i Dui tse Bondsdag stelt ratificatie weer uit lalj agers Twee Meteor-slra bij Eindhoven in botsing Verdachte van moord sloeg getuige in het gelaat ii Eén der piloten door schietstoel behouden Engeland zet het mes in defensie-uitgaven ddeel I I I ernard oomen DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Pinay won vertrouwen Ongerustheid stijgt snel Onrust in Venezuela Zaterdag avond ila gerijen CLAME n de week Firma v. d. Kamer laagste prijs notering rundvlees SKANTER balier Humanisme Vanavond strooiavond Verrassende wending in Bonn ZOON VAN FOSTER DULLES JEZUÏET De Euroland gekapseisd NEDERLAND GEEFT HET VOORBEELD Beslissing zal nu eerst tegen Pasen worden genomen Opwindende jacht op jonge Pool PRINS BERNHARD VERTROKKEN Ook kleding van andere kerkelijke prelaten versoberd Tumult in de rechtszaal De doodslag in Oosterhout voor de Bredase rechtbank Acht jaar geëist Oud wrak kwam te voorschijn Tweede Kamer uit ernstige critiek TEL. 2609 NDAG nturenfilm !R e. v. a. r c r over lig 14 jaar DONDERD. NACHT ior en ing 14 jaar g orst 1.p. p. ït Rookspek 1.40 de boterham: r. pekelvlees 0.80 r. lunchham 0.80 r. reel, ham 0.70 r. nnebaksham 0.65 pr. magere ham 1.00 ram jhouderham 0.90 0.80 jr. Bagon :r. smeerworst 0.50 leverw. 0.60 ALKMAAR 144 - Houttil 54 (EN HELDER keizerstraat 93 iVET s 2*1' kg 4.25 BORST kg. 1.30 ,'bronwerstraat 22 naar. - TeL 2783 r. lappen re lappen ippen e tuk ikt et p. 500 gr. 1.50 1.70 1.75 1.85 2.10 2.50 1.50 1.50 ARKENSVLEES t. lappen onaden ere lappen indeau :g mager spek ;g rundvet Lg renzel tg schapenvet .penvlees v.a. (ijsjes ikt half om •lijke metworst gram 1.50 1.65 1.80 1.90 7.50 4.75 4.75 5.— 1.30 1.50 1.50 1.— VGDALENENSTR. >ek Achterstraat ou je mond, man" ksmassa de brave hard voorbij zien n kuif?" „Nee, de brave knecht trouwens ook niet at waren dat voor iballers" antwoord- liet gezien," zei de ïeb van die hele •oit naar kijken en ieldverspillerij." i de mededelingen verder gaan. ijn", mompelde de eerst maar verder ■■■Hl NOORDHOLL/f Abonnementsprijs f6.20 per kwartaal, 12.07 per maand, f0.48 per week. inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m, minimum f2.50: in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn. Draafsingel 59. tel 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290: Alkmaar. Ritsevoort 52, tel 2046 K 2200: Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; schagen. Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Vrijfing 5 December 1952 48e Jaargang No. 12646 Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) EEN GEDEGEN BESCHOUWING van prof. dr. P. Smulders S.J. in net jongste nummer van het be langwekkende K.C.T. „Streven" over „Katholieke Verdraagzaam heid en het Humanistisch Ver bond" geeft ons aanleiding een paar gedachten naar voren te brengen over dit onderwerp. Deze kwestie is o.a. actueel, omdat van bepaalde zijde bepleit is en wordt, de „geestelijke" ver zorging van de z.g. onkerkelijken in het leger, bij de vloot en de luchtmacht, en onder de gevan genen, in handen te geven van Het Humanistisch Verbond. Pater Smulders zet breedvoe rig uiteen, op sterk gedocumen teerde gronden en met een vloed van bewijzen en aanwijzingen, dat de overtuigde christenen zon der twijfel een vrijwel unanieme afkeer van deze stap gevoelen. Twee vragen vloeien uit dit afwijzende standpunt voort. Op de eerste plaats, zou het niet goed zijn, de onkerkelijken tenminste iets te geven? Deze geestelijk ontwortelden vormen een ernstige bedreiging voor ons volksbestaan. Zij zijn een ge makkelijke prooi voor extremisti sche elementen en vormen dus ook een gevaar in de democratie. In de tweede plaats komt bij sommige gelovigen een zekere aarzeling tegen het streven-om- erkenning van het humanisme voort uit een zekere angst, om onverdraagzaam te zijn of te schijnen. De schrijver in „Streven" zet dan allereerst uiteen, dat het voor hem primair gaat om de nuchtere realiteit, daarna pas om de beginselen. De aalmoezenier en de predi kant betreden de gevangenis of de kazerne als zielzorger, maar de humanist als propagan dist. zegt hij o.m. Ten onrechte wordt er bovendien door de hu manisten van uitgegaan, dat on kerkelijken humanisten zijn. het geen pater Smulders, zacht ge zegd, „hoogst onwaarschijnlijk liikt". „Aan humanisten de geestelijke verzorging van de onkerkelijken toevertrouwen, zou betekenen, dat wie onkerkelijk is, wordt opgevoed om een godloochenaar te worden, zij het een zeer hu mane". Zo zou de huma nistische geestelijke verzorger inderdaad worden „een propa gandist van een bepaalde levens beschouwing bij degenen, die geen levensbeschouwing hebben." (Het Humanisme immers wil een levens- en wereldbeschouwing, „zonder uit te gaan van een per soonlijke godheid, aldus zijn be ginselverklaring en wie God principieel afwijst als uitgangs punt, doet niet anders dan Hem principieel loochenen.) Betogend, dat de schijnbaar re delijke wens van het Verbond dus zeer onredelijk blijkt, zet pater Smulders verder uiteen, dat aalmoezeniers en predikan ten tot kazernes en gevangenis sen worden toegelaten, omdat de Katholieken en Protestanten daar voor een normaal godsdienstig leven de priester en predikant niet kunnen ontberen. Dit geldt niet voor de Humanisten, vol gens de principes van hun eigen levensbeschouwing, doch zij be ogen wel, in de massa der on kerkelijken aanhangers voor hun „levensbeschouwing" te werven. Het Humanistisch Verbond zou eerst moeten aantonen, dat er een aantal Humanisten (niet en kel onkerkelijken) in het leger, in de eeyangenissen, in de DUW- kampen e.d., zitten, èn dat dezen geestelijke verzorging in huma nistische zin van node hebben. Zoals de zaken nu staan, al dus besluit prof. Smulders het eerste deel van zijn beschouwing, moet het verzoek van het H.V., om zijn verzorgers tot kazernes en kampementen e.d. toe te la ten, niet ernstig worden geno men, aangezien het niets meer schijnt te zijn dan een poging om onder de schutse van de Overheid propaganda voor een bepaalde levensbeschouwing te kunnen voeren. Ten aanzien van de vraag, wat men aan moet met de opvoeding der onkerkelijken, wijst de schrijver erop, dat de Overheid niet gerechtigd is. om die taak voor alle onkerkelijken toe te vertrouwen aan het 'Humanis tisch Verbond. Want zo hebben ook wij vroeger in verband met deze kwestie al eens opgemerkt, er is een principieel verschil tussen de zending der Kerken en die van het Humanistisch Verbond. De Kerken eisen voor zioh het recht op, geheel het volk te vormen, omdat zij daartoe een hogere zending hebben ontvangen, het H.V. daarentegen matigt zioh op eigen gezag dit recht aan. Wij lezen in de leerzame be schouwing van prof. Smulders voorts, dat de Overheid, voordat zij een soortgelijke taak in de volksopvoeding gaat toekennen als aan de Kerken, toch wel enige garanties zal moeten vra gen voor de deugdelijkheid van die opvoeding. Daar is alle reden voor! De christelijke eerbied voor de persoon bijv., die de grondslag van de moderne democratie uit maakt, berust hierop, dat iedere mens gezien wordt in zijn be trekking tot God Ook de Huma nisten belijden eerbied voor de persoon van een ander, maar deze eerbied mist de onwankel bare grondslag. God, op Wie be rust die volstrekte eerbied voor het mysterie van het mensen leven. „die een der kostbare vruchten van het christendom en één der grondslagen van onze Westerse beschaving is." De uitschakeling van God voert gemakkelijk tot ontluiste ring van de mens, dat hebben wii De hele week door heeft de Goede Sint over daken ge reden en visites afgelegd. Hij is ontvangen in Lutje broek en Rodeschool, in Den Helder en Roosendaal, in Leeuwarden, Zwolle en Groningen. Gisteren in Roosen daal nog. U had het moeten zien, hoe hij boven op een tank, geëscorteerd door een legertje zwarte Pieten op motoren, door de Roosendaalse straten knetterde. Heel Brabant leek uitgelopen om dat te zien. U begrijpt, dat het vermoeiende dagen zijn geweest voor de grijze bisschop. Dat hij desondanks nog tijd heeft gevonden gisteren een bezoek te brengen aan Hilversum, om zich daar via de Wereldomroep te wenden tot alle Neder landers, pleit voor zijn schier onuitputtelijk uithoudings vermogen. U ziet hem hier tijdens de uitze idi.ng, die over de gehele wereld kon worden beluister''' EINDHOVEN, 4 Dec. Hedenmiddag om ongeveer 20 minuten voor vieren zijn 20 km. ten Noordoosten van Eindhoven, bij Neder-Wetten, twee Gloster-Meteor straal jagers van de basis Soesterberg met elkaar in botsing gekomen en neergestort. Eén toestel kwam brandend neer. De piloot van het andere toestel wist met zijn para chute behouden de aarde te bereiken. In Eindhoven hebben velen het ongeluk duidelijk zien ge beuren. Beide toestellen werden bestuurd door reserve luitenant vliegers. Direct na de botsing hebben beide vliegers de schietstoel in werking gesteld. Beide zijn op hun stoel uit de cockpit van de toestellen geschoten, waarna de vliegtuigen alleen hun weg r.aar de aarde vervolgden. De ene machine brandde, de andere kwam min of meer in glijvlucht naar beneden, volgens ooggetui gen. De jagers kwamen in een weiland terecht, ongeveer 300 meter van elkaar verwijderd tus sen de plaatsen Nuenen-Boord en Nederwetten. Brokstukken van het brandende jachtvliegtuig kwamen wijd en zijd in de om trek neer. Van de vliegers is er een, door PARIJS, 4 Dec. De Franse Nationale Vergadering heeft haar vertrouwen uitgesproken in pre mier Antoine Pinay. Volgens officiële cijfers werd de motie van vertrouwen met 314 tegen 207 stemmen aangeno men De aanhangers van Generaal De Gaulle onthielden zich van stemming. Onmiddellijk nadat de motie was aanvaard, werd een begin gemaakt met de debatten over de begroting, die wellicht de hele maand December zullen duren. Pinay had de vertrouwens kwestie verbonden aan de on middellijke behandeling van de begroting. De begroting van 1952 kwam er pas in April door en ver oorzaakte de val van twee ka binetten: van premier René Ple ven en van premier Edgar Faure. Men had algemeen verwacht, dat Pinay vandaag zijn vertrou- wensmotie zou krijgen, doch de parlementaire waarnemers zijn er minder zeker van, hoe Pinay zal varen als hij morgen of Za terdag zijn tweede motie van vertrouwen vraagt. in bittere jaren drastisch erva ren! Een samenleving die God loochent, glijdt onvermijdelijk af naar onmenselijkheid en er be staat dus ernstig grond om te vrezen, dat „groeiende invloed van de humanistisohe wereldbe schouwing een systematische on dermijning van de zedelijke grondslagen van ons volksbestaan zou meebrengen." De schrijver zet in het slot van zijn tweede deel uiteen, dat christenen en mensen met historisch inzicht, het als een onverantwoord waag stuk beschouwen, aan het Huma nisme de mogelijkheid te bieden tot systematische propaganda. Wij zullen nader zien, in hoe verre volgens prof Smulders de levensbeschouwing van het Hu manistisch Verhond werkelijk neutraal kan worden genoemd en wat wij te denken hebben van het verwijt van onverdraag zaamheid. dat ons in deze kwes tie wordt tegengevoerd, om te besluiten met een positief woord tot de gelovige christenen ten opzichte van het probleem der wassende onkerkelijkheid en ont kerstening. nog niet opgehelderde oorzaak, niet in geslaagd met de para chute de aarde te bereiken. Hij is met de uitgeschoten stuurstoel in de nabijheid van een boer derij terechtgekomen. Hij werd levenloos aangetroffen. De bestuurder van het andere NEW-YORK (K.N.P.) De zoon van Eisenhowers nieuwbe noemde minister van Buitenland se Zaken, Foster Dulles, is inge treden in de orde der Jezuïeten. Reeds als student toonde de jonge Foster Dulles grote be langstelling voor de wijsbegeerte van Aristoteles en Plato en kwam hierdoor tot een nadere kennismaking met de leer van Augustinus en Thomas v. Aquino. Dit werd voor hem een aanlei ding tot het Katholicisme over te gaan. In de laatste jaren was hij als hoogleraar verbonden aan de Fordham Universiteit in New- York. niet in brand gevlogen toestel is met zijn parachute behouden neergekomen. Hij heeft, voor zo ver thans bekend alleen een verwonding aan een voet. De weersomstandigheden waren ten tijde van de-botsing, naar ooggetuigen menen, goed. TERSCHELLING, Het Duit. se schip Euroland, dat gisteren in de buurt van Terschelling op een mijn is gelopen, is in de afgelopen nacht gekapseisd. De sleepboot Holland 2 heeft de Eu roland, die bestemd was voor de sloop, opgegeven en koers gezet naar Terschelling. NEW YORK, De „New York Times" 'te commentaar leverde op de amendering van de Nederlandse grond wet om de overdracht van nationale bevoegdheid aan een supra-nationaal orgaan mogelijk te maken, schreef: Dit is een historisch prece. dent, waarvan de belang rijkheid ter nauwernood overschat kan worden. In een hoofdartikel schreef het blad: De Nederlandse re. gering heeft zichzelf aan het hoofd geplaatst van een stoet die niet alleen leidt naar eenmaking van Europa maar naar een transformatie van de idee van nationale souvereiniteit. Het blad vervolgde: De Nederlanders verdienen alle lof voor het nemen van een initiatief dat een pijnlijke schending van de traditie en een stout spelen op de toe komst betekent. BONN De Bondsrepubliek zal de Europese verdragen dit jaar niet meer ratificeren daar de fracties der rege ringspartijen het ter elfder ure nodig hebben gevonden zelf 'n uitspaak van het staatsgerechtshof over de grond wettelijke toelaatbaarheid der verdragen te vragen. Naar een woordvoerder van de West-Duitse regering mededeelde zal de beslissing van de Duitse Bondsdag over de verdragen thans waarschijnlijk eerst tegen Pasen kunnen worden genomen. De onverwachte koerswending van de regeringspartijen wordt in regeringskringen dan ook ge motiveerd als een poging om een kennelijk onvermijdelijke vertra ging zoveel mogelijk te verkorten. Zij willen onmiddellijk bij het gerecht een grondwettelijke uit spraak op korte termijn vragen, en wel in dier voege dat deze uitspraak voorrang zou hebben bij het lopende geding. In regeringskringen laat men er geen twijfel over bestaan, dat men zelf de nu gekozen uitweg uit de dreigende crisis „weinig elegant" vindt en moeilijk te LONDEN - Een jonge Pool is vandaag na een opwinden de jacht over het dak van de Amerikaanse Information Ser vice in Londen, door de po litie gearresteerd. De Pool liep verwondingen op, toen hii van het dak naar bene den viel en vier meter lager op een ander dak terecht kwam. Hii werd in het gebouw ont dekt door een werkster. De Pool snelde de trappen op en klom door een dakraampje op het dak. Hij bevindt zich thans in het zie kenhuis en voor ziin deur houdt de politie de wacht om hem te ondervragen zodra ziin toestand dat toelaat. NEW YORK, 4 Dec. Prins Bernhard is vandaag per vlieg tuig uit New York naar Amster dam vertrokken. Hij. is op de te rugreis naar Nedreland. Naar wij vernemen wordt hii van zijn reis door Zuid-Amerika hedenochtend op Schiphol ver wacht. verdedigen tegenover de publieke opinie. Binnen en buiten de Bondsdag werd deze verrassende ontwik keling begeleid door veel ru moer. Buiten demonstreerden honderden vrouwen, gezonden door communistisch georiënteerde vredesorganisaties, tegen de be wapening. Daarbinnen beschul- VATICAANSTAD (K.N.P.) De H. Congregatie der Riten heeft heden een decreet gepubli ceerd, volgens hetwelk de ver sobering in de kleding der kar dinalen, die op 30 November werd uitgevaardigd, eveneens van toepassing wordt verklaard op de kleding van de patriar chen, aartsbisschoppen en bis schoppen abten en andere gees telijken, die het recht hebben tot het dragen van een sleep. digde de socialist Arndt de rege ring er van, dat zij het land in een „catastrophale grondwets crisis" zou willen storten. Inmiddels waren de besluiten der regeringsfracties echter al genomen. Vrijdag, wanneer het parlement de verdragen in twee de lezing zal hebben aanvaard, willen de regeringsfracties ter stond datgene doen, waartegen zij zich tot nu toe hardnekkig hebben geweerd: het staatsge- reeht de practische beslissing over de ratificatie overdragen. Mount-Everest expeditie NEW DELHI. De Zwitserse legatie in India begint zich met recht ongerust te maken over de leden van de Everest-expeditie, waarvan reeds sinds lange tijd geen nieuws meer is vernomen. Een van hen verklaarde tegen over de pers: „Het is nu geen grapje meer, wanneer we u zeg gen dat we niets mee kunnen delen". De Zwitserse autoriteiten staan sceptisch tegenover de berichten van Nepalese reizigers, die be weerden dat de Zwitserse expe ditie de afdaling met succes heeft volbracht en thans op weg is naar de Khatmandoe. Zij zijn eerder geneigd het ergste te vrezen. (Van onze speciale verslaggever) BREDA, 4 December Na een meesterlijk requisitoir eiste de officier van justitie, mr. Hustinx, voor de Breda se rechtbank vandaag tegen de Oosterhoutse woonwagen bewoners J. B. en S. J. acht jaar gevangenisstraf wegens doodslag. Een bewogen zitting, waarin het tussen de verdachte B. en de getuige Snijders tot een ern stig incident kwam. als gevolg waarvan ook op de publieke tri bune een vechtpartij ontstond, ging daaraan vooraf. Op 24 Augustus 1950. de laat ste dag van de Oosterhoutse ker mis. was de 78-iarige A. Broe ders 's avonds in gezelschao\ ge raakt van een aantal woonwa genbewoners. Het gezelschap was na slui tingstijd in de richting Breda ge gaan. waar de oude man werd beroofd van zijn portemonnaie met zeven en een halve gulden erin. Later werd hii. omdat hii aangifte wilde gaan doen van de diefstal, in het Wilhelminaka- naal geworpen. De volgende dag werd ziin liik. verminkt door 'n scheepsschroef, gevonden. Kroongetuige H. Snijders ver klaarde. dat de twee verdachten de oude man over een hek in het kanaal hadden gegooid. Toen verdachte B. naast de getuige Sniiders moest komen staan verloor de man ziin zelf beheersing. Enorme klap „Die man is zelf een moorde naar". riep hii uit en daarna gaf hii Sniiders een enorm harde klap recht in diens gezicht. De president hamerde protesterend, maar een lawine van geweld en beweging brak los. Sniiders. die was gevallen, snrong op en wierp TERSCHELLING. De herfst stormen hebben de duinen van het eiland Terschelling zwaar aangepakt en bij die worsteling is een wrak aan de oppervlakte gekomen n.l. de resten van de Engelse driemastschoener „Re volving Light" welke op 18 Dec. 1902 verging. zich op de verdachte, maar een rechercheur wierp zich bliksem snel od de verdachte. Snijders werd gegrepen door parketwach ters. Maar ook op de publieke tribune braken de hartstochten los en grepen de twee partijen elkaar aan. doch vrii spoedig was de rust hersteld De middagzitting werd in hoofdzaak besteed aan het re quisitoir en de pleidooien van de verdedigers. Mr. Hustinx achtte het wettig en overtuigend bewijs geleverd en eiste 8 jaar tegen beide verdachten. Uitspraak over 14 dagen. CARACAS, 4 Dec. (A.P.) - Een minister heeft vandaag de tot de oppositie behorende Democratisch Republikeinse partij (U.R.D.) er van be schuldigd te pogen een alge mene staking uit te roepen. Hij zeide, dat er na de Zon dag gehouden verkiezingen hier en daar gewelddaden ge pleegd zijn. De politie in Caracas is door de leerlingen van twee scholen aangevallen en in San Pablo is een overval op het hoofdbureau van politie gepleegd. Hii beschul digde de U.R.D. er van alle za ken in Venezuela te willen slui ten en zei. dat de Dolitie op dracht gegeven is „met tact op te treden". LONDEN, 4 Dec. Premier Churchill heeft vandaag bekend ge maakt, dat Groot-Brittannië de begroting voor de defensie gaat besnoeien om zijn betalingsbalans te beschermen. Churchill legde er echter de nadruk op, dat „dit besluit geenszins inhoudt, dat Hare Majesteit's regering minder vastberaden zou staan ten aan zien van de verplichtingen, die zij krachtens het Noord-Atlantisch Pact op zich heeft genomen". Churchill deelde het boven staande in het Lagerhuis mee in een vooraf opgestelde verklaring over de defensiepolitiek. Hij zei, dat de defensie Groot- Brittannië het afgelopen jaar op een bedrag van 1.462.000.000 pond sterling was komen te staan. De zelfde hoeveelheid materiaal, die het afgelopen jaar voor de ver dediging was aangeschaft, kost dit jaar 1.650.000.000 pond ster ling en het volgende jaar 1.800.000.000 pond sterling. De premier deelde niet mee, in hoeverre de begroting voor de defensie besnoeid zou worden. Hij zei wel: „Wij moeten zien te verhinderen, dat de uitgaven voor de defensie een aanzienlijke stij ging boven het peil van dit jaar vertonen". Deze woorden werden zo ge ïnterpreteerd, dat de uitgaven voor de Britse defensie waar schijnlijk min of meer constant zullen blijven. De gevolgen van de inflatie zullen slechts in een vermindering van de opbrengst der wapenproductie tot uiting komen. Groot-Brittannië lanceerde in 1949 een herbewapeningspro- productie sprake zijn. gramma, dat voor een periode van drie jaar was opgezet. Het oorspronkelijke programma is reeds uitgestreken over 4 jaar, voornamelijk ten gevolge van te korten aan materiaal en machi nes. Churchill's verklaring van vandaag betekent, dat de her bewapening nog verdere vertra ging zal ondervinden. De artillerie-inrichtingen Zeer vele leden van de Tweede Kamer hebben hun afkeuring uitgesproken over het productie programma van de Artillerie Inrichtingen. Dit programma dient n.l. ge richt te zijn op de productie van wapens en munitie ter uitvoe ring van militaire opdrachten. Slechts bij hoge uitzonderingen, wanneer deze opdrachten b.v. ontbreken, mag er van civiele F~ mmm: Een van de belangrijkste Franse steunpunten in Indo-China is aangevallen door de Vietminh. Een troepenmacht ter sterkte van 7000 man deed een aanval op Nasam, dat 200 km van de stad Hanoi is gelegen, en de strijd, die daarop ont stond, belooft één van de hevigste te worden, sinds het begin van de vijandelijkheden, nu 6 jaar geleden. Een van de versterkte punten bij Nasam, gefotografeerd toen de Frans- Vietnammese troepen zich voorbereidden op de tegenaanval. I

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1