Brand in loods van veiling „B. en O. veroorzaakte een enorme schade Jodenvervolging begonnen achter het IJzeren Gordijn Nieuw fiscaal klimaat is voor toekomst hard nodig Tuinder te Blokker viel politie aan met koolsabel DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING 3 brandweer-corpsen in actie tegen hoog laaiende vlammen Hoe kon deze brand ontstaan? Feiten WÊÊÊÉg ■39 Paniekstemming in Praag als gevolg van razzia's Zion is de zondebok Grote brand in Buenos-Aires van heden Gissingen.... Russisch vliegtuig verongelukt Kamer ontvangt minister Zijlstra Theoretische beschouwingen Door revolverschoten gewond in ziekenhuis opgenomen Prins Bernhard Pater Maas Zondag voor KRO NOORDHOL Abonnementsprijs {6.20 per kwartaal, f2.07 per maand, f 0.40 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et. per m.nu, minimum f2.50; in alle edities 26 et. per m.m., minimum f 4. familie berichten 20 et., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur; E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. LfftDSf i itagbli Zaterdag 29 November 1952 48e Jaargang No. 12641 Buiten Cod is 't nergens veilig (Vondel) TIENDUIZENDEN KISTEN EN MANDEN..- Het heeft lang ge duurd, alvorens de brandweermannen konden zeggen, dat het blussingswerk „rond" was. Staan de op wankele to- we- ver- rens van kisten heb- lil een van de veilingloodsen van „Banger t en Omstre- ben ze duizenden ken" Ie Zwaag is gisteravond omstreeks half negen door liters bluswater in onbekende oorzaak brand ontstaan. Een reusaehtige de hoog opschieten- vuur- en rookzuil was in een ommezien kilometers ver de vlammen gewor- in de omtrek zichtbaar. Duizenden manden en kisten pen. Drie corpsen stonden in minder dan geen tijd in lichterlaaie. De Zwaag, Blokker en brandweer-corpsen van Zwaag, Blokker en Hoorn bon- Hoorn konden na den gezamenlijk de strijd tegen het vernietigende vuur inspannende arbeid aan. Zij slaagden er weliswaar in de brand te localiseren, de slangen oprollen, maar konden niet verhinderen dat aan de loods zowel als aan de inventaris enorme schade werd aangericht. Na een zeer voorzichtige schatting kwam men gister avond tot de conclusie dat de verzekering minstens f 100.000.aan de veiling zal moeten uitkeren. brandbare materiaal, was de spookachtige begeleiding bij een spel, waarvan de duivel de regis seur scheen te zijn. Bij de tallozen, die het maca bere schouwspel gadedsloegen, waren o.m. burgemeester J. Wie- ring van Zwaag, zijn collega van Blokker, de heer G. H. Essing en wethouder H. Kaldenbach uit Hoorn. Ook de directeur en de bestuursleden van de veiling za gen met lede ogen hoe een groot deel van de loods, die 2 jaar ge leden is gebouwd, in vlammen opging. Om ongeveer 11 uur kon de brandweer zich bepalen tot de nablussing. Nog stegen dikke Het vuur had derom chaos oorzaakt; een schade die tiiet ver van de f 100.000 zal liggen. De vraag hoe deze brand is ontstaan, houdt de gemoe deren thans bezig. Uit een stroom van diplomatieke berichten uit Wenen valt op te maken, dat er een ware paniekstemming heerst onder de 30.000 joden van Tsjecho-Slowakije, evenals onder de joden uit andere landen achter het IJzeren Gordijn. De politie van Praag heeft een razzia gehouden op joden. Er zouden tallozen zijn, die zich van het leven hebben beroofd. Steeds donkerder wordt de duis ternis die gevallen is over de lan den die zwichten onder het juk van de communistische dictatuur. Uit alle oorden blijkt, dat de jo den worden vervolgd op een gru welijke wijze, die herinnert aan de daden van het nazidom ten tijde van de Wereldoorlog II. De oorzaak van deze progroms is de uitspraak van het proces in Praag tegen Slansky. De Praagse pers en radio gaan, hoewel de „be rechting" der beklaagden achter de rug is, nog steeds door met het uiten van beschuldigingen aan het adres van de joden, die op last van Israël en de Westerse grote mogendheden de economie van Tsjecho-Slowakije hebben ont wricht. De joden krijgen de schuld van het mislukken van de oogst, Wat is het gemiddelde gezin in Nederland? Een belangrijke vraag in verband met de moge lijkheid van een gezonde ge zinspolitiek in Nederland. Zie de „Kroniek van Zaterdag" in dit nummer. BUENOS AIRES, 28 Nov. (Reu ter). Als gevolg van een brand die in de afgelopen 24 uur te Buenos Aires heeft gewoed, dreigt een gebouw, dat tienduizend vier kante meter beslaat en waarin de centrale vruchten- en groentevei ling wordt gehouden, in te storten, 21 personen, meest brandweer lieden, zijn bij het bestrijden van het vuur licht gewond. De aan gerichte schade wordt tot nu toe op meer dan vijftig millioen pesos geschat; men verwacht dat zij nog veel hoger zal zijn. Het vuur drong door tot een ondergronds station, waar schade werd aange richt van het tekort aan voedsel, van de sabotage in de fabrieken. Registratie van joden De regering van Praag zou op gaven gevraagd hebben aan de directies van alle Tsjechische fa brieken en staatsinstellingen wie joden zijn. Men is in bevoegde kringen in Wenen van oordeel, EEN BELANGRIJK onderhoud zal vanmiddag plaats hebben tussen de nieuw gekozen presi dent van de Verenigde Staten, Eisenhower, met Forster Dulles, die in zijn regering als minister van Buitenlandse Zaken zal op treden. Het onderhoud zal een „belangrijk communiqué" ten gevolge hebben, zo is bekend ge maakt. 49 SUPERFORTEN van de vijfde Amerikaanse luchtmacht hebben in de nacht van Vrijdag op Zaterdag vier Noord-Kore- aanse doelen dicht bij de Mands- joerijse grens gebombardeerd. Deze aanval werd de op twee na de hevigste nachtaanval van de Koreaanse oorlog genoemd. HET WRAK van de C-124 Globemaster, die sinds Zondag met twee en vijftig personen aan boord wordt vermist, is gevon den. Het wrak ligt op 2400 m hoogte op de gletscher van de Gannettberg. Er is geen teken van leven, zo is gemeld. EEN INCIDENT zou zich Don derdagochtend hebben afgespeeld tussen een patrouilleboot van de Philippijnse marine en een on bekende onderzeeboot ter hoogte van het eiland Pollilo, ten oosten van Luzon. Tevoren was aan het Philippijnse leger gemeld, dat in deze streek onbekende vaartui gen goederen aan land brachten. Er wordt nu voortdurend ge patrouilleerd. dat een grootscheepse registratie van joden voor de deur staat, welke gegevens mogelijk gebruikt kunnen worden voor deportaties naar concentratiekampen of ura- niummijnen. Dit alles heeft in joodse kringen een paniek doen ontstaan. Een golf van angst waart over landen waar de Russische knoet de vol keren knecht. Varkensvet in margarine Het is zeer waarschijnlijk, dat binnen afzienbare tijd enig var kensvet in de Margarine zal wor den verwerkt, aldus verneemt het A.N.P. uit industriële kring. Dit vet zal op smaak, kwaliteit en kostprijs van de margarine geen enkele invloed hebben, ter wijl op de dollarrekening bij het aanschaffen van vetten en oliën op de wereldmarkt weer wat zou kunnen worden bespaard. Het belangrijkste echter zou zijn, dat de varkenshouders hiermede uit de thans bestaande prijzenimpasse zouden komen. Personeel van de fa. Pronk, dat elders in de loods aan het werk was bij een partij uien, welke voor export gereed lagen, ontdekte het begin van het lugu bere gebeuren. In een minimum van tijd was de brandweer van Zwaag gealarmeerd. Het materieel van dit corps bevindt zich in de onmiddellijke nabijheid van de loods. Spoedig waren ook de ploe gen van Blokker en Hoorn ge arriveerd, terwijl eveneens een spuitinstallatie van de fa. Leeuw tegen de vlammen in actie werd gebracht. Maar tegen ^de loeiende vlam menzee, waaruit de vonken knet terend als voetzoekers omhoog schoten, was het moeilijk vech ten. De hitte was zeer groot, waardoor de spanten en binten van de loods tot een ordeloze massa verbogen werden. Bij het licht van de vlammen ging een legertje vrijwilligers aan 't werk om zo dicht mogelijk van de vuurhaard het fust naar veiliger plaatsen over te brengen. In de nabijheid van de brand lagen grote hoeveelheden uien in kisten opgeslagen, plm. 150 ton. Zij wer den niet door het vuur aange tast, maar raakten voor een groot deel doorweekt. Een grote menigte sloeg de blussingswerkzaamheden gade. Donker afstekend tegen het felle vuur wierpen de brandweerlieden duizenden liters water op de laaiende massa. Met haken wer den nog niet aangetaste kisten en manden omver getrokken. Het geraas van het vallende fust, het sissen van de waterstralen en het geknetter van het gemakkelijk Explosie in schoorsteen te Zaandam Bewoners van de Meidoorn straat zijn opgeschrikt door een hevige explos'ie in de schoorsteen van perceel nr. 106, bewoond door de familie C. Brandenburg. De heer Brandenburg, die de kachel wat opstookte, werd tegen de grond geslagen, een regen van stof en gruis kwam op hem neer. In de kamer werden verschillende meubelstukken ve rnield. De ka chel bleef in tact, hoewel het pijpje door de luchtdruk uit het schoorsteengat werd gedrukt. De oorzaak van de ontploffing is on bekend. rookwolken ten hemel en school in de ravage de mogelijkheid voor het weder oplaaien van het vuur, maar tevens was er de zekerheid dat het grote karwei thans achter de rug was. De toeschouwers ver lieten het veilingterrein, een mod derige sneeuwmassa achterlatend op de plaatsen waar zij het, ver loop van de blussingswerkzaam heden hadden gevolgd. Raadselachtig Naar de oorzaak van de ramp kan slechts worden gegist. Raad selachtig is het, dat daar waar de brand begonnen is, niemand zich bevond en ook niemand is ge weest, voor zover althans is na te gaan. Volkomen verlaten stond de muur van kisten waarbinnen de manden waren gedeponeerd, toen personeel van de fa. Pronk onraad bespeurde. Merkwaardig: vorige week Donderdag is even eens brand uitgebroken op het uitgestrekte complex, toen echter WENEN, 28 Nov. (A.P.). Volgens een bericht in de „Welt- presse", een Weens avondblad, is Dinsdag j.l. bij Frauenkirchen in de Russische zone een groot Rus sisch vliegtuig neergestort. De ge hele bemanning zou om het leven gekomen zijn. Volgens de „Weltpresse" is het toestel in de lucht geëxplodeerd. in de veilinghal, waardoor een schade van ruim f 5000.ont stond. In beide gevallen werd het vuur aan de achterzijde ontdekt. Bil de gissing naar de oorzaak van het gebeuren van gisteravond is ook de mogelijkheid geopperd, dat vonken zouden zijn gevlogen uit de locomotief van de goede rentrein Medemblik-Hoorn, die ruim een uur voor het ontdek ken van de brand de veiling was gepasseerd. Erg waarschijnlijk is dit niet, aangezien het windstil was en bovendien de locomotief voor het geringe aantal goederen wagens niet zoveel kracht be hoefde te ontwikkelen dat de vonken er af vlogen! Inmiddels is de Brandweer inspectie te Haarlem gewaar schuwd. Het verdere onderzoek zal worden geleid door de groeps commandant van de Rijkspolitie te Blokker. Korea in de V.N. Maandag stemming INDISCH PLAN NEW YORK 28 Nov. (A.P.) De politieke commissie van de Ver. Naties zal waarschijnlijk pas Maandag stemmen over het plan van India tot beëindiging van de Koreaanse oorlog. De plaatsvervangende leider van de Indische delegatie V. K. Krishna Menon heeft bekend ge maakt. dat hij niet voor Maan dag zijn slotrede met betrekking tot het plan zal kunnen houden. Woordvoerders van de Ver. Na ties zeiden, dat men uit respect voor de Indische gedelegeerde, de stemming waarschijnlijk tot Maandag zou uitstellen. Com munistisch China staat achter de bedoelingen van de Sovjet unie. zo is gemeld. (Van onze parlementaire redacteur) Na het stormachtige slot van het debat over de begroting van „Financiën" ging de Tweede Kamer gisteren in een weer serene sfeer verder met „Economische Zaken". Achter de regeringstafel werd minister Zijlstra geflan keerd door minister de Bruyn en staatssecretaris Veld kamp. De benjamin van het kabinet is voor de Kamer nog een gesloten boek. Bij zijn optreden werd hij door „burgerrecht" als een „dirigist" bestempeld. „Het Vrije Volk" leg de de nadruk op uitspraken van minister Zijlstra, die van enige waardering voor „de weg naar vrijheid" zouden kunnen getuigen, terwijl het anti rev. „Trouw" zich weer beijverde om de Anti Rev. beginselvastheid van de jonge be windsman buiten twijfel te stel len. Juist deze strijd om de per soon Zijlstra zou dit debat inte ressant kunnen maken, maar bij deze aanloop bleek daar echter BLOKKER. Enige hachelijke momenten beleefden gisteren twee manschappen van de Rijkspolitie van de groep Blokker, toen ze tegen middernacht een arrestatiebevel ten uitvoer moesten leggen bij de tuinder V. aan de Blokdijk. Aan het woonhuis van de tuinder gekomen, vonden ze de deuren gesloten. Wel konden zij de gezochte in huis zien lopen. Aanvankelijk werd niet opengedaan, doch nadat herhaaldelijk op de deur gebonsd was, wenkte V. vanuit het keuken raam, dat zij zich aan de zijdeur moesten vervoegen. Aangezien de beide politieman nen enigszins bekend waren met het karakter van V., namen zij de nodige voorzichtigheid in acht, toen zij zich bij de zijdeur op stelden. Plotseling verscheen V. in de deur met in zijn hand een lang koolsabel, waarmee hij de mannen van de Rijkspolitie te lijf wilde. Door snel reageren wis ten zij op het nippertje aan de slag van dit gevaarlijke wapen te ontkomen. Een van de agenten wist zijn revolver te grijpen en loste een schot, dat V. in de bovenkaak trof. Ondanks de verwonding, die V. hierbij opliep, ging hij op nieuw tot de aanval over, zodat de mannen van de Rijkspolitie andermaal van de vuurwapens gebruik moesten maken. Dit keer werd V. in het been getroffen. Zwaar bloedend trok V. zich in zijn woning terug en sloot de toe gangen af. De Rijkspolitie nam voorlopig een afwachtende hou ding aan, terwijl dokter Barn- hoorn ijlings werd ontboden. Eerst weigerde V. geneeskundige hulp, later gaf hij zich gewonnen en kon men toegang tot de woning verkrijgen. De toestand van de getroffene vergde overbrenging naar het St. Jans Ziekenhuis te Hoorn. Door operatief ingrijpen is daar de kogel, die in de boven kaak was blijven steken, verwij derd. Aanleiding tot het gebeuren was bet feit, dat V. indertijd door de economische rechter te Alkmaar veroordeeld was tot een geldboete, eventueel te vervangen door hech tenis, wegens een economisch de lict. Hij achtte deze straf zo on rechtvaardig, dat hij de boete niet wilde betalen; zelfs nadat de ter mijn verstreken was en de Justitie hem nog in de gelegenheid wilde stellen de boete te voldoen, bleef V. halsstarrig. Toen de politie Vrijdagnacht bij de tuinder kwam, wilde zij V. met het arrestatiebevel in de hand nogmaals proberen te overtuigen, dat het toch beter was de boete te betalen, dan te gaan „zitten". Door het optreden van V. is hier van uiteraard niets gekomen. De koolsabel is in huis terug gevonden en in beslag genomen. nog weinig van. Mr. Schmal (C.H.) was de enige spreker, die waarschijnlijk op deze strijd doelde toen hij de hoop uitsprak, dat „er geen diri gistische aap uit de ministeriële mouw zou komen". De heer Jans sen (K.V.P.) bleek vertrouwen te hebben geput uit de Memorie van Antwoord en de heer Nederhorst (P.v.d.A.) sprak van „enig ver trouwen" van „een gemeenschap pelijk vlak van benadering". De anders zo fel dirigistische heer Nederhorst toonde zich trouwens toch opmerkelijk gematigd. Straks de practijk, Al deze theoretische beschou wingen hebben intussen maar een betrekkelijke waarde, straks zal het vooral gaan om de practische maatregelen en daarover dacht men toch ook nu al verschillend De heer Janssen (K.V.P.) her haalde zijn reeds bij „Financiën" geuite wens, dat voor de bevor S.E.R. ADVISEERT: Geen huurverhoging door huurbelasting afromen (Van onze parlementaire redactie). DEN HAAG, 28 Nov. De Sociaal Economische Raad heeft in zijn vergadering van gister middag de aan de regering uit te brengen adviezen over de aan staande in het voorjaar ver wachte huurverhoging en het daarmede samenhangende com plex van compensatiemaatregelen, vastgesteld. Naar ons thans van bevoegde zijde wordt medege deeld, zou de S.E.R. in een van zijn adviezen de regering in over weging hebben gegeven de huur verhoging niet door een zoge naamde huurbelasting af te laten dering van de industrialisatie ook fiscale maatregelen nodig zijn. De heer Ankersmit (V.V.D.) die zijn maidenspeech hield, dacht in dit verband aan het geraamde over schot van f 131 millioen en ook de heer van Leeuwen (V.V.D.) stelde zich achter de wensen van de heer Janssen. De heren Janssen (K.V.P.) en Nederhorst (P.v.d.A.) vroegen na dere inlichtingen over de Benelux en de heer Blaisse waarschuwde hierbij om niet direct met pla fonds te gaan werken voor het geval de onderhandelingen tussen de bedrijfstakken zouden misluk ken. Over de aardgaspolitiek toon de zich de heer Wijffels (K.V.P.) in zijn maidenspeech ontevreden en evenzo deden de heren Anker smit (V.V.D.) en Nederhorst (P.v. d.A.). De heer Nederhorst wenste een gasnota, de heer Ankersmit wees er op, dat speciaal N. Over- ijsel in de gaswinning een nieuwe welvaartsbron hoopt te vinden. Dinsdag gaat het debat verder. WASHINGTON 28 Nov. (AP) Prins Bernhard heeft Vrijdag ochtend, voor een periodiek me disch onderzoek, een bezoek ge bracht aan het Walter Recd- ziekenhuis. Vervolgens bracht de prins een bezoek van een half uur aan president Truman. Zaterdagochtend zal Prins Bernhard een bezoek brengen aan de fabrieken van Fairchild. Vervolgens zal Z.K.H. doorrei zen naar New York. Zondagavond zal de emigranten aalmoezenier, Pater Maas, voor de K.R.O.-microfoon door Paul de Waard geïnterviewd worden over de resultaten van zijn verblijf in Nederland. De uitzending vindt plaats in de rubriek actualiteiten. ZIEKENFONDSPREMIE WORDT VERHOOGD Met ingang van 1 Januari 1Ö53 wordt de premie voor verplicht verzekerden ingevolge het Zie- kenfondsenbesluit verhoogd van 3.8 tot 4 pCt. van het loon in de zin van de Ziektewet. Daar de ziekenfondspremie voor de helft ten laste komt van de arbeider en het maximum dagloon thans 14 gulden bedraagt moet van genoemde datum af op het loon 2 pCt. tot ten hoog ste 28 ct. per dag, f 1.68 per week, of f 7.28 per maand wor den ingehouden.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1