Kosten Noord-Oost-Polder 728 millioen gulden RADIO Nieuwe namen in IJ selmeer gebied Onda Ziekenhuis in Emmeloord kost fl,5 millioen Kolonisatie van de NOP over 4 jaar voltooid? Missiescholen bedreigd in Zuid-Afrïka 0li Noodweer op Ceylon WEK DE GAL IN UW LEVER OP tijd Binnen korte tijd 'n gemeente in centrum en Oosten N.O.P. Dijk naar Marken? programma Westerpolder wordt Markerwaard ,£tevin"- en „Lor entz"-sluizen 43 fruitbedrijven in de N.O.P. Tweede slachtoffer overleden Geen schadeloosstelling voor de Urker Stoomboot-maatschappij Van totaal 1600 bedrijven, blijven er 100 in Staatsexploitatie UW PUZZLE voor vandaag Van Tientallen lijders aan Brandend Maagzuur Een We öie M weRelö^ V- Vrijdag 5 December 1952 De totale kosten van de waterbouwkundige werken voor de Noordoostpolder hebben tot einde 1951 f 135 mil lioen bedragen: kosten van de Dienst f 10 millioen, kos ten van aanleg en interne inrichting 115 millioen 'en onderhoud en bemaling na de drooglegging f 10 mil lioen. De voltooiing van de werken zal nog ƒ13 millioen vragen, onderhoud en bemaling tot het volledig gereed komen 7 millioen. De landbouwkundige werken vroe gen tot einde 1951 298 millioen gulden, terwijl voor de voltooiing nog 275 millioen nodig zullen zijn. To tale kosten f 728 millioen. De inkomsten van de land bouwkundige afdeling bedroegen tot einde 1951 f 116 millioen. Tot het tijdstip van voltooiing wordt nog f 122 millioen aan inkom sten geraaimd. De kosten van aanleg van de waterbouwkundige werken voor Oostelijk Flevoland (de thans in uitvoering zijnde Oosterpolder) worden op f 290 millioen ge raamd; de landbouwkundige wer ken zullen naar raming f 500 millioen gaan kosten De inkom sten worden hier op f 150 milli oen geschat. Men verwacht de bedijking van Flevoland-Oost einde 1955 gereed te hebben, zo dat dan met afmalen kan worden begonnen. Het zal niet mogelijk zijn dan te beginnen met een eventuele inpoldering van het Wadden gebied, daar dit een uiterst moeilijk vraagstuk is, dat nog veel studie eist waarmede overi gens reeds een begin is gemaakt) Eerst zal een volgende IJsel- meerpolder worden aangepakt. Provinciale indeling. Over de provinciale indeling van de LTselmeerpolders (met uitzondering van de bij Noord- Holland gevoegde Wieringermeer) heeft de regering haar stand punt nog NIET bepaald. Het denkbeeld van de vorming van een twaalfde provincie heeft nog geenszins algemene ingang ge vonden, aldus de Minister van Waterstaat, die hierover binnen kort met de Minister van Bin nenlandse Zaken besprekingen zal voeren. Zodra de kolonisatie van een polder is voltooid, kan tot ge meentelijke indeling worden Samenwerking F okker-Aviolanda Blijkens een mededeling van minister Al-gera aan de Tweede Kamer werken Fokker en Avio- landa zeer nauwkeurig samen op het gebied van de licentie- bouw. De minister acht het daarom niet opportuun opnieuw te trachten deze bedrijven tot een fusie te bewegen. Hij wil dit liever aan het particulier initiatief overlaten. -v ZATERDAG 6 DEC. 1952 HILVERSUM I. 402 m. 7.00—24.00 K.R.O. KRO: 7.00 Nws; 7.10 Gewijde muz.; 7.45 Morgengebed en Lit. kalender; 8.00 Nws; 8.15 Gram. muz.; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 Gram.muziek; 10.00 V. d .kleuters; 10.15 Gram. muz.; 11.00 Voor de zieken; 12.00 Angelus: 12.03 Gram.muz.; (12.30 12.33 Land- en tuinb.mededelin- gen; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws en Kath. Nws; 13.20 Amusements- muz.; 13.35 Mannenkoren; 14.00 Boekbespreking; 14.10 Gram.muz.; 14.20 Engelse les. 14.40 Fanfare orkest; 15.00 Kroniek van Lette ren en Kunsten; 15.40 Gemengd koor; 16.00 Gram.muz.; 16.30 „De Schoonheid van het Gregoriaans"; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Gev. muz.; 18.15 Journalistiek week overzicht; 18.25 Oude Kerstliede ren; 18.45 Buitenl. corresponden ties; 19.00 Nws; 19.10 Gram. muz.; 19.20 Parlem.overz.; 19.30 Gram. muz.; 20.25 De gewone man zegt er t' zijne van. 20.30 „Lichtbaken", causerie. 20.50 Gram.muz.; 21.00 Gev. programma; 21.50 Actualitei ten; 22.00 Amusementsmuz.; 22.30 „Wij luiden de Zondag in"; 23.00 Nws; 23.15 Nws in Esperanto; 23.2224.00 Gram.muz. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA; 10.00 VPRO; 10.20 VARA; 19.30 VPRO; 20.00—24.00 VARA. VARA: 7. 00 Nws; 7.10 Gram. muz.; 7.15 Ochtendgymnast.: 7.33 Gram.muz.; 8.00 Nws en weerber.; 8.18 Gram.muz.; 8.35 Orgelspel; 8.55 V. d. huisvrouw; 9.00 Gram. muz.; VPRO: 10.00 „Tijdelijk uit geschakeld", causerie; 10.05 Mor genwijding; VARA: 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven; 11.30 Viool en piano; 12.00 Gram. muz.; 12.30 Land- en tuinb.mede- delingen; 12.33 Hawaiianmuziek; 13.00 Nws en commentaar; 13.20 Accordeonmuz.; 13.50 Radioweek- journaal; 14.15 Gram.muz.: 14.35 Zeeuws programma; 15.00 Ama- mateursprogr. 15.30 .Eerst denken dan doen", causerie; 15.45 Gram. muz.; 16.15 Sportpraatje; 16.30 Kamerorkest en solist; 17.15 Voor de jeugd; 18.00 Nws: 18.15 VARA- Varia; 18.20 Filmprogramma; 18.40 Regeringsuitz.: „Zoeklicht op de Westerse Defensie": 19.00 Artis tieke staalkaart. VPRO: 19.50 „Passepartout", causerie: 19.40 ..Het Oude Testament in deze tijd", causerie; 19.55 „Deze week", causerie; VARA: 20.00 Nws; 20.05 Gev. programma: 22.00 Soc. com mentaar: 22.15 Weense muz.; 22.40 „Onder de pannen" hoorsp.; 23.00 Nws; 23.1524.00 Gram.muz. overgegaan omdat dan het ge vaar van doorkruising van oude en nieuwe diensten nog slechts in geringe mate aanwezig is. Naar het zich laat aanzien zal voor het centrum en de Ooste lijke helft van de Noordoostpol der die reeds 10.000 inwoners tellen, binnen afzienbare tijd tot instelling van een gemeente kun nen worden overgegaan. Wat betreft de ongerustheid van de bevolking rond het IJsel- meer deelt de Minister van Wa terstaat o.a. mede, dat het hem niet duidelijk is hoe'n berekening kan hebben uitgewezen dat bin nen 10 jaar een 4000 a 5000 per sonen uit het visserijbedrijf en de nevenbedrijven zullen moe ten afvloeien daar in de IJsel- meervisserij in het afgelopen sei zoen niet meer dan 1897 perso nen werkzaam waren. Ook het aantal personen werkzaam in de nevenbedrijven, anders dan in de vishandel, is slechts gering. De vishandel heeft zich vrijwel ge heel aan de veranderde omstan digheden aangepast en zal dat waarschijnlijk ook in de toe komst doen. De Minister zal het vraagstuk van de verbinding van Mar ken met de vaste wal opnieuw in studie nemen en nagaan of een deel van de dijk voor de ontworpen Markerwaard eventu eel vervroegd kan worden uit gevoerd. Verbetering van de veerdienst zou grote bedragen vorderen en waarschijnlijk toch niet volledig kunnen voorzien in de behoefte aan verbinding onder alle omstandigheden. De minister zal zich nader beraden over alle kwesties die met de Zuiderzeesteunwet samenhangen. Er is een aantal nieuwe na men definitief vastgesteld voor sluizen, polders, kanalen en ge malen in het IJselmeergebied. De sluizen in de Afsluitdijk bij Den Oever krijgen de naam „S t e v i n"-sluizen, naar Henrie Stevin (16141668), die, voor zover bekend, voor het eerst het denkbeeld van een afsluiting van de Zuiderzee heeft geopperd en in 1667 wees op de gunstige ge volgen, die zij zou hebben voor de zouthuishouding van ons land. De sluizen bij Kornwerder- zand worden de „Lorentz- sluizen, naar prof. dr. H. A. Lorentz (1853—1928), die als voorzitter van een Staatscom missie belangrijk werk verrichtte in zake het fundamenteel onder zoek van waterbewegingen en stormvloeden in de Waddenzee. Het resultaat daarvan heeft de afmetingen van de dijk en de inrichting van de sluizen be paald. De toekomstige Westerpolder zal „M arker waard" heten, naar htet eiland dat in de polder wordt opgenomen. De in uitvoe ring zijnde Ooster- en later droog te leggen Zuiderpolder zullen samen Flevoland he ten, naar het vroegere Flevo- meer, resp. Flevoland-Oost en Flevoland-Zuid. De belangrijkste stad van de IJselmeerpolders zal, zoals be kend, Lelystad worden ge noemd. Zij komt in Flevoland- Oost. Het 400 meter brede ka naal dat Markerwaard en Flevo land zal scheiden, gaat Oost- vaardersdiep heten, o.a. ook omdat het de route volgt die vanouds door de Amsterdamse zeevaart werd gebruikt. Het meer tussen Noordoost polder, Overijsel en Flevoland wordt 't Ketelmeer. Het zal in het Westen reiken tot de cir ca 1000 meter lange brug, die de Noordoostpolder bij de Zwolse hoek met Flevoland verbindt. De andere randmeren van Fle voland worden Veluwemeer en Eemmeer. Aan de Noordelijke dijk van Flevoland komt de K e- te-lhaven, ten Westen van Kampen de Roggebotslui- z e n en bij Lelystad de Hout- ritsluizen, beide genoemd Binnenkort uitgifte De Minister van Waterstaat heeft medegedeeld, dat zich aan vankelijk een vrij groot aantal belangstellenden meldde voor de 24 fruitteeltbedrijven, waarvan begin 1952 de uitgifte naoij Marknesse en Kraggenburg in de N.OP. was aangekondigd. Definitief werden slechts 30 aan giften ontvangen, waarvan er na onderzoek naar vakbekwaam heid, financiële draagkracht en overige geschiktheid slechts 7 voor een perceel in aanmerking konden komen. Hiervan bedank ten er nog 2. Er zijn dus slechts 5 bedrijven in erfpacht uitgege ven. In de loop van de komende maanden wordt een nieuwe uit gifte aangekondigd, waarbij in totaal 43 bedrijven van uiteen lopende grootte (w.o. het restant van de uitgifte 1952) beschik baar komen. WATERTOLLEN IN FRIESLAND EN GRONINGEN DEN HAAG, 4 Dec. De mi nister heeft aan de Tweede Ka mer medegedeeld, dat het inter- departementaire onderzoek inzake het vraagstuk van de watertollen op de hoofdvaartwegen in Fries land en Groningen nog niet ge ëindigd is. Het betreft hier een in gewikkelde aangelegenheid, waar van de behandeling veel tijd kost. In het huidige stadium kan de minister nog geen mededelingen of toezeggingen doen. Hij ver wacht echter, dat nog voor het einde van dit jaar een voorstel aan de betrokken Provinciale be sturen zal kunnen worden voor gelegd. naar ondiepten ter plaatse. De K n a r d i j k komt tussen Flevo land-Oost en -West. De drie gemalen van Flevo land-Oost, nl. bij Lelystad, Ke telhaven en Harderwijk worden resp. genoemd naar dr. ir. H. W o r t m a n, dr. H. C o 1 i j n en dr. H. L o v i n k, die alle drie een belangrijk aandeel hadden bij de totstandkoming van de Zuiderzeewerken, laatstgenoemde o.a. als voorzitter van de Com missie van Advies voor de proefpolder nabij Andijk. Het gemaal-Lovink wordt binnen kort aanbesteed en krijgt twee pompen met electriseh gedreven motoren van 900 p.k. ISa eten van hoofdkaas In het ziekenhuis te Sittard is Woensdagavond de 61-jarige mevr. P. uit Berg aan de Maas overleden. Zij is het tweede slachtoffer van de voedselver giftiging die vorige week in haar gezin werd geconstateerd na het eten van hoofdkaas. Zon dag is, zoals bekend, een 18- jarige zoon uit het gezin over leden. De 30-jarige zoon W. P., die er aanvankelijk niet ernstig aan toe was, verkeert thans ook in zorgwekkende toestand. Stremming Rijnscheepvaart opgeheven De scheepvaartstremming op de Midden-Rijn is gisteren opgehe ven, zodat thans de scheepvaart op de Rijn generlei belemmerin gen meer ondervindt. De water stand van de Beneden Rijn daalt. SCHUDDENDE TREINEN DER N.S. DEN HAAG. 4 Dec. De mi nister van Verkeer en Waterstaat heeft een diepgaand onderzoek laten instellen naar de onrustige loop van een bepaalde serie elec- trische treinstellen. De directie van de N.S. heeft tot nu toe ech ter nog geen beslissing kunnen nemen omtrent maatregelen tot verbetering. Zij verwacht echter, dat die beslissing spoedig geno men zal kunnen worden. Daarna kan aan het euvel van de schud dende treinen een einde worden gemaakt. 23 doden en enorme schade COLOMBO. 4 Dec. (Reuter) Een wervelstorm en vloedgolven hebben het afgelopen weekeinde de noordelijke punt van Ceylon geteisterd. Ér zijn 23 doden bij ge vallen en de materiële schade is zeer groot, aldus vandaag te Co lombo ontvangen berichten. Dui zenden vissers zijn dakloos ge worden. STAKING OP IJSLAND REIKJAVIK 5 Dec. (Reuter) Meer dan tienduizend IJslandse arbeiders zijn sedert 1 Dec. in staking voor een loonsverhoging van vijftien procent. Het lossen van schepen wordt er door be lemmerd. Op het jaarcongres van de So cialistische partij van IJsland is de tot de linkervleugel behorende Hannibal Valdimarsson gekozen tot voorzitter van het centrale comité. De Socialistische partij heeft de kleinste fractie in het parlement doch grote invloed in de vakbeweging. EMMELOORD De minister van Waterstaat heeft aan de Tweede Kamer o.a. medegedeeld, dat de vertrouwenscommissie v. middenstandsaangelegenheden in de NOP is gevormd en bin nenkort haar eerste vergadering zal houden. Over de instelling van een vertrouwenscommissie uit de Stichting van de Land bouw is nog overleg met het Mi nisterie van Financiën gaande. Het besluit tot stichting van 'n gemeenschapsgebouw te Emmel oord, waarin tevens beurs zal worden gehouden is door de Landdrost, overeenkomstig het eenstemmig advies van de Pol dercommissie voor Algemene belangen, genomen. De Minister van Binnenlandse Zaken heeft daaraan zijn goedkeuring ver leend. Van belangstelling van particuliere zijde voor de bouw van het beoogde complex, met of zonder overheidssubsidie, is nimmer gebleken. De totale kosten van het zie kenhuis te Emmeloord zijn ge raamd op f 1.500.000. Het betreft hier een ziekenhuis met ruim 60 bedden, ter vervanging van het bestaande noodziekenhuis met nagenoeg dezelfde capaciteit aan de rand van de polder bij Vol- lenhove. Met het vertegenwoor digend orgaan van de bevolking is over dit ziekenhuis geen over leg gepleegd. In het beheer zal, evenals tot dusverre, vanwege de directie worden voorzien. Het ligt in het voornemen in de in te stellen commissie van bijstand ook de bevolking te doen vertegenwoor digen. Vervoerskwestie Toen de Urker Stoomboot Mij in, 1921 het bedrijf van de firma de Groot, te Kampen overnam, was haar bekend, dat de inpol deringen in de Zuiderzee tot stand zouden worden gebracht. De minister acht reeds op die grond geen aanleiding aanwezig, de Mij. thans financieel tegemoet te komen. Zij heeft getracht voor het verlies van haar vervoer te water compensatie te krijgen in autobusvervoer ir.. de Noord- Oost polder. Dit is echter door de Commissie Vergunningen Personenvervoer uit overwegin gen van vervoersbeleid afgewe zen, waartegen de maatschappij geen beroep heeft aangetekend. De van overheidswege in het gebied rondom Kuinre te tref fen voorzieningen zullen in 195? vermoedelijk nagenoeg gehee' voltooid kunnen worden. Het ligt niet in de bedoeling in de be bouwde kom van Kuinre voor zieningen aan te brengen. De schaden, die hier zouden zijn geconstateerd, zullen aan an dere oorzaak dan aan de afma ling van de Noordoostpolder moe ten worden toegeschreven, aldus de minister. In de Memorie van Antwoord over het Zuiderzeefonds is aan de Ttveede Kamer medegedeeld^ dat het resterende deel van de Noord-Oostpolder in 4 jaar kan worden uit gegeven, indien men er althans in zal slagen per jaar gemiddeld 150 tot 200 boerderijen met bijbehorende landarbeiders-woningen en dorpen te bouwen. In totaal komen er in de N.O.P. ruim 1600 bedrijven, waarvan er een honderdtal in Staatsexploitatie zullen blijven, het geen overeenkomt met een oppervlakte van ttvee tot drieduizend hectare, 6 pet. van het totaal. Blijvende exploitatie door de overheid wordt gewenst en noodzakelijk geacht om te kun nen beschikken over een, op practische ervaring gegrond, juist en wetenschappelijk ver antwoord oordeel over de mo gelijkheden van de landbouw in de Zuiderzeepolders, aldus de minister. Daarnaast vraagt het in cultuur brengen van de grond eer deze gedraineerd aan de -pachters kan worden uitgege ven een tijd van 3 tot 4 jaar voor het aanbrengen van de detailontwatering, het egaliseren van tocht-, kanaal-, en stort- gronden en het tijdelijk exploi teren tot de grond voldoende cultuur-rijp is. Door de snelle ontginning na de bevrijding, dank zij ver door gevoerde mechanisatie, steeg de in staats-exploitatie zijnde grond snel tot 31.000 ha. Door het ge brek aan bouwmaterialen etc. hield de bouw van boerderijen en dorpen daarmede aanvanke lijk geen gelijke tred. Het bouw- tempo is echter opgevoerd, zodat thans nog 21.500 ha .in staats exploitatie zijn. Hiervan is 3000 ha. als los-land voor 1 jaar ver huurd als grasland, voor de ver bouw van pootaardappelen door Friese gardeniers en van vlas. In het bestaande plan van uit gifte dat na moeizaam overleg tussen verschillende instanties door de regering is vastgesteld en een compromis inhoudt van uiteenlopende wensen, komt een betrekkelijk groot aantal bedrij ven van 1218 ha. voor. Naar de mening der regering komt 't Hefscliroefvliegtuigen Er zijn plannen in voorberei ding, die er toe kunnen leiden, dat in Nederland praktische er varingen kunnen worden opge daan met hefschroefvliegtuigen in de burgerluchtvaart. De verwachting is gewettigd, dat de helicoptèr in ons land en vooral in het verkeer met de om ringende landen op den duur mogelijkheden zal bieden. Een verdere ontwikkeling van dit type vliegtuig is dan echter no dig. Dit zal nog wel enige jaren vergen. Deelneming K.L.M. in leiding op Schiphol Minister Algera is nog niet zeker van zijn eventueel besluit om de K.L.M. deel te laten ne men in de leiding op Schiphol, ofschoon hij er van overtuigd is, dat de belangen van deze maat schappij bij onze nationale lucht haven bijzonder groot zijn. Zoals bekend is men bezig met een nieuwe exploitatievorm van luchthaven Schiphol. In ieder ge val zou een eventuele deelne ming van de K.L.M. niet zodanig mogen zijn, dat buitenlandse maatschappijen met enige grond in de vliegveldpolitiek elementen van concurrentie zouden kunnen ontdekken. V erkeersinstituut De subsidie voor het verkeers- instituut zal in 1953 f 5000.be dragen. Aanvankelijk was hier voor op de begroting slechts f 2000,uitgetrokken. plan niet voor herziening in aan merking. Bij de uitgifte wordt gestreefd naar een evenwichtige opbouw van de bevolking naar leeftijd, herkomst en kerkelijke gezindheid, binnen de navolgen de grenzen van vakbekwaam heid en geschiktheid. Gegadigden moeten een leef tijd hebben tussen 26 en 50 jaar of, in bijzondere gevallen iets ouder, en voldoen aan bepaalde financiële voorwaarden om zelf standig een bedrijf te kunnen leiden eventueel met gebruik making van een daarvoor vast gestelde financieringsregeling. Niet in aanmerking komen zij, die: a. ongetrouwd zijn en geen trouwplannen hebben; b. alleen solliciteren om een beter of groter bedrijf of een grotere woning te krijgen, uit gezonderd zeer goede boeren, veefokkers, kwekers etc. kortom personen ,die door hun persoon lijke eigenschappen een waarde vol element voor de kolonisatie van de polder kunnen vormen of c. te weinig ervaring hebben. Voorts zij, waaromtrent minder gunstige inlichtingen worden verkregen of wier financiële po- site geheel onvoldoende is. Lauerszee en andere zeegaten De opslibbing van de Lauers zee is thans zo ver gevorderd, dat overwogen kan worden tot gedeeltelijke indijkingen over te gaan. Een plan voor deze inpol deringen is reeds in studie. In het zuidwesten van Neder land is een mogelijke afsluiting van het zeegat van het Haring vliet in studie. Verder heeft mi nister Algera opdracht gegeven de mogelijkheid te bezien van af sluiting van de zeearm tussen Overflakkee en Schouwen en van de Oosterschelde. PUZZLE No. 136 r j y r s f /i /I N f U Jc ii tl it u V U 'f S/ rt n JV ff V u 4 v f vs Advertentie) hebben er Dozijnen Rennies op zak.... Altijd en overal ontmoet U lij ders aan brandend maagzuur en U herkent ze aande lof, die ze voor Rennies hebben. Inne men doen ze die tabletjes onop vallend, want water of wat ook komt er niet aan te pas. Ze hel pen van de ene minuut op de andere. Ook U. Horizontaal: 1 zoals de akten getuigen 3 sportartikel 6 voegwoord (fr.) 8 godsdienst 9 graafwerktuig 10 bevel 11 familielid 13 gravin van Holland 14 vod 15 tandenloos zoogdier 17 water in Friesland 18 wees gegroet koningin (lat.) 23 geogr. aanduiding 24 landbouwwerktuig 25 veel zorg besteed aan 30 titel 31 de onbekende 32 stoot 34 lokspijs 36 dwaas 38 rustend predikant (afk.) 39 kleinigheid 40 zangnoot 41 voorzetsel 42 wederhelft 43 de oudere Verticaal: 1 hoogmoed 2 krantenjongen 3 pl. in België 4 lijst 5 meisjesnaam 6 ik (lat.) 7 handelsterm 12 dwaas 14 soort steen 16 elp 17 soort landbewerking 19 eng. bier 20 biib. naam 21 telwoord 22 dwaas 25 geeuwen 26 eng. titel 27 gretig 28 nauw 29 pl. in Afrika 33 familielid 34 vlaktemaat 35 bevel 37 boom OPLOSSING KRUISWOORD No. 135 Horizontaal: 1. ed; 3. markt: 7. pa; 9. era: 11. tel; 12. vod; 13. aria; 15. even; 18. reptiel: 21. teer: 23. reet: 25. il; 26. si: 27. hh: 28. ea; 29. eire: 32. aida; 34. akkoord: 37. stel: 38. aden: 40. ros; 41. els; 43 eek: 45. ik; 46. smeer: 47. la. Verticaal: 1. ee: 2. dra: 4. atan: 5. re: 6. klei: 7. pon: 8. ad; 10. arre: 12 vele: 14 ierseke: 16 verhard: 17. stier: 19. ta; 20. staak: 22. eli: 24. eed: 30. rats: 31. do; 33. idee: 35. klem: 36. oase: 37. sok: 39. nel; 40. ri; 42. Ie; 44. ka. Richtingaanwijzers op trams DEN HAAG 4 Dec. Op 1 Januari 1958 zullen alle trams van richtingaanwijzers voorzien moeten zijn. Aangezien een en ander geleidelijk moet gebeuren heeft de minister daarvoor een overgangstermijn van 5 jaar ge nomen. 17 solt '8 morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal tn uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Levernilletles De Zuid-Afrikaanse regering heeft een rapport in studie, wel ke door een officiële commissie is opgesteld en waarin wordt voorgesteld de missiescholen voor kleurlingen te onttrekken aan het toezicht der Kerk en onder algeheel beheer van de staat te stellen. De aartsbisschop van Kaapstad, Mgr. Owen Mc Cay, heeft ogenblikkelijk ten sterkste hiertegen geprotesteerd. Tot 1920 was het initiatief voor het onderwijs aan de kleurlingen geheel ovengelaten aan de missie, die in elke statie een school voor negers en bastaardkinderen stichtte. Dit veranderde onder de Engelse man.daatregering. In 1921 werd namelijk bepaald, dat deze scholen subsidie kregen onder voorwaarde, dat zij onder opper toezicht van de regering zouden worden gesteld. In feite bleef de situatie dus gelijk, behalve dat de missie haar werk van rege ringswege zag gesteund. Als ge volg van Malans rassenpolitiek is er de laatste jaren een streven waar te nemen, dat het onderwijs aan de gekleurde bevolking ge heel in handen van de staat wil leggen, m.a.w. dit terrein van onderwijs. tot dusver geheel overgelaten aan de missie, aan haar te ontnemen en te secula riseren. „Dit is verkeerd", zo schrijft de aartsbisschop in zijn protest, „omdat het onderwijs zijn taak niet kan volbrengen tenzij het 'hand in hand gaat met de Chris telijke godsdienst." „Modelsteden en economische en politieke remedies", aldus be sluit Mgr. Owen Mc Cay, „zijn niet voldoende om aan Zuid- Af rika zijn sociale rust te geven. De autoriteiten moeten niet slechts het pionierswerk der mis sie, maar ook de buitengewoon belangrijke bijdrage erkennen, die de missieschool aan de wel vaart van het land levert". FEUILLETON: EEN ZONDAGSKIND 39. Hij dacht aan zijn voor nemen van straks! Niet redene ren! Hij legde de brief op zijn schrijftafel en begon te werken. Maar het kon zo gek niet gaan of zijn ogen werden getrokken door de brief. Hij moest hem nu en dan strelen. Met een kort ge baar stak hij hem in zijn binnen zak. Doch daar begon het cou vert te branden. Onwillekeurig voelde hij meermalen of de brief daar nog wel was. Van wat hij zat te bestuderen, drong niets tot hem door. De klok sloeg één keer.nog een half uur, dan moest hij gaan. „Tussen acht en negen uur te mijnen kantore grote verrassing! Welke grote verrassing? Ik ga niet, zei Theo- door koppig tegen zijn eigen en voor dé zoveelste .maat TT!i <-tond Door Toon Kortooms op en begon in de kamer heen en weer te lopen om zijn leerstof te memoreren. Van de tafel naar de kast. Van de kast naar de ta fel. Telkens als hij voor de kast stond, bekroop hem de lust die kast te openen en de guitaar te grijpen. Nog één keer die Breton se legende zingen. Maar dan ver mande hij zich en draaide zich om. Bij de tafel gekomen, had hij weer het gevoel, dat hij zijn instrument verried. De studie vanavond werd een fiasco. Toen het acht uur was, had Theodoor de guitaar juist in zijn armen genomen. Ik speel wat, dacht hij en voor de rest kan jonkheer Menda van Daal me gestolen worden. Hij zong enkele liederen. Hij zong ze met halve stem. Midden in een weemoedig Jiddish ghetto-lied was hij de tekst kwijt. Hij begon aan het Russische „Boeran", hield er na twee regels mee op en zong toen de negro-spiritual „Go down Moses" Ook dat bracht hij niet tot het einde, omdat hij maar telkens naar de klok keek. „Tus sen acht en negen voor grote ver rassing Om half negen kwam Theodoor beneden en zei slordig, dat hij 'n half uurtje weg moest. Tot straks. De jonkheer was overmatig vtiendeliikf Hij zei glimlachend: „Neem me mijn uitval van gisteren niet kwalijk. Dat is be- roepsiiver. Die zal jou ook wel eens te pakken krijgen, jonge man. Ik heb vaak genoeg meege maakt. dat veelbelovende talen ten naar de bliksem gaan, als ze méér belang stelling in vrouwen dan in hun beroep". Hij praatte druk. Waar Theodoor na afloop van het concert gebleven was? Plotseling nam hij enkele kran ten van zijn bureau en reikte ze Theodoor aan. „Kijk maar eens wat ze van je schrijven!" Theodoor staarde wezenloos naar de met rood notlood om lijnde artikelen. Het waren dag bladen uit Utrecht en omgeving. „Onbekend zanger maakt de buut". las hij. „Jhr. Menda van Daal introdu ceert veelbelovende bariton". ..Een student ontpopt zich als be gaafd zanger." „Eivolle schouw burg brengt onbekende zanger donderende ovatie." De recensies waren navenant. Een der jonge lingen met de verwarde haren en de zwarte brillen voor hun smalle gezichten schreef: ..Een ontdekking? Ja! De ionge zanger mist kenneliik nog de ge raffineerde stemteohniek van de gearriveerde solist, doch zijn ge luid is briljant, rijk aan volume en omvang en warm van timbre. Hoewel de zaal frenetiek ap- plaudiseerde na de aria uit de Barbier van Sevilla. werden wij 't meest bekoord door de volks liederen uit alle landen. In de ..Légende brétonne" was de jeugdige Bronkhorst inderdaad een openbaring. Jhr. Menda van Daal heeft besloten de zanger 'n conservatorium-opleiding te doen volgen." Zo, dacht Theodoor. is dat de verrassing. Hij had de tranen van woede in de ogen. Met ver stikte stem vroeg hij; „Waarom hebt u mijn naam genoemd tegenover die journa listen? Er was toch afgespro ken. Verder kwam hij niet. Iets in de blik van de jonkheer deed hem stokken. De jonkheer had klaarblijkelijk verwacht, dat zijn pupil zich aan zijn vest zou wer pen ten dank voor die conser vatoriumopleiding. En nu dit. De machtige man wachtte even. Hii werd nerveus. Tenslotte viel hij uit: „Is dat alles wat ie te zeggen hebt?" Dat was een klap recht in het gezicht. Theodoor sprong over eind. Heel de trots van het ge slacht Bronkhorst dat zich in de wereld grote posities verworven had. kwam tegen de machtswel lust van die schouwburgdirec teur in opstand. „Ja," zei hü schor, „da-Kis al les. Ik heb u om niets gevraagd. Ik ben student en ik zal mijn eind-examen doen en ik zal mijn vader opvolgen en daarmee basta. jonkheer Menda van Dall!" De jonkheer werd grauw rond zijn lippen. Hii sprak geen woord. Zijn arm rees omhoog. Zijn bevende vinger wees naar de deur. Theodoor liep naar de deur en toen hij ze achter zich gesloten had. rende hii de gang door naar buiten, de avondlucht in. De hemel zij dank. weer vrii en verlost! Vrij, vrij. vrij! Thuis studeerde hii tot mid dernacht en ging toen slapen. Hii voelde zich als herboren. H;: werkte stoer, zong een wei nig en deed doorlopend ziin best om de jonkheer en het podium te vergeten. Dat was lastig om dat die honderd vijf en twintig gulden zo gemakkelijk verdiend waren. Hij hoefde maar „ia" te zeggen misschien eerst even excuus te vragen en morgen zat hij bij wijze van spreken ergens op een conservatorium. Gratis studeren. De stem. die de hemel ie gegeven had. zonder dat ie er enig recht of wat dan ook op kon doen gelden, zouden ze ontwikkelen. Je zou overal zingen, waar ie maar wilde. Je zou vreemde landen zien en grote honoraria innen: ie zou roem oogstenHij duizelA*. Wordt vervol LUI, EIGENLIJK Genietend van eer las ik een „heerlij Het ging over ee gekregen en ik w die zouden komen op te slaan. Alzo helaasde spr op het huis had 1< onze familie te pa; zwager Jaap, vade waren zijn eerste legde ik het boek en ook vader en n of je 't deerom tri lachend aan en t het niet te lang z kleine gunst. Jaa waren mijn ver\ spannen. „Steek maar va Jaap stak van wa :e". zei ie en I mijn goede zwage verhaal af te stel neerkwam, dat il weten, dat het a was en dat ik zo' had. én dat niet gaan. Ik begr me verlangd wer begrijpt de lezer „Neem ie 't ar zorgzame huisvai „Nou. as ie ni dat ik de oudste den wil ik je n helpe!" De reactie van verrassend als v spron" op van zi will hii me mee op de schouders 1 „Kerel, kerel, we vent!" Op mijn Lem nu glimlach aan. „Wat een 8 aacht ik bij meze Maar met dat kostbaar half uu gaan. Nu er aan gunst van Jaap hoopte ik. dat hi gelijk zou vertre bleek hii ziin bel ten te ziin. wan meteen. Zó dankb daarvoor, dat ik zeer snel. zelf i Hierna vliide i lui mogelijk in verdiepte me we vallen van de „h spoedig bleek, da „in" was. als vóó mijn zwager. Zeil ten konden me d oen. Tenlange les „heerlijke" romar hoek, kleedde m toen naar boven, heel even de go aan Jaap's kindei delen.... o Het was een ko Vriezen deed he deedhet niet. h< tussen in. Voor l geen abnormale Maar de wind. di< zó gniepig en fel maar beter bii di kon blijven. Het voor de heilige 1 trouwe knecht I lolletje, om in te vertoeven. E beide onafscheidi zeven uur op sti gewoonte mopper een ook Pieterm; te kennen, dat 'h warme land gebl „Ik snap niet", gegeven moment, de zomer geborei U 'en mii jaren len!" Ondanks V.M# BE1RA - Wij wat van onze w dit rubriekje a dienst van Ast Amerikaans in mor die soms nisme grenst, gisteren uit B< gees Oost-Afril roemde jager c José da Silva t tervolging van een lagune vc was gevallen e verslonden. Eu Boven het berü lex maar één i BERLIJN - 1 se democraat rondreis maakt vertelde gisten hoord had dat Russische sectc gearresteerd ui op de verkeerdi postzegel met I Stalin had g$si STOCKHOLM Russische pers verontwaardigd bekend werd d rievka een meii van de commur organisatie, 1 trouwd was, in heid van een plaatselijke c autoriteiten. In ke bibliotheek plank vol anti ken dik onder ten: er werd i vraagd, gaf de schuchter toe. boeken ook m zien. De lezer ziet lééft, en niet a rochie van Doi

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 4