Bizarre koppen zien U aan Russen zullen volgend jaar een radio-offensief inzetten Keuring van huurauto's en van taxi's F riese Mij. van Landbouiv laakt melkprijsbeleid Waar binnenkort tweede Technische Hogeschool? ikdoeken Partij, Program Fractie Kustvaarder aan de grond •3 stuks 2.50 kRD WORM i Magazijnen f! geopend: 19 uur v.m. •9 uur n.m. ut en Kerstmis i het gezin Gerard Worm maar oen helder Grijnzend hangen ze aan de muur van de iverkplaats Twee en half jaar dronken chauffeur Smokkelaar van diamant in val VRIJDAG 28 NOVEMBER 1952 Pagina 3 verwachting d dooi" het K.N. j Bilt, geldig yan id tot Zaterdag' XARINGEN bewolking met enkele regen- of n. Aan vankei ige, later tot matig fnemende wind uit richting. In d© icht©nd biioa over- oi'3t; midden Qver- ratuur enkele gra- het vriespunt. dvertentle) Engeland onkere tinten de Houttil 1EDING ROCHDALE tdt. Namens de vverenigins Rochdale architect C; Kqes- stadhuize aanbesteed i van 56 woningen in en, bestaande uit -4 gen in twee woon- »en-gezinswonlngen en m voor beiaarden aan mshof en de Cornells inschrijver was Ja. aburg, Heiloo, 1568,800 was d'P fa. d© iastrioum, f 669,000,-- Acluertentie) lTERDAG 29 Nou. )NDERDAG 4 Dec. k tussen de middag 12.30 tot 2,45 mr) tANGESTRAA! A L K M A \J Over dit onderwerp ïevr. M. Clarenbeek-Van de bekende radlP- ir, voor de Kath. Vrqu- iging. De avond werd in- et een Adventagedu-ht ja van Duinkerken, Qp wijze vertelde spi'- het van het gebruik om de 3be in de huiselijke sfeer men. De schone AdventS- de Kerstviering vooral, van voorbereiding en be- tl,v>-»ctr. i<a h^t onerznds ioae vau, viv idïng ten qpgiehte van Qf in de?e tijd teloor gaat- veel aandacht werd bc- n 't Adventahuigje, waar- kinderen iedere dag een mogen openen, waarna voor iedere dag een kopt ie vertelt. Benbegelei- ek.ie van de band van spr- lere boekhandel verkrilg- ak dé Adventskrans, met kaarsjes waarvan er lede- ag een wordt ontsteken is tankte de spreekster en morts mede, dat tóf a,l J| 11 lid zun van t wit-Cjeje /opral met het oog op de verbonden gezinshulp dj de niet-leden op, ?ten te geven De avonden ■n 12 Febr. moeten wegens ligheden vervallen Hiei- mt in de plaats op 13 Jan. tc vergadering met reest- Medewerksters voor zang -dracht kunnen zich. bil t meiden- Voor het zieken- werllkrê biieenge- t A $i)@rtentie i Hoek Houttil ISEN LINGERIES Hurkt Bameveld NEVELD, 27 Nov. Eier- handel matig, aapVOOl" ga- i stuks. Prijzen: kippeneie- n 61/65 gram 30,75=-4142, ïeieren van 53/59 gr, 118.4V f, alles per 100 stuks, markt: handel aanvankelijk afloop vlug. Aanvoer ea. stuks. Prijzen: kippende- !Q 75=-ai,a5, algemene Brus kiloprijs £3,33, henneneie- 111.50 1 n.iiO algemene pnjs j kiloprijs f 340. Kaasmarkt 1AAR, 38 Nov - 4 Sta- boerenkaas 16°Ö ""g'. beursnotering fabriek» ïjig; handel matig, (Van een onzer verslaggevers) De twee parkieten in de koperen kooi kijken niet eens meer naar de bizarre koppendie in rijen aan de wand hangen. Zij fluiten harder naarmate de gasvlammen in de oven meer ruisen, alsof een ketel water op het' kook punt staat. Zij kruipen alleen af en toe wat dichter naar de potkachel en kijken dan met hun slimme kraaloogjes rond zoals de Carnavalsgast zou doen als hij levende wezens met al die koppen zou zien lopen. Koppen met monstrueuze neuzen, vreemd gevormde monden, wol- venkoppen en duivelsgezichten, negers en wonderlijk uitziende hoofden, zo weggelopen uit sprookjes. Zij hangen grijnzend aan de wand van de werkplaats in de Zuilingstraat, in het hartje van Den Haag, een van de twee plaatsen in Nederland ivaar maskers van rubber worden vervaardigd. De mens schept er genoegen in om op bepaalde feesten onher kenbaar te zijn, zich te verkleden en het uiterlijk te verbergen soms zelfs te verfraaien achter een masker. „Ik ben er nu een jaar of vijf mee bezig en ik heb al tientallen koppen ontworpen en eigenhandig vervaardigd". In tussen duwt Jaap Intres zijn vin gers in de klei om een oog te vormen. Hij heeft zijn artistieke inslag van huis meegekregen. Zijn vader heeft op achttienjarige leeftijd al de ontwerpen gemaakt voor de gebrandschilderde ramen in het Brits Museum in Londen en in Gouda zijn ook verschil lende ontwerpen van zijn hand te vinden. Jaap Intres was nog jong, had amper de leeftijd bereikt om naar school te mogen, toen hij al Kerstbeeliies zo uit het gips sneed. Hij schilderde en boet seerde en later ging hij dat voor zijn beroep doen. Want een kop is niet in een handomdraai ge maakt. Daar komt fantasie aan te pas en het vermogen om die fantasie „op schrift" te zetten. kers op papier en vervaardigt ze dan in klei. Een werk, waar soms twee dagen mee gemoeid zijn. Van de kop in klei wordt een gipsafdruk gemaakt, een witte kom, in vakterm „werkvorm". Als de gips hard is, wordt de klei er uit genomen en de holle vorm blijft over. In die vorm wordt rubber gegoten tot aan de rand. „Ik heb ongeveer drie liter rubber nodig om een vorm te vullen, rubber, dat „werk- klaar" is gemaakt op basis van het Flow-casting-procédé, dat echter het nadeel heeft, dat het een half uur tot drie kwartier nodig heeft om de juiste dikte te verkrijgen. want de maskers moeten elastisch-zijn, zeer bewe gelijk, maar tevens sterk". Jaap Intres heeft er eens extra op gewerkt en slaagde er in een procédé te vervaardigen, waar door de rubber in drie minuten de juiste dikte heeft bereikt. Een enorme tijdsbesparing, want het gieten van de maskers is nog maar een gering onderdeel van de algehele vervaardiging. De vorm moet een bepaald vocht- Intres ontwerpt eerst zijn mas- gehalte hebben en als na drie minuten de hele vorm wordt leeggegoten, blijft een laag rub ber aan de wand kleven. Een laag, die precies de vereiste dikte heeft. Dan zwaaien de deuren van de oven open, de vormen gaan er in, de gasvlammen laten hun sissend geluid horen en na een kwartier ook al korter dan normaal, want meestal gaan de vormen een uur in de oven is het masker gereed. Dat wil zeggen, de „rubber huid", die door een speciale kleurstof een huidkleur heeft, kan uit de vorm worden gehaald. Dan begint het grootste werk: de nabehandeling. De ogen, de mond en de neus moeten worden geknipt. De hoofdkleur moet worden opgespoten en met de hand worden neus, ogen. mond, wenkbrauwen en alles, wat aan zo'n kop geverfd moet worden, lijn voor lijn en streek na streek geschilderd. De vlam in de oven. die tot wel honderdzestig graden warm te geeft, zakt langzaam. Straks komen de rubber speelgoedpop petjes, de tegels met de afbeel dingen van oud-Hollandse bin nenhuisjes en landschappen of weer andere artikelen van rub ber en gips aan de beurt. „Maar nu wordt volop gewerkt aan de maskers. Van de zomer komen de badsehoenen en meer van die dingen weer, maar vooral tegen de tijd, dat Carnaval nadert, moet alle aandacht worden be steed aan de maskers. En aan ballonnen die worden gedompeld en half gevulcaniseerd. Daarvoor hebben we vaste modellen van dun glas". Ze staan als eieren op een steel in rijen bij de werktafel, die mo dellen. Een wonderlijke verzame ling van kleikoppen, gipsen vor men, tegels, maskers en daartus sen een verdwaalde badschoen. De parkieten kijken er niet eens naar. Zij hebben zelfs geen oog meer voor vreemde bezoekers. Zij hebben in hun leven al zo veel rare „mombakkesen" ge zien Het is wellicht niet algemeen bekend, dat aan de rijksdienst voor het wegverkeer, ressorteren de onder het ministerie van Ver keer en Waterstaat de taak is op gedragen, de auto's die met ver gunning van het gemeentebestuur ais huurauto of taxi worden ge ëxploiteerd, ter verhoging van de veiligheid van het publiek gere geld aan een keuring te onder werpen. Uitvoerige keurings voorschrif ten zijn vastgesteld. Ook wordt beoordeeld of een bepaald type auto geschikt is om te voldoen aan de bijzondere eisen, die aan een huurauto of taxi gesteld moe ten worden ten aanzien van vei ligheid, bestuurbaarheid en com fort voor de passagiers. Dit onderzoek naar geschikte autotypen geschiedt nu al enige jaren door een commissie, samen gesteld uit vertegenwoordigers der organisaties van het beroepsver voer over de weg en de vereni gingen van automobielimporteurs (R.A.I.), automobielhandel- en garagebedrijven (B.O.V.A.G.) en carrosseriebouwers (F.O.C.W.A.). Vervolg van pag. 1 Overigens is het intussen wel zo dat de wensen, in het bijzon der de concrete punten van het Program, in de praktijk her haaldelijk worden aangevuld door wensen van de Partij (en zeker niet. zoals de Tiid schijnt te menen, alleen van het Partii- b es tuur), van kringen en af delingen, waarbij herhaaldeliik ook concrete punten voorko men. Dat ziin als regel ook. meestal ook via de Partijraad, wensen van de Partij, en in we zen is dat hetzelfde als met het Program. hetgeen immers ook een systematische reeks van con crete punten bevat. Het heeft geen nut. hier in juridische haarkloverijen te vervallen. Als iemand zou opmerken, dat der gelijke concrete wensen van de Partij, uitgesproken na de vast stelling van het Program, na tuurlijk niet dezelfde bindende kracht hebben voor de Fractie leden als het Program, dat zij ondertekend hebben, dan heeft hii schoon gelijk. Maar hier spreekt de practiik het beslissen de woord. Het spreekt immers vanzelf, dat de Fractie met der gelijke wensen in het algemeen in de praktijk evenveel rekening zal houden ais ware het een punt van het Program. Zo staat het naar onze wijze van zien ook met het rapport over de middengroepen. Dit is. moet ergens gezegd te zijn, wel een rapport van de Partii. maar niet van de Fractie. Dergelijke uitingen zijn voorbestemd om misverstand in de hand te wer ken. In de grond der zaak mag dat immers geen verschil maken. Het is in elk geval wel een rap port voor de Fractie. Wie het zc beschouwt, behoeft. alles overziende, in het geheel niet ongerust te zijn. Dit rapport, ook bestemd voor de Fractie zij het dan, nadat het zijn tocht door de Partii- regionen heeft gemaakt vult. zonder verdere formaliteiten te behoeven, het program aan. dat wel degelijk op enige plaatsen over de middengroepen spreekt. Evenals het Program, zal ook dit rapport de Kamerleden tot met meer verplichten dan tot gewetensvolle overweging van wat de Kamerleden met de inhoud van dit rapport kunnen doen. om aan de geuite wensen tegemoet te komen. Kamerleden hebben inderdaad hun eigen ver antwoordelijkheid. Het zou na tuurlijk dwaas en onaanvaard baar zijn zoals sommigen wer kelijk schijnen te menen dat, nu dit rapport van een K.V.P.- eommissie een vierjarenplan voor positieverbetering van de middengroepen aanbeveelt, de Fractie verplicht zou ziin, in de kortste keren te zorgen, dat dit verwezenlijkt werd.... Maar even dwaas en onaanvaardbaar is het te menen wat dan ook niemand doet dat de Fractie in deze kwestie, die trouwens heet aan de orde is. net zou doen of dat rapport er niet was.... LEEUWARDEN. Gisteren is in De Harmonie te Leeuwar den de algemene vergadering gehouden van de Friese Maat schappij van Landbouw, onder leiding van de heer H. L. Ded- den uit Wolvega. In verband met het nieuwe melkprijsbeleid van de regering, verklaarde deze. dat reeds thans met klem moet worden geprotes teerd tegen het scheppen van een redelijk ondernemersloon door het passeren van de garan tie op het peil van de kale kostprijs. Zelfs wanneer de rege ring het eenstemmig advies van het bedrijfsleven, om de mini mumgarantieprijs voor alle melk te baseren op de integrale kost prijs, zijnde de kale kostprijs plus 10 pet. ondernemersloon was blijven volgen; dan nog zou bij het inzinken van de export- voor Voor het eerst sinds de nieuwe verkeerswet, is in het arrondisse ment Den Bosch een dronken chauffeur wegens dood door schuld tot de zware straf van 2'/2 jaar veroordeeld. Eertijds zou de maximum straf negen maanden zijn geweest. De chauffeur, van Belgische nationaliteit, heeft in Juli van dit jaar in Budel (N.Br.) een jon getje van zes jaar doodgereden. Het slachtoffer zat op de fiets bij zijn broertje van 12 jaar. Deze laatste werd zeer ernstig gewond. De man, afkomstig uit Hamont (B.), werd ingevolg het bepaalde in de nieuwe wet gedetineerd en in voorarrest gehouden tot de openbare behandeling voor de meervoudige strafkamer van de Bossche rechtbank. De rechtbank heeft de chauffeur, conform de eis van de officier, veroordeeld. De veroordeelde heeft van appèl afgezien. 85.000 gulden voor Albert Schweitzer HILVERSUM. De actie van de V.P.R.O. voor het ziekenhuis in Lambarene heeft 85.000 gulden opgebracht. Ds. E. D. Spelberg heeft in een telegram aan dr. Al- bert Schweitzer, die zich in Bor deaux bevindt en dezer dagen weer naar Lambarene gaat, mel ding gemaakt van dit mooie re sultaat. markt' elke kostprijsverlaging tengevolge van een verbeterde bedrijfsvoering nadelig voor de boer geworden zijn. Zoals de re geling thans is geworden, zal de gemiddelde veehouder onder on gunstige economische omstan digheden zelfs minder gaan ver dienen dan een vaste arbeider. De nieuwe tarweprijs beloofde al niet veel goeds, maar dat het huidige kabinet zo ver zou gaan. als thans met de melkprijs het geval is. was niet te verwachten. TANDARTSREKENING moest betaald worden 's-GRAVENHAGE. Voor de Haagse rechtbank stond gisteren een 20-jarige vrouwelijke loket bediende van een spaarbank uit Delft terecht. Het meisje bekende, dat zij, om een tandartsrekening van 200 gul den te kunnen betalen, geknoeid had met spaarbankboekjes en an dere bankpapieren. Op deze wijze eigende zij zich 6 a 70 gulden toe. Zij kocht er verder kleren voor. Waarom zij, dochter van een goe de familie, tot deze verduistering was gekomen, kon zijzelf niet meer verklaren. De Officier van Justitie eiste een gevangenisstraf van negen maanden waarvan vier voorwaardelijk. De raadsman vroeg het meisje dat overal be kend stond als een lief, beminne lijk kind, nog een kans te geven en vroeg de rechtbank de uiter ste clementie te betrachten, mede, omdat haar vader de schade heeft hersteld. De organisatievorm van de A.V.R.O. Prof. mr. Ph. A. N. Houwing, hoogleraar aan de Handelshoge school te Rotterdam, prof. mr. M. H. Bregstein, hoogleraar aan de Gemeente Universiteit te Am sterdam en prof. mr. J. H. Beek huis, hoogleraar aan de Rijks- Universiteit te Groningen, zullen op verzoek van 't AVRO bestuur advies uitbrengen over de vraag welke organisatievorm voor deze radiovereniging de meest ge- eigende is en welke de rechten van haar leden behoren te zijn. Volgende week interpellatie-Gortzak Volgende week Dinsdag zal de heer Gortzak (Comm.) de minister van Justitie vragen kunnen stellen over de arresta tie van twee Indonesiërs, aldus besloot de Tweede Kamer in de vergadering van gistermiddag. Ook de heer Gortzak stemde hiermede in, hoewel hij aanvan kelijk tegensputterde, omdat de gearresteerde Indonesiërs reeds vandaag op de boot worden ge zet. Ten behoeve van de aangeslo ten huurauto- en taxibedrijven is thans in samenwerking tussen de federatie van Nederlandse orga nisaties voor het personenvervoer (F.N.O.P.) en de Nederlandse ver eniging van transportondernemin gen (N.V.T.O.) een lijst samenge steld van de door de rijksdienst voor het wegverkeer goedgekeur de typen personenauto's. Deze lijst is thans in druk verschenen. De erkende huurauto-onderne mer is wettelijk verplicht zich te verzekeren tegen schade, die in zittenden bij het verkeer zouden kunnen lijden. DEN HAAG, 27 Nov. De NederI kustvaarder „Ascunsion" is aan de Oostkust van Zweden aan de grond gelopen. Hij maakt een weinig water en heeft ledi ge tanks. De juiste positie van het vaartuig is 61.38 N. 17.30 C 'Botnischc Golf). De „Ascunsion" was onder weg van Stettin naar Iggesund. Het schip meet 400 brt. en is eigendom van de Van Nieveit Goudriaan en Co's Stoomvaart maatschappij N.V. te Rotter dam. Kort geleden is denaam van de kustvaarder veranderd. Hij heette voordien „Matar-N". De „Ascunsion" is in een sneeuwstorm bij Hudiksvall aan de grond gelopen. Tot dusver zijn loodsen er door de zware zeegang niet in geslaagd aan boord van het Nederlandse motorschip te komen.. Een Zweeds bergingsvaartuig is op weg naar de „Ascunsion". De gezagvoerder van de „As cunsion" heeft aan zijn rederij geseind, dat hij te kampen heeft gehad met een zware storm en weinig of geen zicht. Er is in middels een sleepboot besteld. Indien nodig mocht blijken zal eerst een deel van de lading kolen worden gelost, maar aan genomen wordt dat dit niet nodig zal zijn. De bedoeling is de kustvaarder naar een werf in Hudiksvall te slepen. Alleen het achterschip en het voorschip maken een weinig water, maar de machinekamer is droog ge bleven. Er is geen direct gevaar. Zuid-Koreaanse Marine- generaal overgegaan tot Katholieke Kerk POESAN, 27 Nov. De Zuid- Koreaanse marine-generaal Joa chim Shin is met zijn echtgenote en zijn vier kinderen overgegaan tot het Katholieke geloof. Bij de doopplechtigheden, die te Poesan werden verricht, trad de vroegere minister-president, Dr. J. Chang, als peter over de do pelingen op. ZOUDEN DE BRITTEN EERLIJK ZIJN? Wanneer de Britten in het vervolg een ontbijt of lunch be stellen in de trein, krijgen zij het op de ze foto afgebeelde „maaltijd - koffertje" mee naar hun coupé. Het koffertje, dat van keurig glimmend me taal is vervaardigd, bevat de bestelde maaltijd, 'n thermos fles, twee koppen, twee bekers. een vork, mes, dessert en theelepel en twee vaatjes. De maaltijd is qeschikt op 'n twee delig plastic schaaltje. Men heeft er bij de „hotels executive," die de service in de treinen in handen heeft, lang over ge dacht, of men de pas sagiers voor dit kof fertje nu statiegeld zou laten betalen of niet. Nee, heeft men ten laatste gezegd, we doen het niet, de Brit moet maar bewij zen, dat hij eerlijk is. Zouden zij nooit een koffertje missen OLDENZAAL. Door de Ne derlandse douane, die de interna tionale treinen controleert, is bij visitatie op het station te Olden- zaal de van Poolse afkomst zijnde Amerikaan B. S. gearresteerd. Hij was in het bezit van een aantal diamanten, ter waarde van ruim f 10.000, die hij op illegale wijze naar Duitsland probeerde uit te voeren. De man is in Almelo ingesloten. Naar de herkomst der diamanten wordt thans een onder zoek ingesteld. Hij bevond zich op het moment van zijn arrestatie in de trein, die vanuit Oldenzaal naar Duitsland zou vertrekken. De diamanten bleken verstopt te zijn in een daarvoor extra gemaakte zak, aan de voorzijde van zijn broek. Acht jaar voor poging tot moord AMSTERDAM. De Amster damse rechtbank heeft gistermor gen de 41-jarige bankwerker H. ten H. uit Weesp veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf met af trek wegens poging tot moord op de 45-jarige houthandelaar van V. eveneens uit Weesp. Veertien da gen geleden eiste de Officier van Justitie vijf jaar met aftrek tegen deze verdachte. Volgens de houthandelaar was de bankwerker op Maandagoch tend 30 Juni geruisloos zijn kan toor binnengekomen. „Hij legde zijn hand over mijn ogen, trok mij achteruit en gaf mij een steek met een mes in de borststreek". PARFUMORGEL NEW YORK „Met het kla vier der zoete peuren kan een specialist beschikken over een astronomisch aantal mengsels om precies die geur te vinden, die bij een stuk toiletzeep behoort", dit zegt Lever Brothers Co. een snel groeiende loot aan de Unieleverstam van een „par fumorgel", dat de trots is van een nieüw speurwerkcentrum te Edgewater in New Jersey, waar in de vele onderzoekingen, die vroeger in de verschillende Ame rikaanse fabrieken verricht wer den geconcentreerd zijn. Bii de installatie komen verder voor een supersonische geluids- golvenmachine. een ..schuimfrac- tionneerder". waarmede 't „ver- valnunt" van zeepson bepaald kan worden, en instrumenten, waarmee tot op één millioenste millimeter nauwkeurig het laagje zeen of wasmiddel on textielstof gemeten kan worden. De snnersonisehe gelnidsgol- venmachin.e wordt gebruikt voor het verwilderen van vuil zonder zeenson of water. (Van onze redacteur) De Stichting Technisch Hoger Onderwijs in het Zuiden heeft zich opnieuw in een gedocumenteerd rapport tot de leden der Staten Generaal gewend, om nog eens dui delijk te maken, dat de tweede Technische Hogeschool in het Zuiden (Eindhoven) dan wel in het Noordoosten (Twente) gevestigt dient te worden. Verderop in het rapport wordt op grond van statistische cijfers duidelijk gemaakt, waarom ten slotte het Zuiden de voorrang verdient boven het Noordoosten des lands. Het zijn buitengewoon interessante gegevens en we zul len de samenstellers van het rap port er niet boos om aankijken, dat zij bij de rangschikking van cijfers in het bijzonder de be langen van Zuid-Nederland voor ogen hielden. Nu eens worden de cijfers van Nd. Brabant en Lim burg gesteld tegenover die van Overijsel en Gelderland, dan weer worden de cijfers van heel het Zuiden geplaatst tegenover die Kol. Droog overleden 's-GRAVENHAGE. Gisteren is in Amsterdam overleden P. J. Droog, kolonel der genie b.d. De overledene, die de leeftijd van 57 jaar bereikte, was oud-coördinator van de openbare technische dien sten bij het departement van Ver keer en Waterstaat te Batavia. Hij was ridder in de orde van de Ne derlandse Leeuw en officier in de orde van Oranje Nassau. Nederlandse ballonvaart in Griekenland ATHENE, 27 Nov. (A.N.P.). Zondag 30 November a.s. zal, naar verwacht wordt, het echtpaar Boesman in Athene opstijgen voor het maken van een vaart met een ballon. Dit zal vermoedelijk de eerste ballonopstijging zijn van deze historische grond. De burgemeester van Athene zal aan de heer Boesman een good- will-boodschap meegeven voor de nog onbekende ambtgenoot van de plaats waar de ballon zal da- De opstijging zal geschieden tij dens hetb ezoek van de president van Turkije aan Athene. Zaterdag zullen kabelopstijgingen met de ballon worden gemaakt. van Twente alleen. Om een juist beeld te vormen dient men de cijfers van het Zuiden te plaatsen tegenover die van Noostoost Ne derland n.l. de provincies Gronin gen, Friesland, Drente en Over ijsel. Te zijner tijd hopen we op deze cijfers nader terug te komen. PRINS BERNHARD IN WASHINGTON WASHINGTON, 27 Nov. Prins Bernhard is hier vandaag per vliegtuig uit Mexico aange komen voor een particulier be zoek van enige dagen. De prins zal zich morgen voor een medische controle naar het Walter Reed Hospital begeven. Hij zal Zaterdag naar New York vertrekken voor een bezoek aan zijn broer prins Aschwin. Op het vliegveld werd de prins begroet door ambassadeur dr. J. H. van Royen en leden van de staf van de ambassade. Vanavond heeft de ambassadeur ter ere van de prins een diner op de ambassade gegeven. Hierbij -waren met hun vrou wen aanwezig: Averell Harri- man, directeur van het bureau voor wederzijdse hulpverlening, Thomas Finteller, minister voor de Amerikaanse luchtmacht, gen. Omar Bradley, voorzitter van de Amerikaanse commissie van staf chefs, It. gen. Walter Bedell Smith, hoofd van het centrale inlichtin genbureau ,gen. majoor L. C. Craigie van de Amerikaanse lucht macht en Francis Spalding, de ambtenaar van het State Depart ment, die met de behandeling van Nederlandse zaken belast is. Uitstel debat over verschoningsrecht De Tweede Kamer zou a.s. Dinsdag de motie Van Rijcke- vorsel (KVP) over het verscho ningsrecht voor de journalisten behandelen. Gistermiddag werd echter besloten om dit debat uit te stellen in afwachting van een inmiddels door de minister van Justitie toegezegde nota over dit onderwerp. BONN. Dc Russen zijn voor nemens in 1953 een geweldig ra dio-offensief tegen het Westen tc beginnen, met het dubbele doel, de ontvangst van dc Westelijke stations, die nog door het ijzeren gordijn heen dringen, onmogelijk te maken en nieuwe milliocnen in het vrije Europa tc bereiken met de propaganda-uitzendingen van het Kremlin. Geallieerde autoriteiten te Bonn hebben dit kort geleden aan hun regeringen gerapporteerd na be studering van rapporten van hun geheime diensten betreffende het geen op radiogebied gebeurt in het door de Russen bezette Oos telijke gedeelte van Duitsland. Tot voor kort konden de Oost- Duitsers de „Stem van Amerika", het krachtigste Amerikaanse sta tion te Berlijn „Rias" en de bbc beluisteren zonder gehinderd te worden door de Russische stoor zenders, maar thans zijn Russische technici en Duitse arbeiders bezig, in Oost-Duitsland van de Oostzee tot d^Tsjechoslowaakse grens een ketemwan zeer krachtige nieuwe zenders te bouwen. De geallieerde autoriteiten ne men aan, dat de Russen deze nieuwe zenders eerst zullen ge bruiken om de ontvangst van de uitzendingen der genoemde Wes telijke stations te belemmeren en vervolgens om een lawine van propaganda over West-Europa uit te storten. De Russen zijn reeds bezig, met behulp van de thans in Oost- Duitsland aanwezige zenders de uitzendingen van de „Rias" te storen. Volgens de rapporten van de geheime dienst zijn deze in het zuidelijke gedeelte van Oost- Duitsland in het geheel niet meer en elders moeilijk te beluisteren. „Rias" is het radiostation, dat bij de Oost-Duitse luisteraars verreweg de grootste populariteit geniet, zozeer zelfs, dat een com munistische afschrikkingscam pagne om de Oost-Duitsers van het luisteren naar de uitzendingen af te houden geen resultaat heeft gehad. De Russen zijn volgens de Ame rikaanse autoriteiten blijkbaar tot de conclusie gekomen, dat hun pogingen om Oost-Duitsland te sovjetiseren zullen worden be lemmerd zolang zij er niet in slagen de „Rias" en andere Wes telijke stations, zoals de BBC, tot zwijgen te brengen. De geallieerde autoriteiten vre zen, dat de Russen, als hun vijf nieuwe reusachtige zenders ge reed zijn, in staat zullen zijn de ontvangst van alle Westelijke stations op de ontvangtoestellen in Oost-Duitsland te verhinderen. Zij maken zich veel zorg over de doeltreffendheid van het Russi sche storingswerk. Zij schatten het gehele storingsapparaat van de Sovjets, dat zich uitstrekt van Siberië tot Oost-Duitsland, op meer dan 1000 zenders dat is bijna 22 maal het aantal zenders, waarover de „Voice of America" beschikt om zijn programma's over de wereld te relayeren. Een van hen zeide: „Het Rus sische storingsapparaat is even goed als een Britse centurion tank terwijl wij niet eens weten of we wielen of rupsbanden hebben. Er bestaat geen coördinatie tussen de Westelijke landen in hun ra dio-oorlog tegen dc Russen". Deze autoriteit betoogde, dat het enige antwoord op het Rus sische storingswerk bestaat in de bouw van meer en krachtiger zenders in het Westen. „Dit ech ter zou kunnen leiden tot een chaos in de aether, als gevolg waarvan niemand meer naar niemand zou luisteren, tenzij de Westelijke landen nauw samen werken", zeide hij en hij voegde hieraan toe: „Zulk een chaos zou den de Russen prachtig vinden, want zij kunnen tenslotte hun mensen naar de pleinen halen om daar de jongste aanwijzingen van de partij te vernemen en de no dige propaganda te slikken. Als zij er in slagen, te beletten dat onze uitzendingen hun volk' be reiken, hebben zij een grote over winning op ons behaald". De geallieerde autoriteiten vre zen ook, dat de Russen er wel licht toe zullen overgaan, de in 1948 ondertekende golflcngteover-„ eenkomst op te zeggen om hun uitzendingen naar West-Europa te kunnen vermeerderen. Als zij dit doen en op de frequentie van West-Europese stations gaan uit zenden kunnen zij, naai- de auto riteiten hier verklaren, de radio uitzendingen over het gehele con tinent ontwrichten.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3