Enige werkmogeïijkhecten voor oudereomité's Autoval werkte goed Voorgenomen in Nieuw-Guine Hoofddader veroordeeld tot twaalf jaar W oonwagenbewoner reed twee wielrijdsters aan Indonesisch blad fantaseert öie weRelö Buitenlandse notities Levensvreugde voor kinderen9 voorsmaak van arbeidsvreugde Maar tweeduizend gulden schade door kapotgeschoten banden Hongaarse Kerken gedwongen bij Nationaal Vredescongres Mgr Czapil: „Onvoorwaardelijk trouw aan Kerk en Paus" De moord te Haarlem Liet slachtoffers aan hun lot over Schecpsberichten TSaar wij vernemen v&n ons Vrijdag 5 December 1952 Pagina 3 Alle belangstelling Is voor Bonn. Het debat in de West-Duitse Bondsdag over de ratificatie der verdragen inzake de Europese Defensiegemeenschap staat in 't brandpunt der politieike belang stelling Zelfs de Prawda volgt de gebeurtenisen in Bonn met span ning. Het pleidooi van Adenauer was meesterlijk. Zijn rede stond geiheel in het teken van de Euro pese éénwording. Met kiem be toogde de bondskanselier de eis van een Politieke Autoriteit in Europa. Het was het persoon-lijk woord van een Duiteer. die weet wel'k een moeilijke toekomst zijn volk tegemoet gaat. Maar niet minder was het de hartekreet van een man, die zich bewust is, welk een schuld zijn volk heeft te vereffenen. En daarbij niet blind bleek voor de clementie van het Westen voor de vroegere vijand. Klaar en logisch was de waar schuwing aan het adres van de socialistische oppositie. In zijn hartstocht -heeft de grijze kanse lier menig hard woord gezegd, waarin de werkelijke ver houdingen uit de doeken werden gedaan. „Meen niet, dat de Wes terse landen ons hun steun ver lenen op grond van naastenliefde of omdat wij Duitsers zulke mooie ogen hebben", klonk het uit de mond van Adenauer. Zo liggen de zalken ook inderdaad! Het Westen kan niet zonder de steun van de Duitse soldaten. Maar omgekeerd is West-Duits- land tot „niemandsland" veroor deeld in een eventuele botsing van .Oost en West, wanneer het zich niet aan Westerse zijde schaart. Anderzijds mag men niet blind zijn voor de argumenten van de socialisten. Zij hebben o.m. opheldering gevraagd over het Frans-Russische vriend schapsverdrag van 1941. Een pe nibele kwestie! Ook Moskou heeft zich dit afgevraagd, toen in 1949 het Atlantisch Pact tot stand kwam. Alleen vergaten de Russen dat zij zelf schuldig wa ren aan de Westerse plannen tot herbewapening na de staatsgreep van Praag en de Sovjetdreiging tegen Perzië. En dan de Saar. Rest nog de eis van de so cialisten, het Hof van Karlsruhe een uitspraak te laten doen over de geldigheid der E.D.G. ratifi catie iv.m. de grondwet. Leek het aanvankelijk, dat de bonds kanselier een meerderheid ach ter zich zou krijgen, sedert gis teravond, toen kenbaar werd dat liberale leden uit de regering met de oppositie zouden mee stemmen, is de einduitslag min der zeker geworden. Men beden ke, dat wat in Bonn wordt be sproken allesbehalve alleen Duitse kwesties zijn. De gehele verhouding van de bondsrepu bliek tot het buitenland hangt er van af. Vandaar ook de wens van de regering om een verbin tenis aan te gaan in N.A.V.O.- verband. In die trant zijn voor stellen ingediend. De uiteindelij ke beslissing zal afhangen van de volgende factoren: tonen de West-Duitse partijen zoveel wer kelijkheidszin dat zij het gevaar zien van een verwerpen der E.D.G.? Zijn zij voldoende over tuigd van de noodzaak der Euro pese integratie en speelt hun nationalisme geen parten om waarlijke partners te worden in de toekomst van de overige landen? Het verwerpen van het ratificatie-voorstel zou een ramp betekenen. Lie blijft aan Tryigve Lie, secretaris-gene raal der V.N., die onlangs be kend maakte van plan te zijn om af te treden is op zijn be sluit teruggekomen. Hij is be reid zijn functie uit te oefenen tot zijn officiële ambtsperiode is afgelopen. Dat is op 4 Februari 1954. Zijn voorwaarde is, dat hij zolang blijft, als nog geen geschikte opvolger is aangewe zen. Een verstandig besluit. Voor 'n opvolger zou de goedkeu ring nodig zijn van de vijf grote mogendheden. Een pracht gele genheid voor Moskou om de zaak te remmen. En zodoende afbreuk te doen aan het werk der V.N. Het aanblijven van Lie mag gezien worden als bet brengen van een offer. De wereld zal hem daar dankbaar voor zijn. Zwitserland handhaaft bijdrage aan UNESCO BERN, 4 Dec. (Reuter) De Zwitserse nationale vergadering heeft heden met 68 tegen 29 stem men een socialistische motie ver worpen, waarin werd aangedron gen op stopzetting van de Zwit serse büdrage aan de Unesco, zulks vanwege het toetreden van Spanje tot deze organisatie der Verenigde Naties. DEENS VLOOTBEZOEK AAN ROTTERDAM Het opleidingsschip voor Adel borsten „Niels Ebbesen" van de Koninklijke Deense Marine zal van vandaag tot 9 Dec. een be zoek brengen aan Rotterdam. Het schip zal afmeren aan de oostzijde van de Parkhaven. (Van een bijzondere medewerker) NA HET BEELD in onze vorige beschouwing over de totstandkoming van de ouder-comité's en de mogelijk heden ervan, geven wij hier nu enkele gedachten over mogelijkheden voor practisch werk. Na de instructie avond gaat het oudercomité aan de slag. Het overweegt b.v. met het onderwijzend personeel wat gedaan kan worden om het onderwijs te steunen, de belangstelling van leerlingen en ouders voor de school te versterken en voor ieder kind een eigen aanleg-ontplooiing mogelijk te maken. De mogelijkheden hiertoe zijn legio. Onder de ouders kan er b.v. kan als de anderen, dat het ach terblijft en het lijdt daaronder, veel meer dan sommige ouders vermoeden. In het kind ontwik kelt zich dan een minderwaar digheidsgevoel. Maar in het club werk, waar het kind zijn handen gebruiken mag, kan het juist wel of zelfs heel goed mee. Daar laat het zien, dat het wel tot presta ties in staat is. Zo'n kind vindt dan in het clubwerk, juist omdat dat aan de school verbonden is, de compensatie voor het minder waardigheidsgevoel, dat hem er ónder dreigde te werken. Een tweede voordeel is, dat het onderwijs van al deze activi teiten kan profiteren. Neem bijv. aan, dat een onderwijzer het onderwerp „transport" behandelt. In en met de klas wordt dan ge sproken over allerlei transport middelen. Sommige leerlingen boetseren nu een ouderwetse boerenzeilwagen, anderen een vliegmachine. De leden van de figuurzaagolub produceren een locomotief, die van het linoleum- snijden een kajak der eskimo's en geven daarvan een afdruk aan alle leerlingen om in te plakken in het cahier dat zij over dit project samen stellen. Misschien vindt een lid van de deelama- tieclub een aardig gedichtje over een zeilschip, een stoomboot, trekschuit of ossewagen van de boeren van Transvaal. Hij leert dit uit het hoofd en draagt het in de klas voor. Tien tegen een vinden alle leerlingen, die dit horen het versje dan mooi ge noeg om het in te schrijven in hun „Studie over transportmid delen". Mogelijk verrassen een paar- andere leden van de club de klas wel met een leuke, zelf opgestelde samenspraak over ouderwetse vervoermiddelen. een zijn, die zeer goed overweg kan met een mondharmonica. Deze wordt gevraagd om zich zo mogelijk een of twee keer per week voor een drie kwartier na schooltijd beschikbaar te stel len voor een mondharmonica club. Andere personen uit de parochie 't is natuurlijk niet nodig alleen onder de ouders te zoeken kunnen goed boetse ren of figuurzagen; zij beeldhou wen of doen aan houtsnijwerk, fineerwerk, linoleumsneden, vlechtwerk enz. Allicht laten de meesten van die mensen zich, als het oudercomité dit vraagt, wel inschakelen om hun liefheb berij te leren aan niet te grote groepjes van leerlingen, bijv. 5 a 6. Op die manier kunnen zon der dat wordt ingegrepen in het gewone schoolprogram aan de school vertoonden worden een blokfluitclub, een zangclub, een declamatie- en een toneelgroepje, groepjes leerlingen, die figuur zagen, de beeldhouwkunst, de houtsnijkunst, het linoleumsnij- den enz. enz. beoefenen. Wij horen enkele ouders al mompelen: „Waartoe al dat ge pruts? Het blijft kinderwerk en het dient nergens voor." Ja, gepruts zal het zijn, maar alleen in het begin. Heel spoe dig zullen de resultaten u ver bluffen. Wij hebben boetseer werk, houtsnijwerk e.d. van kin deren van om en om de twaalf jaar gezien, waarover volwassen mensen verbaasd stonden. Wij, ouders weten meestal op geen stukken na, waartoe een kind in staat is, als het de gelegenheid krijgt zijn eigen aanleg te ont plooien. Levensvreugde En hierin ligt ook het ant woord op de tweede opwerping: „Waartoe dient het?" Al deze activiteiten kunnen dienen om in het kind een aan geboren geschiktheid tot ontwik keling te brengen. Wanneer een jongen of meisje, nog schoolkind of al iets ouder, in spontane toe wijding en overgave zich er op toe legt om zelfstandig iets te maken en het slaagt daarin, dan beleeft het aan dat stuk werk een ongekende vreugde, levens vreugde, de voorsmaak van de latere arbeidsvreugde. En zoudt u niet denken, dat het kind, als het zo intens met een werkstuk bezig is, zich ook niet buiten de school, dus in huis, daarmee zou bezighouden? Kunt u een betere vorm van huiswerk bedenken? Er zitten aan het werk in der gelijke clubs nog andere voorde len. Veronderstel: een leerling kan in de school niet goed mee: hjj heeft moeite met taal of reke nen. Het kind merkt natuurlijk zelf wel, dat het dit niet zo goed „Zionisten" Stiermarken geschorst GRAZ' (Stiermarken), 4 Dec. (Reuter) In de communistische partij in Stiermarken (Oosten rijk) wordt volgens gewoonlijk goed ingelichte kringen te Graz de terugslag van het proces- Slansky te Praag gevoeld. Een aantal Zionisten, plaatselijke functionarissen, is geschorst en door een commissie wordt een „onderzoek" ingesteld, aldus deze kringen. Geschorst zouden o.m. ziin de onlangs gedegradeerde redacteur van het communistische blad „Neue Zeit", Scholz, en een zekere Winterberg, werkzaam bij het communistische blad „Wahrheit" en tevens functionaris van de plaatselijke „Vredesraad". Beiden ziin Joden en zouden in de afge lopen paar jaar dikwijls een be zoek aan Tsjecho-Slowakiie heb ben gebracht. De tuinder H. v. d. B. uit 's-Gravenzande heeft voor het kantongerecht te Delft terecht gestaan als beschuldigde in een lang niet alledaagse zaak. Hij had in de heg, welke zijn tuin van de openbare weg scheidt, een autoval aangebracht, omdat het wel eens gebeurde dat be stuurders van auto's, die de bocht te kort namen, met hun wagen in de tuin terecht kwamen. Aanvankelijk bestond de val uit houten palen, doch het resul taat was volgens v. d. B. niet bevredigend. Daarom had be schuldigde ijzeren pinnen laten smeden, en die werkten perfect. Althans, twee getuigen kwamen vertellen dat zij bij elkaar voor zo'n tweeduizend gulden schade aan kapotgestoten banden hadden gehad Nadat nog de politie te 's-Gra venzande een bevestiging had gegeven van het proces-verbaal hield de ambtenaar van het O.M. een scherp requisitoir, waarin hij f200.boete subs, een maand hechtenis eiste. De kantonrechter merkte op dat de verdachte geen gemeen schapsmens is. Hij veroordeelde beschuldigde conform de eis. Bovendien zal van de B. de door zijn val aangerichte schade moe ten vergoeden en de kantonrech ter beloofde er op te zullen toe zien dat dit ook inderdaad ge beurt. onmiddellijk tot gevolg hebben, dat het kind met plezier naar school gaat, thuis meer over de school praat, er voor werkt en meer belangstelling krijgt óók voor de gewone schoolvakken. Die grotere belangstelling van het kind voor de school slaat echter al heel gauw over op de ouders. Als het kind telkens en telkens vertelt van wat het in de school maakte, wat anderen presteerden, soms een werkstuk meebrengt en dit toont aan de ouders, dan worden deze en even eens de overige huisgenoten ge ïnteresseerd en gaat de school leven, ook voor hen en spoedig voor de gehele parochie. Het snelst wordt dit bereikt, wanneer de laatste ouderbijeen komst van het schooljaar een demonstratie-avond is, waarop de mondharmonica-, blokfluit-, zang declamatie- of toneelclubs laten zien en horen, waartoe ze in staat zijn en de overige clubs tentoonstellen, wat in de loop van het jaar werd geproduceerd. Tal van óbjecten, die een kind maakte, zullen gaarne door de eigen ouders worden gekocht. Maar vele andere producten als presenteerblaadjes, sleutelrekjes, lijstjes, boekomslagen.portefeuil les, kribjes, kinderspeelgoed en beweegbare dierenfiguren enz. kunnen worden verloot of op Amerikaanse wijze worden ver kocht. Voor het oudercomité zit in zo'n loterij nog wel enige mu ziek ook, d.w.z. er blijft allicht een sommetje over. Aan een gro te school mischien wel zoveel, dat het oudercomité het onder wijzend personeel kan verblijden met een radiotoestel, een projec tor of filmapparaat of een school reisje voor een bepaalde klas. Zo kan een actief oudercomité de school grote diensten bewijzen en er toe bijdragen om van de school te maken een echte le vende school. Advertentie 't Begon met een scheut of steek Kruschen Salts bracht de bevrijding. Maar anders... Er zijn talloze gevallen ook onder Uw bekenden waar de wereldberoemde Kruschenkuur op korte termijn, verlossing bracht van die slopende rheumatische pijnen. De aansporende werking van Kruschen op de bloedzuive rende organen kan ook bij U dat wonder te weeg brengen. Begin daarom vandaag nog de heilzame I Kruschenkuur. Dan smoort ge Meer belangstelling Uw rheumatiek in de kiem, in i plaats van te komen van, kwaad Actie dus en prestatielust, die tot erger DJAKARTA, 4 Dec. (PI-Aneta) Het dagblad „Sumber" meldt, dat men in Westelijk Nieuw- Guinea op 15 October j.l. een opstand zou hebben willen ont ketenen tegen het Nederlandse gezag. De opstand kon echter niet doorgaan, zo vervolgt het blad. Het doel zou zijn geweest Nieuw-Guinea los te maken van Nederland en het te verenigen met Indonesië. Het blad schrijft, dat 2 October een koerier uit Irian in Djakarta aankwam „om het beraamde plan voor te leg gen aan daar vertoevende strijd makkers". De koerier, waarmee het blad een vraaggesprek had (maar wiens naam niet wordt onthuld) is inmiddels naar Nieuw-Guinea teruggekeerd. „Een andere koerier", aldus nog steeds „Sumber", „vertrok naar Neder land om zoveel mogelijk volge lingen aan te trekken. Hij werd echter door de Nederlandse autoriteiten gearresteerd, waar door nog veel meer arrestaties volgden. Enige leiders van de voorgenomen opstand werden eveneens gevangen gezet". „Sumber" vervolgt: „Een en ander leidde ertoe, dat de Ne derlandse regering direct maat regelen aankondigde, dat Indo- TEKORT AAN BOTER IN DUITSLAND West-Duitse regeringsautoritei ten hebben verklaard, dat er 'n groot tekort aan boter .bestaat in het land, doch voegde hier aan toe, dat er geen reden bestaat voor een „paniek." Zij zeiden, dat het maandelijks tekort aan boter ongeveer 4.000 ton 'bedraagt bij een maandelijk se behoefte van 24.000 a 30.000 ton. Er worden pogingen in het werk gesteld de huidige crisis tot een oplossing te brengen door de invoer van boter en men hoopt dat de moeilijkheden tegen het komende voorjaar overwon nen zullen zijn. Ongeveer 1.000 ton boter zul len deze maand uit Nieuw-Zee- land aankomen en nog 2.700 ton in Januari. Denemarken zal la ter in de maand 2.000 ton leve ren. Er worden nog onderhande lingen gevoerd over de invoer van boter uit Nederland en Zwe den. Volgens de autoriteiten is er voldoende margarine, reuzel en eetbare olie in West-Duits- land en heeft het tekort alleen betrekking op boter. Kaasmarkt Gouda GOUDA. 4 Dec. Aangevoerd: 89 partijen kaas. Prijzen: le kwali teit met riiksmerk 2.412.44: 2e kwaliteit met riiksmerk 2.382.40 extra zware tot 2.48. nesiërs, die Nederland wensen binnen te komen, voorzien moe ten zijn van een visum. Tegen over de buitenwereld zei Neder land, dat deze maatregel was gericht tegen activiteiten van communisten". Het blad besluit met de mededeling, dat het ge beurde in Irian niet werd op gemerkt door de gebeurtenissen van 17 October in Djakarta. Op een desbetreffende vraag van Aneta heeft een woordvoer der van de Indonesische regering verklaard, niets over dit bericht te weten. Ook op een vraag van het A.N.P. naar de juistheid van de berichten in het Indonesische dagblad „Sumber" over een voor genomen „opstand'-' in Nieuw- Guinea is van officiële zijde in Den Haag verklaard, dat deze „volkomen op fantasie" berusten. WAARSCHUWING IN WEST-BERLIJN De West-Berlijnse po litie heeft waarschu wingshorden laten aanbrengen op de grens tussen de Ame rikaanse en Russische sectoren, die de West- Berlijnse automobilis ten er voor waar schuwen, dat, wan neer zij op dit kruis punt de Russische sector inrijden, de Oost-Berlijnse volks- politie hen niet zal toestaan langs dezelf de weg terug te keren. BOEDAPEST, 4 Dec. (K.N.P.) Op het te Boedapest gehouden Hongaarse nationale vredescon gres is, naar thans is gebleken, ook de aartsbisschop van Eger, Mgr. Dr. Julius Czapik, voorzit ter der Hongaarse bisschoppen conferentie, aanwezig geweest. Tezamen met de leiders van alle andere kerkgenootschappen en organisaties was ook de Katho lieke Kerk gedwongen een ver tegenwoordiger te sturen. De ten- denz hiervan is duidelijk: men wilde de Kerken meeslepen in het communistische zogenaamde vredesplan. Niettemin is Mgr. Czapik er in geslaagd in het op vallend korte woord, dat hij bij de opening heeft gesproken, zich van dit streven volkomen te dis- taneiëren. Mei zorgvuldig gekozen woor den, die voor de goede verstaan der overduidelijk zijn, zegt de aartebisschop, dat hij de uitnodi ging voor het congres heeft aan genomen om „de volle nadruk te kunnen leggen op de grote waar de van de pogingen, welke er toe moeten strekken, de vrede te handhaven. Als ik hier sta, zo verklaarde hij, wil ik tot uit drukking doen komen mijn on voorwaardelijke trouw aan mijn Kerk, aan haar Hoofd en mijn Hongaarse vaderland. Het is in elk opzicht in het belang van njijn vaderland en tevens de wens van al zijn eerbare burgers, dat de vrede gehandhaafd blijft". Mgr. Czapik vervolgt dan: „Dit vaderland, welks trouwe kinde ren wij zijn en dit Hongaarse volk, waaruit wij gesproten zijn, heeft reeds de stoffelijke en geestelijke verwoestingen van twee wereldoorlogen moeten doormaken en gruwt voor de verschrikkingen van een derde wereldoorlog. Om al die bom men, granaten en verwoestende bestormingen, die het ganse land hebben geteisterd, heeft 't waar lijk niet gevraagd om 't even of daardoor tot puinhopen werden gemaakt de kerken, de paleizen der wetenschap of de woonhui zen der burgers, welke hét ge luk der gezinnen omsloten hiel den. De materiële en geestelijke ontreddering, waardoor het Hon gaarse volk in die vreselijke tij den getroffen werd, heeft begrij pelijker wijze ons volk doen schrikken voor alles, wat tot het uitbreken van een nieuwe oorlog zou kunnen leiden. Het leven van het huidige geslacht wordt doorgebracht met het opruimen van puinhopen, de heropbouw van alles wat verloren ging en de terugkeer tot een menswaar dig bestaan. Deze hernieuwing eist een heldhaftige, ingespannen STAATSLOTERIJ 25.000 eruit In de 517e Staatsloterij, 5e klas se, 8e Rist, viel op no. 5339 een priis van f 25.000. De Haarlemse rechtbank deed uitspraak in de zaak tegen een 24-jarige Haarlemse slagersknecht J. S.. die op de avond van de 23e Juni zijn a.s. schoonvader, de 53-jarige scheepsbouwer J. C. M. D„ tijdens een twist met een hamer van het leven heeft be roofd en daarna met behulp van een andere a.s. schoonzoon van de verslagene het lijk, verzwaard met stukken ijzer, in het Spaar- ne heeft geworpen. De slagers knecht werd veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf. De eis was vijftien jaar. De 18-jarige groenteknecht J- B., die S. geholpen had het lijk in het water te gooien, werd tot een half jaar gevangenisstraf Ms»r Martin Lucas S.V.D. Internuntius in India Het provincialaat der Paters van het Goddelijk Woord ver neemt uit Pretoria, dat de Haar lemmer Mgr Martin N. Lucas S.V.D., titulair aartsbisschop van Adulis, door Z.H. de Paus is be noemd tot Apostolisch Internun tius van India. Mgr M. Lucas, tot dusverre Apostolisch Delegaat van Zuid-Afrika. volgt in deze functie de Nederlandse Passionist Mgr Leo P. Kierkels op, die onlangs om gezondheidsredenen ontslag uit deze functie heeft gevraagd. veroordeeld, conform de eis. De rechtbank hield rekening met 't feit, dat hij onder pressie heeft gehandeld en zonder oihwegc» heeft bekend. Ook stond terecht de vrouw van de vermoorde, die geacht wordt op de hoogte te zijn ge weest van het gebeurde en een portemonnaie van haar man in ontvangst heeft genomen, nadat het misdrijf was gepleegd. Zij werd veroordeeld tot acht maan den gevangenisstraf evenals een zoon van de verslagene, die ge holpen heeft de sporen van het misdrijf uit te wissen. Tegen de vrouw en de zoon waren zes maanden gevangenisstraf geëist. Fritz Doris uit W. Duits parlement BONN, 4 Dec. (Reuter) Het Westduitse parlement heeft beslo ten. dat Fritz Doris, afgevaardig de van de inmiddels verboden Neo-nazistische Socialistische Riiksnartij, voor onbeperkte tiid ziin parlementszetel niet mag in nemen. Het besluit blijft van kracht tot dat de commissie voor de parle mentaire onschendbaarheid een definitief besluit heeft genomen ten aanzien van de uitspraak van het constitutionele hof, volgens welke de zetel geheel vervalt. arbeid en een met de vader landsliefde gepaard gaande op offeringsgezindheid. Men behoeft geen priester te zijn en men be hoeft ook niet de volksziel te kennen. zoals de priester die kent, om te kunnen vaststellen, hoezeer dit land en elk van zijn eerbare burgers de vrede wensen en bereid zjjn, voor de handha ving van de vrede offers te bren- gens De geest van ons volk, gehard in een duizendjarige worsteling, is niet voor het op nemen van de strijd, doch voor het bewaren van de vrede en zal daarvoor op de bres staan. In deze geest smeek ik Gods ze gen af over de succesvolle arbeid van dit vredescongres." Priesters gearresteerd in Polen WARSCHAU. 4 Dec. (KNP) Volgens Radio Warschau heeft de Poolse Veiligheidspolitie viif priesters van het aartsbisschoppe lijk secretariaat van Krakau ge arresteerd op grond van nationale veiligheid. Van drie hunner wer den de namen genoemd, de pries ters Przybyszewskie Levitoux en Szymanek. Krakau was de zetel van de in 1951 overleden kardi naal Sapioba. Tot op heden is geen opvolger benoemd. Vermoe delijk moet de reden van de ar restaties gezocht worden in een poging van de regering in het be stuur van het aartsbisdom te in filtreren. De Nederlandse uitvoer naar West Duitsland BONN, 4 Dec. (DPA) De West duitse autoriteiten hebben een be drag van 2,4 miliioen DM beschik baar gesteld voor de invoer van boter uit Nederland en een bedrag van 200.000 DM voor de invoer van boekweitmeel. eveneens uit Nederland. Na een uitgebreid onderzoek is de Eindhovense gemeentepoli tie, in nauwe samenwerking met de politie te Geldrop, Eersel en Best, erin geslaagd de hand te leggen op de woonwagenbewo ner M. W. uit Best. Deze man had Dinsdagmiddag als bestuur der van een auto, waarin nog vijf andere woonwagenbewoners waren gezeten, op de Geldropse- Alcyone, pass. 4 Dec. Gibraltar/ Port Said; Bloemfontein 4 Dec. te Port Elisabeth; Hoogkerk 2 Dec. n.m. te Karachi; Johan van Oldenbarnevelt 4 Dec. 570 mijl Z. Cocoseil. naar Fremantle; Kota Gede pass. 4 Dec. ten Z. Soco- tra/Suez; Indrapoeiv 2 Dec. van Aden/Suez; Java 5 Dec. te Djed- dah; Riouw 4 Dec. te Stavanger; Sibajak pass. 3 Dec. 19.00 uur Perim/Suez; Wonsari 4 Dec. rede Muscat; Boissevain pass. 3 Dec. ten Z. Madagascar/Mauritius; Drente 3 Dec. van Charleston/ New Orleans; Hersilia 4 Dec. te Cartagena; Fairsea pass. 3 Dec. Quessant/Port Said; Grote Beer verw. pass. 3 Dec. Kp. Blanco; Kota Inten pass. 3 Dec. Pantel- laria; Manoeran pass. 3 Dec. Oporto/Port Said; Ondina pass. 3 Dec. Azoren; Oranje pass. 3 Dec. Minikoi/Suez; Westerdam 3 Dec. 700 mijl O.t.N. Kp. Race; Willem Barendsz 3 Dec. 500 mijl Z.O. Fernando Noronha; Willem stad 3 Dec. 570 mijl N.O. Bar bados; Blitar 3 Dec. van Port Kembla/Brisbane; Cottica 3 Dec. van Trinidad/Plymouth; Hector 4 Dec. te Bari; Kota Agoeng 3 Dec. van Padang/Belawan; Laagkerk pass. 3 Dec. Kp. Guar- dafui/Adelaide; Metula 4 Dec. te Singapore; Muiderkerk 4 Dec. te Barcelona; Oranjestad 3 Dec. van Madeira/Laguaira. is tot ridder 4de klasse der Militaire Willemsorde benoemd de res.-majoor A. D. Bestebreurtje om zijn verdiensten als Neder lands verbindingsofficier bij de Airbornetroepen tijdens de lan dingen bij Arnhem; keert Baron van Pallandt, Ne derlands ambassadeur te Moskou, die tot ambassadeur te New Delhi is benoemd, per trein via Hel sinki en Stockholm naar Neder land terug. Zeer vele vrienden deden hem in Moskou uitgeleide; werd de heer G. O. M. Dutilh, secretaris van het bestuur der Stichting „De Nederlandse Opera" op zijn verzoek van zijn functie ontheven; heeft de Haagse recherche thans ook de tweede dader van de over val op een alleen wonende dame in de Maarsbergenstraat gearres teerd. Het bleek een 16-jarige loopknecht te zijn; telt Nederland thans 1.719.435 radioluisteraars, weer 9000 meer dan in November j.l. In dit getal zijn niet begrepen de bijna een half miliioen aangeslotenen bij het radio-distributienet; werd gistermiddag bij de aan vang van de Tweede Kamerzit ting de heer J. Bommer voor de P.v.d.A. benoemd verklaard in de vacature-Joekes. weg te Eindhoven twee wielrijd sters aangereden, van wie de ene ernstig en de andere levensge vaarlijk werd gewond. Zonder zich iets van de slacht offers aan te trekken hadden de zes mannen het hazenpad geko zen. De wagen was over de kop geslagen en was zwaar be schadigd. De nummerplaat van. de auto voerde de politie naar Geldrop. Daar kwam juist zekere J. W„ een broer van M. W„ aangifte doen, dat zijn auto de auto, waarmee het ongeluk gebeurd was gestolen was. De politie koesterde direct argwaan. Uit het verder onderzoek bleek, dat de drie gebroeders P. uit het woonwagenkamp te Eersel, tot de inzittenden van de wagen hadden behoord. Deze werden des nachts uit hun bed gehaald. Zij verklaarden bij J. W. te Geldrop een begrafenis te heb ben bijgewoond. Deze had ziin auto des morgens aan. zijn broer L. W. uit het woonwagenkamp te Den Bosch verkocht, die daar op de wagen weer aan zijn broer M. W. van de hand had gedaan. Met de woonwagenbewoner F. N. uit Tilburg de gebr. P. en L. W. had M. W. toen een proefrit ge maakt, die zo noodlottig was ge ëindigd. In de loop van Woensdag is daarop M. W. te Best aangehou den, na lang ontkend te hebben viel hij tenslotte door de mand en legde hii een volledige be kentenis af. Inmiddels was J. W. door de Geldropse politie het vuur zo na aan de schenen ge legd, dat hij toegaf valse aan gifte van diefstal van zijn auto te hebben gedaan. BERLIJN. Het Oost- Duitse Politbureau heeft de regering voorgesteld de kerst gratificaties voor de 1.5 mil iioen arbeiders in de genatio naliseerde industrie af te schaffen „omdat deze een overblijfsel zijn van het kapi talisme en daarom vernede rend". Er zou wel 80 miliioen mark beschikbaar zijn voor bijzondere Oudejaars-premies aan arbeiders van „voorbeel dige prestatie en gedrag". Het vorig jaar deed het Polit bureau een dergelijk voorstel vergeefs. De arbeiders „na men" het niet. HILDESHEIM. Zes jaar lang geloofde de nu 18-jarige Hermann Schwedler, dat zijn moeder op beider vlucht uit het door Polen bezette Silezië naar het westen was gestor ven. Totdat hij dezer dagen haar naam en adres hoorde in een oproep van het Rode Kruis via de radio. Zij had den sedert 1946 in plaatsen gewoond die slechts 32 km van elkaar lagen. LONDEN. Charles Chap lin en zijn vrouw zijn voor een veertiendaagse ski-vacan- tie naar Zwitserland vertrok ken. Charlie zei: „Mijn ski's staan nog steeds in het hotel waar ik verbleef toen ik de laatste maal in Zwitserland was." Wel: dat is tenminste vijftien jaar geleden.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3