Actie Oostpriesterhulp in Dekenaat Alkmaar PEIGNOIR DOOF E. H. Hofstede Talrijke overtredingen van de teeltregeling Werd vermiste chauffeur om het leven gebracht? Bodet afgetr Agenda Ereteken voor Orde en Vrede door burgemeester uitgereikt GEMEENTERAAD BERGEN PARAPLU IE „Haar hartewens' 19.85 Gerard Worm Verkeer s- knooppunt zéér verbeterd Elf tuinders voor de rechter Aankoop Oude Hof uitgesteld bvitemani overzicht Onder 4,5 ton zout bedolven Een leuke „verrassing" MARKT en BEURS Confere Common) Yice-pren functie Pagina 2 DONDERDAG 27 NOVEMBER 1952 tn ons artikel van Woensdag hebben wij aan de hand van het indrukwekkende verhaal van Pater Wiro van Aken, de leider van de Oostpriesterhulp in ons land, een beeld geschetst van de geestelijke en materiële nood der 12 millioen verdrevenen, waarover de Oostpriesterhulp haar zorgen uitstrekt. Wij hebben verteld, hoe in België en elders in het land karavanen van liefde werden gefor meerd, om deze hulp kracht bij te zetten. Thans krijgt het dekenaat Alk maar de gelegenheid zo'n kara vaan van liefde samen te stel len. Op de in Alkmaar gehouden vergadering verklaarde een der vertegenwoordigers uit de kool- streek zich al dadelijk bereid voor een wagon kool te zorgen; een aanbod, dat al even spontaan werd aanvaard als het werd ge daan. In de verschillende parochies zullen de comité's, die ziöh tij dens de Missietentoonstelling „Een week Missiestad" en bij de voorbereiding daarvan zo ver dienstelijk hebben - gemaakt, weer 'in het geweer komen; zij zullen naar eigen bevind van za ken in eigen parochie aan de slag gaan, om liefdesgaven in natura en in geld bijeen te bren gen. Het ligt ook in de bedoeling dat alle pastoors van het deke naat het voorbeeld van de pas toor van de Alkmaarse St. Jo- sephiparoOhie zullen volgen en een collecte in de kerk zullen doen houden voor de Oostpries terhulp in het kader van deze actie De collecte in de St. Jo- sephkerk te Alkmaar bracht bijna f 1.300 op. Een mooi re> sultaat. Pater Wiro van Aken en zijn confraters zullen gaarne in een predicatie over de Oost priesterhulp de milddadigheid der parochianen komen opwek ken. Oostpriesterhulp kan van alles gebruiken; kleding, schoeisel, dekens, lakens, enz. Voedsel; aardappelen, graan, peulvruch ten, vlees en spek enz. Grote verwachtingen zijn gesteld op de leden van de L.T.B. en de Kath. Middenstand, hetgeen niet bete kent, dat de andere parochianen niets behoeven te doen of niets hebben te geven. Als ieder gezin zijn linnenkast eens nakijkt, dan is er altijd nog wel wat bruikbaars te vinden, waarmee de ontheemden in Duitsland de hemel te rijk zijn. Leg het al vast klaar, want dezer dagen komen de helpers van de parochiale comité's het ophalen. „Het moet gonzen van de wa gems. die door de stad en dorp rijden, om de goederen voor Oostpriesterhulp op te halen", zei dr. Arnold, toen hij de organi satie van de actie uiteenzette. Velen moeten helpen, om de (Advertentie) een KOFA heeft ze DAMES PEIGNOIRS satin feutre chique bloemdess. DAMES PEIGNOIRS tricot met wol gevoerd, elegant en heerlijk warm, in groen, blauw cf| en bordeaux &w.3U LANGESÏRAAI 68 ALKMAAR Te veel inicro-organismen in het ijs ALKMAAR. Bij een onder zoek van een consumptieijs-mon ster door de Keuringsdienst voor Waren is gebleken, dat de ijsbe- reider P. S. op een bepaalde dag meer dan 100.000 micro-organis men in zijn ijs had. 100.000 is het maximaal toelaatbare aantal. De man kreeg gisteren van de Eco nomische Politierechter een boete van f 50.subs. 10 dagen opge legd. R.K. TENNISCLUB S.E.T. ALKMAAR. Ondanks het winterweer laat S.E.T. toch nog iets van zich horen. Op de alge mene slot-ledenvergadering, welke Maandag in Kinheim werd ge houden, werden belangrijke pun ten behandeld. Na de diverse overzichten en verslagen over het. afgelopen jaar van voorzitter, secretaresse en penningmeester volgde de prijs uitreiking van de onderlinge com petitie. Bij de dames werd mej. R. Zuurbier kampioene, terwijl de heer J. Schotten no. 1 van de heren werd. Beide kampioenen ontvingen de wisselbeker en een medaille. Aan enkele leden, die tijdens de competitie goede resul taten geboekt hadden, werden eveneens medailles uitgereikt. Bij de bestuursverkiezing tra den af: de voorzitter, de heer R. Rijs, Ze secr. mej. A. Bots en mej. C. Koopman. In hun plaats werden gekozen: dr. A. H. F. M. Corthals, mej. C. Bots en mej. E. Jacobse. Na de vergadering werd nog enige tijd geanimeerd gedanst. millioenen voor de Christelijke beschaving te redden het com munisme mag hier geen kans krijgen. In een geest van vergevings gezindheid en barmhartigheid, in een geest van werkelijke naas tenliefde moet deize actie ge voerd worden. En als dat ge beurt, dan is deze actie voor Oostpriesterhulp, zoals Pater van Aken treffend zei, voor ons Nederlanders minstens even be langrijk als voor de mensen, die ermee geholpen worden. Het Comité, waarvan dr. C. J. Arnold, Van Houtenkade 12, Alkmaar, de leider is, stelt affi ches en folders beschikbaar, voor zover de parochiële comité's die' voor hun plaatselijke actie willen gebruiken. Over de wijze, waarop de actie in Alkmaar gevoerd wordt, ho pen wij spoedig nadere medede lingen te doen. Voor 1 Januari, uiterlijk 6 Jan., moet de actie klaar zijn. Polowedstrijd uitgesteld ALKMAAR De waterpolo- wedslrijd. die DAW Zondag 30 November in de Alkm. Overdekte tegen de hoofdklasse HVGS uit Haarlem zou spelen,, is een week uitgesteld, zulks in verhand met de officiële landenzwemwedstrijd SpanjeNederland, die deze week in Las Palmas op de Cana- rische Eilanden werd verzwom- men. Ook de DAW-er Ad Boxem vertegenwoordigde daar ons land en omdat hij eerst Zondagavond laat in Alkmaar terug kan zijn heeft de KNZB toestemming gé- geven de polowedstrijd uit te stellen. Met de ontmoeting DAW 2Neptunus 2 zal de strijd nu op Zondag 7 December uitgevochten worden. De onderlinge zwemwedstrijden voor de DAW-jeugd zullen op 30 Nov. om 11.45 uur aanvangen. DONDERDAG 27 NOVEMBER Bioscopen: VICTORIA: Het leven van Beethoven. CINEMA AMERICAIN: Tra nen over Johannesburg. 14 jaar. HARMONIE: Het hunkerende hart, 14 jaar. APOTHEKEN: Van heden avond 6 uur af voor spoed gevallen bereikbaar: Apo theek WannaRitsevart. Ritsevoort 5, apotheker mej. C. Kamphuys. GULDEN VLIES: 8 uur: Selskip Friso. JVAPEN VAN HEEMSKERK: Feestavond S.O.V.A. Vrijdag: hoogwater 4.20 en 17.20 uur; laag water 11.05 en 23.10 uur. Concert iu „Schutterswei" ALKMAAR. Zondag concer teerden in de S.G. „Schutterswei" de zangverenigingen „De Stem des Volks" te Alkmaar en „Zang- lust" te Schermer. Beide koren, die op zeer goede wijze elk afzonderlijk, doch ook gezamenlijk hun liederen brach ten, stonden onder leiding van de heer J. Willems te Alkmaar, wie alle lof toekomt voor de wijze waarop hij dirigeerde en als solist enige liederen van Grieg en ver scheidene opera-aria's ten gehore bracht. Het concert viel bij de bevol king van „Schutterswei" zeer in de smaak, wat wel bleek uit het enthousiaste, meermalen herhaal de applaus. Advertentie Hoek Houttil KOUSEN LINGERIES ALKMAAR DEN HELDER ALKMAAR In tegenwoor digheid van hun familieleden ontvingen gistermiddag 43 per sonen, die na de oorlog in In donesië hun militaire plicht ver vulden, uit handen van burge meester Mr. H. J. Wytema het Ereteken voor Orde en Vrede. Ook de Garnizoenscommandant en de Districtscommandant van de Nationale Reserve waren hier bij tegenwoordig. Burgemeester Wytema hield vooraf een toespraak, waarin hij uitdrukking gaf aan de erkente lijkheid van de regering jegens hen, die in Indonesië hun mili taire verplichtingen hebben ver vuld. De dienst, die door deze generatie na de oorlog werd ver richt, was wellicht de moeilijk ste opdracht, die Nederlandse jongemannen in militair verband ooit toeviel. Spr. citeerde een wijsgeer, die oorlog politiek noemde met an dere middelen gevoerd. Omdat de afloop wellicht anders is ge weest dan gehoopt werd, was het een en ander nog niet zinloos aldus spr., die herinnerde aan 't woord van Prins Willem van Oranje, dat men niet behoeft te slagen, om vol te houden. Trouw aan hun taak hebben degenen, die naar Indonesië gin gen volgehouden; zij zijn boven hun plicht uitgegroeid en het is daarom igoed, dat de regering dit heeft willen erkennen door dit ereteken toe te kennen aan al len, die het hebben verdiend. Spr. ging vervolgens over tot de uitreiking van het ereteken, met bijbehorend diploma. Hierna werd thee geserveerd en bleef men nog enige tijd in een ge- noe,gelijk gesprek bijeen. Vermeldenswaard is, dat dit maal een dame deze ondersdhei- D.D.D. 1Wormerveer 2 ALKMAAR. Voor de club competitie eerste klasse, district Zaanstreek, ontving het eerste tiental van damclub D.D.D. het tweede van Wormerveer. De Alk- maarders boekten een verdiende 128 overwinning en behielden hierdoor de leiding. De gedetailleerde uitslagen luidden: D.D.D. 1Wormerveer 2 L. Ravenstijn-C. Wortel 11 N. Oud-R. Duinmeyer 20 G. Woonijk-H. Brandhorst 02 J. Schuit-N.N. 2—0 P. Booy-J. Bakker 11 J. Mekken-A. Duif 20 P. Smolenaars-J. v. 't Ent 02 M. J. Langras Jr.-H. Brussel 20 D. Stam-L. Otter 11 J. Jorna-K. Scheltus 11 Bosbouwcursus ALKMAAR. De directie van de Nederlandse Heidemaatschappij is van plan om bij voldoende belangstelling in Alkmaar een cursus te geven in de bosbouw. Deze cursus bestaat uit vier lessen. Er worden vijf onder werpen behandeld: 1. Rationali satie van de bosbouw; 2. nieuwe ziekten en bestrijding daarvan in de bosbouw; 3. aankleding en verzorging van ons landschap; 4. beplanting van wegen, straten en boerenerven; 5. het snoeien van onze loofbomen. Voor leden van de Heidemaat schappij kost deze cursus f4. in totaal en voor niet-leden f 6.—. Men zie de advertentie elders in dit blad. ding ten deel viel, n.l. mej. C. A. C. Besteman. Het ereteken werd verder uit gereikt aan de heren: P. F. Adolf, H. W. Arendsen, P. J. Asjes, J. S. Beemsterboer, S. D. Brommer, M. Buurmeester, J. C. Caarls, B. J. Coster, P. van Diepen, H. T. Eeken, K. Eriks, C. Goos, C. J. de Graaf, J. P. de Graaf, S. de Haan, A. de Haas, C. 't Hart, J. A. J. Hoekmeyer, W. H. Hofstee. J. M. Hovis, C. J. Impink, J. W. Jansen, J. P. de Jong, F. Jongejans, J. W. Kla ver, C. Kleyn, G. N. Kroon, A. van Ravenhorst. G. Schermer, J. Sohort'inghuis, E. Schouten, J. Stroomer, T. J. Stuurop, N. Tim merman, J. C. Tol, N. A. Tromp, J. M. van Veen, C. F. v. d. Veer, M. A. P. de Vries, J. M. N. Wa- gemans, H, J. M. Wagenaar en J. Zonneveld. ST. NICOLAAS- KINDERFEEST KATH. MIDDENSTAND ALKMAAR. Zoals aan de leden per circulaire bekend ge maakt is, 'zal voor de kinderen van onze leden a.s. Zondagmiddag, om 2.30 uur, een St. Nicolaasfeest worden georganiseerd in het Vic tory-hotel. Van vorige jaren weet u, dat deze middag een evenement voor uw kinderen betekent. Reeds vele inschrijvingen voor deelname kwamen binnen en voor een goede organisatie is het nodig, dat diegenen die nog verzuimden hun kinderen op te geven, dit alsnog onmiddellijk doen. Het zou een tè grote teleurstelling voor uw kinderen zijn, indien wij hen noodgedwongen van dit grote festijn zouden moeten uitsluiten. Komt allen met uw kinderen om St. Nicolaas een grandioos welkom te bereiden! Tot Zondagmiddag in Victory! Avanli-nieuws ALKMAAR. Bij uitzondering zal de volgende zangrepetitie zijn a.s. Vrijdagavond om kwart over acht in het K.A.J.-huis. De repe titie van Zondag komt dus te ver vallen. Zaterdagavond zal St. Nicolaas een bezoek brengen aan onze zangclub. De leden worden daar om verzocht aanwezig te zijn om kwart over acht. Kennemerstraatweg Varnebroek ALKMAAR De verbetering van het kruispunt Kennemer straatweg Varnebroek nadert haar voltooiing. Nog enkele da gen en dit belangrijke verkeers knooppunt zal weer voor het verkeer worden vrijgegeven. Met één oogopslag is reeds te zien, dat het een belangrijke verbete ring is geworden; vooral door het ruimer maken van de bocht, rechts van de Heilooërbrug naar het Varnebroek, is een betere situatie ontstaan. Voor de voetgangers zijn er veilige oversteekplaatsen geko men, gemarkeerd door witte stre pen in het plaveisel. Ook de bocht voor Truitje is wat rui mer gemaakt, terwijl de toegang tot de Wilhelminaiaan is ver vallen. Of liever: verplaatst naar iets verder De belangrijkste verbetering is wel de nieuwe verlichting aan hoge masten. Zes sterke natrium- lampen zetten het gehele ver keersplein in een royaal en aan genaam licht, hetgeen de veilig heid van het verkeer zeker ten goede zal komen. Verder zijn nog enkele lichtmasten geplaatst met gewone verlichting van de aansluitende weggedeelten. De fa Huiberts en Punt heeft het werk vakkundig en met voortvarend heid verricht, de laatste dagen nog in een wedloop met de in getreden vorst, die vroeger kwam dan verwacht werd. Tenslotte mag hier de goede samenwerking tussen Rijkswa terstaat en Gemeentewerken ge memoreerd worden, waardoor deze belangrijke verkeers verbe tering tot stand kon komen. Vervolg (Slot) Onder de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van de heer A. Visser, waarin hij de gemeente dankt voor de be moeiingen inzake het auto reparatiebedrijf van de heer C. Zwakman, waarover we reeds enkele malen een en ander publiceerden. Aan de heer W. M. van Bee- len werd een vergoeding van 75 procent der reiskosten voor zijn twee leerplichtige kinderen ver leend. Grondbedrijf De raad stelde een Gemeente lijk Grondbedrijf in, waarvan de heer W. Schotten, hoofdcommies ter secretarie, als administrateur zal optreden. Deze ontvangt daarvoor geen extra vergoeding. De heer Ellis vond echter, dat voor vergaderingen en andere werkzaamheden, die de heer Schotten bijwoont of verricht in de tiid, die hij anders in eigen familiekring had kunnen door brengen. een redelijke vergoe ding toch moest worden ge geven. De voorzitter beloofde dit ter zijner tiid wel te zullen regelen. Het Grondbedrijf werd tenslotte toevertrouwd aan de Commissie voor Gemeentewer ken. Financiën Voorts werd besloten tot vast stelling van het bedrag dat in 1953 ten hoogste in rekening courant mag worden opgenomen bij de N.V. Bank voor Neder landse Gemeenten op 300.000.-; tot het aangaan van rekening courant-overeenkomsten voor '53 met diverse instellingen tot een bedrag van 375.000.- en tot het voor het dienstjaar 1953 tijdelijk lenen van kasgeld tot ten hoog ste een bedrag 'van ƒ500.000.-, al naar gelang de behoefte. Onderwiis Een nieuwe subsidieregeling voor de kleuterscholen, die al lang geleden in het vooruitzicht was gesteld, werd vastgesteld. Men is er van uitgegaan, dat de gemiddelde kosten per leer ling 65 gulden per jaar be dragen. Van de ouders wordt een bijdrage van 0.60 per week verwacht. Dat maakt per jaar een bedrag van ƒ31.20. De maxi- mumbijdrage van de gemeente is bepaald op 33.30. Wat men méér dan 65.- per kind uitgeeft zal het schoolbestuur uit eigen middelen moeten financieren. De heer Ellis was eigenlijk (Advertentie) Op verzoek zal de Phi- lips-deskundige zijn le zing over het gehoor en de hoorapparaten her halen. De toepassing van de nieuw ste vindingen in het gehoor apparaat geven een frisser en voller geluid. Aanpassing voor elke slechthorende af zonderlijk! 336 instelmoge- lijkheden. Geen enkele slecht horende mag deze lezing en demonstratie missen, temeer nu de prijzen slechts f 165.— f 172.— en f 179.zijn. Vrijdagavond 8 uur in, de bovenzaal van „Het Wapen van Heemskerk" Toegang gratis. Langestraat 61 Alkmaar Het komt tamelijk veelvuldig voor dat tuinders meer gewas sen telen, dan waartoe hun teelt vergunning recht geeft, dan wel zonder vergunning telen, dikwijls doordat de ene tuinder voor eigen rekening en risico gebruik maakt van de teeltvergunning van een ander. Later, als de pro ducten hun geld hebben opge bracht, delen ze dan de winst. Herhaaldelijk moeten deze tuin ders voor de Ecconomische Poli tierechter te Alkmaar verschij nen en dat zijn dan nog alleen maar de gevallen, die door de politie of CCD-controle aan het licht gekomen zijn. In feite is het aantal overtredingen veel groter. Ook gistermiddag stond een elftal tuinders terecht voor der gelijke overtredingen. De tuinder N. K. te Slootdorp kreeg 'n boete van f 275.subs, een maand hechtenis voor het telen van 94 are aardappelen en andere gewassen, zonder dat hij in het bezit was van een teelt- vergunning. Hij had dit samen gedaan met de tuinder N. M. te Hoogkarspel op een veld in de Wieringermeer. Deze M. kreeg 'n boete van f 175.subs. 14 dagen. Een gedeelte van de producten hadden zij verkocht voor f 6.50 per 100 kg. De tuinder J. den H. te Broek op Langendijk kocht van de tuinder N. K. een gedeel te van de producten, rode bieten in een hoeveelheid van ongeveer 12.000 kg. zonder tussenkomst van de veiling. De Officier van Justitie vond dit een ernstige in breuk op de goede gang van za ken en eiste tegen den H. een boete van f 250.subs. 2 maan den. De Politierechter vonniste conform. De tuinder Th D. te Heerhugo- waard teelde 38 are méér kool, dan waartoe hij gerechtigd was. Boete f 25.subs. 5 dagen. C. P. te Heerhugowaard 34 are te veel, boete f 150.subs. 1 maand. A. van B. te Koedijk stelde zijn teeltvergunning beschikbaar •aan de Wed. C. K. van D. te Ursem. Hij was gerechtigd tot hem een boete van f 40.subs. 20 dagen. De wed. C. K. van D. teelde voor eigen rekening en risico behalve de 38 are van A, waartoe zij niet gerechtigd was, nog 32 are teveel. Zij kreeg een boete van f 250.subs, een maand. P. K. te Ursem teelde 80 are rode kool teveel, op de teeltver gunning van J. Z. K. was niet bevoegd en was daarom zelf niet in het bezit van een vergunning Hij kreeg een boete van f 300.suhs. een maand en Z. een boete van f 50.- subs. 20 dagen. De tuinder A. P. O. te Heer hugowaard teelde 15 are witte kool teveel. Boete f 90.suhs. 20 daigen en de tuinder P. C. te Heerhugowaard 63 are rode en witte kool teveel. Boete f 300.— subs, een maand. Kantoor Wit-Gele Kruis wordt verplaatst ALKMAAR. Men verzoekt ons de aandacht te vestigen op de advertentie in dit nummer, waarin wordt medegedeeld, dat het kantoor van het Wit-Gele Kruis en de Kraamhulpbemidde ling met ingang van 1 Dec. a.s. wordt verplaatst van Emmastraat 45 naar Verdronkenoord 9. Handbal V.B.O. OUDORP Op een zwaar haast-onbespeelbaar terrtem, is het V.B.O. gelukte een verdiende zege te behalen. De eerste aan vallen waren voor V.B.O.. maar de doelverdediger van O.G. was in prima vorm,en wist alle ballen uit het ne<t te houden. Na 10 minuten spelen wist midvoor Louwen een onhoudbaar doelpunt te scoren waarna Smit en Lou wen de stand tot 30. opvoerden O.G. wist de achterstand tot 32 te verkleinen, door goede doel punten van midvoor en rechtsbui ten. Met VBO in de aanval blies scheidsrechter Van Kesteren het einde. ROOSENDAAL, 27 Nov. Een opzienbarende verklaring van de Roosendaler M., die zich in hechtenis bevindt, heeft nieuw licht gebracht in de zaak van de chauffeur van B., eveneens uit Roosendaal, die sedert 14 Nov. wordt vermist. M., die kostganger was in het gezin van de vermiste chauffeur heeft tegenover de politie ver klaard dat van B. dood is en dat zijn stoffelijk overschot in de Roosendaalse Vliet nabij Gas- telsveer moet worden gezocht. Dreggingen ter plaatse hadden Woensdag evenwel nog geen re sultaat. De kostganger, die in verband met een fraudezaak gedetineerd is. igaf toe op 14 November met van B. ruzie te hebben gehad toen beiden met een auto terug keerden van Sint Filipsland. Op de weg tussen Steenbergen en Kruisland kwam de auto tot stil stand, waarna beide mannen, al dus de lezing van de kostganger, vechtend op de weg terecht kwamen en in een sloot vielen. een teelt van 38 are. Dit kostte M. wist daar weer uit te komen, maar toen hij van B. uit het wa ter trok bleek deze bewusteloos te zijn. De kostganger zette hem toen naast zich in de auto, maar al spoedig ontdekte hij dat de man overleden was. Hij nam vervolgens een andere weg naar Roosendaal en ontdeed zich bij Gastelsveer van het lijk. Hij leg de het op de steile oever van de Roosendaalse Vliet, aldus zijn verklaring. Vermoedelijk is het daarna in het water gegleden. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Jo- han G.. z. v. H. B. de Jong en E. Heinen: Ignaz J.. z. v. H. I. J. Moras en A. S. Krijger: Joannes N„ z. v. N. M. Kuiper en A. M. Heine. Gehuwd: Willem A. van Beers en W. L. du Pont; Nico C. Stu- benitsky en Jh. C. Hensbergen; Cornelis A. de Groot en T. P. van Essen. Overleden: Wilhelmina M. de Lange 52 jaar. gehuwd met B. H. Wittenberns: Petrus J. A. Huiberts, 46 jaar. gehuwd met V. A. Koomen. wat gepiqueerd over de tendenz van schoolgeldverhoging voor de ouders, die in de regeling lag opgesloten, terwijl we thans leven in een tijd van schoolgeld verlaging. Sommige mensen wa ren volgens hem niet in staat een bedrag van 60 cent per week op te brengen. Mr. Sluis zeide daarop, dal de gemeente met deze subsidie regeling royaal over de brug is gekomen en dat er ouders ziin die méér dan 60 cent betalen, zodat de „sommigen" van de heer Ellis het dan met minder kunnen doen. De commissie van advies in zake de Woonruimtewet. waarin zitting hadden de heren P. Al- gra, J. H. W. Schmidt, J. Swaag, J. J. Wittebrood en mr. F. Zei ler, werd bij acclamatie her benoemd. Begroting 1953 aangeboden Daarna vond de raad gelegen heid om bij monde van de heren Ellis en Sluis, B. en W. te be danken voor de spoed die zij hadden betracht bii de aanbie ding van de gemeentebegroting voor 1953, welke reeds deze ver gadering kon plaats hebben. „Ik heb alle jaren tegen te late aan bieding gekamaar nu is het eindelijk goed. Ga zo voort", zei Mr. Sluis. Rondvraag Bij de rondvraag antwoordde de voorzitter op een vraag van Mr. Sluis, dat de bemiddelings pogingen van het gemeentebe stuur tussen de VVV en VVHB zeer gunstig zijn verlopen. Bin nenkort komt er met beide par tijen een vergadering, waarop over een voorstel van B. en W. zal worden gesproken. De voor zitter had de indruk, dat dit tot een bevredigende oplossing zou strekken en dat de eenheid wel weer spoedig tot stand zal zijn gebracht. Men moest, zo zei hij, de in stelling van de VVHB eigenlijk zien als een middel van betrok kenen, om ten aanzien van be paalde dingen hun zin te krij gen. Mr. Sluis bracht daarna nog ter sprake, dat de redactie van een brief, waarin de bur gemeester buitengewoon dienst plichtigen oproept, ten einde van gedachten te wisselen om trent hun eventuele indeling bii een bepaalde tak van de Natio nale Reserve. Had de burge meester het recht, deze mensen oo te roepen, terwijl zij niet verplicht zijn aan die oproep gehoor te geven, noch zich bii de N.R. te laten indelen? Krach tens ziin opdracht van de re gering. aldus de voorzitter, om leden te werven voor de Natio nale Reserve, had hij dat recht zeker. Hii vond de wijze, waar op deze oproepingsbrieven wa ren opgesteld, volkomen cor rect en zou deze in de toekomst handhaven. En daarmee was de raad weer aan het eind van zijn agenda; tot ieders verwondering reeds om kwart voor tien.... 40-JARIG JUBILEUM BIJ LICHTBEDRIJVEN ALKMAAR. De heer F. H. Greve, eerste fitter bij de Licht- bedrijven, herdenkt 3 December de dag, waarop hij voor 40 jaar als leerling-fitter in dienst trad van de gemeente. Men kende toen nog geen electrische straatver lichting. Op 17-jarige leeftijd was de heer Greve al belast met de controle op alle stadslantaarns en als er een niet branden wilde, nam hij een zware ladder op de schouders, toog erheen en ging aan 't werk. Hij verdiende toen voor al zijn arbeid f 2.50 per week. Thans is de heer Greve eerste fitter. Vier directeuren zag hij gaan en vijf komen. Hij zit sinds 1912 in het organisatieleven en is voorzitter van de afd. Alkmaar van de Algemene Bond van Amb tenaren. W aar schuwing ALKMAAR. Huis-aan-huis werd dezer dagen een foldertje verspreid, dat reclame maakt voor z.g. import-romans, waarvan de inhoud zeker geen lectuur voor de jeugd is. Wij raden de ouders onder onze lezers aan, dit schun nige stukje drukwerk daar te deponeren, waar het hoort: in de kachel. Ondeugdelijke marsepein BERGEN. Nu Sint Nicolaas voor de deur staat, zal het publiek er weer eens aan gaan denken om op grote schaal marsepein in te slaan. Men verwacht dan na tuurlijk, dat het goede marsepein is en niet dat er met de samen stelling wordt geknoeid. Gister middag moest een fabriek te Nij megen, welke ondeugdelijke mar sepein in de handel had gebracht, voor de Economische Politierech ter te Alkmaar terecht staan. De samenstelling was verkeerd. Er zat o.a. vaseline in en ook de smaak voldeed niet aan de eisen. Via de fa. G. was een hoeveelheid van het ondeugdelijke spul bij de fa. K. in Bergen terecht gekomen. De fabriek werd tot betaling van een boete van f 40.veroordeeld. BERGEN Het had in de be doeling gelegen, dat in de Dins dagavond gehouden raadsverga dering het definitieve voorstel aan de orde zou komen tot aan koop van 't Oude Hof, annex de muziektuin en Huize Kranenburg. Er schijnt echter te elfder ure onverwacht een kink in de kabel te zijn gekomen. In de comité vergadering, die aan de openbare raadsvergadering vooraf ging, schijnt er geen meerderheid voor het voorstel van B. en W. te zijn geweest, omdat het bedrag, dat met de aankoop gemoeid zou zijn, te hoog werd geacht. Zeven van de 13 raadsleden zouden zich er tegen verklaard hebben. Wij ver namen dat 't ging om een bedrag van f 500.000.to>t f 550.000.de koop van Kranenburg inbegrepen. De gemeente schijnt Huize Kra nenburg te willen aankopen, om het t.z.t. als gemeentehuis in te richten. Het is te verwachten, dat er zeer binnenkort week 'n raads vergadering gehouden zal worden, waarin men tot een besluit inzake aankoop hoopt te komen. W eersverwach tine Medegedeeld door het K.N. M.I. te De Bilt. geldig van Donderdagavond tot Vrijdag avond. PLAATSELIJK REGEN OF SNEEUW Zwaar bewolkt met hier en daar tijdelijk mist en plaatse lijk enige regen of sneeuw. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. In het zuid-oosten van het land temperatuur tijdelijk oplopend tot enkele graden boven het vriespunt. Elders lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. De man, die - als Sint - alles weeit, Weet ook, dat onder 't bovenkleed Hetzij japon deux- pièces of blouse prijkt lingerie, die Schiesser heet Schiesser onder jurken met Zwit serse kantgarne- ring. hét ge schenk, waar iedere vrouw blij i mee is v.a. 5.90/ iM-inniv Hoek Houttil Van 9 tot 6 geopend. HEILOO. Gistermorgen om tien voor twaalf is de 56-jarige ongehuwde arbeider K. Hein uit de Compagniestraat 14, in dienst bij de kunstmesthandel van de firma Haytema aan de Scher- merweg bij het lossen van een schip onder een hoeveelheid van 4J4 ton kalizout bedolven ge raakt. Tien minuten na het on geluk is de man overleden. Zijn stoffelijk overschot is naar het Sint Elisabeth Ziekenhuis te Alkmaar overgebracht. Het ongeluk heeft zich als volgt toegedragen: Drie arbeiders waren bezig een schip kalizout te lossen door middel van een electrische los- installatie waartoe een metalen trechter behoort met een capa citeit van 5000 kg. Deze metalen trechter rust op vier metalen poten van 3.35 m lengte. De heer Hein had tot taak de kiepkarre- tjes met kalizout te vullen en terwijl hii bezig was met het bedienen van de trechter hii stond er recht onder zag een van de arbeiders dat een van de poten van de trechter op het punt stond te bezwijken. Naar schatting zat er toen 4% ton kali in de trechter. De man waarschuwde Hein nog en deze trachtte nog weg te springen, maar het was al te laat. De ge hele installatie zakte in elkaar en de man werd totaal bedolven. (Advertentie) is altijd een KOFA heeft 'n enorme collec tie TOMPOUCES, een uitgebreide sortering in moderne dessins f» nc vanaf O./O CHAMBERLAIN (halflang en lang) zeer aparte dess. 11 «e vanaf 11./9 L6NGCTRAAT 68 tUMAAI BEVERWIJK, 26 Nov. An dijvie 1 1723, 2 1016, bloem kool la 28—35. lb 20—27. lc 10—19. bospeen 1 18—28. 2 10— 17, waspeen la 1621. lb 10 15. spinazie 2 1014, tomaten la 35—52. lb 20—30. lc 16—20, groene kool la 8-13. lb 58, rode kool la 8i£, lb 57. gele kool la 710, Id 57, boeren kool 1 1320. 2 913. spruiten la 42—72. lb 20—40, knollen la 17—25. lb 12—17. lc 9—12, prei la 1723, lb 1216. kroten la 10—13. lb 8—10. uien 1 18—22, peterselie 37, selderie 37. aardappelen 10.2010.80. WARMENHUIZEN. 27 Nov. 2700 kg andijvie 19.1020.10. 550 kg uien 22.80, grove 22.10, 1000 kg bieten a 13.10, b 11.60. 4000 kg gele kool 4.506.70, 27000 kg rode kool 4.00—8.20. 18.000 kg witte kool 4.004.40. Alkmaarse Exportveiling Woensdag, 26 November 1952. Tomaten A 2046.witlof 29 50.rode kool 614.savoye kool 47.—; groene kool 714. spruitkool 1945.boerenkool 1130.sla 5.5026.bospeen 1130.sla 5.5012.50; bospeen peen 5.5014.waspeen 9 23.uien 624.prei 14 23.soepgroenten 410.50; pe terselie 48.knolselderij 8 15.goudreinette 931.cox oranje 1142.—; st. Rémy 6 12.—; winterjan 49.—; gieser wildeman 621. Vandaag is in L daagse conferentie de Commonwealth, menebest. Een bij< langzamerhand een worden. Tal van b sluiten, die de ver de onderlinge banc landen onder de Br doel hadden, zijn ii jaren genomen. En een vruchtbaar resu vraag, waar de mir voor gesteld worde weg te vinden om ling inwisselbaar te de dollar. Want Er overige landen van best hebben nog s stelen met een on delsbalans, in het opzichte van de V van het dollargebi tekort van ongeve pond sterling, bere jaren na de oorlog ring bedrag, dat tot gedekt door de bet Amerikaanse hulpv vorm van toewijz fonds van de Ma. grote leningen. G is daardoor in hog cieel en economis< geworden van het Een situatie die mei met Churchill aan doorn in het oog is gezicht is het onaa het Britse Gemene deruit komt. De n in het feit, dat me is aangewezen op van voedselvoorrad largebied. Levens niet gemist kunnen schijnlijk zal men c conferentie trachte nisatie tot stand t wel in de onderlii trekkingen, als ter het buitenland. M< zins verwachten, d stukken op korte opgelost. Export- tiek, de problemen trialisatie in het India b.v., dat all grondige bestuderin kunnen hoogstens lijnen trekken van dat in de toekomst detailuitwerking, worden uitgevoerc het eens over een dan zal Churchill bruiken als een uit zijn komende bes; Eisenhower. Temec V.S. sinds de verki geluiden worden de wijze van hulj men tot nog toe g eindelijk gaan de economische samen de defensieve coör. dat het laatste afh het eerste. Veel za ferentie afhangen het o.m. gelukt d< handel vrij te ms niet alleen t.a.v. tussen Londen e: maar ook voor d Groot-Brittannië t( het West-Europese Torres-Bodet, neraal van de Un< rige week zijn 01 omdat zijn begro aanvaard, gaat t. heen. De conferer heeft gisteren zijr willigd. Niemand wat ook geldt vo hem zal een ander dan ook niet het a det, dat zorgen 1 gezonde internatio king, maar het f< is geschied. Zola: tionale samenwerl onderlinge rivalit grip en bewuste o politieke vlak, is Maar wanneer de een project, zoals van de Unesco, st; tekort van 2 mill men niet kan aanv bedenkelijk. Ook instituut voor on schap en cultuur niet van de wind lang van een int- turele samenwerk baar onderschat, gemaakt door de daarmede is het nisatie niet veroo de oorzaken van Bodet „een crisis tionale samenwerk noemd hebben gel zelfs. In Joegt BELGRADO, het presidium vische nationale gegeven besluit deeld, dat de Joe mier Nesjkovitsj tie is ontheven. Het officiële persbureau „Tan; de ontheffing is Nesjkovitsj het het standpunt bureau van de sie der Joegoslav tische partij in tegen de Komi „Tan joeg" vond Joegoslavische h „te scherp". De communistische een onderzoek uitstrekt tot „het Nesjkovitsj van ven handelwijzer Interpellati De heer Gortza gistermiddag in mer verlof om justitie vragen over de arrestat donesiërs. Mors verzoek worden

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2