Goed boekjaar '51-'52 voor Noordhollandse veil in «ren RADIO tuut °sting Confessionele fracties vallen de minister bij Nieuwe kampeerbepalingen Zijpe Een vrouw met „aliassen" BLOEMBOLLENVEILING TE BOVENKARSPEL X)0$' fr JONG Pagina DONDERDAG 27 NOVEMBER 1952 he Regout 'rieden erd oponthoud se grens meer ding van de vele de A.N.W.B. bereik- nodeloze oponthoud aan de grens van i heeft de bond zich ling van de Duitse vend. fDBELGIE O ERWACHT INWONER Totaalomzet met 16 millioen tot 63 millioen gestegen programma Replieken „Wederopbouw" Scheepsberichten Behoud van natuurschoon Grondwetswijziging en motie-Rij ckevorsel Barnes! Vooral nu INDONESIë TER STEMBUS? Wetsontwerp verkiezingen bij parlement DE MAJOOR VAN HET LEGER Het „begraven" van de Faustus Oogstdankdag in de Wieringermeer Te licht bevonden... Expositie D. H. W. Filarski HARKT en BEURS EEN ZONDAGSKIND Door Toon Kortooms Pagina 1 is op 77-jarige leef- i, de heer Adolphe ïeer Regout was de leven zijnde verte van een Maastrichts groot-industriëlen, t naar twee eeuwen ven van Maastricht. /ader stichtte in de van de vorige eeuw stal- en aardewerk- Sphynx". Dit bedrijf ddnaam kreeg, werd door Adolphe Regout eel leider overgeno- ijn leiding heeft ,.De derom een grotere die tot aan de twee- log voortduurde. On eer werd zelfs een etting van 3400 man is werken in deze uim 2000 personen. legout was sinds 1 commercieel directie- 1934 voorzitter van bestuur van het be- 1 van dit jaar heeft functie neergelegd getrokken naar zijn elke hij bezit in Val- irussel. Op het hoge „De Sphynx" te ngt de vlag halfstok, e uitvaart is Zater- nber a.s. om 11 uur dule te Brussel. .nny Heemskerk oskou een prach- orestatie geleverd, eede in dit tour- idigen. De eerste iet Internationaal i ooi voor Vrou- ezet door de Rus- a Bykova. Men is ''enny Heemskerk rugkeer uit Rus- iigen. Fenny tijdens het tour- te Moskou. emorandum is thans ereed. was het instituut in erkoepeling van een verenigingen, welke uitging van de is het de bedoeling Isorganisaties er in heeft thans bericht maatregelen zijn bespoediging van de Zahlkarten", de for- rop een reeks per- vens van de reizi- rden ingevuld. Dit ïedde namelijk tot de grens, waardoor verlies ontstond. Nu reizigers tegelijk een „Zahlkarte" t de reiziger dit invullen voordat hij dringt er dan ook van de reiziger op en, daar hiermede tijdsbesparing ge- Nov. (A.N.P.). ystadion te Londen .andwedstrijd Enge- gespeeld. Engeland De ruststand luid- dstrijd stond onder inze landgenoot L. wordt in Urk de inwoner verwacht, dorp zijn reeds getroffen om de ldburger(es) een mtvangst te berei- nteraad heeft reeds boekje met f 50. iteld en de midden- heeft de plannen >r de aanbieding cadeaux. Onmid- geboorte van de bijzondere raads- gehouden, waar- kend een feestelijk en gegeven. In het verslag over het 36ste boekjaar lopende van 1 Juli 1951 lot en met 30 Juni 1952 van de Provinciale Commissie uit de Veilingen in Noordholland constateert de secretaris, de heer E. Vegter, dat dit jaar een goed tuinbouw jaar geweest is. De totaal-omzet bedroeg 63 millioen gulden, 16 millioen meer dan in het vorig boekjaar. De slechte bedriifsuitkomsten van 1950 hadden in vrijwel alle landen een vrijwillige inkrim ping der groententeelt tengevol ge. De oogst 1951 was veel min der. waardoor in het buitenland een groter importbehoefte ont stond. Hiervan heeft tuinbou- wend Nederland geprofiteerd. Alleen al de export van bewaar- kool bedroeg in het tijdvak van 1 Januari tot 1 Juli 1952 45.000 ton tegen 27.000 ton in dezelfde periode van 1951. Duitsland en België waren de voornaamste af nemers, verder Engeland. Frank rijk, Italië en voor het eerst Zwitserland. Een meevaller was de export van 630 wagons in acht weken' tijd naar Amerika. Hoewel dit de tweede keer was, dat Ame rika bij ons kool kocht, moet het nog gelegenheidsexport ge noemd worden. Insiders achten een regelmatige export niet on mogelijk, vooral wanneer be langrijke stoomvaartlijnen de hoge vracht wat zouden willen verlagen. Een nieuwe afnemer dit maal voor kroten was ook Zweden. Duitsland en Engeland waren de voornaamste afnemers van uien; van de 5000 ton ge- exporteerde bloemkool ging er 3300 ton naar Duitsland. 1400 ton naar België en 400 ton naar Zwitserland. De export van vroege aard appelen had dit- jaar weinig te betekenen en bedroeg slechts 1800 ton tegen 6000 ton in het VRIJDAG 28 NOVEMBER HILVERSUM I, 402 M. 7.00—24.00 NCRV 7.00 Nieuws; 7.13 Graimofoon- muziek: 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerberich ten; 8.15 Gramofoonmuziek; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de huisvrouw: 9.35 Waterstanden; 9.40 Gramofoonmuziek; 10.30 Morgendienst; 11.00 Viool en pia no; 11.30 Gramofoonmuziek; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 Liohte muziek; 12.59 Klok gelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Gra mofoonmuziek; 15.15 Voordracht; 15.35 Gramofoonmuziek: 16.00 „Het Venusschoentje als kamer plant", causerie; 16.15 Klassieke muziek; 16.45 Gramofoonmuziek; 17.00 Vocaal ensemble; 17.30 Mi litaire causerie; 17.40 Gramofoon muziek; 17.45 Fries programma 18.00 Gramofoonmuziek: 18.45 Huismuziek; 19.00 Nieuws en weerberichten; 19.10 Regerings- uitzending: „Verklaring en toe lichting"; 19.30 Gramofoonmu ziek; 19.45 Literaire wedstrijd; 20.00 Radiokrant; 20.20 Bijeen komst van Mannenbonden; 21.30 Radio Fhiliharmonisch orkest m. m. v. solist; 22.25 Kunstrubriek; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws en SOS-berichten; 23.15 Internationaal Evangelisatiepro gramma; 23.3024.00 Metropole orkest en soliste. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 VARA 10.00 VPRO 10.20 VARA 12.00 AVRO 16.00 VARA 19.30 VPRO 21.00 VARA 22.40 VPRO 2300—24.00 VARA 7.00 Nieuws: 7.10 Gramofoon muziek; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.33 Gramofoonmuziek; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Gramofoonmuziek; 8.50 Voor de huisvrouw: 9.05 Gramofoonmu ziek; 9.40 Voor de kleuters; 10.00 „Kinderen en Mensen", causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Gra mofoonmuziek; 10.30 Schoolradio; 10.50 Orgelspel; 11.25 Radio feuilleton; 11.45 Vocaal dubbel- kwartet; 12.00 Orgelspel; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen 12.33 Sport en prognose; 12.48 Gramofoonmuziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen of gramo foonmuziek; 13.20 Amusements muziek; 14.00 Voor de huis vrouw; 14.20 Fluit, sopraan en piano; 14.50 Boekbespreking; 15.10 Viool en gitaar; 15.30 Lichte muziek: 16.00 Orgelspel; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Gramofoon muziek; 17.20 Muzikale causerie; 18.00 Nieuws; 18.15 Felicitaties: 18.45 „Denk om de bocht"; 19.00 Gemengd koor; 19.15 Gramofoon muziek; 19.30 „Moreel Beraad" causerie; 19.45 „De Vrije Ge meente te Amsterdam 75 jaar"; 19.55 Berichten; 20.00 Nieuws; 20.05 Boekbespreking; 20.15 Ka merkoor; 20.30 Benelux; 20.40 „Leven op de Aarde", causerie; 21.00 Metropole Orkest en solis ten; 21.35 „Het leven betrapt"; 21.55 Gramofoonmuziek; 22.05 Buitenlands overzicht: 22.20 Lichte muziek: 22.40 „Vandaag", causerie; 22.45 Avondwijding; 23.00 Nieuws; 23.15 „In huwelijk en gezin", causerie; 23.3024.00 Gramofoonmuziek. T elevisie-proeramma VRIJDAG 28 NOVEMBER 1952 VARA 20.15—21.45: 1. Actualiteit 2. Dokter's televisite. 3. „Denemarken", filmdocumen taire 4. Weeroverzicht Pauze 5. „TriangeT'.eabaret vorig jaar. West-Indië was de voornaamste afnemer. Over het algemeen werden er veel minder producten doorge draaid dan vorige jaren. Alleen spinazie maakte een uitzonde ring. De groote doordraai van spinazie schrijft men toe aan de contractteelt van de fabrieken. Wanneer de fabrikanten geen spinazie meer zouden kunnen contracteren, zou de doordraai voor het grootste gedeelte door de fabrieken kunnen worden opgenomen. In het voorjaar 1952 draaide aan de viif voornaamste veilingen nog 400 ton door de klok: een verschijnsel, dat ern stige bestudering eist. Inkrimping teelt De mindere doordraai van an dere producten was veelal een gevolg van inkrimping van de teelt, zoals b.v. bii de vroege sluitkool. Van de productie van 16.500 ton draaide in 1950 13.500 ton door: in 1952 was de productie biina 6.000 ton en de doordraai slechts 440 ton. Van de herfstkool was de productie in 1950 42.000 ton, waarvan 16.000 ton doordraaide; in 1951 35.600 ton, waarvan slechts 6.400 ton doordraaide. Vergeleken met de twee voor afgaande droge jaren, slaat het natte jaar 19511952 een heel goed figuur. De hogere veiling- omzetten betekenen echter nog niet. dat de uitkomsten in de tuinbouwbedrijven zo gunstig ziin geweest: ook de bedriifsuit- gaven ziin gestegen. De hogere omzetten aan nagenoeg alle vei lingen zijn ookniet te danken aan grotere aanvoeren: het aan bod van groenten was integen deel kleiner dan in 1950. De hogere omzetcijfers zijn het ge volg geweest van de goede prij zen, die voor bijna alle produc ten werden gemaakt. Met dankbaarheid wordt ge constateerd. dat de regering aan de- adviserende stem van het Centraal Bureau voor de Vei lingen. als het gaat om de afzet- belangen van de Nederlandse tuinders, gaarne oor verleent. Is het Provinciaal Veilingbureau in dit opzicht als een verlengstuk van het Centraal Bureau te be schouwen, daarnaast wordt een zelfstandig beleid gevoerd ten aanzien van de afzet van enkele specifiek Noordhollandse produc ten, zoals sluitkool en andere bewaarproducten: peen en poot- aardappelen. Stipziekte minder Het onderzoek, ingesteld onder leiding van ir. H. A. van Hoof, naar de veel voorkomende stip in de kool. heeft aangetoond, dat de voor zaadteelt uitgezette kool een ernstige besmettings bron vormt: de luis, die vooral in droge jaren in de koolstreek veelvuldig optreedt, brengt het virus van de zieke zetkoolplan- ten over op de te velde staande kool. Met de resultaten van het onderzoek hebben de kooltelers hun voordeel kunnen doen. Het stipprobleem is zo goed als op- gelost, waarvoor ir. Van Hoof en ziin helpers dank verdienen. Aan de Noordhollandse wen sen ten aanzien van een grotere uniformiteit van de geëxporteer de fruitsoorten en -kwaliteiten, werd tegemoet gekomen, waar door de afzet werd bevorderd. De secretaris geeft vervolgens een beschouwing over de afzet der voornaamste Noordhollandse producten. Door de weersomstandigheden viel de oogst van vroege aard appelen veertien dagen later dan gewoonlijk; het beschot was klein, doch de goede prijzen maakten het weer goed. Een dreigende import van vroege aardappelen uit België kon voorkomen worden doordat het Centraal Bureau zich tegen dit plan van de regering ver- Door het nog steeds ontbreken van algemene handelsvoorwaar- den voor pootaardappelen werd door de Provinciale Commissie weer een provinciale regeling met koop- en leveringsvoorwaar den ingesteld; als minimumprij zen voor Eerstelingen A 35-50 gold 17.voor de maat 28-35 20.per 100 kg. Het grootste gedeelte werd via de coöperaties afgezet, doch ad ministratief bii de veilingen op gegeven. Over het algemeen was er een goede samenwerking tus sen coöperaties en veilingen, waardoor prijsbederf wordt tegengegaan. De aanvoer van aardbeien bleef beneden de verwachting, doch de hogere prijzen 1.25 per kg tegen 0.76 in 1950) maakte de teelt toch nog lonend. Door het vormen van een pro vinciale „pool" voor witte kool kon de minimumprijs voor de herfst- of zuurkooiwitten. die landelijk door het Centraal Bureau gesteld was op 3.50, worden verhoogd tot 4.en de Succes Witte van f 4.tot 4.50 per 100 kg. Hoewel nog 6 millioen kg wit te kool doordraaide, kon hier door toch nog een redelijke prijs worden gemaakt. De bloemkool bracht behoor lijke prijzen op; de oogst van herfstbloemkool viel later, het geen de afzet ten goede kwam: de kwaliteit was goed. Hoewel de binnenlandse consument en de industrie de grootste afne mers zijn. bepaalde de export het prijspeil. De uitvoer was groter dan vorig jaar. De door draai beperkte zich tot de slech tere kwaliteiten. Van bonen was het beschot minder dan vorig jaar; de prij zen waren dubbel zo hoog. Het zelfde geldt voor bospeen. waar van de teelt belangrijk was in gekrompen. Ook breekpeen ging vlot van de hand en de mini- mumpriisregeling behoefde geen dienst te doen. Het bedrag aan heffingen rond 16.000 gulden geeft naast de reserve van het landelijk peenfonds van 27.000 gulden de mogelijkheid, minder goede jaren in de toe komst op te vangen. Door .de mindere oogst in het buitenland had de afzet van fruit in het verslagjaar een zeer gunstig verloop. De centrale sor tering van de fruitveilingen be liep 4 millioen kg. Met het oog op spreiding van de aanvoer zijn nog meer koelhuizen ge wenst. De prijzen van het kleine fruit pruimen en bessen waren niet zo gunstig als van het harde fruit. Witlof vond een behoorlijke afzet, daar storing van uit Bel gië geïmporteerde witlof niet voorkwam. Het aantal aangesloten veilin gen verminderde met één, daar Winkel fuseerde met de grote zusterveiling te Zwaag. (Van onze parlementaire redacteur) Gistermiddag werden in de Tweede Kamer de replieken ge houden in de begrotingsbehande ling van „Wederopbouw" en „Volkshuisvesting". De heer Sta pelkamp (A.R.) keerde zich o.m. tegen het standpunt van de heer Ten Hagen (PvdA.) ten aanzien van de waarde van een eigen huis. De heer van Vliet (KVP) verklaarde, dat de minister de goede indruk had versterkt, die hij en zijn politieke vrienden reeds hadden. Ook deze woordvoerder nam stelling tegen een punt uit de rede van de heer Ten Hagen (PvdA.). Het gaat niet enkel om huizen, aldus de heer van Vliet, deze moeten ook zodanig zijn, dat zij ruimte bieden voor een juiste beleving van de huwelijks moraal. Met de heer Stapelkamp (A.R.) was de heer van Vliet (KVP) het eens, dat de heer Ten Hagen (PvdA.) zich had blind gestaard op de nadelen, die aan het bezit van een eigen woning verbonden zouden kunnen zijn. Een mens is nog iets meer dan deel van de collectiviteit. De heer v. d. Feltz (CH) noem de verschillende passages uit de rede van de minister niet minder dan voortreffelijk. Voor de heer Gortzak (Com.) was dit antwoord vanzelfsprekend op tal van pun ten niet bevredigend geweest. De heer Beesink (CH) vroeg of de achtergebleven gemeenten de achterstand in '53 en volgende jaren kunnen inhalen. Met be trekking tot leegstaande wonin gen wees deze woordvoerder er op, dat het Rijk voor vele gere- patrieerden verblijfkosten betaalt, die aanmerkelijk hoger liggen dan de huur van dergelijke wo ningen. Onder honende opmer kingen van de zijde van de PvdA. uitte mr. van Leeuwen (VVD) het verlangen om het woord „winstbejag" te vervangen door „streven naar rentabiliteit'" Hoofdpunt is, aldus deze woord teren op het bezit, zoals tot toe het geval is. De heer Peters (KVP) consta teerde, dat er ook afgezien van het geboortecijfer gebrek aan schoolruimte is. De heer Bieuwenga (AR) meende, dat elk verlies van bouwgrond in Neder land een belangrijke zaak is. De heer Ten Hagen (PvdA.) zeide, dat zijn pleidooi gericht was ge weest op een bouwpolitiek, die straks bij verzadiging van de markt, verhuizing van grotere gezinnen mogelijk maakt. Amstelveen verw. p. 26 n.m. Brothers Rode Zee; Garoet p. 25 17.00 u. Finisterre/Genua; Fair- sea verw. p. 26 Ouessant; Johan van Oldenbarnevelt 26 200 m. ZO Guardafui/Fremantle; Maasdam 26 220 m. O. Cp. Race/Southamp ton; Oranje 26 Tj. Priok/A'dam via Singapore; Oranjefontein 26 te Teneriffe; Overijsel 26 nm. te Aden; Tosari p. 26 9.00 u. Finis- terre 29 ca. 10.00 R'dam verw.; Willem Barendsz 25 450 m. O. ten N. Paramaribo-Kp. Oyo; Wa terman 26 470 m. WNW 1 y, gr. Kanaal/Aden; Heemskerk 25 v. R'dam/Bremen; Prins Willem IV 25 laat te Antwerpen; Oberon 25 v. Puertu Plata/New York; Prins Frederik Hendrik p. 25 n.m. Kp. Race: Prins Willem V 25 v. Cle veland/Toronto; Annenkerk 25 v. Suez/Genua; Blitar 26 te Port Kembla; Hoogkerk 25 jm v. Co lombo/Bombay; Kedoe 25 Suez/ Aden; Zuiderkruis 25 Kp. Verde W. Afrika/Las Palmas; Molen- kerk p. 25 nm. Kp. Guardafui/ Mombasa; Phrontis 25 nm. te Singapore; Sibajak 25 420 m. ZW Sabang/Aden; Tarakan 25 nm. v. Djibouti/Pt. Sudan. ZIJPE Gedeputeerde Staten hebben afwijzend beschikt op een door de N.V. ,,'t Schoutenhuis" te Woudenberg (U.), handelende voor het Beheersinstituut, ge vraagde ontheffing van de ver bodsbepaling, vervat in artikel 1 der „Bodemverlagingsverorde- ning" met betrekking tot het af- fraven van een wal (deel uitma- ende van een in het zgn. Ana- nasbos aan de Ruigeweg onder Schagerbrug liggend perceel) ten behoeve van winning van zand voor onderhoud van wegen in dat bos. Ged. Staten merken hierbij op, dat het Ananas in het uitbrei dingsplan der gemeente Zijpe be stemd is als „terrein met op gaand geboomte, als natuurmonu ment te behouden". Deze bestem ming laat afgravingen niet toe. Bovendien is de afgraving uit na- tuur-historisch- en landschappe lijk oogpunt bezien, ongewenst. De Tweede Kamer besloot gis termiddag om de wijziging van de grondwet (Buit. Betrekkin gen) a.s. Dinsdag te behandelen. Ook zal dan de motie van Riicke- vorsel (K.V.P.) inzake het ver schoningsrecht aan de orde wor den gesteld. ArlTPTtevTlP Hamea-Gelei voor Uw handen 111 ZIJPE In de onlangs gehou den vergadering van de gemeen teraad werd besloten de Alge mene Politieverordening aan te vullen met bepalingen inzake het kamperen. Deze nieuwe kam peerbepalingen, waarmede Gede puteerde Staten zich accoord hebben verklaard, zullen 1 Jan. 1953 in werking treden. Zij wij ken niet onbelangrijk af van de thans nog geldende bepalingen terzake. In het kort luiden zij als volgt: Het verbod tot kamperen zal niet van toepassing zijn op door de gemeente erkende kampeerter reinen, mits de kampeerder ir, het hezit is. van een geldige kampkaart of geldig kampeerpas- poort, afgegeven door de Neder landse Kampeerkaarten Centrale. DJAKARTA. 26 Nov. Naar Pi-Aneta heeft vernomen, heeft de Indonesische regering het wetsontwerp betreffende alge mene verkiezingen Maandag aan het parlement aangeboden. Be gin December zal het ontwerp in de parlementsafdelingen wor den besproken. Is zij Nederlandse? DUESSELDORF De politie te Duesseldorf heeft een van frauduleuze handelingen in ver schillende Europese landen ver dachte vrouw aangehouden, die zich van diverse „aliassen" be diend schijnt te hebben, maar wier identiteit men nog niet heeft kunnen achterhalen. Op grond van haar accent wordt de mogelijkheid niet uit gesloten geacht dat zij van Ne derlandse afkomst is. Volgens be paalde gegevens zou zij op 9 Apr. 1926 te Utrecht geboren zijn. Zelf zegt zii de dochter te zijn van 'n S.S.-generaal, die in 1945 in Ne derland als oorlogsmisdadiger is terechtgesteld. Zij had papieren bij zich vol gens welke zij „Gravin Marianne von Chreillsheim" zou zijn. Onder deze naam is zij kortgeleden Duitsland binnengekomen met 'n i paspoort dat is verstrekt door de Westduitse missie te Parijs. Deze personen hebben voortaan niet bovendien nog een gemeen telijke kampeervergunning aan de afgifte waarvan kosten waren verbonden nodig. De exploitant van het kampeerter rein blijft natuurlijk vrij een re delijk kampeerigeld te vragen, wat tot heden ook geschiedde. Voor het exploiteren van een kampeerterrein is volgens de nieuwe bepalingen toestemming nodig van het gemeentebestuur. Ook de exploitanten van de be staande kampeerterreinen zullen opnieuw toestemming moeten vragen. Burgemeester en Wet houders geven een dergelijke toestemming niet dan nadat zij het advies hebben ingewonnen van de Nederlandse Kampeer- raad. Aan deze toestemming wordt in elk geval als voorwaar de verbonden: 1. dat op het terrein alleen mogen worden toegelaten hou ders van kampkaarten of kam- peerpaspoorten als bovenbedoeld; 2. dat aan personen van ver schillende kunne tezelfder tijd en op hetzelfde terreimgedeelte geen gelegenheid tot kamperen mag worden gegeven, behoudens indien het kamperen geschiedt door echtparen c.q. hun kinderen. 3. dat de uiterlijke welstand van de kampeerhuisjes, ook wat de kleuren betreft, moet voldoen aan de eisen door of vanwege Burgemeester en Wethouders te stellen. Deze laatste voorwaarde zal het uiterlijk aanzien van een kampeerterrein, wat in de afge lopen jaren wel eens wat te wensen overliet, ten goede ko men. ROTTERDAM. 26 Nov. De Rotterdamse poliite heeft de 27- jarige koopman A. M. uit Rozen- daal (Geld.) aangehouden. Hii had een directeur van een aan nemingsmaatschappij opgebeld en zich aangediend als „een majoor van het leger". Hii vroeg een in valide. die met borstels ventte, te willen helpen en toen de man verscheen kocht men voor f 70. borstels. Men vertrouwde de zaak echter niet en de politie hield daarop de „majoor" aan. De bor stels bleken twintig gulden min der waard te ziin. De zandzuiger „Ahoy" die in Hoek van Holland is gearriveerd ligt nog niet boven het wrak van de „.Faus'tus" en is dus nog niet met zuigen begonnen. De reden hiervan is dat eerst de ankers moeten worden gesteld, waaraan de „Ahoy" op de be wuste plek tot aan het eind van het werk zal worden vast gelegd. De zuiger zal echter zo spoedig mogelijk beginnen. Dit is trouwens voor de aannemers firma Van Oosterwijk van zeer groot financieel belang. Er is namelijk gecontracteerd dat, hoe eerder het wrak begraven is, hoe hoger de premie wordt, die naast de normale urenkosten worden vergoed. Het weggezo gen zand zal men door de stroom laten wegvoeren. Zoals het er thans bijstaat ziet het er naar uit ,dat met het zuigen pas aan het eind van deze week zal worden begonnen. Door in groten getale deel te DWO en het meisjeskoor nemen aan de viering van de o.l.v. viering van Oogstdankdag, heeft de bevolking van de Wieringermeer bewezen hoe erkentelijk zij is voor de milde gaven die zij uit God's han den heeft mogen ontvangen. Tal rijke parochianen woonden in de drie kerken de gezongen H. Mis sen bij, die met bijzondere luister werden opgedragen en tij dens welke bruidjes met tarwe, druiven, groenten e.d. de altaren sierden als een symbool van de gaven die door de drie pastoors zullen worden aangewend om buiten de polder dringende nood te lenigen. Des avonds werd een feestelijke bijeenkomst gehouden in hotel Smit, waar de jeugd haar prestaties wilde tonen als een teken van dankbaarheid om al wat in het voorbije jaar weer werd ontvangen. Zo traden op de jonge gymnastiekafdeling van BLOEMBOLLENveilin g Alhoewel het aantal num mers in de catalogus van 26 Nov. 1952 beduidend hoger was, ver schilde het aantal aangevoerde manden weinig bij dat van de vorige week. Er waren nu 6000 manden gladiolen en lelies aan gevoerd. Aan tulpenplantgoed was het aanbod 700 manden. Trots het slechte weer was er veel belangstelling. Notering was als volgt; (14 op: 1; 12-14: 2; 10-12: 3; 8-10: 4). Abu Hassan 2 350—355; 3 145 160, 4 110—160; Acca Laurentia 1 265—295, 2 165—190, 3 130— 135, 4 95—105; Adinda 1 220— 235, 2 155—170, 3 125—130, 4 90; Akrendam 1 220, 2 155, 3 120— 125, 4 70—105; Albino 12 op 220; A'llard Pierson 1 275, 2 160—225, 3 120130. 4 95—105; Ankara 3 155, 4 125; Agnita 1 290, 2 190 240, 3 170—180, 4 120—125; Aran- juez 1 255—260, 2 165—225, 3 130 —140, 4 85—105; J. S. Bach 1 225—240, 2 165—190, 3 130—160, 4 115-130: B'itto Heaven 4 100; Bloemfontein 1 110145, 2 95 115, 3 85—125, 4 75—105; Bou logne 1 275—320, 2 225—280. 3 210—225, 155—165; Bragha 2 575, 3 280; Boulogne 1 315, 2 255— 270, 3 210—225, 4 100—165; Benj. Britten 2 290, 3 140—180, 4 120— 125; Bouton d' Or 2 155, 3 115, 4 9095; Canada 1 300; Clingen- Advertentie) daal 2 145—175, 3 120—160, 4 100; Crimson Glow 1 280, 2 195 210, 3 155. 4 110; OhurChill 2 685, 3 310; Dr. Dentz 1 305, 2 280— 305, 3 135—145, 4 100—105; Early Sunrise 3 135, 4 115; Early Pink 3 105; Fahn?n Jun ker 1 205, 2 135, 3 100, 4 65; Firefly 1 1.70, 2 1.70, 3 1.30, 4 1.10; Dr. Fleming 1 200225, 2 145—185. 3 95—130, 4 100—120; Gen. Eisenhower 1 180210, 2 115—165, 3 95—145, 4 105—135; De Goede's Triumph 3 130, 4 95; Gold Dust 1 280, 2 135—150, 3 115—135: 4 90—95: Gold Lac 1 190, 2 140—160, 3 120—125, 4 90; Golden Favorite 2 150, 3 125 130. 4 100—105; Golden Show 2 150; Graff Zeppelin 3 150, 4 95; Grand Monarch 1 420; Han van Meegeren 1 275, 2 150—180, 3 100 —125, 4 95—110; Hanny Schaft 2 295, 3 185, 4 130; Hawaii 1 185 205, 2 135—165, 3 105—140, 4 110; Hokus Pokus 1 390, 2 300330, 3 185, 4 100; Holland's Glorie 1 175—210. 2 145—165, 3 125, 4 100 115; Hopmans Glory 3 265, 4 135; 111 de France 4 100—120; Java 1 225—250, 2 145—200, 3 95125, 4 95105; Joh. Straus 1 120—165, 2 70—130. 3 80—125, 4 90—115; Joh. van Konijnenburg 1 635—640, 2 605—640, 3 395— 445, 4 285—290; Juniklokken 1 320—335, 2 310—380, 3 180—230, 4 110160; Joh. Wagenaar 2 350, 3 170—200, 4 135; Kardinal Spell- man 2 210—265, 3 170—185, 4 120 145: Lavendel Dream 1 385, 2 280—290. 3 160—180, 4 100—145; Leeuwenhorst 1 150180.' 2 140 —190, 3 190—225, 4 125—150; Liberation 1 285, 3 150, 4 100; Lilac Wonder 1 180—210. 2 150— 170, 3 75—110, 4 85—105; Lim- burgia 1 255, 2 235, 3 210—240, 4 140155; Louis Mayer 1 370. 2 325: Lord Nelson 2 175, 3 125, 4 105; Maureen Gardner 1 220; Mansoer 1 265. 2 230295. 195, 4 135160; Marks Memory 1 280—320, 2 215—230, 3 130— 160, 4 100110; Maskerade 2 245 —275. 3 140—150, 4 105—120. Memorial Day 1 215, 2 150, 4 120125; Modern Times 1 495, 2 450, 3 270; Montgomery 1 375 —400, 2 285—360, 3 140—175, 4 120; Morning kiss 1 180215, 2 145—185, 3 140—190, 4 120—155; Nieuw Europa 1 315370, 2 300 —325, 3 220—275, 4 165—190; Normandië 3 250, 4 145155; New York 1 285, 2 200, 3 150, 4 85; Pax 1 210, 2 145, 3 105, 4 95; Paul Rubens 1 305310, 2 245 265, 3 185. 4 125—155; Picardy 1 420, 2 405—420, 3 320—345, 4 170—190; Pr. Truman 2 295, 3 295 4 165; Prinses Elisabeth 1 255, 2 205, 3 140, 4 105; Purper Beauty 2 200, 3 130, 115; Pactolus 1 260, 2 190, 4 110; Puccini 2 260—290; Ravel 3 505; Red Fox 1 285, 2 205—220, 120—155, 4 105; Roma 2 305; Roosevelts Memory 1 365; Rosa van Lima 1 295355, 2 285 295, 3 170—>-200; Rijzende Zon 1 300, 2 175, 3 140; Red Charme 1 400, 2 260, 3 150; Salmans Glory 2 535, 3 275, 4 185; Salmon Joy 2 440, 3 170—180, 4 120; Se- marang 4 85; Silentium 1 445, 2 305—325, 3 155—160, 4 75; Sil houet 1 190—245, 2 145—170, 3 90130, 4 100110; Sneeuwprin- ses 1 170—190, 2 125—150, 3 80— 125, 90105; Sweet Seventeen 2 405, 3 175, 4 145; Spotlight 1 410, 2 390—410, 3 295—330, 4 285; So- lita 1 155, 2 135, 3 105; Salmans Elite 1 200—280, 2 195, 3 150; van Tienhoven 1 345355, 2 265 —295, 3 145—160, 4 115; Tivoli 1 305; Uncle Tom 12 op 190, 3 105, 4 95; Ursus 4 125; Vanguard 1 335, 2 270, 4 125; Vincent van Gogh 12 op 510, 3 395; Zomer- vreugde 4 90. Lelie Regale: 26 op 3600, 24 op 3000—3800, 22 —24 2400—3300. 20—22 2200— 2700, 18—20 1700—2500, 16—18 15001600; Lelie Henry 24 op 2500—2800, 22—24 2100—2300, 20 —22 1800, 18—20 1500: Lelie Re gale dubb. 24 op 17001900. 22 —24 600—1500, 20—22 1100. 18— 20 700: Regale Creelman 2022 2200: 16—18 1500—1600; Regale ^ar Album 24 op 3500. 22—24 3100, 100 20—22 2600, 18—20 2300. Johanna Meyerink, begeleid door de heer P. Spanjaard uit Wierin- gerwerf. Dans en toneel volgden en speciale vermelding verdient de proloog van de heer L. Meye rink en zi.m vertolking van Peer- ke Kustermaris. De dames v. d. Heyden toonden, welk 'n gezellige sfeer een kamerorkest weet te scheppen en ook de accordeonis ten o.l.v. de heer Spanjaard oogst ten veel applaus. Aardige mo menten leverde ook het tuinfeest op. waarvoor de heer P. Kemme- ren de teksten had geschreven. Als steeds was de heer Jac. Bur ger een uitstekend conferencier. Pastoor Zijlstra sprak tot jong en oud een opwekkend slotwoord. HEILOO. De Heiloose brood bakker C. K. moest gistermiddag voor de Economische Politierech ter te Alkmaar terecht staan, om dat zijn brood niet aan het ver eiste gewicht voldeed. Hij kon daardoor 4 broden meer uit een baaltje halen dan anders het ge val zou zijn geweest. In de periode van 1941 tot 1950 heeft deze bak ker reeds 15 maal een aanmer king gehad. De Officier van Jus titie vond hierin aanleiding een strenge straf te vorderen, n.l. f 100.boete subs. 30 dagen. De Politierechter vonniste conform. BERGEN In het kader der week-end-tentoonstellingen, die het Kunstenaars-Centrum Bergen thans organiseert wordt met in gang van a.s. Zondag het werk geexposeerd van de thans Am sterdamse kunstschilder, die eens tot de Bergense school behoorde, de heer D. H. W. Filarski. De tentoonstelling beperkt zich aan de wand tot schilderijen, doch in portefeuille is ook ander werk te zien. De acteur Frits Bouwmees ter opent de expositie op Zaterdag 29 Nov. des avonds om 8 uur. MIDDENMEER 26 Nov. Wit- hooi 115130; rode klaverhooi 105115; lucernehooi 115130; haverstro 3538; zomergerststro 4547.50; tarwestro 4042.50; groene erwtenstro 6065; ander erwtenstro 30—50; voederbieten met hoog gehalte 2122; suiker bieten 40; vers bietenblad 10 11; suikerbietenkoppen 2527; voeraardappelen 3.504.50; tar we 25.75—25.80: wintergerst 32 33; zomer,gerst 3334; haver 27 28.25; rogge 2728; capucijners 3742; groene erwten 4754; karwijzaad 5059; blauwmaan- zaad 100110; pootaardappelen mt 2835; binnenland 2033; mt 3545 binnenland 1626; boven 45 binnenland 1319; voor export dezelfde prijzen. FEUILLETON: 32. En hoe zou dat avontuur straks aflopen als je daar eenmaal stond? Mis schien floot het gepeupel wel en smeet het met appelsienen. Hij zocht een warm restaurant want hij meende, dat hij ver kouden ging worden, als hij nog langer rondliep. Hij koos een vriendelijk plaatsje in een hoek van „De Taveerne" en luisterde naar het strijkje. Hij bestelde een kop koffie en een paar broodjes met ham. Het deed nem goed iets hartigs te eten. Hij liet de ober daarna een pakje sigaretten brengen. Toen be merkte hij pas, dat hij geen geld bij zich had. Hij had het rokcostüum van zijn broer George geleend, zo'n stijf geval met een zwaluwstaart onderaan en om de hals een omheining voerder, dat wij niet langer in- van zwaar gesteven linnen. Het was al een temptatie geweest dat allemaal op zijn plaats en gesloten te krijgen, zodat hij er tenslotte niet meer aan ge dacht had zijn portefeuille uit zijn eigen zak te nemen en bij zich te steken. Waar hij het rokcostuum voor nodig had? Een feestje misschien? Ja 'n feestje onder de studenten. Men kon George nooit veilig vertei len wat men van zins was te ondernemen. En nu geen geld. Theodoor begon een beetje te zweten. Hij riep de ober. ,|Het spijt me ober, maar ik merk zojuist, dat ik mijn porte feuille vergeten heb mee te ne men." De ober keek hem verbaasd aan, maar bleef toch nog in de plooi. Vanavond om elf uur heb ik geld genoeg", zei Theodoor. „Ik heb maar dienst tot half acht, mijnheer", zei de ober. „Zal ik u het geld sturen? Of aan een collega van u geven? Of wilt u een onderpand. Een zakdoekzijn contactsleutel tje.... te kostbaar. „Laat uw guitaar zo lang hier" zei de ober met een fletse glim lach. „Nee, dat nooit", zei Theodoor „daar moet ik vanavond dat geld mee verdienen." O, dacht die ober zienderogen ben jij er zó een, een loslopen de muzikant, dan moet ik jou zeker in de gaten houden. Hij had meer van dat soort over zijn vloer gehad. „Een vraag, ober", zei Theo door ten einde raad, „houdt u van muziek?" Zeker meneer". „Ik ook," zei Theodoor, „zal ik bij wijze van vergoeding een stukje voor u spelen?" De ober lachte weemoedig. „Daarmee zijn uw consumpties niet betaald. Ik heb een gezin mijnheer." „Kunt u dan misschien tot 8 uur wachten? Tegen die tijd zou ik bij een kennis wel wat geld zien te lenen." „Onmogelijk mijnheer, om 8 uur wil ik met mijn vrouw naar de schouwburg". „Ik ook," zei Theodoor, „hebt u al een plaats besproken?" „Neen mijnheer, wij hopen er straks nog een te bemachtigen." „Neemt u mijn plaats dan, ik heb ze wel besproken,', zei nu Theodoor. „Nee mijnheer," zei de ober plechtig, „dat wil ik u niet aan doen". Theodoor dacht diep na. PloU seling sprong hij op. „Neem mijn overjas als pand." „Nee mijnheer". „Hij zal u goed passen. Wij zijn van hetzelfde postuur. Toe neemt u hem maar. Ik laat hem aan de kapstok hangen. Later ruilen we dan wel weer terug. Dan kan ik nu gaan." De ober stond zich waarschijn lijk nog af te vragen wat hij eigenlijk aan die muzikant had, toen deze al naar buiten was. De wind blies onder Theodoors zwaluwstaart en de mensen ke ken hem met opgetrokken wenkbrouwen aan. Als ik nou maar geen kou vat, dacht hij. Hij had nog geen twintig meter gelopen toen iemand hem op de schouder tikte. Het was de ober die hem zijn jas nabracht. „U bent in elk geval van goe de wil", zei de man en midden op het trottoir hielp hij zijn be rooide gast in diens winterkle- dij. „Dank u", zei Theodoor, neemt u dan mijn hoed. Hij past u." En daar stond de ober met Theodoors hoed in zijn handen. Ditmaal kreeg de man geen kans het ding terug te geven. Theodoor was snel om de hoek van de straat verdwenen. Hij dwaalde blootshoofds door Utrecht. Nog nooit was hem 'n uur zo lang gevallen. Kwart voor acht stond hij aan de scouwburg. Hij ging naar zo'n vent die er uit zag als 'n veld maarschalk, doch die daar al leen maar stond om 'n hoekje van de plaatsbewijzen af te scheuren en om er met zijn goudbestikte uniform zeer ge wichtig en onmisbaar uit te zien. „Ik moet hier vanavond op treden", zei Theodoor, „is jonx- heer Menda van Daal al aan wezig?" „Door de artisten-ingang", zei de veldmaarschalk, „trap op' einde van de gang, deur rechts" Theodoor wilde net de trap opgaan toen hij in de rij van mensen, die kaartjes kochten, zijn ober zag staan, omhuld door een keurige overjas en 'n don kere hoed op. Mijn hoed, dacht Theodoor. Een aardige jonge vrouw aan 's mans zijde spraa op een gegeven moment tegen de ober: „Het loopt storm Frits, Had je toch niet beter het aanbod van die muzikant kunnen ac cepteren?" De ober haalde onzeker zijn schouders op en antwoordde: „Och misschien zag hii er wel eerlijk uit, maar dat aan evengoed show zijn. Ik ken die lui." Wordt vervolgd

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 7