Oudercomité's gewenst ook aan onze scholen RADIO „dE?e Valtnautomatiek onder de Winkelsluitingswet? Financiën en Economie HOE ZIJ TOT STAND KOMEN EN WAT ZIJ KUNNEN DOEN programma Duits Episcopaat nooit pro eenheidsvakbeweging geweest UW PUZZLE AIS" Niet „kankeren" Rondom de aardbol De Waal wast nog steeds Beursoverzicht De betere benzine voor vandaag Pagina 4 Donderdag 4 December 1952 (Van een bijzondere medewerker) IN 'T AUG.-SEPT.-NUMMER van „Het Schoolbestuur" van dit jaar vindt men gepubliceerd de tekst van het Re glement voor Oudercomité's aan R.K. Scholen. Dit reglement maakt het mogelijk dat ook de ouders van leerlingen aan een R.K. School voortaan via een ouder comité hun interesse kunnen tonen vóór en invloed kunnen uitoefenen óp de school van hun kinderen. Voor deze mogelijkheid mogen we dankbaar zijn. Meer dan bij het openbaar on derwijs, waar tal van z.g. Ouder commissie niet alleen een be tere samenwerking tussen ouders en onderwijzers, maar door di verse vormen van medewerking met de school ook een gunstige invloed op het onderwijs be werkstelligen, staan de onder wijzers van de Katholieke school doorgaans te zeer gescheiden van de ouders van hun leerlin gen. Toch is voor de opvoeding van het kind en ook voor het onder wijs een nauwere samenwerking tussen huis en school van groot belang en alleszins gewenst. Eigenlijk moeten alle instanties die zich met de opvoeding van kinderen bemoeien de Kerk, school, jeugdbeweging gere geld en voortdurend met de eigenlijke opvoeders van, het kind de ouders contact houden. Zover z ij n we echter nog niet Er is nu echter wel de moge lijkheid tot vorming van ouder comité's die een meer intense en doeltreffende samenwerking tussen ouders en onderwijzers beogen. WÜ hopen dat ze spoedig tot stand komen en dat er binnen korte tijd geen enkele katholie- ke school meer is zonder een actief Oudercomité. Voor de belangstellende ouders volgt hieronder nog een ant woord op twee vragen: 1. Hoe komt een Oudercomité tot stand? Volgens het reglement worden de Oudercomité's opgericht op initiatief van de schoolbesturen. Op het zelfstandig nemen van zo'n initiatief door een school bestuur hoeft echter niet te wor den gewacht. Tal van schoolbe sturen die met de exoloitatie van hun school al werk genoeg hebben zullen blij zijn, als hun voor de oprichting van een Oudercomité een behulpzame hand wordt toegestoken. Ouders, die zich interesseren voor zo'n comité, kunnen begin nen met eens te gaan praten VRIJDAG 5 DECEMBER 1952. HILVERSUM I, 402 m. 7.00—24.00 KRO 7.00 Nieuws; 7.10 Gramofoonmu- ziek; 7.45 Morgengebed en Litur gische kalender; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gramofoon muziek; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 Gramo foonmuziek; 9.45 Schoolradio; 10.00 Gramofoonmuziek; 10.25 Symphonie-orkest en solisten; 11.00 Voor de zieken; 11.40 Gra mofoonmuziek; 12.00 Angelus; 12.03 Metropole orkest en soliste; (12.3012.33 Land- en tuinbouw- mededelingen)12.55 Zonnewij zer; 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws; 13.20 Militaire causerie; 13.25 Zang en orgel; 13.45 Voor de vrouw; 14.00 Omroeporkest; 15.00 Piano, tenor en instrumen taal trio; 15.45 Gramofoonmu ziek; 16.00 Voor de zieken; 17.00 Voor de kinderen; 17.45 Franse chansons; 18.00 „Meer witte Pie- terlieden gevraagd", causerie; 18.15 Tiroler orkest; 18.30 Amu sementsmuziek; 18.52 Actualitei ten; 19.00 Nieuws; 19.10 Uitslag Kinderpostzegelwedstrijd; 19.30 Gramofoonmuziek; 20.25 De ge wone man zegt er 't zijne van; 20.30 Oude St. Nicolaasliedjes; 20.50 Militaire causerie; 21.00 Gramofoon; 21.10 „Meer witte Pieterlieden gevraagd", cause rie; 21.25 Amusementsmuz. 22.00 uur Operamuziek; 22.45 „Ik ge loof in ene, heilige Katholieke Kerk", causerie; 23.00 u. Nieuws; 23.1524.00 Gramofoon. Hilversum II. 298 m. 7.00 uur VARA; 10.00 VPRO, 10.20 uur VARA, 12.00 AVRO. 16.00 uur VARA, 19.30 VPRO, 21.00 uur VARA, 22.40 VPRO, 23.00— 24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.10 Gramofoon; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.33 u. Gramofoon; 8.00 Nieuws en weer berichten; 8.18 Gramofoon; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.05 Gramo foon; 9.40 Voor de kleuters; 10.00 „Thuis", causerie; 10.05 Morgen wijding; 10.20 Gramofoon; 10.30 Schoolradio; 10.50 Orgel en zang; 11.25 Radiofeuilleton; 11.45 Vo caal dubbelkwartet; 12.00 Hon gaarse en Roemeense muziek; 12.30 Land- en tuinbouwmedede- lingen; 12.33 Sport en prognose; 12.48 Gramofoon; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen of gramo foon; 13.20 Dansmuziek; 14.00 u. Kookpraatje; 14.20 Pianoduo; 14.45 Voordracht met muzikaal intermezzo; 15.05 Altviool en pia no; 15.30 Voor de jeugd; 16.00 u. Gramofoon; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Promenade-orkest, theater koor en solisten; 17.30 Felicita ties; 18.00 Nieuws; 18.15 Sinter klaasprogramma 19.10 Uitslag kinderpostzegelactie; 19.30 u. Mo reel beraad, causerie; 19.45 Voor dracht; 20.00 Nieuws; 20.05 Bal laden en volksliederen; 20.30 u. St.-Nicolaassurprise; 21.00 Com munity Singing; 21.25 Gramofoon 21.30 Cabaret; 22.00 Dansmuziek; 22.40 „Vandaag", causerie; 22.45 Avondwijding; 23.00 u. Nieuws; j 23.15—24.00 Gramofoon. met het schoolbestuur, of, nog beter, met het schoolbestuur en het onderwijzend personeel samen. Ook is het natuurlijk mogelijk dat het onderwijzend personeel zelf het initiatief neemt en hiervoor belangstelling en medewerking vraagt van hel schoolbestuur en de ouders. Zulks kan het best geschie den op een bijeenkomst van de ouders. Op het platteland zal het samenbrengen van alle ouders gemakkelijker zijn dan in de stad. maar met een beetje propaganda en persoonlijke be- invloeding van. de kant van het ouderwijzend personeel en reeds geïnteresseerde ouders, is het zeker ook in de stad mogelijk, een flinke bijeenkomst van ouders te krijgen. Als op een dergelijke ouders- vergadering het belang en de betekenis van een Oudercomité zijn uiteengezet en het reglement er voor is besproken dan komt zo'n comité zeker tot stand. Een regeling zal echter moe ten worden getroffen ten aan zien van de financiën, waarin het reglement niet voorziet. Het zou wellicht een goede vorm voor een doelmatig functionne- ren en financiëren van een Oudercomité zijn, als alle ouders van een bepaalde school zich verenigingen in 'n „Schoolvereni ging" en daarvoor jaarlijks een matige contributie offerden Uit deze contributie zouden dan de kosten van vergaderingen van de schoolvereniging en het Oudercomité worden bestreden. Voor de grotere uitgaven, die het comité wel eens zou kunnen hebben, zal in een volgend ar tikel nog een bron worden aangegeven. 2. Wat kan een Oudercomité doen? De schoolvereniging, die dus alle ouders van de school omvat, vergadert minstens twee keer per jaar; de eerste keer in het begin van het schooljaar, de tweede keer een maand of negen later. De eerste bijeenkomst, waarop o.m. het Oudercomité voor het lopende schooljaar wordt ge vormd door voor elke leerlingen klasse een vertegenwoordiger uit de ouders te kiezen, zou het ka rakter kunnen hebben van een instructie-avond, om de ouders geleidelijk aan vertrouwd te ma ken met verschillende problemen van opvoeding en school. Deze instructies of inleidingen dienen gegeven te worden door zeer deskundige sprekers of spreeksters. Geschikte onderwer pen voor behandeling op deze avonden zijn: huiswerk, het zit ten blijven, achterlijke kinderen, begaafde kinderen, moeilijke kin deren, moeilijke ouders, school rapporten. kinderangst, zenuw achtige kinderen, voorlichting bij studie- >en beroepskeuze, op voeding tot zelfstandigheid en verantwoordelijkheid. lichame lijke opvoeding, handenarbeid, spreekonderwijs, enz. Geen „kankeravonden" Deze avonden mogen nooit of te nimmer „kankeravonden" worden d.w.z. door ontstemde ouders worden benut om hun ontevredenheid over de school of een leerkracht te luchten. Wie meent verongelijkt te zijn of zich te moeten beklagen over een slecht rapport, te lage vlijt- of gedrageijfers, te veel straf voor zijn kind e.d„ wende zich allereerst tot de betrokken klas seonderwijzer. Als hij daar eens rustig mee praat en tegenover het inzicht van de onderwijzer zijn eigen kijk op het geval stelt, zal in de meeste gevallen de mist tussen deze twee opvoeders spoe dig zijn opgetrokken en zullen de ouders de onderwijzer en deze laatste het kind beter be grijpen en waarderen. En mocht zo'n onderhoud met de leerkracht niet naar wens verlopen, dan is er altijd nog de mogelijkheid, het geval in kwestie te bespreken met het hoofd der school, die zeker een oplossing van de moeilijkheid zal weten te vinden. Met persoonlijke aangelegen heden of kwesties dus nooit naar een ouderavond. De instructieavonden dienen ter voorlichting omtrent moder ne paedagogische problemen. Laten de ouders door vragen te stellen en deel te nemen aan de besprekingen zelf. ook een steentje bijdragen tot oplossing van de vraagstukken van het onderwijs. Nederlander zeilde naar nieuwe toekomst AUCKLAND, 3 Dec. )A.P.) De Nederlander Dick Tober is hier vandaag in zijn 8.5 ton grote stalen jacht „Onrust" uit Neder land aangekomen. De reis, welke hij alleen gemaakt heeft, heeft 15 maanden geduurd en de laatste etappe van Tonga 18 dagen. De 27-jaar oude Tober zei in deze 15 maanden meer van de wereld gezien te hebben- dan de meeste mensen in hun gehele leven. Zijn mondvoorrraad was voldoende voor een reis van twee jaar 'geweest. Tober wil nu in Nieuw Zee land igaan werfken. maar het moet een baan op het land zijn, want, zo vertelde hij, hij heeft zijn ge hele leven 'last van zeeziekte ge had. Tober, die in. Wonmerveer ge boren werd, heeft tien jaar ge spaard voor deze reis. In Augustus van het vorig jaar nam hij afscheid van zijn ouders en zeilde de pieren van IJmuiden uit voor het eerste doel van zijn reis over de Atlantische Oceaan, door het Panamafcanaal en over de Grote Oceaan. Streeklaboratorium op Walcheren De gemeenteraad van Middel burg heeft een crediet van 60.000,verleend voor de bouw van een gemeentelijk laboratori um voor de volksgezondheid, waarvan de gehele streek zal kunnen profiteren. Alle zieken huizen en artsen in Zeeland zul len voor het diagnostisch onder zoek ter herdenking en opsporing van ziekten van het laboratorium gebruik kunnen maken. Aan de provincie is een verzoek gericht om de kosten verbonden aan de inrichting van dit streeklabora torium te dragen. KEULEN, 3 Dec. (K.N.P.) De Duitse bisschoppen zijn nooit voorstanders van een neutraal eenheidsvakverbond geweest, heeft Kardinaal Frings, aartsbis schop van Keulen, in zijn hoeda nigheid van voorzitter der Duitse bisschoppenconferentie van Ful- da, officieel medegedeeld. De op richting van de thans nog be staande algemene en formeel- neutrale vakvereniging in West- Duitslamd, aldus Kardinaal Frings, geschiedde zelfs tegen de uitdrukkelijke wil van het Duitse Episcopaat. Op 16 Augustus 1945 hebben Mgr. Berning, bisschop van Osna- briiok, en Mgr. Jager, aartsbis schop van Paderlborn, een onder houd gehad met de Engelse ge neraal Teimiple, als woordvoerder van het geallieerde opperbevel] in West-Duitsland. De beide bis schoppen (kwamen in opdracht van het Duitse Episcopaat het herstel bepleiten van de confes sionele vakverenigingen, die door Burgemeester van Moordrecht De heer H. C. Vermaat is be noemd tot burgemeester van Moordrecht. Sedert 1946 was hij burgemeester van Giessendam. DOOR HET VENSTER... Het scapulier is een sacra mentale, een door de Kerk ge wijd en door Maria's beloften gewaarborgd teken, waardoor de mens zich onder haar bijzon dere bescherming stelt tegen allerlei gevaren naar lichaam en ziel: een tastbaar beleden: „Onder uwe bescherming ne men wij uw toevlucht. Maar 't is geen talisman, geen magisch amulet, dat onder alle omstan digheden helpt. Tegen mensen, die het niet zo nauw nemen en bij ongelukken het scapulier van laksheid beschuldigen, zeg ik: Als uw leven er niet naar is, dan ontkracht ge zelf uw sca pulier. Uw godsdienstig leven steunt niet op uiterlijkheden, maar de uiterlijke dingen heb ben kracht door de innerlijke overtuiging. de Nazi's verboden en van hun bezit beroofd waren. De Engelse generaal deelde de bisschoppen hierop mede, dat de geallieerde bezettangsautoriteiten besloten hadden slechts één neutraal vak verbond in West-Duitsland te er kennen. Daarbij zouden zich ook de Katholieken en Protestantse arbeiders hebben aan te sluiten. Toen de bisschoppen hun be zwaren hiertegen wilden kenbaar maken, zeide de generaal, dat hij hierover geen enkele discussie kon toestaan. De beide Duitse bisschoppen, zo besloot kardinaal Frings zijn mededeling, hebben daarop aan het onderhoud een einde gemaakt en zijn als uiting van protest, hierop ogenblikkelijk vertrokken. Verduistering van f 18.000 De Maastrichtse Rechtbank heeft de 21-jarige assistent-boek houder P.J.H.T. die in dienst was bii de firma Houtappel, ijzerhan del te Maastricht, veroordeeld tot anderhalf jaar jeugdgevangenis- straf, wegens verduistering van f 18.000 ten nadele van deze firma De jongeman, die door zijn chef belast was met het zelfstandig kasbeheer en daarop nooit enige controle kreeg, heeft in tien maanden tiid de bijna 20.000 gul den in grotere en kleinere bedra gen verduisterd door knoeierijen in de boeken en door het afgeven van gefingeerde bonnen. Het geld heeft de jongeman aan snoep reisjes in binnen- en buitenland en aan allerlei luxe- en weelde- uitgaven verbrast. De eis was twee jaar jeugd gevangenis, waarop Mr Jos Stroom clementie had bepleit. Atoomenergie in Canada OTTAWA. 3 Dec. (A.P.) De minister van handel C. D. Howe heeft vandaag in een interview verklaard dat de Canadese rege ring voorbereidingen treft om atoomenergie voor commerciële doeleinden te gaan gebruiken binnen de komende vijf jaar.. Howe zei, dat in die tiid atoom kracht verkrijgbaar zal zijn en de autoriteiten zijn reeds bezig na te gaan hoe het publiek dan te bedienen. Advertentie Op verzoek van de Zaanse ban ketbakkers J. H. L. en J. B„ die zich gisteren voor de Politierech ter te Haarlem zouden moeten verantwoorden wegens het na sluitingstijd verkopen door mid del van automaten, werd de be handeling van hun zaak wegens de Sint Nicolaasdrukte uitge steld. De Politierechter behandelde wel een soortgelijke zaak tegen de Haarlemse bakker M. A. W. wien ten laste was gelegd, dat hij op 17 October na winkelsluiting gebakjes had verkocht uit zijn automaten. De Officier van Justitie, mr. J. Wiarda, noemde de automaten een verlengstuk van de winkel en achtte het ten laste gelegde bewezen en strafbaar. Aangezien het een principiële zaak betreft Gisternacht is de Waal voor Nijmegen ruim 30 cm. gewassen, zodat de stand gisterochtend ruim 12 meter plus N.A.P. was. De kade ligt nu bijna een meter on der water, het verkeer langs de rivier is voor voertuigen ge stremd. Van de Boven-Rijn werd gis terochtend alleen aan de uiterste punten: Rheinfelde en Basel nog betrekkelijk sterke was gemeld. Maar meer naar beneden, o.a. in Mannheim en ook in Bingen, was lichte val. De Moesel voerde blijk baar minder water aan, want Trier gaf gisteren een was aan van 55 cm., terwijl Koblenz nog 16 cm. was meldde. Keulen had gisteren nog 44 cm. was, zodat Nijmegen en Lobith in de loop van de dag nog wel 20 cm. was konden verwachten. Het lossen van schepen zal in Nij megen nog alleen aan de hoge kade geschieden. Alle uiterwaar den staan blank. Cl eiste hij een heehtenisstraf van één dag voorwaardelijk met een proeftijd van één jaar. De verde diger mr. D. den Hollander uit Amsterdam, was van mening, dat een automatiek geen winkel is. Het is volgens hem een Horeca bedrijf, dat volgens de Commissie Woltersom niets met de detail handel te maken heeft. De automatiek valt dus niet onder de Winkelsluitingsverorde ning en daarom vroeg pleiter vrijspraak. De Politierechter schorste de zaak tot 22 December a.s. om nadere inlichtingen te verkrijgen van de verbalisant over de inrichting en werkwijze van het betreffende automatiek- bedrijf. Prof. Gerbrandy maakt het goed Prof. Gerbrandy, die reeds eni ge weken aan een middenooront steking leed is Dinsdag geope reerd in een Haags ziekenhuis. De operatie, welke van ingrij pende aard was, heeft een zeer bevredigend verloop gehad. De toestand van prof. Gerbrandy is goed. Gouden dienstbode Op Donderdag 18 December a.s. zal in de familie de Vries aan de Tuinstraat te Zaandam een bij zonder jubileum gevierd worden. Op die dag zal mej. Johanna Be rends vijftig jaar bij deze familie als dienstbode in betrekking zijn. Als 19-jarige kwam zij in dienst bij wijlen ds. J. A. de Vries, des tijds predikant te Hasselt (O.). TWEEDE KAMER Volgende week Buitenlandse Zaken De Tweede Kamer zal volgen de week in de middagvergade ringen van Dinsdag. Woensdag en Donderdag de begroting van „Buit. Zaken" behandelen. Ook de minister van „Overzeese Rijks delen" zal hierbij worden uitge nodigd. In de avondvergaderin gen komt de begroting van „Verkeer en Waterstaat" aan, de orde. Tekort in E.B.U. over November Volgens voorlopige gegevens heeft Nederland in de Europese Betalings Unie over de maand November 1952 een tekort van ca. f 9 millioen gehad, zo deelt de Nederlandse Bank mede. Over October bedroeg het tekort ca. f 3 millioen. Over Septem ber was er nog een overschot van f 3.7 millioen. Stijgende productie Bandar-Concern De Bandar Rubber-Maatschap pij heeft in November geoogst 158.000 kg. rubber, tegen 106.000 kg. in November 1951 en 87.000 kg. in November 1950. De pro ductie der eerste 11 maanden van dit jaar bedraagt 1.359.000 kg., vergeleken met 816.000 resp. 1.028.000 kg. in dezelfde periode van de beide vorige jaren. De Bandar Oliepalmen-Cultuur Maatschappij heeft in November geoogst 1860 ton olie en 505 ton kernen en in de eerste 11 maan den resp. 13.485 ton en 3.525 ton. In dezelfde periode van 1951 waren deze cijfers resp. 11.870 en 2.980 ton in, 1950 resp. 12.780 en 3.155 ton. Lening Gelderland ver overtekend De uitgifte van de 4 pCt. 30- jarige lening der provincie Gel derland, groot f 2 millioen, tegen pari, als onderdeel van een le ning van f 3 millioen, waarvan reeds f 1 millioen op inschrij- vingsvoorwaarden was geplaatst, is verscheidene malen overtekend. Java-Caoutchouc- Compagnie De Java-Caoutchouc-Compag- nie maakte óver 1951 een winst van, f 90.085. Voorgesteld wordt als definitief divivend te be schouwen het voorlopige divi dend ad 6 pCt.. dat is betaal baar gesteld op 10 September j.l. Over 1952 wordt een aanzien lijk hogere productie verwacht en voortzetting van de herbe planting der nog niet heront- gonnen arealen. Uit een voorlo pig opgestelde balans blijkt, dat geen devaluatieverlies zal wor den geleden. Het crediet van de Javase Bank werd in 1951 afgelost. De liquide middelen zijn thans voldoende om het bedrijf verder zelf te fi nancieren. De transfer over 1951 voor afschrijvingen en winst werd in Nederland ontvangen. Een desbetreffend verzoek over 1951 is dit jaar ingediend. Ambaloetoe keert 8 pet. dividend uit De directie van de Rubber Mij. Ambaloetoe deelt mede, dat in Nederland de winsttransfer 1951 is ontvangen, welke aan de winst van 1952 wordt toegevoegd Op grond daarvan hebben com missarissen en directie besloten een interim-dividend van 8 pCt. over het boekjaar 1952 beschik baar te stellen. Een slotdividend kan niet worden verwacht. Dit dividend is betaalbaar op 5 De cember 1952. Ook lening Bank Ned. Gemeenten aanzienlijk overtekend De uitgifte der N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten waarop Dinsdag de inschrijving open stond is ver overtekend. zodat een aanmerkelijke reductie zal moeten worden toegepast. Het betrof de uitgifte van f 12 mil lioen 4Vi pCt. 40-jarige obliga- tiën tegen 101 pCt. Goudvoorraad weer gestegen Voor de derde achtereenvol- kende maal is de goudvoorraad van de Nederlandse Bank geste gen. Volgens de verkorte belans per 1 December is er de afge lopen week weer een kleine f 58 millioen bijgekomen zodat goud en zilver tezamen thans meer dan f 1milliard bedragen. Het totaal aan goud en deviezen is hoewel de netto deviezen reserve iets is verminderd ge stegen tot f 3622.6 millioen. Sinterklaas heeft de bankbil- jettencirculatie krachtig doen stijgen, zodat de hoogste stand van het jaar bereikt werd. De grote eisen, die de aankopen van het publiek aan, de geldbehoefte stellen, deden de circulatie stij gen tot f 3044.6 millioen. AMSTERDAM 3 Dec. De feature van de beurs was van daag de flauwe stemming voor Kon. Olie. Als internationaal georiënteerd fonds is Koninklij ke uiteraard gevoelig voor de ontwikkeling in de landen, waar het concern zijn belangen heeft. Zeer grote 'belangen heeft het in Venezuela, dat het voornaam ste productiegebied van de Ko ninklijke is. De recente berich ten uit dit land over de gehou- dij verkiezingen en wat zich als nasleep daarvan heeft afgespeeld hebben dan ook enige ongerust heid verwekt, hoewel er van ernstige ongeregeldheden tot dus ver niet gesproken wordt. Het symptoom echter, na alles wat zich heeft voorgedaan in Iran en Irak was reeds voldoende om de koers van Koninklijke van daag in het ochtendverkeer om laag te doen tuimelen van 306 tot 302, waarop in het middag- verkeer een herstel volgde tot 3031/, dat zich echter met vol ledig kon handhaven. Er ontwikkelde zich een vrij drukke claimhandel. Claims Hol landse Bank Unie handhaafden zich op f 133.50. De claims van Ommeren deden hun intrede en werden eenstuk beneden de theorethisohe waarde verhandeld In de lappen Nedam ontstond een reactie. Gisteren verhandeld tot f 130 deden ze vandaag f116 tot f 121. Scheepvaartpapieren lagen gedrukt. De ware stem ming was niet aanwezig. Het leek wel alsof de markt zich niet aan de deprimerende in vloed van de Koninklijke kon onttrekken. Althans ook de ove rige internationale fondsen le den onder aanbod, speciaal Uni levers, die een deel van de re cente koerswinst moesten prijs geven. Cultuurfondsen waren wel bij zonder ongeanimeerd. Algemeen werden kleine verliezen geleden. Het beste hielden zich nog de Sumatra-tabakken. Bankfondsen waren vandaag niet veel veranderd. Nederland se Staatspapieren bewogen zich een kleinigheid beneden of juist op de 94 procent voor de beide toonaangevende soorten. Eind van de maand Naar aanleiding van het bericht dat binnenkort 't octaangetal van de benzine tot 7476 zal worden verhoogd, deelt de K.N.A.C. mede dat deze betere benzine tegen het einde van deze maand aan de pompen verkrijgbaar zal zijn. Zulks houdt onder meer verband met de distributie van deze betere benzine aan de pomphouders, het geen naar wordt aangenomen twee a drie weken zal duren. De nieuwe benzine met een •hoger octaangetal is klopvaster en de auto zal minder neiging tot pingelen hebben en beter „trek ken'. In de meeste gevallen kan de ontsteking dientengevolge vroeger gesteld worden (meer voorontsteking), het acceleratie vermogen wordt daardoor beter en het benzine-verbruik lager, aldus de toelichting van de K.N.A.C. PUZZLE No. 135 Horizontaal: I. en dergelijke 3. plaats van koop en verkoop 7. familielid 9. tijdperk II. ogenblik 12. lor 13. zangstuk 15. door twee deelbaar 18. kruipend gedierte 21. steenkoolproduct 23. opening 25. pers. vnw. (fr.) 26. zangnoot 27. de heren 28. en andere 29. land in Europa 32. opera 34. overeenkomst 37. paar 38. plaats in Azië 40. paard 41. schoenmakerswerktuig 43. eikenschors 45. pers. voornaamwoord 46. vette zelfstandigheid 47. bergruimte Verticaal: 1. water in Friesland 2. spoedig 4. ind. dakbedekking 5. zangnoot 6. grondsoort 7. kledingstuk 8. de somma van 10. slede 12. onbep. telwoord 14. pl. in Zeeland 16. hard geworden 17. mann. dier 19. zoals de akten getuigen 20. lange stok 22. bijb. naam 24. gelofte 30. soldatenkost 31 zangnoot 33 begrip 35. val 36. vruchtbare plek 57. kledingstuk 39. troefkaart 40. het romeinse riik 42 lidwoord 44. vogel OPLOSSING KRUISWOORD Oplossing Nr. 134 Horizontaal: 1 speer, 5 stunt, 9 oor, 10 rei, 11 l.o., 14 t.l., 15 rink, 17 roet. 18 Ot, 19 toren, 20 O.T., 21 os, 23 netel, 25 St., 26 paal, 27 neen, 28 do, 29 e.a., 31 ore. 35 nel, 36 stoom, 37 ranke. Verticaal: 1 sol. 2 poort 3 er, 4 r.r., 5 si, 6 ur, 7 netto, 8 til, 12 ent, 13 don, 16 kogel. 17 regen, 22 sport, 23 nar. 24 leb, 25 Sneek, 28 dos, 30 ale, 32 e.o., 33 o.m., 34 or, 35 N.N. Douane-unie DEN HAAG, 3 Dec. De re gering is van oordeel, dat ge streefd moet worden naar het zo spoedig mogelijk samenstellen van een Europese Douane-Unie. Het is echter duidelijk, dat deze Unie niet aanstonds tot een volle dige economische Unie kan lei den. Vooralsnog zal men niet alle producten waarvoor handelsbe lemmeringen bestaan geheel be hoeven vrij te geven. Wanneer de verhoging van het Europese le venspeil belemmerd zou worden moeten de handelsbelemmeringen echter zeker uit de weg worden geholpen. FEUILLETON: EEN ZONDAGSKIND 38. Tot driemaal toe lief) Theodoor om het gebouw heen, in de hoop mevrouw Legrande en Clarence ergens wachtende te vinden, maar de omgeving van de schouwburg lag doods en verlaten. Zij zullen reeds naar Zeist zijn afgereisd, naar tante Gonda, dat saaie voor wereldlijke mens met haar negen katten, stelde Theodoor weemoe dig vast. Hij liep eenzaam, in zijn kraag gedoken, naar de garage, waar hii zijn Lancia gestald had. De guitaar legde hij naast zich neer en met grote snelheid joeg hij door de nacht naar huis. Hij verlangde naar iets wat nauwe lijks bereikbaar was. Diep in de nacht kwam hij thuis. Hij voelde zich ellendig, zijn kop barstte bijna. Toen hij in bed kroop, was hij vastbesloten de Door Toon Kortooms hele bende er aan te geven tien der rijkste mannen van de Baro nie zouden niet in staat zijn hem van dit voornemen af te brengen. Hard studeren, einddiploma halen en dan zo gauw mogelijk uit Bre da weg, om er nooit meer terug te komen, behalve wanneer iemand van de oomzeggertjes jarig was. Hij sliep de hele nacht niet. In zijn hartstreek deed iets pijn, een flauwe pijn. Suf reed hij 's anderdaags naar school. Alles wat ze daar vertel den, ontging hem. In de namiddag zat hij te doezelen. Dat kon zó geen dag worden. Het eerst wat hij deed toen hii thuis kwam, was zijn guitaar wegsluiten. Punt. Af gedaan. Hij ging naar beneden. George, Mies en de kinderen zaten aan tafel. De kleine Foxhond, die TheodooT enige tijd geleden voor de kinderen gekocht had, omdat ze na die Barsoi steeds maar over een hond zanikten, zat totaal ingeburgerd op zijn hurken naast de stoel van de heer des huizes. Alles ademde vrede. Maar bij Theodoors bord lag een brief, zon der postzegel. „Die hebben ze een uur gele den gebracht", zei Mies. Theodoor nam hem op, keek vluchtig naar het gedrukte hoofd van de Verenigde Schouwburgen en stak de brief in zijn zak. Alle maal keken ze hem aan. Tot.de Fox toe, dacht hij. Hij moe«t een of andere aannemelijke ver klaring geven over die brief, an ders sliep het hele gezin vannacht niet. „Ja", zei hij, „die vriend bij wie ik altijd guitaar ga spelen, wil me met alle geweld op de planken hebben. Hij heeft relaties met de Verenigde Schouwburgen, ik ge loof een oom of zoiets. En die heeft ie nou zó opgejuind, dat de goeie man me al een paar keer gevraagd heeft, eens met hem te komen praten." „Waarom doe je dat dan niet?" vroeg Mies. „Ik heb wel andere dingen aan mijn kop. Over een paar maan den zit ik voor mijn examen," zei Theodoor bezorgd. „Hoe heet die oom?" vroeg George. „Als ik me met vergis, is dat dezelfde vent van wie ik mijn wagen heb. Jonkheer Menda van Daal moet hij geloof ik heten". „Die opgeblazen windbuil," schrok George. „Ken je hem?" „Ja," zei George nijdig en of! De rijkste vent van de Baronie, maar hij valt dood op een cent. Ik ben er eens geweest met het bestuur van de Sint Vincentius- vereniging. We hielden toen een inzameling voor de slachtoffers van de brandramp hier, nou een jaar of vijf geleden. Ik geef jou te raden wat hü zei!" Theodoor kon het niet geraden krijgen. „Hij zei," vervolgde George, „hebben ze me dan voor elk schoorsteenbrandje nodig?" Dat is ie ten voeten uit. Wat ik niet begrijp, dat is, dat er nog 'n fat soenlijk mens naar zijn schouw burgen loopt." George wond zich steeds meer op. Hij werd onredelijk en ziedde „Als jij het ooit in je hersens haalt om naar die vent te gaan, dan kom je er bii mij niet meer in. Ze moesten 'm Wat ze hem moesten vertelde de verbolgen huisvader niet; zijn kroost zat met open oren en mond te luisteren. Theodoor lachte in zijn hart om zijn broer. Hii zou George wel eens willen zien te genover die jonkheer en dan die twee samen in de enorme werk kamer! „Kom," zei (Theodoor, „dan ga ik maar wat studeren." Hij trok zich terug op zijn kamer en open de daar nieuwsgierig de brief. „Waarde," schreef de jonkheer, „hierbij je welverdiende honora rium. Voor volgend optreden wordt bedrag verdubbeld. Ver wacht je hedenavond tussen acht en negen te mijnen kantore, voor grote verrassing." Verbijsterd hield Theodoor het geld in zijn handen. Honderd vijf en twintig gulden! Een fabelach tig bedrag voor een half uur zin gen. Honderd vijf en twintig gulden van de gierigste man, die ooit door Gods goede zon besche nen is, zou George zeggen. Theo door keek langdurig naar het briefje van honderd. Langzaam stak hij het terug in de brief. Nu naar George gaan en dit onder zijn neus duwenen dan weer terugtrekken natuurlijk. Ach bah dacht Theodoor, wat maak ik me toch druk om dat vervloekte geld, alsof er geen belangrijker zaken zijn om je druk over te maken. Hij wist ergens een arm pastoorke zitten, die van zijn Bis schop de opdracht had gekregen een kerk te bouwen, een onmo gelijke taak voor dat pastoorke, die alles weggaf en op kapotte schoenen rondliep. Dit pastoorke zou je zielsgelukkig maken met zo'n gift. Het zou voor hem het begin zijn van de ton, die hü voor zijn kerk nodig had. Theo door aarzelde niet, hij nam een blanco envelop en een stukje pa pier en schreef: „van N.N. f25.- voor uw kerk". Toen dat gebeurd was, keek Theodoor naar de klok. Het liep tegen zeven uur. Een uur stude ren nog en dande grote ver rassing. Wordt vervolgd.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 4