Russen hebben Oost-Duits leger uit de grond gestampt V.N. aanvaarden plan-India met grote meerderheid DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Orlando overleden Ambtenaar in Parijs had aanzienlijk kastekort Vermoordde Nederlands zeeman landgenoot? Het wrak van de Faustus Lijk vermoorde chauffeur nog steeds niet terecht Niet stil gezeten! Twee doden op ontplofte tanker Groot-Brittannië beschuldigt: Omvang gaat 100.000 manschappen reeds te boven So vj et-officieren hebben leiding LAATSTE DER „GROTE VIER" VAN 1918 Saar-stemming oneerlijk Rijksbegroting Landbouw MET GOUDEN KETENS Poolse diplomaat dood aangetroffen NIEUWE BENOEMINGEN DOOR EISENHOWER Franciscus Xaverius- feesten begonnen Koudste herfst sinds 1805 Typhoon doodde veertig mensen Niet-communistische wereld demonstreerde haar eenheid Gevecht op tanker Zaak voor Engels hof REEDS IJS OP HET IJSELMEER Koningin huldigde liaar chauffeur Het drama te Roosendaal Twijfel aan bekentenissen PRÏESTERMISSIEDAG OP 3 DECEMBER HONGAARSE KERKEN RADARSTATIONS Arrestaties Tsjechische Joden begonnen? Amerikaan vraagt asyl in Oost-Duitsland YOOKDIIOII Abonnementsprijs f6.20 per kwartaal, f2.07 per maand, f 0.48 per week. inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et. per m.m„ minimum f 2.50; in alle edities 26 et. per m.m.. minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59. lel 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52. tel 2046 K 2200: Den Helder, Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230: Schagen. Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240 Dinsdag 2 December 1952 48e Jaargang "No. 12643 Buiten God is 't nergens veilig Vondel HET WAS GOED, dat de Partij voorzitter van de K.V.P., de heer Andriessen, in zijn rede op de Werkgroependag de gelegenheid benut heeft, om o.a. eens uit de doeken te doen, wat de Partij leiding sinds de verkiezingsdag van 25 Juni heeft gedaan. In sommige kringen schijnt de mening te heersen, dat 't Partij bestuur niet veel anders zou hebben gedaan dan maandenlang af te wachten, wat het „Katho liek Bureau" (van Maatschap pelijk en Cultureel Overleg) zou beslissen over het verzoek van de K.V.P., om het probleem van de eenheid te onderzoeken. Dat is een fataal-onjuiste voor stelling van zaken, waaromtrent welwillende critici beter kunnen zijn ingelicht dan die van het andere soort. Misschien zou men, als veront schuldiging voor die anderen, kunnen aanvoeren, dat 't Partij bestuur te lang gezwegen heeft en te veel op sommige van zijn interne stukken, letterlijk en figuurlijk, het stempel van „ver trouwelijk" heeft gedrukt. In dit opzicht kan de nieuwe „voor lichtingschef", die aangesteld zal worden, inderdaad in méér dan één opzicht nuttig werk doen Maar intussen is er toch ge regeld wel zóveel doorgedruppeld in de openbaarheid, dat allerlei voorlichters méér en beter kon den weten, dan zij voorgeven. Het is derhalve niet zo, dat het P.B. na de zwarte dag van 25 Juni maar stil is gaan zitten afwachten, of misschien iemand bereid was, het zo nódige gewe tensonderzoek, althans de leiding daarvan, over te nemen! De Partijleiding heeft de zaak onmiddellijk „bij de kop" geno men en „in het hart" aangevat. Er is, direct na de 25e Juni, voortdurend intern beraad ge weest. Reeds op 28 Juni hield het Partijbestuur een vergade ring. Dadelijk op die dag kreeg het Dagelijks Bestuur opdracht, de zaak diepgaand te bestuderen en de resultaten daarvan aan het P.B. voor te leggen. Er kwamen nota's in verschillende edities, ook nog intern vooreerst, maar „krijgsraad" pleegt nu eenmaal niet in het openbaar te worden gehouden! Toch was de beraadslaging (ge wetensonderzoek) al spoedig naar „bredere basis" verplaatst. Op 6 September kwam het Partij bestuur bijeen, een week later werden, in een besturen-confe- rentie, de dagelijkse besturen van de kringen en de kring propagandaleiders, in het beraad betrokken. Sindsdien is de behandeling feitelijk verplaatst naar het front van het Bureau van het Maat schappelijk en Cultureel Over leg. Dit heeft blijkbaar een spe ciale opvatting van de begrippen „maatschappelijk" en „cultureel", daar vallen politiek en staat kunde niet onder. Het is, om tot ons uitgangs punt terug te keren, in elk geval onjuist de indruk te wekken, dat de leiding van de K.V.P. sinds 25 Juni niet anders heeft gedaan dan stil zitten! Hoezeer ook gehandicapt door het uitge schakeld zijn van haar voorzit ter, die (één maand voor de ver kiezingen!) door een ernstige ongesteldheid werd getroffen, die zes maanden duurde, hééft de Partij zich kloek en gedegen be raden over de ernstige gang van zaken. Dat zij daarbij tot de slot som moest komen, dat het „kwaad" en het „zeer" voor een groot deel ook op sociaal terrein, in de maatschappelijke verhou dingen in-engere-zin, gelegen was, kan men als juist betwis ten, maar haar niet verwijten! TOKIO. Bij de ontploffing, die zich Zondag te Sasebo, een Amerikaanse marinebasis in Zd.- Japan, heeft voorgedaan aan boord van het Amerikaanse tank. schip „Ashtabula", zoals we reeds meldden, zijn twee personen om het leven gekomen en negen ge wond, van wie drie ernstig. De ontploffing deed zich voor in een olietank onder het voor dek tijdens het overpompen van brandstof naar een ander schip. LONDEN, 1 Dec. Groot-Brittannië heeft Rusland vanavond beschuldigd in de laatste zes maanden de om vang en vuurkracht van een moderne Oost-Duitse land-, zee- en luchtmacht verdubbeld te hebben. Het Foreign Office heeft verklaard, dat de Oost-Duitse „volkspoli- tiezich nu aan het ontwikkelen is tot een goed-georga- niseerde strijdmacht met moderne wapens, welke onder nauwlettend toezicht van Sovjet-officieren staat. Tot voor kort werd de sterkte van de Volkspolitie geschat op ongeveer 55.000 man. Volgens de laatste weken in Groot Brittannië ontvangen bewijsmateriaal zijn thans ruim 100.000 Oostduitsers onder de wapenen. De uitrusting bestaat uit ruim 350 Sowjettanks. 200 gemechani seerde vuurmonden, houwitsers en luchtafweergeschut. Tot dusverre is geen enkele Westduitser gemilitariseerd in af wachting van de definitieve ra tificatie van het plan voor een Europees leger Dat dit nu spoe dig gebeurt is een steeds drin gender wordende eis. De communisten hebben een hoofdkwartier voor het eerste uit drie divisies bestaande korps te Pasewalk. Voorts is een begin gemaakt met de opleiding van een Oost- Duitse luchtmacht ter grootte van 5000 man welke met Russische vliegtuigen uitgerust is. ROME. De bekende Italiaan se staatsman Vittorio Emmanuele Orlando is Maandagavond te Rome overleden. Orlando was de laatste van de „grote vier" die het vredesver drag van Versailles opstelden aan het einde van de eerste wereld oorlog. De anderen waren Wilson, Lloyd George en Clemenceau. Orlando heeft het verdrag nooit getekend en deed verbitterde aanvallen op de bepalingen die Italië betroffen. In 1950 leidde hij een groep politieke leiders bij een beroep op de wereldmogendheden hun atoombommen te vernietigen. Een jaar voordien, op 29 Juli 1949, had hij in de Italiaanse Sepaat verklaard, dat hij het Noord-Atlantisch Verdrag „een straf van de overwinnaars vond, evenals het vredesverdrag". Aan het einde van 1950 trok hij zich uit het openbare leven terug. Orlando werd op 19 Mei 1860 in Palermo geboren. Kanselier Adenauer: BONN. De Westduitse kan selier Konrad Adenauer heeft de verkiezingen, die Zondag in het Saargebied gehouden zijn, on eerlijk genoemd. Hij betoogde, dat de uitslag niet beschouwd kon worden als de vrije uitdrukking van de wil van het Saarlandse volk. aange zien de pro-Duitse partijen van de verkiezingen waren uitgeslo ten. Dr. Adenauer deelde zijn ziens wijze op de verkiezingen mee via het persbureau van de Westduit se regering. Tenslotte een embryonale Oost- Duitsche marine de zgn. „zee- politie, reeds vier flottiljes mij nenvegers en patrouillevaartuigen en meer dan 4000 geoefende manschappen. Admiraal Vemer heeft de leiding hiervan. Volgens het Foreign Office is de Oostduitse herbewapening als onderdeel van het nieuwe Sow- jet militaire systeem in Juli 1948 begonnen, toen de eerste recru- Na het overlijden van een administratief ambtenaar, welke belast was met het kas beheer van de landbouw- attaché te Parijs, werd een kastekort geconstateerd van bijna een millioen zevenhon derd duizend Franse francs. De betrokken landbouwatta- ehé had in mindering daarvan nog fr. 50.000.gestort, terwijl voorts nog duizend gulden te zijnen laste is gebracht. Doch voor de rest is thans, aldus het wetsontwerp tot wijziging van de Rijksbegroting van Landbouw 1951, een bedrag van f 16.806. ter dekking aangevraagd. Er werd voorts ook nog een aanvulling gevraagd voor de be strijding van de pseudo-vogelpest, een aanvulling, die het oorspron kelijke bedrag van f 325.000. meer dan verdubbelt. Op het eiland Capri is Za terdag een jong echtpaar aangekomen om er de wit tebroodsweken door te brengen. Dat is op zichzelf niets bijzonders. Maar de ogen van de eilandbewoners puilden uit hun kassen toen ze zagen, dat de jeugdige echtgeno ten met een gouden keten aan elkaar waren vastge klonken. De keten verbond de rechterpols van de brui degom aan de linker van zijn bruid, i De splinternieuwe echt genoten, die uit Milaan kwamen, verklaarden zich aldus „voor altijd" te heb ben laten ketenen om er zeker van te zijn dat zij „hun leven lang" nauw aan elkander verbonden zouden blijven. ten aangeworven werden uit Duitse krijgsgevangenen in Rus land De Oostduitse officieren en manschappen zijn zelfs begonnen uniformen van Russische snit te dragen en ook de Russische wij ze van marcheren waarbij de armen hoog voor het lichaam op. gezwaaid worden, heeft zijn in trede gedaan. GENUA. De kapitein van het Italiaanse schip „Giulio Ce- sare" deed gisteren een griezelige ontdekking. Hij vond een 42- jarige Poolse diplomaat dood in zijn hut. De man, die Brozek heette, maakte volgens de passagiers een zeer nerveuze indruk en zij deel den verder mede, dat hij door twee Russen werd „begeleid", die een hut naast Brozek hadden. Deze Russen waren diplomatieke koeriers. De politie weigert tot nu toe nog iedere inlichting. NEW YORK. Generaal Eisenhower heeft Martin P. Dur- kin tot minister van Arbeid en Sinclair Weeks tot minister van Handel benoemd. Durkin (58 jaar), die uit Chi cago afkomstig is, staat thans aan het hoofd van de internatio nale unie van loodgieters. Hij is katholiek. Weeks (59 jaar) is president van de raad van beheer van de zilverfabriek „Reed and Barton" te Taunton (Massachisetts). Te vens is hij directeur van de „Gi- lette"-fabrieken. GOA (K.N.P.) In Goa (In dia zijn Maandag de feestelijk heden begonnen ter herdenking van het vierde eeuwfeest van St. Franciscus Xaverius' sterfdag. De plechtigheden in Goa concen treerden zich in de kerk van Gosü waar relikwieën van de grote missie-apostel worden be waard. De drie herfstmaanden Sep tember, October en November van dit jaar, zijn ongekend koud geweest. Te De Bilt was de gemiddelde temperatuur van 73 van de 91 dagen, die dit drietal maanden telt, onder normaal. De gemid delde temperatuur van dit tijd vak bedraagt slechts 7.6 graden Celsius tegen 9.7 graden Celsius normaal. Een zo koude herfst was sedert 1805, toen de gemiddelde temperatuur 7.5 graden Celsius bedroeg, niet meer voorgekomen. Te De Bilt kwam op 17 dagen vorst voor tegen 10 dagen nor maal, zelfs was er een dag, waar op de temperatuur voortdurend onder het vriespunt bleef. Dit komt in de herfst zeer zelden De typhoon, die Zondag de Zuid-Afrikaanse stad Alber- tynsville teisterde, heeft aan meer dan dertig personen het leven gekost. Meer dan vijfhonderd gewon den, waaronder velen zeer ern stig, wachten nog op genees kundige hulp, die vanuit het na burige Johannesburg toestroomt. De meeste mensen werden ge wond, toen zij in paniek hun huizen uitstormden en op straat getroffen werden door rondvlie gend puin en hout. Meer dan vijfhonderd huizen zijn geheel vernield, honderden anderen beschadigd. Overal in de omtrek ligt dood vee. Broek bij Joure (Friesland) had vandaag de primeur van de eerste hardrijderijen op de schaats voor mannen in dit sei zoen. De wedstrijden werden gehouden op ondergelopen landerijen, die in deze tijd van het jaar veel in die streek voorkomen. In de voorste baan ziet u Zijlstra uit Bergum, in de achterste baan Metselaar uit Wieringen. SOUTHAMPTON. De zaak tegen de 52-jarige Nederlandse zeeman Franc Kuhbauch, die er van beschuldigd wordt op 8 Nov. j.l. aan boord van het Britse tankschip „Vivien Louise" een landgenoot te hebben vermoord, is naar het Assizenhof verwezen. HOEK VAN HOLLAND Gisteren heeft een duiker van Van der Tak's bergingsbedrijf in opdracht vanRijkswaterstaat op nieuw een onderzoek naar het wrak van de Faustus ingesteld en een boei aangebracht op het achterschip. Over de gehele leng te van het schip, waarvan de mo gelijkheid aanwezig is. dat het gebroken of verbogen is, zullen nog meer boeien worden aange bracht, waardoor opnieuw gedo ken zal moeten worden De taak van de duiker is bovendien om de plaatsen te markeren, waar de buizen moeten worden aange bracht die boven water uitsteken, waardoor men controle op de gelijkmatige daling van 't wrak verkrijgt. Opnieuw is komen vast te staan, zulks overeenkomstig de rapporten van de Kon. Marine, dat het wrak met de masten naar zee gekeerd ligt. Berichten als zou er beweging in het wrak zitten, worden door de Rijkswaterstaat ontkend. Het wrak ligt volkomen vast in de bodem en er is geen sprake van, dat door de beweging van éb en vloed enige wijziging in de lig ging is opgetreden. Wanneer er met zuigen kan worden begon nen, is nog niet te zeggen. De berechting van Kuhbauch zal begin volgend jaar plaats vinden. Voor de politierechter in Southampton werd Kuhbauch, die deel uitmaakte van de beman ning van de 9912 ton grote tan ker, er van beschuldigd een mede lid van de beïnanning, de 32- jarige Nederlander Theodore Wildschut tijdens een ruzie in de Rode Zee te hebben vermoord. Kuhbauch werd overgebracht naar het Britse troepenschip „Em pire Windrush", dat hem in South ampton aan de Engelse politie uitleverde. De aanklager, J. M. Evelyn, zei, dat de ruzie was uitgebroken in een hut, die de twee mannen deelden. Kuhbauch zou, na zich met een mes te hebben gewa pend, dat gebruikt werd voor het doorsnijden van touwen, de hut hebben verlaten, Wildschut ach terna. De beide mannen raakten slaags en vielen. „Men zag, hoe Kuhbauch Wildschut met het mes stak", aldus Evelyn. Enkele an dere leden van de bemanning haalden de vechters uit elkaar, doch Wildschut overleed. Kuh bauch verklaarde onschuldig te zijn. SCHELLIINGWOUDE De scheepvaart op het IJsselmeer ondervindt reeds veel hinder van het daar aanwezige ijs. Hoewei van bijna alle plaat sen langs de IJselmeerkust ijs gemeld wordt, komt het het meeste voor bij de IJ-toren tot Marken en op het buiten-IJ. Zeer sterke motorschepen heb ben de grootste moeite er door te komen. Voor de zeilvaart en voor schepen met hulpmotor is het onmogelijk nog te varen. Vier motorschepen, die van daag te Schellingwoude binnen kwamen, hebben de hulp van een sleepboot moeten inroepen, daar zij niet meer voor- of ach teruit konden. NEW YORK De gehele niet-communistische wereld heeft Maandag in de Verenigde Naties een ongekende eenheid gedemonstreerd met betrekking tot de Koreaan se kwestie. Nadat het voornaamste artikel van het plan van India met 54 tegen 5 stemmen was aangenomen, kwam de Indische resolutie in haar geheel in stemming. 53 landen stemden vóór, de vijf communistische landen tegen. Nationalistisch China onthield zich van stemming. Vlak voor de stemming in de politieke commissie der V.N. had Wisjinski alle hoop die nog op een overeenkomst in Azië mocht hestaan, de bodem ingeslagen Barend Hoogeveen, de chauf feur van het Koninklijk Paleis, die gisteren de dag herdacht, dat hij 25 jaar als chauffeur bij het Hof in dienst is, is gister morgen ten paleize wegens dit feit gehuldigd. Op een bijeen komst van het gehele personeel departementshoofden en leden van de hofhouding ook Hare K.H. Prinses Wilhelmina was aanwezig heeft H.M. de Ko ningin de „zilveren" chauffeur toegesproken en hem dank ge bracht voor zijn trouwe toewij ding gedurende deze 25 jaar betoond. H.M. overhandigde Ba rend Hoogeveen daarna de zil veren medaille van de Huisorde van Oranje Nassau. Gistermid dag had op een receptie in ho tel „Eemland" te Soest de hul diging door het personeel plaats. door India en de voornaamste Indische gedelegeerde, Krishna Menon. grievend over de hekel te halen. Menon, de auteur van het plan, had op Wisjinski een be roep gedaan om het uit naam van de vrede te aanvaarden, maar de Russische gedelegeerde noemde dit beroep „belachelijk" en „pathetisch". „Wij laten ons niet meeslepen door valse en onechte oproepen tot eenheid, om op die manier aller ogen op ons te vestigen", zei hij. „Neen. de ogen zijn op u gevestigd, mijnheer Menon. Door uw reso lutie tracht u de mensen naar de afslachting van een oorlog te drijven. Op zijn best. mijnheer, bent u een dromer, en op zijn ergst begrijpt u uw eigen positie ten aanzien van de Amerikanen niet." In het plan-India wordt in overeenstemming met het Wes terse standpunt vastgesteld dat geen enkele gevangene in Korea tegen zijn wil gerepatrieerd zal worden. De krijgsgevangenen zuilen na het sluiten van een wapenstilstand onder de verant woordelijkheid komen van een neutrale terugzendingscommissie van vier mogendheden. Zou deze na dertig dagen nog geen over eenstemming hebben bereikt. BREDA, 1 Dec. Nog steeds is het lijk van de Roosendaalse chauffeur M. van Beek, die door de Rooscndaler M. om het leven zou zijn gebracht, niet gevonden. Het voortdurende dreggen heeft niet het verwachte resultaat op geleverd, met als gevolg, dat ver scheidene vragen zijn gerezen en twijfel is ontstaan omtrent de door de dader afgelegde verkla ringen. De echtgenote van van Beek is gistermiddag door de Officier van Justitie opnieuw verhoord. Nadat er aanvankelijk geen enkel bewijs was van mede plichtigheid, is nu komen vast te staan, dat er sprake is ge weest van uitlokking van de moord. Want het staat vast dat er een moord is gepleegd en men heeft de bekentenis van M., dat hij de dader is. Maar de twijfel aan diens mededeling, dat hij het lijk in het water heeft geworpen, stijgt met ieder uur, dat tever geefs gezocht wordt. De Officier van Justitie gelooft niet meer in een lijk in de Vliet. Het lijkt hem waarschijnlijker dat de vermoorde chauffeur in mootjes is gehakt en in een zak verborgen is. Ook het feit dat de moordenaar knecht was op het Roosendaalse abattoir leidt tot deze vermoedens.... dan zullen de Verenigde Naties zich hun lot aantrekken. Alle krijgsgevangenen zouden op te voren aangegeven punten in een gedemilitairiseerd gebied ter be schikking van de teruzendings- commisSie moeten worden ge steld. Een Russisch amendement, waarin werd verklaard dat alle krijgsgevangenen na vastlegging hunner persoonlijke gegevens „onverwijld naar hun gebieden van herkomst moeten worden teruggezonden" werd met 50 tegen 5 verworpen. De resolutie van India gaat nu naar de plenaire zitting van de Algemene Vergadering der V.N. die Woensdag bijeenkomt ten einde de definitieve goedkeuring zo spoedig mogelijk te verlenen. DEN HAAG, 1 Dec. (K.N.P.) Gehoor gevend aan de wens van Z.Em. Kardinaal Fumasoni Bion- di, prefect van de H. Congregatie tot Voortplanting van het Geloof, en in navolging van vele andere landen, spoort het Nationaal Be stuur van de Priestermissiebond ook zijn leden aan de feestdag van de H. Franciscus Xaverius (3 December) te vieren als hun jaarlijkse Pricstermissiedag: een dag van bezinning en van echt priesterlijk gebed voor de uit breiding van het Rijk Gods. WENEN (K.N.P.) Het Mi nisterie van Binnenl. Zaken in Hongarije heeft op verzoek van de Russische autoriteiten 32 Katholieke kerken langs de grens van Oostenrijk en Joego slavië in beslag genomen. Dit meldt de Weense correspondent van het Ierse Katholieke week blad „The Standard" Speciale afdelingen van het Rode Leger hebben de kerken en bijbeho rende pastorieën betrokken en richten ze in als radarstations. Volgens zekere berichten zou ook de kathedraal van Pees dooi de militairen in gebruik zijn genomen; zeker geldt dat voor de toren. De St. Stephanuskerk van een dorpje 15 km ten zui den van Pecs is als bioscoop van het Rode Leger ingericht. TEL AVIV In betrouwbare kringen te Tel Aviv heeft men uit Praag vernomen dat de af gelopen twee weiken in Tsjecho- Slowakije 200 Joden zouden zijn gearresteerd Zij zouden naar ar beidskampen in de buurt van Moravska-Ostrava zijn gezonden. BERLIJN Het Oostduitse nieuwsbureau A.D.N. heeft Maandag bekend gemaakt dat de Amerikaanse soldaat Blake op zijn verzoek politiek asyl in Oost-Duitsland is verleend. 1

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1