naar W.-Duitsland De Westduitse autoriteiten hebben een bedrag van 80.000 mark têegewezen voor de invoer van snijbloemen en bindgroen uit Nederland Voorts is een be drag van 750.000 mark toegewe zen voor invoer van varkensreuzel uit Nederland, terwijl voorts nog rijst uit Nederland kan worden ingevoerd, zonder opgave van waarde. Hevea-fabrieken N.V. gaan uitbreiden De N.V. Verenigde Nederland se Rubberfabrieken te Hevea dorp (Gld.), die thans aan 1700 mensen werk verschaft, heeft be sloten tot een belangrijke uit breiding van haar nevenbedrijf te Raalte (O.), waar rubber- schoeisel wordt vervaardigd. De aanbesteding der getouwen zal zeer binnenkort geschieden. Het personeel van 't bedrijf te Raalte bedraagt op het ogenblik onge veer 250 personen. Kempkes meubelfabrieken te Waddinxveen De resultaten over het lopen de boekjaar der Kempkes' Meu belfabrieken N.V. te Waddinx veen, voorzover deze kunnen worden overzien, zijn bevredi gend, zo deelt de directie mede. Hoewel de verkoop in de eer ste drie kwartalen van dit boek jaar vrijwel gelijk was aan die in de overeenkomstige periode van het vorige jaar, blijkt uit hel groot aantal kleine orders, dat de liquiditeit van de afnemers zeer beperkt is. Ruim 20 procent van de ver koop was voor export bestemd. Simplex stelt 6 pet. dividend voor In de op 23 December a.s. te houden algemene vergadering van aandeelhouders van de N.V. Simplex Machine- en Rijwielfa- brieken zal een dividend van 6% pet. (v.j. 10 pet.) worden voorgesteld. Geen slotdividend bij Holland-Amerika Lijn De resultaten over de eerste 10 maanden van 1952 der Hol land Amerika lijn staan niet ten achter, bij die over dezelfde pe riode van het vorig jaar, zodat kan worden aangenomen, dat het voordelig saldo van de Winst en Verliesrekening .1952 meer dan voldoende zal zijn, om een dividend gelijk aan het interim- dividend uit te keren. Het voor nemen bestaat, om aan de m Maart 1953 te houden aandeel houdersvergadering voor te stel len, het dividend over 1952 op 1214 te bepalen, zodat niet op een" slotdividend mag worden gerekend In verband ..met de wens om zoveel mogelijk geld middelen in het bedrijf te hou den, is besloten, om van het 'in terim-dividend 10 pet. in aande len uit te keren. Amsterdam Rubber doet bod op Hessa De N.V. Rubber Cultuur Maat schappij „Amsterdam" heeft met de N.V. Hessa Rubber Maat schappij overeenstemming be reikt inzake een uit te brengen aanbod om aandelen Hessa in te ruilen in aandelen Amsterdam Rubber op basis van f1600 nomi naal aandelen Hessa in f 1000 nominaal aandelen Amsterdam Rubber. Het aanbod geschiedt onder voorbehoud, dat vóór 16 Decem ber een voldoend aantal houders van aandelen Hessa hun stukken ter ruiling hebben aangemeld AMSTERDAM. 25 Nov. Of de gebeurtenissen in Irak een rol spelen in de hoek van Ko ninklijke Olie op de Amsterdam se effectenbeurs 'is moeilijk te zeggen. Onwillekeurig gaat er echter een drukkende tendentie van uit en vandaag toonde olie nog weinig neiging tot herstel. Uit Londen is gemeld, dat men zich in kringen van de olie-in dustrie ongerust maakt, omdat men 'in de gebeurtenissen te Bagdad, in navolging van Perzië, symptomen meent te zien voor een streven naar nationalisatie van de olie in Irak. Toch was de arbitrage, in tegenstelling tot gisteren, voor aandelen Konink lijke eerder koper, maar in de koers kon dit nog niet tot uiting komen, zodat deze de gehele middag om 306 bleef hangen. In de scheepvaartafdeling werd met gemengde gevoelens kennis genomen van het stockdividend der Holland-Amerika lijn. Deze aankondiging bleek een druk kende uitwerking te hebben op het koerspeil. Stockdividenden, zoals de Beurs er dit jaar zovele heeft beleefd, zijn nu eenmaal niet bijzonder welkom meer. De koers werd aanvankelijk 3 pet. lager geadviseerd, op 140 en te gen het sluiten van de markt trachtte men op 138 tot een ac- coord te komen. Zeer nieuwsgierig was men naar bijzonderheden inzake het overnemen van Hessa door, naar gemompeld werd, de Amsterdam Rubber, maar officiële gegevens ontbraken nog. De Bandar aan delen lagen vrij vast, vooral de oliepalmen. Overigens was de cultuurmarkt weinig belangrijk vandaag, maar het weerstands vermogen bleef over de gehele Beurs vrij stevig Van de inter nationale fondsen werden Phi lips in iedere tape verhandeld en liep op tot 154. A.K.U. en Uni lever prijshoudend. Nederlandse Ford drie punten lager. Op de beleggingsmarkt blijven het renteigamma en de nieuwe leningen beneden 4V4 pet basis onderwerp van gesprek. Men vraagt zich af, of de emissie der Bank voor Nederlandse Ge meenten geen bezwaren zal ont moeten, aangezien ze boven pari wordt geërmteerd en onmiddel lijk met loting begint. Staats fondsen lagen op het peil van gisteren Voor de lening Tietjerk- steradeel, waarvoor vandaag de inschrijving openstond waren de verwachtingen wederom hoog ge spannen en men meende reeds te kunnen zeggen, dat ook deze lening een succes zal worden. Arbusdollars noteerden 3.801/». FEUILLETON: EEN ZONDAGSKIND Door Toon Kortooms 31. Theodoor was op weg naar huis, toen hij tot de onstellende ont dekking kwam, dat hij Zondag avond ook in de Salome-bar op treden moest. Hij kon zich niet in tweeën splitsen, anders zou hij dat gedaan hebben. Want er be stond geen twijfel aan, waar hij Zondag zou zingen. Het speet hem voor de heer Tilman. Ja, met de eigenaar van Salome was destijds een contractje van een maand gemaakt. Die termijn was inmiddels verstreken en er was niet gerept van een nieuwe af spraak. Stilzwijgend was Theo door blijven komen en stilzwij gend werd hem zijn honorarium uitbetaald. De zware eigenaar van Salome ontving hem met een gemoede lijke handdruk, die Theodoor, pijn deed, omdat hij de man leed j overeind, zou moeten doen. gebald. „Ga zitten, mijnheer Bronk- horst." Mijnheer Bronlchorst ging zit ten. „U komt zeker om uw con tract te verlengen?" „Nee, mijnheer, om het op te zeggen." De man streek met zijn dikke hand door zijn korte haren. „Hoezo? Klachten? Honora rium?' „Nee mijnheer Tilman, ik heb bijzonder prettig met u samen gewerkt, maar „Maar?" „Ik ben zo'n beetje concertzan ger geworden. Jonkheer Menda van Daal van de Verenigde SchouVburgen heeft mij ge- gevraagd. Zondag zing ik in Utrecht." De zware man rees dreigend !_j Hij had zijn vuisten „De schoft", zei hij, nog voor dat Theodoor zich ongerust kon maken over die gebalde vuisten. Tilman ging moeilijk weer zit ten- „Die geldduivel! Die vervloek te geldduivel. Hij bood je méér dan ik, is het niet?" „Zestig," zei Theodoor. „Ik geef je tachtig!" schreeuw de Tilman. Theodoor duizelde. Hij zag voor zijn halfgesloten ogen de Lancia. Tachtig! De wagen zou voorgoed gered zijn. Tachtigbenzine, olie, wegenbelasting, onderhoud, alles. En nog een waardig ca deau voor Clarence. „Aceoord", zei Theodoor, „on der één voorwaarde. Ik ben maar student. Ik moet voor mezelf zorgen, mijn studies, mijn pen sion, mijn wagen. Ik musiceer eigenlijk alleen maar om al die zaken te kunnen bekostigen. U zult dus wel begrijpen.... ik bedoel, ik heb u in deze betrek kelijk korte tijd leren kennen als. een eerlijk en rechtschapen man. U zult mijn zienswijze zeker billijken als ik u zeg, dat ik in derdaad omwille van de finan ciën besloten heb naar de Ver enigde Schouwburgen te gaan." Theodoor had zijn oude over tuigende wijze van spreken weer te pakken en vervolgde rustig: „Als jonkheer Menda van Daal niet boven de tachtig gaat, ben ik uw man. Doet hij het wel. dan ben ik er zeker van, dat u mij niet kwalijk zult nemen, dat ik de kans grijp, die mij geboden wordt." De man van Salome knikte. Hij greep naar de telefoon. Voor dat Theodoor van zijn ontstelte nis bekomen was, hoorde hij zijn werkgever zeggen: „Hallo, met Tilmanmag ik jonkheer Menda van Daal?" Theodoor hield zijn adem in. „Hallo", sprak de man van Salome, „u spreekt met Tilman. Ik heb de heerBronkhorst hier, die mij komt vertellen, dat hij niet meer bij mij optreedt, om dat u hem geëngageerd hebt. Mag ik u verzoeken hem aan mij te laten? Ik heb hem tach tig gulden geboden Aan de andere kant van de draad klonk een woest gesnuif. De man van Salome liep rood aan. Er kwamen kleine zweet druppels op zijn voorhoofd. De hoorn in zijn hand beefde. „U biedt hem tachtig? Mooi, dan is hij van mij!" De schreeuw van de jonkheer was voor Theodoor duidelijk verstaanbaar: „Nee heer Til man, deze jongeman is van mij Ik bied hem negentig voor één optreden, hoort u?" „Goed jonkheer", sprak Til man ijselijk, „dan geef ik hem honderd. Goeden dag mijnheer." Hij wilde de hoorn neerleggen maar in het ebonieten kratertje sputterde een verre stem: „Hon derd tien, heer Tilman!" „Honderd twintig, jonkheer!" gilde de man van Salome; de zweetdruppeltjes liepen langs zijn slapen. Als dat zó doorgaat, word ik schatrijk, dacht Theodoor meer verbijsterd dan verheugd. „Vijf en twintig, heer Til man!" woedde het in de hoorn. Toen klonk een klik, de verbin ding was verbroken. De man van Salome legde traag de hoorn neer. Hij nam een grote witte zakdoek en wiste snel over zijn voorhoofd. Daarna borg hij zijn kop tussen zijn handen en bleef enige ogenblikken op tafel zit ten staren. Theodoor had wer kelijk met hem te doen. „Het spijt me voor u, méér dan ik u zeggen kan", zei hij zacht. De zware man stond op. „Het ga je goed. Ik wens je alle succes. Als ik in jouw schoenen stond, had ik ook zo gedaan. Ik dank je voor de pret tige samenwerking!" Zijn handdruk voelde klam aan, maar ze was welgemeend Theodoor goot een paar bus sen brandstof in zijn benzine- monster en reed naar Utrecht De jonkheer was daags tevorer al afgereisd. Theodoor zette z'r wagen in een garage, nam zijr guitaar en wandelde de Dom stad in. Hij had drie uren de tijd. Een weinig opgewonden voelde hij zich wel. Je ging niet alle dagen met een half uur zingen honderd vijf en twintig gulden verdienen. Wordt vervolgd.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5