Op „Financiën" branden thans 300 kachels Nederlandse benzinetank voor V.S. naar Engeland Britse pers vond match kleurloos en kluchtig AAR „De dag der werkgroepen" Financieel debat Tiveede Kamer Instemming voor nieuw departementsgebouiv Henk Metz: de outsider 700ste sterfdag St. Clara Orlando stervende Engeland-België aubmaab Grote order voor industrie «4ICOLAAS Reacties op Praags proeee Tafelkleden Scheepsberichten j kleurendruk VRIJDAG 28 NOVEMBER 1952 Pagina 7 Ministers komen op bezoek Zoals, reecis medegedeeld," sul len de ministers prof. dr. L. J. M. Beel, A, C, de Bruyn en ir. B. H. Witte deelnemen aan de ..dag der werkgroepen" van de K.V,P. op Zaterdag 29 Novem ber te Utrecht In het Jaarbeurs gebouw. Intussen is bericht ontvangen van de ministers mr. J. M, L. Th. Cals, mr, F, J, F, M. van Thiol en van de staatssecretaris' dr. G, M, J, Veldkamp. dat ook zo de bneenkamst zullen bii-, wopen, terwijl minister mr. J. M. A. Buns berichtte, helaas en tot zijn leedwezen verhinderd te zijn. Effectenregistrgtle. Inzake de lijdensgeschiedenis met de effectenregistratie, waar over deze middag ook nog de lieer Welter had gesproken, ken de minister eveneens een toezeg ging doen, die de Kamer, althans voorshands bevredigde. Door „Jus titie" en „Financiën" is onderwijl een nieuw plan uitgewerkt en hierover zal de minister reeds heden een bespreking voeren met vertegenwoordigers van m groep der betrokkenen. Besprekingen met andere groepen zullen volgen de week plaats vinden. Ten aanzien van het plan om te zjjnertijd tot een nieuw gebpuw voor het departement van „Fi nanciën" te komen, mocht de mi nister in zijn rede vrij algemene instemming constateren. Het de partement is thans over niet min der dan 14 gebouwen verspreid, In het eigenlijke departementsge bouw maetèn iedere morgen 300 kachels worden aangemaakt, Hier gaan enorme bedragen aan tijd en geld verloren, aldus de minister. De heren Weiter en Ilojatra (P.vd. A.) zegde de minister toe, dat hij zich zal blijven keren tegen de nieuwe mode, functionarissen van internationale organisaties vrij te stellen van belastingen. Het gaat niet enkel om vrijstelling van di recte belastingen, aldus de minis ter, maar men vindt het ook al noodzakelijk om goedkoop te kun nen eten en drinken. De moeilijk heid is intussen, dat de landen te gen elkaar opbieden om toeh maar de internationale bureaux gehuis vest te krijgen, De heer Janssen (K.v,p,) had, naast zijn met succes bekroonde aandrang om de wet op herkapitalisatie verlegd te krij- gen, opk verschillende andere wensen ten aanzien van de belas tingen geuit, maar hier kwam de minister nog niet verder dan de verklaring, dat men zioh over dmgen, die geld kosten, altijd eerst ernstig moet beraden. (Vervolg van pag'. 1) Voqr het behoud van het per soneelsorgaan „Wij en Financiën" bleef de minister zijn best doen. „Het is altijd mogelijk om een willekeurig nummer, hetzij van „Het Vrije Volk" of van „Trouw" af te kraken", aldus de bewinds man, „en zeker als men over zo veel zinvolle humor beschikt als de heer van de Heuvel doet", Maar de feiten zijn, dat elk groot bedrijf een personeelsorgaan heeft en „Financiën" met 80.000 man is ongetwijfeld ook zo'n bedrijf, Hem in deze geen vrijheid te laten vond de minister „een dirigisme dat wei wat ver gaat", Het pleidooi van de minister werd echter slechts van twee kan ten gesteund, n.l. door de heer Hofstra (P.v.d.A.) en de heer Wei ter, hetgeen dus weinig goeds be looft voor het lot van het perso neelsorgaan. Nota toegezegd- De principiële kant van bet vraagstuk, dat de heer Engelber- tink (K.V.P.) had aangesneden met betrekking tot het overheids aandeel in de Nederlandse bodem, roerde de minister in zijn uitvoe rig antwoord op de gemaakte op merkingen niet aan. Hij deed ech ter wel de toezegging, conform de wens van de heer Engelbertink (K.V.P.) dat hij de Kamer een nota zal doen toekomen over het beleid inzake de uitgifte van gronden, die de overheid alsnog zou willen kopen, maar hiertoe verklaarde de minister zich niet bereid. Een dergelijke aankondi ging zou de prijzen van bedoelde gronden geweldig doen Stijgen. Uier beging de minister een kapi tale vergissing en de heer Engel bertink (K.V.P.) interumpeerde dan ook onmiddellijk: „dat kan in Nederland niet omdat de prij zen gebonden zijn". De bewinds man kon daarop niet anders doen dan ongelijk bekennen en ten slotte gtelde hij de heer EngeJber- ting tevreden met de toezegging van een opgave van gronden, die reeds gekocht zijn, Met betrekking tot de fruitteeltexperimenten in de N.-Oostpolder was de minister, met de beer Bngelbertink, van mening, dat deze geen succes zijn geworden. EEN „MONA USA" IN NEW YORK? FLORENCE, 27 Nov. (Reuter), Een New Yorker, een zekere William Garders, heeft de burge meester van Florence geschreven, dat hij een tot op heden onbe kende „Mona Lisa" van Leonardo da Vinei bezit. Da Vinci had het schilderij in 1504 vervaardigd, twaalf jaar voor hij een tweede versie, die nu in het Louvre te Parijs hangt, vervaardigde, aldus Garders. Hij was bereid het schil derij aan de stad Florence te schenken. Garders „Mona Lisa" was niet voltooid en verkeerde in slechte stapt toen hij het kreeg. De res tauratie- van het schilderij, dat yolgens Garders schrijven honderd jaar geleden van Florence naar de Verenigde Staten werd ge bracht, had acht jaar geduurd. Prof, Poggi, directeur van het gemeentelijk bureau voor kunst te Florence, heeft Garders aan geraden, zijn „Mona Lisa" voor onderzoek naar .Florence te zen den, r ASSISI, 27 Nov. Het moeder huis der Clarissen te Assisi-is een uitgebreide propaganda begonnen voor de luisterrijke viering van het zalig afsterven van de H. Glara (1253). Verwacht wordt, dat het komende jaar geheel in het teken zal staan van deze grote heilige en dat de H. Vader van deze gelegenheid gebruik zal ma ken om in een toespraak de bete* kenis van de H. Clara voor onze tijd duidelijk te maken. In Nederland is een volledige uitgave van haar werken en een eritische beschrijving van haar jeven in voorbereiding. Oud-premier van Italië ROME, 27 Nov. (K.N.P.), De Vroegere Italiaanse Minister-Pre» sident Victor Emmanuel Orlando, die in de jaren voor de wereld oorlog en ook daarna tot aan de opkomst van het fascisme tot de leidende figuren van het Ita liaanse Koninkrijk heeft behoord, is stervende, Woensdag 86 Ne» vember werd hij door een ern stige hartaanval getroffen, Gezien zijn hoge leeftijd hij is 98 jaar twijfelen de geneesheren aan de mogelijkheid van zijn herstel. Woensdagavond werd hem door Mgr. Mario Nasalli Rocca di Cor- neliano, Apostolisch Protonptarius. en secretaris bij het Raus.elijk Hof voor de gezantschapen, de laatste H-H. Saefamenten toegediend. De zieke was gedurende de plechtigheden bij 'het volle be wustzijn en toonde zieh zeer dank baar voor een persoonlijk schrij ven van de H, Vader, waayin Deze hem Zijn speoiale Zegen zond. D§ oud-mmister beva'i zich in de voorspraak van g. H, Paus Pius X aan, waarmede hu door een nau we persoonlijke vriendschap was verbonden, alsmede in de voor spraak vpn de Z, Cpntardo Fer- rjni, de Italiaanse rechtsgeleerde, die zijn leeftijdgenoot erf studie kameraad was. Advertentie) (Vervolg van pag. 1) Tot de tïaglek van het gezin Dortmans behoort verder nog het feit, dat deze mensen al drie jahr lang pogingen doen om te emigre ren. Een keer zijn ze niet weg kunnen gaan, omdat ze anders een kind in het sanatorium hadden moeten achterlaten. Een tweede keer konden ze dan wel weg, maar toen waren de papieren zoek. Nu moeten ze achterblijven, omdat een bepaalde afdeling bij de S.L.N, blijkbaar niet wist, dat er een pater Maas-schema bestond. Tijdens de eerste vergadering van de Emigratieraad en ook op een persbijeenkomst, die daarna werd gehouden, heeft mr. ir. B. W. Haveman, commissaris voor de emigratie, verklaard, dat er door de Stichting Landverhuizing Nederland inzake het pater Maas» schema een fout is gemaakt. Men heeft hem niet OP de hoog te gebracht van het feit, dat het na 15 November niet meer mo gelijk was zijn mengen voor de reis met de „Fairsea" nog passage i te laten boeken. Verder verklaar de de heer Haveman, dat aan .pater Maag al ijj het begin mede gedeeld zqu zijn, dat de 7§ plaat sen, die voor zijn emigranten ge reserveerd werden, gouden verlo pen wanneer gijn mensen niet veertien dagen voor het vertrek van het schip klaar waren. Een van gijn ambtenaren heeft hem dit verzekerd. De directeur van de Katholieke Emigratie Centrale ontkent echter, dat deze mede deling aan pater Maas gedaan zou zijn, Ook pater Maas zelf ontkent dit ten steligste. Hij heeft ai dje tijd in de veronderstelling ver keerd, dat de reserveringsbelofte gestand gedaan zou worden, Een der belanghebbenden heeft helaas geweten, dat de betreffende afde ling van de S.L.N. van de hele belofte niets afwist tot op het moment, dat de afdeling Austra lië van de stichting kwam vragen om plaatsen voor de pater Maas- emigranten, Toen was de „Fair sea echter overvol. Intussen heeft de commissaris voor de emigratie nog verklaard, zeer veel waardering te hebben voor het werk van pater Maas. Van het schema zei nii, dat het zeey waardevol was en dat hij hoopte, dat er. meer van dergelijke initiatieven zouden komen, ...kppt U llw vroww de mooiste Sinterklaas van haar leven bereiden. Ukunt haar zo'n snelle en geruis loze Pfuff-naaimacliine ge ven, die moderne machine, waar iedere rechtgeaarde vrouw naar verlangt. Na de eerste betaling van f 35.- wordt de Pfaff by U thuis gebracht, Pe verdere be talingen kunt U dan zó regelen, dat zij D geen last veroorzaken, Gaat U eens praten in het dichtstbij zijnde PfafLnaaimachine- huis. (akkei ELEFOON 4793 Tien grote Nederlandse benzinetanks van gejiergt staal, elk met een inhoud van 180,000 liter, vinden op het ogenblik hun weg naar Engeland, Ze zijn bestemd voor onderdelen van de in Groot-Brittannië gestalionneerde Amerikaanse luchtmacht en zijn vervaardigd door Nel- lens machinefabriek, coiistrm liewerkpiaais pn technisch bureau 1I.V. te Rotterdam. De N,v, Nellen heeft de opdracht, zlnetanks Is, dat zo niet rond, die een waarde vertegenwoordigt maar rechthoekig zijn! het zijn van 5g,00O dollar, gekregen via het dus als het ware '„dezen" om ben. pankpppbureau van het Amgfi- sine in te bewaren. De reden kaanse leger in den Haag. Het hiervan i§, dat da tanks uit elkaar contract werd getekend op de moeten kunnen wprden genomen kantqyen vap het Eucom („Euro- om ze naar Engeland te versche- pean gpmmand") te Frankfort pen, Bqvendien moeten ze in het aan de Main, Het Is de eerste land van bestemming qp elke ge» opdraeht, die de N,V, veer de wenste plaats kunnen werden op- Amerikaanse strijdkrachten in gebouwd deer militairen, die op Europa krijgt uit te veeren, Vermoedelijk nog deze week zullen de eerste vier tanks naar het land van bestemming worden verscheept, de eerstkomende we ken zullen de zes andere worden afgeleverd, zodat de gehele order naar men verwacht voor het midden van December zal siin uitgevoerd- Een bijzonderheid van de bep- WEEKOVER25JCHT Langedijker veilingen De afgelopen week was de han del voor koolsQQi'ten weer traag, de prijzen waren laag en de aan voeren klein. De export had wei nig te betekenen: enige wagons witte kool naar Italië, enkele par tijtjes naar de West, rade kool naai' Frankrijk 'en een kleine hoe veelheid zakkenkool naar Enge land. Naar Duitsland werden een par tij uien en groene kool voor de bezettingslegers geëxporteerd. De handel in uien bleef goed, de prijs handhaafde zich beven de 20 cent, met 24 cent als hopgste markt. Bode. bleten bleven eveneens ge vraagd. Bij een klein aanbod kan echter geen prijsverhoging meer tót sjand komen, voqr A en B kwaliteit werd 12-13 Cent betaald. De prijzen voqr "e'xport-peen wa ren evéneens vast, zowel de C als de B sortering bracht is cent op. Behalve voor groefex was er voqr groene koql voor export geen vraag van betekenis, de mooiste groene brachten i 1.40 op, voor de B-soort "kop 7-8 gemaakt worden, Gele kool was in de B-soèrt praetiseh niet te verkopen. Voor mooie A kool werd 5 ct betaald. Rode kool was in de grove maat eveneens slecht te plaatsen en draaide af en toe in kleine par tijen door, Bueces witte kool is vrijwel geruimd, voor restanten werd 4 cent hetaald. Deense witte waren goedkoper dan vori ge week. Grote denen voor de fabriek brachten 4.20 tot 4.60 op, terwijl voor export voor 5 ponds Denen 5 cent betaald werd. De aanvoeren worden iedere dag kleiner. Nu de oogst praetiseh geheel vap bet veld i§, wordt de belang- stelling getrokken voor de a.s. in ventarisatie. Men schat de voor raad 30-50 pQt, hoger dan hnt vorige jaar. Duiven brachten ruim 10 mille op De een dezer dagen gehouden veiling van 209 duiven nala tenschap van de heer J, Horn- stra in het gebouw de Brakke Grond te Amsterdam, heeft meer dan tienduizend gulden opge bracht. Er waren 6—700 duiven- liefhebbers aanwezig, Voor een doffer werd het meest betaald, n.l. ruim i 300. Belten treden op tegen Duitse oorlogsmisdadigers BONN, 87 Nov. (A,F.). De Britse autoriteiten hebben van avond een strenger regiem inge voerd vpar de 104 oorlogsmisdadi gers in de gevangenis van Werl als represaille voor de weigering van de Duitse politie om te helpen te trachten twee ontsnapten weer te vangen. De maatregelen, die bedoeld zijn om toekomstige ontsnappingen to voorkomen zullen een drastische besnoeiing betekenen van verlof dat verleend werd aan veroor deelden met lange straffen, In het verleden hebben soortgelijke ver oordeelden verlof gekregen om zieke familieleden te bezoeken of medisehe behandeling te onder gaan. De Britse represaille' kemt na dat de West-Duitse minister van Binnenlandse Zaken- dy, Robert Lehr gisteren aan het parlement meegedeeld had dat hij de jacht Van de politie op twee ontsnapten uit de Werl gevangenis had doen stopzetten, toen hij vernam dat het hier twee Duitse oorlogsmis dadigers betrof. Tafelkleedje crêpe weefsel fris bloem-dessin 85 x85 c.m. LONDEN 87 Nov. (Reuter) Functionarissen van het „Zio nistisch Verbond van Groqt-Brit- tannië en Ierland" hebben na een spocd-bijeenkomst te Lon den naar aanleiding vap de uit spraak in het proces te Praag een resolutie aangenomen, fraais dessins van 42.50 VROUW DOOR AAP GEBETEN Woensdagmiddag is de 55- jarige mevr. R. v. L.-B., wo nende aan de Ged. Binnen gracht te Weerden, door- een aap gebeten en ernstig gewond. Dg familie v. L. heeft deze aap, „Rees", al jaren als huis dier. Toen mevr. v. L. hgm Woensdagmiddag eten wijde geven en daartoe het deurtje van de kooi, waarin het dier verblijf houdt, opende, wist het të ontsnappen, Bij zijn ont vluchting greep „Kees" meyr. v. Leeuwen bij hgt onderljn» kerbeen en beet een spatader doqr. Ijlings toegeschoten omwo nenden snelden te hulp en waarschuwden dokter v. Dijk. Deze verleende de eerste hulp en liet het slachtoffer naar het Algemeen Ziekenhuis vervoe ren. Door bloedverlies was haar toestand zeer ernstig. On middellijk werd bloedtransfu sie toegediend. De bloeddqr- stige aap is weer in zijn kqoi opgesloten. Borneo p 27 nm Gibraltar/Al giers! Gayoet P 27 Gibraltar/ Genua! Hoogkerk 28 Bombay verw; Klipfontein 27 v Hamburg naar Antwerpen: Linge 29 te Monrovia verw: Saparoea 26 v Bordeaux naar Dakar: Waterman 27 Fremantle/Rotterdam: Oberen 26 p'to Plata/New York: Maas dam 28 ea 2800 uur Southamp ton verw: Fairsea 27 ea 2200 uur v Australië aan de Hoek van Holland verw; Sibaiak 27 vm P(.nylon gepass/Aden! Zuider- is 27 te Las Palmas; Cottlca te Paramaribo; Oranjefontein 36 nm v Tenerlffe/Kaapstad: Oalisse 37 v Belawan te Colom bo; Willem Barendsz 26 650 m o Paramaribo. Mach. Smyrna Tafelkleden unieke dessins 90x90 c.m. ook andere maten Pouffes te kust en te keur de nieuwste modellen HOORN

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 7