Piet van de Pol toont zijn kunnen met serie van 301 „Alleen in Europa schade voor 600 millioen dollar" 660.000 Saarlanders gaan morgen naar de stembus Dakota in Y.S. neergestort Mgr F. Op de Coul over ouders en school Belgen gaan vooraan in ronde van Argentinië Meesterlijke thriller voor Kunstkring Bergen 30 doden Nederlands kampioenschap 47-2 Kees de Ruijter en Henk Metz geven echter geen krimp veel betere tweede dag! Aan Kerk komt in de schoolbesturen positieve leiding toe SE Wordt er nog gevoetbald? Hollanders weren zich goed Mond- en klauwzeer veroorzaakte: Speciale commissie ivordt ingesteld „U spreekt met uw moordenaar" 't Zit vast vaster met YELPAFIN Lot van Europese éénwording hangt van deze verkiezing af Voorspelling is moeilijk De kwestie Kasjmir Scheepsberichten ZATERDAG 29 NOVEMBER 1952 Pagina 7 (Van onze speciale verslaggever) De partijen van Donderdag zijn waarschijnlijk een waar schuwing geweest voor de drie „groten" in dit 47-2 tournooi, Een waarschuwing om de zaken ietwat beter aan te pakken en de afstand die bestaat tussen hen en de overige vijf deelnemers nog feller te markeren. Dat ze daarin volkomen geslaagd zijn bewezen de prestaties die sinds gistermiddag van de lopende band uit de queues verschenen. Piet van de Pol begon ermee. In de allereerste partij van Vrij dagmiddag. Zijn partij tegen zijn jonge stadgenoot van Oosterhout begon hij met een misser. De tweede beurt vloeide reeds beter op de tafel, doch bij 88 brak de serie af, een serie, die gevolgd werd door een aarzelende 11, waardoor zijn totaal op 99 was gekomen. In de vierde beurt kwam „het". Met grote Zuiverheid werd carambole na carambole bij een gestreeld. Het werd doodstil in de zaal, waarin de toeschou wers begrepen, dat hier „iets groots" verricht werd. Applaus bij de honderd, daarna weer de uiterste concentratie; applaus bij de tweehonderd, wederom slechts dat geklikklak van ballen, die rolden, zoals de meester ze wilde hebben. En steeds maar op dat zelfde kwart biljart. De rest bleef ongebruikt. Moeilijkheden be stonden niet meer. Rappels op de lange band of over de gehele leng te van de tafel, steeds weer kwa men de ballen in makkelijke po sitie terug. De spelers aan het tweede bil jart staakten de wedstrijd, toen het einde in zicht kwam. De drie honderd kwam op het bord en de carambole, die daarna nog no dig was om de partij in vier beur ten te beëindigen, kwam met een triomphantelijke haal aan de queue. Even had Kees de Ruyter be denkelijk gekeken bij dit geweld, dat hij straks, Zondag waarschijn lijk zelf zou moeten bestrijden. Toen was ook hij alles vergeten. Slechts het ivoor bestond voor de jonge Waalwijker, die nu zijn do micilie in Maastricht heeft. Nerveus in het-begin, doch met oh Zulke zekere stoten, kwamen de punten bij elkaar. Wel geen topprestatie als van de Pol lever de, maar toch in de serie van 194 de hand van de meester, die zijn tegenstander Beekman slechts ze ven beurten gaf om een totaal van 124 te bereiken. En Metz? Metz, de onverstoor bare, die in de schaduw van dit tweetal eveneens aan zijn derde zege toekwam? Wel ook hij toon de zijn kracht. Ook hp kwam met een gemiddelde van 33.33 in de buurt van een prestatie, die de insiders deed mompelen; „Wacht maar, als hij straks tegen van de Pol en de Ruyter staat, dan zult ge nog wat zien". Die dag is nabij. De beslissing nadert. Dan zal hij moeten optornen te gen de Ruyter, de man van het kleine spel, die series opbouwt zo zuiver, zo nauwkeurig, alsof er een fijn kantwerk geweven wordt en waarin de caramboles in hoog tempo bijeen Worden ge gaard. En achter deze staat het geweld van mathematicus Piet van de Pol, die een wedstrijdmen taliteit bezit, als geen ander. Tegenover dat alles kan Metz slechts stellen de ijzige kalmte, het nooit verliezen van zijn zelf vertrouwen en zijn doorzettings vermogen. Wilt u de rest nog weten? Wilt u weten, hoe de anderen speel den? Wel, het is gauw verteld. Van Reijen kreeg klop van de ve teraan Sweering in26 beur ten. Mol bracht het tegen Metz tot 259 en dat was feitelijk de beste prestatie van de mindere goden. Want een gemiddelde van ruim 21is ver boven de prik van een eerste klasser. Deze Mol haalt zijn hoofdklasse-brevet. Trouwens daar zal ook van Reijen dichtbij komen. De uitslagen van de middag partijen luiden: v. d. Pol Oosterhout Metz Moi de Ruyter Beekman Sweering v. -Reijen Des avonds. „Al zijn ze nog zo slecht op dreef, een serie van een paar honderd kunnen ze altijd nog wel maken". Dat was de verzuchting van Sweering toen zijn tegenstan der v. d. Pol een partij waarin 400 4 301 100.— 43 4 22 10.75 400 12 153 33.33 259 12 102 21.58 400 7 194 57.14 -124 7 68 17.71 400 26 74. 15.28 264 26 32 10.15 Ter gelegenheid van de ope ning der Katholieke Landbouw- huishoudschool te1 Zundert heeft Mgr. mr. F. Op de Coul, direc teur van het Katholiek Centraal Bureau voor Onderwijs en Op voeding een opmerkelijke rede uitgesproken over het zeer actu ele probleem van de invloed welke de ouders op het onder wijs hunner kinderen behoren te hebben. Volgens de leer der Kerk ligt, aldus spr„ de verantwoordelijk heid der opvoeding in eerste in stantie bij de ouders die in dit opzicht onvervreemdbare plich ten hebben, een taak die men zelfs zielzorg mag noemen. Maar ook de Kerk draagt zorg voor de zielen, ook op Haar rust verant woordelijkheid. Samenwerking van beide en soms beperking van persoonlijke invloed, zal no dig zijn. Ten aanzien van de school kan niemand absolute eisen stellen, noch de Kerk, noch de ouders. Bezinning achtte spr. nodig, omdat bij de ouders verkeerde inzichten over de beginselen zijn ontstaan. Daartoe behoren de misvattingen in eigen kring om trent de betrekking van de ouders tot de school. Zij vinden hun oorsprong in een verkeerd begrip over het recht der ouders en in ontevredenheidover histo risch gegroeide, doch thans ver ouderde toestanden. Voornamelijk gaan deze be zwaren tegen een te geringe in vloed van de ouders op de school en zij gelden vooral die bestuurs vorm, waarbij het kerkbestuur schoolbestuur is. Men acht het kerkbestuur ondeskundig, de in vloed van de pastoor te groot, die van de ouders te gering. Men zegt: de school hoort aan de ouders, want het gaat over hun kinderen, en men wenst dan ook in werkelijkheid schoolbesturen van ouders of althans met een directe invloed van de ouders. Naar de mening van Mgr, de Cöül behoort het schoof bestuur in de eerste plaats te be staan uit wijze mannen, in staat de resultaten van het onderwijs te beoordelen, mannen die hart hebben voor hun arbeid. Leden van het schoolbestuur moeten het vertrouwen genieten van de over heid, van geldschieters, onder wijzers, ouders en van de Kerk. Maar als het gaat om de meest aanbevelenswaardige vorm van bestuur, wilde spr. zonder om haal en in duidelijke tegenstel ling tot sommige moderniteiten terstond uitspreken, dat welke vorm men ook kiezen moge men de vertegenwoordiger van de rechter der Kerk de plaats gunnen, die onze eerbied voor de Kerk ons moet ingeven. „Dit is het uur van de leek. Maar dit uur zal vruchteloos voorbijgaan, indien de leek niet de hiërarchie erkent welke steunt op de oorsprong der rechten, waarbij die van bovennatuurlijke orde de hoogste zijn. Waar de Kerk evenveel plichten heeft t.a.v. de school als de ouders en beider rechten eikaars voorwaar den zijn, komt aan de Kerk in het schoolbestuur positieve lei ding toe", aldus spr. Het gaat echter altijd om sa menwerking, nooit om tegenstel ling. En wat in feite de invloed der ouders betreft: het kan niet gaan om „invloe d", om enige „m acht" omwille van de macht, maar het moet gaan om belangstelling van de ouders voor wat er op school met hun kinderen gebeurt De onder wijzers behoeven de steun der ouders, hun instemming, hun medewerking. hun bevordering van het gezag der leerkrachten. Er is de nauwste samenwerking nodig op allerlei terrein: gods dienstonderricht, ontspanning lectuur, huiswerk etc. Hoewel Mgr. Op de Coul toegaf dat veie bezwaren der ouders hun oor sprong vinden in de verstarring der bestuursvormen, wees h;j er ook op dat het voorkomt dat zgn. verenigingsscholen in een paro chieschool moesten worden om gezet, bij gebrek aan interesse der ouders, aan beide kanten „geprutst" werd, eindelijk de gang er wat in kreeg. Al ging de serie met diverse moei lijkheden gepaard, de honderd en de twee honderd werden onder bijval gepasseerd en ten laatste was het zelfvertrouwen zover te ruggekomen dat er zelfs show werd gemaakt. Na 234 strandde de Rotterdammer op een gemak kelijke bal, om in de volgende beurt de partij uit te maken. Zo werd het toch nog een be hoorlijke moyenne. Ondanks het feitd at in de eerste elf beurten slechts 87 caramboles gemaakt werden. Maar dat is juist het ge heid van de werkelijk sterke wed strijd-mentaliteit en de grote kracht van de Rotterdamse crack, die juist op momenten, dat het tegenloopt een extra reserve schijnt te hebben, welke dan in de strijd wordt gebracht. Dat zijn tegenpartij Sweering, die toch ook wel iets in zijn mars heeft, maar zoals dit tijdens dit concours di verse keren bleek, niet gemakke lijk over enige mislukkingen in het begin der partij heen kan ko men, onder precies dezelfde om standigheden slechts 74 caram boles haalde, spreekt in dit op zicht boekdelen. De uiaslag van de eerste avond partij luidt: van de Pol 400 14 234 28.57 Sweering 75 14 22 5.35 De partij MetzBeekman ein digde in remise: Metz 400 23 144 17.39 Beekman 400 23 62 17.39 De slotpartijen waren zeer emotioneel, van Oosterhout rees tot grote hoogte en loste een nog sluimerende belofte eindelijk in In 5 beurten, waarbij een serie van 289, liep hij naar het einde. Mol op 57 achterlatend. En Cees de Ruyter verbeterde zowel deze als v. d. Pol's presta tie door in drie beurten de 400 vol te maten: van Reijen kwam niet verder dan 59. De uitslagen luiden: v. Oosterhout 400 5 289 80. Mol 57 5 38 11.40 De Ruyter 400 3 211 133.33 van Reyen 59 3 58 19.66 Na de tweede dag luidt het klassement: 1. de Ruyter 8 1600 41 211 39.02 2. v. d. Pol 8 1600 42 301 38.09 3. Metz 7 1600 67 153 23.88 4. Beekman 3 1133 78 108 14.52 5. v. Oosterhout 2 805 46 289 17.50 6. v. Reyen 2 853 60 78 14.21 7. Sweering 2 1020 77 77 13.24 8 .Mol 0 747 47 102 15.89 MINIMUMPRIJZEN LANGEDIJK Met ingang van Maandag 1 December gelden de volgende ophoudpfijzen en vengoedinigsprijizen (bij door draai): Andijvie fB, f4.50, f3. Breekpeen f6, f5. Rode kool f6, f4.80, f3.60. Witte kool f5, f4, f3. Gele kool f5.50, f4.40, f3.30. Groe ne kool A (tot 1 2/3 kg) f6.50, f5.20, f3.90. Groene kool B f5, f4, f3 (boven 1 2/3 kg). Bieten A f5, f4. Bieten B f4, f3. Bloemkool A en B f8, f6.50, f5. Bloemkool C f8, f5, f4. Bloemkool D f8, f4. Kesp. ophoudiprijs, verigoedingspr., A kwaliteit, B kwaliteit. Voor het product Andijvie wordt alleen vergoeding gegeven bij doordraai als het product ver pakt is in kisten. AANBESTEDING RIJKS H.B.S. TE DEN HELDER De Rijksgebouwendienst in Den Haag heeft Vrijdagmiddag de bouw van een Rijks Hogere Burgerschool te Den Helder aan besteed. De fa. van Os te Den Helder bleek met f 452.000 dë hoogste inschrijfster en de Fa. Buur uit Alkmaar met f 397.700 de laagste. Terreinen zeer slecht De K.N.V.B. wenst niet net verwijt te krijgen, dat het te voorbarig is met afgelasten van wedstrijden. Vandaar, dat er ondanks de zeer sombere weer berichten voor het komende weekeind geen beslissing van algemene afgelasting zal worden genomen voor hedenmiddag. Als deze algemene afgelasting niet komt, dan zullen Zondag morgen de consuls ieder voor zich moeten beslissen of de ter reinen bespeelbaar zijn of niet. De toestand van de terreinen is echter zo slecht, dat er in onze provincie practisch wel niet ge voetbald zal worden, zelfs ai zou de K.N.V.B. niet alles afgelasten. We hebben dan ook het plaat sen van overzichten en pro gramma's achterwege gelaten, daar het voor de enkele ont moeting, die wel doorgaat de moeite niet loont. AFD. NOORDHOLLAND GELAST ALLES AF In verband met de toestand van de terreinen, heeft heden morgen de afd. Noordholland van de K.ïf.V.B. alle voetbal wedstrijden voor morgen, Zon dag, afgelast. OOK GEEN HOCKEY De Koninklijke Nederlandse Hockey Bond deelt mede, dat alle wedstrijden voor Zondag, als gevolg van de weersomstandig heden, zijn afgelast. R.K. NEDERLANDSE HANDBALBOND District Noord De wedstrijden zijn alle door de Bond afgelost. Zondagavond behoeft niet opgebeld te wor den, om afgelaste wedstrijden door te geven. Kalh. Emigrantencursus te Schermerhorn Van de zijde van de Diocesane Raad van Overleg wordt gewezen op een Katholieke emigratiecur sus. die Maandag 1 Dec. om 7.30 uur 's avonds in Café Bontje te Schermerhorn zal aanvangen. Deze cursus is van groot belang voor de Katholieke adspirant- emigranten uit deze omgeving, vooral door de nadruk, die in deze lessen zal word^p gelegd op de grondige voorbereiding. De cursus omvat veertig uur emi gratie-Engels, tien uur kinder- hyigiëne en E.H.B.O. en tien uur huwelijksvoorlichting en gods dienstbeleving in emigratielan- den. Voor de agrarische emigran ten zal getracht worden een aan vullende cursus in landbouw mechanisatie te organiseren. De kosten voor déze cursus, alsmede het benodigde,, lesmateriaal, zijn zo laag mogelijk gehouden. Mén kan zich opgeven bij het hoofd van de lagere landbouwschool te Schermerhorn, Oosteinde A 176, Tel. K. 2202. No. 305. Marktbericht LANGEDIJK, 29 Nov. 13000 kg rode kool A 7.50—10.80; 11.000 kg gele kool A 5.20—7.50. B 4.80— 5.60; 8000 kg groene kool A 12.60 14.90, B-8.509.80; 5000 kg witte kool succes 4.405.90; deense witte 5.60; 30.000 kg uien 19.10 22.10, grove 19.1020.90, driel. 22.40—25.00; 7500 kg peen B 13.80 —15.60, C 13.10—13.70; 3000 kg bieten A 14.00, B 14.20; 1400 kg andijvie '32.7034.80; 300 kg wit lof BI 51.00, BII 38.00; 100 kg spruiten 48.00. Kaasmarkt Leiden LEIDEN, 28 Nov. Goudse extra kwal. 2.47, Goudse le kwal. 2.412.44, Goudse 2e kwal. 2.38- 2.40. Handel Goudse matig. To taal aangevoerd 15 partijen H.an- del Leidse kaas: matig, totaal aangevoerd 2 partijen. Advertentie I helpt bij rheumatiek, spierpijn etc. De doordringende warmte verdrijft de pijn zeer snel. GENEZENDE WARMTE" Er zijn vele wegrenners uit Europa verleden week de At lantische Oceaan overgestoken om hun krachten te meten met hun Zuid-Amerikaanse collega's in de ronde van Argentinië. Daaronder waren Italianen, Zwitsers, Duitsers, Fransen, Bel gen en ook twee Hollanders, nl. Voorting en Faanhof. Het avontuur is thans drie etappen oüd en twee Belgen, t.w. Rik van Steenbergen en Stanneke Ockers voeren de meute van 75 renners aan. De weersomstandig heden, waaronder gereden moest worden, waren ontstellend. De twee eerste dagen heerste er een tropische hitte en tijdens de derde dag brak er een tropische regenstorm los, die alle beschrij ving tartte. Verschillende renners gaven dan ook op, onder wie de Luxem burger Goldschmidt, de Zwitsers Aeschliman en Noetzli. Gerrit Voorting, die de twee eerste dagen nodig had, om wat te acclimatiseren, voelde zich kiplekker en eindigde in dat ge weld als zesde. Faanhof kwam evenals de andere dagen in het grote peloton binnen. Er is gisteren een rustdag ge weest en vandaag voert de weg over 123 kilometer zeer heuvel achtig terrein. De stand na de drie eerste etappen luidt: 1. Rik v. Steenbergen(B.) 15.24.03 2. Stan Ockers (België) 15.28.10 3. Cavagliato (Argentinië) 15.28.48 4. Sevillano (Argentinië) 15.41.10 5. Close (België) 15.41.27 20. Voorting (Nederland) 15.57.26 27. Faanhof (Nederland) 16.03.41 De grote voorsprong, die het eerste drietal heeft, is tot stand gekomen in de eerste etappe. België heeft ook de leiding in het ploegenklassement. Het mond- en klauwzeer, dat in de afgelopen 18 maan den de veestapel van Europa teisterde, heeft, volgens een raming van de voedsel- en landbouworganisatie der Verenigde Naties, FAO, een schade van ongeveer 600 millioen dollar teweeggebracht. Deze schade heeft zich niet slechts tot het vee beperkt, doch betrof, als nawerkende gevolgen bij het aangetaste vee, vooral ook de productievermindering van vlees, melk en daarmede van melk- en zuivelproducten, terwijl de veevoedering normaal door gang vond. West-Europese samen werking op het gebied van de mond- en klauwzeerbestrijding zal trachten uiteindelijk tot uitroeiing van deze ziekte op ons continent te geraken. Zoals bekend, is de eerste stap daartoe gezet door het onlangs in Kopenhagen gehouden congres op DE ONDERZEEëR CASTRICUM Bij nader on derzoek. blijkt dat de onderzee boot, welke zich bedolven onder het zand nalbij paal 45 bevindt, een lengte heeft van naar schat ting 12 meter met een totaal ge wicht van 20 a 25 ton. Volgens deskundigen is het een een-per- soons onderzeeër. Hoewel men reeds pogingen heeft gedaan _'t gevaarte vrij te maken, zal in de loop van de volgende week zwaarder trekkracht-materiaal worden aangevoerd om de U- boot te vervoeren naar de plaats waar deze kan worden gesloopt. Onderdelen van oude Friesebrug verwijderd ALKMAAR Gistermorgen zijn de twee onderdelen van de oude Friese brug door arbeiders van Rijkswaterstaat van hun plaats verwijderd en met behulp van een drijvende bok op een dekschuit geladen. Om vier uur des middags passeerde deze dek schuit met haar lading de nieu we Friese brug op weg naar Buiksloot, waar de brug, na ge reviseerd en met enkele deci meters verlengd te zijn, over 3 4 maanden een nieuwe bestem ming zal krijgen. Kaasmarkt Utrecht UTRECHT, 28 Nov. Op de Utrechtse kaasmarkt werden he den aangevoerd 2 partijen kaas, 79 stuks, wegende 536 kg. Prijs f 2.40 per kg. het gebied van de bestrijding van mond- en klauwzeer. Aanbevelin gen, uit deze bijeenkomst voort gekomen, beogende de insteling van een Europese mond- en klauwzeer-commissie, belast met coördinatie en stimulering op in ternationale basis van de bestrij- CABARETAVOND VOOR KANKERBESTRIJDING WARMENHUIZEN. Zater dagavond om acht uur zal een Helders gezelschap in het patro- naats gebouw een cabaretavond geven onder de titel „Vooruit, geef gas". Dit gezelschap treedt op voor het Koningin Wilhel- minafonds. Gezien het goede doel wordt een volle zaal ver wacht. dingsmethoden, zijn inmiddels door de raad van F.A.O., in 16de zitting overgenomen. Conferentie in Rome Thans komen vertegenwoordi gers uit 13 West-Europese landen onder auspiciën van F.A.O. van 1—2 December a.s. te Rome bij een, teneinde de in Kopenhagen ontworpen plannen uit te wer ken. Voor Nederland neemt o.a. deel de heer E. J. A. A. Quaed- vlieg, directeur van de veeartse- nijkundige dienst. Een ministersconferentie, waar schijnlijk in het aanstaande voor jaar te beleggen, zal vervolgens over de instelling van een Euro pese mond- en klauwzeer commis sie dienen te beslissen. Deze commissie zou regelen moeten opstellen en faciliteiten moeten scheppen voor de deelne mende landen, teneinde met pre ventieve maatregelen de dreiging van mond- en klauwzeer te keren en, ingeval onverhoopt ergens in Europa een epizootie uitbreekt, de bestrijding zo effectief mogelijk ter hand te nemen. BERGEN De toneelschrij ver Frederick Knott kent zijn métier, dat is ons gebleken toen wij gisteravond in de toneelzaal van de „Rustende Jager" de voorstelling bijwoonden, die de „Nederlandse Comedie" voor de Berger Kunstkring gaf van Knott's thriller „U spreekt met uw moordenaar". De mensen van de Ned. Co medie kennen hun vak al even goed en daarom is deze toneel avond een groot succes gewor den. Het stuk heeft een Hitch- oock-thema: de volmaakte moord. De volmaakte moord echter is nog niet gepleegd. Er is immers een kleinigheid, die door de moordenaar over het hoofd wordt gezien en die hem tenslotte naar zijn gerechte straf voert. Hier was het niet anders. „U spreekt met uw moorde naar" is geen stuk voor kost schoolmeisjes. „Een echt man- nenstu'k", huiverde een van de vrouwelijke toeschouwers, en: „niet eens amusant meer". Maar we hebben eén avond lang in spanning zitten kijken en luis teren naar dit even geraffineerd geschreven als voortreffelijk ge speelde huiverstuk, vol waarde ring voor het spel van de jeug dige Ina van Faassen, van Guus Oster en Gerard Rekers en voor de meesterlijke vertolking die Hans Kaart gaf van de detec- tiverol. Dat de Kunstkring Bergen onze waardering deelde, bleek uit de ovatie die hij de spelers staande bracht. (Advertentie) vlekvrije koudlijm van CETA BEVER SAARBRUECKEN, 28 Nov. Zondag zullen ruim 600.000 Saarlandse kiezers de 50 leden van de nieuwe Landsdag kiezen en daarbij indirect een volum geven over de op definitieve afscheiding van Duitsland gerich te politiek van hun regering. De tegen zulk een afschei ding strijdende partijen hebben weliswaar geen candi- daten kunnen stellen, doch een boycot van de stemming geadviseerd. men om te peilen in hoeverre hun uit Duitsland binnengesmokkelde pamfletten succes zullen hebben. Waarnemers uit de Bondsrepu bliek zijn in het algemeen somber gestemd ten aanzien van de kan sen voor een grote pro-Duitse de monstratie. Zij zien in de luste loosheid, waarmee de bevolking het steekspel tussen legale en on dergrondse propaganda volgt, een slecht voorteken. Bij de toegelaten partijen acht men in de laatste dagen de kansen voor de pro- Franse richting gestegen als ge volg van de aankondiging van on derhandelingen over een verlich- De enkele honderden journalis- ten, die voor deze gelegenheid naar de hoofdstad van het kolen- landje zijn gekomen, hebben min der belangstelling voor de klaag liederen over „ondemocratische verhoudingen" en „buitenlandse inmenging", waarmee de leidende politici van het gebied hen tege moet treden, dan voor de vraag of inderdaad een meerderheid der bevolking zich in Duitse zin zal uitspreken. Zou dit het geval zijn, dan zouden, zo wordt in de drie dagbladen van Saarbrücken uitvoe rig betoogd, de Frans-Duitse po gingen om een Europees funda ment te leggen ernstig worden geschaad. Franse kansen gestegen? Verwachtingen omtrent deze ge forceerde volksstemming worden hier met uiterste reserve omgeven. D. leiders der niet tot de ver kiezing toegelaten Duitse partijen wagen het niet voorspellingen te doen. Zij betogen, dat zij te weinig gelegenheid zouden hebben con tact met de bevolking op te ne- NEW YORK, 28 Nov. (Reuter). Volgende week wordt een bijeen komst van de Veiligheidsraad over de kwestie Kasjmir verwacht. Deze vergadering wordt dan ge houden op verzoek van Pakistan. ting van het Franse economische regiem over het gebied. Minister president Hoffmann, de leider der christelijke partij, die thans de absolute meerderheid in de Lands dag heeft, durfde vandaag zelfs te verklaren, dat hij rekent op een grote deelneming aan de ver kiezingen. Hij schatte deze op 80 tot 85 procent, doch hij liet daar bij in het midden hoeveel kiezers een ongeldige stem zouden uit brengen. Ronde van Nederland Tijdens het kalendercongres van de U.C.I. te Zurich, is thans offi cieel vastgesteld, dat de Ronde van Nederland zal plaats vinden van 17 tot en met 23 Aug. a.s. ROTTERDAM, 28 Nov. Adri 1 R'damTj. Priok 27 16.00 u. te Portsaid; Amsteldijk 28 v. R'dam te New Orleans verw.; Blommers- dijk 28 v. R'dam te New York verw.; Frieskand Krl JavaR'dam verm. 28 n.m. v. Genua; Kedoe R'dam-Indonesië 30 ca. 10.00 u. Aden verw.; Oranje Tj. Priok— A'dam vertr. 28 v. Singapore-Be- ilawan; Toari JavaR'dam p. 27 18.00 u. Ouessant. boomtop heeft geraakt, ongeveer op anderhalve k.m. afstand van Een Dakota, welke uit Alaska terugkeerde met militairen en hun gezinsleden aan boord is gister morgen in de buitenwijken van de stad Tacoma neergestort en totaal uitgebrand. Het toestel vervoerde 39 inzittenden waarvan 30 de ramp niet hebben overleefd. Uit het wrak werden 29 lijken ge haald, waarbij vier van kinderen. Een passagier is op weg naar het ziekenhuis overleden. Kapitein Jack Easley, perschef van de luchtbasis, deelde later mede, dat het viermotorige trans portvliegtuig probeerde een lan ding te maken in een zware mist en klaarblijkelijk daarbij een op het vliegveld. Het toestel vloog in brand en alles behalve een ge deelte van de staart werd ver nield. De lijken van de slacht offers waren moeilijk te bereiken. Sommige werden gevonden op een afstand van 70 meter in brok stukken van de Dakota. Het toestel keerde terug met soldaten die met hun families op verlof naar huis waren. Volgens de passagierslijst waren 18 mili tairen, 14 burgers en een beman ning van 7 koppen aan boord. On der de passagiers bevonden zich verschillende vrouwen en kinde ren. Thans is gebleken, dat zich onder de overlevenden nog drie soldaten en een jongetje van 8 jaar bevinden. Direct na de ramp trok de mili taire politie een cordon om de plaats van het ongeval.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 7