Dood aan. de galg geëist tegen de 14 beklaagden Stichting Landverhuizing erkent gemaakte fouten Nederlandse bodem voor 10 pet bezit van de Staat Regering zal 15 millioen besteden voor bouw F 27 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Midden groepen Anti-Joodse demonstraties in Slowaakse hoofdstad Hervormingen in de K.V.P. De emigratie met de „Fair Sea99 Pater Maas is slachtoffer van de gevolgen H. Vader naar Vaticaanstad Het communistisch proces in Praag Vandaag veroordeling Conferentie in Londen Treinongeluk in België Nieuw Nederlands verkeersvliegtuig Financiëel Kamerdebat met agrarische inslag K. V.P.-fractie acht dit bezit allesbehalve gezond De Unesco Sneeuwstormen in Amerika NOORDHOL Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week. inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f2.50: in alle edities 26 ct. per m.m.. minimum f4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290: Alkmaar, Ritsevoort 52, tel 2046 K 2200: Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen. Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Donderdag 27 November 1952 48e Jaargang No. 12639 Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) T ER IS NOGAL een en ander te doen over de, al dan niet intel lectuele, middengroepen in ons land. Wij berichtten en schreven reeds herhaaldelijk over de ter zake uitgebrachte rapporten van een commissie uit de K.V.P. Voor al het per 10 November j.l. open baar gemaakte derde rapport, dat maatregelen ter verbetering van de financiële positie dezer groe pen aangaf, staat in het middel punt van polemieken en discus- Een uitlating van prof. Romme in een ster-artikel in de „Volks krant" van 17 November gaf aan leiding tot misverstand. De „Tijd" reageerde daarop met een scherp artikel, andere bladen volgden, eveneens in critische zin. Men kreeg de indruk, dat prof. Romme practisch niet zo direct de mogelijkheid zag, om de uit voering van het z.g. vierjarenplan (elk jaar Vh. pet. salarisverbcte- ring) als verzekerd te beschou wen. Andere hadden de indruk, dat in het bewuste artikel te voort varend de domper gezet werd op bepaalde verwachtingen, die ech ter wellicht op haar beurt te voortvarend waren gevoed. Naar immers de K.V.P.-commis sie verklaarde als uitgangs punt te nemen een (volgens velen) te verwachte verbetering in de welvaartspositie van ons land, kan natuurlijk, zakelijk be schouwd, niet over het hoofd ge zien worden, dat bij een uitblijven (of niet voldoende doorwerken) van deze verbetering, dit „uit gangspunt" vervalt. Onjuist was ook, gelijk inmid dels in een deze week uitgegeven mededeling van het K.V.P.-be stuur is opgemerkt, dat prof. Romme bij het Algemene Begro tingsdebat niet over de midden groepen heeft gesproken. Hij deed dit, en in positieve zin, wèl, en nog wel vóór dat het desbetref fende rapport was openbaar ge- maakt Er bestaat derhalve géén reden, om bepaalde interne tegenstellin gen in de Partij (en de Fractie) te maken of aan te scherpen. Intussen heeft het „Vrije Volk zich met vreugde meester ge maakt van dit geval, dat sprekend gelijkt op de gebeurtenissen en verhoudingen, die dr. Olierook eens betitelde met de woorden: „Ziet, hoe zij elkander plukharen Maar het gaat hier om een ern stige zaak! Het „Vrije Volk" tracht in de eerste plaats aan te tonen, dat het K.V.P.-rapport de klasse-strijd aanwakkert, hetgeen echter on juist is. Uit de verdere behande ling van het rapport, dat zijn tocht door de Partij-regionen pas begon nen is, zal dit wel blijken. Hoofdzaak is, dat de, stellig mm of meer gedegen critiek, van het „V.V.", uitgaat van de stelling, dat het zwaartepunt van de te ver wachten welvaartsverbetering niet gelegen is in de positie van de be talingsbalans, maar in die van de z.g. ruilvoet, een kwestie dus van export, koopkracht, enz. De K.V.P.-commisie heeft inder daad, op het voetspoor van de socialistische „Weg naar Vrijheid", de te verwachten toeneming van de welvaart gebaseerd op de ver beterde positie van onze betalings balans, die een feit is. Al mag niemand over het hoofd zien, dat de gegevens in het P.v.d.A.-rap- port intussen goed 1 'li jaar oud zijn Wij kunnen thans niet ingaan op alle details van de kritiek in het „Vrije Volk". Voor heden vol staan wij, met aan de hand van deskundige gegevens, die wij kon den verkrijgen, op te merken, dat het de vraag is, of zoals „H.V. V." beweert de „ruilvoet" zo veel verslechtert en verslechteren zal, dat een verbetering van de algemene toestand moet worden ontkend Zo pessimistisch mogen wij niet zijn. Vast staat, dat een afdoende bewijs voor de stellingen van de socialistische critiek niet is ge geven, en ook niet gegeven kan worden. Daarnaast moet echter worden toegegeven, dat ook geen zekerheid te geven valt over de verbetering van de betalings balanspositie in de komende vier jaar. Alles hangt hier af van de ontwikkeling van de internatio nale conjunctuur. Ook de presi dent van de Nederlandse Bank heeft daar onlRigs op gewezen, hij ziet de toestand niet ongunstig. Dat ook, speciaal op dit punt, ook de minister van Economische Za ken, blijkens zijn pas verschenen Memorie van Antwoord, niet. Nutiger dan woord- en schrijf- gevechten over gelijkhebberij, lijkt het ons vast te houden aan de positieve inhoud van de drie K.V.P.-rapporten over de midden groepen, en te constateren dat te midden van al het interne en ex terne rumoer, vast blijft staan, dat, vooral het derde en laatste rapport, een wekroep is voor de concrete nood van de midden groepen. Reeds afgezien van de vraag, of op korte termijn een vierjaren plan op dit punt verzekerd kan worden, moet er, op korte ter- (zie vervolg pag. 3) SINTERKLAAS KAPOENTJE, GOOI WAT IN M'N SCHOENTJE,' GOOI WAT IN M'N LAARSJE, DANK U SINTERKLAASJE op Zaterdag a.s. VATICAANSTAD, 26 Nov. (K.N.P.). De H. Vader heeft Woensdag in Zijn zomerresidentie Castel Gandolfo afscheid genomen van de burgemeester, de plaatse lijke autoriteiteu en de ambtena ren. Zaterdag zal Hij naar Vati caanstad terugkeren. Zondag begint Hij Zijn jaar lijkse retraite, waaraan de gehele Pauselijke familie deelneemt. Deze retraite duurt'tot 6 December, tot dan zijn alle audiënties afgelast. TRAGISCH ONGEVAL IN VEENENDAAL Kind door heet water gedood Het achtjarige dochtertje van de familie van der Laan aan de van de Pollstraat te Veenendaal kreeg een hoeveelheid kokend water over haar lichaam. Zij werd in het Julianaziekenhuis opgeno men. Het meisje is inmiddels aan de gevolgen overleden. WENEN (A.P.) Tegen de 14 voormalige Tsjechoslo- waakse eommunistenleiders, die voor een Praagse recht bank wegens een samenzwering tegen Moskou terecht staan, is gisteren de dood door de strop geëist. Elf der beschuldigden zijn joden. Het anti-semitische karakter van het proces heeft openlijke anti-joodse demonstra ties tengevolge gehad. Op de woningen van Joodse ar beiders werd „Joden" of „Hier wonen Joden" gekalkt. Op de straten rondom een Joodse syna goge stond: „Weg met de Joodse kapitalisten". De politie heeft een en ander niet willen verwijderen, aldus werd in de berichten ver klaard. Zij betoogde, dat zij ge richt waren tegen Joodse kapita listen en niet tegen de Joodse ar beiders, die het communisme aan hangen. De berichten over de anti-semi tische demonstraties kwamen en kele uren na het bekend worden van de zelfmoord van twee voor aanstaande communisten in Bra tislava. Een hunner was dr. Ru- dolf Bystricky, voormalig ambas sadeur in Londen. Verwacht wordt, dat Slansky en de zijnen morgen veroordeeld zullen worden. De eis tegen de 14 mannen werd uitgesproken door de hoofdaan klager dr. Josef Urvalek, die de beklaagden in een week van com munistische justitie, welke sinds de processen van 1936 in Moskou haar weerga niet heeft gehad naar grimmige zelfbekentenissen ge voerd heeft. Urvalek zei tot de vijf rechters in de grote Pankrac-gevangenis te Praag, dat de staat bewezen heeft dat de voormalige communisten leider Rudolph Slansky en zijn 13 medebeklaagden het voornemen hadden de regering van president Klement Gottwald omver te wer pen en een regiem als dat van Tito te vormen. Inmiddels wordt in betrouwbare berichten die te Wenen ontvangen zijn, medegedeeld, dat het anti semitisme, dat sinds het Hitier- tijdperk in Oost-Europa sluimerde, in de nacht van 22 op 23 Novem ber voor de eerste maal sinds de nazi-bezetting weer opgelaaid is in de Slowaakse hoofdstad Bra tislava. Vice-president Hatta ziek DJAKARTA, 26 Nov. (P.I.- Aneta). Vice-president Hatta is wegens ziekte opgenomen in het C.B.Z. ziekenhuis te Djakarta. WIJ HEBBEN GEMELD, dat de K.V.P. vergaderingen van de Par tijraad houdt op Zaterdag 20 De cember a.s., en op Zaterdag 31 Januari 1953. De vergadering van 20 December is een buitengewone Partijraad, ter bespreking, zoals een mededeling van het Partij bureau luidde, van de situatie na de verkiezingen en van de con clusies, waartoe het dagelijks be stuur van de Partij en het Partij bestuur, tot nu toe, gekomen zijn. Wij vernemen nader, dat tot die conclusies ook behoort een hervor ming van de bestaande Partijraad, een voorstel tot uitbreiding van het dagelijks bestuur, en de in steling van een commissie van ad vies voor de Tweede Kamerfractie. Het ligt in de bedoeling, te ko men tot de vorming van een be stuursraad, samengesteld op de voet van de bestaande Partijraad, doch vermoedelijk in vereenvou digde samenstelling. De taak van deze Bestuursraad wil men zien als van meer technisch-organisatori- sche aard. De nieuwe Partijraad moet het eigenlijke leidende poli tieke lichaam van de K.V.P. wor den. Hij zal, behalve uit de leden van de Bestuursraad, bestaan uit van Brits Gemenebest LONDEN 27 Nov. (Reuter-AFP) Vandaag is alhier een confe1 rentie geopend van de ministers president van het Gemenebest, waarvan het voornaamste doel is permanente stabiliteit te geven aan het pond sterling, de valuta, die het meest gebruikt wordt in de wereld. Er zal geen officiële agenda zijn, elke afgevaardigde zal volkomen vrij zijn de vraagstukken vanuit het door hem gewenst geachte ge zichtspunt te behandelen. Ver wacht wordt dat de conferentie gevolgd zal worden door bespre kingen met de landen van West- Europa en dat daarna aan de Ver. Staten eveneens besprekingen zul len worden voorgesteld. Deze laat ste zullen, naar thans verwacht wordt, in het komend voorjaar plaatsvinden. PROCES WEGENS BELEDIGING VAN DE PAUS? ROME, 26 Nov. (Reuter). De Italiaanse Kamer van Afgevaar digden heeft de parlementaire on schendbaarheid opgeheven van Luigi Longo, ondersecretaris van de communistische partij in Italië. Hierdoor kan hij voor de rechter worden gedaagd op beschuldiging van belediging van de H. Vader. De arbeidstijd van West-Duitse mijnwerkers ESSEN, 26 Nov. (D.P.A.). De overgrote meerderheid van de mijnwerkers in West-Duitsland heeft zich voor strijdmaatregelen en zonodig een staking uitgespro ken, indien de geëiste verkorting van de werktijd onder de grond van acht tot zeven en half uur een aantal deskundige leden, te door de ondernemers wordt afge- behoemen door het Partijbestuur, wezen. BRUSSEL, 26 Nov. (A.P.). Bij een treinbotsing op het sta tion Landen, bij Luik, zijn van daag 32 reizigers gewond. Het on geluk is gebeurd, doordat een locomotief door een onveilig sig naal is heengereden en in botsing kwam met een trein, welke van morgen om 5.31 uur binnenliep. Vanmorgen om 11.30 uur waren nog zeven sporen bij het station versperd. De Belgische spoorwegen ma ken geen melding van doden, of schoon de toestand van twee van gewonden als „ernstig." beschre ven werd. (Van onze parlementaire redactie) Een hoge functionaris van de Stichting Landverhuizing Nederland heeft toegegeven, dat de moeilijkheden met de „Fairsea" zijn ontstaan, doordat de betrokken afde ling van de Stichting doorgegaan is met het boeken van passage, terwijl zij wist, dat het schip al overvol was. Deze gang van zaken is het gevolg van wat men bij de S.L.N. noemt „het nemen van een gok op het aantal emigranten, dat op het laatste ogenblik hel vertrek nog afzegt". Zoals wij dezer dagen reeds hebben bericht zijn 500 personen, onder wie 175 Nederlanders, van dit „gokken" de dupe geworden. Ter verontschuldiging en verkla ring voert men bij de stichting aan, dat de ervaring heeft ge leerd dat aan meer emigranten passage moet worden aangeboden, om het gewenste aantal uitein delijk te verkrijgen, om dus te voorkomen, dat een boot met open plaatsen zou vertrekken. Dit systeem van passage-boeken is in het geval van de „Fairsea" ver keerd uitgevallen. Pijnlijk wordt deze ongelukkige misrekening nu blijkt, dat er onder deze 175 afge wezen emigranten een groot ge deelte is, dat reeds voor de tweede maal niet kan vertrekken. De eer ste maal gebeurde dit in Augustus toen de Australische regering de immigratie van bepaalde groepen stop zette. Kosten voor het Rijk. De S.L.N.-functionaris heeft ons verder verklaard, dat de fout ge heel ligt bij de stichting. Zij zal hiervoor alle consequenties moe ten dragen. Er zullen daarom re gelingen voor elk geval afzonder lijk getroffen worden. Men denkt hier b.v. aan mensen, die geen huisvesting meer hebben, aan röntgenfoto's, die zullen verlopen e.d. De kosten van alle voorzie ningen zullen door het rijk wor den gedragen en wel naar analo gie van de sociale bijstand. Alle aanmeldingskantoren zijn hierbij ingeschakeld. Dezelfde functionaris van de S.L.N. heeft ook toegegeven, dat de stichting heeft nagelaten zowel de Katholieke Centrale Emigratie stichting als pater Maas in kennis te stellen van het feit, dat er Voor de emigranten, die onder het pater Maas-schema naar Australië zou den vertrekken een dezer da gen hebben wij hierover uitvoerig bericht geen plaats meer op de „Fairsea" was en wel sinds Woensdag 19 November j.l. Het ernstige gevolg hiervan is, dal het pater Maas-schema voorlopig getorpedeerd is. Het volgende is n.l. het geval: Pertinente verzekering gedaan. Vrij kort na zijn aankomst in Nederland, op 20 October j.l. heeft een andere hoge functionaris van de stichting in het bijzijn van een belanghebbende getuige aan pater Maas de pertinente verzeke ring gegeven, dat er voor zijn emigranten 75 plaatsen vrij ge houden zouden worden. Deze functionaris wilde hiermede be wijzen, dat hij het uitstekende plan van pater Maas ten volle wilde steunen. Op de eerste plaats schijnt hij hierbij echter vergeten te hebben aan pater Maas te ver tellen, dat de reserveringen na een bepaalde tijd zouden verval len, n.l. ongeveer veertien dagen voor het vertrek van de boot. Pater Maas en ook zijn emigran ten verkeerden dus tot voor kort in de heilige veronderstelling, dat hun niets kon gebeuren, dat allen op 29 November zouden kunnen vertrekken. (Zie vervolg pag. 6) (Van onze redacteur) De regering heeft thans beslo ten, zo deelt minister Algera aan de Tweede Kamer mede, de no dige gelden aan te vragen voor de ontwikkeling van een verkeers vliegtuig, de F-27, met twee schroefturbines en geschikt voor het vervoer van ongeveer 28 per sonen over een trajectlengte van 500 tot 800 km mogelijk te maken. Het gaat hier in totaal om een investering van f 15 millioen. De minister vraagt thans goed keuring voor f 5 millioen, f 1 mil lioen in 1952 en f 4 millioen in (Van onze parlementaire redacteur In het Kamerdebat van gisteren over de begroting van „Financiën" kreeg Minister v.d. Kieft de rol toebedeeld van grootgrondbezitter. De K.V.P.-afgevaardigde Engel- bertink becijferde namelijk, dat de Staat niet minder dan 10 procent van de Nederlandse bodem bezit, onder verdeeld in de drooggelegde polders, Staatsboerderijen, Staatslanderijen, bos etc. De Katholieke woordvoerder maakte duidelijk, dat zulks in zijn kring geenszins als een ideale toestand wordt beschouwd. De K.V.P.-fractie staat op het standpunt, dat cultuurgrond zoveel mogelijk in particuliere handen moet zijn. Minister v. d. Kieft mocht in de stukken betoogd heb ben, dat „zijn" pachters zelfs geen eigenaar willen worden, de heer Engelbertink stelde daar tegen over, dat er dan iets mis moet zijn in de wijze waarop de eigendom wordt behandeld en waarbij hij doelde op huren en pachtprijzen. Wat de nieuwe polders betreft gaf de K.V.P.-afgevaardigde als zijn mening, dat de toestand daar nu voldoende geconsolideerd is om tot verkoop van gronden te kun nen overgaan. De heer Engelbertink herinner de aan de toezegging, die de re gering in 1937 deed, dat zij over de definitieve bestemming van de gronden overleg zou plegen met de volksvertegenwoordigers. Dit diende nu te gebeuren. Hij vroeg de minister een nota over deze aangelegenheid waarin tevens de voorwaarden voor de overdracht zouden zijn vervat. De heer Engelbertink (K.V.P.) stond kennelijk voor ogèn dat hier een mogelijkheid ligt om de gedachte van de bezitsvorming ten behoeve van de boer te verwezenlijken. In Duitsland bestaat de mogelijkheid dat zelfs uit Oost-Europa verdre venen grond in eigendom kunnen verwerven, aldus de heer Engel bertink, en ook hier moet het dan toch mogelijk zijn om mensen met bescheiden middelen tot bezit te brengen. Minister v. d. Kieft diende over deze aangelegenheid overleg te plegen met zijn collega voor de bezitsvorming. (Vervolg pag. 3) TORRES-BODET DIRECTEUR AF PARIJS, 26 Nov. (A.F.P.). De algemene vergadering van de organisatie der V.N. voor onder wijs, wetenschap en cultuur (Unesco) heeft het ontslag van de directeur-generaal, Jaime Tor res Bodet, aanvaard. Het ontslag van Torres Bodet werd aanvaard met 39 tegen nul stemmen bij acht onthoudingen. De lucht in CHALONS SUR MARNE, 26 Nov. (A.P.). Drie vrachtauto's gelaaen met ammunitie bestemd voor de Amerikaanse basis hier, zijn vandaag op het emplacement van de spoorwegen in de lucht gevlogen. COLLIE JANE is een ware schotelvïrtuoze. Met plezier laat zij zich enige kopjes en schoteltjes op haar kop zet ten, waarna zij er heel voor zichtig de kamer mee rond wandelt. Met groot geduld heeft Jane's meesteres haar dit spelletje geleerd, en elke daa oefent zij, want op het Kerstpartijtje, dat de bazin zal geven, zal ze moeten op treden. Of Jane dan de kopjes gevuld en al moet rondbren gen is niet bekend. 1953, de overige gelden zullen later worden aangevraagd. De thans aangevraagde gelden zullen pas ter beschikking van de N.V. Fokker worden gesteld, wanneer daar de reorganisatie voltooid is. De F-27 zal kunnen dienen als vervanger van de DC-3, die thans nog over de gehele wereld in zeer grote aantallen in gebruik is, doch die binnen afzienbare tijd zal moeten worden vervangen. Een gedeelte zal moeten worden vervangen door grotere vliegtui gen. De behoefte aan het type zal echter blijven bestaan. Van de zijde van enige Ameri kaanse vliegtuigfabrieken is be langstelling getoond voor de Ne derlandse F-27. De afzetmogelijk heden zijn echter niet zo gunstig, omdat de grote vliegtuigfabrie ken volop werk hebben met de productie van militaire vliegtui gen. Deskundigen achten de ont wikkeling van de F-27 een veel belovend project. Voor de F-27 zulen twee proto typen worden gebouwd, om het plan zo min mogelijk kwetsbaar te maken. Voor het welslagen van de plannen is 't nodig, dat met de serieproductie ten hoogste l'/s jaar na de aanvang der ontwikkeling kan worden begonnen. Financieringsregelingen oorlogsschaden kosten 30.800,- meer (Van onze parlementaire redactie). Nu er verschillende financie ringsregelingen ingevolge de wet op de materiële oorlogsschade zijn tot stand gekomen, vraagt minister v. d. Kieft f 30.800. meer dan aanvankelijk was ge raamd. Deze hogere kosten voor de uitvoering van de regelingen zijn verbonden aan de noodzake lijke adviezen en taxaties van technische deskundigen. CHICAGO, 26 Nov. (A.P.). De eerste grote sneeuwstormen van de winter hebben vandaag het verkeer in Centraal Amerika ont wricht. In delen van Kansas, Texas en Nebraska, Oklahoma, Iowa en Co lorado lag het verkeer vrijwel stil bij sneeuwstormen met een snelheid van 70 km.-u. In Kansas werden zelfs snelheden van 100 km.-u. gemeten. Een sneeuwploeg heeft gepro beerd een weg te banen voor on geveer 5000 automobilisten, die bij een kruispunt 15 km ten Wes ten van Omeha in de staat Ne braska gestrand zijn. Nieuwe leden van de Soc. Economische Raad Naar wij vernemen zijn de vol gende nieuwe leden van de Soc.- Econ. Raad benoemd, prof. dr. F. de Roos, hoogleraar in de econo mie aan de vrije universiteit te Amsterdam (vacature prof. dr. J. Zijlstra) en prof. mr. A. van Oven hoogleraar in de economie te Groningen (vacature prof. mr. B. 1. Slotemaker). K

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1