Ondanks alles toch „gortig"! dreigd Op a Klijzing geslagen Ministers der Benelux naar Scheveningen De voorbereidende le klas aan Rijkstuinbouwwinterscliool Hagenaar Bommel rookte 7,2 minuut langer vandaag B Een Westfries Sinterklaasverhaal öie wecelö van ons R.K. Handbalbond District Noord MARKT en BEURS OP 20 DECEMBER A.S. !LE No. 136 J V r i Ji jt Zf <7 j/ pv tr M V «1 yj aal: akten getuigen kei rd (fr.) st •ktuig an Holland os zoogdier Friesland ;roet koningin (lat.) :anduiding vwerktuig besteed aan ikende predikant (afk.) eid t el lft are 1: :d iongen lgië erm ;een ndbewerking ar tam 1 el Frika id iaat NG KRUISWOORD No. 135 taal: narkt: 7. na; 9. era: 11. 13. aria: 15. even: 18. teer: 23. reet: 25. il; h: 28. ea; 29. eire: 32. kkoord: 37. stel: 38. as: 41. els: 43 eek: 45. ar: 47. la. il: dra: 4. atan: 5. re: 6. 8. ad: 10. arre: 12 seke: 16 verhard: 17. 20. staak: 22. eli: 24. 31. do; 33. idee: 35. tase: 37. sok: 39. nel; 44. ka. ingaanwijzers >p trams AG 4 Dee. Op 1 58 zullen alle trams igaanwijzers voorzien i. Aangezien een en delijk moet gebeuren linister daarvoor een rmijn van 5 jaar ge- ialans rassenpolitiek is ;te jaren een streven nen. dat het onderwijs sleurde bevolking ge iden van de staat wil ,w. dit terrein van tot dusver geheel aan de missie, aan tnemen en te secula- rkeerd", zo schrijft de in zijn protest, onderwijs zijn taak volbrengen tenzij het nd gaat met de Chris- sdienst." den en economische remedies", aldus be- Owen Mc Cay, „zijn nde om aan Zuid- sociale rust te geven, iteiten moeten niet pionierswerk der mis- ook de buitengewoon bijdrage erkennen, sieschool aan de wei- het land levert". tegen de machtswel- die sohouwburgdirec- stand. hii schor, „da-fis al- i u om niets gevraagd, udent en ik zal mijn en doen en ik zal mijn ■volgen en daarmee nkheer Menda van heer werd grauw rond Hij sprak geen arm rees omhoog, ide vinger wees naar Theodoor liep naar de oen hij ze achter zich ad. rende hii de gang buiten, de avondlucht nel zij dank, weer vrii Vrij. vrij. vrij! tudeerde hij tot mid- ging toen slapen, e zich als herboren, stoer, zong een wei- doorlopend ziin best nkheer en het podium n. Dat was lastig om- onderd vijf en twintig gemakkelijk verdiend hoefde maar „ja" te misschien eerst even vragen en morgen wijze van spreken een conservatorium, deren. De stem. die de gegeven had. zonder enig recht of wat dan n doen gelden, zouden kelen. Je zou overal aar je maar wilde. Je nde landen zien en loraria innen: ie zou stenHij duizelA». Wordt vervol Vrijdag 5 December 1952 Pagina 5 LUI, EIGENLIJK VEEL TE LUI, lag ik in Vader's haardfauteuil. Genietend van een pas opgestoken sigaret en een geurig kopje thee las ik een „heerlijk" boek, waarvan ik misschien nog méér genoot. Het ging over een „hij" en een „zij", die zojuist ruzie hadden gekregen en ik was haast koortsachtig benieuwd naar de dingen, die zouden komen. Zélfs kreeg ik neigingen, om de laatste pagina op te slaan. Alzo was mijn geluk op dat moment volkomen. Maar helaas.... de spreuk „Zeldenrust", die mijn overgrootvader eens op het huis had laten schilderen, bleek ook nu weer uitstekend bij onze familie te passen: de kamerdeur ging open en m'n hooggeëerde zwager Jaap, vader van vier kinderen, kwam binnen. „Dat tref ik", waren zijn eerste woorden, „legt 't jonge goed al te bed?" Zuchtend legde ik het boek aan de kant. „Ze legge inderdaad onder de wol en ook vader en moeder benne d'r in kropen", antwoordde ik, „maar of je 't deerom treffe, is 'n tweide!" Jaap keek me begrijpend glim lachend aan en terwijl hij een forse sigaar aanstak, beloofde hij, het niet te lang zullen maken: hij kwam trouwens slechts om een kleine gunst. Jaap staat bekend als een „ouwe teut" en daarom waren mijn verwachtingen dienaangaande niet bijster hoog ge spannen. „Steek maar van wal", zei ik. Jaap stak van wal. „Moet ie ho- :e". zei ie en hiermee begon mijn goede zwager een ellenlang verhaal af te steken, dat hierop neerkwam, dat ik had moeten weten, dat het al 4 December was en dat ik zo'n goed postuur had. èn datverder zal ik niet gaan. Ik begreep, wat er van me verlangd werd en misschien begrijpt de lezer het ook. „Neem je 't an?" vroeg de zorgzame huisvader tenslotte. „Nou. as ie niet bang benne, dat ik de oudste „gortig" maak, den wil ik ie met alle plezier heloe!" De reactie van Jaap was even verrassend als verbluffend. Hij spron" op van zijn stoel en ter- wiil hij me meer dan krachtig op de schouders klopte, riep hij: „Kerel, kerel, wat ben je 'n vent!" Op mijn beurt keek ik hem nu glimlachend begrijpend aan. „Wat een gelukkig mens", nacht ik bij mezelf. Maar met dat al was er een kostbaar half uur verloren ge gaan. Nu er aan de „kleine" gunst van Jaap voldaan was, hoopte ik. dat hij zo gauw mo gelijk zou vertrekken. Gelukkig bleek hij zijn belofte niet verge ten te zijn. want hii vertrok meteen. Zó dankbaar was ik hem daarvoor, dat ik hem. overigens zeer snel, zelf uitgeleide deed. Hierna vlijde ik me weer zo lui mogelijk in de fauteuil en verdiepte me weer in de lotge vallen van de „hij" en „zii". Al spoedig bleek, dat ik er niet zo „in" was, als vóór de komst- van mijn zwager. Zelfs enige sigaret ten konden me daarbij niet hel pen. Tenlange leste smeet ik de „heerlijke" roman ergens in een hoek. kleedde me uit en sloop toen naar boven. Op bed zag ik heel even de goede Sinterklaas aan Jaap's kinderen moppen uit delen. Het was een koude gure avond. Vriezen deed het niet, dooien deedhét niet. het was er nèt tussen in. Voor 5 December dus geen abnormale temperatuur. Maar de wind. die er waaide was zó gniepig en fel koud. dat men maar beter bii de warme kachel kon blijven. Het was dan ook voor de heilige Nicolaas en zijn trouwe knecht Piet lang geen lolletje, om in dit weer buiten te vertoeven. En tóch liepen beide onafscheidelijk om circa zeven uur op straat. Tegen zijn gewoonte mopperde de Sint flink een ook Pieterman gaf duidelijk te kennen, dat hij liever in het warme land gebleven was. „Ik snap niet", zei hii op een gegeven moment, „dat U niet in de zomer geboren bent. Het zou U 'en mii jaren in leeftijd sche len!" Ondanks een venijnige BE1RA - Wij ontlenen heel wat van onze wetenschap voor dit rubriekje aan de nieuws dienst van Associated Press, Amerikaans in een soort hu mor die soms aan bitter cy nisme grenst. A.P. meldde gisteren uit Beira in Portu gees Oost-Afrika, dat de be roemde jager op grof wild José da Silva tijdens de ach tervolging van een olifant in een lagune vol krokodillen was gevallen en onmiddellijk verslonden. En het cynisme? Boven het bericht tikte de te lex maar één woordje: Maal! BERLIJN - De Amerikaan se democraat Celier, die een rondreis maakt door Europa, vertelde gisteren, dat hij ge hoord hak dat een man in de Russische sector van Berlijn gearresteerd was, omdat hij op de verkeerde kant van een postzegel met het portret van Stalin had gespuwd. STOCKHOLM Door de Russische pers is een golf van verontwaardiging gegaan toen bekend werd dat in Staroma- rievka een meisje, dat lid was van de communistische jeugd organisatie, kerkelijk ge trouwd was, in tegenwoordig heid van een groot aantal plaatselijke communistische autoriteiten. In de plaatselij ke bibliotheek bleek een hele plank vol anti-religieuze boe ken dik onder het stof te zit ten: er werd nooit om ge vraagd, gaf de bibliothecaris schuchter toe. Hijzelf had de boeken ook nog nooit inge zien. De lezer ziet het: Peppone lééft, en niet alleen in de pa rochie van Don Camillo. windvlaag glimlachte de Sint. „Tóch mag ik", zo meende hij, „over mijn ouderdom niet kla gen. Ik geloof niet. dat zolang de wereld bestaat, iemand zo oud geworden is 'als ik." Over derge lijke en gene dingen babbelend trachtten beide Spanjaarden de kou te vergeten. Doch het huis van bestemming lag nog een flink eind verder op. zodat ten slotte zelfs Sinterklaas zijn bloed voelde koken. „Dat die lui nou niet voor een taxi konden zor gen", brulde hij in de storm. „Daar zijn ze te krènterig voor", schreeuwde de arme neger terug. Deze woorden waren nog niet uit zijn mond. of een glanzende luxe wagen gleed hen langszij. Een raampje werd snel openge draaid en iemand vroeg: „Bent U Sinterklaas en Zwarte Piet?" ..Ja. wat dacht U anders", ant woordde de Sint verbolgen, „dat kan een kind nog wel zien!" Een onder deze omstandigheden nogal hatelijk klinkend gegrin nik steeg uit de wagen op. wat de twee verkleumden wit-heet maakte. De uitnodiging echter, om een stukje mee te riiden „aangezien het voor Zuiderlin gen geen prettig weer was", werd dankbaar geaccepteerd. Met een vlugheid, die men van zo'n stokoude man niet verwacht zou hebben, klom de Sint in de li mousine. niet minder snel ge volgd door zijn zwarte knecht. „Rijden maar, meneer, en stopt U als het U belieft bij de eerste dwarsstraat links", commandeer de de goed-heilig-man. Hij was nog niet uitgesproken, of een schelle kreet steeg er uit de keel van zijn Pieterman op. Razend snel wendde Sinterklaas het hoofd, volgde toen de richting van Zwarte Piet's verschrikte blikken enbegon daarop te lachen, te lachen, zoals hii waar schijnlijk in zijn meer dan dui zend jarig bestaan nog nooit ge lachen had: voor in de auto zat een bisschop, terwijl een slanke neger het stuur hanteerde! „Hoe bestaat 't". kreet Sinterklaas en de bisschop lachte eveneens. Toen begon ook Zwarte Piet te lachen en tenslotte bleef zelfs de bestuurder niet achter. Het was echt gezellig in de luxe en wanneer er een vijfde persoon bij was geweest, dan had hij niet zonder verbazing gezien, dat na die scène zowel de bisschop Sinterklaas hun armen om.... genoeg! Precies op de plaats, waar ze moesten zijn. werden Sint en Piet uit de wagen gezet. Met 'n „hartelijk dank" en „veel suc ces" namen zii afscheid van de inzittenden en richtten daarop hun schreden naar Jaap Bildijks 'huis. Daar aangekomen klopte Sinterklaas enkele malen waar dig op de deur. „Als ze maar opschieten", meesmuilde Zwarte Piet. „want mijn voeten vernik kelen!" Er wérd opgeschoten. Met een „aah. daar hebben we onze goede Sint-Nieolaas" open de de heer des huizes zélf de deur en leidde de gasten uit het „warme land" opgewekt in de huiskamer. Uiterst correct tra den dezen binnen: diep buigend en „zó. zó" murmelend begaf de heilige man zich direct naar de blijkbaar voor hem bestemde ze tel vlak naast de kachel. Pieter man nestelde zich aan zijn voe ten. „En", zo begon Jaap. „vindt U het hier koud Sinterklaas?" „Warm is eerlijk gezegd anders" antwoordde de Sint. „maar ge lukkig konden we in dit gat nog een taxi krijgen!" Verbaasd trok Jaap zijn wenkbrauwen op. „Een taxi?" vroeg hij, hebt U daar de centen voor?" „Och", zei de bis schop zijn schouder ophalend, „ik sta gelukkig nogal goed bekend en ook U. mijnheer Bildiik, bent hier gezien, zodat ik gemakke lijk „op de lat" kon rijden! De rekening wordt wel thuis be zorgd!" „Die zit", dacht Zwarte Piet en hij verkneukelde zich om het ongelukkige gezicht van vader Jaap. Intussen was er een eigenaar dige situatie in de kamer ont staan: de kinderen waren uitge zongen en moeder zat wat on gelukkig met een kapotte kous te draaien. Zélfs ontstond er na de ontboezeming van de Sint 'n pijnlijke stilte. Mevrouw Bildiik meende deze situatie niet beter te kunnen oplossen, dan door te vragen, of de bezoekers mis schien een kopje thee lusten. „Graag", antwoordde de Sint. „En houdt U wellicht ook van een goeie sigaar?" vroeg Jaap. daarbij zijn taxi-zorgen bliikbaar vergetend. „Nou, als het U het zelfde is. geef mij dan maar een sigaret". Die vind ik de laatste 50 jaar smakelijker!", gaf Sinter klaas te kennen. Aldus zaten na enige tijd vader. Sinterklaas en Zwarte Piet onder het genot van een kopje thee en een sigaret gezellig te babbelen, terwijl de kinderen nog steeds op de eerste gaven zaten te wachten en moe der met ongeduld de gesprekken volgde. Zó ver dwaalde men ten slotte af, dat de goede Sint op een gegeven ogenblik het doel van ziin komst vergat en plomp verloren vroeg: „Een spuitje kla verjassen. zwager?" Maar hier mee ging hij toch te ver. Moeder Bet kon het niet langer meer houden en smeet Sinterklaas wanhopig naar het edele hoofd, dat hij bezig was. in zijn taak tekort te schieten. „Dat is waar ook!", deed deze verbaasd en hij voegde er kordaat aan toe: „Vooruit. Piet. doe ie werk. Lang heb ik geaarzeld, maar nü moet het er toch van komen. Gooi de oudste in de zak. opdat wij pe pernoten van hem bakken!" Toén was het féést in het huis van Jaap Bildiik. Gierend zoch ten de kinderen een goed heen komen en brullend deed de ar me zwarte ziin best, om de be wuste in de zak te krijgen. Dit schudde bij de jammerende moe der hogere gevoelens wakker, zodat zij zich in de strijd meng de. „As-ie-me-nou". mompelde de goed-heilig-man. „wie aan Zwarte Piet komt. komt aan mij!" En hierop toog ook hij aan het werk. Wijdbeens en ziin ar men gekruist stond Jaap Bildijk deze „robber" enige seconden minachtend te aanschouwen. Zijn bloedsomloop ging echter tien keer zo snel en ziin aderen wer den als koorden. Daar moést een uitbarsting op volgen. De uit barsting kwam. Met een stem, die de vechtenden, behalve de knecht van Sinterklaas, wit om de neus deed worden, riep Jaap: „Er uit. farizeeërs, er uit!" Met onnavolgbare snelheid zette Sin terklaas ziin mijter op en vloog hij. gevolgd door een luid hij sende knecht, naar buiten. Naar buiten in de kou en in de duis ternis. „Wat moet Sinterklaas toch goed geweest zijn". meende Zwarte Piet. toen zij huiswaarts togen. „Véél te goed", antwoord de de Sint en betastte een buil op ziin scheen. „Die is van Bét", dacht hij. „zoiets deed ze vroe ger ook!" o „Had je dat docht?, zei ik een paar dagen later tegen Lini. mijn meisje. „Dat 't zweer worre zou. wél. maar zó niet." We zaten gezellig bij de ka chel en babbelden nog wat over het „feest" na. Lang plezier van ons samenzijn hadden we echter niet. Zwager Jaap kwam de vreug de weer vergallen. „Al een beetje bekomen. Jaap?" vroeg ik. „Je rare houfd". 'zei hii en gaf me een brief. Bij het lezen van bet adres kreeg ik inderdaad „een raar houfd". want het was een brief, die ik uiterlijk 5 Dec. had moeten verzenden, om nog in aanmerking te kunnen komen voor een prijs, van een sigaren fabrikant, die een prijsvraag had uitgeschreven. Ik had haar voor enige tijd onder de mijter van Sinterklaas verstopt, om haar bij het post kantoor in de bus te werpen. De luxe wagen had deze goede be doeling echter verhinderd. „Gevonden door de oudste", zei Jaap en in zijn ogen blonk toorn. „Ook dat nog", riep ik uit, „dan is hii dus tóch „gortig" ge worden!?" Jaap knikte somber. Het was een trieste avond.... In het begin van dit jaar is, op initiatief van de praesides der muziekgezelschappen van de erkende cor pora in Nederland, het Nederlands Studenten Orkest opgericht, dat onlangs in een stich ting rechtsvorm kreeg. Men is ,van plan op concert-tournée te gaan naar Haarlem, Den Haag, Arnhem, UtrechtHeerlen, Am sterdam, Groningen en Hengelo; in het ge heel zal men van 5 Januari tot 13 Januari a.s. onderweg zijn. Di rigent is Yvon Baars- oul. I Naar mij gebleken is heeft de minister van Landbouw, inge volge zijn toezegging in de 2de Kamer bepaald, dat leerlingen die aan Rijkstuinbouwscholen zijn toegelaten, doch niet meer dan zes klassen der lagere school hebben doorlopen, uiterlijk 1 De cember naar de lagere school terug moeten gaan. Reeds nu schijnt om dit geval enige dei ning te bestaan en het lijkt mij daarom goed er de nodige in lichtingen over te geven. Laat ik voorop zetten dat net er niet om gaat of het op deze wijze aan de bedoelde leerlingen gegeven onderwijs niet goed zou zijn, of dat de leerstof niet zou deugen,, of dat de onderwijzers niet geschikt zouden zijn of wat van dien aard ook. Als men naar een fout zou gaan speuren, of naar de oorzaak, dan wil ik al weer voorop zetten, dat daar maar een adres voor te vinden is, n.l. het Departement. Ik mag hiervoor de letterlijke verkla ring van de Minister in de Ka mer aanhalen: „Ten aanzien van het vraagstuk dat de heer Groen heeft aangeroerd, het vraagstuk van de voorberei dende klasse in Hoorn, kan ik antwoorden dat ik het betreur dat daarover geen overleg is gepleegd. Dat lijkt mij op zich zelf niet juist. Hoewel ik dus in eerste instantie niet die gro te bezwaren tegen wat ge noemd wordt de eerste klas van de R.T.W. te Hoorn zie, ben ik van mening dat wij, nu hierte gen bezwaren worden geuit en nog overleg zal moeten plaats vinden met de Minister van O., K. en W., beter doen die eerste klas op te schorten". Wat waren nu die bezwaren Er zijn lagere land- en tuin bouwscholen. Voor wat de laat ste in Noord-Holland betreft, had de Minister er al in de schriftelijke stukken op gewe zen dat er in het rayon Hoorn 11 lagere tuinbouwscholen be staan. Ik mag er mijnerzijds aan toevoegen, dat hiervan 2 Chr. scholen zijn en 6 kath., n.l. de scholen te Grootebroek, Wer- vershoof, Zwaag, Obdam, Heer- hugo waard en Warmenhuizen. De toelating tot die lagere scho len is eerst mogelijk na 7 klas sen lagere school. Voor een be langrijk deel is de leerstof van de eerste klasse dezer lagere scholen algemeen vormend. Er bestaan ook winterscholen waar slechts in het winterhalf jaar op hoger plan staand vak onderwijs wordt gegeven en waar de jongens eerst worden toegelaten op 15- a 16-jarige leeftijd, dus nadat ze al lang de lagere school hebben verlaten en niet meer leerplichtig zijn. Tot voor kort was ons het bestaan van voorbereidende klas sen aan enkele van deze win terscholen niet bekend. We be hoeven ons daarover niet te verwonderen, want alle onder wijs in Nederland is wettelijk geregeld, alleen het landbouw onderwijs niet. Dit onderwijs berust geheel en al in handen van de Minister, zowel wat het toewijzen van scholen betreft als de subsidiëring er van, en trouwens alles wat er verder mee samenhangt. En zo bepaalde de Minister o.a. voor de lagere land- en tuinbouwscholen een toelating na het doorlopen van 7 klassen der gewone lagere school. Wan neer de Minister in de Kamer heeft gezegd dat de leerlingen van de voorbereidende klassen aan de Ambachtsscholen óók na 6 klassen l.o. kunnen worden toegelaten, zou daar een heel simpel antwoord op te geven zijn: welnu, doe dit dan voor de land- en tuinbouwscholen ook! Ik wil deze kwestie intussen buiten beschouwing laten. Er alleen van zeggen dat wij ka tholieken er zeer grote bezwa ren tegen hebben dat, nadat de kinderen de 6 klassen van de kath. l.o. hebben doorlopen en dan naar de ambachtsschool gaan, zij de twee nog reste rende leerplichtjaren op 'n neu trale school moeten doorbren gen. En dit bezwaar slechts voorlopig wordt aanvaard onder conditie dat er zo spoedig mo gelijk en overal ook gelegen heid komt voor R.K. Ambachts- onderwijs. Zo denken onze chr. broeders er ook over. Maar ditzelfde bezwaar heb ben wij nu ook tegen dit expe riment aan Rijkswinterscholen. Dit was des te klemmender, omdat er met althans enige goede wil overal gelegenheid is kath. tuinibouwonderwijs te vol gen. In het onderhavige geval lag het nu zo: De toelating tot de kath. of chr. t.b.-school is eerst mogelijk na 7 klassen l.o., maar aan een Rijks(neutrale) school kan je al na 6 klassen terecht. Dit werd als een onder- graving van het kath. en chr. lager tuinbouwonderwijs ge voeld. En ik houd mij aanbevo len om te vernemen of hier iets steekhoudends tegen aan te voeren is. De Minister heeft zich hier in de Kamer niet aan gewaagd; hij heeft het zelfs niet geprobeerd en hij trok tegenover de volksvertegenwoordiging de enig juiste consequentie. Er is misschien nog één pun tje dat de thans gedupeerde ouders zouden kunnen aanvoe ren, n.l., dat die eerste voorbe reidende klasse aan de winter- school niet te vergelijken is met de lagere tuinbouwschool, dat er ook les in vreemde talen ge geven wordt enz. Ik heb al ge zegd dat ik geen critiek heb op het onderwijs op zich. Maar het zal toch geen bezwaar worden geacht als ik zeg dat er op die eerste voorbereidende klas van onderwijs in vreemde talen geen sprake is; wel in de volgende. Er wordt in de eerste klas 28 uur per week les gegeven,, voor het overgrote deel in vakken die ook op de lagere school ge geven worden d.w.z. algemeen vormend onderwijs. Het is na tuurlijk waar dat door dat jaar waarop men eerder tot deze klas kan worden toegelaten dan op de lagere t.b.-school, een voorsprong ontstaat. Maar moe ten wij ons daartegen dan met krachtig verzetten? Waarom dan aan die lagere t.b.-school geen onderwijs in vreemde ta len e.d. voor jongens van 14 jr. (eerste klas l.ts.) en wel voor jongens van dezelfde leeftijd op de neutrale Rijksschool? Ik weet niet wat de l.tuinbouwscholen (met name de confessionele) méér bedreigt: deze voorsprong voor de Rijksschool of de vroe gere toelatingsleeftijd. Laat ik eerlijk zeggen dat ik absolute opzet van de promoto ren van de Rijksschool met dit doel: ondergraving van de la gere t.b.-school, uitsluit. Het is desniettemin het geval, zoals ik meen duidelijk te hebben gemaakt. De kath. ouders heb ben dit óók te bedenken. Ge lijke monniken, gelijke kappen. Dat is bij het gewone lager on- 1 derwijs na jarenlange strijd school, ten opzichte van de openbare. Bij het vakonderwijs hebben wij het volste recht dezelfde eis te stellen, vooral wanneer hierbij een groot stuk algemeen vormend onderwijs betrokken is. Maar bij het vakonderwijs zijn we op geen stukken na nog zo ver. In de periode waar de meerderheid van ons volk hier voor moet strijden, mogen wij de ouders die uit beginsel con fessioneel onderwijs voor hun kinderen wensen, vragen niet mede te werken aan datgene wat, op welke wijze dan ook, het verkrijgen van die rechten bemoeilijkt of zelfs onmogelijk kan maken. ALKMAAR JAC. GROEN We hebben in tweestrijd ge zeten^ óf een overzicht te schrij ven. öf het na te laten. Waren de vooruitzichten in het begin van de week zeer ongun stig. nu wij aan 't schrijven van het overzicht toe zijn is alle sneeuw van de velden verdwe nen. en wanneer Vrijdag en Za terdag droog blijven hebben we nog wel hoop dat Zondag enkele velden bespeelbaar zijn. We zijn echter niet al te opti mistisch, en plaatsen dan ook maar alleen het programma, aan St. Nicolaas overlatend voor de verrassingen te zorgen. Zondag 7 December '52 Dioc. KI. Noord: TOP—WGW 13.40; VIOFSA 12 u.; Geel Zwart—DWO 15.45. le klasse: VZVAlways For ward 16.00; FSA 2Vliegens Vlug 13.40; Hugo GirlsCon Brio 12 uur. 2e klasse: StrandvogelsVI. Vlug 2 13.40: VIOS—Hugo Girls 2 13.40: St. Victor—VZV 2 14.30. 3e klasse: St. Victor 2DWO 2 13.30: WGW 2—VIOS 2 14 uur. Junioren Aa: WGW aVZV a 14.45; VI. Vlug a—VIOS a 12; DWO a—Hugo Girls a 14.30. Junioren Ab: VIO aFSA a 13; Alw. Forw. aStrandv. a 13.40; Con Brio a—DTS a 13.40. Junioren B: WGW b—VZV d 15.35; VZV b—Con Zelo b waar schijnlijk Con Zelo terrein of uit gesteld'; FSA b—VI. Vlug b uit gesteld. Vechtpartij in het Italiaanse parlement ROME, 4 Dec. (Reuter) Ita liaanse afgevaardigden hebben el kander hedenavond in een van de roerigste zittingen van de Itali aanse Volksvertegenwoordiging met stoelen, inktpotten en schoe nen bekogeld. Geen der afgevaar digden werd gewond. Een bode, die poogde worstelende commu nisten en neo-fascisten te schei den, moest evenwel naar het zie kenhuis worden gebracht; het is mogelijk, dat hij een schedel breuk heeft opgelopen. K.F.C.-keuringen ALKMAAR: Harmonie: „Wereld in vlammen", alle lft.Vic toria: „Het complot v. Cripple Creek", 14 jaar; Rex: „De vro lijke avonturen van Lady Go- diva", volw.; Cinema Arheri- cain: „Het verloren wereld deel", 14 jaar. ENKHUIZEN: Munfbioscoop: „De man op de Eiffeltoren", 18 jr.; „Vrouwen zonder naam" 18 jr. ANDIJK: Sarto: „Het geheim van drie vrouwen", 18 jaar. HOORN: Victoria: „De duivels- pas", 14 jaar; Winston: „De nacht is mijn koninkrijk", a.l. SCHAGEN: Royal: „Treinroof in Missouri", 14 jaar. WARMENHUIZEN, 5 Dec. An dijvie 24.6025.10; rode 'kool 6 7.40; witte koo'l 6-7.80; stek de- nen 55.30. GROOTEBROEK, 4 Dec. 2500 tog uien, middel 21.10; 1500 kg bieten, A 13.80, B 11.50; 1600 kg peen B 14.60; 1000 kg spruiten afw. 22.0026.00: 1250 kg rode kool 1113.60; 10000 st. bloem kool 12.1012.90; 5500 kg groene kool, t.s. A f50. B f27—41, B II f14—29, C f8—16. C II f8—9, stek 4.70. AVENHORN, 4 Dec. 10.000 kg rode kool 613; 3900 kg gele kool 5.5010.10; 36.000 kg uien grove 19.5020.40; gew. 19.30 20.50; driel. 23.2025.50; nep 3638.. 13.800 kg bieten I rond 13.80—14.50; II rond 13.50—14.30 III rond 6.50—7.20; 14.000 kg peen II 11.50—13.90; IH 11.50— 12.00. MEDEMBLIK, 4 Dec. 4400 stuks bloemkool: BI 2227; B2 12.90—13.40; Modjo 8.50—8.70; 13—17; Cl 17—24; C2 8; 1500 kg ronde bieten: A 14.3014.60; B 7200 kg breekpeen: B 13.50; C 11.40; 5500 kg uien: midd. 17.50 19.70; grof 17.5019.30; driel. 25.80—26; nep 32.90; stek 5.60— 8.90; 3000 kg uien rode: midd. 29, driel. 15, nep 10; 5500 kg aardappelen 7.5010; 2000 kg groene kool 7.5010.40; 2200 kg rode kool 67.50; 500 kg wit lof: I 52, II 42, III 23; 200 kg boerenkool 12. Burgerlijke Stand HEILOO Geboren: Maria B. dv W. A. Brand en M. A. Blom: Margaretha A. dv J. Beets en K. Boot. Ondertrouwd: J. G. Burlage en A. Schiffel; A. M. de Vries en G. M. Bakker. Getrouwd. R. Dekker en E. Liefting. Overleden: S. J. G. van Duin, 34 jaar,geh. met M. C. Weel; R. Hamstra 69 j. geh. met J. A. Koopman; J. Schouten 71 j. geh. met I. van Driel; C. M. Hoogland 63 j. De Hagenaar A. B. van Bom mel, lid van de pijprokersclub „door onderlinge vriendschap op gericht" heeft opa Klijzing uit Purmerend, wereldkampioen pijp roken, onofficieel met ongeveer 7.2 minuut geslagen. Deze presta tie werd geleverd tijdens de eer ste krachtmeting van de drie Haagse pijprokersclubs „DOVO", „die toeback suighers" en „in 't spinneweb". Deze clubs hadden ieder hun vijf beste pijprokers afgevaardigd voor deze eerste proefwedstrijd van een serie van drie, die voor het nationale kampioenschap ge houden zal worden. Voor de win nende Haagse vereniging staat een wisselbeker gereed. Men moet echter niet denken, dat dit wed- strijdroken iets te maken heeft met wat gewone stervelingen on der een „pijpje roken" plegen te verstaan. Integendeel. Het gaat er alleen maar om de nauwkeurig afgewogen drie gram herenbaai zo lang mogelijk bran dend te houden. En wie daarbij enige kans op succes wil hebben, .moet zich beperken tot af en toe verkregen voor" de confessionele puffen, waardoor de rook uit sluitend via de kop ontsnapt. Opa Klijzing wist indertijd op die ma nier drie gram Amerikaanse Bur- ley-tabak 93.6 minuut brandende te houden. De Haagse wedstrijdpuffers had den zich op een spannende strijd voorbereid. Zij hadden een flink aantal supporters meegebracht en ook de heer J. F. Wesseling, vice- president van de International Association of pipe smokers clubs, was een kijkje komen nemen. Na zeven en zeventig en een halve minuut kwam de spanning erin, want toen was alleen nog de heer van Bommel aan het zuigen. En die zag kans langer dan honderd minuten rookwolken te produ ceren. „Honderd minuten en zes en veertig seconden" riep de wed strijdleider, toen de „lange af standroker" eindelijk zijn pijp op de asbak legde. Toch had de win naar nog niet zijn maximumpres tatie geleverd, want er zat nog een erwtje brandende tabak in zijn pijp. „Ik heb al honderd mi nuten stilgezeten en moet er nu beslist even tussen uit", veront schuldigde de kampioen zich ech ter. D.O.V.O. is de heer van Bom mel, die zijn club thans op de eerste plaats heeft gebracht, hoogst dankbaar. H IÉSÉ BRUSSEL. De Belgische minister van Handel, Meurice, heeft de commissie voor buitenlandse aangelegenheden van het Belgische parlement heden medegedeeld, dat het minis terscomité der Benelux 20 December a.s. in Nederland, en wel te Scheveningen, zal vergaderen. Te Gosport (Hampshire) werd dezer dagen de mijnenveger Altham van een geheel nieuw type te water gelaten. 29 van de vaartuigen, waarvan de Altham het eerste is, zullen eind 1953 in dienst van de Britse marine zijn. Deze kustmijnenvegers zijn bestemd om dienst te doen in ondiep water. Elk vaartuigje heeft behalve de mijnenveeg-installatie ook een kanon. Belgische, Nederlandse en Luxemburgse ministers zullen nagaan welke vorderingen zijn gemaakt door de zeven Belgisch- Nederlandse commissies, die in dertijd zijn ingesteld voor het zoeken naar werkwijzen om de moeilijkheden op te lossen, wel ke voor de Belgische industrie door de Nederlandse concurrentie zijn ontstaan. De voornaamste hinderpaal voor een volslagen economische unie tussen de drie landen, welke is besproken op de Benelux-con- ferentie te Le Zoute in België, is dat de lonen en prijzen in België en Luxemburg hoger liggen dan in Nederland. Meurice heeft in de Kamer commissie van buitenlandse za ken een uiteenzetting gegeven over de ontwikkeling van de Be nelux sedert 1949. Hij gaf een overzicht van de door de bijzon dere commissies, welke na de conferentie te Knokke werden gevormd, verkregen resultaten en verklaarde dat verscheidene mi nisteriële bijeenkomsten zijn voorzien. Een eerste conferentie zal de ministers van economische zaken en van arbeid verenigen Deze heeft ten doel de politieke problemen, de kwestie der lonen en prijzen en de levensstandaard in de drie landen te onderzoeken. Een tweede bijeenkomst is voor zien voor de ministers van bui tenlandse handel, economische zaken en financiën. Maandelijks zal een vast comité van ministers bijeen komen. Een eerste confe rentie zal op 20 December wor den gehouden en deze zal zich voornamelijk bezig houden met de werkzaamheden der bijzon dere commissies. Een voltallige ministerconferentie, waarvan de datum nog niet vaststaat, doch die waarschijnlijk in Januari zal worden gehouden, zal dan be slissingen moeten nemen ten aan zien van de Belgische industrie sectoren, die beweren dat zij te lijden hebben van de Nederlandse concurrentie. i

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5