Minister v. cl. Kieft verbond zijn lot aan personeelsblad ZATERDAG TREIN GRIJPT AUTO op onbewaakte overweg Indonesische regering toont haar dankbaarheid Ex-koningin Helena van Italië overleden DE KRONIEK VAN „Wij van Financiënblijft behouden De heer Bieuwenga moest ook terugkrabbelen PUROL GENEEST Eén dode, twee zwaargewonden Spoedig betere benzine te koop Onoplettend overgestoken Mr. Susanto bezocht Den Helder Schilderij voor Kon. Instituut Naar wij vernemen Advent Militair gedood M.S.A.-gelden voor Nederland ZATERDAG 29 IN UV EMBER 19i>2 Pqgina 3 Het slot van de behandeling van de begroting van „Fi nanciën" had gistermiddag in de Tweede Kamer een heftig en sensationeel karakter. Minister v. d. Kieft kreeg bij de aanvang het woord om nog eens zijn mening te zeggen over de motie-Bieuwenga A.R.), die de vorige dag was ingediend en waarin maatregelen worden ge vraagd om de definitieve aanslagen in de heffingen ineens, zo nodig te herzien, opdat rekening kon worden gehouden met een uitspraak van de Hoge Raad inzake de aftrek van belastingschulden. Minister v. d. Kieft verklaarde, op heftige en besliste toon, dat hij de motie, indien zij zou worden aangenomen, niet zou uitvoeren. Principieel niet, omdat hij geen rechtsonzekerheid wil schep pen en om practische redenen niet omdat hierdoor een onmogelijke situatie zou worden geschapen voor de belastingadministratie. De heer Bieuwenga (A.R.) trok daarop met kennelijk ongenoegen zijn motie in, zich het recht voor behoudend, om op de aangelegen heid zelf nog eens terug te ko men. Maar bij de behandeling van het amendement v. d. Heuvel (A.R.), dat zich tegen het voort bestaan van het personeelsor gaan „Wij van Financiën" richtte, brak de storm eerst goed los. Minister van der Kieft verklaarde met moeilijk bedwongen ergernis, dat hij „dit amendement niet zou uitvoeren", een verklaring, die de uitwerking had van een bom. Wat bedoelt de minister? vroeg de heer v.d. Heuvel (A.R.), betekent dit dat de minister zijn lot aan het personeelsorgaan verbindt? Mr. Oud (V.V.D.) verklaarde, dat hij zeker geen reden had om voor een dergelijk dreigement uit de weg te gaan, maar als hij deson danks tegen het amendement zou stemmen, dan was dat omdat hij het met de inhoud zelf niet eens is. Een personeelsorgaan is voor zijn gevoel een stukje sociale vooruitgang. Prof. Rommc (KVP) bleek eveneens de inhoud van het amendement niet te willen onder schrijven, maar het zware ge schut van de minister achtte hij misplaatst. Als hij het goed begre pen had zou hij „wij van finan ciën" in „gij van financiën" wil len veranderen. De heer Weiter sprak van een storm in een glas water, een storm, die de minister wellicht Advertentie ruwe huid, ruwe handen, ruwe lippen zou kunnen bezweren, door te zeggen, dat de inhoud belangrij ker zal worden. Mr. Burger (PvdA) getuigde heftig, dat het hier geenszins om een onbelangrijke zaak zou gaan. Men moet een minister ruimte laten om te regeren. In tweede instantie gaf minister v.d. Kieft geen nadere verklaring omtrent de draagwijdte van zijn afwijzing, maar wel benadrukte hij nog nekom (4 Dec.); Canada: s.s. Ame- De minister behaalde de zege. Het amendement werd met 19 tegen 51 stemmen verworpen. Voor A.R., C.H., (behalve de he ren Krol en Kikkert) comm., de heren Ritmeester en Cornelissen (V.V.D.) en heer van Dis (St. Ger.). De motie Schouten (A.R.) om de studenten van de belasting academie vrij te laten om al dan niet lid van het corps te worden was reeds eerder z.h.s. aangeno men. De begroting werd eveneens z.h.s. aangenomen. Comm. tegen. Paul Huf treedt voorlopig niet op Naar het Amsterdams Toneel gezelschap ons mededeelt, zal de acteur Paul Huf op last van zijn dokter voorlopig niet mogen op treden. Verzending van zeepost Met dev olgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip ver meld: Indonesië, m.s. Weltevreden (11 Dec.); Nw Guinea: m.s. Oranje (23 Dec.); Ned. Antillen: s.s. Ben eens, dat hij in het amendement enig wantrouwen zag tegen zijn beleid. rican Attorney (4 Dec.); Argen tinië, Uruguay, Bolivia, Chili, Pa- raquay: s.s. Alcantara (1 Dec.). zonder prijsverhoging Overleg tussen de overheid, de oliemaatschappijen en de ver voersorganisaties heeft geleid tot het voornemen in de naaste toe komst het octaangctal van in ons land verkrijgbare motorbenzine te verhogen van 70/72 tot 74/76. Hoewel deze kwaliteitsverbete ring prijsverhogend zou werken, kan de benzineprijs op het hui dige peil gehandhaafd blijven, doordat een recente verlaging van de tankvrachten voor ruwe olie deze prijs iets zou kunnen doen dalen. Het resultaat is, dat bij gelijk blijvende prijs de kwaliteit van de benzine wordt verbeterd, waar mede aan de wens van vele auto rijders wordt tegemoet gekomen. Reeds geruime tijd was van de zijde der benzineverbruikers de wens geuit, dat benzine van een betere kwaliteit beschikbaar zou komen, die het rendement van de personen- of vrachtauto zou verhogen. In onze buurlanden is een dergelijke benzine reeds lang verkrijgbaar, veelal als „super- benzine", met hoog octaangetal, naast gewone benzine. De trein, die gistermorgen om 11.18 uit Amsterdam in Amers foort had moeten aankomen, heeft op de onbewaakte overweg bij de Zwarteweg nabij Birkho- ven, even vóór Amersfoort, een auto gegrepen. Een bejaarde dame, die achter in de auto zat, werd op slag gedood, de andere twee inzittenden zijn in zeer zorgwekkende toestand naar Amersfoort overgebracht. Waarschijnlijk door een onop lettendheid is de auto de over weg overgestoken, zonder de trein oip te merken. De auto werd aan de linker-achterzijde gegrepen en ruim 20 a 30 meter meegesleurd. De chauffeur, de 29-jarige A. v. d. Leur is thans woonachtig in Frankrijk, doüh heeft in Soest gewoond. Naast hem zat zijn echtgenote. Naar alle waarschijn lijkheid is de bejaarde dame, die op slag werd gedood, de tante van de chauffeur. Door de ern stige verwondingen was identifi catie echter niet mogelijk. De auto vloog vrijwel onmiddellijk in brand en is totaal uitgebrand. Nader vernemen wij, dat het ongeluk gebeurde bij de spoor- wegwoning No. 41 aan de Peter van Breemerweg te Amersfoort. De gepensionneerde spoorweg ambtenaar, de heer J. Ramselaar, die woonachtig is in de spoor wegwoning nr. 41 zag de Franse wagen naderen uit de richting Soest en tevens zag hij uit de richting Amsterdam de stoptrein op topsnelheid komen aanrijden. Hij beduidde met de hand, dat de bestuurder kalm aan moest doen, doch deze reed toch door. Hij kwam, toen hij de overweg bijna gepasseerd was. vrijwel tot stilstand. De heer Ramselaar ver moedt, dat de motor plotseling afsloeg. De inmiddels snel nader bij gekomen trein greep de wa gen in de flank en de auto werd enige meters meegesleurd. De drie inzittenden werden uit de auto geslingerd. Een dame was op slag dood. De heer en een andere dame lagen vlak onder het raam van zijn woning. De heer Ramselaar belde onmiddel lijk de politie en de geneeskun dige dienst op, die spoedig ter plaatse waren. Nader vernemen wij, dat de be stuurder van de Franse personen auto, de architect A. A. van de Leur, woonachtig is te Sainte Sa- De wnd. Hoge Commissaris van Indonesië in Nederland, mr. Su santo Tirtoprodjo, heeft Donder dag een bezoek gebracht aan het Koninklijk Instituut voor de Ma rine in Den Helder. In het gezelschap van mr. Su santo waren, behalve zijn echt genote, mevr. Tirtoamidjojo, een Indonesische lerares, die in op dracht van de Indonesische rege ring een studiereis maakt door Amerika en West-Europa en de assistent-militaire attaché bij het Indonesische Hoge Commissariaat in Den Haag, majoor Utojo. Op het Instituut werd het Indo nesische gezelschap ontvangen door de Commandant Zeemacht Nederland, schout-bij-nacht F. T. Burghard en de commandant van het Instituut, kapitein-ter-zee Muller. Nadat mr. Susanto een erewacht had geïnspecteerd, werd een lunch aangeboden ten huize van de commandant. Vervolgens bezich tigde het gezelschap het Instituut, waarbij de Indonesische wnd. Hoge Commissaris namens de In donesische minister van defensie een schilderij aanbood een Ba lische danser voorstellende als blijk van waardering voor het geen het Koninklijk Instituut voor de Marine heeft bijgedragen voor de opleiding van de Indonesische adspirnnt-msrine-offieieren. vine in Frankrijk. Hij was met zijn in Frankrijk geboren 28-ja- rige echtgenote, mevr. S. A. van de Leur-Archand, in Nederland om afscheid te nemen van familie en kennissen, wegens zijn aan staande emigratie naar Z.-Afrika. Beiden zijn voorzien van de H.H. Sacramenten der Sterven den. De omgekomen tante van de bestuurder, mevr. E. v. d. Leur- Koopen, woonde te Soest en was 68 jaar oud. werd een 64-jarige fietser, toen hij, rijdende op het Hof landplein te Den Haag, plotse ling van richting veranderde, door een vrachtauto aangereden en zo ernstig gewond, dat hij des avonds overleed is de heer Dahlman, thans hoofd van de politieke afdeling van het Zweedse ministerie van Buitenlandse Zaken, benoemd tot gezant van Zweden te Den Haag. werd het Amsterdamse Con certgebouworkest door de direc tie van het grootste theater gebouw te Lissabon uitgenodigd om in October van het volgende jaar enkele concerten te geven in de Portugese hoofdstad is een commissie van Gedepu teerde Staten van Zuidholland tot de conclusie gekomen; dat uit ecnomische zowel als sociaal- culturele overwegingen, een vas te oeververbinding van Goeree Ovcrflakkee met de vaste wal van Zuidholland gewenst is.... MONTPELLIER (Frankrijk), 28 Nov. (A.P.) De ex- koningin van Italië Helena, de weduwe van koning Victor Emanuel III en moeder van de ex-koning Umber- to van Italië, is Vrijdag in de ouderdom van 79 jaar overleden. Zij was drie jaar onder behandeling van een Franse kankerspecialist. De geruchten over haar ernstige ziekte en zelfs een vals bericht over haar dood deden eerder deze maand de ronde. Men gelooft, dat ex-koning Um- berto zich op het ogenblik in Zurich bevindt. Hij was gisteren uit Parijs vertrokken. Helena was de dochter van een prins van Montenegro, Nikolai Petrovic Nejgos, die zijn leven begon als schaapherder. Later werd hij koning van het kleine rijk in de bergen van Noord-Al- banië. Helena was het zesde van zeven kinderen. Czaar Alexander II van Rusland was haar peetvader en zij bracht veel tijd door in Sint Petersburg en Moskou. Zij leerde Victor Emanuel in 1895 kennen op een gala-voor stelling in een schouwburg in Venetië. Hij was toen de jonge Prins van Napels, in de daarop volgende lente ontmoetten zij elkaar aan het Russische Hof. Op 24 October 1896 traden zij in Rome in het huwelijk in de basi liek van de Heilige Maria der Engelen. Umberto, de enige zoon, werd in 1904 geboren. Er waren vier dochters, de prinsessen Yolanda, Mafalda, die tijdens de tweede wereldoorlog stierven in het con centratiekamp van Buchenwald, Giovanna, de ex-koningin van Bulgarije en Maria, Prinses van Bourbon. Helena ontving de titel van keizerin in 1936 toen Victor Ema- Generaal Hoyt S. Vandenberg de chef-van-staf van de lucht macht van de V.S., brengt 'n bezoek aan het front in Ko rea. Hier ziet U hem een loopgraaf verlaten. De eerste persoon, die achter hem loopt is Generaal James van Fleet, Commandant van het achtste leger in Korea. Onderscheidingen Bij K.B. is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau H. C. Smit, te Usquert, bestuurs lid van landbouworganisaties, en is verleend de ere-medaille, ver bonden aan deze orde, in zilver, aan W. Bultena, te Uithuizen, voorman landarbeider op 't land bouwbedrijf de „Noordstar", in brons aan A. Start, te Usquert, landarbeider op het landbouwbe drijf van B. H. Perdok, A. Spoel- ma, te Warffum, landarbeider op het landbouwbedrijf van A. Har- renstein en E. Dijkman te Den Andel (gemeente Baflo), land arbeider op het landbouwbedrijf van R. H. Cleveringa. In de afgelopen dagen heeft zich in de Tweede Kamer het merkwaardige feit voor gedaan, dat van de zijde van de K.V.P. het initiatief werd genomen, om de Kamer te brengen tot een uitspraak ten gunste van het z.g. verscho ningsrecht van de journalist. Hieruit blijkt op de eerste plaats, dat zich, zowel in de K.V.P. als in andere partijen, een zekere kentering voltrekt in de gedachtengang, ten opzichte van de erkenning van de betekenis der vrije journalistiek. Dat is een zeer verheugend teken. De persorganisaties jour nalisten en directeuren zijn sterk voorstanders van de erkenning van het beroepsgeheim en het verschoningsrecht. Dit laatste betekent dan, dat een journalist het recht moet hebben, zich, althans in belangrijke gevallen, te verschonen van de plicht om te getuigen, wanneer dit zou meebrengen, dat van hem gevorderd wordt, de bron van een be paald bericht bekend te maken. In de journalistiek bestaat een, tot nog toe ongeschreven, ere-code, dat men die bron niet bekend maakt. Dat is voor de journalist en de journalistiek een ere-zaak. Men weet, dat er op dit punt bij de Overheid en bij rechterlijke instanties soms eigenaardige opvattin gen bestaan. Men tracht nog steeds de journalist, door hem in gijzeling te stellen, te dwingen zijn zwijgplicht te verzaken. Er bestaat nu een rede lijke kans, dat een ernstige kwestie, die de pers wereld buitengewoon „hoog zit", tot een redelijke oplossing komt. De Kamer heeft zich in grote meer derheid uitgesproken vóór de motie van het nieuwe K.V.P.-lid van Rijckevorsel, om voor dit „verscho ningsrecht" regelen te stellen. Het is alleen jam mer, dat ook hier weer een politieke kwestie van moest worden gemaakt, daar de leden van de P.v.d.A. zich accoord verklaarden met de afzijdige houding van de minister-partijgenoot, hoewel ook in socialistische perskringen voor deze zaak wordt gevoeld Het ligt niet in onze bedoeling, hier vandaag ook weer veel te zeggen over de min of meer brandende kwestie van de middengroepen. Het laatste woord zal er elders in onze kolom men! nog wel niet over gesproken zijn. Wij hebben uit de gegevens, welke ons terzake bekend geworden zijn, nog een afzonderlijk puntje van belang bewaard, voof een afzonderlijke bespreking. In het probleem van de middengroepen staat het gezinsbelang centraal, kan men gerust zeggen. En nu is het interessant, en men kan hier zelfs van een openbaring voor velen spreken, dat drs. Pla- tenburg (die een hoofdrol speelde in de rappor tering over het middengroepenprobleem) een studie heeft voltooid over de huwelijksvruchtbaarheid in ons land, als gevolg waarvan belangrijk cijfer materiaal bekend geworden is, dat gloednieuw is. Terecht merkt onze collega Hoogenstraten, die als specialiteit op dit gebied geldt, in een artikeltje terzake in het jongste nummer van „De Opmars" op, dat het gevaarlijk en onverantwoordelijk is, steeds nog maar, op grond van een algemeen sta tistisch inzicht, uit te gaan van de stelling, dat het gemiddelde gezin in Nederland uit vier personen bestaat Dit is inderdaad niet meer verantwoord, omdat een dergelijk gegeven ondeugdelijk blijkt te zijn als grondslag voor een gezonde gezinspolitiek. Wat deed men tot nog toe? Men nam het aantal kinderen, dat op een gegeven ogenblik in ons land bekend was, en men deelde dit door het aantal echtparenZo kreeg men het zgn. gemiddelde of standaard-gezin. Ja ja, terecht zei minister Witte deze week, in ander verband (hoewel ook gezinsverband), dat sta tistieken niet alleen beslissend zijn als grondslag van de woningpolitiek! In de oude „gezinsstatis tiek" hield men geen rekening met kinderloze huwelijken noch met huwelijken, waarin men aan „geboorteregeling", lees: kinderbeperking deed, noch met jonge echtparen, die de mogelijkheden voor de vorming van hun gezin nog lang niet voltooid hebben. Drs. Platenburg nu heeft een betere be rekening gemaakt. Hij berekende het aantal hu welijken, dat tenminste twintig jaar heeft ge duurd en waarvan de vrouw bij het aangaan van de verbintenis 24 jaar of jonger was. Dit aantal deelde hij op het aantal kinderen, dat uit deze huwelijken is voortgekomen en dan komt hij, voor het jaar 1947, op een gemiddelde per gezin van 4.66! Dat is andere praat dan een „standaardgezin" van 2.03! De schrijver geeft in zijn studie, die nu uitkomt als afzonderlijke brochure, hele reeksen cijfers over de huwelijksvruchtbaar heid in de verschillende delen van het land, in de grotere en kleinere plaatsen, in de verschillende maatschappelijke groepen enz., terwijl hij ook een onderverdeling geeft naar kerkgenootschap. Zonder deze kennis is het onmogelijk, de gezinspolitiek op verantwoorde wijze te voeren. Denk maar eens aan de noodzakelijkheid om de vooruitzichten voor de woningbouw te beschouwen op verantwoorde grondslag. Denk aan het befaamde rapport van de S.E.R. over de kwestie van de kinderbijslag, dat deze modern-wetenschappelijke gegevens mist! Wij geloven dan ook, dat drs. Platenburg, die een deel van zijn gegevens reeds kon gebruiken voor het veelbesproken derdeK.V.P.-rapport over de mid dengroepen, belangrijk werk heeft gedaan, om op het veelomstreden terrein van de gezinspolitiek klaarheid te brengen. In méér dan één opzicht zijn dergelijke wetenschappelijke publicaties van groot belang. Wie over gezinspolitiek wil oordelen, moet bekend zijn met de positie van het gezónde gezin als basis van die gezinspolitiek. Dit is een belang rijk punt van overweging voor katholiek Nederland. Wij zullen moeten inzien, dat het geld voor sociale, economische en politieke studies op dit terrein niet is weggegooid! nuel uitgeroepen werd tot keizer van Ethiopië. Na de tweede wereldoorlog gin gen zij vrijwillig in ballingschap. Victor Emanuël stierf op 28 Dec. 1947 in Egypte. Zij verliet Egypte in 1950 en vestigde zich in Zuid-Frankrijk. In Montpellier werd zij een plaatselijke beroemdheid. Zij stond er voor bekend dat zij uitstekend vissen kon. Zij verzorgde zelf haar hengels en lijnen. Daarnaast EEN STILLE VREUGDE leeft er, ondanks het boete karakter, dat aan de Advents tijd eigen is, in de liturgie van de komende weken van hoop en blijde verwachting! Het is niet alleen het nade rende Kerstfeest, dat zijn vreugde reeds vooraf mede deelt aan de voorgaande we ken. Hoewel we dankbaar en met blijdschap terugdenken aan de komst van Christus in deze wereld, welke eens in de geschiedenis een feit werd, leeft er in ons de verwach ting op de komst van Chris tus, welke nog niet werke lijkheid geworden is, maar in de toekomst ligt. Het evangelie van de eer ste Zondag van de Advent, genomen uit Lucas 21, houdt ons de wederkomst van de Heer voor ogen. Zij gaat ver- Stj& S'Lü" {SiftS W» ver-schUêkinp en wijngaard lag. Zij was met haar buren lid van een coöperatie, die de geproduceerde wijn verhan delde. Volgens de eerste berichten zou zij gestorven zijn aan een embo lic. Alleen haar zuster, de Prinses van Battemberg, was aan haar sterfbed. De ex-koningin hield zich veel bezig met liefdadig werk. Zij droeg bij aan de plaatselijke zie kenhuizen en de zorg voor de kinderen. ARBEID OP VRIJE MIDDAGEN Aan hoofden of bestuurders van broodbakkerijen, banketbakke rijen, rijwiel- en automobielher- stelplaatsen, bierbottelarijen, li- monadefabrieken, slagerijen en vleeswarenfabrieken, in wier on derneming geen arbeid wordt verricht op Donderdag 25 Decem ber 1952 en op Donderdag 1 Ja nuari 1953, heeft de minister ver gunning verleend, om in het tijd vak van Maandag 22 December tot enm et Zaterdag 3 Januari a.s. het personeel arbeid te laten ver richten op de op de arbeidslijst vermeled vrije middagen, indien deze niet op Donderdag is gesteld. Hierbij dient evenwel een gewij zigde arbeidslijst voor genoemde periode te worden opgehangen met vermelding van de tijdrege- ling op de dag, waarop deze vrije middag valt en welke personen dit betreft. Stengun ging af Naar eerst thans bekend is geworden, werd Dinsdag op Dee- len een militair door een schot uit een stengun gedood. Drie militairen stonden om een schildwacht, toen op onverklaar bare wijze zijn stengun afging. Twee militairen konden opzij springen, maar een 21-jarige mi litair. die vlak voor de schild- waoht stond, werd in de hart streek getroffen en onmiddellijk gedood. De 27-jarige schildwacht werd met een zenuwschok in het mili tair hospitaal in Arnhem opgeno men. Het ongeval geschiedde bij de magazijnen op Klein Heidekamp, welke magazijnen bewaakt wor den door het bewakingscorps van de Kon. Landmacht. Kaskomkommers in midtlenwinter Philips heeft proeven genomen om de mogelijkheden te onderzoe ken of kaskomkommers midden winter kunnen worden geprodu ceerd. Op 28 November zijn de eerste producten van deze proef nemingen aan de Loosduinse groenteveiling aangevoerd. Deze komkommers brachten f 1.33 per stuk op. De allereerste komkom mers zijn door het Philips concern aan H. M. de Koningin aangebo den. Het ligt in de bedoeling van Philips om planten het gehele teeltseizox met hogedruk-kwik- lamplampen te belichten. De eer- stekomkommers waren van goe de kwaliteit. WASHINGTON, 28 Nov. (A.P.). De M.S.A. heeft bekend gemaakt, dat aan Nederland een bedrag van 100.000 dollar is toegewezen voor de aankoop van motoren, turbines en machinerieën voor de metaalindustrie. vreeswekkende gebeurtenis sen: er zal angst zijn en vrees onder de volken om hetgeen de wereld gaat overkomen, want de krachten der heme len zullen geschokt worden. Maar toch ligt in deze voorspelling, welke Christus zelf ons deed, hoop en ver wachting, en daarom heeft de Heilige Kerk dit evangelie op deze eerste Advents-Zon- dag in de liturgie van de Hei lige Mis opgenomen. „Dan zullen ze de Mensen zoon zien komen op een wolk, met grote macht en majes teit. En wanneer dit alles een aanvang gaat nemen, blikt dan op en heft uwe ogen omhoog, want uw verlossing is nabij Meer nabij nog dan deze uiteindelijke voltooiing, ligt de komst van Christus aan het einde van ons persoon lijke aardse leven. Daarop behoort d" aandacht van on ze geest en het verlangen van ons hart gevestigd te zijn. De Heilige Kerk wil onze hoop verlevendigen en de vreugde om de toekomstige heerlijkheid in ons hart ver sterken. Maar tegelijk wil zij er onze aandacht op vestigen, dat wij waakzaam moeten zijn en bereid: „Want de Mensenzoon komt op een on verwacht uur." De Advent roept tot bezin ning, wij overzien ons eigen leven, ons werk, onze dag taak, onze omgeving en vra gen ons of, of al het lief en leed, dat we dagelijks onder vinden, de hoop op de eeu wigheid in ons versterkt. Als dat niet het geval mocht zijn, dan stelt de noodzaak daar toe zich nu weer meer dan ooit nadrukkelijk aan de orde! Kan gezin en beroep, werk en ontspanning, contact met de mensen en de uren van alleen-zijn en stilte, niet méér in dienst gesteld worden van het ene-nodige? Dit is een nuttige over weging bij het begin van het kerkelijke nieuwe jaar. AD INT. Obligatielening Ver. Ned. Tankvaart- rederij De N.V. Verenigde Nederlandse Tankvaartrederij gaat over tot de uitgifte van f 25 millioen 41/a pet. obligaties tegen 100 pet. Reeds is f 12 millioen aan obligaties ge plaatst. De resterende f 13 mil lioen wordt ter inschrijving aan geboden op Maandag 8 December. De lening is a pari aflosbaar in 25 halfjaarlijkse termijnen, voor de eerste maal op 1 December 1957. Vervroegde gehele of ge deeltelijke aflossing is niet toe gestaan, behoudens in het geval van verloren gaan van één of beidé met de opbrengst der on derhavige lening te bouwen sche pen. Indien de vennootschap ge bruik maakt van de mogelijkheid één of beide charterparties, ge sloten met de Anglo-Saxon Pe troleum Cy Ltd., tien jaar of later na de oplevering van de schepen te beëindigen, worden de N.V. Stoomvaart Maatschappij „Nederland" en van Nievelt, Gou- driaan Co's Stoomvaart Maat schappij N.V. hoofdelijke mede schuldenaren van de onderhavige lening voor het dan nog onaf- geloste deel daarvan. Op Dinsdag 2 December a.s. zal deoverdracht geschieden van de door de directie van de N.V. Bataafsche Petroleum Maatschappij geschonken uit breiding van het Kamerlingh Onnes Laboratorium aan het College van Curatoren van de Rijksuniversiteit te Leiden. Rechts, installatie voor het vloeibaar maken van lucht, links, de apparatuur voor het vloeibaar maken van de stikstof.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3