Tournooien in Den Helder en Langedijk vragen aandacht Berechting poging diefstal veilingkantoor Wognum 1 SM! Wie raadt de uitslag 320.000 gulden via café naar België gesmokkeld Werknemende middenstand groeit gestadig A.N.W.B. vraagt verbetering gevaarlijke verkeerssituaties Het Praags proces Tafeltennis in.N oordhollands IS oorderkwartier Eerste competitiehelft hijna ten einde Dito verloor van Blanco II DE SPELREGELS eerste prijs tweede prijs en drie prijzen van ƒ5,00 ƒ2,50 ƒ1,00 Drie en anderhalf jaar geëist tegen jeugdige Amsterdammers Uitmuntend geslaagd TREINBOTSING BIJ ZUTPHEN WOENSDAG 26 NOVEMBER 1952 Pagina 7 Voor de meeste teams zit de eerste competitiehelft er zo goed als op, en men zou ivellicht het. idee kunnen vor men om van een welverdiende rust te gaan genieten. Neen, zeggen de verenigingen T.O.S. uit Langedijk en I.V.A. en Blanco uit Den Helder, we gaan door met de beoefening en propagering van de tafeltennissport. Twee tournooien zullen begin December en vier in Januari de aandacht van onze speelsters en spelers vragen. Het leek er aanvankelijk op in de wedstrijd Disnie-HBC, dat onze prognose van de vorige week in vervulling zou gaan. In de eerste partijen vlotte het niet erg in de Hoornse gelederen, wat zich open baarde in een 13 achterstand. Resoluut werden toen echter de bakens verzet en met groot machtsvertoon sleepte het Disnie- team een 73 overwinning uit het vuur. In de tweede klasse stuitte Dito op hevige tegenstand van Blanco, waarin zich vooral Sinjewel geducht liet gelden. De 73 nederlaag, die de spelers uit Grootebroek moesten aanvaarden, was wel een bittere teleurstelling. Tempo bleef baas in eigen huis en kende weinig medelijden met IVA 3, dat onverrichterzake naar Den Helder kon terugkeren. De Merletten had geen moeite met Disnie 4 en bleef door een klinkende 82 zege aan het hoofd van de ranglijst. DSS 2 steeg in aanzien door de wed strijden tegen HCSC 1 en 2 tot een goed einde te brengen. Stand: De Merletten 6 4 2 0 10 Tempo 7 4 1 2 9 DSS 2 7 2 3 2 7 HCSC 1 4 3 0 1 6 Dito 5 2 1 2 5 Blanco 2 5 2 1 2 5 IVA 3 5 2 0 3 4 Disnie 4 5 1 0 4 2 HCSC 2 4 0 0 4 0 „Röntgenkwartet" ALKMAAR Op Maandag 1 December a.s. zal het beroemde „Röntgenkwartet" voor de Alk- maarse Kamermuziek Vereniging in het Gulden Vlies een concert geven waarbij werken van Mo zart, Schubert en Beethoven ten gehore gebracht zullen worden. Het „Röntgenkwartet" bestaat uit de heren Joachim Röntgen en Piet Nijland, viool; Manuel Steuer, alt en Cornelis Preuyt, cello. De abonné's van de Alkmaar- se Kamermuziekvereniging wor den er op attent gemaakt dat voor hen gelegenheid bestaat plaatsen te bespreken op Don derdag 27 Nov. van 11 tot 3 uur aan de kassa van het Gulden Vlies. De laatste ontmoeting in de derde klasse A, IVA 5-IVA 4, eindigde in een gelijk spel. De Helderse teams maken hier geen grootse indruk. Stand: De Merletten 2 6 6 0 0 12 WGW 6 5 0 1 10 DSS 3 6 2 2 2 6 HCSC 3 6 13 2 5 IVA 4 6 1 3 2 5 IVA 5 6 0 3 3 3 IVA 6 6 0 1 5 1 In 3B liet Dito 2 zich bijna ver schalken door het derde team van deze vereniging, wat met het ver lies van de leidersplaats gepaard had gegaan. Disnie 5 moest on danks „terreinmoeilijkheden" in TOS haar meerdere erkennen. Stand: Dito 2 5 4 1 0 9 St. Viotor 5 3 2 0 8 DTO 5 2 1. 2 5 TOS 5 2 12 5 Disnie 5 5 1 0 4 2 Dito 3 5 0 1 4 1 In 4A zijn de prestaties van Schagen nog niet van dien aard, dat zij direct een bedreiging zul len vormen voor de leidende teams. De uitslagen waren hier: Merletten 4-Blanco 3 55, Scha- in Venhui gen 1-HCSC 4 55. Schagen HCSC 4 2—8. Stand: Be Fair 4 3 10 IVA 7 5 3 1 1 Blanco 3 4 112 HCSC 4* 5 2 12 Merletten 4 2 0 1 1 Schagen 1 2 0 11 Schagen 2 2 0 0 2 HCSC 4 twee punten in min dering. DTO 3 leed in 4B een gevoelige nederlaag tegen Treffers. DTO 2 ging ODI 1 en 2 met een bezoek vereren en kwam met twee waardevolle punten zen terug. Stand: Effect Treffers Be Quick ODI DTO 2 DTO 3 ODI 2 In 4C was St. Victor 2 niet bij machte om van Treffers 3 het eerste winstpuntje af te snoepen, wat zij zo hard nodig heeft. Be Quick 2 won met 73 van TOS 2. Stand: 6 6 5 6 6 6 5 Effect 2 Be Quick 2 Treffers 2 TOS 2 De Merletten Treffers 3 St. Victor 2 Id 9 7 6 4 3 0 Bij de dames ondernam het Texelse Ready de verre reis naar Hoorn om Disnie partij te geven. De 73 overwinning die zij be haalden was volkomen verdiend. De nabuur-derby Treffers-Dito werd een gelijk spel. Stand: DSS 5 5 0 0 10 Ready 5 3 117 Treffers 5 13 15 IVA 5 113 3 Dito 5 113 3 Disnie 5 10 4 2 Tijdens het afgelopen weekend is de diocesane organisatie van de Haarlemse Werknemende Midden stand op Vijverduin te Bloemen- daal bijeen geweest. Na de be handeling der jaarstukken en be groting aanvaardde de vergade ring het reglement. De organisa tie omvat momenteel 3200 leden en groeit nog steeds. In de ko mende winter zullen nieuwe af delingen tot stand komen, o.a. in Vlissingen èn Haarlem. Een belangrijk besluit van de Werknemende Middenstand was de oprichting van een solidari teitsfonds. Dit heeft ten doel le den, die in moeilijkheden zijn geraakt door ziekte of anderszins, bij te staan. De bijdrage der leden zal zijn een cent per maand; ook het diocesane bestuur draagt het zijne bij. De beide voorstellen, welke de afdeling Haarlem had Het dreigt eentonig 'te worden, beste sportliefhebbers, maar de deelname aan onze puzzle b 1 ij f t stijgen. Dat is een teken, dat de belangstelling voor onze voetbalsport eerder groter dan kleiner wordt. Gelukkig hebben de weergoden ons niet gedwarsboomd, zodat er vier van de puzzlewedstrijden doorgang konden vinden. Drie deelnemers slaagden er in 5 punten te behalen, terwijl het aantal met 4 tamelijk groot was. Geen gek resultaat dus. Hier zijn de gelukkige winnaars: 1. G. BUIS, 109, Zwaagdijk. f5.—. 2. JOSSI BERKVENS, Magnusstraat 17, Schagen. f2.50. 3. C. DE BOER, Achterdam 19, Alkmaar, f 1. 4. B. LIENOS, Dahliastraat 6, Den Helder, f 1. 5. JO RUYTER, A 164, Avenhorn. f 1.— En dan tot slot weer de nieuwe wedstrijden. Doet uw best enne schrijft u vooral duidelijk! UITSLAG 1 INVULLEN SchagenZ.A.P. PurmerendR.K. A.F .C. ZouavenMonnikendam St. VictorS.R.C. W oudiaL.S .V .V Naam: Woonplaats: Adres: 2. Achter de namen van de clubs de CIJFERS plaatsen, waarmede volgens Uw mening de wedstrijd zal worden beslist Oplossingen met duidelijke vermelding vaD naam en adres moeten als brief worden verzonden De enveloppe NIET dicht- plakken en op de enveloppe schrijven „VOETBALPRIJSVRAAG" daarmee bespaart U ons veel werk 3. Oplossingen moeten uiterlijk ZATERDAG 12 uur aan het bureau van dit blad zijn bezorgd ELKE WOENSDAG ZULLEN WIJ DE PRIJSWINNAARS EN DE NIEUWE „WIE RAADT DE UITSLAG" PUBLICEREN Voor elke goed geraden uitslag worden twee punten toegekend Voor het juist voorspellen van winst of gelijk spel, doch niet met de goede cijfers krijgt men één punt Voor de beste raders (even tueel door het lot aan te wijzen) worden de volgende prijzen be schikbaar gesteld: Er wordt over de toekenning van de prijzen geen correspon dentie gevoerd ingediend, zijn aanvaard. In het eerste voorstel werd gevraagd een representatief orgaan uit de Werknemende Middenstand in het leven te roepen, dat in staat is de regering van advies te dienen bij alle sociaal-economische vraag stukken. Het tweede beoogt een reorganisatie van het nationale bestuur tot stand te doen komen en wel zo, dat een godsdienstig- zedelijke raad bestaat uit de vijf bandsadviseurs; een sociaal-econo mische raad, een culturele raad en een organieke raad. Het hoog ste gezag in de Werknemende Middenstand zou moeten worden het Verbondsbestuur. Tijdens de vergaderingen van de tweede dag hield de secretaris, de heer J. P. Zwerver, een rede, waarin hij de taak van de Werk nemende Middenstand als stands organisatie uiteenzette en haar culturele waarde aan een verder onderzoek onderwierp; de Werk nemende Middenstand steunt naar binnen het behoud van het stands bewustzijn, dat een noodzakelijk element is in de katholieke maat schappijleer. Doch daarnaast treedt de Werknemende Midden stand naar buiten op en toont aldus ook haar distributieve func tie. Zij kan een zeer waardevolle factor zijn in de verdere eman cipatie en tot het uitbreken uit het isolement. De heer Wald sprak daarna over de algemeen sociaal-econo mische vorming, die de leden van de Werknemende Middenstand ontvangen, waar het gaat om de grote problemen van industriali satie, medezeggenschap en bezits- spreiding. Deze vorming kunnen de vakorganisaties niet geven, zo betoogde spreker. De vergadering, die zich in een grote belangstelling mocht ver heugen, toonde zich zeer inge nomen met een schrijven van Z.H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, waarin deze zijn volle steun aan de organisatie toezegde. De ontwikkeling zit ook bij'de televisie niet stil: bovenstaand draagbaar toestelletje is in de Verenigde Staten op het ogen blik het nieuwste. UITSPRAKEN MEERVOUDIGE KAMER T. de G„ Heerhügowaard. Be sturen van driewielig motorrij tuig in beschonken toestand. Eis f 150, subs. 30 dagen. Vrijspraak. W. L. E. Enkhuizen, weigeren inlichtingen te verschaffen aan politie omtrent verblijfplaats van minderjarig meisje. Eis: f 200, subs. 60 dagen. Veroordeeld tot f 100, subs. 30 dagen. J.W.R. Bakkum (Castricum), gedurende bepaalde tijd minder jarig meisje verborgèn houden voor politie. Eis: 3 weken ge vangenisstraf. Veroordeeld tot drie weken gevangenisstraf voor waardelijk, met een proeftijd van drie jaar. H.K. Westwoud. Weigeren in lichtingen te verschaffen aan politie omtrent verblijfplaats minderjarig meisje. Eis f 200 subs. 60 dagen. Veroordeeld tot f 100, subs. 30 dagen. (Advertentie) 'P Vatbaar voor vocht en tocht Niet nodig de hele winter te hoestenNeem bij de minste klacht de snel werkende, verzachtende, slijmoplossende AKKERS „DAMLUST" WINT VAN „ONS GENOEGEN" ZUIDSCH ARW OUDE Om het kampioenschap van Noord hollands Noorder Kwartier speelde Damlust tegen Ons Ge noegen van Andijk. Niettegen staande dat Damlust verzwakt uitkwam, wist zij toch de wed strijd te winnen. De gedetailleerde uitslagen waren: le klas: 1. Fr. SlotA. Groo teman 20; 2. P. Beers-P. Zwuup 11; 3. Hh. de Haas B. Vriend 20; 4. J. ZijpW. Klinga 20; 5. C. Struffelen J. Groot 1—1; 6. N. Tol—C. Doef 20; 7. H. v. d. Hoven—T. Mantel 2—0; 8. C. Bak—W. Zwier 20; 9. A. v. d. Welle P. Burger 11; 10. Niet opge komen J. C. den Hartog 02. Totaal 155. 2e Klas: 1. P. BalderTj. Vriend 11; 2. P. v. d. Molen P. Tensen 02; 3. C. J. Cools W. Pasveer 11. 4. J. Weel Jn. Bakker 0—2; 5. A. Zuid- scharwoudeJb. Bakker 02; 6. A. Mosk—Jb. Bootsman 20; 7. H. EngringhJ. Koster 20; 8. mevr. den HartighJb. Hooi veld 20; 9. P. dén Hartigh P. Singer 20; 10. Niet opgeko men'M. de Vries 02. Totaal 10—10. 's-GRAVENHAGE. De A.N. W.B. heeft de minister van Ver keer en Waterstaat gevraagd, de bedragen welke voor onderhoud en verbetering van de wegen in de begroting zijn opgenomen, te verhogen met een aparte post, opdat er eindelijk geld beschik baar komt om op korte termijn een aantal punten van ons wegen net die steeds opnieuw aanlei ding geven tot ernstige verkeers ongevallen met kracht aan te pakken en te verbeteren. Er is thans per jaar slechts een bedrag van f 13.000.000 ter be schikking voor wegenonderhoud èn verbetering. Dit bedrag is ech ter reeds volkomen onvoldoende voor het jaarlijks onderhoud, zo dat er van de dringend noodzake lijke verbeteringen vrijwel niets terecht komt. Het wegennet in ons land ver toont op honderden plaatsen ge vaarlijke situaties, die als het ware ongevallen uitlokken, welke met tijdig ingrijpen zonder meer voorkomen hadden kunnen wor den. De directies van Rijks- en Provinciale Waterstaat zijn van deze omstandigheden op de hoog te en hebben vaak reeds plannen in portefeuille, doch jaar in jaar uit ontbreken de benodigde fond sen om die verbeteringen werke lijk uit te voeren. Deze toestand is naar de me ning van de A.N.W.B. onhoudbaar. De Bond is van oordeel, dat met verhoudingsgewijs geringe bedra gen op talrijke plaatsen techni sche verbeteringen kunnen wor den aangebracht, die naar de er varing leert tot onmiddellijk aan wijsbare vermindering van het aantal verkeersongevallen kunnen leiden. In dit verband wijst de A.N. W.B. op het Engelse voorbeeld, waar men deze zomer uit de door het wegverkeer opgebrachte fis cale posten 15 millioen gulden heeft gevoteerd voor de vorming van een fonds waaruit onmiddel lijk dergelijke verbeteringen kun nen worden gefinancierd. Op grond hiervan heeft de A.N. W.B. de minister verzocht ten be hoeve van de verbetering van be paalde punten in de wegen van het Rijkswegenplan een aparte post op de begroting te plaatsen alsmede extra-subsidies aan de provincies te verlenen, opdat ten aanzien van de provinciale wegen hetzelfde kan worden gedaan. Deze extra gelden dienen dan om te worden aangewend voor verbetering van kruispunten en weguitmondingen, opheffing van slipgevaar, bochtverbeteringen, aanleg van bushaltes buiten de rijbaan en het aanbrengen van vrijliggende rijwielpaden. WOGNUM De drie jeugdige Amsterdammers, die schuldig waren bevonden aan de poging tot diefstal, althans medeplichtigheid daaraan, welke in de nacht van 15 op 16 Augustus j.l. plaats had in het kantoor van het veilinggebouw te Wognum, hoorden gisteren flinke gevangenisstraffen tegen zich eisen, toen de zaak voor de Meervoudige Strafkamer van de Alkmaarse Arron dissementsrechtbank behandeld werd. Tegen Peter N. A. en zijn broer Wilhelm werd drie jaar gevangenisstraf geëist, tegen hun kameraad anderhalf jaar gevangenis straf, in alle drie de gevallen zonder aftrek van voor arrest. De twee broers haalden op de avond van de 15de Augustus hun vriend Reginald E. O. op, met het verzoek, of hij hen met een auto, waarover zij toen de beschikking hadden, ergens heen wilde bren gen. Het gold slechts een bood schap. Als ze daarmee klaar wa ren, zouden ze met nog twee meisjes een tourtje gaan maken. De autorit lokte O. wel aan en hij verklaarde zich dadelijk be reid. Later zou hij wel merken, dat hij voor geheel iets .anders werd gebruikt. Zij kwamen na enige tijd bij Ilpendam en de twee ge broeders verzochten hem te stop pen. Zij stapten uit en begaven zich naar een zandzuiger in het Noordhollands Kanaal, van de Amsterdamse Dok- en Scheep vaartmaatschappij. Daar namen zij naar hun zeggen met be hulp van een onbekend gebleven persoon, die zij Wim van Buren noemden een koperen snij- apparaat met drukmeter, slangen, een zuurstoffles en een acetyleen- cylinder mee, die zij in de wagen laadden en daarmee reden ze door tot in de buurt van het vei linggebouw te Wognum. Daar stapten de broers uit. De wagen bleef staan op de Provincialeweg. O. hield de wacht, de twee ge broeders namen de apparaten mee en verwijderden zich in de don kere nacht. Volgens hun eigen verhaal sjouwden ze samen de zware toe stellen tot vlak bij het kantoor. Peter ging wat verder dan Wil helm, die hij aan de kant van een sloot achterliet en bij het kantoor gekomen trof hij weer de myste rieuze figuur van Wim v. Buren, die met de toestellen naar bin nen ging. Deze zou het colbert jasje van Peter hebben aangetrok ken. Binnen zette hij twee tafel tjes op elkaar met een kleed er overheen, vlak voor de brand kast en daarachter gezeten toog hij met de snijbrander aan het werk. Hij kwam echter niet ver der dan het zwartbranden 'van de kluisdeur, want intussen had O. bezoek gekregen van twee surveillerende agenten van de Rijkspolitie, die de papieren van zijn wagen onderzochten. Deze papieren werden weliswaar in orde bevonden, doch het drietal vond het raadzaam de benen te nemen. Een uur na het bezoek van de twee agenten ondernamen zij de terugtocht naar Amster dam. Peter vertelde, dat hij niet naar binnen was geweest. Hij zou zijn onbekende vriend Wim van Buren een pleizier hebben willen doen doorde snijbrander en andere apparaten voor hem in de buurt van het veilinggebouw te bren gen en dat moest hij 's avonds doen, omdat hij de avond tevoren bij hem thuis niet het bezoek had willen missen' van familie uit Duitsland. De Rijkspolitie, die des ochtends vlak na het ontdekken van de poging tot diefstal een onderzoek had ingesteld, had alles zo be vonden als de dader het op zijn plotselinge vlucht had achterge laten. Men constateerde, dat de kluis was zwartgeblakerd, de ta- Provinciale Staten Noordholland De voorzitter van het centraal stembureau heeft de heer H. J. Slingenberg te Heemstede, thans wonende te 's-Gravenhage, be noemd verklaard tot lid van de Staten der provincie Noord-Hol land, in de vacature, ontstaan door het ontslagnemen van mr. R. C. Bakhuizen van den Brink te Heemstede. (V.V.D.). „Zionisme is Amerikaans imperialisme" PRAAG, 25 Nov. (Reuter-AP) Radio Praag heeft te kennen gegeven, dat Rudolf Margolius, een 39-jarige jood, oud-ondermi nister voor de buitenlandse han del, als medewerker van Slansky een bekentenis heeft afgelegd. Hij bekende, zo deelde radio Praag mede, evenals de vorige beklaagden een plan te hebben helpen verwezenlijken om het regiem van de regering Gottwald omver te werpen. De volgende personen die nu nog worden ge hoord zijn Reicin, vroegere on derminister van defensie, Svab, vroegere onderminister voor de veiligheid van de staat; Fisch, onderminister van financiën en de waarnemer van Slansky, Otto Sling. Allen werden ervan beschuldigd verdragen te heb ben ondertekend met „kapitalis tische landen", waarbij de klem toon werd gelegd op Israël. Het communistische partijorgaan Rude Pravo kwam vandaag met een groot opgemaakt artikel uit, waarvan de titel luidde „Zionis me, een werktuig van de Ame rikaanse imperialisten". De Amerikanen, aldus het blad, heb ben „Israël gemaakt tot een ba sis voor agressie tegen de lan den van het vredeskamp". feitjes met het kleed stonden er nog, de gebruikte apparaten even eens en wat tot aanwijzing moest dienen, dat Peter in plaats van van Buren binnen moet zijn ge weest, een combinatietang en twee knopen van het jasje, dat aan Peter' toebehoorde. De com- binatietang was later door een politiehond uitgesorteerd en deze hond had Peter als de bezitter aangewezen. De Officier van Justitie, mr. J. W. Holsteijn, achtte het theo retisch mogelijk, dat de onbekend gebleven Wim van Buren inder daad met de snijbrander aan het werk was geweest, doch enig hou vast bood het onderzoek niet. De knopen en de combinatietang we zen positief in de richting van Peter. Hij zag het zo, dat alle drie de verdachten, elk op zijn wijze, een aandeel in het geheel van feiten had gehad en dat maakte hen alle drie even schuldig, zij het dat O., die verzuimd had Zich terug te trekken, toen hij eenmaal in de gaten kreeg dat de handelwijze van de twee broers het daglicht niet kon velen, slechts een be perkt aandeel in het geheel heeft gehad. Tegen Peter, die vier ver oordelingen op zijn strafblad had staan en in totaal tien strafbare feiten had gepleegd, eiste de Offi cier drie jaar gevangenisstraf zonder aftrek, eenzelfde straf te gen zijn broer Wilhelm, die 6 veroordelingen op zijn naam heeft staan en 18 diefstallen had ge pleegd, en tegen O., die eerder ook al met de Justitie in aanra king was geweest, een jaar en zes maanden zonder aftrek. De verdediger van Peter A., mr. D. H. Buiskool uit Hoorn, betoogde, dat het wettig bewijs, dat moest aantonen dat zijn cliënt in het kantoor is geweest, niet geleverd was. De aanwijzingen, gegeven door de verloren knopen en de combinatietang, achtte hij daartoe niet voldoende. Hij vroeg de rechtbank tevens rekening te willen houden met de mogelijk heid, dat Peter de apparatuur te goeder trouw voor van Buren heeft vervoerd. Mr. J, Mulder te Den Helder, die als verdediger van Wilhelm opitrad, zeide, dat deze niet mede plichtig kon worden geacht aan de poging tot diefstal, omdat een onmisbaar element in het wettig bewijs daartoe in de tenlasteleg ging ontbrak. Mr. H. Scholten uit Alkmaar tenslotte, die O. verdedigde, liet ditzelfde gelden voor zijn cliënt en hield het er voor, dat O. alleen maar wat onvoorzichtig gehan deld had, door zich niet terug te trekken toen hij bemerkte, dat het met de twee anderen geen zuivere koffie was. O. kon hoog stens schuldheling ten laste wor den gelegd en dan nog niet eens opzettelijke schuldheling, daar hij van de zaak zelf niets afwist. De rechtbank zal in deze zaak op 9 December a.s. uitspraak doen. MAASTRICHT. Door de Maastrichtse rechtbank is een illegale geldhandel berecht, waar bij in anderhalf jaar tijds een be drag van ruim drie ton aan Ne derlands geld naar België werd uitgevoerd. Deze zaak trok grote belangstelling, omdat een Bel gisch echtpaar, dat in Vroenhoven even over de Belgische grens het bij toeristen en Maastrichtenaren zeer bekende café „Bij Sjefke" exploiteert en een Maastrichtse caféhouder er in betrokken waren. De zaak kwam aan het licht op 11 October, toen de vrouw van de Belgische caféhouder N. de Ne derlandse grens wilde passeren met een fles jenever bij zich. Toen zij werd gevisiteerd, bleek in haar onderkleding een bedrag van f 2000 in biljetten van tien gulden verborgen te zijn. Het spoor leidde naar het café van M. aan de Markt te Maas tricht, waar de opsporingsambte naren een notitieboekje ontdek ten, waarin over het tijdvak van Maart 1951 tot October 1952 be dragen van ontvangst en doorge ven van Nederlands geld tot een totaal van f 320.000 met adressen en al stonden aangegeven. In dit café brachten de Belgi sche caféhouder en zijn vrouw het geld, dat zij bij kennissen, die over Belgisch geld wilden be schikken bjj reizen in België, had den opgenomen, terwijl Nederlan ders ook rechtstreeks soms bedui dende bedragen deponeerden, waarvoor zij dan over de grens Belgisch geld ontvingen. Nabij Zutphen is gistermorgen een grinttrein, komende uit de richting Arnhem, die vermoedelijk tengevolge van de gladheid te ver doorreed, in botsing gekomen met een goederentrein uit de richting Zutphen. Er ontstond grote ma teriële schade: vijftien wagons ontspoorden, waarvan er drie ge heel werden vernield. Ook werd schade toegebracht aan de electrische leiding: ver schillende palen knapten af. De machinist van de grinttrein, de heer Arendsen uit Nijmegen, werd licht gewond, de conducteur van het bagagerijtuig van de goede rentrein, de heer Severing uit Ol- denzaal kreeg een shock en is in het R. K. Ziekenhuis te Zutphen opgenomen. Terzake van overtreding der Ne derlandse deviezenbepalingen eis te het O.M. tegen de vrouw acht maanden gevangenisstraf en ver beurdverklaring van het in beslag genomen geld. De Belgische caféhouder was niet verschenen, tegen hem werd een straf van zes maanden geëist met bevel tot gevangenneming en een boete van f 10.000, terwijl ten slotte de eis tegen de Maastrichtse caféhouder, die verklaarde niets aan de transacties te hebben ver diend en die geen begrip had van deviezenbepalingen en betalings balans, zes maanden was, waarvan vier maanden voorwaardelijk en verbeurdverklaring van het in be slag genomen geld. Bovenstaand beeld, vervaar digd door F. Sieger in Am sterdam, wordt de centrale figuur van een voor de slacht offers van het voormalige concentratiekamp Amersfoort dat in Mei 1953 zal worden onthuld.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 7