Strijd om de „Cup" weer in volle hevigheid ontbrand De Katholieken alleen goed om belasting te betalen De Westerse verdediging en Frankrijk's positie gee Beschamende cijfers Kardinaalskleding wordt vereenvoudigd Jongeren protesteren Voetbal iii Engeland Magische aantrekkingskracht op alle verenigingen Iedere prof een bij haantje Trygve Lie ontslaat personeel Opheffing van lijnen N.S. in het Noorden EN TOEN DE VRIJHEID De goede wil en de zware weg Zware kopzorgen voor Parijs Topbelasting van het budget Een twee Succesvol van de be De sprc van Gi Pagina 6 Vrijdag 5 December 1952 Het ideaal van elke voetbalploeg in Engeland is een maal zo ver te komen, dat zowel het leaguekampioen schap als de cup worden veroverd. Een ideaal, dat door de meeste clubs nooit zal worden bereikt. En toch doen ze allemaal elk jaar weer een gooi naar de cup, eerste en tweede divisieploegen, teams uit lagere divisies en zelfs formaties, die helemaal niet in de league spelen. Al komt die laatste categorie niet verder dan de eerste ronde, meespelen zullen zij, want een cupwedstrijd, hoe onbelangrijk ook, brengt altijd geld in kas. Vergeet niet, dat de drie let ters die het woord „Cup" vormen een magische aantrekkingskracht uitoefenen op voetbalminnend „Engeland". Meer dan eens komt het voor, dat ploegen, die normaal niet meer dan een paar duizend toeschouwers weten te lokken in een cupwedstrijd van nul of gener waarde tien tot vijftien duizend man op de tribunes hebben zitten. Als die tribunes er zijn dan ten minste. En als ze er niet zijn, welnu, dan wordt ergens anders onderdak gezocht. Dat buiten kansje laat geen club zich ont glippen. Het lijkt allemaal zeer zakelijk en in feite is dat ook zo, doch men moet niet uit het oog verliezen, dat vooral de niet-leaqueclubs het bijzonder moeilijk hebben het hoofd boven water te houden. Zelfs voor derde divisieclubs valt dat al niet mee, laat staan dus de nog kleinere voetbalfirma's. Beighton Miners is er een van, een niet-leaqueploeg die het ge luk heeft gehad tot de tachtig ploegen te behoren, die zich van de ruim vierhonderd in de kwali ficatieronden hadden kunnen handhaven en de eerste ronde hadden bereikt. Een dikke drie honderd clubs waren dus al afge vallen. Nu is het een oud privi lege, dat de ploegen, die een thuiswedstrijd hebben „getrok ken" deze mogen omwisselen te gen een uitwedstrijd. Meestal wordt dat niet gedaan omdat de praktijk heeft uitgewezen dat het in de eerste en tweede ronde be ter is thuis te spelen. Het ter reinvoordeel is tenslotte ook wat waard. In de volgende ronden weegt dat niet meer zo zwaar. Dan komen de eerste en tweede divisieploegen zich in de strijd mengen en dan is het zaak een uitwedstrijd te verkiezen boven een duel op eigen terrein omdat de mindere goden dan toch slechts een outsiderskans hebben en de club beter een deel van de vette recette kan kiezen. Beighton Miners koos echter al voor de eerste ronde een uitwed strijd. Daar waren redenen voor. Het simpele ploegje kan met veel moeite vijfduizend toeschouwers bergen. Zouden er meer komen, dan kwam het bestuur voor on overkomelijke moeilijkheden te Wrexham, de tegenstander, heeft 'n outillage van dertigdui zend toeschouwers. Dus wilde Beighton Miners omwille van de smeer lieverdaar spelen. En dat zou ook zeker het geval zijn ge weest als buurman Rotherham United zijn veld niet aan de Mi ners had'aangeboden. Daar kun nen vijftienduizend kijkers ge borgen worden en dat leek de Miners wel voldoende. Wat het ook was. Beighton had goed ge gokt. want Wrexham won met 3o en nu kon de penningmees ter althans zijn portefeuille vul len. Van de tachtig ploegen, die de eerste ronden bereikten, zijn er de vorige week Zaterdag al veer tig afgevallen De rest komt in de tweede ronde, waar er dan weer twintig overblijven die naar de NEW YORK, 4 Dec. (AP) Achttien Amerikaanse perso neelsleden van de V.N. die ge weigerd hebben antwoord te ge ven aan de Amerikaanse Fede rale Commissie over subversieve acties zijn ontslagen of zullen Vrijdag (vandaag) ontslagen worden door Trygve Lie. Negen van hen zijn reeds ont slagen wegens het ontwijken van vragen van de subcommissie van de senaat inzake de binnenlandse veiligheid die onder leiding staat van senator Pat McCarran (Dem. Nevada) of vragen van federale Grand Juries uit New York. De negen anderen weigerden vandaag bevredigende antwoor den te geven op het onderzoek dat door Lie ingesteld wordt en zullen Vrijdag ontslagen worden. Lie zal openlijk verslag er over uit brengen. Waar is Ike? PARIJS - Volgens „Le Monde" heerst onder de journalisten van het Amerikaanse ministerie van Defensie de mening, dat Gene raal Eisenhower sedert Maandag op weg is naar Korea. Ondanks de lijst van besprekingen die door het secretariaat van de nieuw gekozen president Woens dag wordt gepubliceerd derde ronde gaan waar de 64 ploegen uit de eerste en tweede divisie zich met de zaak gaan be moeien en het rijk voor de klei ne luiden uit is. Sensaties daar gelaten Maar niemand rekent daar op. Iedere prof een bijbaantje. Zaken doen is dus in de Cup- strijd wel belangrijk voor de clubs. Het is tegenwoordig ook belangrijk voor spelers. De tijd, dat zij voetbalden en dan maar rustig afwachten tot zij aan de dijk worden gezet, is voorbij. De meeste bekende voetballers hebben er „een baantje bij." Een wissel op de toekomst, want zij vragen zich terecht af: „wat ge beurt er met ons als wij niet meer kunnen spelen? Dan moet ons gezin ook leven." Nemen de managers daar ge noegen mee? Zeker, want er is nog nooit gebleken dat de vorm van een speler achteruit is ge gaan sedert hij in zaken was. Een sprekend voorbeeld is Harry Johnston van Blackpool. John ston was viiftien jaar toen hij zich bii Blackpool aanmeldde. Hij sprak over voetbal, hii droomde van voetbal. Voetbal len was alles voor hem. Toen de oorlog uitbrak moest John ston in dienst en als hii even de kans kreeg, ging hii een bal letje trappen. Maar gedurende die tijd had hii nogal tiid om na te denken en een zeker angstgevoel be kroop hem. „Als ik nu eens ge wond raak. als ik invalide wordt of als ik straks om de een of andere reden niet meer kan voetballenZiin besluit stond vast. Hii zou weer gaan voetballen als het kon. maar hii zou tevens zorgen voor een verzekerde toe komst. Johnston kwam heel huids terug, stapte naar de ma nager van Blackpool toe en ver telde hem. dat hii in zaken wilde gaan. De manager kon daar moeilijk iets tegen in brengen. Ziin grote sterren Stanley Mat thews (hotelhouder) en Stan ley Mortensen (eigenaar van drie zaken en schrijver van sportartikelen) deden het toch ook. En Johnston heeft nooit spijt van zijn besluit gehad. Hii werkte hard. Elke dag is hii om zes uur op en zelden is hii voor zeven uur 's avonds klaar. Daar bij heeft hii ziin training en ziin wedstrijden. Maar het was diezelfde hardwerkende en te vens voetballende Harrv John ston. die in het seizoen 1950- 1951 door de organisatie van „schrijvers over voetbal" (Mor tensen en andere spelers zitten daarin) tot „voetballer van het iaar" werd gekozen. Het was Harry Johnston, die captain was van het Blackpool- team, dat de Cupfinale bereikte en in datzelfde seizoen speelde hij voor Engeland tegen Schot land. „Het zaken doen heeft mijn vorm niet geschaad." Er is zelfs een mopje, dat in Blackpool-kringen graag wordt verteld en dat inhoudt, dat Johnston ziin beste wedstrijd heeft gespeeid toen hii' een dag en een nacht achter elkaar had gewerkt. Een speler, die ziin toekomst verzekerd weet. is zekerder van zichzelf. Voetbal is voor hem geen obsessie, hii wordt niet angstig als hii voelt dat zijn vorm achteruit gaat. Hii speelt dus al tiid vrijer omdat hii niet al ziin kaarten op voetbal heeft gezet. ..Johnston is trouwens niet het eni ge voorbeeld. Zie Matthews. Mortensen. Shimwell die een hotel heeft. Frank Swift dié eveneens met een hotelhou der is, Crosland, die in vis en fruit doet. Kelly met een café. Allemaal spelers, de een wissel op de toekomst hebben getrok ken. MINISTER ALGERA OVER BROMFIETSEN (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 4 Dec. Minis ter Algera heeft niet de indruk, dat het verkeer met bromfietsen meer dan met andere voertuigen bijdraagt tot de verkeersonveilig heid, mede in aanmerking geno men, dat het aantal bromfietsen thans 230.000 bedraagt. In 1951 bedroeg het aantal on gevallen minder dan de helft ruim 4000 dan het aantal ongelukken waarbii motorvoer tuigen waren betrokken. De ge dachte, dat de bromfietsers een eenvoudig examen zouden moe ten afleggen komt de minister onuitvoerbaar voor. Het enige wat gedaan kan worden is het uitreiken van een folder bij de motorrijtuigenbelastingkaarten, Hiervoor zal het verbond voor Veilig Verkeer worden ingescha keld. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, 4 Dec. Mi nister Algera verwacht, dat de Nederlandse Spoorwegen na de volledige modernisering in 1958 duurzaam ..self-supporting" zal zijn. Het bedrijf zal dan jaar lijks een matig dividend uitke ren. Op het ogenblik wordt bij de N.S. een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid om de lij nen GroningenRodeschool: Gro ningen Delfzijl: Zuidbroek Stadskanaal: LeeuwardenSta veren en ZutphenWinterswijk op te heffen. Daarnaast bestu deert men op welke wijze lijnen met een gering vervoer eenvou diger kunnen worden geëxploi teerd. (Advertentie) EETHUYSJE 'T BINNENHOFJE Spaanse, Mexicaanse en Hollandse specialiteiten WIM IBO, JAN DE CLER Zigeuner-Primas MALESCU Singel 449 - Res, 30643 Leldseplein 11- Res. 491 78 Spuistraat 294-300 Res.33471-36404 Toen onder druk van hogerhand, bij het streven naar een eigen kerkorganisatie, aan de katholieken zo nu en dan gunsten waren verstrekt had ook de Staat ondanks het feit, dat het nog niet in de grondwet was omschreven niet geld gegeven voor kerkenbouw? meenden de protestanten, dat de katholieken volop tevreden mochten zijn en in hun handen mochten klappen. Maar het dag blad De Tijd, dat als woordvoerder van de katholieken optrad, was het daar helemaal niet mee eens. De katho lieken immers mogen zich niet langer tevreden stellen met de kruimeltjes, die van de regeringstafel vallen. Als volwaardige staatsburgers, die ook hun belasting betalen, willen zij ook een ivoordje mee gaan spreken bij het be stuur van het land. En het is nu eenmaal een feit, dat de katholieken stelselmatig uit openbare ambten worden geweerd. Van onze redacteur) PARIJS Een ketting is even sterk als de zwakste scha kel, zegt een wijs spreekwoord. Hoeveel te meer zal dan de aandacht vallen op een schakel in de Westerse ver dediging, die verondersteld wordt de sterkste te zijn, maar die met argusogen bespied wordt door al degenen, die verantwoordelijk zijn of geacht worden te zijn voor de veiligheid van het vrije West-Europa. Sinds Enge land volhardt in een weliswaar soepele doch taaie afwijzende houding tegenover de verdediging van het West-Europese continent, althans vrij wenste te blijven van al te nauwe banden en al te nijpende verplichtingen in het kader van een gezamenlijke afweer, is het de grootste nog vrije slaat op het Europese continent, Frankrijk, waarop veler hoop is gevestigd. aandeel in de levering van strijd bare contingenten maar men meent in dat geval ook recht te hebben op een daaraan evenre dig deel van de economische en militaire hulp, welke het Ameri kaanse Congres om zich heen spreidt. En dan valt de naam Indo- ChinaUit het niets, waarmee de Franse verdedigingsmacht uit de Tweede Wereldoorlog te voor schijn trad, ziin een leger, een vloot en een luchtmacht gescha pen, waarvan een groot en uit het oogpunt van hogere rangbe zetting belangrijk deel thans al ruim zes jaren ligt vastgeklon ken in een moeizame campagne op een der meest kwetsbare Êunten van het Verre Oosten, iaar schuift een Franse leger macht van rond 175.000 man ge regelde troepen, waarvan 74.000 uit het moederland bijgestaan door een inlands leger van ruim 200.000 man. inclusief pra-mili- taire formaties, een grendel voor de uitvalspoort naar de rijkste gebieden in het Zuid-Oosten van Azie, waarvan 'n overgang naar de communistische machtssfeer de balans ten ongunste van de vrije wereld zou doen overslaan. Een bijzonder importante taak is hier dus voor de Franse en de met Frankrijk geünieerde staten weggelegd én deze taak nie mand zal dit durven ontkennen wordt niet zonder succes, zij het dan wisselend succes, ver- Wat dit kost aan mensenlevens is welbekend en hoezeer de Franse schatkist er door belast wordt, toont een blik op de Franse begrotingen van het lo pende en het toekomende jaar. Tegenover de 830 milliard francs voor defensieve uitgaven in het moederland, staan niet minder dan 400 milliard francs voor de oorlogsvoering in Indo China, terwijl voor de militaire uitgaven in andere overzeese ge biedsdelen slechts 35 milliard francs is uitgetrokken. Weliswaar is de zware zuiver militaire hulp, in wapens en an dere uitrustingsmiddelen, ruimer Frankrijk draagt ook nu weer een groot deel van de lasten, door de noodzaak tot herbewa pening opgelegd en dat terwijl het ook in de laatste wereldoor log zwaar geteisterd werd in alle geledingen van zijn samen leving. De speciale aandacht en de felste critiek van het helpende Amerika valt op Parijs. De Fran sen voelen zich daardoor ge krenkt en wijzen iedere vorm van inmenging in hun herbewa- peningsbeleid af of verdragen deze ternauwernood. Hier spreekt de nationale trots een zeer Gallische eigenschap 'n danig woordje mee. Maar de Fransen menen naast dit gevoelsargument ook meer concrete zaken te kunnen plaat se, waarop ze zich menen te kunnen beroepen als het gaat om de waarde van het aandeel in de Westerse verdediging. Men laat de cijfers spreken. De Franse begroting is reeds se dert de oprichting van 't Noord- Atlantische pact een ware oor logsbegroting, die zwaar op de nationale economie drukt en de heropbouw, althans het vereiste tempo daarvan, remt op een wijze, die de benodigde sociale vrede in het binnenland bedreigt. De opbouw der Franse strijd krachten, nationaal of in breder verband van Europese of Nato- strijdmacht, is derhalve voorna melijk een financieel probleem, waarvoor men in Washington de ogen niet mag sluiten. Dit probleem is ook niet met Ameri kaanse maatstaven te meten, ge zien het sterk-sprekend verschil in welvaartspeil tussen beide landen. De eisen van de Nato plannen, in Lissabon opgesteld, leggen een Sisyphus-last op de Franse staatsportemonnaie, wel ke toch al zo schraal voorzien is van liquide middelen. Parijs wil - zich niet onttrekken aan zijnnaar Indo-China gaan vloeien, In een korte oriëntatiereis naar Frankrijk en de Franse zóne van Duitsland heeft een onzer redacteuren op uitno diging der Franse regering een en ander kunnen opste ken over de huidige militaire situatie van dit belangrijke Nato-land over zijn financiële Eositie, die een krachtige uit- ouw der Westerse defensie kan vertragen, maar ook over het elan en de goede wil waarmee in weerwil van een dunne portemonnaie en zo vele andere hinderpalen het Franse volk en zijn regering wil samenwerken met andere vrije volken in militair op zicht en over de inspannin gen, die het ziet ook in we tenschappelijk militair op zicht daarvoor getroost. Hier bij volgt een eerste artikel. maar Frankrijk rekende mede uit hoofde van zijn verdienste in een reeele strijd om de vrijheid geleverd op meerdere steun in financiële vorm waarmee ook het zwaar-belaste moederland direct meer adem-mogelijkheid zou krijgen. De wrijving daar over met Washington is bekend en een uitvloeisel daarvan was de dubbele begroting voor 1953 gebaseerd op het respectievelijk al of niet toegeven van de Ame rikanen aan de Franse aanspra ken. Die strijd met de dollars is nog niet uitgestreden en zal in December, wanneer de hoog ste N.A.T.O..autoriteiten te Parijs de plannen voor 't komend jaar nader gaan bekijken, ongetwij feld in een nieuw critiek sta dium komen. Intussen ligt een groot deel van het schaarse officieren-corps dat voor de encadrering van nieuwe Franse divisies in de Westerse sfeer benodigd is, in 't verre Oosten gebonden, waar door een vlotte formering van die divisies welhaast onmogelijk is geworden. Dit is een der zwaarste troeven, die Parijs in handen houdt tegenover de ar gumenten en aanmaningen der Amerikanen. Wat voor het Fran se leger in dit opzicht vaak wordt aangevoerd, geldt in be duidende mate ook voor de Franse vloot en de Luchtmacht. Een zeemacht in eskader grootte de vijfde der wereld omvattende 11.000 officieren en manschappen, vertoeft in de Indo-Chineesche wateren. Voor de Luchtmacht noemde men ons een cijfer van 10.000. Niet min der dan 8000 Franse officieren of 26 procent der totaal effec tieve en 37 procent der beschik bare onderofficieren doen dienst in dat deel der Franse Unie en die dienst duurt minstens dertig maanden, sommigen brachten het tot negentig maanden. Met een dergelijk kader zou den in Europa tien of meer di visies kunnen worden opgericht, getraind en geleid. Onttrekking van deze effectie ven aan de strijd in Indo-China en overbrenging naar Europa is slechts mogelijk, wanneer men de troepen kan vervangen door een nationaal-Vietnamese strijd- Als men hierover met een pro testant sprak, dan haalde hij de schouders op: het was zo erg niet, zo meende hij en daarbij bleef het. De redactie van De Tijd voelde daarom, dat ze met bewijzen moest komen en daar om ging zij ertoe over om in haar blad een indrukwekkende lijst van ambtenaren af te druk ken en dan te becijferen, hoeveel katholieken eronder waren. Diepe indruk maakten deze sta tistieken en menig protestant moest na lezing van deze artike len de katholieken gelijk gaan geven. De cijfers in onze gewesten In Noord Holland was b.v. West Friesland overwegend ka tholiek. Het kwam daar nog maar al te vaak voor, dat een burge meester in een zuiver katholiek dorp de protestantse godsdienst beleed. Was dat nog een uit vloeisel van de toestanden onder de republiek, toen geen katho liek in het bestuur van een stad of dorp kon worden opgenomen? Van de ondergeschikte gemeente- naren waren er nog verschillen den in katholieke dorpen prote stant. Reeds op het einde van de 18e eeuw had de afgevaardigde Fronhoff, pastoor van Wognum zich over deze onhoudbare toe stand in de wetgevende vergade ring beklaagd, maar ofschoon men toen vol was van vrijheid en gelijkheid, 'had men niet veel kunnen bereiken. Er school ook een groot gevaar in deze pro testante gemeenteambtenaren, zo meenden verschillende pastoors, want dikwijls werden ongehuwde ambtenaren naar katholieke dor pen gestuurd en het kwam nogal eens voor, dat deze verongeluk ten. De verhouding in provinciebestuur het Jammer genoeg beschikte De Tijd niet over de juiste cijfers betreffende de gemeenten. Beter was zij ingelicht over de verhou dingen in het provinciale bestuur, dat zijn vertakkingen had in alle steden en dorpen. De krant deel de mede, dat volgens de cijfers van de volkstelling van 1840 in Noord Holland 123.121 katholie ken woonden of ruim 28 pet der bevolking. En toch waren er van de 339 provinciale bestuurders maar 28 katholiek, dus nog geen 9 pet. En, zo ging De Tijd verder, wat waren dit dikwijls nog voor katholieken? Had men vanuit Alkmaar de redactie er niet op gewezen, dat verschillende ka tholieke ambtenaren, bang als zij waren om met hun collega's in conflict te komen, weinig roomse ijver toonden? De toestanden in het Noorden In het Noorden waren de cij fers nog meer beschamend. Men had er wel een katholieke min derheid, maar men behoefde zich toch niet helemaal in de hoek te laten drukken. In de provincie Friesland, die nog 20017 of ruim 9 pet katholieken telde waren er van de 677 provinciale ambtena ren (het aantal was hier zo hoog omdat er zeer veel polder bestuurders waren) maar 10 ka tholiek dus 1V, pet. In de ge meentelijke besturen vond men zo goed als geen een katholieke ambtenaar. Geen wonder. Fries land moest zijn reputatie als de meest protestante provincie op houden! In Groningen was de verhouding iets beter. Daar woonden maar 12874 kath. (7 pet) maar onder de 301 provin ciale functionarissen waren er nog 18 katholieken. Geen wonder, dat in deze provincie, waar het er iets op leek, er een grote vrees bestond voor katholieken- overheersing, voor inquisitie en brandstapel, wanneer de bis schoppen in het land zouden ko men. Drente was voor de ka tholieken terra incognita, al woonden er nog 3264 (4 pet) ka tholieken. Door toevallige om standigheden was een tekenaar van het kadaster katholiek, maar dom genoeg had men het pas ge merkt. nadat hij was aangeno men. In Overijsel, wat 65141 of 34 pet katholieken telde, waren de katholieken heel stiefmoeder lijk bedeeld. 10 pet van de pro vinciale ambtenaren was katho liek. maar in de hogere functies vond men er geen een. In de stad Groningen had men nog kort geleden fel geageerd tegen de benoeming van een ka tholiek hoogleraar aan de uni versiteit. Het leek wel, dat ka tholieken onmogelijk wetenschap konden beoefenen. Een schrijver in de Fakkel noemde het een slag in het aan gezicht van onze protestante natie, dat in de fiere protestante stad Groningen een katholiek was aangesteld. De gemeente had er wel niets aan kunnen doen, maar ze had toch meer op haar hoede moeten wezen. De Tijd kwam op deze penne- strijd rond de katholieke hoog leraar te Groningen terug met beschamende cijfers. De katho lieken, die toüh 35 pet van de bevolking uitmaakten en ook recht hadden om gebruik te ma ken van de landsuniversiteiten hadden zegge en schrijven maar 3 professoren. In Leiden waren er twee en in Groningen een. En dat, terwijl er over de universi teiten van Leiden, Utrecht, Gro ningen en Amsterdam 103 pro testante professoren les gaven! De bedoeling Die cijfers op zich maakten al geweldige indruk. Dat was trou wens ook de bedoeling. Want, zo schreef De Tijd, wij willen met deze cijfers niet afdalen tot een twistgeschrijf met die kranten, wier honende aantijgingen ons tot deze arbeid hebben genood zaakt. Dit cijfermateriaal was a'. beschamend genoeg. Het gaf meer dan genoeg aan dat de ka tholieken op allerlei gebied nog een achterstand hadden in te halen en dat zij bekwame lei ders. eigen bisschoppen moesten hebben, die voor hen konden pleiten. Zo leek het, alsof de ka tholieken alleen maar goed wa ren om belasting te betalen en dat zij verder dan maar hun mond moesten houden. Neen, die tijd was voorbij en de bescha mende cijfers moesten hen tot meer bewustwording brengen. Alkmaar roert zich De bevolking van Alkmaar was onder de indruk gekomen. De bekende katholiek J. A. v. d. Bosch, later eerste kerkmeester van de Laurentiusparochie en vurig voorstander van het herstel van het bisschoppelijk bestuur wierp over deze onrechtvaardig heid een balletje op in de ge meente. Ofschoon men op alle gebied de katholieken nodig had, was men in de toonaangevende kringen fel gekant tegen die mensen, die door de belangrijke plaats, die zij in het handelsleven innamen, op economisch gebied de toon aangaven in de stad. De oude vrees, die hen zo kinder achtig had gemaakt in het jaar 1734, kreeg nu de overhand: en toen de katholieken in het ge meentelijke leven hoe langer hoe meer op hun punten gingen staan, werden de leiders van de gemeente hoe langer hoe hatelij ker en bij verschillende gelegen heden lieten zij dat openlijk blij ken. Maar de katholieken lieten zich niet uit het veld slaan: ze waren zich van hun kracht be wust geworden en rusten niet voor zij genoegdoening hadden gekregen' en wel in de eerste plaats door het bezit van een eigen hiërarchie. (Staten ter bepaling der ver houding tussen het getal pro- testantsefhe en katholieke amb tenaren ten jare 1847. F. de Koek Katholieke herdrukken. Deel II Burgers van de tweede rang). B. Voets Kapelaan, Alkmaar Langedijker groenten- veiling BROEK OP LANGENDIJK De voor de tijd van het jaar vrij felle koude-inval was voor vele tuinders aan de Langedijk een tegenvaller. Vrij veel kool staat op het veld. Hoewel niet waarde loos, heeft deze kool toch grote schade geleden. Afgewacht moet worden of bij snel ontdooien de kool nog voor consumptie bruik baar is. De hoeveelheid, die zich nog buiten bevindt, zou volgens insiders, circa 10 procent van de voorraad bedragen, hetgeen neer komt op 500 tot 700 wagons. De aanvoer aan de veilingen was klein doordat de toevoerwegen dichtgevroren waren en de kool- prijzen te laag zijn voor vraoht- autovervoer. Naar grote Deense witte kool was enige vraag voor de fabriek, zodat de prijs kon stijigen tot 6 cent. Prima kwaliteit kleine rode kool bracht maximaal 12.50 cent op, ook voor kleine gele kool was enige vraag. De prijs liep op tot 10 cent. Vorstvrije groene kool deed 14 cent, voor bevroren groe ne kool werd 7 a 8 cent betaald. Onbevroren andijvie was duur der, de prijs steeg tot 30 cent. Uien- en bietenprijzen waren vast en ondergingen geen belang rijke wijziging. Witlof werd it kleine, hoeveelheden prijs 5060 cent. in aangevoerd, macht. Maar de opleiding van inlandse kaders is alweer slechts mogelijk met Amerikaanse steun en dan direct en doeltreffend. Desondanks zo zeggen de Franse autoriteiten vordert men bevredigend, met de over gangsmaatregelen. Is de kwestie der encadrermg van Nato-divisies of Europese di visies voor het in zorgen gewik kelde Frankrijk dus een over heersend probleem, niet minder geldt dit voor de uitrusting der toegezegde eenheden voor een ge zamenlijke verdediging. VATICAANSTAD, 2 Dec. Z.H. de Paus heeft vandaag be paald, dat de kleding van kar dinalen vereenvoudigd zal wor den. Door deze vereenvoudiging zal de kardinaalsgarderode, welke uit ongeveer veertig stuk ken bestaat en ongeveer 2 mil- lioen lire kosten, één-derde goedkoper worden. Het besluit van de Paus, dat 30 November gedateerd is, zal de financiële zorgen voor de vier en twintig kardinalen, die hij Zaterdag benoemd heeft, aan zienlijk verlichten. De pracht en praal bii kerke lijke plechtigheden, zoals het grote Openbare Consistorie, dat de volgende maand in de Sint Pieter gehouden zal worden, zal tengevolge van het besluit dras tisch beperkt worden. Z.H. de Paus heeft er op gewezen, dat in het hedendaagse openbare leven, met inbegrip van het ker kelijke. een neiging bestaat om de praal te verminderen. Veel kostbare zijde in de kle ding komt te vervallen, evenals de twee a drie meter lange sleep van de kardinaalstoga. On de ruim-eeplooide cappa moet ook twee a drie meter stof worden bespaard. De toga, die tot dus verre gemaakt was van een weefsel van zijde en wol. zal voortaan hoofdzakelijk uit wol worden vervaardigd. Het onder kleed, mantellum en mozzetta zullen ook van wol gemaakt worden, maar de kardinalen, die deze kledingstukken reeds in "i \DOOR HET VENSTER...* In massale audiëntie aan jonggehuwden gaf de Paus S overal rozenkransen weg met S de opwekking, die dagelijks ge- zamenlijk te bidden. De Paus S wees in ziin toespraak op het 2 ontstellende feit, dat in vele 2 jonge gezinnen van dit geza- menlijk bidden niets terecht komt, vooral niet van het Ro- 2 zenhoedje, het gezinsgebed bii 2 uitstek. Nu moet men niet den- 2 ken: o dat slaat alleen op de 2 S Italianen, ook onder onze jonge 2 gezinnen kwijnt de liefde voor 2 het gezinsgebed en daarom 2 2 moet deze opwekking van de 2 Paus allen tot nadenken stem- 2 S men en tot inkeer brengen. SACERDOS zijde bezitten, mogen deze blij ven dragen. De Paus schreef, dat hii het altijd als een plicht beschouwd had in de moeilijke tijden van het ogenblik te streven naar een meer sobere staat voor de gees telijkheid en dat hijzelf gepro beerd had een voorbeeld te geven door uiterlijke wijzigingen aan te brengen bij dé uitoefe ning van ziin apostolische waar digheid en door vereenvoudiging van de plechtigheden. „Wij ziin de eerste om blij te ziin." aldus de Paus. „dat ver standige mensen tegenwoordig meer geneigd ziin in personen en handelingen in het openbare leven de zorg voor iedere men selijke behoefte dan uiterlijke praal te bewonderen." De Paus prees de kardinalen der Kerk, wier dagelijkse leven, aldus de Paus. vreemd van luxe is en die veelvuldig van hun particuliere middelen een edel moedig gebruik gemaakt hebben. tegen antisemitisme in Oost-Europa AMSTERDAM, 4 Dec. Het dagelijks bestuur van de Poli tieke Jongeren Contact Raad, waarbij zijn aangesloten de fede ratie van Christelijke-Historische Jongerengroepen, de Jongeren organisatie in de Katholieke Volkspartij, de Jongerenorgani satie van de Partij v. d. Arbeid, „protesteert met klem tegen de Praagse processen en tegen de antisemitische tendentie, welke zich daarin heeft geopenbaard met diepe verontwaardiging heeft het kennis genomen van de be richten, waaruit onweersprekelijk blijkt, dat de machthebbers in Oost-Europa trachten de haat tegen het Joodse volk, dat in de jaren van de tweede wereldoor log en daarna toch al door zo onnoemelijk veel leed is heenge gaan, opnieuw te wekken, daar daarbij nu de leuze van het an tizionisme wordt gebruikt, ver andert niets aan de feiten". Drie doden bij ontploffing in Genua GENUA Bij een ontploffing in een fabriek te Genua, welkt deel uitmaakt van de grote Hil- va-staalfabrieken, zijn drie ar beiders om het leven gekomen en dertien gewond. 1 (VI „Minister Zijls aldus de heer Kamerdebat ot andere kanten Janssen (K.V.l de grote malde ters die midda; (P.v.d.A.) noe De heer Ankers: tuigde van zijn „j ring" en de heer (VVD) bracht a! op voor de toon, rale oren goed h De heer Schoutei de rij sluiten met dat hij eigenlijk replieken had, m hulde van alle k misverstand kun wanneer juist hij j geven aan zijn v Jong en oud l Zij waren kind tijd maar wii Hun tijd was de de geschiedenis bi de Romantiek snapt daar geheel zonder romantiek Altijd is de wei het leven anden men zich koestere ziedaar de roma van het sprookje Sprookjes ziin alle tijden. Zij 1 alle landen en str zullen zii overt toehoorders vinde Als eChte roma en bovendien als sers hebben de ge en Wilhelm Grim' helft van de vor: de tiidsomstandigi onrust en verwar luties en oorloge naar de goede 01 verlangen, de sf waarin welhaast behageliik thuis zaam en liefdevo de ene der gebro van overal vand; bijeengebracht d zijn tot de beken Kinder- und Ha hebben de naam altijd bekend en maakt. De verzamelaa zuiver wetenschai s'ag te werk: zii 1 ting aangewezen lang de sprookje! van de folklore i zou bewegen. Doi leen: zii hadden smaak en gaven t liike fantasie juist Zo konden zij de minkte brokstukl verhalen die zii den. aanvullen e hun eigen wiize ri recht mag Wilhel ook als een der schrijvers gelden, kob was wel zii: geleerdheid en hij is de grond] permaanse philog torisohe taalbesc werk is in velerle brekend geweest zijner werken gaf zijn broer Wilhel de Kinder- und B de Deutsche Sage De volle De gebroeders ten geweldige ot den door vele s< volgd. Nog altijc sprookjes in 1 voortdurend geh( telijk heruitgege talen ook werde Ook ten onzent i Nog onlangs he uitgeversmaatscha- Haan N.V. te U ledige uitgave va jes van Grimm" vertaling van M. Vogel en met ni 150 gekleurde ei straties van Anto: reeds de zevende schenen is en het zeer bijzondere noemd worden dt bonden boek. dat telt. voor de ns zeer lage priis t kriigbaar is. De herkomst door de gebroede zameld. is het gi bied: Hessen, wa boren en getogen falen. Noord-D Sleeswiik-Holstein en Pommeren. met Corvey, het Mühlheim, het streek van Trier Worms, en verd land: Thüringen. de Opper-Lauritz, men. Oostenrijk, tenslotte Zevenbu Maar bii vele ook de verwantscl landse verhalen geven. Andere, z< ie. Sneeuwwitje, zeven geitjes zii: zeer bekend, dat feld graac naar willen luisteren. Nicolaas ziin kinc boek ten gescher geeft het eigei cadeau. Jong en mers van dit boek genieten.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 6