Het ernigra li esehandaal Adenauer behaalt zege in West-Duits parlement A.R. produceerde 2 moties en een amendement DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Partij, Program Fractie Installatie Emigratieraad door minister Suurlioff Ziekenhuis in brand Een Australische commissie voor atoomenergie Ommelanden eist 25.000,- Vele emigranten lazen uit de krant dat ze niet mochten vertrekken Volgende week stemming ratificatie-verdragen Noodwet Kinderbijslag Financieel debat Tiveede Kamer Nog één jaar gelegenheid voor herkapitalisatie Brits Lagerhuis Thanksgiving Day Lawines in Zwitserland Verzoek gratie oud-kamp-arts Het roomcomplot TVOORDHOLL Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week. inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m„ minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m.. minimum 4. tamiiieberichten 20 ct„ resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, cel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Vrijdag 28 November 1952 48e Jaargang No. 12640 Buiten God is 't nergens veilig Vondel BR WORDT IN DE PERS, met name wederom in „De Tijd" en de „Volkskrant" een polemiek gevoerd over de verhouding tus sen de Katholieke Volkspartij en de Tweede Kamerfractie, in ver band waarmede, vanzelfsprekend ook de functie en de positie van het Partij-verkiezingsprogram in het geding komt. Naar onze mening blijft het goed. te onderscheiden tussen de verantwoordelijkheid van de Partij en van de Fractie. In dit verband kan het misschien geen kwaad, er aan te herinneren, dat. volgens de wet. de geko zenen „stemmen zonder last van of ruggespraak met hen. die be noemen" Naar de letter zou deze bepa ling er toe kunnen leiden, dat helemaal van geen program of zelfs maar van overleg sprake mag zijn! Maar dat is niet de oedoeling natuurlijk, noch de heersende opvatting. Bovendien hebben wij. vroeger, in dit ver- oand al eens opgemerkt, dat de wet slechts spreekt van stem men zonder die last en die rug gespraak. maar dat dit in elk geval niet uitsluit, dat over de beweegredenen van dat stemmen, die „ruggespraak", dat overleg, ook in de vorm van een urogram, wordt gehouden. Maar vast moet staan, dat de Fractie, zowel in de Tweede Ka mer. als in de Provinciale Sta ten. als in de Gemeenteraad, een eigen verantwoordelijkheid moet dragen. Dit wil niet zeggen, dat die li-acties dan „maar raak" kunnen doen. alsof er geen Partij is en geen Program. In dit verband is het leerzaam, te verwijzen naar een bepaling in het Kiesregle ment. waarin ook wel eens iets goeds staat.. en die bepaling komt hierop neer (wij hebben de juiste tekst op het ogenblik niet bij de hand), dat het Partij bestuur. wij menen met beroep go de Partijraad) leden van de Tweede Kamer, die geen vol doende waarborg bieden voor oen goede uitvoering van het urogram, voor een volgende ver kiezing kan diskwalificeren! Deze zaak heeft enigermate ge meeld ba* de gang van zaken ten opzichte van het door de Fractie n de Tweede Kamer gevoerd Indië-beleid. in zoverre daarover in de besprekingen in de Partij raad enige jaren geleden duide lijk tot uiting kwam (en door net Partijbestuur ook overgeno men) dat de Fractie op een be- naald punt van het Program was afgeweken Er zouden andere voorbeelden tu noemen zijn uit het verleden. Het opgesomde is voldoende om aan te tonen, dat de Partij, spre kend door middel van haar hoog ste leidinggevende lichaam, de Partijraad, waarde hecht aan het Program. Hij erkent natuurlijk de eigen verantwoordelijkheid van de Fractie, maar zou. om het nu maar eens zo te stellen, ze ker niet accoord gaan met be duiten van de Fractie, die keer op keer de concrete inhoud van het Program zouden negeren. De aanleiding voor deze pole miek was. althans van de zijde van „De Tijd", gelegen in de gang van zaken met betrekking lot het derde rapport van de middengroepen. waarover wij hier gisteren ook enige nadere opmerkingen hebben gemaakt. De Tijd" gaat zover, dat hij meent, dat. gelet op verschillen de uitlatingen van de zijde van ae Fractieleider (niet helemaal 'uist begrepen en verkeerd uit gelegd) de vraag aan de orde moet komen, of het program, ge- den de nieuwe feitelijke gege vens uit het derde rapport-mid dengroepen. niet behoort te wor den aangevuld. Of dit for meel in die zin noodzakelijk is schijnt ons een vraag te zijn. Wij menen, dat er in de geschie denis geen voorbeeld van is. Vervolg op pag. 3. Dr. H. N. Boon, de nieuwe buitengewone gezant en ge volmachtigd minister in Italië die in dit ambt Mr. W. F. L. graaf van Bylandt, benoemd tot Hoge Commissaris in In donesië, opvolgt, heeft zijn ge loofsbrieven aangeboden aan de President van de Republi ek Italië, Einaudi. De plech tigheid vond plaats in het Quirinaal te Rome. Dr. Boon (rechts) begroet de president. DE PUBLICATIES IN „HET VRIJE VOLK" Eigen bericht). GRONINGEN. In verband met de publicaties van „Het Vrije Volk", waarin dit blad consta teerde dat de coöp. fabriek voor melkproducten „De Ommelanden" te Groningen room gesmokkeld heeft naar België, heeft de direc tie van de Ommelanden een aan klacht ingediend wegens smaad, zoals wij reeds meldden. Naar wij vernemen eist „De Ommelanden .hans f 25.000 scha devergoeding. Terechtstellingen in Hongarije BOEDAPEST, 27 Nov. (A.P.). Een majoor van de Joeg. geheime politie en vier Hongaren die de vorige week wegens het ontvoe ren van anti-Titoïstische Joego- slaven ter dood veroordeeld wa ren, zijn, naar de bladen van morgen vermeldden, terechtge steld. (Van onze redacteur) Het erfhuis van de familie Dortmans uit Dinther (N.B.) de hele landbouwinventaris en de gehele huishoudelijke inboedel is gisteren inderdaad verkocht. De familie heeft uit de krant moeten lezen, dat ze niet met de „Fairsea" zullen kunnen vertrekken. Nog steeds heeft de Stichting Landverhuizing Nederland aan deze mensen niets laten weten. Toen ze de onheilstijding aan vankelijk niet wilden geloven heeft pater van den Elzen uit Heeswijk, die zich ook voor deze mensen zeer heeft ingespannen, het hen bevestigd. Haastig hebben ze toen nog wat noodzakelijke ge bruiksvoorwerpen en dekens van hun inboedel weten te redden, om tenminste niet met niets te zitten tot einde Januari. Ze hebben er immers steeds vast op gerekend, dat ze Zaterdag a.s. zouden ver trekken. Pater Maas had hen bo vendien de raad gegeven hun spullen eerst te verkopen één dag voor het vertrek naar Rotterdam. Het behoeft geen betoog, dat de familie in zak en as zit. Het pijnlijke van het hele ge val is nog, dat Dortmans een week lang elke dag de stichting heeft opgebeld om te vragen hoe de zaak er bij stond. Steeds kreeg hij te horen: „Wacht u maar rus tig af. U krijgt telegrafisch be richt van de beslissing over uw vertrek". Dat bericht is tot nog BEVAN IN SCHADUWKABINET LONDEN, 27 Nov. (A.P.). De links georiënteerde Labour- leider Aneurin Bevan is vandaag in het „schaduwkabinet" van zijn partij in het Lagerhuis gekozen. Zijn aanhangers zullen minister portefeuilles beheren als de Britse regering weer „om" gaat. toe niet gekomen. Het raadhuis te Dinther heeft op last van de bur gemeester gisteren de hele dag getracht de betreffende afdeling van de Stichting Landverhuizing te pakken te krijgen. Men is daar in niet geslaagd. Vader Dortmans die op straat staat, heeft nu maar besloten om gedurende de maan den, dat hij nog moet wachten 30 Januari zal het. gezin dan kun nen vertrekken maar in de D.U.W. te gaan werken. De directeur vah de Katholieke Centrale Emigratie Stichting heeft ons gisteravond gemachtigd te verklaren, dat oojr van de zijde der Centrale herhaaldelijk is ge vraagd hoe het e- met het geval Dortmans voor stend. Steeds heb ben funtionarisseu van de S.L.N. hem gezegd, dat de zaak nog be keken werd. De Katholieke Cen trale heeft er verder steeds op aangedrongen, dat de familie Dortmans op dc hoogte gebracht moest worden. Ook aan deze aan drang heeft men dus geen gevolg gegeven. (Zie vervolg pag. 7) FRIEZEN OP DE SCHAATS HEERENVEEN, 27 Nov. Op landijs bij de grote wielen in de buurt van Leeuwarden kon men hedenmorgen de eerste schaat senrijders al in actie zien. (Van onze redacteur) Minister Suurhoff heeft gister middag in het gebouw van de S.E.R. de Raad voor de Emigra tie geïnstalleerd. In zijn rede verklaarde de minister, dat, wan neer men de zorg, die er thans aan de emigranten wordt be steed met die van 50 jaar geleden vergelijkt, er toch wel van een grote vooruitgang sprake is. Wat thans voor de emigranten wordt gedaan, komt volledig voort uit het gevoel, dat de regering heeft voor de menselijke verbonden heid met dc emigrant. De regering, aldus de minister zal de mensen helpen en steu nen om hun moeilijkheden zo klein mogelijk te maken. De klachten, die er over de gang BONN, 27 Nov. (A.P.) Het Westduitse parlement heeft er vandaag mee ingestemd de stemming over de definitieve ratificatie van de verdragen tot herbewape ning van Duitsland volgende week te doen plaats vinden; t.w. liet pact voor de E.D.G. en het Westduitse Vredes verdrag. De Bondsdag heeft met 220 te gen 160 stemmen besloten om van 3 tot 5 December de verdragen in tweede en derde lezing te behan delen. Dit is een overwinning voor Adenauer die verleden week Dinsdag een nederlaag leed met 179 tegen 166 stemmen. Hij had toen aangedrongen om de defini tieve afdoening deze week te doen plaats vinden, maar 57 leden waren toen afwezig of onthielden zich van stemming. Vandaag heeft niemand zich van stemming onthouden. Er wa ren 22 afgevaardigden afwezig. Regering hoopvol. Van regeringszijde werd be toogd, en de meeste neutrale waarnemers waren het hiermee eens, dat de stemming van van daag vooruit loopt op een over winning voor Adenauer in het definitieve debat van volgende week. De stemming vond plaats na een stormachtig debat van 70 mi nuten, waarin Adenauer korte antwoorden gaf op de aanvallen die in hoofdzaak van links kwa men socialisten en communis ten. Het was een persoonlijke overwinning voor Adenauer. Adenauer heeft verklaard zeer tevreden te zijn over de uitslag van de stemming en er op te ver trouwen dat hij de volgende week de overwinning zou behalen. „De stemming van vandaag was zeer goed en volgende week zul len wij ook een grote meerderheid behalen", zei hij tot de pers. Er werd gestemd door middel van de „Hammelsprung". Bij dit systeem verlaten de leden de zaal en worden opnieuw geteld wanneer zij binnenkomen door deuren waarop staat „ja", „nee" of „onthouden". Geen onenigheid in Midden-Java? DJAKARTA, 27 Nov. Naar aanleiding van berichten in de Indonesische pers, volgens welke de regimentscommandanten van Midden-Java druk zouden uit oefenen op de territoriaal, tevens divisie-commandant, heeft de woordvoerder van de territoriale staf in Semarang met nadruk verklaard, dat er geen sprake is van een dergelijke druk. van zaken bij de emigratie be staan, zouden volgens de minis ter ingegeven worden door dat gene wat men als 'n ideaal ziet. Emigratie, zo zei de minister verder, is noodzakelijk ter be- striiding van de werkloosheid. Op grond van de ontwikkeling van de Nederlandse economie en de verwachtingen in de ko mende jaren acht de regering net noodzakelijk een emigratie te doen plaatsvinden, die de helft van de bevolkingsaanwas zal bedragen. De adviezen, die de Raad voor de Emigratie geeft, zullen een sterk karakter hebben. Daarom heeft de regering er prijs op gesteld, de raad zo groot moge lijk op te zetten. De commissaris voor de emi gratie, Mr. Ir. B. W. Haveman. deelde hierna mede. dat o.a. een commissie zou worden ingesteld die een voordracht voor de kroon zal opmaken ter benoe ming van een voorzitter van de Raad. In deze commissie hebben zitting genomen de heren Kamp- schoer. Cnossen en Roukema en mevrouw Evers. voor kleine zelfstandigen Enige leden van de Eerste Ka mer begrijpen niet, dat de minis ter van Sociale Zaken en Volks gezondheid zich heeft neergelegd bij het amendement van het so cialistische Tweede Kamerlid Schilthuis, waarbij de in de wet opgenomen bedragen zijn ver hoogd. De regering had volgens deze Kamerleden niet verder mogen gaan dan tot aanpassing, hetgeen immers de strekking van het wetsontwerp was. De minister heeft hierdoor zijn standpunt uitermate verzwakt. Men wil verder ook vernemen, wat er de oorzaak van is, dat het aanvankelijk geraamde bedrag van f 15 millioen tot f 3.5 millioen is teruggebracht. Gevraagd wordt of dit is toe te schrijven aan het feit, dat de zelfstandige onderne mers in mindere mate aanleiding hebben gevonden van de rechten, die de wet in uitzicht stelt, ge bruik te maken. (Van onze parlementaire redacteur) Het Kamerdebat over de begroting van „Financiën" mondde gisteren uit in enkele moties en een amende ment. De heer Janssen (K.V.P.) kreeg van Minister v.d. Kieft de toezegging, dat hij met een voorstel zal komen om de wet, die de mogelijkheid van herkapitalisatie biedt, met een jaar te verlengen. Daardoor kon een des betreffende motie, die al in het ontwerp gereed was, achterwege blijven. De Kamer zal heden echter wel moeten stemmen over een molie-Bieuwenga (A.R.) en een motie-Schouten (A.R.). De eerste verlangt de moge lijkheid voor herziening van de aanslagen in de heffingen ineens en de tweede houdt de uitspraak in, dat op de belastingacademie het lidmaatschap van het corps niet verplicht mag worden ge steld. Het ingediende amendement komt eveneens van A.R.-zijde met de heer v. d. Heuvel als eerste ondertekenaar. Het wil de be groting met f 1.verminderen, zijnde een symbolische afwijzing van het personeelsorgaan „Wij en Financiën", waarvoor een bedrag van f20.000.is uitgetroken. De motie-Bieuwenga (A.R.) is een gevolg van een arrest van de Hoge Raad van 6 Februari 1952, waarbij wordt vastgesteld, dat be lastingschulden mogen worden afgetrokken bij de vaststelling van de aanslagen in de heffing, n ineens. De voorstellers achten het billijk dat deze uitspraak terug werkende kracht krijgt en zoals de zaken gisteren stonden zullen K.V.P.A.R., C.H., V.V.D. en de groep Weiter de motie aan een meerderheid kunnen helpen. De heer Hofstra (P.v.d.A.) verklaar de zich tegen en wel om de zelfde reden als" minister v. d. Kieft. Waar gaan wij heen, aldus de be windsman, als telkens na een ge rechtelijke uitspraak, het werk nog eens over moet worden ge daan. Hij ontraadde de motie dan ook met de grootst mogelijke na druk. Vrijheid. Bij de motie-Schouten (A.R.) inzake het corpslidmaatschap voor studenten van de belastingacade mie en waaraan de hele Kamer adhesie betuigde, legde minister v. d. Kieft zich al bij voorbaat neer. Hier gaat het niet om de Viëtminh-troepen, die een aanval ondernamen tussen Hanoi en Lai Chau, in de na bijheid van weg RC 41, moes ten op Na Sam terugtrekken, toen Franse strijdkrachten, gesteund door hevige artille rie-aanvallen en door lucht strijdkrachten, een tegenaan val ondernamen op de vijan delijke troepen, die uit meer dan 18.000 man bestonden. Op ongeveer 50 km. van Lai Chau, ontvangt dit groepje strijders aanvullingen voor proviand en wapens uit de lucht. BELGISCHE REGERING KRIJGT VERTROUWEN SMOTIE BRUSSEL, 27 Nov. (Reuter). In de Belgische Tweede Kamer is gesproken over de toelating van Spanje tot de Unesco en het feit, dat de Belgische delegatie hier voor heeft gestemd. Socialistische afgevaardigden vroegen waarom de Belgische delegatie voor had gestemd. Na het debat werd door katholieke parlementsleden een motie van vertrouwen in het re geringsbeleid ingediend, die met 105 tegen 86 stemmen werd aan genomen. knikkers maar om het spel. De heer Schouten (A.R.) en anderen zijn er geenszins op tegen, dat de studenten lid van het corps wor den. Als ik een zoon had, zei de heer Schouten, die vrijgezel is, zou ik hem zelfs daartoe aanspo ren. Maar het mag geen verplich ting zijn als totnutoe. En daar was de heer v. d. Kieft het eigen lijk toch wel mee eens, want „in mijn hart ben ik ook nogal vrij heidslievend" aldus de bewinds man. (Zie vervolg pag. 7) AANVAARDT DEN A TI ON A LISA TIE STAALINDUSTRIE LONDEN 27 Nov. (Reuter) Anthony Eden. de Britse minis ter van Buitenlandse Zaken, heeft in hef Lagerhuis verklaard dat de Indische resolutie betref fende de Koreaanse krijgsgevan genen volledig de Britse begin selen omvat. Naar zijn oordeel had het indienen er van de wa penstilstand naderbij gebracht. ..hoewel de ervaring ons de bit tere onzekerheden geleerd heeft die ons te wachten staan als wii met de communisten onderhan delen." Hij zei er van overtuigd te zijn. dat de grote meerder heid der Verenigde Naties zich tenslotte met deze resolutie zou kunnen verenigen. Het Britse Lagerhuis heeft met 305 tegen 269 stemmen het wets ontwerp inzake de ontnaasting van de staalindustrie aangeno men. Amerikaan smokkelde koffie Bij de grenspost Keulse barrière te Venlo is door Duitse douane beambten een Amerikaanse ser geant aangehouden, nadat in de door hem bestuurde auto 250 pond koffie was aangetroffen, welke uit Nederland afkomstig bleek te zijn. De sergeant is aan de Ame rikaanse autoriteiten in Duitsland overgeleverd. 14 DODEN IN V.S. HUNTINGTON 27 Nov (AP) Veertien vrouwen en kinderen zijn om het leven gekomen bij een zware brand, welke gisteren gewoed heeft in het drie etage hoge ziekenhuis, waar geestes zieken verpleegd worden. Vijf van de slachtoffers waren ionge meisjes van 15 jaar of jon ger. De overigen waren vrouwen van wie de oudste 89 jaar was. Het gebouw was in 1896 ge bouwd. Het verplegend perso neel heeft Drachtig werk gedaan om de ongeveer 170 overige pa tiënten in veiligheid te brengen. Via de brandtrap droeg het per soneel de gillende patiënten, ge wikkeld in lakens naar beneden. Ten minste twee patiënten ziin de verstikkingsdood gestorven. NEW YORK 27 Nov. (A.P.) Van Plymouth Rock tot in de Koreaanse loopgraven hebben dc Amerikanen vandaag met feestelijkheden en gebed „Thanks-giving Day" gevierd. Plymouth in Massachusetss, waar de Pilgrim Fathers 332 jaar geleden voet aan land zet ten, gaf de natie het voorbeeld van de diner met kalkoen, de traditionele rugby-wedstriiden en de speciale kerkdiensten. Alleen 't historische Plymouth was echter getuige van de jaar lijkse samenkomst van de af stammelingen der Pilgrim Fa thers. die op de oude begraaf plaats een herdenkingsdienst hielden. In de sombere heuvels van Korea genoten de troepen van een betrekkelijk rustige dag met kalkoen en alle andere tra ditionele Amerikaanse gerech ten bi.i het eten. Eisenhower was rustig thuis. 1 Dode, 4 getvonden GENEVE 27 Nov. A.P.) Tengevolge van een sneeuwla- wine bij Meiringen is een 44- jaar oude Italiaanse arbeider om het leven gekomen. Vier andere Italianen, die ook door de lawine meegesleurd werden liepen ver wondingen op. Elders in Zwitserland is het verkeer ontwricht door dc tal rijke geweldige lawines, welke het gevolg zijn van een plotse linge stijging van de tempera tuur. SYDNEY, 27 Nov. (A.P.). Dc minister van bevoorrading Hoe- ward Beale heeft vanavond be kend gemaakt, dat de Australi sche regering besloten heeft een commissie voor de atoomenergie in te stellen. Beale heeft ver klaard, dat deze ontwikkeling een nieuw en belangrijk stadium in luidt in de ontwikkeling van Ura nium in Australië. „Wij zijn bezig een overeen komst te voltooien met de Britse en Amerikaanse regeringen om uranium oxyde aan te kopen en ons te helpen met het delven en raffineren", aldus Beale. Een verzoek van de oud-kamp arts van Amersfoort dr. H. van Nieuwenhuyzen. die na de be vrijding tot 20 iaar werd ver oordeeld, om gratie is thans in behandeling. Behalve dr. Nieu wenhuyzen is ook de vroegere lijfarts van Himmler. dr. Felix Kersten gehoord. Dr. Kersten heeft thans een schrijven gericht aan de minister van justitie, waarin hij wijst op ziin eigen verdiensten die hij heeft ver richt voor het Nederlandse volk. Hij pleit in dit schrijven voor dr. Nieuwenhuyzen. Dr. Kersten wijst er verder op. dat hii veel inlichtingen van dr. Nieuwen huyzen kreeg en op grond van deze inlichtingen bepaalde Ne derlanders kon helpen. „Wat de wetenschappelijke kant betreft hebben onze adviseurs een plan aanbevolen voor atoomonder zoek en ontwikkeling dat leidt tot de exploitatie van uranium voor industriële- en defensiedoelein den". Beale voegde er aan toe, dat dit laatste betekent dat alle activiteit gecoördineerd zal worden onder een enkel orgaan. De regering zou de Britse re gering verlof vragen dat een klei ne groep geleerden van het Ge menebest het Harweel Reseatch- centrum in Engeland bezoekt. ANTWERPEN, 27 Nov. (A.N.P.) Het Belgisch-Nederlandse room- complot houdt in zuivelkringen van beide landen de gemoederen druk bezig. De hoogste eisen tot schadevergoeding en boeten door de Belgische regering zijn in Bel gië gevallen. Van de ruim 300 millioen francs echter worden ongeveer 70 mil lioen van drie Nederlandse be trokkenen gevorderd, namelijk, blijkens Belgische gegevens, van een grote Brabantse fabriek tot een bedrag van ongeveer 50 mil lioen, van een fabriek in zuidelijk Drente van ongeveer twee mil lioen en van een Noordhollandse exporteur van ongeveer 17 mil lioen francs. Dat tal van namen van zuivelfabrieken in dit proces worden genoemd, is vermoedelijk gelegen in het feit, dat een of meer dezer drie van diverse be drijven room hebben betrokken en naar België doorleverden.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1